alles CS) kan met CBtB Brouwershaven nam verleende opdracht terug TERREINROLSCHAATSEN Nederland en Maleisië ZIERIKZEEÜCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 augustus 1964 No. 19639 ARCHITECT MAAKT RECHTSGEDING AANHANGIG Stadliuispluniieii opnieuw ter sprake in raadsvergadering BROUWERSHAVEN. 26-8. Dins dagavond heeft de raad der gemeen te Brouwershaven zich in een vlot tempo door de agenda gewerkt. Af wezig met kennisgeving was wet houder L. M. Moermond. Z.h.s. werd de heer C. J. de Waaij te Dreischor m.i.v. 1 augustus 1964 benoemd tot werkman le klasse in vaste dienst. Aan de heer A. J. Lan- gedijk werd eervol ontslag verleend met ingang van een nader door b. en w. te bepalen datum, zo mogelijk per 1 oktober a.s., in verband met"' zijn benoeming tot onderwijzer te Oost- en West Souburg. De heer P. de Moor zei het te be treuren, dat de heren onderwijzeis tegenwoordig niet de morele plicht op kunnen brengen om de school lan ger te dienen. Wanneer de vastge stelde 4 jaar verstreken zijn en zij vrij zijn varf de dienstplicht, wordt direct naar een andere plaats ge solliciteerd. Verkoop perceel grond voor bouw benzinestation Aan het autobedrijf Akkerdaas N.V. te Noordgouwe werd een stuk grond ter grootte van pl.m. 1300 vierkante meter verkocht, tegen de prijs van f 5,- per vierkante meter, teneinde hierop een benzinestation te kunnen plaatsen. Deze prijs is door b. en w. als maximum gesteld, daar voor de bouw slechts 500 vier kante meter benodigd is en de reste rende grond voor de gemeente waar deloos zou worden. Wel bepalen b. en w. dat door de N.V. de grond, welke niet voor de bouw wordt be nut, als plantsoen wordt ingericht. Anderzijds, aldus het college, berust de plicht bij de gemeente, om dit be drijf economisch in het belang van de gemeente tegemoet te komen. Op een vraag van de heer J. Dek ker of deze vierkante meter-prijs niet te laag is, merkte de voorzitter op, dat deze is afgestemd op verko pen van grond in andere kernen en men van gemeentewege de plaat selijke activiteiten moet activeren. M.a.s. werd hierna het voorstel aan genomen. Aan de heer J. C. Paauwe te Zon- nemaire werd een stuk grond ver kocht op het industrieterrein ter grootte van 500 vierkante meter, eveneens voor de prijs van f 5,- per vierkante meter, teneinde daarop te bouwen een showroom voor stoffe ring en meubilair. Het Zonnemairse raadslid, de heer M. Lukaart, prees het initiatief van de plaatselijke winkelier en zeide dat dit ten allen tijde gesteund moet worden. Z.h.s. werd het voorstel aangenomen. In het uitbreidingsplan Zonnemai- re is op een terrein aan de Tuinweg aldaar een sportveld en ijsbaan ge projecteerd, waarvan de aanleg in een vergevorderd stadium van voor bereiding' is gekomen. Daar dit ge hele complex moet worden ontsloten om op korte termijn tot realisering te kunnen overgaan, heeft de ge meente zich gericht tot het water schap Schouwen-Duiveland, tenein de het eigendom te verlcrijgen van de sloot, welke tussen het betreffen de perceel en de openbare weg loopt. Genoemd waterschap heeft mee gedeeld, dat de gemeente deze sloot kan kopen voor f 1,- de massa, waartoe de raad dan ook besluit. Teneinde in het bezit te komen van een stukje grond, in eigendom van de heer F. C. Itienne te Zon- nemaire, werd besloten om deze grond te doen ruilen met betrokkene tegen een gedeelte ter plaatse aan wezige sloot, welke in het vorig agendapunt werd aangekocht. De grootte betreft hier pl.m. 35 vierkante meter, hetgeen z.h.s. aan genomen werd. Teneinde een Bogaerswoning te kunnen bouwen heeft de heer J. v. d. Wielen te Schuddebeurs een ver zoek ingediend een stuk grond te kunnen kopen op de hoek Donkere weg-Heesterlust, ter grootte van 380 vierkante meter, tegen een prijs van f 10,- per vierkante meter, hetgeen door de raad m.a.s. wordt ingewil ligd. Vastgesteld werden enige begro tingswijzigingen 1964 betreffende de aanschaf van gymnastiekmateriaal en materiaal voor handenarbeid voor de o.l.school te Noordgouwe ten bedrage van f 4724,48. Ingezonden mededeling Verbetering kruispunt De 14e wijziging der begroting 1964 behelst een post van f 8500,- ter verbetering van het kruispunt Slotstraat-Bogerdweg-Stoofweg te Dreischor. De heer Dekker vindt het vreemd, dat, na de vorige wijziging, toen f 22.500,- voor deze verbetering uit getrokken werd, nu weer een post hierover heen komt van f 8500,-. Dit zal bij G.S. een vreemde indruk maken, aldus spr. Liever had hij ge zien dat direct een hogere post ge steld was geworden, zodat het werk achter elkaar gerealiseerd had kun nen worden. De voorzitter betreurt het even eens, dat deze post achterop komt, maar destijds is vermoedelijk een -giPb^lELxaming-door de opzichter ge maakt. Details waren toen niet be kend, terwij'l de loon- en ma teriaalkosten sindsdien met 15 a 20 procent zijn gestegen. De wethouder van openbare werken, de heer J. A. v. d. Bijl, onderschreef de bezwaren van de heer Dekker, want het is in derdaad niet prettig. Toch, aldus de wethouder, wisten we bij de behan deling der begroting reeds, dat de daarop prijkende post voor dit werk te laag was. Wat de verkeersveilig heid betreft kan er niet op beknib beld worden en zullen we dit extra bedrag moeten besteden. Tenslotte deelde de raadsvoorzit ter mede, dat er bij het Hoofd van Gemeentewerken op aangedrongen zal Worden, dat dergelijke voorval len geen plaats meer zullen hebben. Herbenoemd werden de volgende leden van de instelling Sociale Zorg C. J. Bijkerke, L. M. Moermond, A. Viergever en L. C. Braber. De leden van de woonruimtecom missie werden eveneens 'herbenoemd, t.w. voor de kern Brouwershaven: E. P. Motmans-v. d. Feen, J. J. Klaasse, P. de Moor, R? J. v. d. Wek ken en C. J. Bijkerke. Kern Drei schor: E. P. Motmans-v. d. Feen, P. L. v. d. Werve-v. d. Have, J. J. Klaasse. A. M. de Vlieger en P. ide Moor. Kern Noordgouwe: E. P. Mot mans-v. d. Feen, J. J. Klaasse, A. C. Visser, A. Viergever en J. L. Vis. Kern Zonnemaire: P. de Moor, J. J. Klaasse, R. J. v. d. Wekken, L. C. Braber en M. Lukaart. Door het Architectenbureau Wes- selo en van Voorst te Naarden is de gemeente naar aanleiding van het intrekken van de verleende op dracht tot het bouwen van een kleu terschool te Brouwershaven, gedag vaard om te verschijnen voor de Commissie van Geschillen van de Bond van Nederlandse Architecten B.N.A. Het bureau eist betaling van haar declaratie, groot f 3458,50, zijn de honorarium en kosten gemaakt met de uitvoering van de ingetrok ken opdracht. Het bureau heeft bij schrijven van 14 februari nog wel de plannen in geleverd, maar toen was de opdracht reeds ingetrokken. Ondanks herhaal de toezeggingen is het Architecten bureau in gebreke gebleven het bouwplan binnen de afgesproken termijnen in te zenden. Een andere architect werd met de vervaardiging van het bouu-plan belast. Het architectenbureau verwijt de raad bijzonder weinig begrip te heb ben gehad voor de moeilijke omstan digheden waaronder gewerkt moest worden, en merkt op :dat ze in deze zaak niet de in het maatschappelijk verkeer passende zorgvuldigheid in acht heeft genomen. Burgemeester en wethouders zijn van mening, dat -voor deze zeer ern stige beschuldiging 'geen enkele grond aanwezig is. Het bureau heeft voor zijn moeilijkheden van de zijde der gemeente juist zeer 'veel begrip ontvangen, aldus b. en w. in hun toelichting tot de raadsleden. Het is immers buiten elke verhouding dat het vervaardigen van een bouwplan bijna twee jaar in beslag moet ne men. Na ingewonnen rechtkundig advies besluit de raad tot verweer in eerste aanleg tegen de eis in rechten, ingesteld door genoemd ar chitectenbureau tegen de gemeente. De heer J. Dekker merlflb nog op. dat het niet prettig is, dat de ge meente binnen korte tijd reeds cp deze manier tweemaal in het nieuws is gekomen. Niettegenstaande meen de de heer Dekker, na de brieven van de architect te hebben gelezen, dat deze de hele materie erg op schroeft, welke mening de raads voorzitter deelt. Dc stadhuisplannen Na afwerking der agendapunten stelde de heer J. Dekker nog enige vragen en wel allereerst n.a.v. de bouw van het gemeentehuis. Zoals bekend werd het plan tot nieuw bouw te Noordgouwe door Ged. Sta ten verworpen, waarna het raadslid de heer P. de, Moor in maart jl. vroeg wat er nu verder gaat gebeu ren. De toezegging werd toen ge daan dat in één der volgende ver gaderingen 'het college met een an der voorstel zou komen, maar tot op 'heden horen we niets, aldus vragen steller. De steigers die rond het stadhuis van Brouwershaven staan kosten iedere dag 'geld en gaan in kwaliteit achteruit. Ook heeft het bouwsel de gehele zomer ontsierend gewerkt voor de vreemdelingen. Burgemeester Vermeulen antwoord de hierop, dat inderdaad was toege zegd, dat er een plan zou komen, maar tot op heden loopt de behan deling. in het college van. to. en niet vlot en wordt er geen overeen stemming verkregen, zodat we nog niet in een stadium zijn gekomen dat we de raad een nieuw voorstel kunnen aanbidden, aldus de voorzit ter. Desgevraagd1 door de voorzitter kon wethouder J. A. v. d. Bijl geen commentaar leveren. Havenbeschoeiïng Een andere vraag betrof opnieuw de nieuwe beschoeiing noordzijde der haven te Brouwershaven. Na de oplevering, aMus de 'heer Dekker zijn er nog drie naden in de wand, waardoor weer al enige verzakkin gen hebben plaats gehad, zodat we weer hetzelfde euvel 'krijgen als voorheen bij de houten beschoeiing. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze materie op het technische vlak Ligt en hij hierop geen nader antwoord kan geven. Tenslotte merk te de heer Dekker op, dat de toege zegde herbestrating op 1 juni van de Nieuwpoortstraat te Brouwersha ven nog steeds niet heeft plaats ge had, evenals het herstel oostzijde Zuid'dijkstraat bij de woningen 9 tot 19. De voorzitter zegde toe dat deze werken bespoedigd zullen worden. Hierna ging de raad over in beslo ten zitting. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat van het be stuur der Christelijke Nationale School te Zonnemaire een adres was ingekomen inzake de weigering van de bouwvergunning van een garage voor het hoofd der school aldaar. Daar nog overleg moet plaats heb ben met reclamanten wordt de raad gevraagd dit bezwaarschrift in han-" den te stellen van b. en w. ter na dere behandeling, zodat in de vol gende raadsvergadering een voorstel aan de raad gedaan kan worden, waardoor de beslissing 1 maand wordt verdaagd. Flitsen uit het buitenland SAIGON. In Zuid-Korea zijn 207 personen overleden sinds vorige maand een encefalities-epidemie uit brak (slaapziekte). In negen provin cies lijden thans 1021 personen aan deze ziekte. DANIELSVILLE-GIA. Drie leden van de Ku Klux Klan. die drie we ken geleden waren gearresteerd, zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens de moord op een luitenant - kolonel van de neger-reserve van het Amerikaanse leger op 11 juni jl. NEW YORK. Volgens een groep medische deskundigen bij de wereld gezondheidsorganisatie zou 20 pet. van de 100.000 mensen die jaarlijks in het verkeer over de gehele we reld om het leven komen, niet be hoeven te sterven als eerste-hulp- verlening en de verzorging van de slachtoffers voor zij het ziekenhuis bereiken beter zou werken. PRAAG. In Praag is een afvaardi ging van de Nederlandse handel en industrie aangekomen, die overleg zal plegen met vertegenwoordigers van de Tsjechoslowaakse Kamer van Koophandel, buitenlandse handel maatschappijen. het ministerie van handel en andere ministeries. NEW DELHI. Bekend is gemaakt dat meer dan 1200 communistische betogers in India zijn gearresteerd. De meeste arrestanten werden aan gehouden in Madras, nl. 474. In Cal cutta werden 162 personen, van wie 133 vrouwen, aangehouden. LOESAKA. Dr. Kenneth Kaunda. de premier van Noord-Rhodesia, is gekozen tot de eerste president van "r.ba, zoals Noord-Rhodesië na het verkrijgen van onafhankelijkheid op 24 oktober a.s .voortaan zal heter.. GOLD AP. Bij Goldap, in noord oost Polen, zijn vijf jongens van 11 tot 16 jaar gedood door het ontplof fen van een uit de oorlog da-terende landmijn die zij in een drooggelegde" vijver hadden gevon'den. CAIRO. De royalistische troepen die zich in het noordwesten van Je men bevinden, zijn op de vlucht als gevolg van het jongste optreden van Egyptische troepen en Jemenitische republikeinse militairen, zo heeft radio-Cairo dinsdag bekendgemaakt. BRUSSEL. De t.v.-ontvangst in bepaalde streken van België wordt in toenemende mate gestoord door abnormale uitstraling van t.v.-zen- ders in veraf gelegen landen zoals Spanje, Portugal, Hongarije en zelfs Rusland. BELGRADO. Zuid-Slavië zal niet deelnemen aan de voorbereidende conferentie van de communistische partijen, welke in december op voor stel van Moskou zal worden gehou den, doch president Tito zal voor dien besprekingen voeren met de lei ders van Roemenië, oost-Duitsland, Tsjec'ho-Slowakije en Hongarije. NEW YORK. De Amerikaanse mi nister van justitie Robert Kennedy •heeft verklaard dat hij zich, voor de democratische partij, kandidaat zal stellen voor het bezetten van een senaatszetel van de staat New York. MOSKOU. In een te Moskou uit gegeven officiële verklaring, waar van de tekst door „Tass" bekend is gemaakt, wordt verklaard dat de Sowjet-Russische regering „het ge wapenderhand ingrijpen van de Ver enigde Staten en België in Kongo krachtig veroordeelt". GENEVE. De Sowjet-Unie- beeft officieel meegedeeld, dat zij voor het ogenblik gekant is tegen de vorming van een speciale ontwapeningswerk groep ter bestudering van het pro bleem van de vernietiging van kern wapens. LINZ. In Haid bij Linz in Oosten rijk is een R.K. autowegkerk op en kele meters afstand van de grote verkeersweg tussen Wenen en Salz burg ingewijd, de eerste "van deze soort in het land. NEW YORK. De premier van Kon go, Moise Tsjombe, heeft in een nota aan V.N.-secretaris-generaal Oe Thant verklaard dat China de toe stand in zijn land uitbuit „om een permanent centrum van ondermij nende activiteit op Kongolees grond gebied in stand te houden". Rupsvoertuigen voor de roeten heeft een zakenman uit liet Zuidduitse stadje Geislingen aan de Steige onlangs uitgevonden en er patent op aangevraagd. De „Rollka", zo noemt de con structeur Josef Kaiser zijn terreinrolschaats, kan in bos en veld, op zandige, steenachtige en zelfs dras sige bodem gebruikt wor den. Hij loopt op een elas tische band, die op een rupsband van een tank lijkt en zich aan iedere on effenheid in het terrein aanpast. De loopvlakken zijn van punten voorzien, die een zijdelings wegglij- 'den moeten verhinderen. De „Rollka"' is geschikt als zomer ski en als rol- schaats voor kinderen, die voor hun huis niet beschik ken over een geasfalteerde straat. Men kan ook deze schaats als rollende wan delschoen of voor werkr saamheden in onbegaan baar terrein gebruiken. Men heeft dan een stevige berg- of skischoen nodig, opdat het apparaat goed aan de voet bevestigd kan worden. Josef Kaiser kwam ongeveer zes jaar geleden op het idee en sedertdien heeft hij vele vrije avon den aan zijn uilvinding ge werkt. Nu eindelijk vond hij de apparatuur zo vol maakt, dat hij zich ermee liet fotograferen en met de produktie een aanvang ge maakt heeft. KERKNIEUWS Nsd. Herv. Kerk Aangenomen naar Koude-kerke en 't Zandt: L. Lingen, K'lazienaveen; de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Leei-sum-0 verlang broek: E. Broekema, a.s. em. pred. te Waardenburg-Neerijnen. Bedankt voor Emmen (wijkgem. Angelslo) (7e pred.pl.) (loez.): dr. W. Bloemendaal, Winterswijk. Ger. Kerken Beroepbaar: de heer A. C. Ver heul, Nijkerk. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Aangenomen .naar Noordbergum: kand. H. J. Venhuizen, Harderwijk, die bedankte voor Valthermond- Tweede Exl'oërmond. Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Werkendam: B. Bijle- veld, Bussum en P. v. Zonneveld. Bennekom. Geref. Kerk Bevestiging ds. S. Greving te Haren (Van 1946-1951 te Zierikzee) Ds. S. Greving uit Wildervank. die met ingang van 1 september a.s. in de vakature van ds. L. Touwen, aan wie met ingang van 1 juli 1.1. emeri taat is verleend, is benoemd tot geestelijk verzorger van het sanato rium „Beatrixoord" te Haren bij Groningen en die in verband daar mede is 'beroepen als predikant van de Gereformeerde Kerk van Haren bij Groningen, zal zondagmiddag 30 augustus a.s. afscheid nemen van de Gereformeerde Kerk van Wilder vank. De week daarop, nl. zondag 6 september a.s. zal hij 's avonds om zeven uur in het kerkgebouw in de Kerkstraat, na vooraf in die zelfde dienst te zijn bevestigd door zijn voorganger, ds. L. Touwen, intrede doen als predikant van de Gerefor meerde Kerk van Haren. In diezelf de dienst zal ds. Touwen, voordat 'hij ds. Greving als zijn opvolger be vestigt, afscheid nemen van de Ge reformeerde Kerk van Haren. Sweis Greving werd op 5 augus tus 1907 te Assen geboren. Hij be zocht eerst het gereformeerd gym nasium te Huizum bij Leeuwarden en studeerde daarna nog aan de theologische hogeschool van de Ge reformeerde Kerken te Kampen, waar hij op 12 maart 1934 zijn kan didaatsexamen aflegde. Nadat de heer Greving negen dagen later op 21 maart 1934 na praeparatoir exa men door de classis Franeker was beroepbaar verklaard in de Gere formeerde Kerken in Nederland en hij van september 1934 tot april 1935 eerst ruim een half jaar 'bij nu wij len ds. J. D. Wielenga, toen nog pre dikant te Franeker, speciaal voor het catechetisch onderwijs, werk zaam was geweest als hulpprediker werd hij op 29 november 1936 door nu wijlen ds. R. W. Huizing, toen nog predikant te IJsselmuiden-Graf- horst, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Dirkshorn in Noord Holland, welke 'hij toen sinds 1 september 1935 reeds onge veer tien maanden als hulpprediker had gediend. Op 5 mei 1946 verwis selde ds. Greving deze Kerk met die van Zierikzee en sinds 18 maart 1951 dient hij de Gereformeerde Kerk van Wildervank, waar hij werd beves tigd door ds. G. Aalbersberg uit Vlaardingen. toen nog predikant te Zonnemaire. Twee doden hij verkeersongeval VENLO, 26-8. Twee personen, een man en een vrouw, zijn om het le ven gekomen bij een 'botsing tussen een bestelwagen en een reizigers trein op de niet-beveiligde overweg in de Venlose weg in het plaatsje Grub'benvorst. De slachtoffers wa ren de enige inzittenden van de auto. Het uitzicht op de overweg is goed. Bij het ongeluk zijn omgekomen: de heer B. Thielen. 24, ongehuwd, uit Venray, en mej. C. Geurtjens, 17, uit Bergen (L.). Ingezonden mededeling MORGHAN, de magiër voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) CHUHl H KOEALA LOEMPOER, 26-8. De centrale regering van Maleisië over weegt in het geheel niet beperkin gen te stellen aan de invoer van Ne derlandse produkten, zo heeft een functionaris van het Maleisische mi nisterie van handel en industrie ver klaard. Hij bevestigde dat de centrale re gering zich niet aansluit bij het be sluit van de regering van Singapore vergunningen te eisen voor de invoer van Nederlandse prodifkten en in voerrechten te heffen. Hij zei: „Wij zijn niet voornemens dergelijke be perkingen in te stellen". De functionaris wees erop dat, terwijl de bnnkactiviteiten van de Nederlandsche Handel-Maatschappij in Singapore onder officieel toezicht stonden, de kantoren van de N.H.M. in Koeala Loempoer en andere plaatsen op Mala'kka normaal werk ten. ofschoon geheel Maleisië heeft tc maken met de Indonesische poli tiek van .confrontatie en het verbod op ruilhandel met 'dat land. zaken ter harte heb genomen, deed ik dit om wille van mijn liefde en eerbied voor uw dochter. Toen ik haar nederig ten hu welijk vroeg en haar smeekte mijn echt genote te worden, scheen zij zo door haar gevoelens overstelpt, dat ze niet kon ant woorden. Maar als gij mij wilt accepteren als schoonzoon, dan twijfel ik er niet aan haar toestemming te verkrijgen. „Ik zal u graag accepteren", zei de zieke zwakjes. „U bent een oprecht vriend, Mor- ghan. Ik vrees dat ik niet meer lang te leven heb en het is een grote troost voor mij te weten dat mijn kind in goede han den is". 37. „U weet dat het geluk van mijn doch ter mijn grootste zorg is, mijnheer Mor- ghan!", zei de zieke met zwakke stem. „U heeft me reeds, geholpen door u te belas ten met de leiding van mijn zaken, nu mijn geheimzinnige ziekte m'n krachten ondermijnt. Zonder uw hulp en uw scherp zinnigheid zou mijn fortuin reeds lang op geteerd zijn en zou Silvia zo arm geweest zijn als een kerkrat. Ik vertrouw u alles toe. Zelfs mijn kind als ge meent dat ge haar gelukkig zult maken!" Morghan boog het hoofd. „Het geluk van Silvia is alles voor mij!" verklaai'de hij met een vreemde glimlach. „Toen ik uw En in zijn schuilplaats knarsetandde doc tor Ambrosius, brandend van een oprechte verontwaardiging. „Ik dank u voor uw vertrouwen. En wat uw ziekte betreft, ik heb zojuist vernomen dat binnenkort een nieuwe arts in de stad zal aankomen. Hij heet Gahmoir de ma giër. Ik^zal hem vragen u te genezen". En al buigend verliet hij het vertrek, maar in de deur keerde hij zich nog éénmaal om. „Alles welbeschouwd, zult ge moeten toe geven dat de knoeierigheid van doctor Am brosius niet kundig genoeg is om hem uw kostbare leven toe te vertrouwen". i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5