Bell TV Toeristische ontdekkingen rond Lechaschau in schoon Tirol Heel Renesse komt op de film LAATSTE NIEUWS STAD EN EILAND Teraardebestelling wijlen P. L. Vis Reistassen en Koffers Bloembollen voor de Dalai Lama Russische groet aan gemeente Zierikzee 1 ZOEKEN NAAR HET HEEL ANDERE LECHASCHAU, augustus. - Natuurlijk rijdt men op weg naar Oostenrijk in Nederland en elders een heleboel moois voorbij, maar soms wil een Ne derlandse plattelander eens een keer niet heel ver kijken, niet met de ogen een schijnbaar eindeloos verwijderde horizont bestaren, maar op zoek gaan naar bergen, naar klaterende beken, naar het helemaal andere. Er is geen excuus voor als naar de reden zou worden gevraagd. Men doet het, omdat het landschappelijk diametraal tegenovergestelde zijn optimale bekoring heeft, als men zich tenminste open stelt voor dat nieuwe heel andere. Oostenrijk heeft het en met name Tirol, waar - we citeren gemakshalve (zo wordt men in de vakantie) de reisbladen - de donkere bossen en reus achtige rotsformaties elkaar afwisselen, terwijl diep verscholen tussen de woudreuzen de heldere beken hun weg zoeken naar de blauwe bergmeren of naar de grote rivieren. Neerstrijkende in het Lechtal - de Lech is ook in de zomer nog een forse doordouwer met een stevige vliet in het water - kan men dan de eerste dag al ontdekken dat het allemaal waar is. Honderd duizenden zijn hier al voor u geweest, maar echte schoonheid behoeft daar echt niet onder te lijden. Bergen .immers hebben een derde dimensie. Ze zijn onaantastbaar, ook al klimt men er voetje voor voetje en met hart kloppingen bovenop. (Van onze redakteur) Het Lechtat - niet eens zover over de Duits-Oostenrijkse grens - is een zich naar het zuiden toe steeds dui delijker versmallend dal van onge veer 50 km lengte, waarin wel on geveer alle bergschoonheid is sa mengepropt. Aansluitend heeft het Lechtal enkele kleinere dalen, met een diepte van 10 15 km, waar het woord intimiteit nog zin en in houd heeft ,in de zomer, maar voor al in de winter, want de enige toe gangsweg ligt dan dik onder de sneeuw en de boerenbevolking mag rustig rekenen op verschillende we ken van totaal isolement. Als er dan ook nog geen (toeristische) winter sport wordt bedreven, zit men hele maal goed, want die wintersport is wel mooi, maar het brengt een hele boel drukte mee en rumoer, die zich moeilijk rijmen laat met de serene rust, die van een besneeuwd berg landschap dient uit te gaan. Sneeuw als vijand Hier in Zeeland intussen het wa ter als vijand, ginds de sneeuw, waarvan men vooral in de zuidelij ke punt van het Lechtal te maken heeft in een sneeuwrijke winter. Er is daar ai eens een dorp bedolven en de autochthonen staan vaak voor de keus evakueren of „iets anders" doen. Men kiest voor het laatste, want bergbewoners zijn ihonkvaSt. Zo ziet men op de hoogste toppen der bergen, dan hier, dan daar stalen netten, die de sneeuw straks zullen moeten vasthouden. Het maakt iets uit, maar of het helemaal afdoende is Zoet zijn de namen der plaatsjes, die men passeertForbach, Stan- zach, Elmen, Bach en dan zit men al bijna bovenop de Flexenpas, op het hoogste punt waarvan men ge waar wofdt hoe groots de concep tie van een berglandschap feitelijk wel is. Op de Flexenpas - er verandert niet zoveel in een berglandschap - vclgt nog altijd de Arlbergpas en de Nederlanders spitsen de oren, want ze weten hier Sankt Anton te lig gen, waar destijds de koninklijke familie de wintersportvakantie door bracht. Het hotel waar het vorstelijk ge zin logeerde heeft in de hal - niet weinig trots - enkele fraai ingelijste foto's opgehangen. De prinsesjes ziet men er op als nog betrekkelijk klei ne jongedames in de sneeuw op ski's. Nadien trok n.l. de koninklijke familie naar Lech am Arlberg, waai de „sneeuwzekerheid" wat groter is. Dartel „watertje" Na Sankt Anton spoelt een speels en bijna wulpse rivier door het dal de Rosanna, een dartel „water tje" dat van puur genot zichzelf bij na voorbij stroomt. Alsmaar verder gaande heeft men dra het zicht op een nieuw gebergte (Oostenrijkheeft ze in soorten), het Wettersteinge- bergte, met op de Fernipas het weer galoze uitzicht op de Zugspitze, een dolomietachtige berg met kale stijle wonden. De Zugspitze ligt - gelijk bekend - op Duits gcJbeid en is de hoogste berg van de Bondsrepu bliek. Met een sierlijk (afdalings)- boogje komt .men weer in het dal terug en dan is het maar even meer om via Lormoos te Ledhaschau te arriveren. Men heeft er dan de be roemde drie-passen tocht in Tirol op zitten, een wat traditionele, maar nog altijd weergaloze tocht, die be wijst dat men Europa niet behoeft te verlaten om werkelijk grootse landschappen, te zien. Op de alm LECHASCHAU. Een klein dorpje in de verbreding van bet Lechtal, omsloten door een krans, van ber gen, die stuk voor stuk uitnodigen er boven op te klimmen. Vooral doen want de alm nodigt -uit tot trekken, van hut tot hut, op zoek .naar de vaal grijze 'koeien, die bellend hun aan wezigheid verraden. Op de alm al omvattend 'het grootse bergland schap en de stilte, want van het ru- moerige(r) dal merkt men „boven" niets. Glijdend er. springend poogt men zich op de tweeduizender te handhaven, ziCh verbazend over het weinige, waarmede 'het rundvee (in het voorjaar gaat het naar boven en als de eerste sneeuw ikomt gaat het de' weg terug) genoegen neemt. Het clal is vol groen, maar zui ver gras is het niet. Van alles vindt men er tussen, zuring, weegbree en allerlei bloemge- vende planten, maar het schijnt niet te deren. Op de alm is dat allemaal minder, maar het blijkt dat de kwaliteit van dit gras juist veel beter is, zodat de koe beesten het er best op uit kun nen houden. Boven het gras en de laatste boomresten torenen de kale rotsen, vol gleuven en spleten, waartussen de gemzen 'huizen. Het is een geluk hen te zien, maar niet onmogelijk. de Plansee, een juweel van een meer Actie Ned. Blindenbond RENESSE, 27-8. In het kader van z\jn landelijke filmaktie laat de Ncd. Blindenbond in Renesse een film op nemen. Be te vervaardigen film is daarom iets bijzenders, omdat deze niet, zcals bij een documentaire, al leen het karakteristieke van de plaats zal tenen, doch omdat het ocg van de camera speciaal op de inwoners gericht zal worden. Dit wordt bereikt doordat maan dag 7 september een filmopname wagen docr de plaats rijdt om de inwoners bij hun huis, op de boer derij, op straat en bij hun werk te filmen. Het is de bedoeling dat de film ook een beeld van het verenigings leven zal geven, waarvoor een op tocht wordt gehouden. De opstelling hiervan vindt om 18.00 uur plaats bij het dorpshuis, terwijl op de dag van opname eveneens geluidsopna men worden gemaakt. In het komende winterhalfjaar wordt de film vertoond, waardoor men zijn familie, bekenden, kinderen en.... zichzelf op het witte doek kan zien, hetgeen ongetwijfeld zijn bekoring heeft. De Ned. Blindenbond hoopt met Voortstappend krijgt men een gem zenjager in het oog, een Tiroler pur sang, goed uitgerust voor zijn hege en eenzame taak. Hij is voorzien van een jachtgeweer met telescoop vizier en zijn taak is de gemzenstand op peil te houden, kreupele dieren te schieten en in de winter 'heeft hij stellig iets te maken met de wild- voedering. Op de almfboerderij wordt uit reuzeglazen mefk zo van onder de koe geschonken voor een luttel aantal schillingen en aldus gesterkt begint men aan de afdaling, gebruik makend van ieder steentje, polletje, boompje dat voor afglijden kan be hoeden. Hooggelegen meren Wie de alm te 'hoog en te moei zaam vindt, kan nog andere kanten uit. Dit deel van Tirol heeft ook zijn meren, die als groen-^blauwe robijnen liggen gevat dn een krans van hoge bergen. de Plansee, de Heiter- wangersee, de Urisee, 'de Frauensee, 'hooggelegen bergmeren, waarvan hc-t water de 16 graden haalt, maar daar stopt het dan tooh wel mee. Historici komen aan hun trekken bij de ruïnes van het slot Ernberg, hoog - en uiteraard strategisch gun stig - gelegen, want vroegere heer sers hadden er alle belang bij het Lechtal te beheersen. Emmers vol romantiek bij en rond deze ruïnes, die nog een indruk geven van de machtige glorie van 'het slot, waar van rond 1250 reeds wordt gespro ken. Dikke, met mos en klimop over woekerde muren, onderaardse gangen, een don juan, die eens onoverwinnelijk bolwerk was van de Hochschanzeder „Fes- te Enrberg", die vooral sedert 1G00 voor Tirol belangrijk is ge weest. Allerlei belegeringen en bestor mingen heeft de vesting doorstaan en in een (ingewikkeld) geschrift over dit slot wordt gestrooid met na men, die men in de geschiedenisboe ken niet zo gemakkelijk zal aantref fen. R(jk en arm Zo valt er rond Ledhaschau heel wat te zien. Hot ligt in de streek Ausserfern, niet onbekend voor Ne derlanders, maar te veel mensen trekken dadelijk verder naar het zuiden, of iets oostelijker, naar Italië wellicht of het Zillertal. „Leehasch" - zoals de Tirolers zeggen - heeft echter zijn eigen geheimen en schoonheden. Het wacht nog even tot alle toeristen weg zijn, om weer helemaal zichzelf te worden. Dui zendmaal nog zal de Ha'hnenkamm zich omgeven met donlkere wolken, zo lang tot de eerste sneeuw begint te vallen en de mensen (hopen) de vruchten te plukken van het moei zame werk in de zomermaanden, waaraan man, vrouw en kind te pas komen, want hoog en laag kent men ginds het commando „alle hens". Hoe rijk ook bedeeld aan schoon heid immers, uiteindelijk ds Tirol naar Nederlandse maatstaven geme ten een arm land. Veeteelt en toe risme moeten het 'doen. Er zou best een derde economische draagpijlei- bij kunnen, want ook het hout - zij het overvloedig aanwezig*- geeft nog niet voldoende soulaas. Lechaschau in een krans van bergen zijn filmactie (het in niet te grote plaatsen laten opnemen en vertonen van plaatselijke films) te bereiken belangstelling en sympathie voor zijn werk te wekken door bij de voorstellingen een kort moment hiervoor de aandacht te vragen. Eén van de doelstellingen van de Ned. Blindenbond is dat blinden economisch onafhankelijk worden. De kosten hieraan verbonden, als mede aan de vele taken die de bond nog meer heeft worden uit de in komsten, zoals elke vereniging van niet-blinden die ook heeft, bestre den. Een beroep op de liefdadigheid door geldinzamelingen te organise ren wordt door de Nederlandse Blin denbond van de hand gewezen om dat dit lijnrecht tegen zijn principes indruist. President Soëkarno heeft donder dag voor de eerste maal een com munist in zijn kabinet opgenomen. Het is de vice-voorzitter van de communistische partij van Indonesië, Njoto. HAAMSTEDE, 26-8. Onder grote belangstelling vond woensdagmiddag cp de algemene begraafplaats alhier de teraardebestelling» plaats van het stoffelijk c.verschot van de zondag j.l. Overleden wethouder P. L. Vis. De begrafenis werd bijgewoond door talrijke autoriteiten van ge heel Schouwen-Duiveland, het vol tallige gemeentebestuur van Wes- terschouwen «net burgemeester H. P. Everwijn, het seoretariepersoneel en het personeel van de technische dienst. Aanwezig waren voorts dijk graaf A. M. Geluk van het water schap Schouwen-Duiveland en di verse delegaties, o.a. van de Kring Schouwen-Duivelan'd der Z.L.M., van de Raiffeiseribank Haamstede, de Coöp. Aankoopver. Schouwen- Duiveland, de lan'dbouwvereniging „C. et C." te Burgh-Haamstede, de afdeling Zierikzee van de Jagersver eniging en andere verenigingen. Een groot aantal kransen bedekte de baar. Aan de geopende groeve sprak burgemeester H. P. Everwijn een ge voelvol afscheidswoord. Spreker her innerde er aan dat de gemeente voor de tweede maa'l binnen een jaar de droeve plicht heeft een gemeentebe stuurder naar zijn 'laatste rustplaats te brengen. Al even onverwacht als -in 1963 burgemeester Röell de ge meente ontviel ,'is nu oo'k wethouder Vis heen gegaan. Hij was 17 jaren lang- wethouder van Haamstede en 3 jaar der gemeente Westerschou- wen, terwijl hij verder nog 9 maan den als loco-iburgemeester fungeer de. Spr. zeide dat weth. Vis een man van weinig woorden was, doch de manier waarop hij ziin verschillende functies uitoefende heeft het ge meentebestuur aanleiding gegeven om bij zijn geopende groeve te ge tuigen van oprechte dankbaarheid voor alles wat hij voor de gemeente deed. Niet alleen als wethouder, doch de manier waarop hij de gemeènte in diverse functies vertegenwoor digde dwingt bewondering af. Bur gemeester Everwijn wilde namens het gemeentebestuur en alle inter gemeentelijke diensten en instellin gen en- niet te vergeten alle vereni gingen waaraan 'hij zijn krachten gaf, de overledene te 'danken voor de wijze waarop hij zich hiervoor inzette. Persoonlijk ker.de de bur gemeester wethouder Vis nog maar enkele maanden, doch toch dankte spreker voor de manier waarop 'hij hem steunde in zijn aanloop-peri ode. Grcte energie Dijkgraaf Geluk zeide dat de ge zworene Vis juist in de laatste maanden nadat hii ziek geweest was, grote energie toonde. Hij volbracht zijn werk weer met 'hetzelfde élan als vroeger. Een sterke persoonlijk heid met grote kennis van zaken en grote gaven is van ons heen gegaan nadat hij zeer veel werk deed in 'het waterschap en in -vele landbouw-or- ganisaties. Een uitermate 'bekwaam bestuurder die de gelhele Westhoek kende als geen ander. Hij kon kort zijn, doch gaf anderen die van zijn eigen mening verschillende opvat ting hadden toch volop kans om zich uit te spreken. Een man met accu ratesse en een bijzondere geaardheid die ijzer sterk, toch moeilijkheden ontmoette in het leven, die hij ech ter weer overwon. De heer Geluk roemde verder zijn grote zorg voor Lederwarenhuis „de Nobelpoort" Korte Nobelstraat Zierikzee Militaire voorbereidingen In Iskanderoen ANKARA, 27-8. Volgens het Turk se blad „Millijet" zijn de militaire voorbereidingen in de havenstad Is- kanderoen hervat. Wapens, munitie en militaire 'voertuigen zijn aan boord gebracht van vrachtschepen, die aan de Turkse marinestrijd krachten zijn toegevoegd. Ook zou den troepen op het punt staan zich in te schepen. NIEUW DELHI. 27-8. Jan Boon, de leider van de Nederlandse Hima- laya-expeditie die reeds geruime tijd in Nieuw Delhi verblijft, heeft de Dalai Lama, de geestelijke leider van de Tibetanen, een typisch Neder lands cadeau aangeboden. Namens het Nederlands Bloembollencomité heeft de veelvuldige oud-skikampi oen de Dalai Lama een uitgebreide sortering bloembollen overhandigd. De geestelijke leider heeft de Ne derlandse cineast, die al vele tien tallen jaren in het Oostenrijkse win tersportplaatsje KRz'bühel woont, verzocht een kopie van diens kleu renfilm „Wij mogen Tibet niet ver geten" af te staan. Op verzoek van 'de Tibetaanse re gering heeft de 53-jarige Nederlan der, die al driemaal naar het Kara- korumgebergte 'trok, voorts rapport uitgebracht over de toestanden waar onder de Tibetaanse vluchtelingen in de Himalaya leven. Boon heeft erop gewezen 'dat de vluchtelingen het veelal erg moeilijk hebben en dat de Tibetaanse cultuur, die vooral erno- logisch van bijzondere waarde is, in vele gevallen gevaar loopt. ZIERIKZEE Enorme zonnebloem Ook wat betreft zonnebloemen blijkt de zomer van 1964 records op te leveren. In de tuin van de heer S. aan de Poststraat alhier is een zonnebloem te zien, die een lengte heeft van niet minder dan vier me ter. De jongste recordhouder was 3.30, maar dut is na deze knaap van vier meter alweer „een kleintje". Stadsgracht werd gezuiverd De stadsgracht tussen Nooi'd Ha venpoort en Jannewekken is deze week door het personeel van de ge meentelijke plantsoenendienst, aan gevuld met enige hulpkrachten, sohoon gemaakt. Met 'behulp van con drietal vlotten en een bootje werd de gracht over de gehele lengte en langs beide zijden ontdaan van over tollige plantengroei. Het uitkomen de materiaal werd later bijeen ge zameld om te worden afgevoerd. Eenden en zwanen hebben in d - gracht nu weer volop de ruimte. Het water ligt er nu keurig gezuiverd van overtollige plantengroei bij en lijkt wel breder te zijn geworden door doZe „ingreep", waardoor het nog resterende zomergroen van dit seizoen extra fraai uitkomt. Scheepvaartberichten Esse Rotterdam, 26-8 dwars Rasfar- tak naar La Spezia. Ingezonden mededeling Ook in uw omgeving is een Bell-dealer. Hij heeft de nieuwste typen in- voor raad. U bent welkom om een demonstratie bij -^te wonen.. Imp.: IMTRA BREDA tel. 41487 Inwoonster kreeg fles wodka mee voor burgemeester In een Zierikzeese woning prijkt momenteel een echte Russische sa mowar. Het is overigens wel een toestel van deze moderne tijd, want een snoer en een stekker laten zien dat dit in de Sowjet-Unie zo geliefde en over de gehele wereld beroemd geworden theezet-apparaat vandaag de dag in plaats van met gloeiende houtskool elektrisch wordt verhit. De samowar is één van cle herinneringen die de Ziérikzeese mevrouw O. Kristalijn-Waschtscheiiko heeft meegebracht van een unieke reis naar haar geboorteland, de Zuid-Oekraïne. .de wildstand. Als jager genoot hij als hij een ander een plezier kon doen. De 'heer Geluk besloot met een woord van dank voor de wijze waar op de heer Vis al deze functies'heeft vervuld. De zoon van de overledene, de heer W. Vis uit Meedihuizen, sprak tot slot een dankwoord voor de be toonde belangstelling. Ingezonden mededeling Odoorn zonder tandarts ODOORN, 26-8. De enige tandarts in de gemeente Odoorn gaat ver trekken. Tandarts A. E. de Graaf die zich zeven jaar geleden in het dorp vestigde, ziet er geen gat meer in en heeft een functie in Den Haag aanvaard. Hoofdmotief voor zijn ver trek is wel de gestadige achteruit gang van de bevolking. Steeds meer jongeren zoeken mede doordat in de gemeente geen Hndustrie is elders emplooi en gaan zich daar ook ves tigen. Odoorn is aan het vergrijzen en daar hierin zelfs op lange termijn geen verbetering lijkt te komen staat het besluit van de heer de Graaf vast. Het is hem niet gelukt een opvolger te vinden. Ook oudere tandartsen, die het toel tuat kalmer aan zouden willen doen tonen geen interesse voor Odoorn. Gelders probleem Cultuurgrond verdwijnt ZUTPHEN, 26-8. Elk jaar ver dwijnt de cultuurgrond van een boerderij in de Gelderse IJsscl. Want naar schatting gaat elk jaar een meter grend verloren tengevolge van afkalving van beide IJsseloevers ever een lengte van ongeveer vijftig kilometer, namelijk van Arnhem tot Deventer. Dat is dus te zamen tien hectare. Na Deventer is de afkalving veel ge ringer, doordat het verval daar veel kleiner is. In de afgelopen tien jaar is zeker vijftig ha goede cultuur grond verloren gegaan, schat de secretaris van de Gelderse Maat schappij van Landbouw, ir. W. J. Kneppelhout. De Nijenbeker en de Wilpse klei- polders worden ernstig bedreigd. De afkalving is daar zo sterk dat een weg over de dijk langs de IJssel ge deeltelijk voor autoverkeer is afge sloten, omdat hij te gevaarlijk werd. Daar zal over een lengte van ander halve kilometer de oever versterkt worden. De kosten daarvan zullen ongeveer f 300.000 belopen. Ongeveer 18 km ten noorden van de Zee van Azof vindt men in dit gebied (Donetsk-Oblast) de plaatsjes met de bijna onuitsprekelijke namen Persekotrawnji en Antonowka. In deze dorpen, kolchoz-gemeenschap pen, waar dank zij het verrukkelijke klimaat zelfs abrikozen bloeien, bracht mevrcuw Kristalijn-Wascht- sehenko in familiekring twee onver getelijke maanden door. Op achttienjarige leeftijd, nu twee en twintig jaar geleden, werd zij door de Duitsers uit haar geboorte dorp Antonowka weggevoerd. In een kamp in Duitsland leerde zij daar de door de Duitse bezetter te werk gestelde Zierikzeese heer Kristalijn kennen, waarmee zij na de oorlog in het huwelijk zou treden. Zierikzee werd dus de tweede „va derstad", maar uiteraard bleef me vrouw Kristalijn, al had zij' een nieuw vaderland gevonden, toch al tijd zeer verlangen haar familie in de verre geboortestreek aan de Zee van Azof nog eens weer te zien. Daarom werd in het gezin Kristalijn gespaard wat mogelijk was om deze uiteraard kostbare reis te ku.nnen bekostigen. Begin van deze zomer was het zover dat alles in orde was. De benodigde papieren werden vlot verkregen. Mevrouw Kristalijn stapte op een vrijdagavond om half acht te Rotterdam in de trein Hoek van Hol land-Moskou en arriveerde dinsdag middag in Persekotrawnji. Na twee en twintig jaar zag zij haar twee broers en zuster terug in dit dorp, waar zij zich na de oorlog hadden gevestigd. -De verre gast werd door de bevolking uitbundig, hartelijk en spontaan ingehaald. Mevrouw Kris talijn ondervond in de omgeving waar zij als kind was opgegroeid een grote gastvrijheid en ook officieel trok haar komst de aandacht en on dervond zij alle medewerking. De bevolking toonde een grote belang stelling voor het dagelijks leven in Zierikzee. Geschenk voor burgemeester van Zierikzee Tijdens een gezamenlijke maaltijd van de bevolking in de open lucht, aangericht in verband met een plaat selijke herdenking en mede ter ere van de komst van de „dochter uit Nederland", spraken de burgemees ter van Persekotrawnji en Antonow ka, resp. de heren Kirilo Hripa en Wasili Harkuscha, hartelijke woor den aan het adres van de burge meester en de bevolking van Zierik zee. Als geschenk voor burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester overhandig den deze heren mevrouw Kristalijn een fles wodka, bedoeld als een vriendelijke geste ten opzichte van de gemeente waarin hun vroegere dorpsgenote een nieuw leven heeft kunnen opbouwen. Sprekend gebaar Na een voorspoedige terugkeer in Zierikzee overhandigde mevrouw Kristalijn-Waschtschenko maandag avond jl. in aanwezigheid van haar echtgenoot op het stadhuis de met een kleurig lintje en speldje versierde fles geestrijk vocht aan burgemees ter Dijckmeester, die dit sprekende gebaar van zijn onbekende Russische collega's zeer waardeerde. Mr. Dijck meester zei bij het in ontvangst ne men van het geschenk, deze tast- en drinkbare groet uit de zuid-Oekraïne op hoge prijs te stellen. „Wü zullen onze dank netjes op papier stellen", aldus de burgemees ter. Behalve een dankschrijven, dat - hoe kan het anders - door mevr. Kristalijn in het Russisch zal wor den vertaald, gaat er een Zicrikzces geschenkpakket met o.a. een foto van de overhandiging van de fles naar Persekotrawnji en Antonowka. Voor Zierikzee betekent dit dus een nieuw en bijzonder internationaal contact. Een contact dat in deze tijd van dikwijls kunstmatig opgevoerde politieke spanningen wel bijzonder weldadig aanspreekt. m V. - een originele fles ivodka uit de Sowjet-Unie (Foto: Zieri'kzeesdhe Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2