Democraten wijzen Johnson aan als kandidaat voor president Jeug<l 'loor ,Jzere" »,or<liin Senator Humphrey vice-president Mississippi afzijdig van democraten Cyprus één met Griekenland Maleisië contra Nederland Taptoe Delft 1964 Vlucht uit het Oosten De kwestie Laos Ook onrust in Roeanda V/AT UQT Dl bilt Wij eten te veel eiwitten en snoepgoed Noodtoestand in Zuid-Rhodesië Engelsen vreesden invasie door tunnel i r-W X X^X\ ¥1/r-W X O V X^ HH Donderdag 27 augustus 1964 ZIERIKZEESCHE PA NIEUWSBODE SI REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbu) tel. 01110-2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week na J8.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: {jrVOSt lilt KUSlfl/lu (1(111 jLrlSriKZSS Nu in Duitsland de schoolvakanties zijn afgelopen, wordt rond het West- Duitse stadsdeel Steinhrücken het ijzeren gordijn dagelijks weer op een kiertje opengezet. Steinbriicken - een enclave in Oostduits gebied - is te klein voor een eigen school en dus moet de jeugd iedere dag weer een tocht over „vreemd gebied" maken. - Foto: een Oostduitse grensbeambte opent de slagboom voor een jongen uit Steinbriicken. Het onbevoegd les geven bij het V.H.M.0. ATLANTIC CITY, 26-8. De Ame rikaanse democratische party heeft woensdagavond op haar conventie in Atlantic City Lynden Johnson aan gewezen als kandidaat voor het pre sidentschap. De benoeming geschied de bü acclamatie. Het voorstel om president John son bij acclamatie te benoemen \,verd gedaan door een vrouwelijke afge vaardigde uit Florida. Het voorstel ontlokte een enorm geschreeuw. Mu ziekkorpsen begonnen te spelen en in de zaal brak een hels lawaai los. John McCormack, voorzitter van het huis van afgevaardigden en voorzitter van de conventie, maakte toen officieel bekend, dat het voor- JOHANNESBURG, 26-8. De Zuid- Afrikaanse radio heeft woensdag morgen meegedeeld, dat in Zuid- Rhodcsië de noodtoestand is., afge kondigd. WASHINGTON, 26-8. President Johnson heeft woensdagavond in Washington meegedeeld, dait hij se nator Hubert Humphrey heeft ge kozen als democratisch kandidaat voor het vice-presidentsohap. Johnson en Humphrey waren per helikopter van het Wiitte Huis naar de luchtmachtbasis Andrews gevlo gen om daar het vliegtuig te nemen naar Atlantic City. Toen beiden zich naar het toestel van de president 'be gaven, stelde Johnson de senator aan de wachtende journalisten voor als „de nieuwe vice-president". ATLANTIC CITY, 26-8. Slechts enkele uren nadat een compromis was gepubliceerd 'inzake de demo cratische vertegenwoordiging van Mississippi bij de democratische con ventie, heeft de gouverneur van deze staat, Paul Johnson, bekend gemaakt dat zijn afvaardiging niet. aan de conventie zal deelnemen en presi dent Johnson ibij de verkiezingen in november niet zal steunen. De demo cratische vrijheidspartij heeft even eens bekend gemaakt het voorgestel de compromis niet te kunnen aan vaarden. NICOSIA, 26-8. „Enosis" (vereni- g'r.g met Griekenland) is de wens van het gehele Grieks-Cyprische cn hf»; bidt elke dag voor de verwezenlijking hiervan", aldus heeft o Cypr.sche president, aartsbis- r 'iep Mr.karros, woensdag in Nicosia tegenover de nieuwe Griekse am bassadeur Alexanidrakis verklaard, toen deze hem zijn geloofsbrieven 'kwam overhandigen. Hij voegde hier edhter aan toe: „Aan een aansluiting van Cyprus bij Griekenland mogen geen voorwaar den of gcbiedsruilingen worden ver bonden". Ma'karios vertelde Alexandrakis dat hij „geen ambassadeur van een andere staat, doch een vertegenwoor diger van het Griekse moederland" was. stel bij acclamatie was aangenomen. Tot nu toe zijn alleen Franklin Roosevelt en Eisenhower door hun partijen bij acclamatie tot kandidaat voor het presidentschap benoemd. Roosevelt werd in 1936 en 1940 en Eisenhower in 1956 aangewezen. Met groot enthousiasme werd Johnson begroet toen hij na zijn be noeming de zaal binnenkwam. Hy dankte de conventie voor de ter de zy hem had bewezen en ver klaarde dat hij de party in novem ber naar een geweldige overwinning zcu leiden. Jchnscn maakte hierop bekend, dat hy senator Hubert Hum phrey had gekozen als kandidaat vcor het vice-presidentschap. De politie is belast met het op sporen van buiten de wet levende elementen. De noodtoestand was af gekondigd ter bescherming van de gemeenschap. De 'huidige toestand brengt de openbare veiligheid in ge vaar en verstoort het functioneren van de openbare diensten, zo zei hij. De nationalistische organisaties zijn verboden omdat zij de voor naamste aanstichters zijn van inti midatie en geweld in Highfield en in het gehele land. Zij zijn schade lijk voor de veiligheid van Zuid- Rhodesië. De twee organisaties zijn de volks raad van Josjua Nkomo en de Zim babwe Afrikaans-Nationalistische Unie (ZANU), die wordt geleid door dominee Sitbole, een vroegere mede werker van Nkomo. Eerstgenoemde geniet bepei'kte 'bewegingsvrijheid' in een afgelegen gebied, de laatste be vindt zich in voorlopige hechtenis. Highfield, dat een tiental kilome ters buiten Salisbury ligt, is de laat ste maanden voortdurend het toneel geweest van geweldplegingen. Auto's en autobussen werden met stenen bekogeld, huizen werden in brand gestoken, zelfgemaakte 'bommen wer den in buizen geworpen, terwijl burgers met stenen en messen wer den aangevallen. Verscheidene per sonen werden gedood bij gevechten tussen de nationalistische groeperin gen. KOEALA LOEMPOER, 26-8. Na afloop van een kabinetsvergadering heeft de premier van Maleisië, Toen- koe Abdoel Rachman, wcensdag me degedeeld, dat Maleisië de Neder landse economische steun aan Indo nesië cn de regelingen vcor de ver werking van de Indonesische uit voer van tin cn rubber via Neder land zeer ernstig opneemt. In zijn vergadering heeft het ka binet de regering van Singapore de bevoegdheid gegeven beperkend op te treden tegen de invoer uit Neder land, waar sinds dinsdag vergunnin gen voor nodig zijn. In antwoord op de vraag of de centrale regering van Maleisië soort gelijke maatregelen tegen de invoer van Nederlandse produkten zou ne men, zei de premier, dat de ministers van financiën en van economische zaken de toestand in het oog zullen houden en overleg zullen plegen met de regering van Singapore alvorens te besluiten tot het al dan niet ne men van maatregelen. Hij beval de conventie aan zijn keuze te bekrachtigen en verklaar de dat die keuze „de enthousiaste overtuiging vertegenwoordigt van de grote meerderheid der democrati sche leiders". Als de senator uit Minnesota gekozen zou worden, zoil hij zich sterker voelen als regerings leider. Kcnnedy-programma Johnson zei dat de regering het program van John F. Kennedy - een van de grootste Amerikanen - had uitgevoerd zonder ook maar een ogenblik te aarzelen. Johnson verklaarde dat hij de man had gevonden, die alle kwali teiten bezat om de functie van vice- president en die van president, zo dit nodig mocht zijn, te bekleden. Humphrey had een lange ervaring in het openbare leven en kende de problemen vanalle Amerikanen. Johnson wees er op, dat hij, voor hij zijn keuze maakte, talrijke be sprekingen met partijleiders en re geringsfunctionarissen had gevoerd. Humphrey was de beste man in Amerika voor de functie van vice- president. Weer Griekse troepen op Cyprus aan land? NICOSIA. Een Turks-Cyprische woordvoerder hoeft woensdagavond in Nicosia verklaard dat dr. Koets- joek, de Turkse vice-president van Cyprus, de opperbevelhebber der V.N.-vredesmacht op bet eiland, ge neraal Thimaja, heeft medegedeeld dat maandag jl. tweehonderd Griek se militairen in de haven van Li massol aan wal zijn gezet. Zij waren daar met het Griekse sohip „Pega sus" aangekomen. President Johnson gezond WASHINGTON, 26-8. President Johnscn heeft woensdag van vier dokters een verklaring ontvangen dat zijn lichamelijke toestand voor treffelijk io. 'i .vee v in d'?ze dokters hadden hem behandeld nadat bij in 1955 door een hartaanval was ge troffen. In het rapport zeggen zij dat er geen reden bestaat waarom de president zijn actieve leven niet zou voortzetten. De president, die vandaag (donderdag) zijn 56ste ver jaardag viert, was maandag «medisch onderzocht. Een korte vliegenplaag in Nederland UTRECHT, 26-8. De vlicgenwol- ken, waardoor heel wat mensen in allerlei streken van ons land (met name het Sticht en beneden de gro te rivieren) zich de laatste paar da gen geplaagd voelen, is slechts van kerte duur. De langwerpige, weke vliegjes, die bijv. in wasgoed vieze vlekken achterlaten en een werkelijke plaag zijn voor de automobilisten die een schone ruit gewend zijn, zijn nor maal in deze tijd van het jaar. Al leen zijn er dit jaar door het warme weer meer dan anders. De Planten- ziektekundige Dienst in Wageningen zegt, dat de pikzwarte rouwvliegjes (zo heten ze) niet schadelijk zijn voor de volksgezondheid. Hoogstens een paar dagen kan deze vliegen plaag nog duren. Dan is het weer voorbij, ook voor de vogels die zich met deze vliegjes voeden. Het enige advies dat de deskundigen geven: ga niet spuiten met insectendodende stoffen, want u treft dan ook de nut tige insecten. Doe de ramen dicht, heb neg even vrede met deze vlieg jes, want ze zijn de vrucht van een heerlijke, warme zomer. DELFT, 26-8. Militair muzikaal festijn bij maneschijn. Zo kan 'de „generale repetitie" van Taptoe Delft 1964 het best beschreven worden. Middelpunt van de taptoe is ditmaal de 'herdenking van dc I509te verjaar dag van de Koninklijke Landmacht. Dit jubileum werd gevierd met een representatie van lansiers en trom petters uit 1847 in groene met. geel opgelegde uniformen, bevaande lan sen en gehelmd met de merkwaar dige „chabsika" met, halve zon cn pluimen, naar het voorbeeld der Poolse lansiers. Verder werd in de historie niet teruggegrepen. Een voor het publidk aangename verrassing was het eerste optreden van de eveneens 150-jarige konink lijke marechaussee in ceremonieel tenue. Dit maakte een 'bijzonder frisse en martiale indruk. Manschap pen van dit wapen 'droegen de drie kleur en de emblemen van alle wa pens en dienstvakken. Verder was er weer de gebruike lijke weelde aan muziek en 'kleurige uniformen van artillerie, cavailerie, infanterie, luchtmacht, zeemacht en technische troepen. DEN HAAG, 26-8. Twintig pro cent van de verplichte vakken bij het middelbaar onderwijs werd in sep tember 1963 onbevoegd onderwezen. De situatie is het laatste jaar ver slechterd: het aantal onbevoegd ge geven lessen is vry sterk gestegen. Dit staat in de onderwijsnota, die burgemeester en wethouders van Den Haag d'e gemeenteraad hebben gestuurd. De personeelsvoorziening bij het gehele onderwijs kent een tendens .tot verbetering, zowel voor het kleuter-, het gewoon lager-, het buitengewoon lager- en het voortge zet gewoon lager onderwijs. Bij hét lager onderwijs is de ver vulling van vacatures voor de ho gere leerjaren moeilijk. Voor de be trekking van schoolhoofd bestaat geringe arfimo. De 'beloning voor het hoofdschap wordt niet in overeen stemming geacht met de vele extra werkzaamheden en de grotere ver antwoordelij kheid. Bij het ULO is de personeelsvoor ziening moeilijk, bijzonder door de ongunstige spreiding van het akten- bezit van 'het onderwijzend perso neel. Eer. Oostduitser is dinsdagavond tijdens een vluchtpoging naar het westen door een ontploffende land mijn gewond geraakt. De Oostduitse grenspolitie haalde hem met een zie kenauto op. Twee schooljongens en een 26-jarige Chauffeur slaagden er wel In Westduits grondgebied te be reiken. PARIJS, 26-8. De leider van de pro-communistische Pathet Lao, prins Soephanoevong, ;is per vlieg tuig uit Moskou in Parijs aangeko men om deel te nemen aan de con ferentie van de drie Laotiaanse po litieke leiders. Voor de pers ver klaarde hij alles te willen doen om rV onderhandelingen te laten slagen. Hij vond de toestand in Laos bui- 'iop- -woon gevaarlijk door de recht streekse Amerikaanse gewapende inmenging. De drie Laotiaanse lei ders zullen van gddadhten wisselen over de mogelijkheid om de toestand te stabiliseren. Prins Soephanoevong zei dat zijn partij het dringend no dig aCht dat dc conferentie van 14 landen opnieuw bijeenkomt, om dc juiste uitvoering van de overeen komsten van Genève van 1962 te Verzekeren, ongeacht wat op de nu komende bespreking wordt bereikt, In dé nota zeggen 'b. en w. van Den Haag dat in de praktijk de mi nimum-eisen, waaraan moet worden voldaan hij stichting en instandhou ding van kleuterscholen, als oneven redig en onredelijk zwaar worden ondervonden. BOEKAVOE, 26-8. De opstandige beweging in Kongo is ook in het aangrenzende Roeanda doorgedron gen. 250 opstandelingen vielen d'e plaats Boeagarama aan, doch zij werden na een felle Strijd door re geringstroepen van Roeanda op 'de vlucht gejaagd. Boeagarama ligt on geveer 50 km. van Boökavoe. In Roeanda gelegerde troepen van de Kongolese opstandelingenleider Soemialot schijnen weer op Boe'ka- voe aan te trekken. Deze stad iverd drie dagen tevoren door Kongolese regeringstroepen op de rebellen her overd. In het centrum wordt nog wel eens geschoten. Zo werden dinsdag ochtend. vier opstandelingen gedood die zich in het postkantoor hadden verborgen. Militair verongelukt DEN HAAG, 26-8. Bij een nacht- oefening op de tankbaan in „De Vlasakkers" 'bij Amersfoort is gis ternacht een jeep, waarin de 20-ja- ri'ge, uit Tilburg afkomstige, dienst plichtige soldaat P. W. H. M. Rijnen van het 106 verbindingsrasteibatal- jon te Ede zat. over 'de kop gesla gen. Soldaat Rijnen werd zwaar ge wond en is enige uren later in het centraal militair hospitaal in Utrecht aan zijn verwondingen overleden. UTRECHT, 26-8. De Engelse vrees voor een Duitse invasie via een tun nel onder Het Kanaal is in de twee de wereldoorlog zo groot geweest, dat een luisterpost in een reeds in 1882 aangelegde proeftunnel werd gevestigd om tydig van Duitse bo ringen op de hoogte te komen. Dit nog onbekende geschiedenisde tail uit de laatste wereldoorlog 'heeft de president-directeur van de Ne derlandse spoorwegen, if. J. Loh- mann, onthuld in een voordracht tij dens een lunch-bijeenkomst van dc Maatschappij voor Nijverheid en Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Levenskunst bestaat uit twee (A dingen: met flinkheid zich iets y) y6 kunnen ontzeggen en met be- zadigdheid kunnen genieten, j. Aanzienlijk koeler Verwachting tot vrijdagavond: Vannacht enkele verspreide buien met kans op onweer; morgen zon nige perioden en droog weer; zwakke tot matige wind tussen west en noord; aanzienlijk lagere tempera turen. 28 aug. Zon op 5.45, onder 19.36. Maan op 22.01, onder 11.47. Laatste kwartier: 30 aug. te 10.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2fc aug. 6.22 v.m. 18.31 n.m. BROUWERSHAVEN: 28 aug. 6.05 v.m. 18.26 n.m. Doodtij: 1 sept. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 27-8. Het K.N.M.I. deelt mede: De hoogste temperatuur die woensdag in Nederland werd 'be reikt bedroeg 34 graden. Het werd sinds 1947 de warmste dag in augus tus. Donderdagochtend waren de tempraturen al weer 1 tot 2 graden hoger 'dan woensdagochtend dezelfde tijd. Intussen wordt de tropische luoht verdreven aangezien twee fronten van (het westen uit over ons land zullen trekken. Het eerste be werkstelligt alleen een afkoeling. Het tweede enkele verspreide buien mogelijk met onweer. Vrijdag bevin den we ons in maritieme lucht waar in de temperaturen 10 tot 15 graden lager zullen zijn dan de afgelopen dagen werden 'bereikt. Overigens is het van belang dat zioh van de Golf van Biscaye uit een nieuw hoge- drukgebied over de Britse eilanden begint uit te 'breiden zodat ook ach ter de fronten stabiel weer met over het algemeen veel zon verwacht 'kan worden. De wind draait naar wejjt tot noord maar blijft zwak. Militairen hebben het vuur ge opend op ongeveer 3000 katholieke demonstranten, die. gewapend met stokken, messen, flessen en bijlen, het nationale hoofdkwartier in Sai gon wilden bestormen. „Ter zake" BONN, 26-8. De Westduitse minister van posterijen, Stüc- klen, heeft een uitvinding ge daan, waarmee hij langdradi ge bezoekers snel de deur hoopt uit te krijgen. Opdat zijn bezoekers hun zaken kort en bondig uiteen zetten heeft de minister op zijn bureau vier zandlopers opgesteld. Om de drie minuten loopt er een leeg. Op de eerste staat te le zen: „Inleiding", op de twee de:: „Ter zake", op de derde wordt de bezoeker uitgenodigd zich te haasten, op de vierde zandloper wordt hem duide lijk gemaakt dat het „Onder houd is beëindigd". Iedereen weet nu dat de minister, niet langer dan 12 minuten lastig wenst te worden gevallen. De bewindsman hoopt dat zijn buitenlandse ambtgenoten zijn voorbeeld zullen volgen. Han'del in Amsterdam. Ir. Lohmann sprak over 'de ontwikkeling van de ideeën tot de aanleg van een vaste verbinding tussen Engeland en Frankrijk. Reeds in 1750 werd over zo'n verbinding gesproken en in 1872 werd in Engeland reeds do Channel Tunnel Company opgericht. Met het. voorbereidende werk werd in 1882 begonnen: de aanleg van proef tun nels aan Engelse en Franse zijde. De Engelse generale staf gaf evenwel opdracht het werk te staken wegens het voortdurende invasiegevaar dat met een tunnel zou (kunnen ontstaan. l UTRECHT. 26-8. - Dc Nederlanders eten te veel eiwitryke pro- 1 c'.uktcn en het ondoelmatig gebruik van suiker in de vorm van zoete 1 tussenhapjes (biscuitjes, koekjes, snoepjes c.d.) heeft desatreuze ge- J volgen voor het gebit. Dit is het oordcel van de staatssecretaris van sociale zaken cn 1 volksgezondheid, dr. A. J. H. Bartels, die ter inleiding van een spe- 1 1 ciaaJ aan de voeding en de gezondheid gewyd nummer van „Ge- J J zondheidszorg", het maandblad van het Groene cn Witte Kruis, een artikel heeft geschreven over het nut van een uitgebalanceerde (f voeding. 1 1 Dc mogelijkheden tot het verkrijgen van goede voeding zyn dc 1 i laatste kwarteeuw sterk toegenomen. Er is meer cn beter voedsel J l beschikbaar gekomen, maar bij vele groepen is het nog niet ge- 1 komen tot een uit gezondheidsoverwegingen alleszins verantwoorde jl 1 voeding. Het zich voeden van de mens wordt immers weinig bepaald f door rationele factoren, zo meent staatssecretaris Bartels. Talloze j emotionele gebeurtenissen vooral in de jeugd, overlevering, traditie, 1 bepalen In bclangryke mate wat men eet. Het uit verstandelijke 1 overwegingen kiezen van een goede voeding is dan ook zelden te 1 t verwachten, aldus dr. Bartels. Hieruit moet z.i. worden verklaard dat zo velen een onjuiste voeding kiezen. Het verbreiden van dc 1 kennis omtrent een juiste voeding vindt dr. Bartels vooral belang- rijk indien het dc voeding betreft van kwetsbare groepen, zoals kinderen. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1