Uitreiking E.H.B.O.-diplonia's en zakboekjes helpster 2e klas Maleisië en Australië STAD EN EILAND Loonmoeilijkheden in de metaal Wereldconferentie kernenergie Schooltassen dodelijke ongelukken Lamp aanwuiven HET STADHUIS VAN DELFT Rechts- en gezagsvacuüm buiten landsgrenzen is onduldbaar Zuid-Vietnam heeft nog geen nieuwe nationale leider J1 hen HAAG. 27-8. Bliikens een ZIERIKZEE. 25-8. In het Herv. verenigingsgebouw vond dinsdag j.l. de iutreikiug plaats van de behaalde E.H.B.O.-diplonia's en zakboekjes helpster tweede klas. De leiding van deze avond berustte bij de heer D. van den Doel, die in zijn openingswoord stilstond bij het feit dat het deze maand juist vijftig jaar is geleden dat de vereniging is opgericht. Mede aanwezig waren deze avond de kringsecretaris de heer A. D. Con- standse, de heer J. R. de Boer, kring- hoofd van de B.B. gn de voorzitter der vereniging mr. F. Th. Dijckmees- ter, die de diploma's uitreikte aan de achttien cursisten die de E.H.B.O.- cursus hadden gevolgd. Hij felici teerde allen persoonlijk met het be haalde succes en was trots op het grote aantal geslaagden. Hierna reikte de kolonne-comman- dant, de heer C. M. van Hoorn, de zakboekjes uit aan een zestal dames die de aantekening tweede klas had den behaald. De gewestelijke secretaris bracht de felicitaties over van het gewest en roemde de grote activiteit van de kolonne. Hij hoopte dat zij in de toekomst op deze weg voort mag gaan. De heer A. C. J. Wisse was de tolk van zijn medecursisten en bracht dank aan de docenten van de E.H. B.O.-cursus, mevr. L. v. d. Sluis-bij de Vaate en de heer B. C. v. d. Kloot en overhandigde eerstgenoemde een bon voor foto-artikelen en laatstge noemde een boekenbon. Ook mevr. J. Huige-Kik dankte namens haar cursisten de kolonne- commandant dokter C. M. v. Hoorn en mevr. L. v. d. Sluis voor de ge geven lessen en overhandigde ook voor elk een waardebon. Afscheid mcj. H. Schot Deze avond werd afscheid geno men van mej. H. Schot, kolonne-se- cretaresse, die wegens huwelijk van haar werk moest afzien, omdat zij haar woonplaats gaat verlaten. Veel heeft zij voor de kolonne gedaan en dat werd ook gewaardeerd, want de leidster-helpsters boden haar enige nuttige geschenken aan, die verge zeld gingen van een passend gedicht. De lesroosters van de cursusavon den voor het komende seizoen wer den uitgereikt. De gewestelijke alarmoefening werd eveneens besproken. Een nieuw systeem is thans ontworpen om tot een snellere paraatheid te komen. Ook is er weer een plaatselijke oefe ning in het vooruitzicht en wel op 15 september a.s. De kolonne heeft DEN HAAG. 26-8. De onderhande lingen in de vakraad voor de me taalindustrie voor een loonsverho ging zijn afgebroken. De werkne mers hebben verklaard, dat hun eisen tot het inhalen van de achter stand, die zij fixeren op 2,6 procent, zullen worden opgenomen in de voorstellen voor de nieuwe C.A.O.- onderhandelingen. De werkgevers waren van mening dat de achterstand één procent be draagt, maar dat (het inhalen ervan alleen kon geschieden middels een formeel openbreken van de lopende C.A.O., waaraan zij niet willen meewerken. Beide partijen stellen, dat de ach terstand .in 'de metaalindustrie (met meer dan 190.000 werknemers) is ontstaan als gevolg van het feit, dat de C.A.O. voor de metaal het eerst tot stand kwam. De reële loonsver hoging bleef daardoor achter bij de gemiddelde reële loonsverhoging, die ddt jaar tot stand 'kwam. GENÈVE, 26-8. Op maandag 31 augustus begint de derde wereld conferentie over het vreedzaam ge bruik van kernenergie, waar ruim 3000 atoomgeleerden, reactortechnici en kernenergiedeskundigen uit 71 landen aan zullen deelnemen. Het secretariaat heeft 750 documenten van geleerden en deskundigen uit 37 landen voor besprekingen aanvaard. Oost-Duitsland laat gevangenen vrij BERLIJN, 26-8. In Oost-Duitsland worden de laatste tijd vrij veel in woners van West-Duitsland en West- Berlijn vrijgelaten, die wegens „poli tieke misdrijven" tot langdurige ge vangenisstraffen waren veroordeeld. De vrijgelatenen hebben na hun te rugkeer meegedeeld, dat zij niet be genadigd zijn doch dc rest van hun straf voorwaardelijk is gemaakt. In politieke kringen in Bonn neemt men aan, dat er tussen de vrijlating van genoemde gevangenen in Oost- Duitsland en het op vrije voeten stel len van de Oostduitse uitgever Gün- ther Hofe verband bestaat. VENRAY. Het gemeentebestuur van Venray heeft twee gezinnen uit hun woningen 'gezet, de inboedel op straat laten zetten. Onmiddellijk daarna is men begonnen met de af braak van de woningen. Ingezonden mededeling Lederwarenhuis „de Nobelpoort" Korte Nobelstraat Zierikzi dan weer de gelegenheid het ge leerde in de praktijk te brengen en gehoopt wordt op gunstig weer, wat zowel de redders als de „slachtof fers" van nut kan zijn. Na de pauze werden door mevr. v. d. Sluis nog dia's vertoond van het kolonnewerk, hetgeen de aan wezigen op prijs stelden. Namen gediplomeerden De volgende personen ontvingen het diploma met insigne: Mej. A. H. van As, Noordgouwe; dhr. J. Auperlé, mej. P. F. Berre- voets, mej. C. Bil, mej. A. Bolijn, mevr. A. v. d. Houten-Beije, mevr. C. J. M. Koster-v. Dongen; mej. M. Maijs, mej. T. W. Moelker, mej. M. C. Wisse, dhr. A. C. J. Wisse, dhr. L. J. de Keyzer, Zierikzee; mevr. J. M. ten Hove-v. Rossum, mej. G. J. ten Hove, Nieuwerkerk; mej. E. Mannie, mej. P. N. de Boer, mej. N. P. Fondse, mej. S. A. Stouten. De volgende personen ontvingen de aantekening 2e klas: Mevr. J. Huige-Kik, mevr. M. v. d. Velde-v. Splunter, mevr. W. de Vries-bij de Vaate, mej. P. W. Hille- brand, Zierikzee; mej. P. C. Roskam, mej. W. G. v. d. Have, Kerkwerve. Bevredigende belangstelling voor expositie van negerkunst in Burgerweeshuis ZIERIKZEE, 26-8. Voor wie ook vakantie in deze heerlijke zomer, niet vcor de beheerder van het Bur ger Weeshuis te Zierikzee. de heer A. S. M, Braat en diens echtgenote, die nu al vijftienhonderd mensen hebben megen rondleiden langs de specimen van Afrikaanse kunst, die - gelijk bekend - in het kader van een expositie in de ruimten van het huis enkele weken zijn te zien. Het echtpaar Braat is niet ontevre den over het bezoek, dat de belang stelling voor de vorig jaar geëxpo seerde schilderijen reeds heeft over troffen. Dit zegt wel iets, de warme zomer in aanmerking genomen, die voor velen eerder noodt tot een be zoek aan strand en zee, dan aan een museumzaal. Intussen gaat het van juli tot sep tember in het Burger Weeshuis om negerkunst en het merkwaardige is dat het echtpaar Braat zelf steeds meer nieuwe dingen ontdekt in het tentoongestelde materiaal en hevig geïnteresseerd is geraakt in deze kunst uit het „zwarte werelddeel", een interesse die uiteraard al be stond (anders had men een dergelij ke expositie niet voorbereid), maar die zich door de aanwezigheid van de stukken en het contact met de beschouwers, verdiept. Belangrijke hulpmiddelen zijn daarbij een stan daardwerk over Afrikaanse kunst: „African sculpture speaks" van La- dislas Segy en een juweel van een „pocket" van Albert Tliiele: „Kunst in Afrika". Zeer oude cultuur Uiteraard is het geen te Zierikzee gedane ontdekking, maar het heeft zin - in verband met deze tot 5 sep tember durende expositie - nog eens vast te stellen dat de Afrikaanse culturen zeer oud blijken te zijn, zo oud dat men de (ten onrechte gang bare meningen hieromtrent maar liefst zo snel mogelijk moet vergeten. Gespreken kan zelfs worden van de oudst beker.de cultuur, want in Afri ka hebben grote rijken en staten be staan, waarin de kun9t tot bloei ko men kon. Er waren ook stedelijke culturen. Bekend is bv. de stad Be nin, waar prachtige bronzen aanwe zig waren (op de expositie zijn en kele voorbeelden te vin'den). De bronzen doen westers aan, maar zij zijn zo authentiek Afri kaans als watDe stad Benin werd in 1897 verwoest door de Engelsen, die de kostbare bron zen overbrachten naar Londen, waar ze werden geveild. Een andere 'bronskunst gaat nog weer veel verder terug dan de ge noemde Beniinse. Daaraan vooraf gaande werden kunstwerken uit steen gemaakt. In de stad Nok heeft men op een 'diepte van zeven meter niet minder dan 750 stenen 'beelden Zomeravoiulvoetbal Zierikzee—Rotterdam ZIERIKZEE, 26-8. Zaterdag 29 augustus a.s. wordt weer de jaar lijkse entmeeting gespeeld tussen het geselecteerde elftal van het zo- meravcndvoetbal rayon Zierikzee en het Rotterdamse Stibekavo (Stich ting Bedrijfs- en Kantoorvoetbal). Dit jaar is de commissie van zo meravondvoetbal in Zierikzee weer gastheer voor de Rotterdammers. Helaas kan niet beschikt worden over het stedelijk sportpark Ban- nink wegens het grote juniorentour - nooi dat de v.v. Zierikzee organiseert S.V. Duiveland te Oosterland was zo welwillend voor de ontmoeting tussen Zierikzee en Rotterdam haar terrein beschikbaar te stellen. Een aantrekkelijke wedstrijd kan verwacht worden, daar in het Rot terdamse elftal zeer goede voetbal lers zijn opgesteld, merendeels ac tieve spelers van le en 2e klas ama teurverenigingen. Voor de voetballiefhebbers van ons eiland een mooie gelegenheid kennis te nemen van goed voetbal. Aanvang van de wedstrijden 16.00 uur. Eerste lustrum De ontmoeting tussen Z.A.V. Zie rikzee en St'ibekavo viert dit jaar haar eerste lustrum en het pro gramma dat de Commissie Zomer avondvoetbal rayon Zierikzee voor 29 augustus a.s. aanbied aan hun Rotterdamse gasten, bestaat o.a. uit een excursie met voorlichting naar het werkterrein van de in aanbouw zijnde Oosterscheldcbrug en een be zoek aan de brug zelf onder deskun dige leiding van Provinciale Water staat. Na afloop van de voetbalwedstrijd een gezamenlijke maaltijd in Hotel van Opocn, waarbij o.m. het college van burgemeester en wethouders van onze stad mede aanwezig zullen zijn. Uit een cn ander blijkt dat met deze jaarlijkse ontmoetingen een prettig contact is ontstaan tussen de zomeravondvoctballers van Zie rikzee en Rotterdam, waaraan het gemeentebestuur gaarne steeds haar medewerking verleent. gevonden. Voorafgaande aan deze kunstwerken in steen, heeft een ter- ra-cotta-kunst bestaan, die fraaie koppen en aardewerk opleverde. Men zit dan echter al in de tijd van 5000 v. Chr. en onjuist is dus de ge dachte dat bv. de Egyptische kunst die van elders in Afrika heeft be- invloed. Juist het omgekeerde is het geval, want het is merkwaardig dat men de latere beïnvloede kunst te rug vindt bij de monding der grote riviei-en, in laatstgenoemd geval de Nijl. De heer Braat 'heeft ook enkele mensen op bezoek 'gehad, die Afrika hebben bezocht. Opvallend was ech ter hun groot gebrek aan 'kennis van de kunstuitingen, hetgeen bewijst dat men elders wel werken en leven kan, maar dat zulks nog niet impli ciet is voor een proeven en onder kennen van de volksziel, waarvan juist de kunst todh de zuiverste be lijdenis is. Arrestaties in India NIEUW DELHI, 26-8. Woensdag, op de derde dag van de van commu nistische zijde geleide protestactie tegen de hoge kosten van levenson derhoud en de levensmiddelen- schaarste, zijn de voorzitter van de Indiase communistische partij, Dange en zijn 370 aanhangers, van wie 25 vrouwen, gearresteerd bij pogingen om door een politiecordon bij rege ringsgebouwen heen te breken. DRONTEN. In Dronten (Oostelijk Flevoland) is de zeventienjarige B. Gransen uit Druten verongelukt. DEN HAAG. Cp een pad in de Drunense duinen is de 19-jarige, uit Amsterdam afkomstige, dienstplich tige soldaat L. W. Mense, levenloos aangetroffen. Soldaat Mense was gisteren met zijn eenheid van de in 's Hertogenbosch gevestigde kader- school infanterie c~ oefening in de Drunense duinen. NIEUWLEUSEN. De 73-jarige heer H. J. Terhorst uit Nieuwleusen is woensdag in het ziekenhuis te Meppel overleden tengevolge van de verwondingen die hij woensdagmid dag bij een verkeersongeval in zijn woonplaats opliep. De heer Terhorst reed bij het oversteken van de rijks weg Zwolle-Meppel tegen 'n vracht auto. ELSPEET. In Elspeet is woens dagavond de 14-jarige Wilhelmina van der Berg dodelijk verongelukt, toen zij met haar fiets tegen een auto botste. Het meisje was afkom stig uit Rotterdam en bracht haar vakantie door in Elspeet. DEN HAAG, 27-8. Blijkens een mededeling van de Australische voorlichtingsdienst heeft de schei dende Indonesische ambassadeur in Australië, brigade-generaal Soewar- di, voor de Australische radio het idee geopperd, dat Australië de rol van bemiddelaar in het geschil tus sen Indonesië en Maleisië zou kun nen vervullen. De ambassadeur zei dat Indonesië Australië niet alleen als zijn naaste buur beschouwt doch ook als 't land dat Indonesië in zijn strijd voor on afhankelijkheid de hand reikte. Dit wordt duidelijk aangetoond door het feit, dat er in Indonesië nog nooit een betoging teger. Australië heeft plaats gehad. Gevraagd of er wel demonstraties met betrekking tot de kwestie-Ma- leisië zouden kunnen ontstaan be toogde generaal Soewardi dat bui tenstaanders zich bemoeien met de problemen van twee naties en drie rassen. Naar zijn mening moet Australië zich niet afzijdig houden van het ge schil doch trachten de partijen tot een gesprek te brengen. N.V.V. waarschuwt tegen emigratie naar Zuitl-Afrika UTRECHT, 27-8. Het N.V.V. heelt in zijn bladen zijn leden gewaar schuwd tegen emigratie naar Zuid- Afrika. Aan deze waarschuwing ligt ten grondslag de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek, die tot spannin gen aanleiding heeft gegeven en vol gens het N.V.V. vroeg of laat tot een explosie moet leiden. DE GEMEENTE CLASSIFICATIE UTRECHT, 26-8. De Stichting van de Arbeid heeft haar goedkeuring gehecht aan de c.a.o. voor de detail handel in aardappelen, groenten en fruit. EeA landelijke primair in deze c. a.o. is dat de contracterende partijen zijn overeengekomen de gemeente classificatie te laten vervallen. In de werknemersvakbeweging is deze primeur als hoopgevend begroet, hoewel men beseft dat een zwaluw nog geen zomer maakt. Vereniging landbouw- kreilietinstellingen DEN HAAG, 27-8. Van 7 tot 10 september zal te Scheveningen de negende algemene vergadering van de internationale vereniging van landbouwkrödietinstellingen (CICA) worden gehouden. Hieraan zullen ongeveer 250 bestuursleden en di recteuren van landbouwkredietin- stellingen uit ruim 15 landen1 deel nemen. De vergadering zal maandag 7 september worden geopend door mr. B. W. Biesheuvel, minister van land bouw en visserij, 's Middags zal dr. S. L. Mansholt, vice-president van de commissie van de E.E.G., spreken over „Coördinatie van nationale pro gramma's en activiteiten der Euro pese Economische Gemeensohap voor de ontwikkeling van 'de agrarische structuur". De commissie van de Veiligheids raad die de apartheidskwestie in studie heeft, heeft alle V.N.-leden verzocht „niet later dan 30 novem ber" hun inzichten kenbaar te ma ken over de mogelijkheid van het nemen van sancties tegen Zuid- Afrika en de gevolgen die dit zou kunnen hebben. DEN HAAG. Op uitnodiging van minister mr. B. W. Biesheuvel zal zijn Belgische ambtgenoot voor land bouw, minister Ch. Heger op 2 en 3 september officiëel een bezoek aan ons land brengen. ZIERIKZEE Onze oud-stadgenoot, de heer J. F. van den Berge, ihans werkzaam te sekretarie van Zevenhuizen (N.HJ is met ingang van 15 oktober 1964 benoemd als kommies-A ter ge meen tesekretarie van Purmerend. In winkel onwel geworden en overleden In de kruidenierszaak van de heer C. van Vessem aan de Breedstraat alhier ontstond dinsdagmiddag om streeks half twee enige consternatie toen een vrouw in de winkel plotse ling onwel werd en ter plaatse over leed. Het slachtoffer 'bleek te zijn de omstreeks zeventigjarige mevrouw de weduwe Stoutjesdijk-Manni, te Vlissingen woonacWtig. Mevrouw Stoutjesdij'k woonde vroeger te Zie rikzee, tot dat haar man. wijlen de heer M. Stoutjesdij'k ,als technisch ambtenaar van de P.T.T. werd over geplaatst naar Vlissingen. Mevr. Stoutjesdij'k bracht dinsdag een bezoek aan haar dochter die met vakantie is in de Westhoek. Aange nomen wordt dat de bejaarde vrouw de terugreis naar Vlissingen te Zie rikzee heeft onderbroken om in de omgeving van de Krepeistraat, waar zij vroeger heeft gewoond, enige oude bekenden fe bezoeken. In de winkel van de heer van Vessem werd zij plotseling onwel. Enige tijd later constateerde een arts dat me vrouw Stoutjesdij'k was overleden. ZONNEMAIRE Engelse padvindsters in molen In de korenmolen te Zonnemaire verblijft deze week een groep van 16 Engelse padvindsters met twee leidsters, t.w. miss Elliot en mis Kel ly. Deze groep, welke deel uitmaakt van een groep van 42, waarvan zij de oudsten zijn, komen uit Pulbo- rough-Sussex en is genaamd: First Pulborough Girl Guide Company. Bij dit groepje is tevens de dochter van de moleneigenaar, Manda Hooger- vorst. Burgemeester Vermeulen van de gemeente Brouwershaven zal deze Engelse groep vrijdagmiddag a.s. 3 uur in het Plaatsenhuis te Dreischor een teaparty aanbieden. DREISCHOR Concert „Crescendo" Bij gunsiti'g weer 'hoopt het plaat selijk muziekgezelschap zaterdag avond a.s. een concert te verzorgen in de tent op 'de Ring. Het program ma is zeer 'gevarieerd. De aanvang van het concert is vastgesteld op 'half aoht. Of dit concert reeds het laatste in het seizoen zal zijn valt te bezien, daar nog een uitwisselinigs- concert van „Oosterlan!d's Fanfare" op het programma staalt. OOSTERLAND Mej. M. C. van 't Noordende overleden In de ouderdom van 73 jaar over leed zondag jl. te Noordwijk onze vroegere dorpsgenote mej. M. C. van 't Noordende, in leven gepensioneerd hoofd van een christelijke kleuter school daar ter plaatse. In haar jon ge jaren was zij werkzaam aan de toenmalige chr. bewaarschool „Laat de kinderkens tot Mij komen" als tweede leidster, totdat zij wegens vertrek naar Utrecht in 1911 ontslag nam als zodanig. Verschillende oudere dorpsgenoten herinneren zich „juffrouw Marie" nog wel, vooral om de tact die ze bezat om met kleuters om te gaan. In het bijzon der bezat zij de gave om met haar verteltrant de kleinen ongemeen te boeien. Dit kwam haar ook goed van pas bij het zondagssühoolwerk hier ter plaatse, aan welk werk zij ook verschillende jaren haar beste krach ten en gaver, schonk. Haar langdu rig werk als hoofd van de chr. kleu terschool aan de Hoogstraat te Noordwijk vond 'haar bekroning, toen zij werd begiftigd met de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De christelijke school, hoofd de heer Oromwijk, is 'deze week weer met de lessen begonnen. Gestart weid met een totaal van 113 leerlingen, waarvan er 16 voor het eerst naar de „grote" sdhool zijn gekomen. Voor hen die 's avonds wel eens moeilijk de lichtschakelaar kunnen vinden, heeft men in Engeland een oplossing gevonden. Een elektrische lamp zonder - zichtbare - schake laar. Deze lamp kan men aan- en uitschakelen door bijvoorbeeld de hand op geringe afstand van de kap te bewegen. De lamp verschilt in uiterlijk niets van een normale ta fellamp. In de voet is echter een ap paraat gebouwd dat via de lampe- kap golven uitzendt tot een afstand van achttien centimeter rond de lamp. Worden deze golven door een beweging van de hand of een voor werp onderbroken, dan wordt de stroom voor het doen ontbranden van de lamp automatisch ingescha keld en gaat het licht aan. Op de zelfde wijze kan men de lamp ook weer doven. De lamp is nogal prij zig, maar de fabrikant verwacht toch veel kopers. a Volgens het hoofdkwartier van het Kongolese leger in Leopoldstad hadden de nationale strijdkrachten donderdagochtend om acht uur het grootste deel van Albertstad in han den. De opstandelingen hebben aan zienlijke verliezen geleden, zo voeg de men er aan toe. Tegen tien blanken, op één na alle uit Johannesburg, die in de af gelopen twee maanden op grond van de negentig-dagenwet in arrest wa ren gesteld, zijn woensdag telastleg- gingen uitgebracht van propaganda voor de doelstellingen van de (ver boden) communistische partij, lid maatschap van die partij en deelne ming aan haar activiteit. Enige tijd geleden is een begin ge maakt met de restauratie van de gevels van het stadhuis op de Markt te Delft. Dit gebouw is een van de fraaiste voortbrengselen van de vroege Hollandse renaissance. Het werd in 1618 gebouwd naar plannen van Hendrick de Keyser. In dat jaar was het oude middeleeuwse stadhuis door brand verwoest. Slechts dc massieve middeleeuwse toren, die het oudste deel van het stadhuis uit maakte, was gespaard gebleven; hieromheen werd het nieuwe ge bouw opgetrokken. Dat men als architect de Amster damse stadsbouwmeester Hendrick de Keyser gekozen heeft, is niet ver wonderlijk, aangezien deze in die jaren bezig was aan de monumen- Gewijzigd REM-wetje DEN HAAG, 26-8. Een voorstel tot wijziging van ihet „REM-wetje" is tegelijk met de memorie van ant woord en het oordeel van de com missie van advies inzake volken rechtelijke vraagstukken versche nen. Aan de Tweede Kamer wordit voorgesteld zélfs ide 'naam van het ontwerp te veranderen van „Wet in stallaties continentaal pla't" in „Wet installaties Noordzee". Het gewijzigd ontwerp gaat uit van het standpunt, dat een vacuum aan recht en gezag dicht buiten de landsgrenzen on'diïl'dbaar is. Zonder ook maar de indruk te willen vesti gen, dat ons land souvereine rechten op het continentaal pla't wil uitoefe nen of dit gebied wil inlijven, wil men via deze wet de Nederlandse strafwet van toepassing verklaren. Zulks op alle installaties buiten de territoriale wateren „op de bodem van het deel van 'de Noordzee, waar van 'de grenzen samenvallen met die van het aan Nederland toekomende deel van 'het contin'erttaal plat". In het wetsontwerp wordt tevens voorgesteld de mogelijkheid te scheppen bij algemene maatregel van bestuur andere Nederlandse wettelijke voorschriften van toepas sing te vorklaren op 'deze Installa ties. Dit kan dus de telegraaf- en te- lefoonwet zijn. Voor zodanige alge mene maatregel van bestuur wordt goedkeuring achteraf van het parle ment gevraagd. Een daartoe strek- De onderhandelingen over nieu we „bressen" in de Bcrlijnsc muur zijn mislukt, zo werd woensdag avond in west-Berlijn gezegd. Deze onderhandelingen zijn nu acht maan den aan de gang. kend voorstel moet binnen drie maanden na uitvaardiging bij 'de Tweede Kamer worden ingediend. Gedeelde verantwoordelijkheid Nieuw in 'deze opvatting is, dat die indieners van de memorie van antwoord minister Söholten (justi tie) en minister Marijnen (buiten landse zaken a.i.) 'de Kamers wil la ten meebeslissen over uit te vaardi gen algemene maatregelen van be stuur, waardoor odk verantwoorde lijkheid gedeeld wordt. De commissie-Frangois, die de volkenrechtelijke aspecten bestu deerde, kwam tot 'de conclusie, dat het volkenrecht zich niet verzot te gen optreden, - zo nodig met machts middelen -, bij het oprichten van installaties of tegen reeds opgeriohfe installaties terzake van activiteiten, die de rechtsorde van de kuststaat aantasten en de aldaar geldende wet geving doorkruisen. Voor dit optre den, aldus de commissie, is uit vol kenrechtelijk oogpunt een nationale wet niet noodzakelijk en evenmin voor uitoefening van de overheids macht. Voor zover dit overheidsop treden echter belangen van particu lieren aantast is uit staatsrechtelijke overwegingen fundering in de inter ne wetgeving in het algemeen wel vereist. tale graftombe van Willem de Zwij ger in de Nieuwe Kerk le Delft, te genover het stadhuis. Het stadhuis, dat tot de voornaam ste werken van deze meester gere kend kan worden, bleef meer dan twee eeuwen in de vorm, waarin het ivas opgetrokken, bestaan. Opschrif ten, welke betrekking hebben op herstellingen in de zeventiende en de achttiende eeuw, duiden aan dat men het monumentale gebouw met zorg in stand heeft gehouden. An ders werd het in de negentiende eeuw. De antieke kruiskozijnen met de glas-in-lood-vensters voldeden niet meer aan de toenmalige inzich ten en ook de hoofdingang vond men te gedrukt. Op deze overwegingen besloot men helaas het gebouw te moderniseren, hetgeen in 1827 onder leiding van architect Adams ge schiedde. Thans is het evenwel de bedoe ling, het stadhuis weer geheel in zijn oude gedaante terug te brengen. De werkzaamheden van deze restaura tie, die onder supervisie van de Rijksdienst voor Monumentenzorg tot stand komt, worden vergemak kelijkt door het feit dat het gebouw in de toekomst slechts een represen tatieve functie zal vervullen, omdat de uitgebreide kantoorruimten el ders ondergebracht worden. Onder zoekingen aan het gebouw hebben reeds aangetoond dat vete details van de vroegere toestand nog voor handen zijn. Bovendien is het stad huis in de loov der eeuwen zo veel vuldig afgebeeld, dat de restaura teurs niet in het duister behoeven te tasten. Wanneer de restauratie voltooid is zal het centrum van Delft bijzon der aan aspect hebben gewonnen. De restauratie staat onder leiding van architect ir. J. Kriiger te Voorburg; aannemer is de firma Huurman te Delft. SAIGON, 26-8. De vergadering van dc militaire junta in Zuid-Vietnam is woensdag na verscheidene uren verdaagd zonder dat een beslissing is genomen over dc keuze van een nieuwe nationale leider. In de junta zou onenigheid bestaan over de vraag of de junta, zoals dins dag onder druk van Boeddhistische eisen was meegedeeld, zal worden ontbonden. Ingelichte kringen ach ten het waarschijnlijk dat generaal Khanh als president of als premier zal worden herkozen. Tijdens de vergadering van de junta gaf de Boeddhistische leider Thich Tam Chau een verklaring uit waarin hij steun betuigde aan Khanh cn zei dat de junta aan de verlan gens van het Zuidvictnamese volk tegemoet was gekomen. De verkla ring zou versterking van Khanh's positie beogen en er tevens op ge richt zijn het volk erop voor te be reiden dat de man tegen wie de stu denten en Boeddhisten dinsdag heb ben gedemonstreerd, wordt herko zen. Het dinsdag uitgegeven communi qué scheen slechts te worden ge steund door de vijf leden van het uitvoerende comité van de junta. Generaal Khanh zei woensdag na afloop van de vergadering dat dc toestand „zeer ernstig" was en dat de militaire leiders de zaken zorg vuldig moesten overwegen voor zij het volk een oplossing konden aan bieden. Botsingen TOERANE (midden-Zuid-Vietnam), 26-8. Dc bloedige botsingen tussen Boeddhisten en katholieken, die zich in dc omgeving van Toerane ,in het midden van Zuid-Viet'nam, hebben voorgedaan, hebben aan tenminste zeven personen het leven gekost. Men neemt echter als zeker aan dat dit aantal nog zal stijgen. De zieken huizen in Toerane liggen vol gewon den, doch het juiste aantal kent men niet. Toerane was woensdagmiddag een uitgestorven stad. In de straten wa ren prikkeldraadversperringen opge richt en Friese ruiters opgesteld. Nu en dan viel er nog een schot. De incidenten, die zich in het vlak bij Toerane gelegen dorp Due Loi tus sen Boeddhisten en katholieken heb ben voorgedaan, hebben tweeduizend der laatstgenoemden dakloos ge maakt. Mgr. Jos Baeten overleden BREDA, 26-8. In Breda is woens dagavond kort voor middernacht overleden mgr. Jos Baeten, van 1951 tot 1962 (zesde) bissdhop van Breda. Mgr. Baeten is 71 jaar geworden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 10