DE ZIERIKZEESCHE COURANT MALEISISCHE „STRAFMAATREGEL" TEGEN NEDERLAND De buitenlandse politiek der democraten Nieuwe incidenten in Zuid-Vietnam Automarkten geven politie hoofdbrekens Ontploffing in Mexico, 40 doden Brug in Venezuela ingestort - 34 doden CONVENTIE VAN DEMOCRATISCHE PARTIJ BEGONNEN Protest in de pierprijs-affaire afgewezen Gemaskerde mannen beroofden toeristen bilt Tocht naar onbetreden Himalaya-berg ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 25 augustus 1964 121ste jaargang No. 19638 WAARIN OPGfcNOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewelcken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. in au nummw. Nog 'n donkere ivolk boven mosselcultuur Voor hulp aan Indonesië: Import voortaan alleen met vergunning SINGAPORE, 24-8. Met ingang van heden (dinsdag) zal voor de in voer van Nederlandse produkten In Maleisië een bijzondere vergunning nodig zijn met het oog op de huln „die de Nederlandse regering aan Indonesië heeft gegeven om Indone sië beter in staat te stellen voort te gaan met de economische confron tatie van Maleisië", zo heeft de Ma leisische regering medegedeeld. Men ever weegt de invoer van bepaalde goederen uit Nederland te verbieden. Volgens de bekendmaking zullen er vergunningen nodig zijn voor de invoer van goederen van Nederland se oorsprong, uit welk land zij ook worden verzonden. De mededeling van maandag volgt op de verklaring die de minister van financiën van Singapore dr. Gen Keng Swee, zondag heeft afgelegd en waarin hij voorstelde de invoer van bepaalde Britse goederen te verbie den, indien de Britse Board of Trade zou weigeren te onderhandelen over ATLANTIC CITY, 24-8. „Vrede vcor alle naties en vrijheid voor alle volkeren", dat is de leidende gedach te van het program van de Ameri kaanse democratische partij op het gebied van de buitenlandse zaken en defensie, zcals dat heden (dinsdag) cp dc partijccnventic zal worden be ha ndtld. In het program, waarvan de tekst zondag in Atlantic City bekend werd gemaakt, wordt gesteld dat, als de wereld zioh thans dich'ter bij een al gemene vrede bevindt dan in 1960, dit in grote mate te danken is aan het inzicht en de werkelijkheidszin waarvan de politiek van de V.S. in de afgelopen vier jaar 'heeft getuigd. In 1960, aldus 'het program, was de zaak van 'de vrede in 'het defensief. De communisten drongen in zuid oost-Azië, Latijns-Amerika, in mid- den-Afrika en in Berlijn op. „Teen wezen president Kennedy en vice- president Johnson op de macht van de V.S. en zij lieten weten, dat zij zo nodig van die madht gebruik zou den maken". „fTet.' pomsmimisfUscht; Liberia, Sierra Leone, Guinea en Ivoorkust hebben maandag een be roep gedaan op de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid, een commissie in te stellen voor een onderzoek naai de toestand in Kongo-Leopoldstad. Vrolijke schilders MELBOURNE, 25-8. In de haven van Melbourne zijn 18 schilders, die waren ontslagen op verdenking er onder het werk „eentje genomen te hebben" weer in dienst genomen. De schilders waren in het ruim van een vrachtschip aan het schilderen toen zij een daverende lachbui kregen, waardoor sommigen zelfs in on macht raakten. Gebleken is dat deze vrolijkheid niet door alcohol maar door de damp van een roestwerende verf werd veroorzaakt. offensief op Cuba in 1962 brak op de rots van vastberadenheid van presi dent Kennedy en op zijn wil om de vrede te verdedigen". Twee jaar la ter wees president Jöhnson een nieuwe communistische uitdaging te rug. ditmaal in de Golf van Tonkin. Opnieuw was de maoht, 'gepaard aan een gevoel voor verantwoordelijk heid, de communistische agressie de baas en versterkte de zaak van de vrijheid", aldus 'het democratische program. SAIGON, 24-8. Na de ongeregeld heden die zich in het afgelopen weekeinde in Zuid-Vietnam voorde den, hebben zich ook maandag weer de nodige ipcidenten met politieke zowel als godsdienstige achtergrond voorgedaan. 1Studenten namen eéngedëélte van het ministerie van voorlichting in Saigon onderhanden uit protest te gen perscensuur. Een andere groep jongeren ging te keer in het hoofd kwartier van de nationale studenten vereniging en liet het gebouw bran dend achter. Ook in de noordelijke steden Hue, Da Nang en Qui Nhon was het onrustig. WASHINGTON, 24-8. De Ver enigde Staten hebben maandag op nieuw hun steun betuigd aan het be wind van president Khanh en ver klaard, dat een ontwikkeling „van verdelend karakter" niet in het be lang van het Zuid-Vietnamese volk zal zijn. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei in antwoord op vragen over het Amerikaanse standpunt ten aanzien van de studentenbetogingen in Zuid- Vietnam van het week-einde, dat de regering-Khanh „het beste middel" is voor het totstandbrengen van na tionale eenheid. UTRECHT, 24-8. Utrecht onder vindt dc laatste maanden de nare gevelgen van het Amsterdams be sluit de wekelijkse wilde automarkt vcor het Olympisch stadion te ver bieden. De aanvoer op de automarkt in de Domstad - de grootste van ons land - is sindsdien snel gestegen. De laatste weken noteert men zelfs re cordaantallen van boven de duizend. Apeldoorn en Tilburg hebben min der last van de opheffing van de wilde Amsterdamse markt, maar ook daar bezorgt de tweede-en- meerhandse-autohandel-op-straat de politie heel wat 'hoofdbrekens. „De aangevoerde auto's zijn vaak heel slecht en dus een gevaar voor de verkeersveiligheid, maar bovendien is de criminaliteit op de 'dinsdag van de automarkt veel hoger", zegt in specteur P. Houtman van de Apel- doornse politie, die heel blii zal zijn als de Veluwse automarkt wordt op geheven. Een gemeentelijke commis sie bestudeert thans deze mogelijk- zijn beperkingen op de invoer van katoenprodukten die in Singapore zijn vervaardigd. Van bevoegde zij de van het ministerie van financiën wordt vernomen dat Singapore „nog wat zal wachten, maar niet lang" voordat het een verbod legt op de invoer van Britse goederen. Uit cijfers van het Centrale Bu reau voor de Statistiek .blijkt dat Nederland in de eerste vijf maanden van dit jaar voor een waarde van 51.367.000 gulden heeft uitgevoerd naar Maleisië en Brunei tegen 33.835.000 gulden in de overeenkom stige periode van 1963. De Neder landse invoer uit Maleisië en Brunei hxlrc g in de eerste vijf maanden van dit jaar 14.891.000 'gulden tegen 39.237.000 'gulden in dezelfde periode van 1963. TOLUCA, 25-8. B\j een zware ont ploffing in een huis in het dorp San Bartolome, op 30 km van Toluca in Mexico, zjjn maandagavond veertig mensen om het leven gekomen en velen gewond. De ontploffing werd veroorzaakt door stukken vuurwerk, die in het huis waren opgeslagen met het oog op de viering van een plaatselijk feest. WEESPERKARS'PEL, 24-8. In de Gassp -bij Driemond (gemeente Wees- perkarspel) is de vijfjarige Wimpje Brouwer verdronken. Vier Indonesische guerilla-strijders die zaterdag bij Pontian werden ge vangen gemaakt tijdens een zuiveringsactie door Maleisische troepen en politie, worden hier onder zware bewaking vervoerd naar een kazerne om te worden verhoordTijdens een vuurgevecht in een naburig dorp verloren vier andere guerilla's het leven. CARACAS, 24-8. Vierendertig mensen zijn verdronken of worden nog vermist na het knappen van een hangbrug over de rivier de Caroni, een zijtak van de Orinoco, in de Ve nezolaanse staat Bolivar, zo is maan dagmiddag in Caracas vernomen. De vermisten zijn waarschijnlijk meegesleept door de stroom, d!ie ter plaatse zeer 9terk 'is. De ramp speel de zioh zondagmorgen af. Ongeveer zeventig tot 'honderd mensen, onder wie een igroot aantal onderwij zers die ziöh naar 'het negentiende natio nale congres van 'het Venezolaanse onderwijzende personeel in Matan- zas 'begaven, 'bevonden zich op de brug, toen de kabels waaraan deze hing knapten, waardoor enkele, tien-' tallen van hen in het kolkende wa ter vielen. Reddingsploegen die mdt hef schroef vliegtuigen werden aange voerd 'hebben enkele gewonden we ten te redden, hoeveel is niet be kend. President Leoni en enkele ministers hebben zich naar de plaats van het ongeluk 'begeven. De in Bussum woonachtige dich ter, essayist en criticus, dr. Willem Brandt, is door de Duitse stad Min den onderscheiden met de ere-ring 1964 van „De Kogge", de veteniging van Duitse, Nederlandse en Belgi sche letterkundigen. Kandidaat voor vice-presidentschap nog onbekend ATLANTIC CITY, 25-8. In tegen woordigheid van ruim 5.000 afge vaardigden en hun plaatsvervangers, duizenden partijfunctionarissen, toe schouwers en verslaggevers is maan dagavond in Atlantic City de con ventie van de democratische partij efficiëel geopend. Hoewel vaststaat dat president Johnson tot kandidaat voor het pre sidentschap zal worden aangewezen, verkeert men nog steeds in het on gewisse wie de kandidatuur voor het vice-presidentschap zal worden toe gewezen. Ook weet men nog niet hoe men de problemen inzake de afvaar-- digingen van de zuidelijke staten Mississippi en Alabama moet oplos sen. De commissie voor de geloofs brieven heeft nog niet besloten wie de staat Mississippi op de conventie zullen vertegenwoordigen. Er staan twee delegaties tegenover elkaar, een geheel uit blanken bestaande en een die voornamelijk door .negers wordt gevormd en die zich de afvaardiging van de „democratische partij voor de vrijheid" noemt. De commissie besloot de beslissing tot dinsdag uit te stellen en intussen de leden van beide delegaties als toeschouwers tot de openingszitting toe te laten. De commissie voor de geloofsbrieven besloot wel alleen die afgevaardig den van Alabama te erkennen die besloten hebben de eed van trouw aan de partij te tekenen. Wat er met de overige afgevaardigden van deze staat zal gebeuren, is nog niet be kend gemaakt. Niettemin gingen zij maandagavond rustig de vergader zaal binnen. heid nu gebleken is dat het laten samenvallen van de Apeldoornse markt met die in Utredht (de auto markt in Apeldoorn werd eerst op donderdag gehouden) geen effect 'ge sorteerd heeft. De uitwassen zijn blijven toestaan. In Amersfoort heeft de politie d'it voorjaar rigoureus een einde 'ge maakt aan de (overigens ook legale) automarkt: het marktplein werd ge woonweg afgesloten. De Tilburgse politie zou een dergelijk besluit ook wel toejuichen, maar plannen daar voor bestaan niet.. Utrecht, Apel doorn en Tilburg blijven voorlopig dus nog functioneren als de belang rijkste automarkten van ons land, hoewel de autoriteiten in deze ste den min of meer sceptisoh staan te genover dc -praktijken die vaak oo de markten worden toegepast en de legale bijdrage die daardoor wordt verleend aan de verkeersonveilig heid. „De bonafide autohandelaren beginnen onze markt te mijden", zegt de politie in Apeldoorn. CAGLIARI, 24-8. - Acht gemaskerde mannen, met machinepisto- g) len en geweren gewapend, hebben zondagavond een inval gedaan in y) een afgelegen nachtclub nabij Alghcro, een door veel toeristen be- zochte badplaats in het noordwesten van Sardinië. Zeventig tot y) honderd gasten, onder wie buitenlanders, werden van hun geld en Ik kostbaarheden beroofd. De totale waarde is niet bekend. De rovers deden het kalm aan. Zy bleven drie uur lang in de club om binnenkomende gasten van hun bezittingen te ontdoen en lieten zich allerlei drankjes aandragen. „Het is voor rekening van dc zaak", zei een der mannen. Toen zij aankwamen waren er niet yj meer dan twintig gasten, blijkbaar niet voldoende voor een lonende Ik buit. i Dc slachtoffers werden vriendelijk behandeld. Zij kregen alleen y, het .bevel te gaan liggen. De eigenaar van de club dacht eerst aan een grap. maar besefte spoedig dc ernst van dc situatie. Hij werd h onmiddellijk beetgepakt cn op dc grond gesmeten. DEN HAAG, 24-8. De Haagse rechtbank onder presidium van mr. A. H. Lycklama, heeft maandagmor gen het protest in de pierprijs-affai re afgewezen. De voorlopige maatregelen, die de officier van justitie, jhr. mr. Th.' W. van den Bosch, vrijdag 14 augustus trof, en tengevolge waarvan de pier- prüs van een gulden tot 55 cent voor volwassenen werd verlaagd, blijven gehandhaafd. De drie verdachten, tegen wie de voorlopige maatregelen waren bevo len, (de N.V. Exploitatie Maatschap pij Wandelhoofd Scheveningen, de president-commissaris van de E.M.S. de heer A. G. B. Onstenk), hadden de rechtbank verzocht het direct in- n-Moen van de officier van justitie ongedaan te maken. De officier van justitie gréëp' in, omdat geen gevolg was gegeven aan de ministeriële beschikking, waaYbij de toegangsprijs Voor de Scheve- Jongetje overleden na val in een slool WORMERVEER, 24-8. De drie jaar oude Bertje Bruyn uit Wormerveer is maandagmiddag lin een onbewaakt ogenblik in een sloot dicht bij hel huis van zijn ouders gevallen. Het kind is daarna onderweg naar een ziekenhuis overleden. Een buurvrouw 'haalde Bertje' uit het water. Het jongetje is onmiddel lijk naar ihet ziekenhuis 'in Zaandam vervoerd, maar is onderweg, on danks 'hot t-oodionon van zuurstof, overleden. ningse pier werd bepaald op ten hoogste 55 cent per persoon. De E.M.S. heeft ook beroem aange tekend tegen deze beschikking, bij het college van beroep voor het be drijfsleven. De E.M.S. had maandag morgen nog geen gronden voor het protest - het zogenaamde verzoek ten gronde - bij de griffie van het college ingediend. Naar gewoonlijk welingelichte kringen in Nieuw Delhi verklaar den, bevindt zioh op het ogenblik een officiële missie van de Indiase regering in Moskou voor besprekin gen over de mogelijkheid van aan koop van torpedoboot jagers, fregat ten en een onderzeëboot. Spastische kinderen maken een vliegreisje over de Deltawerken DEN HAAG, 24-8. Uien spastische kinderen uit ihet paviljoen „De Ark" in het Zuiderzieken'hu'is te Rotter dam gaan woensdag 26 augustus een half uur vliegen dank zij een royaal gdbaar en idee van het brandweer korps van ide luchthaven Rotterdam. De ruim' dertig personeelsleden van het korps hebben allen hun (gi- nanciële) steentje bijgedragen en de tien kinderen uitgenodigd voor deze vlucht die tegen een gereduceerd tarief gemaakt zal worden in een Dakota van een chartermaatschappij (Sdhreiner Airways) en over de Del tawerken zOl gaan. Behalve de gasten van de brand weer zullen ook elf verpleegsters en een dokter de vliegtocht, die in ver band met de gezondheidstoestand van de 'kinderen slechts ongeveer een half uur mag duren, meemaken. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's |j Ondervinding is de beste jl >9 leermeester; zij vraagt alleen A een vreselijk hoog schoolgeld, -k V/AT UQT DE Het vice-presidentschap WASHINGTON, 25-8. Als hij in november gekozen mocht worden, is president Johnson van plan het vice-presidentschap meer inhoud te geven en de vice-president onder meer te benoemen tot rondreizend afgezant, die zich speciaal zal moe ten bezighouden met het bevorderen van de vrede. Dit is in Washington bekend geworden op het ogenblik dat het Amerikaanse volk nog steeds niet weet wie Johnson voor dit ambt heeft uitverkoren. Johnson wil dat de nieuwe vice-president vaak rei zen in het buitenland maakt en de president en het congres verslag' uit brengt over maatregelen die geno men zouden kunnen worden om de vrede in de wereld te versterken. De vice-president zal volgens John son ook alle bijeenkomsten moeten bijwonen van het kabinet en de na tionale veiligheidsraad (het Ameri kaanse toporgaan dat plannen moet ontwerpen ter verzekering van de veiligheid van het land). Voorts zal de vice-president veel in de V.S. zelf moeten reizen om de president, die vaak niet uit Washington weg kan, te vertegenwoordigen. ATLANTIC CITY, 24-8. De wet or> de burgerrechten moet door alle Amerikanen in acht worden geno men en waar nodig moet de tenuit voerlegging met rechtvaardigheid en dceltreffendheid worden opgelegd. Dit staat in het deel van het demo cratische verkiezingsprogram dat handelt over de rassenkwestie en de gelijkheid tussen de burgers. Warm weer Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met vannacht hier en daar mist. Morgen overdag warm en overwegend zonnig weer. Matige tot zwakke zuidwestelijke wind, later draaiend naar zuidelijke richtingen. 26 aug. Zon op 5.41, onder 19.41. Maan op 21.21, onder 9.09. 27 aug. Zon op 5.43, onder 19.39. Maan op 21.40, onder 10.27. Laatste kwartier: 30 aug. te 10.15. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 aug. 5.19 v.m. 17.25 n.m. 27 aug. 5.50 v.m. 17.57 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 aug. 4.53 v.m. 17.14 n.m. 27 aug. 5.28 v.m. 17.49 n.m. Springtij: 25 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het front dat maamdag in 'het noorden van 'het land meer dan 10 mm. regen veroorzaakte, loopt van de Duitse booht in westelijke rich ting naar het centrum van een nieu we depressie, die voor de Ierse kust langs naar het zeegebied tussen Schotland en IJsland koerst. Het koufront van deze depressie ver plaatst zioh in oostelijke richting naar de Golf van Biscaye en Spanje. Zijn snelheid is niet groot. Verder bevindt zich boven centraal Europa een krachtig hogedrukgetoied. Tus sen beide systemen handhaaft zioh aanvankelijk een zuidwestelijke stro ming, maar de wind gaat later uit zuidelijke tot zuidoostelijke ridhting waaien. Een gebied met opklaringen bereikte dinsdagochtend België en zuid-Limburg. Het ziet er naar uit dat bet weer morgen overwegend zonnig zal zijn en warm. Luchtdruk- dalingen in zuid-Frankrijk zullen daar een onweersstoring kunnen ver oorzaken. Het is eohter niet waar schijnlijk dat deze al voor morgen avond in onze omgeving van 'belang wordt. Schoot douane op auto? BRUSSEL, 25-8. De politie van de Belgische grensplaats Hamont heeft een onderzoek ingesteld naar de schutter, die het afgelopen week einde met een karabijn het vuur opende op een auto. De wagen werd door twee kogels getroffen. De Bel gische bestuurder bleef ongedeerd. De schoten zouden volgens getui gen zijn gelost door een man in het uniform van de Nederlandse douane, die zich op Belgisch grond gebied bevond. De weg, waar de auto werd beschoten, loopt op 200 meter ten zuiden van de Belgisch- Nederlandse grens. Volgende week beginnen studenten grote krachttoer UTRECHT, 24-8. Volgende week beginnen de Nederlandse studenten Fons Driessen (21 jaar), Jan de Lint (21 jaar) en Charles Dufour (23 jaar) cn de Oostenrijkse berggids cn ski leraar Hcbert Schriebel (28) aan hun grote krachttoer: de beklimming van de nog onbetreden 7126 meter hoge Himlung Himal in dc Nepalesc Hi malaya, vlak bjj de grens met Tibet. De eerste etappe van deze tweede Nederlandse Himalaya-expeditie on der auspiciën van de Koninklijke Nederlandse Alpeiwereniging begint vrijdagochtend om zes uur op Schip hol, waar de vier alpinisten in een speciaal Fokkertoestel naar Nepal vertrekken. In Nepal ontmoeten zij dan dc expeditieleider en doorge winterde Himalayatoeklimmer Jan Boon, cieasl en schrijver, die tegen woordig in Kifcztouhel woont en die met zijn 53 jaren, volgens alpinisten vereniging voorzitter jonkheer mr. C. J. A. de Ranitz, een bovenmense lijke prestatie gaat verrichten. Hij is al drie weken in Nepal om de laat ste voorbereidingen te treffen. Deze tweede Nederlandse Himala ya-expeditie is groter dan de vorige onder leiding van prof. Egeler en dr. de Booij. Zes Sherpa-gidsen onder wie een neef van de beroemde Ten sing en 80 ervaren dragers zullen de Nederlandse bergbeklimmers verge zellen, Anderhalve Ion „We gaan er naar toe om een avontuur te beleven", zei scheikun- de-stu'dent Fons Driessen op een in Utrecht gehouden persconferentie. „Dat grote avontuur" gaat anderhal ve ton 'kosten. Voor -de helft bijeen gebracht door particulieren en voor de rest door ihet zakenleven. Aan de voorbereiding van deze expeditie is sinds 1961 gewerkt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1