marrie s mogelijkheden Snelle opgang van het „drijfmestsysteenT OVERDENKING Rapport over reclame en televisie DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Flitsen uit het buitenland Wat biedt de BEELDBUIS? LAND- EN TUINBOUW Het jongste systeem van mestaf- voer, het „dryfmestsysteem", ver heugt zich Ln een ongekend grote belangstelling. Tot deze conclusie leidt de ervaring met dit nauwelijks drie jaar geleden toevalligerwUs ont dekte systeem van mestafvoer. Dit is op zichzelf verwonderlyk, omdat er doorgaans een vrU belangrüke in vestering voor nodig is om de stal ervoor geschikt te maken. Het blijkt dat dit systeem niet al leen ingang vindt op de van oudsher bekende mengmestbedrijven, maar ook op bedrijven die op stal strooisel hebben toegepast. Zelfs beginnen niet alleen de zuivere weidebedrij- ven, die al steeds het strooisel moes- SPRINGLEVEND Wie in Mij gelooft, gelijk de Schrift zegt, stromen van le vend water zullen uit zijn bin nenste vloeien. Joh. 7 38. In ons land hebben we nog niet zo vaak te klagen over gebrek aan water. Meestal hebben we er ge noeg van en soms veel te veel. Te droog of te nat, in beide gevallen ontstaan er moeilijkheden, die zelfs kunnen uitdijen tot nationale ram pen en zo dus kostbare zaken wor den. Langs de grote riYieren, de stro men van levend water, zijn grote steden verrezen. Dóar werd de han delsgeest vaardig over de mens. Daar 'is de mens springlevend'. Waar water is, leeft het. Waar geen water is, daar 'heerst de dood en zelfs de zon wordt dan niet meer gewaardeerd. Jezus roept deze woorden uit als feestganger temidden van een feest vierende menigte. Wie in Mij gelooft'. Dat is hetzelf de als: indien iemand dorst heeft, laat hij dan tot Mij komen en drin ken. Blijkbaar vindt Jezus water dus ook belangrijk. Op hun tooht door de woestijn hadden de Israëlieten indertijd dorst en mopperen dat ze konden. Wij hebben soms teveel of te weinig water en gemopperd dat er dan wordt! Natuurlijk 'bedoelt Jezus met deze waarden niet een eventueel tekort aan water op te 'heffen. Nee, een mens, u of uw 'buurman, kan bezig zijn van binnen uit te drogen. Ja, een mens 'kan van ibinnen ver schroeien. Een mens, idde de beno digde energie alleen maar uit zich zelf wil halen, bijvoorbeeld. Daarop heeft Jezus het oog en daarom roept Hij luid, zodat alle feestgangers het 'kunnen horen: wie dorst heeft, kome bij Mij. Wie dorstig bij Hém 'komt zal Hij maar niet zo'n klein beetje te drin ken geven. Een paar druppeltjes heffen immers de droogte nog niet op. Een uitgedroogd weiland heeft immers niet genoeg aan een klein buitje. Een dor mens wordt van één mooie preek immers nog niet spring- levend. Wat Jezus u aanbiedt hebben u en uw buurman tot zich te nemen zo als droog land water opslurpt. Wie dat doet, gelooft! En wie in Hem gelooft, stromen van levend water zullen uit zijn binnenste vloeien. Aan zulke stro men wordt alles springlevend. Déar wordt een Geest vaardig over de mens, die doet handelen en wande len, niet als kooplui maar als kin deren Gods, die vóór die tijd last hadden van te weinig druk op het water. Nu hebben ze overdruk, zo dat het alle kanten uitspuit. Wellicht bent u bang voor water schade bij u zelf of de buren. Mis schien bent u benauwd voor de bot sing tussen de stromen van onge rechtigheden en stromen van levend water. Ik kan er niets aan dben, maar dat komt er zeker van wanneer we Jezus 'horen roepen. H. W. HOOGSTEEN. ten aankopen, met het drijfsmest- systeem, maar vindt de uitbreiding ervan ook plaats op de gemengde bedrijven, waar het strooisel eigen lijk nog geen minimumfaktor is. Waardoor komt het nu, dat dit systeem, ondanks schaduwzijden, zo veel opgang maakt? Daarvoor be hoeft men slechts hen te horen die in samenwerking met onderzoek en voorlichting als voorlopers de eerste ervaringen hebben opgedaan, en de genen te spreken, die daarna beslo ten hebben tot toepassing ervan over te gaan. Voorop staan zeer duidelijk de grote arbeidsbesparing en de be drijfszekerheid, waarmee deze wijze van mestafvoer verloopt. Erkend wordt, dat een investering van en kele honderden guldens per dier in stalaanpassing en kelderbouw er niet om liegt. Maar met name de strobe sparing en de grote mate van be trouwbaarheid overvleugelen het bezwaar ,van de investering duide lijk. Dat op de reeds bestaande meng mestbedrijven de voordelen ook hoog worden aangeslagen in vergelijking met het op zichzelf al eenvoudig wegschuiven van de mest uit de grup, wekt ontegenzeggelijk verwon dering. Het voordeel ligt hier zowel in de winterperiode, alsook bij het melken op stal gedureijde de zomer maanden. Het schoonmaken van de grup is dan nauwelijks meer nodig en het is voor melker en dier een gemak dat de grup overdekt is. Water in de grup Als er op wordt gelet, bij het be gin van de stalperiode in de grup een laagje water te laten, waarop de mest kan gaan drijven, zal het sys teem direkt goed kunnen lopen. In perioden met veel stijve mest (veel droogstaande koeien en jongvee) ver dient het aanbeveling nu en dan wat water toe te voegen. Meestal gebeurt dit in combinatie met het schoon maken van de roosters en/of de mest- gang. Het onderzoekstadium kan wat de stalinrichting betreft voor dit systeem als voltooid worden beschouwd. Er blijven altijd nog wel enkele detail kwesties het bestuderen waard, om naar verdere volmaking te streven. Met de tot nu bekende roostertypen van voornamelijk tors-staal en T- ijzer worden in de praktijk over het algemeen zeer goede resultaten be reikt. Dit voorjaar heeft menigeen wel wat moeite gehad met het schoonmaken ervan. De mest plakt er nogal aan vast. Daarom wordt momenteel nagegaan op welke wijze het schoonmaken het beste kan ge beuren. Wel- of niet-verhoogde stand Verder pleegt het punt van een wel- of niet-verhoogde stand in sommige streken de gemoederen nogal bezig te houden. Het drijf- mestsysteem op zichzelf werkt in beide gevallen goed. Het punt waar het hier om draait, betreft dan ook in de eerste plaats het vee en zij» verzorging en ook de mogelijkheid van stalaanpassing. In een aantal gevallen wordt de voorkeur gegeven aan een verhoogde stand. Soms vijf centimeter hoger, soms meer. In Friesland, met het in oorsprong grote verschil tussen stand en mestgang, vaak veel meer. Men kan zich niet aan de indruk onttrek ken dat hierbij de traditie een rol speelt om op te zien tegen de ach terstellen der dieren. Daarnaast is men bevreesd dat de dieren te veel op het rooster zullen staan en dat ze zullen gaan liggen op eventueel op het rooster gelegen mest. Bij een verhoogde stand mag de standlengte niet zover ingekort worden als bij een niet verhoogde stand. Reden waarom bij een verhoogde stand vervuiling eerder kan optreden, vooral bij jongvee. Men krijgt dan hetgeen men juist had willen ver mijden. Nu is het zeker zo, dat het ene of het andere veebeslag in dit opzicht wel verschil maakt. Doorgaans wordt de voorkeur ge geven aan een standhoogte gelijk met het rooster. Slechts de dikte van de rubbermat maakt de stand iets ho ger dan het rooster. Het blijkt hier bij dat met name de stand goed schoon en droog kan worden ge houden. In de praktijk blijkt dat bij het gaan liggen nauwelijks bevuiling van de achterhand of beschadiging behoeft op te treden. Wel is voor goed resultaat nodig, dat de stand niet te kort wordt gehouden, hetgeen overigens ook met het verstellen van de hangkettingbevestiging is te re gelen. Het voordeel van de niet ver hoogde stand ligt ook in een gemak kelijke aanpassing van de stand lengte aan de lengte der dieren door bijvoorbeeld met een plank of rub- berstrook op het rooster de stand te verlengen. Met name voor jongvee kan dit van belang zijn. Al met al kan worden gesteld, dat er zich tijdens de afgelopen winter op de ruim vijfhonderd bedrijven met drijfmestsysteem nauwelijks moeilijkheden hebben voorgedaan. Gedurende het huidige bouwseizoen is het aantal stalverbouwingen en nieuwbouwgevallen waarin het drijf mestsysteem wordt aangebracht zo groot, dat naar schatting het ko mende stalseizoen het aantal drijf- mestbedrijven zal zijn vertienvou digd. Belangrijke invloed op belangen van kleinbedrijf Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk: 10 uur ds. E. P. Kuin te Apeldoorn. Gasthuis- kerk: 10 uur ds. Zonneveld te Kerk- werve, 7 uur dhr. Malipaard. Kerk- werve: 9.30 uur ds. A. Lam. Seroos- kerke: 11 uur ds. Lam, Burgh: 9 uur jeugddienst ds. Don, 10 uur ds. P. P. Saraber. Haamstede: 10 en 7 uur ds. L. Boer. Renesse: 9 uur ds. Van Liere, 10.15 uur ds. Visbeek te Wy- chen. Noordwelle: 10.15 ds. Van Liere. Scharendyke (Eikerzee): 10 uur ds. Roodenburg (H.D.). Brou wershaven: 10 uur ds. R. Oort. Zonnemaire: 10 uur cand. W. A. de Pree te Utrecht. Noordgouwe: 11 uur ds. Kelling. Dreischor: 9.30 uur ds. Kelling. Ouwerkerk: 10 uur ds. Vel- lekoop, Nieuwerkerk: 10 uur ds. Heijboer te 's-Gravenmoer. Ooster- land: 10 en 6 uur de heer De Jonge te Twello. Sirjansland: 10 uur kand. H. M. Boogert, 6.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. H. W. v. d. Brink te Den Haag. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur dr. J. F. van Royen rem. ger. pred. te Rotterdam. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 5 uur ds. C. W. Thijs te Amsterdam. Haamstede: 10 en 5 uur ds. Hbogsteen. Renesse: 7 uur ds. J. W. Otterloo. Scharen dyke: 10 en 3 uur ds. Scholing, Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. W. J. van Otterloo te Amsterdam. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Huij- ser. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur ds. H. Mulder te Delft. Oosterland: 10 uur ds. J. Wessel te 's Hertogenbosch 3 uur dr. H. Mulder. Bruinisse: 10 en 5 uur ds, Wentzel. Gereformeerde Kerken (VrU gemaakt) Brouwershaven: 10 cn 3 uur ds. Amelink te Langerak. Haamstede: (in de chr. geref. kerk): 7 uur ds. Amelink. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur de heer J. Verhage te Apeldoorn. Kerkwerve: 10 en 6 uur ds. Westerink (H.A. en dankzegging). Haamstede: 10 uur ds. M. v. d. Klis, 3 uur ds. Westerink (voorber. H.A.). Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur de heer J. Verhage. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Ka rens. Oosterland: 10 en 2.30 uur lees dienst, 6.30 uur ds. J. Karens. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 2.30 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 2.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30 en 6 uur ds. W. Kamp te Utrecht. Bruinisse: 10 en 5 uur leesdienst. Leger des Heils Zierikzee; 10 uur heiligingsdienst 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-katholiekc Kerk Zierikzee: Eucharistievieringen te 7.30 en 10 uur. In de week te 7.15 en 8 uur. Haamstede: Eucharistie vieringen te 7.30, 9,00, 10.30 en 20.00 uur. Renesse: Euchristievieringen te 8,00, 9.30, 10.30 en 19.00 uur. DEN HAAG, 20-8. Televisie-re clame zal een belangrijke invloed hebben op de economische belangen van het midden- en kleinbedrijf. Ingeval er televisie-reclame komt zyn eigen methoden voor het gebruik van televisie voor reclame door het midden- en kleinbedrijf noodzake lijk. Regionale programma's, althans voor wat reclame betreft, zyn dan voor het midden- en kleinbedrijf on misbaar. Dit zijn enkele conclusies uit het ontwerp-rapport over televisie-re clame van de raad voor het midden- en kleinbedrijf. De raad zal, in zijn (openbare) vergadering op woensdag 16 september dit rapport behandelen De raadscommissie heeft zich be zig gehouden met de vraag, welke invloed televisie-reclame zal heb ben op de economische belangen van VISSERIJ BERICHTEN De oestercultuur in 1963 In het verslagjaar van de Zeeuwse Kamer van Koophandel werd aan de oestervisserij tengevolge van de strenge vorst grote schade toege bracht. Het vele drijfijs vernietigde vrijwel alle bakens, terwijl van de aangeslagen broedpannen in de foui- tenputten er veel stuk werden ge drukt. De oestertjes op deze pannen waren merendeel doodgevroren. Op de bovenbankpercelen van de Yer- sekebank werden eveneens veel dode oesters geconstateerd. In de binnen- putten, die niet verwarmd zijn, kwam eveneens veel sterfte voor. Toen begin maart het ijs uit de Oos- terschelde begon te verdwijnen, bleek de schade aan de oesterstapel toegebracht buitengewoon ernstig te zijn. De grootste verliezen ondervon den het oesterbroed en de consump tie-oesters. Verondersteld mag wor den dat vrijwel alle pannen door het ijs zijn gebroken of vergruisd en dat niets is overgebleven van het op deze pannen aanwezige oester- broed. De volwassen oesters op de Yersekebank bleken bijzonder zwa re verliezen geleden te hebben. Kort na het verdwijnen van het ijs bleek circa 4 a 5 procent nog in leven te zijn, maar veel van de levende oes ters hadden te lijden van afzetting van zand en slib binnen de schelpen. Het behoefde dan ook geen verba zing te wekken dat de sterfte in de loop van maart is voortgegaan en dat het percentage overlevende oes ters slechts 1 a 2 procent bedroeg. In. april werden de percelen gezui verd van oesterschelpen, waarbij werd bevestigd dat naar schatting 1 procent van de oestervoorraad was overgebleven. De toekomst wordt dan ook donker ingezien, mede door de omstandigheid dat door de voort gang van de Deltawerken binnen af zienbare tijd de oester cultuur onmo gelijk zal worden. Verschillende kwekers maakten hun percelen schoon om deze te bezaaien met ge- importeerde oesters uit Frankrijk. Ook werden Noors oesterbroed en Portugese oesters ingevoerd. De in gevoerd oesters en het oesterbroed deden het over het algemeen goed. In totaal werden slechts 7 miljoen oesters verzonden tegen in 1962 bijna 29 miljoen stuks.. Verse haring en makreel DEN HAAG, 20-8. Het 'bestuur van het Produktschap voor Vis en Vds- produkten heeft 'donderdag twee verordeningen aangenomen 'betref fende de minimumprijs van verse haring en van makreel. De mini- mumiverkoopprijs van verse 'haring werd verhoogd van f 0,22 tot f 0,25 per kilogram. Het aanvankelijke voorstel 'hield een verhoging in 'tot f 0,28, naar aanleiding van een verzoek van de Stichting voor de Nederlandse Vis serij. Van 'de zijde van de reders en de groothandel kwam een 'amende ment hierop om deze prijs op f 0,25 te stellen. Dit amendement werd zonder 'hoofdelijke stemming aange nomen. De vertegenwoordiger van de visconservenindustrie wenste ge acht te worden 'te hebben tegenge stemd. Het voorstel om de minimumprijs voor makreel te verhogen van f0,18 tot f 0,28 per kiilagram, eveneens naar aanleiding van een verzoek van de Stidhtïng van de Nederlandse Visserij, leverde twee amendemen ten op. Het ene beoogde de mini mumprijs op f 0,23, het andere om deze op f 0,25 te stellen. WITMARSUM. Een uit 1868 da terende boerden'aan de Rijpeinder- leane op ongeveer "drie km. van Wit- marsum is woensdagmorgen in een half uur door -brand verwoest. De brand 'is vermoedelijk ontstaan door hooi'broed. Al 'het hooi voor de onge veer 50 koeien ging verloren. De boerderij, die niet van een brand muur was voorzien, brandde af. Ook het woongedeelte ging verloren. Met moeite kon nog enig 'huisraad wor den gered. Persoonlijke ongelukken deden zidh niet voor. Jamborette geopend PARAMARIBO, 20-8. Donderdag is 'in Suriname het jamborettekamp „Bi'gi Kroetoe" geopend. Aan deze jamborette nemen ongeveer 700 pad vinders deöl uit 10 verschillende landen. „Bigi Kroetoe" (Surinaams voor: grote vergadering) zal 10 da gen duren. Aan versdheidene akela's, oubazen, bazen en hoplieden werden wegens hun bijzondere verdiensten voor de padvinderij onderscheidingen uitge reikt. POSTZEGEL EN RUIMTEVAART BREDA, 20-8. Onder auspiciën van de postzegelvereniging „Breda" zal op zaterdag 12 september in de katholieke technische school te Bre da een internationale postzegelten toonstelling worden geopend, die is getiteld: „Van Icarus tot heden". Op deze tentoonstelling worden alleen postzegels geëxposeerd die betrek king hebben op de ruimtevaart. Het idee is uitgegaan van de heer Paul Boonstoppel uit Breda, een van de bekendste ruimtevaartpostzegelver zamelaars in ons land. De bedoeling van de expositie is de bezoekers de ontwikkeling van de ruimtevaart te schilderen aan de hand van postze gels. Op deze expositie worden ver schillende buitenlandse collecties tentoongesteld, onder meer de be faamde „Mercury fabrieksv er zame ling" van de Amerikaan Tom Dixon. Tevens is er een ruilbeurs. Verder zal er een aantal raketmodellen en fotomateriaal over de ruimtevaart te zien zijn. Aan de realisering van het aange paste decor werken onder meer een aantal jeugdige raketbouwersclubs mee. Er zijn verscheidene prijzen en een medaille van de V.V.V. Breda te winnen. Er komen voorts speciale enveloppen en een speciaal stempel. Uitvaart mgr. Mutsaerls 's-HERTOGENBOSCH, 20-8. Onder zeer grote belangstelling heeft don derdag in ide 'kathedrale basiliek van Sint Jan in 's-Hertogenbosch de pon tificale uitvaart plaats gehad van mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, ou'd- bissdhop van 's-Hertogen'bosdh. De pontificale requiemmis werd opge dragen door kardinaal Alfrink, die aan het altaar werd geassisteerd door de plebaan van de Sint Jan, mgr. J. van Susante en de deken van 's-Her togen'bosdh, mgr. J. van Loon. Te voren was 'het stoffelijk overschot, voorafgegaan door het vrijwel vol tallige Nederlandse episcopaat, de 'hulpbisschoppen van MeChelen en Antwerpen en versdhill'ende missie bisschoppen van het 'bisschopshuis, op de parade naar de kerk overge bracht. Achter de lijkkist ging een deputatie van 'de Brabantse federatie van schuttersgilden met omfloerste vaandels en 'trommels. Meer mensen van woning naar wagen 's-HERTOGENBOSCH, 20-8. Uit een vorig jaar gehouden enquête concludeert de R.K. „Vereniging van woonwagenwerken in Nederland", dat in de toekomst een groter aantal families van woning naar wagen zal migreren dan omgekeerd. Op grond hiervan, zo zegt de vereniging Sn haar verslag over 1963, zal men be slist rekening moeten 'houden met een aanzienlijke groei van de woon wagenbevolking in de toekomst. In 'het zojuist versohenen jaarverslag wordt er nog op gewezen, dat „de interne groei van deze bevolkings groep -niet is 'te onderschatten". het midden- en kleinbedrijf. Gecon cludeerd wordt o.m., dat televisie als medium voor reclame bruikbaar is, mits wordt voldaan aan drie voor waarden. De kring van werkelijke kijkers moet voldoende overeen stemming vertonen met de potenti ële afnemers die men wil benaderen, de boodschap moet voor de televisie geschikt zijn en op een voor het me dium verantwoorde wijze worden opgezet en de kosten aan het ge bruik van het medium verbonden moeten (kunnen) worden gecompen seerd door voldoende (meer) op brengsten. De gewezen echtgenote van de Westduitse industrieel Krupp, mevr. Vera Krupp, is donderdag beroofd van juwelen ter waard van ruim 100.000 gulden. Zij werd overvallen in haar woning te Los Angeles door een man die zich uitgaf als ambte naar van de gezondheidsdienst. LAND- EN TUINBOUW Na de oogst grondonderzoek Naar het zich laat aanzien, zal de oogst van granen dit jaar enkele weken vroeger vallen dan wij de laatste jaren gewend zijn. Het war me, zonnige weer heeft hier veel toe bijgedragen. Er blijft dus extra tijd over voor een goede stoppelbewer king, teneinde de onkruidzaden te doen kiemen en een goede struktuur te krijgen en te houden voor het volgende gewas. Deze tiid biedt ook een goede gelegenheid om de kalk- toestand van de grond weer op peil te brengen. Uit de resultaten van het grondonderzoek blijkt dat onge veer tweederde deel van onze bouw landen op zand- en rivierklei moe ten worden bekalkt. Een goede kalktoestand is een eer ste vereiste voor het verkrijgen van maximale opbrengsten; bovendien is dan het gewassensortiment dat men kan verbouwen aanzienlijk uitge breider. Via de pH-sneldienst is de uitslag met een week terug. RECHTZAKEN Twee jaar geëist wegens mishandeling politieman HAARLEM, 20-8. De officier van justitie by de rechtbank in .Haarlem eiste donderdag tegen de 23-jarige radio- en televisiemonteur J. J. F. uit Den Haag, wegens zware mis handeling van een wachtmeester van de rijkspolitie te Heemskerk en dief stal van diens dienstrevolver een ge vangenisstraf van 2 jaar met aftrek van voorarrest. De politie had op de hoek van de Mozartlaan in Heemskerk een auto ontdekt die in Voorburg gestolen was. Vermoed werd dat iemand de auto zou komen op halen en daarom was de politie aan het posten. Op de avond van de 28ste mei stond achter een boom de 46-jarige wachtmeester H. van T. Toen verdachte, die grote belangstelling voor de auto toonde, het portier wilde openen, meende de wachtmeester dat het tijd was om in te grijpen. Toen de politieman de Hagenaar naar zijn naam vroeg, ontstond een gevecht, waarbij de heer van T. tegen de grond werd ge slagen. Ook zag F. kans de wacht meester zijn dienstrevolver afhandig te maken. Toen de politieman met een lichte hersenschudding en een kaakfrac- tuur bewusteloos op de grond bleef liggen sloeg de Hagenaar op de vlucht. In samenwerking met de po litie van Den Haag slaagde men er in de man 's nachts om half vier aan te houden in de woning van zijn zuster in Beverwijk. Bij zijn arrestatie had hij de ge stolen revolver in zijn hand. De uitspraak: donderdag 3 sep tember. Electriciteit als bestrijdingsmiddel Uit een electro-visserij-apparaat is in Duitsland een apparaat ontwik keld voor de bestrijding van warm bloedige bodemparasieten, zoals woelmuizen, bisamratten en mollen. Door lansvormige op het apparaat aangesloten verbindingsslangen kun nen de onderaardse gangen van de dieren onder stroom worden gezet. De schok die kan worden gegeven doodt de dieren of drijft ze uit, zo dat ze in opgestelde vallen lopen. Het apparaat kan worden gevoed met een batterij, maar ook met een accu van auto of trekker, aldus „De Tuinderij". LONDEN. In een ingezonden stuk in de „Daily Telegraph" zegt de be kende Britse schrijver Grahaim Greene bewondering te hebben voor de bekwaamheid en de moed van de mensen die indertijd in Engeland uit een posttrein een groot bedrag aan contanten 'hebben geroofd. Hij is ge schokt door de langdurige gevange nisstraf, die aan de daders is op gelegd. LEOPOLDSTAD. Volgens in Leo- poldstad ontvangen radioberichten zijn in Boekavoe, de hoofdstad der provincie Kivoe gevechten gaande tussen opstandelingen en regerings troepen. Vanuit het noorden en noordwesten zouden de opstandelin gen op de stad aanrukken. NEW YORK. De Braziliaanse ge- neraal-majoor Carlos Flores Paiva Ohaves, die bevelhebber van de strijdmacht van 'de volkerenorgani satie in het midden-oosten is, is woensdag met een hersenbloeding naar een ziekenhuis dn Beiroet ge bracht. Dit is in New York bekend gemaakt. PARAMARIBO. De leden van cfe Staten Generaal en van de Staten der Nederlandse Antillen reizen thans samen met 'hun 'gastheren Su riname af. Op dinsdag jl. bleef men nog dicht bij huis, toen industrieën in de buurt van Paramaribo werden bezocht. Maar woensdag maakten zij al kennis met het district en het „oerwoud" bij een bezoek aan de stuwdam te Afobaka. Deze vrijdagavond kunnen we via Bussum Shirley Ztuerus in zingende lijve zien. Dat is een van de sterre tjes die in Knokke zo opviel en de Ned. ploeg hielp winnen. Daarna het klokkenmysterie van -Dick Po- well. Zaterdag begint de KRO met de avonturen van Christobal en de vo geltrek. Om half 8 niet meer Ivan- hoe, maar het eerste deel van Sir Lancelot. Na de Rommelpot op deze zender de Duitse operette Maske in blau. Op kanaal 27 o.a. het orkest van Montevani, Herrie om Harry en een deel van de politieserie Dial 999. België VI. herhaalt een show van Johnnny Kraaykamp en vertoont de Rechter van Dick Powell. Duitsl. 1 vertoont het Franse Gala-circus des Artistes dat wij al een half jaar ge leden via Bussum zagen. Zondagavond komt er een hele parade favorieten van de jeugd op het scherm zoals ZZ en de maskers, The blue diamonds, Ria Valk, Rita Hovink, The fouryo's, Johnny Lion en The jumping jewels enz. enz. Daarna een nieuwe afl. van The Na ked City. Duitsl. 1 vertoont om 5.15 een blijspel Chabichou en om 8.15 een toneelstuk Beschouwingen van een oude man. The Beverley Hillbillies komen de volgende week op woensdag uit de buis en de vrijdag is weer voor de liefhebbers van Anneke Grönloh en Bonanza. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES Op een gegeven ogenblik was er, wa't Marrie een afklapdans noemde. Terwijl ze met Ma'bthieu danste tikte een corpulent 'heertje '.hem op zijn schouders en lachend liet hij het meisje aan het mannetje over. Ze danste met hem verder en d'e oude heer zei: „Dat is 'het voorrecht van deze 'dans, dame, dat we dan in de gelegenheid zijn enkele ogenblik ken een behoorlijke jongedame als u bent in de arm te mogen houden". Ze lachte om dit compliment en zei op hartelijke toon: „U mag me straks nog wel eens een keer vra gen, hoor, als u dat prettig vindt". „Ik houd u aan uw woord, me vrouw. of ds het juffrouw?" „Nog steeds juffrouw". Hij sohudde verbaasd het hoofd. „Dat een zo'n knappe jongedame als u het presteert om tot op dit ogenblik ongehuwd te blijven Dan was dat in >mijn tijd anders dat verzeker ik u". e „Wat deed u dan?" vroeg Marrie geamuseerd. „Ging u me schaken?" „Zoiets zeker. Maar u hebt gelijk. Geniet van uw jeugd, schone jonk vrouw, en laat oude mensen, zoals ik, me er in koesteren". Voor Marrie had kunnen ant woorden, werd het heertje op zijn schouders getikt en liet hij haar met een hoofse buiging los. „Het genoe gen was geheel aan mijn kant, juf frouw". Ze knikte hem vriendelijk la chend toe en keek naar haar nieuwe partner. Hetzelfde ogenblik kreeg ze een sahok en voor ze goed en wel realiseerde, wie hij was, danste ze automatisch al verder dn de armen van Fons Hagen. „Ik was even verstomd, Marrie, toen ik je aan het 'diner zag zi'tten. Je ziet er uit om te stelen". „Diefstal wordt in dit land stren'g gestraft, meneer Hagen", antwoord de Marrie op afgemeten toon. „Ove rigens verbaas ik me over uw bru taliteit". „Wel, welbaas Tjeu heeft het goed bekeken", zei hij, zonder in te gaan op haar antwoord. „Hij is waarschijnlijk al tot -over zijn oren verliefd op zijn bijzonder knappe re ceptioniste. Ofzijn jullie soms al in het geheim verloofd?" „Meneer Hagen, als u nu graag in deze zaal een draai om uw oren wilt hebben, dan moet u zo doorgaan". „Houd je mond, jij, want je meent er toch niets van. En luister goed. we dansen ongemerkt naar dé tuin deur en gaan naar buiten. Ik moet met je praten". „Meneer Hagen, we blijven in de zaal en praten met u heeft géén zin. Begaat, u geen dwaze dingen, want dan laat ik u hier staan voor wat u bent; een kwajongen". Hij keök haar grimmig-laohend aan, en zijn greep om haar verste vigde. „Als ik eerst maar weer eens mijn mond op de jouwe heb, dan doe je precies, wat ik wil". Marrie begon bang te worden, want ze was zich terdege bewust van do invloed die hij n'og steeds op haar had. Vertwijfeld keek ze in het rond en plotseling ontdekte ze Mat- thieu, die met een donkere blik haar observeerde. In stilte zond ze een noodkreet uit en hoopte, dat hij in haar ogen de bede om hulp zou kunnen zien. Gelukkig tikte een an dere heer op Fons' schouders. Mar rie slaakte een diepe zucht van ver lichting, ontwrong zich aan zijn greep en legde meteen haar hand op de schouder van de volgende part ner. Verstrooid luisterde ze naar zijn complimentjes, een flauwe glimlach op haar bleke gezicht. Toen de mu ziek eindelijk zweeg, was ze aan het einde van haar krachten gekomen. Als in trance liet ze zich terugvoe ren naar haar tafel, waar Matthieu met een onweersgezicht op haar zat te wachten. Terwijl ze tegenover hem ging zit ten, dronk hij zijn glas leeg en keek haar aan. Marrie wiste zich het ge zicht af en loosde opnieuw een diepe zucht. „Dus daarom wilde je plotseling mee naar ons feest", zei 'hij op snij dende toon. Ze 'hield halverwege op en keek hem verschrikt aan. Onmid dellijk begreep ze, wat 'hij bedoelde. Natuurlijk 'had hij 'haar van het be gin af aan met Fons zien dansen en gezien, dat ze samen spraken. Het bloed trok weg uit haar gezicht en met een ruk 'kwam ze overeind. Ter wijl ze met verachting op hem neer keek, zie ze zacht, doch beslist: ..Wilt u zo vriendelijk zijn om me thuis te brengen Deze belediging neem ik niét!" Onmiddellijk had hij spijt van zijn woorden. „Sorry. Marrie. dat was gemeen van me. Natuurlijk, je hebt volkomen gelijk. Alsjeblieft.... ik bied je mijn verontschuldiging aan. Ik was waarschijnlijk mezelf niet. Alsjeblieft, Marriega weer zit ten (Wordt vervolgd.) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6