DE ZIERIKZEESCHE COURANT IN 1965/1966 VERLAGING LOON/INKOMSTENBELASTING? Amerikaanse ruimtevoertuigen naar Mars Koningin opent de nieuwe Sloehaven en zal kabelbaan Grevelingendam bezoeken Russische schildwacht in Oost-Berlijn schoot op auto van Amerikaanse leger Weer Turkse vlieg tuigen boven Cyprus Wereld-verbindingen via kunstmanen 300 miljoen nodig voor kerkbouwactie 1964 NEDERLAND WENST NIET-MILITAIRE HULP TE GEVEN „Geen uitverkoop van Horeca-belangen" Onenigheid onder erven H. Heijermans ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 21 augustus 1964 121ste jaargang No. 1963G WAARIN OPOtNOMfcN 1797- 1B89 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; Succesjes(max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzeese zeilers willen eigen steiger Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verhoging omzetbelasting sigaretten en benzine definitief Wie de vrede steeds i?i de moild heeft, heeft ze niet in het hart. DEN HAAG, 20-8. Bü de Tweede Kamer zyn momenteel ingediend voorstellen tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. Uit de dour de minister en staatssecretaris ondertekende Memorie van Toelich ting biykt dat voor de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting een nettobedrag beschikbaar is van 1050 miljoen gulden. Deze voorstellen worden vergezeld van een wetsontwerp, waarbij de op 1 april jl. ingevoerde (tijdelijke) ver hoging van de omzetbelasting voor sigaretten en het bijzonder invoer recht op benzine definitief wordt ge maakt. In dat geval zal het eerste ge deelte van de verlaging bv. (dus ook eerder) op 1 juli 1965, maar uiterlijk op 1 januari 1966 moe ten ingaan en het tweede gedeelte niet later dan op 1 januari 1967. Een extra-verhoging van de be lastingvrije voet. Een echtpaar zonder kinderen begint thans on der het huidige tarief belasting te betalen bij een inkomen van f 2.700,—; dit wordt f 3.600,—. ongehuwden beginnen thans be lasting te betalen bij een inko men van f 1.950,dit wordt straks f 2.610, Een extra-verlaging van het ta rief ter afzwakking van de pro gressie in de belastingheffing voor de middengroepen, die be gint bij een inkomen van onge veer f 10.000,en procentueel het grootst is bij een inkomen van f 24.000, Het loonbelastingtarief voor de werkende gehuwde vrouw, dat nu 15 procent is, wordt terugge bracht tot 12Vfe procent. Voor de groep bejaarden en in- validen is de bijzondere aftrek van f 702,verhoogd en gesteld op f 832,—. De wetsontwerpen hebben o.a. volgende bepalingen: de De verlaging van de loon- en in komstenbelasting gaat in op 1 januari 1966. Bij de algemene maatregel van bestuur kan echter worden be paald, dat de verlaging in twee gelijke delen zal plaats hebben. WASHINGTON, 2C-8. Naar het het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, (je N.A.S.A., heeft meegedeeld, zullen nog dit jaar twee Marincr-ruimtevoertuigen naar Mars werden gelanceerd. De lanceringen zu'ten enkele weken na elkaar plaats hebben, in een gunstige periode, die DEN HAAG, 20-8. H.M. de koningin zal op woens dag 2 september de nieuwe Sloehaven bij Vlissingen officieel openen. De opening maakt deel uit van een driedaags bezoek werken. van de koningin aan de Delta- Op dinsdag 1 september bezoekt T' M. de nieuwe Haringvlietbrug, de bouwput in het Haringvliet en de Cevelingen, o.a. de kabelbaan. Op woensdag 2 september staan op het programma het expositiege bouw van de Oosterscheldebrug te Colünsplaat, de Oosterscheldebrug, de afsluitingsdam in het Veersche Gat, het kroondomein „Het zilveren Schor", de Sloehaven en het gebied van de Sloehaven. Op donderdag 3 september be zoekt de koningin de Volkerakwer- ken. WEST-BERLIJN. 20-8. Een Rus- s ?be schildwacht heeft zondag in Oc t-Berlijn geschoten i nde richting v n een personen auto van het Ame- i "kranst leger, zo is donderdag door een wocrdvcerder van het Ameri- b°"rse leger in West-Eerlijn meege- cld. Woensdag hebben de Amerikaanse autoriteiten daarover bii de Russi sche overheid geprotesteerd. Zij noemden het gebeurde „gevaarlijk en ongerechtvaardigd" en het kon ernst 'ge gevolgen hebben. De Amerikaanse auto reed in een Oost-Berlijnse wijk waar haar aan wezigheid niet verboden-was. Bij een Russische militaire installatie loste een Russische schildwacht drie scho ten. Teen de auto al enkele honder den meters verder was, schoot hij neg eens. De wagen en de inzitten den zijn niet geraakt. De Amerikanen hebben er in hun protest op gewezen, dat de betrok ken Amerikaanse militairen gebruik maakten van het recht zich vrijelijk in de oostelijke sector van de stad te bewegen, een recht dat het Russi sche personeel in het westelijke stadsdeel geniet. Amerikaanse militaire voertuigen hadden de wijk eerder zonder moei lijkheden bezocht. De verwachting is uitgesproken dat de schildwacht ter verantwoording wordt geroepen en dat er maatregelen worden geno men om incidenten als deze in de toekomst te voorkomen. zich slechts eenmaal per 25 maanden vi crdcet. De ruimtevoertuigen zullen negen maanden nodig hebben om de 560 miljoen km lange weg tussen de ba nen van de aarde en Mars af te leg- ?en. Tijdens de vlucht zullen de twee Mariners gegevens melden over stra ling. magnetische velden en micro- meteorielen in de ruimte. Als zij Mars passeren, is het de bedoeling dat zij televisiebeelden van de pla neet naar de aarde zenden, alsmede gegevens over de atmosfeer van Mars. Ook wil men trachten de ruimte voertuigen achter Mars te krijgen. Men hoopt t.v.-opnamen te ontvan gen van een afstand van 24.000 km van Mors. No het passeren van Mars zullen de Mariners in een baan om de zon terechtkomen. In november '62 Iheeft de Sowjet- Unie een ruimtevoertuig naar Mars gelanceerd, doch het contact daar- mee ging na vijf maanden verloren. - NICOSIA, 20-8. Van Cyprische re geringszijde is officieel meegedeeld dat twee Turkse vliegtuigen donder dagmiddag om 17.00 uur boven het gebied tussen Mansoera en Kokkina op Cyprus hebben gevlogen. De toe stellen verdwenen in noordelijke richting. Een V.N.-woordvoerder in Nicosia bevestigde, dat donderdagmiddag twee militaire vliegtuigen boven het genoemde gebied hebben gevlogen. De V.N.-waarnemers konden echter de identiteit van de vliegtuigen niet vaststellen. WASHINGTON, 20-8. In Was hington hebben donderdag elf landen dc twee overeenkomsten onderte kend volgens welke een wereldom spannend telecommunicatienet zal vytrden tot stand gebracht dat bin nen twee cf drie jaar in werking zal treden. De elf staten zijn Australië, Cana da, Denemarken, Spanje, de Verenig de Staten, Frankrijk, Nederland, Ita lië, Japan, Groot-Brittannië en het Vaticaan Het eerste verdrag bevat de prin cipes voor de organisatie van het toekomstige wereld-vei'bindingssy- sleem door middel van kunst-manen Het tweede bevat de financiële en de technische aspecten van het systeem De eerste investering in het pro ject beloopt ongeveer 200 miljoen dollar, van welk bedrag de Euro pese deelnemers 30.5 procent, de V.S. 61. Japan, Canada en Australië sa men 8.5 procent voor hun rekening zullen nemen. Rustig weer Verwachting tot zaterdagavond: Nu en dan opklaringen en droog weer. Zwakke wind. Iets hogere temperaturen. 22 aug. Zon op 5.35, onder 19.50. Maan op 20.03, onder 4.10. 23 aug. Zon op 5.36, onder 19.48. Maan op 20.26, onder 5.23. 24 aug. Zon op 5.38, onder 19.45. Maan op 20.46, onder 6.37. Volle maan: 23 aug. te 6.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 aug. 23 aug. 24 aug. 2.44 v.m. 3.25 v.m. 4.07 v.m. BROUWERSHAVEN: 22 aug. 2.24 v.m. 23 aug. 3.02 v.m. 24 aug. 3.41 v.m. Springtij: 25 aug. 15.03 n.m. 15.41 n.m. 16.17 n.m. 14.51 n.m. 15.28 n.m. 16.03 n.m. De „hoge priesteres" Aleca Katselli overhandigt in Olympia de toorts met het Olympisch vuur aan de Griekse hardloper Evangelos Marcellus, die heden (vrijdag) de eerste etappe van de tocht naar Tokio voor zijn rekening neemt. AMSTERDAM, 20-8. „Antwoord '64" is de naam van de kerkbouw actie, die in september en oktober door negen samenwerkende kerken zal worden gehouden. Deze kerken zijn de Ned. Herv. Kerk, de Gereformeerde Kerken, de Christelijk Gereformeerde Kerken, de Evangelisch-Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Gemeenten, de Re monstrantse Broederschap, de Vrije Evangelische Gemeenten, de Unie van Baptisten Gemf£nten en de Oud Katholieke Kerk. De initiatiefnemers hebben gepro beerd in deze actie alle kerken te betrekken, met name ook de Rooms- Katholieke Kerk. Tot hun spijt heeft men van deze zijde laten weten dat hoewel men principiëel voor deze actie wel voelde, op zuiver prakti sche gronden heeft moeten besluiten niet mee te doen.- De voornaamste reden was wel dat in verschillende HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 21-8. Het K.N.M.I. deelt mede: De wind is in ons landooste- lijk als gevolg van een lagedrukge bied dat zich over zuid-Frankrijk, Spanje en 'het westelijk deel van de Middellandse zee uitbreidde. De be wolking hiervan reikte vrijdagoch tend tot boven Nederland, maar deze verdween in de ochtend voor het grootste gedeelte. Het weer zal het komende etmaal igunstig blijven. om dat zich een rug van hege luchtdruk uitstrekt van de Azoren over Enge land naar noord-Duitsland. Wel is bij IJsland een depressie aanwezig, die snel uitdiept, maar van deze wordt- verwacht dat zijn invloed zich niet verder dan tot Schotland en het noordelijk deel van de Noord zee uitbreidt. In verband hiermee verwachten we morgen weinig wind en flinke perioden met zonneschijn. In de temperaturen komt niet veel verandering, bisdommen de bisschoppen aan de parochiegeestelijke de belofte heb ben gedaan op hen geen groter be roep voor kerkbouwacties te doen dan zij al deden. Er zijn nog meer kerkgenootschappen geweest die op hun gedane uitnodiging neen heb ben gezegd. Dit werd donderdag middag op een in Amsterdam gehou- den persconferentie door vertegen woordigers van de bij de actie be- qn trokken kerken meegedeeld. Een der 1W00 1O11S^0 111011S011 sprekers, die de actie nader toelicht te, was dr. P. G. Kunst, predikant van de Gereformeerde Kerk te Am sterdam. De negen samenwerkende kerken, zo zei hij, staan voor de taak in de eerstkomende vijf a zeven jaar 396 nieuwe kerkgebouwen, jeugd- en wijkcentra tot stand te brengen. Hiermede zullen, in aanmerking ge nomen dat de bouwkosten van een kerk ongeveer een half miljoen be dragen, naar schatting 300 miljoen gulden gemoeid zijn. omgekomen Lodge sprak in Den Haag over Zuid-Vietnam Verklaring van E.M.S. en werknemersorganisaties DEN HAAG, 20-8. De Exploitatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) N.V. houdt geen uitverkoop van alle Hcrecabelangen. Ook dit jaar heb ben dc investeringen in de Iloreca- stctcr in belangrijke mate overtrof fen. Wel zal de E.M.S. niet rendabele exploitaties niet continueren. Dit hebben vertegenwoordigers van de drie werknemersorganisaties in de Horeca-bedrijfstak en de raad van bestuur van de E.M.S. donderdag me degedeeld. Er is een sprake van. dat de exploitatie in alle huidige Ru- teck's-filialen wordt stopgezet. Als een exploitatie niet wordt geconti nueerd, moet personeel worden ont slagen, dan wordt met de werkne mersorganisaties overlegd over de te treffen maatregelen. Deze organisa ties en de raad van bestuur van de E.M.S. vinden het logisch, dat de E.M.S. tenminste de wettelijke en contractuele verplichtingen zal na komen. Rcsulta'cn E.M.S. SCHEVENINGEN. 20-8. De Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen (E.M.S.) heeft »een geconsolideerde rcsullatenoverzicht over het eerste half jaar van 1564 verstrekt. De op brengst van verkoop van onroerende poederen en de winst op werken be droeg f 10.816.000. De exploitatie on roerende goederen liet een voordelig raldc van f 4.180.000 en de exploitn- Iie Horecabedrijven een nadelig sal- dr van f 2.213.000 zien. De gezamen lijke baten waven f 13.134.000. De las ten bedroegen f 6.063.000, zodat f 7.071.000 resteerde. Voor vennoot schapsbelasting werd f 2.503.000 voorzien. Het saldo winst bedroeg f 4.568.000. DEN HAAG, 20-8. - Henry Cabot Lodge zei donderdag tijdens een persconferentie in Den Haag te ver wachten dat de Amerikaanse poli tiek in Zuid-Vietnam succes zal heb ben wanneer de bestaande plannen worden uitgevoerd. Het gaat hierbij in de eerste plaats om opbouw van een militaire en economische infra structuur. Zuid-Vietnam kent in te genstelling tot Noord-Vietnam geen voedselschaarfste, zo zei hjj. Cabot Lodge achtte het overdui delijk, dat het Vietnamese volk met zijn eigen beschaving sinds eeuwen bevreesd is voor Chinese overheer sing. Hij verwacht dat de binnen landse toestand door de machtsover name van generaal Khan gestabili seerd zal worden. Een modern de mocratisch land zal zich uit Zuid- Vietnam echter slechts geleidelijk kunnen ontwikkelen. De guerilla, die vanuit Noord- Vietnam met steun van communis tisch China gevoerd wordt, zal ech ter niet militair kunnen worden over wonnen voordat de plaatselijke be volking zodanig is georganiseerd en gemobiliseerd, dat tot een tegen- guerrilla kan worden overgegaan. Wanneer eenmaal de belangrijkste districten op deze wijze van rebellen zullen zijn gezuiverd, zal langzamer hand de rust in het land kunnen weerkeren. Hij had echter geen en kel idee hoelang dit zou duren. Nederland Nederland wenst Zuid-Vietnam niet-militaire hulp te verlenen. Eeh woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft dat in antwoord op vragen meegedeeld na het gesprek dat de speciale afgezant van president Lyn don Johnson, de heer Henry Cabot Lodge, donderdagmiddag in het Cats- huis heeft gehad met de minister president en minister van buiten landse zaken ad interim, mr. V. G. M. Marijnen, en de staatssecretaris van buitenlandse zaken, dr. I. N. Th, Diepenhorst. De woordvoerder zei dat de heer Cabot Lodge een uiteenzetting heeft gegeven over de toestand in Zuid- oost-Azië en in het bijzonder over die in Zuid-Vietnam, alsmede over de .Amerikaanse politiek in die ge bieden. Deze uiteenzettingen hebben de wens van de Nederlandse rege ring om iets voor Zuid-Vietnam te doen versterkt. Zoals bekend, heeft Zuid-Vietnam Nederland en andere landen om hulp verzocht. De hulp die Nederland denkt te geven zal van beperkte omvang en niet van militaire aard zjjn, aldus de woordvoerder. Men denkt aan het ter beschikking stellen van „fellow ships" eii aan het zenden van Neder landse experts in het kader van het Bureau voor internationale techni sche hulp. bij botsing op overweg RUURLO, 20-8. Bij een botsing tussen een personenauto en een trein op een onbeveiligde overweg in de Schiedijk bij Ruurlo zijn donderdag middag twee personen gedood. Vier andere inzittenden van de auto, allen jongelui, liepen verwondingen op. De trein had 13 minuten vertraging. Van de vijf inzittenden waren vier afkomstig uit Lichtenvoorde en één uit Ammerzoden. De jongelui had den de auto gehuurd. Het is de po litie nog een raadsel, waaraan het ongeluk te wijten is. De auto kwam na de botsing in een twee meter diepe sloot langs de spooi'baan te recht. De 19-jarige Ina Bakker uit Lichtenvoorde werd uit. de auto ge slingerd en is om 'het leven gekomen. In de loop van de avond overleed in het R.K. ziekenhuis te Groenloo de twintig jarige heer Elferink uit Lichtenvoorde. De andere drie gewonden zijn: mej. Doppen uit Lichtenvoorde, mej. van Eemert uit Ammerzoden en de heer Bakker, broer van de inmid dels overleden Ina Bakker. AMSTERDAM, 20-8. Onder de erven van" Herman Heijermans heerst onenigheid over een nieuwe uil gave van het werk van dc loncel- scltryver. Drie erven - de tweede echtgenote van de auteur mevrouw A. E. H. Heijermans-Jurgens en haar kinde ren dr. H. S. F. Heijermans en Mar jolein de Vos-Heijermans - hadden het plan opgevat om ter ere van de 100ste geboortedag van de schrijver tien van zijn 24 toneelstukken uit te geven. Daartoe benaderden zij de Amsterdamse uitgever G. A. van Oorschot, met wie zij hierover in principe overeenstemming bereikten. Mevrouw de weduwe Heijermans deelde mede: „Toen met de uitgever overeenstemming was bereikt, schreef mijn zoon een brief aan de 4de erfgenaam, mevrouw Hermine Heijermans, de dochter van de schrijver en hij vroeg daarin of zij haar toestemming voor een derge lijke uitgave wilde geven. Ieder van ons heeft een vierde van de auteurs rechten. Antwoord werd niet ont vangen, tot wij ontdekten dat zij op eigen houtje 'tot. uitgave van het ge hele oeuvre wilde overgaan. Als zij toestemming blijft weigeren, zullen wij desnoods ons plan zonder haar uitvoeren", aldus de weduwe van de schrijver. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1