Ernst met actie tegen Maleisië REGEN MAAKTE EIND AAN VEEL KAMPEERVAKANTIES Eelde werkt weer aan zijn praalwagens Het jaar 1963 gaf reden tot tevredenheid bij coöp. groothandel landbouwprodukten Het roken en drinken in Nederland Het kan verkeren Bot van oeros Kettingbotsing: Bouw nieuwe fabriek op industrie-terrein Grootste drukte in Sehouwen's Westhoek is nu wel voorhij WESTERSCIIOL'WEN, 19-8. - Zware regenvlagen trokken woensdag over de campings in de Scbouwse Westhoek. Aangewakkerd door een krachtige - aanvankelijk zuidwestelijke, later noordwestelijke - wind, trok de Westhoek een bijzonder boosaardig gezicht en dat betekende voor een groot aantal kampeerders: inpakken. Na een bijna slapeloze nacht begonnen woensdag morgen de eersten reeds vroeg hun verregende spullen bijeen te zoeken. In enkele uren tijd bleek niet minder dan 30 mm water te zijn gevallen! Nu zijn er vele soorten kampeer ders. Er zijn er die voor geen klein tjes vervaard zijn en eik weer rus tig afwachten. Zelfs het zwaarste noodweer kan hen niet van hun plaats krijgen of ze moeten met tent en al weggevaagd worden. „Mooi weer"-kampeerders zijn er ook en diegene die nu de Westhoek gingen verlaten kunnen hieronder gerang schikt worden. Het zijn die mensen dio pas laat aan kamperen gingen denken. Zij missen de harde leer school van de kampeersport, zoals die reeds door jeugdigen, zowel jon gens als meisjes, geleerd wordt. Na tuurlijk zijn er uitzonderingen. Maandag beginnen reeds op vele plaatsen de scholen en ouders van kinderen die daaraan gebonden zijn namen het besluit, nu het toch slecht weer werd, maar een paar dagen vroeger te gaan vertrekken. Drukte te Züpe Over Haamstede en Burgh reden de gehele dag auto's met naast de gewone persoonlijke inhoud ook veel tenten, koffers en dekens. Het gevolg was dat aan het veer te Zijpe zich weer een flinke file vormde, die langzamerhand, omgerekend in uren, aangroeide tot 2Vz 3 uren wachten Iedereen is er nu wel van over tuigd dat het hoogtepunt voorbij is. De dertig oj misschien honderd Indonesische mariniers die op het vasteland van Maleisië aan land zijn gezet, maken door hun aantal niet de indruk of president Soekarno mi litaire bedoelingen had met deze operatie. Dat de landing juist gebeurde omstreeks de feesten ter herdenking van de stichting van de Indonesische staat, laat vermoeden dat Djakarta zo de Indonesiërs zelf met klem heeft willen laten weten dat de ac tie om Maleisië te verpletteren be slist nog niet is opgegeven, sinds het parool een maand of achttien geleden werd gegeven. Niettemin is van eenvoudige zee roverij en wat vruchteloos gewurm in het oerwoud een soort nieuw front gevormd en wel op een gebied waar acties meer zin hebben dan in de arme jungle-gebieden, waar in infiltranten het er ook al door de barheid van het terrein niet best afbrachten en bovendien de Malei sische staat bepaald ook niet ernstig benarden. Zware proef Op Malakka liggen de zaken an ders. In de eerste plaats is hier een vrij omvangrijke minderheid van pro-Indonesische Maleiërs, die door familiebanden met het eilandenrijk zijn verbonden. Voor de actie „ver delg Maleisië" begon, was Soekarno hier zeer in ere, wat men onder meer zag aan portretten in de dorpen. Op Borneo is het politiek besef zeer zwak. Op Malakka daarentegen kun nen Indonesische infiltranten daar van tot op grote hoogte wel profi teren. Dat houdt dan ook in dat - als dergelijke landingen vaker worden herhaald - de Maleisische strijd krachten die langs een zeer lange kustlijn paraat moeten zijn, aan zienlijk sterker zullen moeten zijji dan de landingstroepen zelf die overal kunnen landen waar ze wil len. Bovendien kunnen de Indonesi ërs ook gebruik maken van de sterke gevoelens voor een islamietische staat, die hier vooral leven uit angst voor de Chinezen in Singapore. Wat in het verre Borneo gebeurde, raakte de gemoederen op Malakka en in Singapore niet al te zeer. De acties voor de eigen deur zullen Ma leisië op een veel zwaardere proef stellen. Dreigend beslag Een ander aspect aan de zaak is bovendien, dat president Soekarno zich op de verjaardag van de Indo nesische revolutie zeer scherp tegen de V.S. keerde, die van hun sympa thie voor de staat van Abdoel Rach- man hebben gewaagd. De Britten zijn intussen gewaar schuwd dat het van hun houding af hangt wat met de Britse bezittingen in Indonesië gebeuren zal. Er is al Toch ging dit jaar de bouwvakantie niet met de eer strijken om als druk ste seizoen gewaarmerkt te worden. Het hoogste aantal vreemdelingen werd pas een week later geregis treerd. Wat voor vakantiegangers dit wa ren is niet bekend, doch het is wel opvallend dat het aantal Duitsers in augustus veel groter wa$ dan in de laatste weken van juli. Vooral vorige week vrijdag en za terdag zijn zeer veel gasten, waar onder een groot aantal oosterburen, naar de Westhoek gekomen. Talrijke campings toonden zondag dan ook weer een goed gevuld beeld, ondanks het feit dat velen afgelopen zaterdag vertrokken zijn. Druk seizoen De bakker-barometer, deze maal weer die van de grootste bakker van Haamstede, n.l. van de heer J. A. Geleijnse, zegt ons dat het „enorm veel drukker" is geweest dan in het vorige jaar. De heer Geleijnse en zijn zoon kunnen dit weer opmaken uit de gebruikelijke baaltjes meel die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. Dan kwam er dit jaar ta melijk veel brood uit Dordrecht ndar de Westhoek, Al deze factoren maak- VENSTER een dreiging met nationalisatie, des noods zonder schadevergoeding. Dit schijnt vast een antwoord van te voren voor het geval de Britten (en wellicht ook de Amerikanen?) van hun kant al te veel ernst willen ma ken met hulp aan Maleisië, die dit land wellicht harder nodig zal heb ben als inderdaad de landingen op Malakka worden voortgezet. ZIERIKZEE, 2018. Naar in het ver slag van de Zeeuwse Kamer van Koophandel en Fabrieken wordt medegedeeld, heeft 1963 by de coöpe ratieve groothandel in landbouwpro- dukten en -benodigdheden in Zee land reden tot tevredenheid gegeven. Gerekend naar omzet en geld boekte de gezamenlijke omzet een belangrijke vooruitgang. De exploi tatiekosten werden ruimschoots ge dekt. In samenhang met de verdere mechanisatie in de landbouw, kwa men belangrijke uitbreidingen tot stand. Vrouwelijk personeel bij Werkspoor N.V. UTRECHT, 19-8. Werkspoor N.V. in Utrecht 'gaat voor het eerst sinds haar oprichting in 1827 vrouwelijk personeel in een van de produktie- afdelingen aanstellen. Het Utrechtse bedrijf denkt voorlopig aan tien of twintig (liefst gehuwde) vrouwen, die tewerk zullen worden gesteld in de geopende nieuwe afdeling, waar met glasvezel gewapendekunsts tof- produkten worden vervaardigd. Het grote tekort aan arbeidskrachten ligt aan 'dit besluit ten grondslag. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Garijp: 'kand. D. Bou- man, Katwijk aan Zee. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Nijkenk: D. Los, Mon te Alegre (Brazilië). Aangenomen naar Ten Boei-: B. de Vos, Bruohterveld. Ger. Gemeenten Beroepen te Yersöke: P. Blok, Dirksland. ten samen-uit dat het vreemdelin- genbezoek van 1964 weer aanmerke lijk is gestegen. Latere cijfers zullen dit uitwijzen, hoewel een groot aan tal hotel-, pension- en andere hou ders van mogelijkheden om gasten te herbergen hun kaarten niet inle veren. In het laatste overzicht van de gemeentelijke gastenstatistiek kwam dit reeds tot uiting. Het is verder bijna zeker dat pas zaterdag 15- en zondag 16 augustus de hoogste top werd bereikt, omdat zaterdag de bakkers voor de eerste maal „omhoog" hebben gezeten en er hun vrije zaterdagavond voor hebben opgeofferd om veel nieuwe gasten des zondagsmorgens de kans te geven brood te kopen in kam- peerwinkels. Inmiddels vertonen nu veel cam pings, vooral zij die wat onbeschut liggen, tamelijk grote gaten in het veelkleurige tentenveld dat weer enige maanden hun terrein bedekte. Haan weer op post DOESBURG, 19-8. Woensdag morgen is de kroon - in de vorm van een 65 kg. wegende haan - de herbouw van de ruim 90 meter hoge Martini toren in Doesburg gezet. De toren werd in 1945 geheel en de (Ned. Herv.) kerk groten deels door oorlogsgeweld ver woest. Op 4 januari 1960 werd met het werk aan de toren be gonnen. De voltooiing van het herstel van kerk en toren zul len vermoedelijk nog enkele jaren vergen. De plaatsing van de haan werd bemoeilijkt door de stormachtige wind. BIJBEL-POSTZEGEL Van 25 augustus tot 19 september a.s. zal op alle Nederlandse postkan toren de postzegel ter waarde van 15 cent verkrijgbaar zijn, welke ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van het Nederlandsch Bijbel genootschap door de P.T.T. wordt uitgegeven. Verwacht wordt, dat velen de ze gel zullen willen bezitten en gebrui ken. Zowel de opslag- als bewerkings capaciteit ondergingen uitbreiding en mede daardoor konden de moeilijke omstandigheden, waaronder de oogst 1963 geborgen moest worden, het hoofd worden geboden. Hopelijk zal in 1965 door de gezamenlijke stich ting van een silo te Zwijndrecht, met een capaciteit van 35.00 ton, het te kort aan opslag- en droogcapaciteit voor deze bedrijven zijn weggewerkt. Ondanks het feit dat de prijzen voor de granen en peulvruchten van goede kwaliteit niet veel relden tot kritiek geven, zal door de lage op brengst het bedrijfsresultaat in de 'landbouw matig tot slecht zijn. In de prijzen van de bedrijfsgrond- stoffen voor de land- en tuinbouw deden zich niet veel veranderingen voor. Granen, zaden en peulvruchten De handel in granen, zaden en peulvruchten heeft een voorspoedig jaar achter de rug. Ten behoeve van de handel in granen werden opslag ruimten annex beluchtings- en dro gingsinstallaties gebouwd. De abnor maal hoge vochtgehaltes konden daardoor worden bestreden. Een en ander wordt veroorzaakt doordat de produkten het landbouw bedrijf in steeds slechtere toestand verlaten, terwijl anderzijds steeds hogere eisen worden gesteld aan de bewerkte grondstoffen. De rundveehandel Voor de rundveehandel was 1963 niet onbevredigend. De prijzen, voor al die voor kalfs- en varkensvlees, liepen aan het eind van het jaar op tot een schrikbarende hoogte. Er was weinig aanbod en veel vraag, spe ciaal naar kwaliteitsslachtvee voor export. Aangezien het veelal zeer jonge dieren van uitstekende kwaliteit zijn die worden uitgevoerd, kan worden verwacht dat de prijzen voor kalfs-, varkens- en ook schapenvlees hoog zullen blijven of nog hoger zullen worden. De paardenhandel is weder om teruggelopen. De kwaliteit van de paarden en prijzen waren hoog. De aardappelhandcl De aardappelhandel ondervond grote moeilijkheden tengevolge van de weersomstandigheden en van de vervoersproblemen. Hierdoor ont stonden bij ehkele ondernemingen zware verliezen. Enkelen konden buiten de grote verliezen blijven en zijn tevreden over het afgelopen ka lenderjaar. Bij een grote onderne ming werd vrij veel in gebouwen en machines geïnvesteerd. De handel in consumptie-aardap pelen profiteerde aanvankelijk van de strenge en lange winter, doch la ter verminderde de export naar En geland en werd ook de binnenlandse markt hierdoor zeer nadelig beïn vloed. De handel in z a a i u i e n gaf een soortgelijk beeld. De prijzen voor breekpeen waren zeer hoog. De vooruitzichten voor de afzet van de nieuwe oogsten zijn nog onzeker. i EELDE, 19-8. - Het achtste bloemencorso te Eelde, dat dit jaar 'j t op zaterdag 5 september wordt gehouden, heeft als motto „Wereld J in bloemen". Deze titel is gekozen omdat de luchthaven Eelde via i a Schiphol en Hamburg luchtverbinding mogelijk maakt met allerlei 11 l landen. De gemeente Eelde is in 21 wyken verdeeld en in elke wqk zyn (i f de bewoners druk bezig aan hun praalwagens. Ook heeft elke wyk 1 a zijn eigen bloemen gekweekt. Dit jaar zyn er in totaal tweemaal 4 zoveel bloemen als in andere jaren, omdat uitwisseling van bloemen 1 f met de plaatsen Zundert en Valkenswaard thans niet mogciyk is, f daar de drie corso's nagenoeg tegciyk worden gehouden. 1 J Eelde heeft zeven jaren achtereen het corso medio augustus ge- j houden, maar steeds waren de weergoden het stichtingsbestuur 11 slecht gezind. Dit jaar heeft men de eerste zaterdag in september ge- 11 kozen, gelijk met Aalsmeer, omdat op grond van dc regenvalstatis- a ticken deze periode het geschikste is. i1 BLIK DOOR HET WERELD Gezamenlijke oinzet in Zeeland ging vooruit Prof. Gadourek, hoogleraar in de sociologie te Groningen, heeft korte lings een boek gepubliceerd, dat een uitgebreid verslag bevat over een structureel-sociolcgische analyse van het roken en drinken. In 1957 start te de hoogleraar met een staf van wetenschappelykc medewerkers dit onderzoek, dat in het bijzonder van wege de aandacht die het roken mo menteel heeft, aanknoopt bij een zeer actueel vraagstuk. De noodzakelijke informatie werd verkregen door rnïddel van een en quête, waarbij 157 vragen werden gesteld aan 1297 personen, die deel uitmaakten van een met zorg opge stelde steekproef van de Nederland se bevolking. H'et onderzoek leidde o.m. tot de volgende bevindingen. Rookgewoonten komen onder vol wasser. mannen vrij algemeen voor; negen van de tien roken. Er zijn meer mannen die dertig sigaretten per dag roken dan d'ie in 'het geheel niet roken. Van de vrouwen roken er slechts vier van de tien. Van de rokers roökt 54,6 pet. sigaretten, 22,4 pet. sigaren en 9,5 pet. een pijp. Deze cijfers zijn in de loop van het onderzoek berekend d'odh het is zeer waarschijnlijk dat wanneer vandaag dit onderzoek zou plaats vinden, het aantal pijprdkers hoger ligt en dat van sigarettenrokers lager. Negen van de tien mannen inha leerde; van de vrouwen slechts de helft. Van de verschillende theorieën over het roken wordt de theorie in zake de sociale rol het meest beves tigd: men rookt omdat men dat vol wassen vindt. In geringere mate geldt de satisfaotietheorieontevre denen roken iets meer. De materiële welstand is ook een factor van be lang, bij hogere 'inkomsten intensie vere rookgewoonten. Een merkwaar dig feit" wós voorts, dal róoms-ka- tholieken meer roken dan protestan ten En drinken De drinkgewoonten vertonen in ons land een betrekkelijk lage inten siteit. Het drinken is overwegend een huiselijke aangelegenheid .Het percentage gelegenheidsdrinkers be droeg 40 procent. Naast het geslacht 'brengen be roep en inkomsten een differentiatie aan in de drinkgewoonten. Bij ho gere opleiding en meer inkomsten wordt meer alcohol geconsumeerd. Protestanten gebruiken minder al cohol dan katholieken. Van de theo rieën over het drinken bleek de so- oiale-roifheorie steekhoudend: drin ken is verbonden aan de rol van de man en de volwassene. Onderzocht werd ook het -bedwel mend effect dat alcohol op sommige mensen heeft. Voor d'e meesten 'be staat dit in het bereiken van een opgeruimde stemming. Mannen be- reiken deze gemiddeld na 8-9 glaas jes, vrouwen na 5-6 glaasjes sterke drank. a Engeland heeft het Russische protest van 25 juni tegen het houden van de Westduitse presidentsverkie zing in West-Berlijn afgewezen. MOSKOU, 19-8. Nauwelijks was Edgar Rudolfovitsj Pape ontslagen als hoofdtechnicus bij een vleescon- serveninstituut of hij had een nieu we baan als hoofd van een onder zoekinstituut. Pape, die in Semipalatinsk (Ka zakstan) woonachtig is, werd ont slagen omdat hij, zo meldt de „Pravda", op staatskosten zijn wo ning had laten opknappen, een ga rage had gebouwd en een nieuwe motor in zijn auto had laten zetten. Ook had hij een „bijbaan" als ad viseur van het onderzoekinstituut voor de voedingswarenindustüe, waarvan de heer Y. A. Filipson di recteur was. Zonder ooit iets uit te voeren slak Pape iedere maand het salaris in zijn zak, aldus het blad. Kort na zijn-, ontslag nam hij de functie van de heer Filipson over, die was ontslagen wegens wange drag. Maar Pape herinnerde zich de hem bewezen diensten en het duur de dan ook niet lang of Filipson was terug op het instituut, als zijn assis tent. GIETHOORN, 19-8. Bij het zand zuigen voor de uitbreiding van de derpskern van Giethoorn, is op 9 meter diepte een bet van een pre historisch dier gevonden. Ce directeur van het oudheidkun dig museum op Schokland heeft het bet gedetermineerd als de rugwer vel van een oeros, die vyftlen- tot achttienduizend jaar geleden heeft geleefd. De vondst is opgestuurd naar het Rüksmuseum voor archeo logie en mineralogie in Leiden. Acht auto's; zes personen gewond AMSTERDAM, 19-8, Hc-t opspal- ten van regenwater tegen de voor ruit van een vrachtwagen heeft op de Basisweg 'te Amsterdam een ket tingbotsing veroorzaakt, waarbij acht wagens betrokken raakten. Twee Duitse vrouwen, een der be stuurders er. drie kin-deren werden lichtgewond naar het W.G. in Am sterdam vervoerd. De auto's reden achter elkaar in de richting Amster dam, toen door een tegenligger wa ter tegen de voorruit van de achter op rijdende vrachtwagen spatte. Daardoor werd de chauffeur het uit zicht belemmerd en zag -hij niet dat de file voor hem ging remmen. De vrachtwagen schoof de zeven voor hem rijdende personenwagens dn el kaar. De wagen die juist voor de vrachtwagen reed, ging geheel ver loren. De andere wagens liepen zwa re materiële schade op. Tot hoever de geschiedenis van het slot te Haamslede terug gaat valt niet met zekerheid te zeggen. Het tegenwoordige gebouw is in zijn oorsprong ruim drie eeuwen oud en dateert dus uit de tijd van de tachtigjarige oorlog. Daarvoor had het echter een eeuw in puin ge legen, waar het vorige slot in 1525 wds ver brand. Dit geschiedde door onvoorzichtigheid bij een feestviering ter ere van een overwin ning van keizer Karei V bij Parijs. Van wanneer het eerste slot dateert is moeilijk vast te stellen. Eveneens wie de stichter is ge weest. Het tegenwoordige gebouw heeft van de oude bouw nog over de kelders met een tonge welf en de onderstukken van de twee torens. Verder vindt men er twee schoorsteenbetim meringen met Lod. XV spiegel uit de 18de eeuw, een kamer met op doek geschilderd be hang, tivee loden vazen op Lod. XV voet. stuk ken uit dezelfde tijd, verschillende rouwborden en familiewapens en harnas. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek is bij recente onderzoekingen tot de conclusie gekomen dat het kasteclterrein lang voor de dertiende eeuw deel uitmaakte van een nederzetting. Enig Romeins materiaal heeft zelfs de indruk gewekt dat er tijdens de eerste eeuwen van de jaartelling bewoning is geweest. 4* *i* 'I* -I* 'XmJ> w- ZIERIKZEE. Op het industrieterrein alhier ging,' zoals gemeld, donderdag jl. de eerste paal de grond in voor de nieuwe fabriek van de N.V. Handels onderneming W. Hagen te Scheveningen. Op dit terrein aan de Slikweg en Roompotstraat, tracht men nog dit jaar met de bouw van de nieuwe fabriek (bouwoppervlak 3500 vierkante meter) gereed te komen. In een nevenge bouw, dat reeds volgende maand klaar komt, hoopt men zo spoedig moge lijk met de produktie te kunnen beginnen. De N.V. Hagen legt zich toe op de vervaardiging van elektronische instrumenten. Op de achtergrond: het gebouw van de N.V. „Superdam". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6