irikïo Europa's langste brug bij Zierikzee Grote brand verwoestte meubelfabriek Elke kernontploffing STAD EN EILAND doodt direct elk insekt! Roken en longkaner Minder Britse V.N.- troepen op Cyprus Drie democratische gouverneurs contra president Johnson Valse dollars naar Europa Hagelschade fruit te Haamstede-Burgh ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 augustus 1964 No. 19635 WYCHEN, 19-8. B\j Eltink's Meu belindustrie N.V. te Wychen bü Nij megen woedde woensdag een grote brand. De brandweer van Wychen werd geassisteerd door de Nijmeegse brandweer, die met drie brandspui ten en een materiaaiwagen is uit gerukt. De meubelfabriek is geheet ver loren gegaan. Slechts een houtloods achter het eigenlijke fabrieksterrein viel niet aan de vlammen ten prooi. De brand ontstond des middags omstreeks half vijf, toen bij de re paratie van een luchtleiding een vonk oversprong op een partij schuimrubber. In een oogwenk was de ruimte geheel gevuld met een ondoordringbare zwarte rook, die 't blussingswerk onmogelijk maakte. Zonder deze rookontwikkeling zou de brand beter te bedwingen zijn ge weest. De 120 personeelsleden kon den nu niets anders doen dan zo snel mogelijk de fabriek verlaten. De brandweer van Wychen en la ter ook die van Nijmegen deden wel al het mogelijke nog te redden wat er te redden viel, maar moesten gauw hun pogingen om tot het hart van de brand door te dringen, sta ken. Zij beperkten zich tot het nat houden van de omringende fabrieken en gebouwen, vooral de fabriek waar isolatiemateriaal vervaardigd wordt en waar een grote hoeveelheid licht Inspectie bij het U.L.O.-onderwijs DEN HAAG, 19-8. „Bijzonder on gelukkig", aldus de (heer C. Kleij- wegt, lid van de Tweede Kamer, in schriftelijke vragen aan de staatsse cretaris van O., K. en W., over de verschijningsdatum van de oproep voor de funotie van inspecteur bij het Ulo-onderwijs. De heer Kleijwegt, die wijst op de juist met die verschijningsdatum (25 juli jl.) samenvallende ingetreden vakantie-periode, heeft de bewinds man gevraagd de sollicitatie-termijn te verlengen, opdat „niet onnodig het aantal gegadigden, dat toöh reeds door de strenge benoemingseis sterk wordt beperkt, nog verder wordt verminderd, terwijl het toch om niet minder dan 12 (1 hoofdinspecteur en 11 inspecteurs) te vervullen plaatsen gaat". De heer Kleijwegt vraagt naar de oorzaken, waarom eerst nu gegadig den voor deze functie zijn opgeroe pen, terwijl nu bijna 2 jaaren geleden voor dit doel gelden werden uitge trokken. Blinde vissoot Enkele jaren geleden werd in de stroomversnellingen van de Kongo- rivier bij Leopoldstad een hoogst merkwaardig vissoort ontdekt. Ner gens anders ter wereld dan in dit betrekkelijk kleine gebied bleek hij voor te komen. Ook niet in andere delen van deze rivier. Het is een stekelaal, die door de een of andere thans nog onbekende oorzaak het gezichtsvermogen heeft verloren, maar zich onder stenen en in donkere spelonken nabij de wa tervallen in deze streek uitstekend heeft kunnen handhaven. Het is niet onmogelijk, dat zijn verborgen, zich in het duister afspelende leven, waarbij de ogen geen enkele rol meer spelen, er de oorzaak van is geweest, dat hij lang geleden het vermogen om te zien heeft verloren. De dieren zijn niet alleen volkomen blind, zelfs van de ogen is niets meer te zien. Op de plaats, waar zij zich hadden moeten bevinden, groei en schubben, zoals op het gehele li chaam. De 'kleur van de vissen, die de vorm van een paling hebben en stekels op de rug dragen, is heel licht roze. De lengte van de dieren bedraagt ongeveer tien centimeters. Artis is er bijzonder trots op een van de weinig dierentuinen ter we reld te zijne die reeds thans, zo kort na hun ontdekking, liefst vijf van deze stekelalen in de collectie heeft kunnen opnemen. Voorlopig blijven deze rariteiten nog in quarantaine. Omdat er nog vrijwel niets van deze vissen be kend is, wil men ze eerst nauwkeu rig observeren en goed aan het eten hebben voor men ze in een speciaal ingericht bassin, met onder meer doorzichtige, plastic „spelonken" aan het publiek zal tonen. Ingezonden mededeling ontvlambaar materiaal ligt opgesla gen. Aan de bedrijfsbrandweer van deze fabriek is het te danken dat het vuur niet oversloeg. Nog voor de brandweer van Wychen ter plaatse was, stonden zij al op de daken om het vuur een verdere doortocht te beletten, ondanks de enorme rook ontwikkeling, die ademen bijna on- i mogelijk maakte. Een kleine partij meubels kon nog uit de fabriek ge red worden, alsmede het grootste deel van de papieren. De directeur van de onderneming, de heer Eltink, schatte de schade op ongeveer vier miljoen gulden. door V. Swaar te nemen haamstede/burgh frissere geur fgeen vlekken grote spuitbus t I voor maanden- I lang gebruik! fns.ltl"1 j SLECHTS* 25 UIT HET VERTROUWDE ERDAL HUIS NEW YORK, 19-8. De voorzitter van het Amerikaanse Genootschap voor Kankerbestrijding, dr. Wendell Scott, heeft scherpe kritiek geleverd op een rapport van een commissie van onderzoek van de Amerikaanse tabaksindustrie, waarin staat dat er geen aanwijsbaar rechtstreeks ver band bestaat tussen roken en long kanker. In het rapport zegt de wetenschap pelijk directeur van de raad voor tabaksonderzoek, dr. Clarence Cook Little, dat zelfs uit meer dan vijftien door de raad gesteunde onderzoekin gen dit verband niet i9 gebleken. Volgens dr. Wendell Scott is het rapport ten eigen bate opgesteld en houdt geen rekening met het alge meen welzijn. „Het ongelukkige, ja tragische aspect van het publiceren van een dergelijk rapport is, dat tal van mensen die sigaretten roken en er moeilijk mee op kunnen houden zich daaraan zullen vastklampen als rechtvaardiging van het doorgaan met roken", aldus dr. Scott. LONDEN, 19-8. Groot-Brittannië heeft dinsdag een detadhement van 198 man aan de troepenmacht van de „blauwhelmen" op Cyprus ont trokken, zo is woensdag in Londen vernomen. Het ter beschikking van de Verenigde Naties staande Britse contingent op het eiland omvat nu nog maar 1034 man, terwijl Canada met 1130 man op de in totaal 5971 V.N.-militairen 'het sterkst is verte genwoordigd. JACKSON, 19-8. De gouverneurs van drie Amerikaanse zuidelijke staten hebben laten weten dat zii niet zullen deelnemen aan de bijeen komst van democratische gouver neurs, die zaterdag op initiatief van president Johnson op het Witte Huis zal worden gehouden. Het zijn de gouverneurs Paul B. Johnson (Mis sissippi), John McKeitiher (Louisiana) en Orval Faubus (Arkansas). Zij hebben meegedeeld, dat zij ook niet van plan zijn, naar de democra tische partij conventie in Atlantic City te gaan. AMSTERDAM, 19-8. De Amster damse Bank beeft bericht ontvan gen van de City Bank in New; York dat in Mexico en Cblumbia valse dollarbiljetten zijn ontdekt en dat de valse munters waarschijnlijk zul len proberen met een aantal van de biljetten naar Europa uit te wijken. De nagemaakte 50-dollarbiijetten •hebben als serie-nummers B 24377855 A., B 24355877 A., B 77355824 A., B 77355889 A. De voorzijde van deze biljetten draagt aan de redhter be- medenhoek het teken f 25 en aan de achterzijde 168. De biljetten zijn «ge tekend: Ivey Baker Priest, treasurer. Robert Sanderson (seor.). De kwali teit van het papier is goed, alleen ontbreken de rode haartjes die men op de echte biljetten aantreft. De reproducties op de voorzijde zijn erg goed, die op de achterzijde zijn min der goed. De valse biljetten zijn ge makkelijk te verwisselen met nieu we, eohte biljetten. Verscheping aardappelen naar verre landen DEN HAAG, 19-8. Met ingang van 7 september mogen «naar alle verre landen in zakken verpakte klei-con- sumptieaardappelen. worden ver scheept indien zij in mechanisch ge ventileerd ruim gestuwd zijn, zo deelt «het ProduktsOhap voor Aard appelen mee. Dit «geldt voor consumptieaardap pelen van alle rassen. Voor deze ex port komen alleen partijen in aan merking die goed' huidvast en goed droog zijn. Zand-consumptlieaardappelen moe ten ook na deze datum uitsluitend in zakken in koelruim of in kratten in mechanisch geventileerd' ruim naar verre landen worden uitge voerd. Met ingang van 31 augustus mo gen aardappelen van de vroege ras sen worden uitgevoerd zonder dat ze onder quarantaine toezicht van de planlenziektonkundigc dienst zijn ge weest, aldus een mededeling van het Produktschap voor Aardappelen. Tot de vroege rassen «behoren: Eersteling, Barima, Doré, Sirtema, Saskia, Ideaal, Asoka, Ostara, CIva en Primura- WASHINGTON, 19-8. Dr. R. L. Sproull, directeur der afdeling van het Amerikaanse ministerie van landsverdediging voor speurwerk op het gebied der kernenergie, heeft dinsdag aan een middagmaal in Was hington meegedeeld, dat de Verenig de Staten door middel van de vier „Waakhond"-kunstmanen die thans om de aarde draaien in staat zijn eïke kernontploffing in de ruimte waar te nemen. Spelend kind door goederentrein overreden UTRECHT, 19-8. De vorige week twee jaar geworden Thijs de Haan uit Nieuw-Amsterdam is door een goederentrein gegrepen en om het leven gekomen. Het kind speelde met zijn 3-jarig zusje langs de spoor baan, vlakbij de ouderlijke woning en een onbeveiligde overweg even buiten het station Nieuw-Amster dam. Het meisje bleef ongedeerd. WESTERSCHOUWEN, 19-8. Het is thans zeker dat de hagelbuien van zaterdag 8 augustus, die in de voor- en nanacht vielen, ook aan enige fruitbedr\jven schade berokkenden. Het hagelveld bestreek een strook die ongeveer bij de Vertonsweg be gon en verder trok naar de Hoge- zoom in een steeds breder wordend vlak. Het zijn vooral de James Grieve en de Jonathan die de sporen der hagelstenen het duidelijkst tonen. Voor de kwekers een schadepost, doch eveneens voor de verzekerings maatschappijen, want er is bijna geen kweker meer of hij heeft zijn oogst verzekerd. Momenteel begint de James Grieve - hoewel nog^niet eetrijp - aan de veiling te komen en een groot ge deelte van de aanvoer bij het neer- zetstation van de veiling te Haam stede vertoont de gevreesde hagel- schadestippen, hetgeen ze naar kl III doet degraderen. LAND- EN TUINBOUW Iets betere prijzen voor de tomaten DEN HAAG, 19-8. De tuinders beleven nu iets «meer plezier aan hun tomaten. Voor de «betere kwa liteiten komt thans geen doordraai meer voor. De prijs la«g de laatste d«agen ron'd veertig cent per «kilo of nog iets daarboven. Vorige week werden nog grote 'hoeveelheden to maten doorgedraaid, die «de minimum prijs van 25 cent per kilo niet haal den. De aanvoer van tomaten op de Nederlandse veilingen is nog wel groot, maar toch niet meer zo als in de voorgaande wéken. De export werd toen ook bemoei lijkt door het tekort aan veilinigkis- ten en an'der fust. H«et Produktsöhap voor Groenten en Fruit heeft «nu be paald 'dat met ingang van de 24e van deze maand de uitvoer weer plaats moet hebben in zgn. eenma«lig fust (weggooi-verpakking). Tijdelijk was het «gebruik van meermalig fust toe gestaan. Grote fruitoogst Het ziet er naar uit 'dat de oogst van appels en ook peren in ons land dit jaar zeer groot zal zijn. Voor vele fruittelers zou 'het 'daarom wel ééns een moeilijk jaar kunnen wor den 'hoe raar dit ook klinkt voor de buitenstaander. Grote oogsten geven extra werk, terwijl de prijzen en ook de kwaliteit (grootte) van het fruit veelal te wensen overlaten. Mo derne fruittelers hebben dit reeds maanden voorzien en hébben alle beschikbare arbeidskrachten ingezet om te dunnen, teneinde voldoend grote vruohten «te krijlgen. Ongetwij feld zal de belangstelling voor be waring van fruiit in koelhuizen groot zijn. Van groot belang is dat hier voor alleen de goéde partijen, die het dus waard zijn, worden opgeslagen. Een nieuw onderzoek, «het zoge naamde bladomderzoek kan hierbij waardevolle aanwijzingen geven. Speciaal het 'kalkgédeelte speelt hierbij 'éen grote rol, omdat dit sa menhangt met «de «gevoeligheid voor stip. Het laat zich aanzien dat de be langstelling voor dit jonge onder zoek, dat verricht wordt door het Bedrijf slaboratorium voor Gron'd'- en Gewason'derzoek «te Oosterbêök dit jaar relatief «groot zal zijn. Ballon-wedstrijden Het gaat er naar uitzien dat de ballonnen, opgelaten bij drie door V.V.V. georganiseerde ballonen-op tochten, maar een - in verhouding met vorig jaar - geringe afstand af gelegd hebben. Zoals bekend was kwam de verste ballon in de eerste race in De Koog op Texel; de tweede race bracht de drie versten in België, nl. in Lum- men (Belgisch Limburg), één in He renthals en één in Wilrijk. De derde race bracht twee ballonnen in Enge land en beiden kwamen in dezelfde stad terecht, nl. Maidstone in het graafschap Kent. Van de rijde van V.V.V. vernemen wij verder dat de lampionoptocht op vrijdagavohd om 19.45 uur begint. Het fanfarekorps „Luctor et Emer- go" begint haar deel in deze optocht bij hotel Witte van Haemstede", ter wijl de Kon. harmonie „Witte van Haemstede" te Westenschouwen bij de rotonde begint. Het vreugdevuur wordt gehouden net achter de ijs baan, dus op dezelfde plaats als vo rig jaar. Ingang zoals gewoonlijk door de Zandstraat. Over het te ge bruiken duinpad zal een goede ver lichting het marcheren of wandelen vergemakkelijken. HAAMSTEDE Afscheid ds. L. Boer Op zondag 6 september hoopt ds. L. Boer in een middagdiensit af scheid te nemen van zijn gemeente. BROUWERSHAVEN Onderlinge wedstrijden sportvereniging Aanstaande zaterdag 22 augustus organiseert de Alg. Sportvereniging „Brouwershaven" op 'het sportter rein wedstrijden -voor haar leden in diverse takken van sport zoals hard lopen, verspringen, straf worpen ne men enz. Aan ieder onderdeel moet de deelnemer(ster) «deelnemen waar bij mooie prijzen beschikbaar wor den gesteld. Des avonds 7 uur zal op het sportveld een 'korfbalwed strijd worden gespeeld tussen twee twaalftallen veteranen. Gezien het grote succes van Koninginnedag mag ook nu weer «bij gunstig weer op een goede belangstelling worden gere kend. Concert „Apollo" Aanstaande zaterdagavond hoopt de muziekvereniging „Apollo" een populair concert te verzorgen in de muziektent, dat half adht aanvangt. OOSTERLAND Bitumenlaag op wandelpad Het met de Burg. van der Have- straat parallel lopende wandelpaad je is dezer dagen door de fa. A. W. Wandel te Nieuwehkerk van een bi tumenlaag voorzien. Eerst «was hier een flinke laag steenptiin opgebracht 'hetgeen met de twee lagen bitumen thans een solied gelheel maakt. Op verscheidene plaatsen op het eiland zijn soortgelijke paadjes aangelegd die enkel maar imet puin, schelpen of anderszins zijn verhard, wat met nat weer wel eens m'irider aange naam is gebleken. Terecht meende dan ook het «gemeentebestuur dat een teerlaag «beter za'l «voldoen, voor al omda't dergelijke paden door «de overvloedige beplanting en vegeta tie moeilijker droog worden dan weggedeelten, waar de zon bij kan komen. Al met al is het «een, idyllisch wandellaantje geworden, waarvan ongetwijfeld bij mooie zomeravon den 'door de omwonenden «veel «ge bruik zal worden gemaakt. Bouwrijp maken uitbreidingsplan Op 3 september a.s. zal namens de. gemeente Duiveland ten gemeente huize worden aanbesteed het zgn. „bouwrijp" maken van het uitbrei dingsplan van Oosterland. Dit zal bestaan uit het leggen van riolerin gen, verharden van in het plan te maken wegen met de nodige ver hardingen, zomede het benodigde grondwerk ten behoeve van deze werkzaamheden. Zoals bekend werd vorig jaar reeds een gedeelte weg, lopende vanaf de Molenweg in de richting van de Burgemeester van der Havestraat, aangelegd en met klinkers verhard. In Djakarta is maandag een pa rade gehouden ter gelegenheid van onafhankelijkheidsdag. Bij de solda ten «die eraan deelnamen, waren 5.000 vrijwilligers voor «de strijd' te gen Maleisië. Er waren ook ver scheidene vrouwen onder deze vrij willigers. Oorlogsmateriaal werd Sn de stoet niet meegevoerd. ZIERIKZEE, 19-8. - Volgend jaar komt de langste brug van Europa ge reed en deze zal men op Schouwen-Duiveland bepaald niet ver behoeven te zoeken, want hier, vlak bü Zierikzee, komt immers deze brug van niet minder dan vyf kilometer lengte. De aanneemsom van dit enorme project bedraagt rond 64 miljoen gulden. Volgens het contract zal de brug moeten worden opgeleverd op oudejaars dag 1965. Een bijzondere bepaling ds dat de brug voor elke dag dat hij eer der gereed is de aannemers een premie krijgen van vijfduizend gulden. Voor elke dag evenwel dat de bouw langer duurt zal de aanneemsom met vijf mille worden gekort. Omtrent «het te verwachten verkeer is een prognose gemaakt door de Rijkswaterstaat volgens welke in 1966 - het eerste jaar waarin dé brug ge reed zal rijn - een miljoen auto's over de brug zal rijden. In 1978 - dan zal volgens de plannen de dam in de OostersChelde klaar moeten zijn - zullen er 2,5 miljoen auto's per jaar over de brug gaan. Uitnodigend wacht inmiddels aan de Séhouwse kant het «gereed gekomen opzetstuk van de brug op «de nadering van de onderdelen die de schakel compleet zullen maken en het eiland een weg naar ihet zuiden zullen geven. H«et inheien van de véle meters lange palen in de zeebodem van de Ooster sChelde vordert intussen regelmatig (Foto's: Zieriikzeesohe Nieuwsbode). AMSTERDAM. In- het sportpark Odkmeer te Amsterdam zal de wet houder voor onderwij s van de hoofd stad, dar. P. J. Koets, zaterdag 22 augustus het landelijk straatvoetbal- toemooi 1964 openen. Aan het toer nooi doen 32 elftallen uit 17 plaat sen mee. Alle kleurlingen mogen weer vrij in dancings AMSTERDAM, 19-8. De eigenaar van twee Amsterdamse dancings (Lucky Star en Caramella), de heer P. Broerse heeft verklaard dat voort aan weer iedereen toégan'g heeft tot zijn zaken. Dit gel'dt ook voor alle kleurlingen. De heer Broerse had zijn portiers opdracht gegeven se lectie toe te passen, ten einde las tige elementen te weren. Hoewel de politie «geen onderzoek zal instellen omdat het niet om een stelselmatige weigering van kleur lingen ging, doch om een selectie, heeft het hoofd van de «afdeling al gemene za«ken van de gemeente, mr. P. J. Hoogenboom de politie ge vraagd een rapport van de gebeur tenissen te maken. Johnson's vermogen WASHINGTON, 19-8. Het vermo gen van de Johnsons bedraagt in to taal 3.484.098 dollar. Dit blijik't uit een accountantsrap port dat op verzoek -van de presi dent is opgemaakt en dat is Was hington is gepubliceerd. Het vermogen is als volgt ver deeld over de léden van het gezin Johnson: «de president bezit 378.081 dollar en zijn vrouw 2.126.289 dollar. Zijn dochters Lynda Bird en Luci Baines bezitten resp., 490.141 en 489.578 dollar. KCEALA LOEMPOER. De vice- premier en minister van defensie, Abdoel Razak, heeft woensdag be kend gemaakt, dat het merendeel van de Indonesische infiltranten die maandag op de zuidwestkust van Malakka zijn geland, gevangen is genomen en gefusilleerd zal worden. De regeringstroepen in het gebied van Pontian zijn de toestand mees ter. MORGHAN, de magiër 33. „Silvia blijf hier!" beval Morghan, pogend het meisje te volgen dat er zo snel mogelijk van door ging. Aram, op de voet gevolgd door een zeer verhitte Ambrosius, verhinderde hem dit evenwel. „Halt! heer!" riep de jonge avonturier hem toe en pakte hem bij de mantel. „Ziet ge dan niet dat uw aanwezigheid haar mis haagt?!" „Mishagen? Dat is een veel te zwakke uitdrukking!" brulde de doctor woedend. „Ziet ge niet dat ze een afschuw van u heeft? Begrijpt ge dan niet dat uw weer zinwekkende verschijning even aantrekke lijk is voor haar als een rotte appel?" Met een ruk keerde Morghan zich om. „En wat nog als dat zo was?" zei hij sle pend. „Welk recht hebt gij u er in te men gen?" „Op het moment heb ik niet meer recht nodig, dan dit", zei Aram en legde koel de hand op het zwaard. „Ik brand van ver langen om te weten of een stevig stukje staal voldoende is om u te dwingen een uitleg tc geven voor uw aanmatigend ge drag". Hij wierp snel een blik omhoog, waar Silvia verdween in een van de tal loze vertrekken. „Maar nu is het belang rijker om te zien wat zij heeft. U houdt dus uw les op het zwaard nog te goed!" Hij duwde Morghan op zij en snelde de trap op met twee treden tegelijk. Het ge zicht van de ander trok samen van woede. „Ge mengt u weer een keer in mijn zaken, jonge melkmuil. Dat is te veel! Het wordt hoog tijd dat ik u manieren leer!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5