FOTOBOEK ZIERIKZEE f3,25 Vele varkens OUWERKERK'S V.V.V. BOEKTE 3.00» OVERNACHTINGEN STAD EN EILAND Koning Olaf bezoekt Nederland drukkerij L 0 Verrast uw familie Foto-tentoonstelling in kleuterschool werd groot succes OUWERKERK, 20-8. Ouwerkerk begint steeds meer een eigen plaats in te nemen in het vreemdelingen verkeer cp Schouwen-Duiveland. Er valt een duidelijke groei te consta teren in het aantal toeristen, die het dcor de watersnood zo bekend ge werden dorp nu wel definitief heb ben weten te vinden en.... waar deren. Gelegen aan de fraaie vis rijke kreken, aan de rand van een uniek natuurgebied, boekte Ouwer kerk, mede door de activiteiten van een nog jonge enthousiaste V.V.V., in het afgelopen seizoen een record aantal gasten. Niet minder dan 3000 overnachtingen konden tot en met vorige week door V.V.V. worden ge noteerd, een aantal dat nog niet eer der in de recreatie-„geschiedenis" van Ouwerkerk is voorgekomen. Ouwerkerk heeft deze zomer zijn gasten overigens wel terdege iets van zijn recente historie laten zien. Dat geschiedde op originele wijze door een fotc-tentoonstelling, welke door de V.V.V. werd ingericht in de kleuterschool. Deze tentoonstelling is een groot succes geworden, want ongeveer 400 personen hebben de expositie bekeken en op deze wijze dus kennis kunnen nemen van de ramp die zich in '53«over het dorp heeft uitgestort en de herstelperiode in de volgende jaren. De plakboeken die ter inzage la gen getuigden van de enorme be langstelling van de pers in de gehele wereld voor dit gebeuren, waaraan de caissons en kreken voor altijd een indrukwekkende herinnering vor men. Op de tentoonstelling was voorts te zien het wandkleed ..Dij ken dicht", een geschenk, gemaakt door zeemansvrouwen van de Rot terdamse Lloyd voor het getroffen dorp. Gisteren (woensdag)avcnd was deze foto-tentoonstel ling voor het laatst te zien. Van deze gelegenheid werd nog door een yijftigtal belang stellenden gebruik gemaakt. Openlucht-filmvoorstelling Het programma van V.V.V. voor dit seizoen is overigens nog niet ten einde. Op zaterdagavond 22 augustus wordt namelijk een onenluchtfilm- voorstelling gegeven op het Groen tje, waaraan medewerking zal wor den verleend door het harmoniege zelschap van Ouwerkerk „Nieuw Leven". Vertoond zal worden de ci- nemascoopfilm in kleuren „De Cir cusheid", waarin de hoofdrol wordt vertolkt door Danny Kay. Bij slecht weer zal deze filmvoorstelling in het Dorpshuis worden gehouden. Verder komt er nog een orgelconcert, te ge ven op het orgel in de Ned. Her vormde kerk door de heer M. A. Swenne, op woensdag 26 augustus. Nu het seizoen ten einde loept kan Ouwerkerk terugzien op een periode met geslaagde activiteiten, die het vreemdelingenverkeer zeker ten goe de zijn gekomen. Dat was cp Ouwer- kerk's camping „De Vier Bannen" tijdens de afgelopen weken duidelijk te zien. Er heerste daar een flinke drukte. zomeravond orgelconcerten DEN HAAG, 19-8. Het program ma voor Ihet staatsbezoek van Z.M. de Koning van Noorwegen aan H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden van 9 tot 12 september is thans vastgesteld. Op woensdagmorgen 9 september loopt het koninklijk jacht „Norge" met aan 'boord1 Z.M. de Koning van Noorwegen de 'haven van IJmuiden binnen, vanwaar wordt doorgevaren naar Amsterdam. Om 10 uur des morgens komt de Noorse koning aan 'bij de aanleg steiger voor 'het Centraal Station te Amsterdam, waar H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden hun 'hoge gast begroeten. Na de in spectie van 'de erewadht volgt de be groeting van de 'koning door de raad van ministers en andere Neder landse autoriteiten. Koning Olaf 5, koningin Juliana en de prins der Nederlanden rijden vervolgens in een open caietihe naar de Dam, waar de koning bij het na tionaal monument een krans zal leggen. Hierna vertrekt het gezelschap naar 'het paleis „Huis ten Bosdh" te 's-Gravenhage, waar 'de koning tij dens zijn bezoek aan Nederland zal verblijven. Cabot Lodge in Brussel BRUSSEL, 19-8. President John son's speciale afgezant, Henry Cabot Lodge, is woensdag op zijn reis langs de Europese hoofdsteden in Brussel aangekomen om het Amerikaanse standpunt in de kwestie Zuid-Viet- nam uiteen te zetten. Bij afwezigheid van minister van buitenlandse zaken Spaak, die en kele dagen rust neemt, had de Ame rikaan een gesprek met premier Theo Lefévre. Herfsttij iii de tuin Hoe naar 'het ook is, de herfst is in aantocht. Bij verschillende werk zaamheden in 'de tuin moet 'hier re kening mee worden gehouden, onder andere bij 'de bemesting. Het gazon kunt u nog best een beetje korrel- mest geven; het blijft dan tot diep in de herfst prachtig groen. Met tie bloei border en ook andere overblij vende planten is het edhter anders. Bij deze planten mag dit jaar geen kunstmest meer gestrooid worden. U zou anders de kans lopen dat deze planten te lang zouden doorgroeien en het jonge 'hout onvoldoende zou afharden voor de winter invalt. Be vriezen de «iet afgerijpte delen dan ontstaan er scheurtjes in de bast, waardoor de toppen afsterven of een gemakkelijke toegangspoort vor men voor parasieten. Natuurlijk mag u de planten in november wel verwennen met oudé koemest; dit is juist bijzonder goed. VISSERIJBERICHTEN De mosselhandel in 1963 Niettegenstaande de mosselvisse rij in de eerste maanden van het jaar zeer belemmerd werd door tie ijsgang, waardoor visserij praktisch onmogelijk werd, was de aangevoer de hoeveelheid mosselen in totaal aanzienlijk hoger dan in 1962. Aan gezien er geen bakens meer op de percelen aanwezig waren, moest voor 'bijna de gehele maand januari het vissen verboden worden, 'hetgeen ook van 25 februari tot 5 maart het geval was. Op de droge percelen werd door het vele drijf ijs nogal wat schade berokkend aan het daarop staande mosselzaad, idoch over het algemeen viel de schade aan de mos selen mee, vooral op de dieper ge legen percelen. In de maand mei vertrokken vrij wel aLle vaartuigen naar de Wad denzee om al'daar 'hun percelen te bezaaien. Van 4-21 juni werden zaad-, halfwas- en grote mosselen overgebracht naar Zeeland om hun in de Zeeuwse stromen gelegen per celen te 'bezaaien. Het jaar 1963 is voor dc Zeeuwse mosselkwekers een bijzonder gunstig jaar geweest met stijgende produk- tie en een goede kwaliteit van mos selen, die op het eind van het ver slagjaar nog een Visgcwicht hadden van 20-26 kg. De import van mosselen was dit jaar belangrijk kleiner dan in vori ge jaren. Aldus wordt medegedeeld door de Kamer van Koophandel. dunne spoeling? De laatste tgd verschijnen er steeds meer berichten over de zich bijna overal in Europa sterk uitbreidende varkensstapel. Dc uitbreiding zou zó sterk zijn, dat zij de toenemende con sumptie van varkensvlees ver zou overtreffen. En aangezien de uit- voerkansen beperkt zijn, zou dat be tekenen dat weldra (eind 1964 wel licht, maar zeker in 1965), een grote prijsdaling zou volgen. Is er reden voor deze vrees? De uitbreiding zit als volgt in el kaar. Na de strenge winter '62/63 en de daarop volgende pestepizoöties in allerlei streken, begon de varkens stapel in de E.E.G. zich snel te ver meerderen. Dat kan, want een var ken kan per jaar wel twintig tot der tig nakomelingen geven; een koe slechts één. De uitbreiding zou zeker 10 procent bedragen. Duitsland zou 13 procent meer varkens hebben dan vorig jaar, Italië wat minder en wij 10 procent, evenals de Belgen en de Fransen. Vlees is duur In werkelijkheid is de uitbreiding nog groter, doordat de verhouding tussen het aantal fokzeugen en mest- varkens veranderde; de eersten zijn thans veel talrijker dan vorig jaar, de mestvarkens nog niet. De laatsten volgen nog, misschien reeds vanaf eind augustus dit jaar. Hét Produkt- schap waarschuwt tegen paniek, maar maakt tegelijk bekend, dat dit jaar reeds 55.000 zeugen méér gedekt zijn dan vorig jaar. En dat betekent, dat er weldra 500.000 mestvarkens méér aangeboden zullen worden, want men kan niet tot in het oneindige door gaan met fokken. Hoe komt het nu. dat ondanks deze geweldige stijging het vlees betrekkelijk duur is ge bleven? De oorzaak is, dat het verbruik van varkensvlees snel is gestegen. Het rundvlees was (eerlijk gezegd) pe perduur. Teveel kalveren sneuvelden vroegtijdig, in plaats van gemest te worden op een leeftijd van rond twee jaar. Men talmt me't invoer uit De nemarken. Argentinië had van felle droogte te lijden en kon bijna niets uitvoeren. Het moest voor de eigen bewoners zelfs vleesloze dagen in voeren. Amerika kon wél leveren. Frank rijk kocht er dit jaar reeds 45.000 ton rundvlees, maar de kwaliteit laat te wensen over. Het rundvlees bleef dus duur, men kocht meer varkensvlees en zo bleef de prijs lang goed tot uit stekend, d.w.z. voor de consument hoog. Allerlei faktoren Bij ons kromp de rundveestapel iets in, in België in één jaar tijds echter met 10 pet. en in de andere E.E.G.-laruden bleef hij ongeveer ge lijk. Als echter 'de welvaart blijft toenemen, de landvlucht niet tegen gegaan wordt en de industrie men sen blijft trekken, zal voor de vee houderij minder belangstelling be staan. De vetweitierij mag goed zijn, zij kan op den duur geen voldoende vlees meer leveren, eenvoudig door dat het rund éen te 'gering reproduk- tievermogen bezit: één jong per jaar. Rundvlees zal 'dus nog lang duur tot zèer duur blijven. Vandaar dat velen niet bang zijn voor teveel varkens. Echter, cr zijn meer factoren. Als de produktie van varkensvlees snel ler stijgt dan het verbruik is een overschot onvormijdelijk. En dat is nu juist wat dreigt. Daar komt dan nog bij, dat de consument steeds meer 'de bétere kwaliteiten gaat vragen. Daaraan dankte 'het Pié- trainvarken zijn opkohrst, maar vot en spek worden onverkoopbaar. Ook is van invloed, dat 'hot oostblok op allerlei tijdstippen grote 'hoeveelhe den kan aanbieden. De sluisprijs van de E.E.G. biedt daarentegen onvol doende bescherming. Ten slotte is er 'het contractmes ten. De verticale integratie In de varkenssector bestaan er al lerlei vormen van contractmcstcn, die elk hun mee en tegen hebben. Wij kunnen ze hier onmogelijk noe men. Het gaat er slechts om, dat de ze integratie ook weer dc tendens tot produktie-uitbreiding in zich draagt. Men sluit graag contracten af met grote mesters. Vooral de vleeswarenfabrieken zijn op dit ge bied zeer actief, maar ook de vee voederfabrieken en de coöperaties. Ofschoon er vormen van contract- mesten zgn waarbg de boer veel ri sico loopt, is tot dusver alles goed gegaan. Maar er schuilen heel wat addertjes onder het gras. Soms stelt men de contractprgs gelgk aan die van biggen en voeder. Maar als er verschil is tussen contractprgs en dagnotering krggt de boer daarvan een deel. Dat verschil kan echter wegvallen en dan zit men met ar beid zender arbeidsloon. Dat de vrgc mester dan ock niet op rozen zit is een schrale troost. Tot dusver hebben de pogingen van de vleeswarenfabrieken om zélf de benodigde grondstof voort te brengen nog geen invloed. Het wordt stilaan duidelijk, dat de mester be reid is voor een veel lager uurgeld te werken dan de functionaris van het vleeswarenbedrijf. Het varken en de kleine man Behalve het grote reproduktiever- mogen van het varken is er nóg een factor die de uitbreiding heeft be vorderd. Het is de geringe hoeveel heid arbeid die een mestvarken vraagt. Bij een Deense stal en geme chaniseerde mestafvoer enz. kan één man gemakkelijk enige honderden mestvarkens verzorgen. Er blijkt geen sprake van te zijn dat het op timum bij zo'n 80 stuks zou liggen, mits men over een 'goede stal be schikt en vakman is. Maar in het midden en het oosten van het land, alsmede in Duitsland en België zijn er veel mensen op de dorpen, die overdag in de fabriek of op het land van de boer werken en 's morgens, 's avonds en in het weekend varkens verzorgen. Het gaat hierbij meestal niet om grote koppels per man, maar die mannen schijnen talrijk te zijn en hun geza menlijke produktie is van betekenis. Het is waar dat zij zonder veel scha de op zullen houden als de prijs daalt, maar evenzeer is het waar, dat zij dat niet eerder zullen doen dan nadat niemand er meer iets aan verdient. RENESSE Bezoekersavond C.J.V.-kamp Woensdag hield de C.J.V. uit Zie- rikzee de gebruikelijke bezoekers avond tijdens de kampweek (groep 12-16 jaar) op de „Molenhoeve" te Renesse. Ondanks regen en wind was een groot aantal belangstellenden, w.o. veel ouders, aanwezig om voor het eerst of bij herhaling kennis te maken met wat zoon of dochter daar beleeft. Gebruikelijk is een kampvuur, doch de weersgesteldheid liet niet toe dit te houden. Bezoekers en kampeerders kwamen bijeen in een grote tent, waar de regen geen spel breker was. Koffie en pannekoek lieten zich uitstekend smaken. De avond werd doorgebracht met het zingen van liederen, waarbij vanzelf sprekend de kampliederen niet ont braken. Eén der leiders, de heer B. D. Schot, las een mooi verhaal, waarna de avond werd besloten met een dag sluiting door jeugdouderldng H. Schot uit Zierikzee. Ondanks een andere wijze van sa menkomst, toch een zeer geslaagde avond. ANNA-JACOBAPOLDER Bazar in Dorpshuis Ten bate van de Stichting „Ons Dorpshuis" te Anna Jacobapolder werd in „Ons Dorpshuis" een ba zar gehouden. Daar 'het nu weer enkele jaren geleden is dat een der gelijk evenement werd georganiseerd trokken de verschillende attracties, vooral de laatste avond, grote be langstelling. De netto opbrengst van deze bazar bedroeg ruim f 2.000,-, wat weer een flinke versteviging be tekent voor de kas van de stichting. De zilveruien campagne Moest, nog niet zo heel lang ge leden, het rooien van de zilveruien met de hand geschieden, waardoor dit voor honderden mensen werk verschafte, reeds enkele jaren gaat dit nu ook machinaal. Zowel het schoonmaken als sorteren geschiedt in eigen gemeente, waardoor toch ook weer enkele tientallen werk vin den. Gebeurt dit schoonmaken en sorteren in de Anna Jacobapolder op de kade, dat ongeveer twee kilome ter van de kom verwijderd is,*op het dorp St. Philipsland is dat anders. In de Voorstraat stond het tijdens de gehele campagne vol vrachtwa gens die op hun beurt moesten wachten om hun vrachtje schoon te maken. Dit wachten had voor de bewoners van deze straat het onaan gename gevolg dat ze de gehele cam pagne de uienlucht inademden. Nu het einde in zicht is zal dit ook spoedig tot het verleden behoren. RECHTSZAKEN Man probeerde zijn dochter te doden UTRECHT, 19-8. Een onvoorwaar delijke ter beschikking 9telling van de regering en 'daarnaast een vrij heidstraf van anderhalf jaar met af trek eiste de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank, mr. G. W. von Meyenfelldt, tegen 'de 51-jarige magazijnmeester J. L. uit Zeist we gens het met opzet pogen zijn 22- jarige dochter te doden. In de nadht van 8 op 9 februari jongstleden had de man het meisje in de ouderlijke woning enige steken met een flink mes toegebracht. Het slachtoffer werd getroffen in het bovenlichaam, bij een van de steken drong het mes zover door 'dat de punt van 'het lemmet er aan tie rug weer uitkwam. Wonder boven won der kwam het meisje er goed af. Op dit moment is zij weer zo 'goed als 'herstel'd. Een volkomen ontwridht gezinsle ven vormt de trieste achtergrond van deze zaak. De verhouding tus sen de ouders onderling was niet normaal. Er 'heerste al geruime tijd een zeer 'gespannen situatie. Ook de relatie tussen vader en dochter was niet gezond. De man werd in het re cente verleden veroordeeld wegen het onderhouden van 'ongeoorloofde betrekkingen met zijn dochter. Toekomst voor polyester koelwagens? UTRECHT, 19-8. De glasvezel- kunststoffen-afdeling van Werk spoor N.V. in Utrecht, die zich ihans voornamelijk bezig houdt met de fa ir: :ccvje van d?uren, raamlijsten en andere onderdelen voor de spoorwe gen, autodaken, doudhebakken, lan taarnpalen en buizen, ziet toekomst in koelwagens van polyester voor weg en rail. Aan 'het prototype van een koelwagen voor de spoorwegen wordt thans reeds hard gewerkt. De vooruitzichten voor deze polyester wagon, die op een stalen onderstel kemt te rusten, zijn zeer gunstig. DIVERSE BERICHTEN Het militaire hoofdkwartier in Vientiane heeft medegedeeld, dat een T-28-jachtbommenwerpers van de koninklijke Laotiaanse luchtmacht door artillerie van de pro-commu nistische Pathet Lao is neergescho ten en dat een tweede toestel wordt vermist. HAARLEM. B. en w. van Haar lem hebben de transportonderne mingen in deze plaats in een brief gevraagd mee te werken aan de vermindering van de luchtveront reiniging, door dieselmotoren in zo goed mogelijke staat te houden, het personeel te instrueren over de juis te rijstijl bij deze motoren en dooi de binnenstad te mijden. LONDEN. Dinsdagmiddag is op nieuw één der gevangenissen waar over de veroordeelden van de Britse treinroof zijn verspreid, in staat van alarm gebracht. Het betreft nu de Walton gevangenis te Liverpool. Een onbekende had het Britse avondblad „Evening News" telefonisch meege deeld, dat op 21 augustus opnieuw een vluchtpoging zou worden onder nomen. ditmaal uit de Walton ge vangenis in Liverpool. GENÈVE. De V.N.-bemiddelaar voor Cyprus, de Fin Tuomioja, die zondag j.l. met een hersentrombose in een ziekenhuis te Genève werd opgenomen, is in een coma geraakt, zc is uit diplomatieke bron verno men. LEOPOLDSTAD. Twee Russi sche Iljoesjin-transportvliegtuigen en verscheidene Mig-jachttoestellen zijn in Stanleystad aafigekomen. Dit heeft de vertegenwoordiger van op- per-Kongo in Leopoldstad, Pierre Badjoko, aan de pers meegedeeld. SAIGON. Twee Boeddhistische leiders in Zuid-Vietnam hebben ge- - klaagd over wat zij noemden daden van wraak tegen Boeddhisten in Zuid-Vietnam. Zij beschuldigden de regering ervan „gebruik te maken van de strijd tegen het communis me om onschuldige mensen te ter roriseren en te onderdrukken". ROTTERDAM. Van 27 tot 31 augustus zullen drie ondiepwater- mijnenvegers van de Britse Konink lijke Marine een bezoek brengen aan Rotterdam. Het zijn HMs. Enterprise, H.M.S. Echo en H.M.S. Egeria (allen 160 ton). AMSTERDAM. Een Nederlandse bloembollenfirma (Stassen junior) heeft 25.000 'gulden beschikbaar ge steld van het World Wildlife Fund als bijdrage in de aanfkoopkosten van Europa's laatste 'grote wilder nis, de Coto Donana in de monding van dé Guadalquivir in Spanje. MEPPEL. De 37-jari'ge mejuffrouw M. A. de Vries uit Steenwijkerwold is in een ziekenhuis in Meppel over leden aan de verwondingen die zij vorige week in Steenwijkerwold op liep toen zij met haar auto tegen een boom botste. AMSTERDAM. Cp 5 september zal de Leipziger Herfstmesse offici eel worden geopend. Aan deze na- jaarsbeurs, die een totaal vloerop pervlak beslaat van 120.000 vierkan te meter, nemen 6500 exposanten deel uit 57 landen. (Ondertrouwd: HE1LTJE SCHILPEROORD KEES FOLMER Zierikzee, Hofferstraat 32 Nieuwerkerk, Molenstraat 5 augustus 1964 Huwelijksvoltrekking 4 sept. a.s. te 15.00 uur, ten stad- huize te Zierikzee. Kerkelijke bevestiging te 15.30 uur door de weleerw. heer ds. Q. Huyser te Zon- nemaire. in de Geref. kerk van Zierikzee, Sint Domus- straat. Receptie: 4 sept. van 19.00- 20.00 uur in het Dorpshuis te Nieuwerkerk. Toekomstig adres: Weststraat 28, Nieuwerkerk. Na een kortstondig doch geduldig gedragen lijden ging onverwacht van ons heen, onze lieve kleinzoon en neefje LEO B1JKERKE in de jeugdige leeftijd van 14 jaar en 7 maanden. Familie BIJKERKE Brugh, 17 augustus 1964 Na een kortstondig doch geduldig gedragen lijden ging nog onverwacht van mij heen, mijn beste vriend LEO BIJKERKE Brouwershaven, 17 augustus 1964 DICK DUINHOUWER Dz. Heden ging nog onver wacht van ons heen, onze geachte vriend en mede scholier LEO BIJKERKE Brouwershaven, 17 augustus 1964 MAARTEN KRISTALIJN PIET VAN HAM KOOS VAN SCHELVEN FLOOR v. d. VELDE JAN VAN BEVEREN Hiermede beluigen wij onze hartelijke dank voor de zeer vele blijken van medeleven ons betoond na het overlij den van onze geliefde zoon en broer JACOB VAN DEN BERGE Uit aller naam: Fam. A. VAN DEN BERGE VAN DE VELDE Bruinisse, augustus 1964 W. BONTKES - arts AFWEZIG van 21 augustus tot 12 september. Praktijk wordt waargenomen door C. M. VAN HOORN arts, Havenpark 35, Zierikzee Voor familiedrukwerk kuwelijkskaarten en -circulaires Moderne uitvoering Jannewekken 11 Zierikzee met het prachtige over met meer dan 100 fotq,'s van de bekende fotograaf Cor van Weele te Amsterdam. Omslagontwerp en lay-out van Hans Bolleman, ontwerper VRI. Tekst Louis van Buuren te Roermond. Een blijvend geschenk voor U en Uw familie, vrienden of zakenrelaties. Een herinnering aan Uw geboorteland of aan Uw vakantietrip I Nu slechts ■Jt Voer toezending per post 50 cent bijstorten Verkrijgbaar bij: Drukkerij LAKENMAN OCHTMAN Jannewekken 1 1 - Zierikzee - Postrekening 85052 en in de boekhandel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 3