Zaden wonderolieplant zijn giftig aupralux UNIEKE VEILING VAN ANTIEK BRACHT f 30.000— OP Verslag Zeeuwse Kamer van Koophandel Drie jongens door bliksem getroffen STAD EN EILAND fl verf f en lak Terug iveggeweest Grote belangstelling voor verzameling van wijlen A. Fontlsc BURGH, 19-8. Op het vuurtorenstrand liggen nog altijd her en der verspreid de wonderolie-zaden, die op zo merkwaardige wijze op het Sehouwse strand zijn beland. Inmiddels is gebleken dat de zaden in Haamstede op de goede manier zijn gedetermineerd want het resultaat kwam overeen met de na een nauwkeurig onderzoek door professor Heijmans te Amsterdam getrokken conclusie. Men blijkt dus inderdaad met zaden van de wonderolieplan t te doen te hebben (Ricinus com- munus). De naam Ricinus is afgeleid van het woord schapeteek. De zaden gelij ken nl. precies op een schapeteek. Er zijn zeer veel verschillende variëtei ten van de wonderoliezaden. In talrijke bodken worden 'diverse soorten ge vonden doch dit zijn de bekende zaden waarvan de wonderolie gemaakt wordt. De gevonden zaden zijn alleen wat platter, wat volgens professor Heijmans haar oorzaak vindt in een mogelijke lange opsluiting in een scheepsruim dat enige tijd geledien door zeewaterinvloeden is opengebarsten, waardoor de zaden door de stroom werden meegenomen en op 'het strand te Westersahouwen aanspoelden. De zaden stammen uit Afrika, doch 40 eeuwen voor onze jaartelling werd het gewas reeds in Egypte gekweekt. Reeds :lang voordat de olijfolie door de mens gewonnen werd, was Risinus naast Sesamum een gewichtige 'bron van vette olie. De zaden gaven de voorkeur aan een streek met een uitge sproken droog seizoen en een periode van regenval. In Egypte werd het ge bruikt voor lampolie, terwijl moerasbewoners zich ermee inwreven. Petro leum verdrong deze brandstof. Wonderolie heeft uitzonderlijke 'kwaliteiten als hulpstof bij het bedrukken van katoen mot anïlinekleurstoffen, verder als vetstof voor leer en ook vooral als smeerolie. De olie is vrij 'giftig. Hét gebruik als laxeermiddel is dan ook pas toelaatbaar a'ls door verhitting be paalde bestanddelen bijv. ricine, onwerkzaam zijn geworden. Rioine is een giftige eiwitstof, 'die aan curcine verwant is. Een zaad gegeten, zal ernstige ongesteldheid veroorzaken, doch 4 zaden zullen de dood tengevolge hebben. Het waren dus niet zulke „eenvoudige" zaa'djes die aan het strand lagen. Sommigen zijn meegenomen naar huis, reeds gekiemd en 'hier en daar heb ben amateurs ze geplant. Misschien wel wat laat, 'doch het snel groeien kan toch nog resultaten afwerpen. Als sierplant 'heeft ze de laatste jaren ook haar intrede in verschillende tuinen gedaan. Doch ook komt ze ergens „plot seling" omhoog schieten, zoals in de tuin van mevr. v. Mierlo-Schiettekatte in 'de J. M. Beijelaan te Burgh. LAND- EN TUINBOUW Hooiventïlatie en liooibroei Verreweg het grootste gedeelte van het hooi is dit jaar weer ge wonnen. Dank zij de gunstige weers omstandigheden, veel zon en veel wind, heeft de hooiwinning vlot zijn beslag kunnen krijgen en we mogen dus aannemen, dat de kwaliteits achteruitgang tijdens de winning op het veld gering is geweest, aldus ir. Philipsen van het Instituut voor Be waring en Verwerking van land- bouwprodukten onlangs voor de ra dio. Ook voor het ventileren van het hooi is het weer gunstig geweest. Gedurende lange perioden was er droge lucht ter beschikking, zodat ook het nadrogen in de tas snel kon verlopen, als men maar voldoende ventileerde. Op veel bedrijven met hooiventilatie zal het hooi nu dan ook al praktisch droog ziin. Dit be tekent echter geenszins, dat de ven tilator nu al voor goed stil gezet klh worden. Ook als de buitenkanten van het hooi nu goed droog aanvoelen, is nog een regelmatige controle op broei noodzakelijk. Immers, ook kleine hoeveelheden vochtig hooi, die ergens in de tas kunnen voorkomen, kunnen broei veroorzaken met alle nadelige gevolgen van dien. Een controle op deze broei blijft dan ook noodzakelijk, want deze broei is vaak zeer verraderlijk omdat hij veel later optreedt dan normaal. Vanzelfsprekend kan men met het peilijzer do temperatuur in de tas controleren, ma ar ook wanneer hier mee geen broei tempera turen worden ZIERIKZEE, 19-8. Ten overstaan van notaris J. J. v. d. Ende alhier vend dinsdagmiddag in de Graan- beurs van het „Huis van Nassau" een unieke veiling plaats van ten grote hoeveelheid antieke goe deren uit de verzameling van de Zierikzetse verzamelaar wijlen de heer A. Fcndse. De catalogus van deze zeer druk dcor handelaren be zochte veiling bevatte b(jna 600 nummers, die een totaal opbrengst gaven van ruim f 30.000,-. De verzameling werd in het onen- baar verkocht op verzoek van me vrouw Fondse-Gilden. Sedert het overlijden van de heer Fondse, zeven jaar geleden, was de uitgebreide col lectie opgeslagen in het oude woon huis Dam 10. De heer Fondse genoot in Zierikzee en op Schouwen-Duive- land grote bekendheid als verzame laar van „oude spulletjes". Hij wist gedurende zijn leven een enorm ge varieerde collectie antieke goederen bijeen te brengen. Hoge prijzen De verkochte goederen hebben over het algemeen hoge tot zeer hoge prijzen opgebracht en zijn alle te recht gekomen in handen van anti quairs en particuliere verzamelaars. Er zijn dus geen stukken aangekocht door musea of openbare instellingen. De kopers waren uit tal van plaat sen in het ^nd naar Zierikzee ge reisd om deze middag in het „Huis van Nassau" iets van hun gading te vinden. Er werden hoge prijzen ge boden, waaruit wel blijkt - zoals een deskundige ons verzekerde - dat een belangrijke stimulans bij de kopers vormde „geld beleggen" in de hoop dat de stukken in waarde gaan stij gen. Er is momenteel een grote vraag naar „antiek", zo zeer zelfs dat in sommige gevallen bepaald van een mode<-verschijnsel kan worden ge sproken. Voor de liefhebbers was er op deze veiling intussen veel be gerenswaardigs te vinden; hoe ken, tegels, munten, vazen, pijpen, tabakspotten, stoelen, tafels, glaswerk, kasten en banken, mappen met prenten en kaarten, een voorraad van vele honderden guldens. Vele stukken werden duur ver kocht, zoals b.v. de complete Kro niek van Zeeland van Smallegange, die niet minder dan f 1.500,- op bracht. Een bijzonder hoge priis! Hoog genoteerd werden ook 29 stuks oude tegels, waarvoor niet minder dan f 1.700,- op tafel werd gelegd. Een ander voorbeeld: een map met aardrijkskundige prenten ging grif van de hand voor een bedrag van f 1.S50,-. Een verzamelaar kocht eni ge boekwerken voor f 960,-, een stoeltjesklok werd verkocht aan een handelaar voor f 1.050. Een fraai stuk, glaswerk, mogelijk het predi kaat „museumstuk" waardig, ging van de hand voor f 750,- en voor 135 stuks zilveren munten werd zelfs f 730,- neergeteld. Uit deze voor beelden blijkt wel dat velen niet schroomden grote bedragen te be talen om hun slag te kunnen slaan. Voer het merendeel van de ge veilde goederen betekent dit tevens het einde van hun bestaan op Schou wen-Duiveland. Aangezien door offi ciële instanties op het eiland geen aankepen werden gedaan is een grcot deel van de collectie aan de handel ten deel gevallen. Dit neemt niet weg dat ook wel de „echte verzamtlaars deze middag in Zierik zee hun bezit hebben kunnen ver rijken. -Een bekende Zeeuwse boe kenverzamelaar uit Koudekerke bijv. heeft zijn collectie op deze wijze kunnen aanvullen. Ingezonden mededeling In 1963: 26.095 vaarten veer Zijpe—Anna Jacoba Het lucifersdoosje op de bovenste foto toont aan dat de giftige zaden nogal klein zijn en wel wat overeenkomen met koffiebonen. Het flesje bevat wonderolie, een geneesmiddel dat uit de zaden wordt bereid. In de Sehouwse Westhoek zijn de planten van het wonderoliezaad niet ge heel onbekend. Er zijn hiervan zelfs enkele flinke exemplaren te vinden, zoals deze in de tuin van mevrouw Van Mierlo-ScHiettekatte te Burgh. (Foto's: Zierikzeesahe Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 19-8. De Kamer van Kocphandel en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland heeft het verslag van haar werkzaamheden en van de toestand van verkeer, handel en nijverheid in haar distrikt over het jaar 1963 uitgebracht. Hieruit blijkt dat het aantal in woners cp Schouwen-Duiveland van 22860 per 1 januari 1963 daalde tot 22818 op 1 januari 1964. Voor de verschillende gemeenten op het eiland zijn deze getallen per 1 januari 1964: Brouwershaven 3375 (1-1-1963: 3437); Brui'nisse 2307 (2318); Duiveland 3794 (3791); Mid- denschouwen 2058 (2043); Wester - sdhouwen 4036 (4152); Zierikzee 7248 (7119). Het toerisme evenwel beleefde een •gestadige igroei. 't Bezoekerstal steeg'' met 8 a 10 pet. en voor de toekomst valt een verdere stijging te verwach ten. De werkloosheid onder de mannen was in het rayon Zierikzee het ge ringst in de maand juni (63) terwijl januari met 268 bovenaan staat. De veerdiensten Het veer Zierikzee-Katseveer v.v. zette in 1963 314.404 -personen over (1962: 294.437). Het aantal' personen auto's dat vervoerd werd' bedroeg 72.805 (68.919), andere auto's 6.743 (6513). De vervoerde rijwielen en motorrijwielen 'brachten op f 7.223,20 (f 8.172,95). Op de veerdienst Zijpe-Anna Ja- cobapoQder werden in het verslag jaar 26095 vaarten ondernomen. In 1962 waren dit er 27.036. Hiervan maakten gebruik 250615 personen auto's (245244), kleine vrachtauto's 3843 (4612), grote vrachtauto's 70185 (68840), rijwielen 5048 (5588), motor rijwielen 25238 (25605), passagiers 934.539 (879.828), autobussen 1204 (1312), motoren met zijspan 149 (157). De maand augustus -bleek wat be treft het aantal passagiers een re- cordmaand daar niet minder, dan 165986 personen vervoerd werden. Ook voor personenauto's bleek de van gemeten, verdient het toch aanbe veling thans nog minstens tweemaal per week de ventilator aan te zet ten. Men kiest hiervoor een mooie droge dag en laat de ventilator nog een paar uur draaien. Is er dan nog broei, dan zal men dit beslist con stateren aan de broeigeur of aan de temperatuur van de lucht die uit het hooi komt. Deze eenvoudige controle, die nauwelijks moeite en kosten met zich meebrengt en die later in het seizoen tot éénmaal per week be perkt kan worden (september), zou eigenlijk nergens achterwege mogen blijven. Wat is er op tegen om alle risico's uit te sluiten door deze een voudige controle? LAND- EN TUINBOUW Nog steeds veel pruimen KAPELLE, 19-8. Nog steeds zijn er in Zeeland, en in 'het bijzonder bij de veiling in Kapel le-Biezelinge zeer grote aanvoeren van pruimen. Daga an voeren van 50 ton pruimen, overwegend van de beste kwaliteit zijn hier geen uitzondering. Hoewel de aanvoer thans wol over het hoogtepunt heen is, zuilen cr toch in dc komende weken nog heel wat komen, want het wat later rij pende ras de Reine Victoria wordt nu plukrijp. Dc oogst van dit ras zal overigens wel wat minder groot worden dan normaal. Met de moegestreden voeten, Op de ouwe trouwe poef, Oogjes af en toe geloken, Of wanneer ze staren droef, Zo zit tante bij te komen, Beu van de vakantietrip, Maar als je ze hoort vertellen Is ze lekker als een kip. Illustrerend met veel foto's, Zo doet tante haar verhaal: „Kijk, daar zitten we te eten In een machtig mooie zaal; Van die hele lange slierten, Och, hoe heet dat spul ook weer Toe Henk, help me nou eens even, O, dit is bij 't Gardameer. Daar het torentje van Pisa, Naast mij Sjaan en Miep van Fred Als je 't mij vraagt is die toren Daar expres zo scheef gezet, Anders zou-die toch wel vallen Hier loop ik nou in Milaan, Ja, ik kijk een beetje nijdig Met net nieuwe schoenen aan Hier een kiekje voor de kibbel: Henk zegt: Innsbrück, zie je zó! Da's met waar hoor, want hier zijn we Net in Cincinatico; Hou je van een vergezichtje? Die is afgedrukt door Piet: Henk en ik en naast mijn schouwer Zie je nog een Dolomiet. Gek hè, dat ik toch zo dik lijk, Al die kiekjes op een rij, Maar dat zit-em in het némen. Want dan staan ze te dichtbij Tante zet nu heel voorzichtig Weer haar voeten op de grond: „Volgend jaar, dan gaan we weer, hoor, Meid, het is toch zó gezond!" JAAP MIJDERWIJK. maand augustus met 45848 over tochten een topmaand. Het aantal telefoonaansluitingen op Schouwen-Duiveland wa's per 1 januari 1964: 3440. Agrarische studiedag - MAASTRICHT, 19-8. Op voorstel van de Belgische Boerenbond en de Limburgse Land- en Tuinbouwbond, heeft de Belgische RiaaJd van de Europese Beweging besloten in sa menwerking met het Europese Stu die- en Informatiecentrum en met de sectie Nederland van. de Europese Federalistische Beweging op zater dag 5 september een studiedag in Maastricht te houden, die gewijd zal zij naan de Europese integratie en meer bepaald aan enkele specifiek agrarische problemen in de beide provincies. Vakbonden uiten bezorgd heid personeel Rutecks UTRECHT, 19-8. De drie vakorga nisaties van hotelpersoneel (respec tievelijk andengébraaht bij N.V.V., N.K.V. en C.N.V.) zijn pijnlijk ge troffen door het feit idat de E.M.S. de exploitatie van de Rutecksbedrij- ven wil staken. In een brief dde de raad van bestuur der E.M.S. ter ken nis is gebradht, geven, de drie vak organisaties nog eens duidelijk uiting aan hun bezorgdheid over de situatie waarin de personeelsleden van Rutecks zijn komen te verkeren. Politie pakte dadertjes van zestien inbraken ROTTERDAM, 19-8. Doordat een moeder in de 'broekzak van haar 14- jarige zoon een bedrag van f 58 vond, waarvan zij niet begreep hoe hij dit bij elkaar 'had gekregen van zijn,f 1 ztalkgeld per week, heeft de Rotterdamse politie de dader(tjes) kunnen vindën van ongeveer 16 in braken, düe de laatste tijd dn de Maasstad zijn gepleegd. Kort nadat de moeder de politie in kennis had gesteld van haar vondst 'konden drie jongens, .in leeftijd variërende van 14 tot 16 jaar, worden' aangehouden. Zij bekenden diefstallen waarmee in totaal een .'bedrag van f 2.000 was gemoeid. De jongelui bezochten voorname lijk scholen en kantines. De grootste buit haalden zij ibinnen bij een in braak in een school aan 'het Nachte- gaalplein: f 1.400. De f 2.000 is door het drietal binnen zes weken opge maakt, voornamelijk tijdens bezoe ken aan cafetaria's. Voorts kochten ze transistorradio's en tweedehands bromfietsen. 'n Brink produkt 15-jarige gedood BEUGEN, 19-8. Bü een kort maar hevig onweer zijn dinsdagavond om streeks zes uur drie jongens uit Beu gen (N.B.) door de bliksem getroffen De 15-jarige Leo Franssen was op slag dood. Zijn 13-jarig broertje Egbertus en 14-jai-jg vriendje Anthonius Jans- sen-Selten zijn met zeer ernstige brandwonden opgenomen in het zie kenhuis te Boxmeer. De jongens waren aan het vissen in de Maas, toen het omveer los barstte. Om zich tegen de regen te beschermen hadden zij zich met plastic beschermd. ZIERIKZEE Expositie „Zuiderzee en Deltawerken" trekt grote belangstelling De expositie „Zuiderzee en Delta werken" in het Gravensteen heeft gedurende de afgelopen weken grote belangstelling getrokken. Aanvul lend op het artikel over de V.V.V. Zierikzee in het nummer van dins dag j.l. wordt ons medegedeeld, dat deze tentoonstelling in de vier we ken dat deze gehouden werd door ruim 5000 personen werd bezichtigd. Het is dus een goede gedachte ge weest om deze tentoonstelling, oor spronkelijk opgezet voor de scholen van Schouwen-Duiveland, tijdens het toeristenseizoen te continueren. De tentoonstelling is er één in de reeks van onderwij stentoonstellin gen van de „Stichting Onderwij sten toonstellingen" en werd ingericht in samenwerking met de gemeente Zie rikzee. Het dagelijks toezicht wordt uitgeoefend door de heer W. M. Schiettekatte. De expositie is aange vuld met een aantal foto's uit de pe riode van de watersnood, afkomstig uit het gemeentelijk archief. OOSTERLAND Onze dorpsgenoot candidaat H. M. Boogert, die vorige week voor een 'beroep naar 'de Ned. Herv. kerk van Hoge Zwaluwe heeft bedankt, heeft het beroep 'naar Ophemert in de classis Tiel aangenomen. Het is de tweede zoon van de fam. L. W. Boo gert Mz., die binnenkort zal worden bevestigd als Ned. Heiw. predikant. De oudste zoon, ds. H. M. Boogert, dient de Ned. Herv. gemeente van Aarlanderveen in het predikambt reeds verscheidene jaren. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te 't Harde: H. G. v. Kooten, Huizen (N.H.); te Emmer- compascuum (toez.): H. H. v. d. Neut, Lemelerveld. Ger. Kerken Aangenomen naar Wilnis: J. P. Rozendal, Gramsbergem Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Urk: H. C. v. d. Ent, Middelharnis en E. Venema, Zwijn- dreoht. Koning Willem I had vooruitziende blik UTRECHT, 19-8. Koning Willem I heeft al heel vroeg de antecedenten van de Zuid-Amerikaanse bevrijder Simon Bolivar juist getaxeerdToen in feite nog niemand zijn aspiraties in de gaten had, stuurde koning Willem I reeds een persoonlijke waarnemer naar Venezuela met de opdracht „Hou die kerel maar eens goed in de gaten Dit is gebleken uit het speurwerk in Nederlandse archieven naar ge schriften van en over Bolivar. Prof. dr. C. F. A. van Dam, directeur van het Spaans, Porugees en Ibero-Ame- rikaans instituut van de rijksuniver siteit in Utrecht heeft dit speurwerk verricht op verzoek van de histori cus dr. Pedro Grases uit Caracas, die betrokken is bij de voorbereiding van een nieuwe thans volledige uit gave van de geschriften van Simon Bolivar. In 1967 is het 400 jaar ge leden dat dc hoofdstad van Venezu ela, Caracas, werd. gesticht. Dc re gering van dc republiek heeft be sloten dit vierde eeuwfeest met gro te luister te vieren. Aan verschillen de wetenschappelijke instellingen biLiten Venezuela werd gevraagd „Bolivariana" of andere documenten over de Venezolaanse vrijheidsstrijd te vergaren. Het Utrechtse instituut van prof. van Dam ging daarvoor om kijken in het algemeen rijksar chief in Den Haag. Een groot aantal belangwekkende documenten werd gevonden. Zelfs bij het Spaans, Por tugees en Ibero-Amerikaans insti tuut heeft men er nog heel wat uit kunnen leren. Zo met. name over de vooruitziende blik van koning Wil lem I. Dr. Grases heeft kortgeleden een bezoek aan ons land gebracht en dc gevonden documenten bekeken. Hij was daarmee heel blij. Ze zijn nu onderweg naar Venezuela, De brie ven worden in de grote herdenkings uitgave verwerkt, de overige docu menten ivorden elders verwerkt.. Dc voor ons land nieuwe historische bij zonderheden worden binnenkort ge publiceerd in de West-Indische Gids. DODELIJKE ONGELUKKEN BORN. Op het haventerrein van de Staasmijnen in Born (L.) is de 47-jarige M. V. van de Bosch door nog niet opgehelderde oorzaak on der de rups van een mobiele kraan geraakt. De man was op slag dood. Hij was juist dinsdag bij de Staats mijnen in dienst gekomen. De heer van de Bosch was ongehuwd en woonde in het gezellenhuis van de Staatsmijnen in Hoensbroek. AMSTERDAM. Een 18-jarige Am sterdamse jongen, J. P. Kauwen, is tengevolge van een aanval van epi lepsie in zijn woning in de Wilhel- minastraat van de trap gevallen en korte tijd later overleden. Het slachtoffer leed aan een ernstige vorm van vallende ziekte en mocht zijty woning niet yerlaten. ROTTERDAM. De 51-jarige ha venarbeider C. J. Wolters uit Rot terdam is overleden aan de verwon dingen die hii bij een verkeersonge luk opliep. De man werd toen door een personenauto gegrepen doordat hij plotseling van een vluchtheuvel de Schiedamseweg opliep. ALBLASSERDAM. De 62-jarige bouwvakarbeider Arie Koppelaar uit Hardinxveld-Giessendam, is tij dens werkzaamheden bij de bouw van een woonflat in Alblasserdam van een zes meter hoge steiger naar beneden gevallen. Vermoedelijk is hij uitgegleden op het natte stelling hout. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis te Alblasserdam, de Cornells Vroege Stichting vervoerd, waar hij enige uren later is over leden. i. VOORLICHTINGSBUREAU ytfjl/H,.. VOOR DE VOEDING Weet wat U koopt „Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen". Meestal komt hij er echter niet foe de diverse wetboe ken door te lezen en meestal weet hij niet precies welke maatregelen de overheid getroffen heeft om ons leven te beveiligen, te vergemakke lijken en ingewikkelder le maken. In enkele artikelen willen wij een en ander uit de doeken doen over de praktijk van onze levensmidde lenwetgeving: over de kwaliteits eisen die aan ons voedsel worden gesteld. Misschien vindt U het wel zo interessant dat U de eerstvolgen de keer dat U een boekhandel bin nenstapt een Warenwet gaat bestel len. Onze levensmiddelenwetgeving be oogt die levensmiddelen uit de han del te weren die schadelijk kunnen zijn voor de gezondheid (bevoorbeeld besmette melk, schadelijke conser veermiddelen of kleurstoffen) en die niet aan bepaalde minimum eisen voldoen. Dit laatste beoogt zij onder meer door het voorschrijven van bepaal de aanduidingen voor bepaalde le vensmiddelen of bepaalde kwalitei ten van levensmiddelen waardoor misleidlin'g en dus oneerlijke concur rentie voorkomen wordt. De fabrikanten van levensmidde len kennen deze wetsbepalingen na tuurlijk op hun duimpje, de huis vrouw in het algemeen niet. - Voor een huisvrouw is „vruchtensaus" misschien hetzelfde als „pudding- saus" - het zijn alle twee produk- ten die zij over de pudding of in de yoghurt kan gieten. Waaróm het ene duurder is. dan het andere weet zij gewoonlijk niet - het is haar mis schien wel nooit opgevallen dat zij naast elkaar bestaan. Wanneer de huisvrouw prijs- en kwaliteitsbewust wil kopen is het goed, dat zij de aanduidingen op de verpakking goed bekijkt: zowel de naamsaanduiding als de eventuele gewichtsaanduiding, en dat zij beseft welk houvast zij daaraan heeft. Bij het kiezen van levensmiddelen dient zij te bedenken dat het nu eenmaal nodig is dat diverse groepen pro- dukten in verschillende kwaliteiten en uitvoeringen gemaakt worden, zowel duur als goedkoop. Het zou niet reëel en ook niet mogelijk zijn om alleen het beste van het beste in de handel toe te laten, of om alleen goedkope artikelen te produceren. Wel kan men er op rekenen dat om b.v. in de zomerse sfeer te blijven ook het goedkoopste limonadedrank je (water met een smaakje en een kleurtje) onschadelijk is en men kan - wanneer men er goed op let - van buiten zien dat het geen produkt is dat van eerste klas natuurlijke grondstoffen is gemaakt. Voor de verschillende kwaliteiten limonades zijn verschillende aandui dingen voorgeschreven. Aan de ver plichte aanduiding kan de goede verstaander zien met wat voor pro dukt hij te maken heeft. Een 18-jarige student in de theo logie heeft bekend, dat hij in Chula Vista, in Californië, zijn vader, moe der, een 15-jarige zuster en een broer van 8 jaar met een ijzeren staaf had doodgeslagen, omdat hij vond dat er te veel aanmerkingen werden gemaakt op zijn niet zo bes te studieprestaties. Ingezonden mededeling .Fabrieken Zevenbergen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2