DE ZIERIKZEESCHE COURANT GRIEKSE EN TURKSE ONDERDELEN TERUG IN NAVO Amerikaans vliegtuig neergeschoten tijdens vlucht over Noord-Vietnam Grote fusie in de textielwereld Opstandelingenleider Moelele gedood IN KLEIN BOOTJE DE WESTERSCHELDE OPGEVAREN Syncom-satelliet voor t.v. gelanceerd Zeven koeien door bliksem getroffen i 1 Mededeling Orders uit Oost-Duitsland voor Nederlandse zware industrie Tweede Nederlandse Himalaya-expeditie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 20 augustus 1964 121ste jaargang No. 19635 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 «tfcDAKTIE EN ADMINISTRATIE: >4nn«w«kkon tt, Ziorikieo, Poslbu» no. I, fel OU 10-2255 ia 18.00 uur: lel. 01110-2110. Girorekening no. 137677. Redokleur: M. J. Bij dé Vaote, lel. 01110-2938. Uitgave: S.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5.46; per week 42 cenl. Losse nummers 12 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. (d dit nummer: Zierikzee beleefde unieke antiek-veiling, Nieuw Grieks voorstel bij besprekinen in Genève ATHENE, 19-8. De Griekse premier Papandreou heeft woensdagavond medegedeeld, dat de Griekse strijdkrachten, die enkele dagen geleden uit de Noordatlantische Verdragsorganisatie werden teruggetrokken, weer on der het commando van de NAVO zullen worden gebracht. Turkije had eerder op de dag dezelfde maatregel bekendgemaakt voor de eenheden van zijn luchtmacht, die het vorige week aan de NAVO had ont trokken. De bekendmaking door de Griekse premier kwam, nadat hij door secre taris-generaal Manlio Brosio van de NAVO van het Turkse besluit in kennis was gesteld. Na afloop van een woensdag ge houden bijeenkomst van de perma nente NAVO-raad in Parijs, deelde een woordvoerder mede dat dinsdag aan de Turkse en Griekse regeringen rugtrekking van bepaalde strijd was verzocht van hun besluit tot te- krachten uit de NAVO terug te ko men. De besprekingen in Genève NICOSIA, 19-8. Volgens welinge lichte kringen in Ankara heeft Grie kenland bij de besprekingen over Cyprus in Genève een nieuw voor stel ingediend. Dit voorstel, waar van de inhoud nog niet bekend is gemaakt, is reeds door de Turkse nationale veiligheidsraad besproken. In Bonn heeft een woordvoerder van het Westduitse ministerie van defensie bekendgemaakt, dat de Westduitse marine twee snelle pa trouilleboten ter beschikking van Turkije heeft gesteld, zulks naar aanleiding van een verzoek dat Tur kije in het begin van dit jaar had gedaan. De woordvoerder verzekerde met klem dat dit niets met de kwes- tie-Cyprus te maken had. De in Noorwegen gebouwde boten meten 76 ton en zijn uitgerust met twee torpedolanceerbuizen en auto matische kanonnen van vier cm. De j> topsnelheid van de vaartuigen is 45 knopen. De bemanning van elke boot bestaat uit twintig koppen. Twee groepen Turken zijn al in West- Duitsland in het gebruik van de bo ten opgeleid. Turks oordeel ANKARA, 19-8. De uitspraak die de Franse minister voor voorlichting, Alain Feyrefitte, onlangs over de HONGKONG, 19-8. Het Noord- Vietnamese persbureau heeft wocns- t'.-g gemeld, dat dinsdagmiddag een Amerikaanse vliegtuig het luchtruim beven de Noord-Vietnamese provin cies Nghe an Kwoeang Binh heeft geschonden en door luchtafweer is neergeschoten. Noord-Vietnam heeft bij de inter nationale controlecommissie een „krachtig protest" ingediend tegen de herhaalde schendingen van zijn Amsterdam krijgt nieuw Maarten Luther-huis AMSTERDAM, 19-8. Het uit 1771 stammende Maarten Lutiherhuis te Amsterdam zal door een nieuw wor den vervangen. Het beantwoordt, hoewel het regelmatig aan de eisen van de tijd werd aangepast, toch r'et meer aan zijn doel. Volgende maand wordt de eerste paal gesla gen voor 'het nieuwe huis, dat twee •v leugels zal 'krijgen en een capaci teit zal hebben voor 'de verzorging van 259 bejaarden. Bouw en inrich ting komen in totaal op 5.650.000 gulden. Chauffeur zat twee uur bekneld in cabine ALBLASSERDAM, 19-8. Twee uur lang heeft woensdagmorgen een vrachtwagenchauffeur bekneld geze ten in de cabine van zijn vrachtauto voor hij kon worden bevrijd. De vrachtwagen, beladen met be tonnen heipalen kwam op de provin ciale weg in de Albïasserwaard, ter hoogte van het recreatieoord „De Put", vermoedelijk tengevolge van slecht zicht door de regen in de berm van de weg terecht. Door het schuiven van de lading werd de cabine van de auto gedrukt waardoor de chauffeur bekneld raakte. Daar de plaats van het on geluk tamelijk afgelegen is duurde het ruim twee uur voor men met snijbranders en een takelwagen de chauffeur kon bevrijden. Met een rugwond, vermoedelijk een gebroken been en schaafwonden is het slacht offer in het streekziekenhuis te Go- rinchem opgenomen. luchtruim in de laatste zes dagen door Amerikaanse militaire vlieg tuigen. Aldus het persbureau ver der, en aangedrongen op maatrege- leri dat de Amerikaanse regering aan deze overtredingen een einde maakt. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken in Washington verklaarde naar aanleiding van ibovenstaande berichten, dat de laatste dagen der gelijke beweringen al meer zijn ge uit en dat hij niet van plan was in te gaan op propaganda van de kant van Noord-Vietnam. kwestie-Cyprus heeft gedaan, is in officiële kringen in Ankara met grote belangstelling begroet, zo heeft een woordvoerder van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Hij zei dat Turkije het met de Franse regering eens was, dat Cy prus een zaak is van Turkije en Griekenland en dat deze landen vbor het bereiken van een regeling, beide concessies zullen moeten doen. Tur kije is er gevoelig voor, dat Frank rijk als een der wereldmogendheden zich bereid heeft verklaard er toe mee te werken dat een dergelijke re geling wordt bereikt. De regering in Ankara is het echter niet eens met de Franse opvatting dat de akkoor den van Zürich en Londen geen waaide meer hebben. Volgens de Turkse woordvoerder moeten deze overeenkomsten ongeacht „de wille keurige daden van Makarios", als geldend worden beschouwd zolang er geen nieuw verdrag is gesloten. AMSTERDAM, 19-8. De besturen vanN.V. Ankersmit's Textielfabrie ken le Deventer, N.V. Stoomweverij Nijverheid te Enschede en N.V. P. F. van Vlissingen en Co's katoenfa- brieken te Helmond berichten dat inzake de plannen tot fusie van de drie vennootschappen overeenstem ming is bereikt. „Het samengaan van deze drie vennootschappen zal de positie, zo wel op de Afrikaanse als op de Eu ropese markten, aanmerkelijk ver stevigen. Bovendien opent het aan trekkelijke vooruitzichten op het ge bied van rationele fabricage en op dat van wetenschaooelijk speur werk", aldus een gemeenschappelijk communiqué. Het ligt in de bedoeling de aan delen der drie maatschappijen on der te brengen in een nieuw op te richten Holding Company, die de naam Texoprint N.V. zal dragen. Korte melding van Radio-Leopoldstad: gering-Tsjom'be het land verlaten, zo is in Leopoldstad bekendgemaakt. Al hun bezittingen zullen in beslag worden genomen. De uitwijzingsmaatregel is geno men in veiiband met de hulp die Kongo-Brazzaville en Boeroendi aan de opstandelingen verlenen, aldus een regeringscommuniqué. De eigen dommen van de onderdanen van die landen zullen worden vastgehouden tot de voor Kongo-Leopoldstad be stemde wapens die enkele maanden geleden in de haven van Pointe- Noire in Konigo-Brazzaville in be- slag werden genomen aan de recht matige eigenaar zullen worden te ruggegeven. Het betrof hier een zen ding wapens ter waarde van meer dan vijftien miljoen Belgische fran ken (ruim een miljoen gulden). Het is niet bekend, hoeveel onderdanen van Konigo-Brazzaville en Boeroen di zich momemteel in het voormalige Belgisch Kongo bevinden. LEOOLDSTAD, 19-8. Pierre Moe lele, een van de opstandelingenlei ders in Kongo, is gedood, zo is offi cieel in de Kongolese hoofdstad be kend gemaakt. Pierre Moelele, minister van on derwijs in de regering Loemoemba, was de organisator van de opstand in de oostelijke provincie Kwiloe. Toen destijds Loemoemba werd ge arresteerd had hij zitting genomen in de kortstondige regering van An- toine Gizenga in Stanleystad. Na de dood van Loemoemba verliet hij Kongo om er pas twee jaar later te rug te keren. Over de activiteit van Moelele in die twee jaar is maar weinig bekend. Na korte tijd in Cairo en „ergens, in Eurona" te heb ben vertoefd, is hij naar men denkt, in Peking geweest, waar hij een opleiding zou hebben gekregen in revolutionaire tactiek en guerilla- oorlogvoering, die hij later in Kwiloe en andere Kongolese gebieden in praktijk bracht. De dood van Moelele werd woens dagmorgen door Radio-Leopoldstad in een kort bericht gemeld. Hoe, waar en wanneer de opstandelingen leider het leven verloor werd er niet bij gezegd. LEOPOLDSTAD, 19-8. Alle in Kongo-Leopoldstad verblijvende on derdanen van Kongo-Brazzaville en Boeroendi moeten op last van de re- AMSTERDAM, 19-8. - De Neder landse handel met Oost-Duitsland is in 1963 met twintig procent gestegen ten opzichte van 1962. Deze' stijging heeft zifch in het eerste halfjaar 1964 voortgezet, zodat dit jaar kan wor den gerekend op een toeneming van het handelsvolume met tien tot vijf tien procent. Deze gegevens heeft de directeur van de Oostduitse „Kammer für Aus- senhandel" in Nederland, de heer R. Blankenburger, woensdag tijdens een persconferentie verstrekt. Hij achtte hiermee de handelsmo gelijkheden tussen Nederland en Oost-Duitsland bij lange na nog niet uitgeput. Zo heeft Oost-Duitsland onlangs een aanvrage gericht tot de Verenigde Machinefabrieken (V.M. F.) voor de levering van een aantal complete fabrieksinstallaties, o. a. voor de vervaardiging van melk poeder, kunstmest en chemische pro- dukten uit gas. Drie opvarenden Keerden tot dusver niet terug CAPE KENNEDY, Florida, 19-8. De Syncom-satelliet, die gebruikt zal worden voor het overbrengen van televisiebeelden van de Olympische Spelen in Japan naar de Verenigde Staten, is woensdag van Cape Ken nedy gelanceerd. De Syncom-3. die al „olympische' satelliet" wordt genoemd, weegt 37 kg. Hij beschrijft momenteel in elf uur een baan om de aarde, op een grootste afstand van 35.800 km en een kleinste van 1.125 km. Vandaag (donderdag) tegen 17 uur wanneer hij voor de derde keer op zijn grootste afstand van de aarde is gekomen, zal er op een sein van uit Australië een kleine raket wor den ontstoken, die de ellipsvormige baan van de satelliet in een cirkel vormige moet veranderen. De Syn com-3 zal zich op dat moment bo ven Sumatra bevinden. In de volgende tien of twaalf da gen zal de satelliet geleidelijk aan in zijn oositie boven de Stille Oce aan worden gemanoeuvreerd. „Stil" staan De omwentelingssnelheid moet ge- lijk worden aan die van de aarde, zodat het zal lijken of de satelliet stilstaat. De Syncom-3 zal, behalve voor rechtstreekse t.v.-uitzendingen uit Tokio, ook worden gebruikt voor te lefoon-. telex- en telefotoverkeer tussen de Philippijnen, Goeam en Californië. De lancering is geschied met een Delta Tad"-raket met een lengte ven 27 meter. Lr draaien nog drie Amerikaanse verbindingssatellieten om de aarde: de TeIstar-2, de ReIav-2 en de Syn- com-2. RILLAND BATH, 19-8. Drie men sen die dinsdagmiddag by slecht weer in een klein bootje vanuit Ril land Bath de Wcsterschelde zyn op gevaren, zijn tot dusver niet terug gekeerd. Men neemt aan dat zij zyn verdronken. Het bootje is woensdag morgen onbemand aangetroffen. De slachtoffers zijn: de 50-jarige bakk'cr G. Koster uit Rilland Bath (vader van vier kinderen) en de 49- jarige onderwijzer J. Blok uit Den LEEUWARDEN, 19-8. Tijdens een onweersbui, die zich woensdag bo ven zuidwest Friesland ontlaadde, werden zeven koeien van de veehou der K. Elgersma te Ha rich in het weiland gedood. De dieren die bij elkaar aan de kant van een sloot stonden, werden tegelijk door één bliksemslag gedood Zij vertegenwoordigden een waar de van tienduizend gulden. Haag, met zijn twaalf jaar oude dochtertje Connie. Het gezin van de heer Blok telde zeven 'kinderen. Rond twee uur vertrokken dins dagmiddag de drie mensen in een sloep vanuit de zogenaamde Ratten - kaai - een klein haventje dat vroe ger gebruikt werd voor het laden van suikerbieten - enkele kilome ters van Rilland Baüh. De sloep, ver moedelijk eigendom van bakker Koster, had geen zeil, geen motor en geen zwemvesten aan boord. .Toen d'e drie om vijf uur 's middags nog niet terug waren heeft een zoon van de heer Koster met een aantal Vrienden een speurtocht ingezet in een mo torbootje. Spoedig daarop ging ook de R.P. 18 van 1de rijkspolitie uit Wemeldiroge de Westerschelde op om naar de vermisten te speuren. Met zoeklichten heeft de rijks politie het woelige water van de Westerschelde gedurende de. nacht afgezocht. Eerst woens dagmorgen vond zij de boot langs de kust op een half uur gaans van de Rattenkaai. De boot was leeg. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's w Velen vinden het heerlijk 'b >5 om niets te doen en daarna (1 uit le rusten. In verband met een telexstoring, welke in de afgelopen nacht ont stond en gedurende de gehele mor gen voortduurde, bieden wy de le zers onze excuses aan voor het even tueel ontbreken van berichten uit de vroege dienst van het A.N.P., die wij als gevolg van deze storing niet heb ben kunnen ontvangen. In verband met een en ander waren wy genoodzaakt een enkel algemeen artikel meer te plaatsen als gebrui kelijk. Redaktie. Dit is de satelliet „Syncom 3", die woensdagmiddag vanaf Kaap Kennedy is gelanceerd en welke nu in een baan rond de aarde cirkelt. Gedurende twaalf dagen zal men de satelliet door het in werking stellen van kleine raketten in positie brengen, waarna het Voertuig gebruikt kan worden voor het relayeren van beelden tussen Tokio naar de Verenigde Staten. - Op de foto: de allerlaatste controle. Oost-Duitsland wil verder in ons land een aantal scheepsbouworders plaatsen. Men denkt hierbij aan op drachten voor drie middelgrote vrachtschepen van 7.500 ton elk, twee koelschepen van 4.Ö00 ton, twee kustvaarders van 1.000 ton en tien kleine koelschepen met een draagvermogen van ongeveer 600 ton. Vakantiecentrum door brand verwoest NORG, 19-8. Woensdagmiddag om omstreeks half vijf is het vakan tie-centrum „Het Trefpunt" te Norg door brand verwoest. Het centrum werd het vorige jaar in gebruik ge nomen. Het had 110 bedden. Nage noeg niets heeft men kunnen redden Van 28 gasten gingen ook de per soonlijke bezittingen in vlammen op. De schade wordt geraamd op 200.000 gulden. De brand ontstond op de dames afdeling. Van de vermisten heeft men tot dusver geen spoor gevonden. Het zoeken wordt voortgezet, maar men weet eigenlijk wel zeker dat alle drie zijn omgekomen. De Haagse onderwijzer J. Blok was met vakantie in zijn geboorte plaats Rilland-Bath. v Bijna overal droog Verwachting tot vrijdagavond: Opklaringen en bijna overal droog; zwakke tot matige, overwegend wes- -telijke.-wind; iets hogere temperatu ren overdag. 21 aug. Zon op 5.33, onder 19.52. Maan op 19.36, onder 3.02. Volle maan: 23 aug. te 6.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 aug. 2.03 v.m. 14.22 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 aug. 1.48 v.m. 14.13 n.m. Springtij: 25 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-8. Het K.N.M.I. deelt mede. - De depressie die de laatste dagen in een groot deel van ons land zoveel regen heeft gebracht, is- nu boven Zuid Zweden aangekomen. Ze maakt daar deel uit van een groot lagedrukgebied, dat zich over geheel Scandinavië uitstrekt. Een andere depressie, die zich ongeveer langs de 45ste breedtegraad over de Oceaan naar het oosten beweegt nadert de Golf van Biscaye. Ze zal waarschijn lijk Frankrijk binnen trekken maar geen invloed hebben op het weer in onze omgeving. Nederland zal zich morgen bij nog langzaam verder stijgende luchtdruk bevinden in een gebied met kleine verschillen in ba rometerstand. De wind zal daarom overwegend zwak zijn en aangezien de stabiliteit van de atmosfeer groter wordt blijft het bijna overal droog. Flinke zon nige perioden kunnen in verband daarmee worden verwacht. De tem peratuur zal een paar graden stijgen Goldwater noemt tegen standers „leugenaars" SPRINGFIELD (Illinois), 19-8. Sc- nator Barry Goldwater heeft woens dag in een toespraak te Springfield (Illinois) de politieke tegenstanders die hem oorlogszucthig noemen, voor leugenaars uitgemaakt. Hij is van mening dat de regering- Johnson door haar zwakte agressors in de verleiding heeft gebracht de wereld in een oorlog te storten. Een republikein had de Amerikaanse po litiek in Zuidoost-Azië nooit zo on duidelijk laten worden, dat Noord- Vietnamezen het waagden Ameri kaanse torpedobootjagers aan te val len, aldus Goldwater. SCHIPHOL, 19-8. Eind deze maand vertrekt van Schiphol onder auspi ciën van de Koninklijke Nederlandse Alpen-vereniging de - tweede - Ne derlandse Himalaya-expeditie, onder leiding van de cineast Jan Boon (Kitzbuchcl) Voorts zullen er aan deelnemen de studenten A. J. Driesgen (Delft), J. G. de Lint (Rotterdam) en F. C. Du- four (Delft), alsmede de Oostenrijk se berggids en slkileraar H. Schriebl. De heren Boon en Sdhriebl zijn reeds tweemaal in de Himalaya ge weest, de drie studenten 'beschikken alleen over A'ipenervaring. De eerste Himalaya-expeditie vond plaats in 1962, onder leiding van prof. Egeler en dr .de Booy. Toen werd de ruim 7000 meter hoge Nil- giri in de Nepalese Himalaya dooi de drie broers van Lookeren cam pagne voor de eerste maal beslegen. Ditmaal is de ruim 7100 meter hoge Himlung Himal, eveneens in de Nepalese Himalaya en nog onbesle- gen, het doel. Ter voorbereiding zul len passen tussen vier- en vijfdui zend meter worden overschreden. Tijdens de tooht zullen foto's en films van de Mongoolse bevolking en haar omgeving worden gemaakt. Vertrekpunt van de expeditie is de Nepalese hoofdstad Kathmandoc.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1