DE ZIERIKZEESCHE COURANT GRIEKENLAND TREKT EENHEDEN TERUG UIT N.A.V.0. Onderzoek naar weigering kleurlingen Grote belangstelling voor R.E.M.-aandelen Prijsverhoging van koffie Groep Indonesiërs aan land op Malakka Presidentschap en controle kernwapens Grote vraag naar „R.E.M."-antennes WAT" MT PE &IIT Chinezen vonden fossiel aap-mens Noord-Vietnam beschuldigt V.S. Tempel van Venus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 18 augustus 1964 120ste jaargang No. 19634 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Poslbus no. 1, lol. 01110-2255, ia ld.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. 4edakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: ^.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: VZierikzee vraagbaakvoor toeristen Strijdkrachten nodig 0111 huidige situatie het hoofd te hieden ATHENE, 17-8. Naar van betrouwbare zyde is vernomen, heeft de Griekse regering besloten een bepaald aantal militaire eenheden, die zij nodig heeft om aan de huidige situatie het hoofd te bieden, uit de NAVO terug te trek ken. Het secretariaat-generaal van de NAVO is hiervan in kennis gesteld. Later werd officieel medegedeeld, dat Griekenland besloten heeft land-, zee- en luchtstrijdkrachten, geplaatst onder de NAVO, terug te trekken om zijn verplichtingen tegenover Cyprus na te komen. Voorts is besloten de Griekse mi litaire eenheid, die is .geplaatst bij hot NAVO-'hoofdikwartiier in Izmir (Turkije) over te plaatsen naar Sa- loniki, in Griekenland. Generaal Lemnitzer, de opperbe velhebber van de NAVO, en het se cretariaat-generaal der NAVO in Pa rijs, zijn van de beslissing in kennis gesteld, aldus de officiële medede ling. In een maandagavond door de Griekse minister van buitenlandse zaken, Kostopoelos, uitgegeven ver klaring zegt deze, dat de Turkse re gering op 8 dezer strijdkrachten uit de NAVO had teruggetrokken, „zich beroepend op de noodzaak om deze strijdkrachten te gebruiken om re denen. voortvloeiend uit door Tur kije gesloten verdragen". De Griekse regering- aldus de ver klaring verder - heeft generaal Lem nitzer verzocht van Turkije de terug keer van deze troepen onder het NAVO-commando te eisen. „Helaas is dit verzoek van de Griekse rege ring onbeantwoord gebleven". Makarios Diplomatieke kringen in Athene menen, dat Griekenland met zijn jongste besluit*beoogt Makarios ge rust te stellen, dat in geval van nieuwe Turkse aanvallen, Grieken land in staat is aan de kant van Cy prus te vechten; verder Cyprus er van tc weerhouden militaire steftn aan de Sowjet-Unie te vragen om dat die dan niet meer nodig is, en ten derde bedoeld is ais reactie tegen de NAVO-leiding, die Turkije heeft toegestaan luchtmachteenheden te rug te trekken voor agressieve plan nen tegen Cyprus. DEN HAAG. Ter gelegenheid van de herdenking van de onafhankelijk heidsproclamatie van de republiek Indonesia op 17 augustus 1945, heeft de Indonesische zaakgelastigde in Nederland, drs. Mdh. Sharif, maan dag een receptie gegeven in kasteel Oud Wassenaar. De receptie werd zeer druk be zocht. De Russische hulp NICOSIA, 18-8. De lijfarts van president Makarios, het linkse lid van het Cyprische Huis van Afge vaardigden, dr. Vassos Lyssarides, heeft maandagavond op een pers conferentie in Nicosia 'verklaard, dat de Russische hulp aan de Grieks- Cypx'ioten in geval van verdere bui tenlandse inmenging op Cyprus, „doeltreffend en beslist" zal zijn. Hij zei dat de Russische legering geen enkele agressie tegen Cyprus zal toe staan. Dr. Lyssarides keerde maandag uit Moskou terug na een bezoek van tien dagen aan de Sowjet-Unie te hebben gebracht op uitnodiging van de Rus sische commissie van 'het „Congres voor Afrikaans-Aziatische solidari teit". Hij weigerde bijzonderheden te onthullen over de mogelijke vorm van de Russische hulp „uit veilig heidsoverwegingen", zoals hij zei. Wel verklaarde hij door president Makarios gemachtigd te zijn in zijn besprekingen met de Russische mi nister van buitenlandse zaken. Gro- miko, de militaire hulp en alle fa cetten van de kwestie-Cyprus te be trekken. Rassendiscriminatie in Amsterdamse dancing? AMSTERDAM, 17-8. De dienst algemene zaken van de gemeente Amsterdam stelt een onderzoek in naar de vermeende weigering van toegang aan een aantal kleurlingen tot twee met elkaar verbonden dan cings ((Lucky Star en Caramella)) achter het Leidseplein in Amster dam. Deze dienst is o.m. belast met de controle op de drankwetvergunnin gen. In de afgelopen dagen zouden verscheidene kleurlingen uit ge noemde dancings zijn geweerd, aldus heeft het hoofd van de afdeling al gemene zaken, mr. P. J. Hoogen- boorti, medegedeeld.- - - De chef van het politiebureau Leidseplein, hoofdinspecteur J. Vrij burg, deelde mede, dat hij in een gesprek met de exploitant van bei de dancings, de heer P. Broerse, tot de overtuiging is gekomen, dat er geen sprake is van een algehele we ring van kleurlingen. „Indien dat het geval was geweest, zou ik mij tot het gemeentebestuur van Am sterdam hebben gewend. Het blijkt echter dat de heer Broerse alleen een selectie heeft toegepast, niet al leen ten aanzien van kleurlingen, maar ook van blanken", aldus de hoofdinspecteur. Het hoofd dienst algemene zaken van de gemeente Amsterdam heeft zich inmiddels op de hoogte gesteld van de situatie. Volgens mr. Hoo- genboom bestaat er geen enkele aan leiding voor zijn dienst om zich ver der met deze zaak bezig te houden. AMSTERDAM, 17-8. Vanaf maan dagmorgen negen uur heerste grote drukte aan de loketten van het Am sterdamse bankiershuis Gebr. Tei- xcira de Mattos waar, zoals bekend, de inschrijving werd opengesteld op zeven miljoen gulden Volks Aande len Trust (V.A.T.) N.V., houdster maatschappij van de Reclame Ex ploitatie Maatschappij (R.E.M.) N.V. en de N.V. Reclame Productie Maat schappij (Reproma). Reeds om half zes stonden de eer ste belangstellenden voor de poorten van de bank, en toen de deuren om negen uur werden geopend was de rij van wachtenden aangegroeid tot naar schatting 250 personen, die in een lange stoet aan de anders zo rus tige Herengracht stonden opgesteld. Het behandelen van de aanvragen „Heren" stalen 130 gouden ringen ROTTERDAM, 17-8. Zaterdag middag kwam in een juwe lierszaak aan de Hoogstraat in Rotterdam een Engels spre kende man in gezelschap van drie andere heren - een klok kopen. Kort na hun vertrek werden 130 gouden ringen - ter waarde van ca. 8.000 - vermist. De man kon niet di rect slagen in de keuze van de klok. De verkoopster ging in de tussentijd enkele andere klanten bedienen en moest op een gegeven moment even naar de werkplaats achter de winkel. Een tweede verkoop ster bleef in de winkel achter, maar deze heeft de „Engels man" niet voldoende in de ga ten gehouden. Toen de eerste verkoopster weer in de zaak terugkwam waren de mannen verdwenen. Even later miste zij drie dozen met gladde gou den ringen van de toonbank. De klok werd niet verkocht. had een rustig verloop. In de eerste anderhalf uur werden ruim 400 in schrijvingen en stortingen afgewik keld. Wanneer de inschrijving zal worden gesloten, kon nog niemand meedelen, maar wel werd verklaard dat de schriftelijke aanvragen, die thans wel twee postzakken vullen, eerst na het sluiten van de persoon lijke inschrijvingen in behandeling- zouden worden genomen. Welke be dragen tot dusver met de totale stor- tingen zijn gemoeid, is nog niet vast te stellen. Tegen half elf begon de rij van wachtenden enigszins te slinken, maar het bankpersoneel verwachtte niet dat de toeloop vooreerst be langrijk zou afnemen. Binnen het bankgebouw was vrijwel het gehele personeel in touw om de grote toe loop zonder al t£ grote vertragingen op te vangen. Tot in alle uithoeken van het gebouw was de invloed te merken van de drukte, die aan de ingang en bij de loketten heerste. ..Een exploitant mag weigeren wie hij wil. Het schijnt zo geweest te zijn dat een aantal vreemdelingen zich ongepast gedroegen tegenover meisjes, als deze weigerden met hen te dansen. Andere bezoekers zeiden niet meer in de dancing terug te zullen komen, als bepaalde bezoe kers niet zouden worden geweerd", aldus mr. Hoogenboom. Nieuwe rassenrelletjes in Dixmoor (V. S CHICAGO (Illinois, V.S., 18-8. De zondagnacht in de zuidelijke Chica- gose voorstad Dixmoor begonnen rassenrelletjes hebben maandag avond tot nieuwe wanordelijkheden geleid, waarbij politie en negers schoten wisselden. De aanleiding hiertoe was het in brand steken door negers van de slijterij waar de moeilijkheden in het weekeinde begonnen. De eigenaar van de slijterij had, als gemeld, een negerin ontslagen, die hij ervan beschuldigde een fles met sterke -drank te hebben gesto len. De negerinwoners van Dixmoor „namen dit niet" en gingen voor de winkel betogen, waarop politie de toegangen tot de zaak afzette. Nader wordt gemeld, dat de po litie van honden en grote hoeveel heden traangas gebruik heeft ge maakt voor het verspreiden van een menigte negers, die met stenen gooi den naar de brandweerlieden die poogden de brand in de slijterij te blussen. Er zijn geen slachtoffers ge vallen. AMSTERDAM, 17-8. Aangezien by de laatste prijswijziging voor kof fie de consumentenprijzen de sty- ging van de pryzen voor ruwe kof fie slechts ten dele hebben gevolgd, is thans een verdere aanpassing der consumentenprijzen onvermijdelijk geworden. Naar het A.N.P. uit vakkringen verneemt, zullen met ingang van he den 18 augustus 1964, de koffieprij zen in het algemeen met acht a twaalf cent per pakje van 250 gram werden verhoogd. De pryzen zyn hiermede aangepast aan de thans blikbaar enigszins tot rust gekomen pryzen voor ruwe kof fie. Maandagochtend werd bij een bank aan de Heerengracht in Amsterdam de inschrijving opengesteld voor aandelen van de V.A.T. (R.E.M.-eiland). Zoals op de foto te zien, stonden in de vroege morgenuren reeds honderden men sen voor het bankgebouw te wachten. Gevecht met Maleisische troepen WASHINGTON, 17-8. „Het ministerie van defensie zal niets nalaten om er voor te zorgen dat de president van de Verenigde Staten - en hy alleen - de volledige controle over het gebruik van onze kernwapens bezit", zo heeft de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, maandagmiddag ver klaard tot de commissie van de democratische party, die het politieke pro gramma van de partij voor dc aanstaande presidentsverkiezingen opstelt. Amerikaanse geleerden hadden het meest zekere veiligheidssysteem ont wikkeld om er voor te zorgen dat kernprojecticien onder de absolute con trole van dc president van de Verenigde Staten bleven. „De verschrikkelijke verantwoordelijkheid van de ontketening van dc atoomstryd kan slechts worden toevertrouwd aan dc hoogste door het land gekozen functionaris: de president van dc Verenigde Staten", zei McNamara, die rechtstreeks inging op dc standpunten die senator Goldwatcr in zyn ge schrift heeft neergelegd. De Amerikaanse minister van defensie zei dat bij een kernoorlog op grote schaal tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie in één uur „bijna honderd miljoen Amerikanen om het leven zouden komen". Dat is driehon derd maal zoveel als gedurende dc tweede wereldoorlog. „Het zou een schrale troost zijn te weten dat meer dan honderd miljoen Russen eveneens zouden wordeli gedood". PONTIAN KETSJIL (Zuidwest- Malakka), 17-8. Naar schatting der tig tot veertig man zijn maandag vanuit Indonesië op de zuidwestkust van Malakka geland. Zij maken by gevechten met Maleisische troepen gebruik van mortieren en handgra naten. Ze kwamen volgens een medede ling van de Maleische regering on geveer tachtig kilometer ten noorden van Singapore met kleine .bootjes aan land. De regering heeft reservetroe pen onder de wapenen geroepen. Volgens een officiële bekendma king zijn tot dusver veertien infil tranten gevangen genomen. Aan Ma leisische zijde is één- gewonde ge vallen. Het is de eerste maal, dat melding is gemaakt van de landing van een vrij grote groep infiltranten op het schiereiland Malakka. Op Borneo zijn Maleisiërs en Indonesiërs al ander- Ernstig ongeluk niet bus in de V.S. SAN CLEMENTE (Californië, V.S.), 18-8. Een autobus met kinderen is tengevolge van het springen van een band nabij San Clemente, in de Amerikaanse 9taat Californië, met uit tegenovergestelde richting na- dëren'de auto's m botsing gekomen. Hierdoor hebben zeven personen het leven verloren, terwij'l meer dan zestig anderen werden gewond. De meeste doden waren inzittenden van de personenauto's. Onder de gewon- dén bevinden zidh minstens tien kinderen. UTRECHT, 17-8. In vele steden die .binnen het bereik van de REM- zenders liggen is de vraag op dit moment groot naar speciale REM- antennes. De fabrikanten kunnen aan die vraag nauwelijks voldoen. De verkoopleider van e'en der grootste antenne-fabrieken in ons land verklaarde-tegenover het A.N.P. dat de eerste aanloop 'in de verkoop onstuimiger is geweekt dan werd verwacht. Ongeveer twee weken ge leden kwamen de eerste verzoeken om plaatsing van REM-antennes binnen, maar sinds vorige week is de vraag pas goed op gang gekomen half jaar in guerillagevechten ge wikkeld. Vooi; het gebied van Pontian is een nachtelijk uitgaansverbod afgekon digd, terwijl enkele honderden mili tairen en politiemannen de jacht op de infiltranten hebben ingezet. Abdoel Razak, de Maleisische vice- premier en minister van defensie, heeft meegedeeld dat tpt de gevan gengenomen infiltranten personeel van de Indonesiche 'marine en ook Maleisische burgers, zowel Maleiers als Chinezen, behoren. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's (6 Weest voorzichtig in het be- /V yin, doch volhardend op hel einde. (A Wisselende bewolking Verwachting tot woensdagavond: Wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien; matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest; wei nig verandering in temperatuur. 19 aug. Zon op 5.30, onder 19.56. Maan op 18.20, onder 1.08. 20 aug. Zon op 5.32, onder 19.54. Maan op 19.02, onder 2.00. Volle maan: 23 aug. te 6.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 19 aug. 20 aug. BROUWERSHAVEN 19 aug. 12.33 n.m. 20 aug. 0.00 1.05 v.m. 12.37 n.m. 13.34 n.m. 0.56 v.m. n.m. 13.28 n.m. Verpleegsters ziek in Diaconessenhuis Breda BREDA, 17-8. In het Diacones senhuis in Breda moet een groot deel van het verplegend personeel, evenals de patiënten, het bed hou den. Volgens een mededeling van een der hoofdzusters is de ziekte niet van ernstige aard,. Het betreft hier vermoedelijk een onschuldige aan doening. Zondagavond voelde een deel der^ verpleegsters zich niet wel. Geleide lijk aan werd het aan,tal zieken gro- tez", totdat maandag in totaal 29 ver pleegsters het bed moesten houden. Een onderzoek naar de oorzaak van de plotseling opgetreden ziekte is in middels in volle gang. Tenten waaiden" om AMELAND, 17-8. Een windhoos tij'dens een onweersbui heeft op Ameland talrijke kampeerders in verlegenheid gebracht. Veel tenten op het kamp „Bollhienkehalle" in HoIIum zijn omgewaaid of vernield. Ook een caravan woei om. Enkele badgasten raakten door de wind geld, rijbewijzen en andere papieren kwijt. Op de camping „Kampvreugd" bij Nes waaiden enkele kleine tenten om. Iedere dag slaagt het Westduitse Rode Kruis er in 'klaarheid te bren gen in ongeveer 50 gevallen van ver miste Duitse soldaten uit de tweede wereldoorlog. Na de oorlog werden ongeveer 228.000 gevallen opgelost doch nog steeds komen er zo'n 1.200.000 namen voor op de lijst van vermisten. DEN HAAG. De 65-jarige A. L. Pronlk uit Den Haag is maandagmid dag op de Conradkade met zijn bromfiets onder een tram gekomen en ter plaatse overleden. Springtij: 25 aug. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT, 18-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven de Ierse Zee was van ochtend vroeg een depressie aange komen, die in noordoostelijke rich ting verder trekt. De koele oceaan- lucht, die om deze depressie stroomt, bereikte reeds maandagavond ons land. Kwamen maandagmiddag nog temperaturen van 25 tot 30 graden voor, de komende dagen zullen deze in het algfcmeen nauwelijks boven 20 graden stijgen. Het binnendringen van het kou front gaf op sommige plaatsen aan leiding tot onweersbuien. In de Golf van Biscaye komt een randstoring van de Britse depressie tot ontwikkeling. Deze trekt even eens naar het noordoosten en is oor zaak dat in ons land ook morgen het weer enigszins wisselvallig zal zijn met plaatselijk buien. HONGKONG, 18-8. Chinese ar cheologen hebben in het gebied van Lantien in de provincie Insjensi (noordwest China) een fossiele kies van een aapmens en een groot aantal fossielen van zoogdieren gevonden. De kies, afkomstig uit de linker bovenkaak, heeft een korte en brede kroon en een glad oppervlak. Het vorig jaar werd in deze streek een stukje been uit de onderkaak van een aapmens gevonden. Men nam toen aan dat het hier om een mens ging, die in dezelfde tijd of zelfs nog eerder geleefd heeft dan de Peking-mens. Deze Peking-mens leefde 400.000 jaar geleden HANOI, 18-8. Het Noord-Vietna- mese opperbevel heeft de V.S. be schuldigd van nieuwe schendingen van het luchtruim en de territoriale wateren van Noord-Vetnam. Op 12 en 13 augustus hadden Ame rikaanse militaiz-e vliegtuigen twee maal het Noord-Vietnamese lucht ruim geschonden. Op 12 augustus hadden acht Amerikaanse ooi'logs- schepen de territoriale wateren van Noord-Vietnam geschonden. ATHENE, 18-7. By rioleringswerk zaamheden in een buitenwijk van Athene hebben arbeiders standbeel den, lampen van klei en andere voor werpen blootgelegd. Oudheidkundi gen geloven dat men hier een tempel heeft aangetroffen, geivijd aan de godin der liefde, Venus. DALEN. Op het land van de heer J. Gubler in Dalen zijn maandag middag zes van de tien ikorenmijten door brand verwoedt. Voorts werdén een dorsmachine en een stro-pers door de brand vernield. De schade bedraagt meer dan vijftig duizend gulden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1