DE ZIERIKZEESCHE COURANT RUSSISCHE STEUN BIJ EVENTUELE INVASIE OP CYPRUS Kwart miljoen toestellen ontvingen R.E.M. Rotterdamse moord wordt „harde kluif" Dr. Martin King over Goldwater AUTOBUS MET FRANSE KINDEREN STORT IN RAVIJN CHROESJTSJOV WIL BEGIN 1965 EEN TOPCONFERENTIE Rassenrelletjes in Amerikaanse steden Nieuwe president in Zuid-Vietnam Voedselgebrek in India Pierprijs gesteld op 55 cent per persoon R.E.M. stoort ontvangst t.v. via tweede net Roken en longkanker ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maumkig 17 augustus 196-1 120ste jaargang No. 10633 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iennewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lol. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lokenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Vergadering gemeenteraad W ester schouwen De denkende telefoon van overmorgen Waarschuwing De Sowjet-Unie heeft gewaar schuwd voor de verantwoordelijk heid voor de gevaarlijke consequen ties. die uit een gewapende aanval op Cyprus zouden kunnen voort vloeien. De Sowjet-Unie heeft ver klaard dat in geval van agressie te gen de republiek Cyprus de Sowjet- Bereid tot besprekingen over het verlenen van hulp MOSKOU, 15-8. Naar radio-Moskou zaterdalg mededeelde, heeft de rege ring van de Sowjet-Unie aan president Makarios, in antwoord op diens verzoek om hulp, doen weten dat als op Cyprus grondgebied militair in- gr(jpen van buitenlandse zijde mocht plaats hebben, de Sowjet-Unie zal helpen bij de verdediging van zijn vrijheid en onafhankelijkheid. De Sowjet-Unie verklaarde zich voorts bereid tot besprekingen over de hulp die zij eventueel aan Cyprus zou kunnen verlenen, aldus radio-Moskou verder. De Sowjet-i-ogering zal zich blij ven inspannen voor het vinden van een vreedzame oplossing van het Cy prische vraagstuk, doch als de ont wikkeling der gebeurtenissen een andere wending mocht nemen en een inval op Cyprisch gebied mocht plaats hebben, zal zij zich niet af zijdig houden. Het persbureau „Tass" verspreidde de volgende verklaring: „In verband met direct gevaar voor invasie van buitenlandse strijd krachten op het grondgebied van Cyprus, heeft president Makarios de Sowjet-regering om militaire hulp verzocht, ter bescherming van de soevereiniteit en onafhankelijkheid van de republiek Cyprus. Geleid door het belang van het consolideren van de vrede heeft de Sowjet-regering onveranderlijk haar steun gegeven aan de rechtvaardige zaak van de republiek Cyprus, die het recht van alle Cyprioten - Grie ken en Turken - om vreedzaam te arbeiden en hun vereende soeve reine staat te versterken, verdedigt. Wij hebben meer dan eens verklaard dat elke poging om binnenlandse problemen van Cyprus op te lossen door middel van gewapende inter ventie van buiten af, tot niets an ders dan verdere verslechtering van de situatie op en om Cyprus kan leiden. Unie niet onverschillig kan blijven tegenover de dreiging van een ge wapend conflict, dat nabij de zuide lijke grenzen van de Sowjet-Unie zou kunnen uitbreiden en dat de veiligheid van ons land als wel de veiligheid van landen, die onze vrien den en bondgenoten zijn, zou kunnen raken. De Sowjet-Unie heeft de gebeur tenissen in hét gebied van Cyprus aandachtig gevolgd en blijft dit ook thans doen. Op 9 augustus heeft het hoofd der Sowjet-regering, N. S. Chroesjtsjov, er bij de regeringen der betrokken landen, waaronder ook Turkije, op aangedrongen terug houdendheid te betrachten, alsmede onvoorwaardelijke eerbied voor de onafhankelijkheid en territoriale in tegriteit van de republiek Cyprus". Eerste uitzending T.V.-Noordzee Twee Turken omgekomen ERMELO OMMEN, 15-8. Bij de werkzaamheden voor de Nederlandse Gasunie in Ermelo is de 31-jarige M. D. uit Balikesir in Turkije om het leven gekomen. Een stalen buis viel van een wagen en trof de man, die op slag werd ge'dood. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. In de buurtschap Hessem onder Ommen is de 33-jarige ongehuwde M. S. uit Rize, eveneens in Turkije, bij een verkeersongeluk gedood. ROTTERDAM, 15-8. Het gaat er naar uitzien dat de moord op de 26- jarige Elly H.-S., nu ruim drie weken geleden gepleegd in haar woning aan de IJsclubdwarsstraat in het Rotter damse stadsdeel Kralingen, voor de recherche een harde kluif gaat wor den. No de arrestatie van Nelly H.'s echt genoot, twee dagen na het misdrijf (politie: „hij is formeel in hechtenis genomen") en de aanhouding van de 23-jarige bouwkundig tekenaar A. van L. (politie: „hij is bijna zeker de man die we zoeken"), beide keren gevolgd door een vrijlating, weet de recherche thans te verzekeren dat het onderzoek met „onverminderde kracht wordt voortgezet". Voorts werd bekend dat na de aan houding en vrijlating van de echtge noot en de tekenaar nog geen nieuwe arrestaties zijn verricht. Evenmin zijn, zo wordt uit politiekringen ver nomen, nieuwe aspekten naar voren gekomen. AMSTERDAM, 1618. - Zaterdag avond waren ruim een kwart mil joen televisietoestellen in ons land op de R.E.M.-zender „T.V.-Noord- zee" afgestemd. Op de helft van deze toestellen was de ontvangst niet goed. De andere helft ontving T.V. Noordzee wel goed, ofschoon van deze groep slechts ongeveer een kwart van de ontvangstinstallaties was iutgebreid met een R.E.M.-an- tenne. Dit blijkt uit de radio- en tele visie-check, die door het markton derzoekinstituut „Makrotest N.V." in Amsterdam is uitgevoerd. Een der directeuren van „Makrotest", de heer G. Huisjes, lichtte toe, dat de check werd uitgevoerd middels een repre sentatieve telefonische enquête van tweehonderd vraaggesprekken. Op de eerste uitzenddag van „T.V.- HILVERSUM, 14-8. Als Goldwater president van de Verenigde Staten wordt, gaan we dê weg terug naar beneden, zo zelfs dat de gehele we reld vernietigd zou kunnen worden. Dit heeft de Amerikaanse negerlei der ds. Martin Luther King aan de vooi-avond van zijn bezoek aan Nederland gezegd in een inter view voor de K.R.O.-radio. Het ge sprek was in New York opgenomen. Een in 1940 in het vernietigings- heeft onlangs door bemiddeling van kamp Auschwitz geboren jongen het Rode Kruis zijn Poolse pleegmoe der terug gevonden. Toen zijn moe der bij zijn geboorte in het kamp hospitaal stierf, nam een 17-jarige Poolse verpleegster de zorg voor de zuigeling op zich. De jongen vertrok na de oorlog naar de Verenigde Sta ten. Noordzee" bleek vijftien procent van de televisiebezittende gezinnen in geheel Nederland afgestemd te heb ben op de R.E.M.-uitzendingen. De heer Huisjes voegde er desge vraagd aan toe, dat de check tot stand kwam in samenwerking met Bell Sell N.V. in Amsterdam. „Ma krotest" houdt dagelijks een steek proef ter peiling van de luister- en kijkdichtheid in alle uitzenduren en over geheel Nederland. Ook wordt voor de radio- en tele visie-check gebruik gemaakt van de mondelinge enquête, zoals er b.v. dinsdagavond een zal worden uitge voerd. De telefoon van de toekomst voor de eerste maal geëxposeerd op de Hann over Messe 1964, is thans te koop. Men behoeft er als 't ware alleen maar naar te wijzen en de verbinding wordt al tot stand gebracht. In plaats van de tot nu> toe gebruikelijke draaischijf of het ^drukknopsysteem heeft dit apparaat nog slechts van cijfers en letters voorziene uitdiepingen, die op de zachtste aanraking van de vingers reageren. Electronische elementen zorgen na het aanraken automatisch voor de verdere schakeltransacties. Een tweede bijzonderheid van de „Etafon" is het kleine electronische ge heugen, dat enige dikwijls door de abonnee gebruikte telefoonnummers onthoudt. Zelfs als een van deze nummers 16 cijfers zou hebben, is aan raking van één uitdieping voldoende en al het andere geschiedt vanzelf. Verder zijn een regelbare luidspreker en een speciale microfoon ingebouwd, die het voor slechthorenden gemakkelijker maken hel gesprek te volgen, terwijl abonnees die aantekeningen willen maken, de hoorn zonder meer terzijde kunnen leggen. De schrille beltoon is bij de Etafoonvervangen door een melodische reeks klanken van een electronische geluidsinstallatie. Zeventien inzittenden kwamen 0111 het leven BOURG ST. MAURICE (Franse Alpen), 17-8. Een autobus, waarin zich 76 van een uitstapje terugke rende Franse kinderen bevonden, is zaterdagnacht nabtf Bourg Saint Maurce, in Savoye (Franse Alpen), in een zeventig meter diep ravyn gestort. Hierbij zijn zeventien inzit tenden, namelijk drie jeugdleiders en veertien jongens van 10 tot 15 jaar, om het leven gekomen, ter wijl een dertigtal kinderen werd ge-- wond. De gewonde kinderen zijn in drie zieken'huizen opgenomen, waar door militaire artsen bijgestane burger geneesheren voor (hun levens strij den. Er is een oproep uitgegaan tot alle bloedgevers in Bourg Saint Maurice. Een politieman uit Ar ras, waar vele van de betrokken kinderen uit afkomstig zijn, heeft meegedeeld dat men 69 van de 76 kinderen terug heeft gevonden. De mogelijkheid be staat dat de zeven anderen zich niet in de bus hebben bevonden, doch er de voorkeur aan ihebben gegeven de weg naar beneden zelfstandig via muilezelpaden af te leggen. Deze politieman zei ook dat de bus pas maandagmorgen omhoog kan worden gehesen, zodat men dan pas het juiste aanta'l sladhtoffers kan vaststellen. De 41-jarige bestuurder van de autobus is een der veertien lichtge wonden. Zijn vrouw en een van zijn vijf kinderen, die zich in de bus be vonden, werden ernstig gewond. Alle kinderen zijn afkomstig uit de omgeving van de Noordfranse steden Arras en Amiens. Zij behoor den tot de „Vreugde- en Jeugdbe weging", die 'banden onderhoudt met de leiding van de 'kathedraal van Arras. Berm van de weg begaf het Het gezelschap had een herders- feest op de kleine St. Bem'hard bij gewoond1 en het was op weg naar huis, toen het ongeluk zich voordeed. De Chauffeur moest op 1.800 meter hoogte voor een andere auto naar de rechterzijde van de weg uitwij ken. Op dat 'ogenblik begaf de 'berm LONDEN, 16-8. Chroesjtsjov wil begin volgend jaar een topconferen tie met de leiders van de westelijke wereld beleggen, zo blijkt uit een vraaggesprek dat Lord Thomson, de eigenaar van „Thomson Newspapers Ltd." met de Russische premier heeft gehad en dat door de Britse „Sunday Times" wordt gepubliceerd. Vernielingen en vechtpartijen in New York-Chicago CHICAGO (Illinois), 17-8. Zondag nacht hebben zich in de zuidelijke Chicagosche, voorstad Dixmoor bot singen tussen blanken en negers voorgedaan, waarbij veertig perso nen over het algemeen lichte ver wondingen opliepen, die waren ver oorzaakt door het gooien met stenen en bakstenen. De meeste gewonden waren blanken. De moeilijkheden begonnen in het weekeinde, nadat de eigenaar van een slijterij een negerin, die hij er van beschuldigde een fles met alco hol 'houdende drank te hebben ge stolen, ontsloeg. Negers gingen voor dc winkel be togen, waarop de politie de toegan gen tot de zaak afzette. Blanken, die kwamen kijken wat er aan dc hand was. werden door 'groepen jeugdige negers aangevallen, hetgeen tot een algemene vechtpartij leidde. Daarop grepen een tweehonderd politiemannen, waarvan or enkele honden bij zich hadden, in. Een neger kreeg kogelverwondin gen. Een aantal winkels werd door negers geplunderd. Vernielingen NEW YORK. 16-8. Een voor hel grootste gedeelte uit negers bestaan de menigte van naar schatting onge veer 1.500 personen heeft zondag ochtend in het hart van New York. op Time Square, vernielingen aange-- richt. Volgens de politie kwamen de jon gelui uit een dansgelegenheid cn be gaven zij zich op weg naar Broad way loon een van hen een ijzeren papierbak opnam en deze door een winkelruit smeet. Zijn voorbeeld werd opgevolgd en van vijf magazij nen werden de ruiten ingegooid. De politie wist de menigte spoedig te verspreiden. Vijf jongelieden zijn ge arresteerd. Een van hen liep ernstige verwondingen op door rondvliegende glasscherven. Wat de ontwapening betreft had Chroesjtsjov gezegd, dat de Russen akkoord zouden gaan met een vrije en nauwkeurige inspectie als onder deel van een duidelijk ontwapenings program, als er een ontwapenings overeenkomst was gesloten en er een daadwerkelijk begin was ge maakt met de ontwapening zelf. De Russische premier was het ermee eens, dat de betrekkingen tussen het Westen en het Oosten nu beter wa ren dan een jaar geleden. Hij zei ook nu weer dat Rusland zich graag zou willen losmaken van zijn verplich tingen in Laos en Zuidoost-Azië. De basis, waarop de Sowjet-Unie met Engeland het voorzitterschap van de Geneefse conferentie van 1954 op zich had genomen was „afgebrok keld". Op dc vraag hoe h(j dc oplossing van dc kwestie-Cyprus zag, ant woordde Chroesjtsjov, dat dc Britse troepen zijns inziens van het eiland weg moeten. De Russische premier zei geen commentaar te willen geven op de positie van en de komende strijd lussen president Johnson en senator Barry Goldwater. „Ik wil mij niet in hun verkiezingen mengen", aldus Chroesjtsjov. Hij vond echter wel, dat Johnson „dom" was opgeti'eden tegen Noord-Vietnam en beschreef dit optreden als een „voortzetting van de politiek van wijlen Dulles". „Intern" liet geschil tussen China cn Rus land was een .interne aangelegen heid tussen twee communistische landen en de kapitalistische pers moest daar geen publiciteit aan ge ven". Inzake de toenadering van Roe menië tot 'het Westen merkte de Russische premier op dal Roemenië een „hecht en trouw commuistisch land was" en dat het dit ongetwij feld zou blijven. Als een communis tisch land vriendschap wilde sluiten met de kapitalistische wereld, dan had hij er geen bezwaar tegen. Lord Thomson heeft met Chroesj tsjov gesproken toen hij een bezoek bracht aan de maagdelijke gronden in Kazakstan. SAIGON, 16-8, Generaal Nguyen Khan wordt president van Zuid- Vietnam in de plaats van generaal Duong Van Mirch. Binnen een maand zal een nieuwe regering worden gevormd. Dc militaire revolutionaire raald, die de nieuwe president ihccfl geko zen, heeft een voorlopige grondwet afgekondigd, volgens welke een voorlopige assemblee zat worden gekozen door deze raad. Generaal Duong Van Mirth blijft adviseur van dc revolutionaire raad. De nieuwe president heeft meege deeld, dat de nieuwe regering een „oorlogskabinet" zal worden. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's (n Vrouwen zijn om bemind, y) (9 niet om begrepen te worden, (p van de weg het, waarna de wagen in de diepte stortte. Het drama voltrok zidh voor de ogen van de directeur der vakantie kolonie, de aibt Defernez, die in een auto achter de autobus reed. De stoffelijke resten van de zeven tien doden zijn opgebaard in een ge- improviseerde kapel, die in een zie kenhuis van Bourgh Saint Maurice is ingericht. NIEUW DELHI, 15-8. - Premier Sjastri van India heeft gezegd dat zijn ministers gedurende de eerstko mende maanden geen uitnodigingen voor lunches of diners zullen aanne men en dat de regering voorlopig geen bijeenkomsten zal geven waar wordt gegeten. Hij geloofde niet dat dit veel zal helpen om de voedselcri- sis op te heffen, doch men zou daar door misschien bij het vraagstuk stil blijven staan en zich naar de huidige omstandigheden gedragen. Doordat; naar een aantal provincies waar on gerustheid over de voedselsituatie heerste voorraden zijn gezonden is de toestand er thans beter dan een maand geleden, zei hij. India wordt deze zomer geteisterd door overstro mingen als gevolg van hevige regen val. Geologen hebben in een grot na bij Perigeux, in zuidwest-Frankrijk, het volledig bewaard gebleven ge raamte gevonden van een man dlie negenduizend jaar geleden heeft ge leefd. Zelfs de tanden van 'het skelet waren nog aanwezig. Veel wind Verwachting tot dinsdagavond: Wisselende bewolking met plaat selijk enkele buien. Tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. Belangrijk koeler. 18 aug. Zon op 5.28, onder 19.58. Maan op 17.29, onder 0.25. Volle maan: 23 aug. te 6.25. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 aug. 11.25 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 18 aug. 11.22 v.m. 23.54 n.m. Doodtij: 17 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedru'kgebied dat ge durende het weekeinde het weer in ons land grotendeels heeft bepaald, trekt over oost-Europa weg. Tegelij- kertij'd breidde zich vanmorgen de invloed van een vrij 'diepe oceaan- depressie, waarvan de kern bij zuid- I er land lag over west-Europa uit. Aan de voorzijde ervan voerden zuidoostelijke winden vandaag war me lucht naar ons land. Om de de pressie heen stroomt echter koele oceaanlucht, in de richting van west- Europa. Het koufront 'dat deze lucht begrenst, lag maandagmorgen boven west-Frankrijk, waar het regen bracht. Het front zal in de komende nacht ons land passeren, waarna de wind ruimt naar zuidwest en nog verder toeneemt. Vanwege de aan voer van 'koelere lucht zullen de temperaturen morgen aanmerkelijk lager zijn dan vandaag. Er zullen opklaringen voorkomen, maar ook zullen plaatselijk enkele buien val len. DEN HAAG, 14-8. De E.M.S. heeft vrijdagavond de toegangsprijs vo"ör de Scheveningse pier overeenkomstig het bevel van de officier van justitie in Den Haag, jhr. rar. Th. W. van den Bosch, op 55 cent per persoon ge steld. Het bestuur van de E.M.S. zegt zich gedwongen te zien overeenkom stig het bevel te handelen. De E.M.S. doet het evenwel onder voorbehoud van al haar rechten, ook die op de schadevergoeding. De verdachten in de pierprijsaffai- re, te weten de N.V. Exploitatie- Maatschappij Wandelhoofd Scheve- ningen, de president-commissaris van de E.M.S., de heer R. Zwolsman, en de direkteur van de pier, de heer A. Onstenk, hebben de rechtbank ver zocht de voorlopige maatregel in te trekken. AMSTERDAM, 14-8. Vele honder den televisie-kijkers in dc randstad Holland zijn tot de ontdekking ge komen dat de uitzendingen van dc R.E.M. dc ontvangst van dc uitzen dingen via het tweede net ernstig storen of geheel verdringen. Dit is gebleken toen de R.E.M. test beelden uitzond. Het geldt uitslui tend televisietoestellen die op een centrale antenne-systeem zijn aange sloten. Volgens de gemeentelijke woning- dienst van Amsterdam, die de aan leg van centrale antenne-systemen coördineert, is 70 percent van de toe stellen ouder dan drie jaar, wat be tekent dat men het tweede net niet rechtstreeks kan ontvangen. Dc uit zendingen via hot tweede net op ka naal 27 worden op deze toestellen middels oen omvormer ontvangen op kanaal 11. Sinds enkele dagen is nu gebleken dat ook de R.E.M. op kanaal 11 uit zendt. Het signaal van de R.E.M. blijkt de ontvangst van het tweede net ernstig te storen, vooral in hef zuiden en westen van Amsterdam (Buitenveldert en Osdorp). NEW YORK. 16-8. De wetenschap pelijk directeur van de raad voor tabaksonderzoek, een door de Ame- vi'kaanse tabaksindustrie gesteund lichaam, heeft zondag meegedeeld dat cndeiv.oekingen de theorie, dat roken longkanker veroorzaakt, nog steeds niet bevestigen. In zijn jaar verslag zegt dir. Clarence Cook Little dat zelfs uit meer dan 15 door dc raad gesteunde onderzoekingen niet is gebleken dat ihet roken van siga retten direct oorzakelijk verband 'houdt met kanker in de menselijke long.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1