DE ZIERIKZEESCHE COURANT TURKIJE WIL MET GRIEKENLAND PRATEN OM CYPRUS Tuinman Zoon Twee doden door gasverstikking Nederlanders op Spaans kampeerterrein verrast door verwoestend noodweer T.V.- Noordzee experimenteert DRIE JAAR MUUR IN BERLIJN Taptoe Delft 1964 Uitstel militaire dienst voor onderwijzers Nederlands pleidooi voor de ombudsman Drama in bergen van Basoetoland R.E.M.-t.v.-proefprogramma's 15 augustus ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 14 augustu^ T96j4 120ste jaargang >ïo,il9Gi2 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 KEDAKTlE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbu> no. 1, lel. 01110-2255. ie 18.00 uur: (el. 01110-2118. Girorekening no. 137677. ftedakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: M.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (maz. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Weer „eerste paal" in Zierikzeese industrieterrein Poging kwestie te regelen niet „vreedzame middelen" ANKARA, 13-8. Ankara is bereid een gesprek met Athene te beginnen over alle omstreden kwesties, zoals de kwestie-Cyprus, het probleem van de minderheden en de kwestie van de betrekkingen met de E.E.G. en de N.A.V.O. Dit heeft premier Inonu van Turkije verklaard in een brief aan premier Papandreou van Griekenland. Inonu legt er in een brief de nadruk op dat alle hangende vraagstukken in een maand opgelost kunnen worden. Wat de kwestie-Cyprus betreft, zo zei men in Ankara, is de Turkse re gering bereid te streven naar een nieuw compromis, met als enige voor waarde dat niemand door dit compromis vernederd wordt. In zijn antwoord aan Inonu zegt Papandreou, dat Griekenland de kwestie „met vreedzame middelen" poogt te regelen. Griekenland, aldus Papandreou, zal de bemiddelaar van de V.N. helpen om een „oplossing te vinden waarmee beide partijen ak koord kunnen gaan". Slaagt de be middelaar niet, dan blijft als enig vreedzaam middel over een beroep op de Algemene Vergadering dei- Verenigde Naties. Papandreou zegt voorts in zijn ant woord dat Griekenland het verleden wil vergeten en alleen naar de toe komst wil kijken. De Griekse rege ring wil dan ook gx-aag dat de vrede op Cyprus hersteld wordt. Die vrede zal er komen als Turkije zich aan de resolutie van de Veiligheidsraad houdt. Papandreou is het met Inonu eens dat er een gi-oot gevaar dreigt als de huidige kritieke toestand op Cyprus blijft voortduren. Niettemin meent Ingezonden mededeling Gaat n verhuizen Of gaat u tromven? Laat u dan eens door ons voorlichten omtrent meubelen vloerbedekk ing overgordijnen enz. enz. Desgewenst rijden wij ook met u gratis naar de toonkamers aan de fabrieken woninginrichters Mol 19 - Zierikzee hij dat de militaire maatregelen, die de Grieks-Cyprische leiders hebben genomen, gerechtvaardigd zijn, ge zien de dreiging van een Turkse lan ding. In regerinksgringen te Athene zegt men, dat Griekenland bij het oplos sen van de Cyprische kwestie geen half werk wil. Het moet een „ge zonde" oplossing worden, d.w.z. ver eniging van Cyprus met Grieken land onder bepaalde garanties aan Turkije. DEN HAAG, 13-8. In Den Haag zijn donderdagmorgen de 23-jarige bedi-ijfsleider S. Costa uit Milaan en zijn 28-jarige echtgenote. mevrouw P. Costa-Stevens, door gasverstik king om het leven gekomen. Het echtpaar en hun hond - een bouvier - logeerden bij familie in de Lange Houtstraat in Den Haag. Op deze kamer stond een gaskachel. De politie vei-moedt dat de 'hond, toen hij zich krabde, de gaskraan heeft opengestoten. Ook de hond is gestikt. Het dier sliep bij 'het echtpaar Costa op de kamer en had een plaatsje in de heek, waar zich de gaskraan bevindt. Van het in ruil afstaan van een stuk Gi-ieks gx-ondgebied aan Tur- kije kan geen sprake zijn, aldus deze kringen. Turks antwoord aan Chroesjtsjov Intussen heeft Inonu ook gerea- geerd op de boodschap van Chx-oesj- tsjov, waarin de Russische premier Turkije verzoekt „de militaire acties tegen Cyprus te staken". Inonu liet Chx-oesjtsjov weten dat Turkije de kwestie-Cyprus via onderhandelin gen heeft willen regelen. Maar er was niets positiefs uit de bus ge komen toen Tui-kije had verzocht om een bijeenkomst van de Veiligheids raad over de aanvallen van de Griekse Cyprioten op Mansoera en andere dorpen in noordwest-Cyprus. De „gei-echtvaardigde intei-ventie van de Turkse luchtmacht had zich slechts tot militaii-e doelen gericht en men had tot deze intex-ventie be sloten nadat Turkije's vei'zoek aan de landen, die mede garant zijn voor de soevereiniteit van Cyprus, om op Cyprus in te grijpen, ook niets had uitgehaald. Turken krijgen gebrek NICOSIA, 14-8. De Turken op Cy- prus beginnen gebrek te krijgen aan levensmiddelen, drinkwater en pe troleum. „Als Makarios niet wil dat ex- opnieuw bloed gaat vloeien, moet hij de economische blokkade jegens de Turkse minderheid staken", zo heeft de leider van de Cypx-ische Tur-( ken, di-. Fazil Kutchuk, die tevens v vice-px-esident is, op een persconfe rentie gezegd. „Wij laten onze men sen niet van honger omkomen zon der te trachten daar iets aan te doen", zei hij. - - ~-ir- 'i Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (h Wie de graankorrel niet eert >7 (6 Ia de oogst niet weerd. w Droog weer Verwachting tot zaterdagavond: Droog weer met zonnige perioden, maar plaatselijk ook wolkenvelden; zwakke tot matige wind tussen oost en noord; weinig vex*andex-ing in. tempex-a tuur. 15 aug. Zon op 5.23, onder 20.04. Maan op 14.19, onder 23.24. 16 aug. Zon op 5.25. onder 20.02. Maan op 15.27, onder 23.51. 17 aug. Zon op 5.27. onder 20.00. Maan op 16.31, onder Eerste kwartier: 15 aug. te 4.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 aug. 8.13 v.m. 20.24 n.m. 16 aug. 9.01 v.m. 21.19 n.m. 17 aug. 10.07 v.m. 22.35 n.m. BROUWERSHAVEN 15 aug. 16 aug. 17 aug. Doodtij 8.03 v.m. 8.54 v.m. 10.04 v.m. 20.22 n.m. 21.18 n.m. 22.23 n.m. DEN HAAG, 13-8. T.v.-Noordzee van de N.V. R.E.M. heeft dondei'dag de proefneming met testbeelden nijver voordgezet. Behalve een Ame rikaans meetbeeld verschenen ook diverse soor'ten foto's op het (in Den Haag) niet door een antenne ver sterkt beeld. Het waren „Chinese" plaatjes, afwisselend in strijklicht, half tegenlicht en tegenlicht. De dieptescherpte van de beelden was reeds redelijk, maar de lichtverde- ling over het scherm was nog on evenwichtig en onrustig. De afschei ding van de beeldlijnen was duide lijk zichtbaar. De projekties werden doorgaans begeleid door een gezellig muziekje. DEN HAAG, 13-8. Tenminste ne gentig Nederlanders bevonden zich cp het woensdagavond door een noodweer volledig verwoeste kam peerterrein „El Buen Vino" in de Spaanse plaats Calafell. Hun reis werd georganiseerd door het reisbu reau „Sporthuis Centrum" te Rotter dam. Volgens A.F.P. zijn de getx-offen kampeerdex-s ondex-gebx-acht in het parochiehuis van Calafell. De deelnemers aan de reis komen uit alle delen van het land. Zondag avond om half twaalf zijn ze met een D.C.-7 van Martins Air Charter van Schiphol vertrokken en nog de zelfde nacht om half drie in Barce lona aangekomen. Met bussen is het gezelschap daarna naar het kam- oeerterx-ein gebracht. De hoofdverkeex-sweg van Barce lona naar Valencia staat bij Calafell onder water. In Lloret del Mar, aan de Costa Brava, zijn de straten in woedende stromen veranderd. Vijf- en-veertig auto's werden hier de zee in gesleurd. Hetzelfde deed zich voor in Villa Nueva y Geltru, aan de Costa Dora- da. waar de door de stad stromende rivier La Pestera buiten haar oevers trad en het stadscentrum over stroomde. Ook hier werden verschei dene auto's van buitenlandse toeris ten door het water meegesleurd. Geen ongelukken Het hoofd van de x-eisafdeling van Sporthuis Centrum de heer P. Ter- wan deelde later mee dat niet 90, maar 180 Nederlanders zich op het door noodweer overvallen kampeer- terrein „El Buen Vino" bevonden. Waarschijnlijk heeft zich echter geen enkel persoonlijk ongeluk voorgedaan. Volgens de heer Tervvan heeft een journalist dit vanuit Ma drid aan een der reisleiders van Sporthuis Cen'ti-um telefonisch mee gedeeld. De organisatoren van de x-eis zullen alles in het werk stellen om de Nederlanders op noi-male wijze hun vakantie te laten door-' brengen. Verreweg het gx'ootste ge deelte van d'e 180 vakantiegangers is afkomstig uit de steden, waar Sporthuis Centrum zijn filialen heeft gevestigd, t.w. Rotterdam, Amster dam, Den Haag, Eindhoven, Gx'onin- gen, Arnhem, Haarlem, Utrecht en Enschedé. De 180 Nedex-landers zijn in twee gx-oepen van 90 vakantie gangers op twee wekelijkse vluch ten met een DC-7 van Martin's Air charter naar Spanje gebx-acht. Door de vrij hoge temperaturen aan het begin van de zomer, is er in ons land een overvloed van tomaten ontstaan. Op veilingen brengen de vruch ten niets meer op en dan gaan ze maar naar de mestvaalt. De foto toont duizende kilo's tomaten tussen Venlo en Horst op de velden. BERLIJN, 13-8. Zowel in Oost- als in West-Berlijn was de bewaking van de zönegrens donderdag verscherpt, terwijl honderden Westberlijners, on der wie burgemeester Willy Brandt, kransen en bloemen legden bij ge denktekens voor degenen die bij de vlucht over de donderdag drie jaar geleden opgetrokken muur het leven lieten. De Westberlijnse politie had strenge orders, incidenten snel de kop in te drukken. Om herhaling van de luidruchtige betogingen die deze dag voorgaande jax-en kenmerkten te voorkomen, had den de Westberlijnse autoriteiten een beroep op de bevolking gedaan uiting te geven aan haar gevoelens door 's avonds „een uur stilte" in acht te nemen. Dit verzoek om „stilte" wordt in West-Berlijn gezien in het licht van de ondex-handelingen die itio- menteel met de Oostduitsers gaande zijn voor een nieuwe uitgifte van dagpasjes, waarmee Westberlijners een bezoek aan verwanten in het oostelijke stadsdeel zouden kunnen brengen. Volgens welingelichte krin gen zijn de besprekingen in een be slissend stadium gekomen. Niet alle Westbex-lijnex-s zijn het echter eens met het stadsbestuur. Volgens velen zou men een duidelijk protest tegen de „muur" moeten la- 17 aug. HET WEEKOVERZICHT De BILT, 14-8. Het K.N.M.I. deelt mede: ln de nacht van donderdag op vrijdag is in het noorden en noordoosten van het land de bewol king verdweiien, maar elders hand haafden zich nog i-estanten van het fi-ont dat de voorgaande dagen lang durige i-egen veroox-zaakte. Er na- dex-t van de Noordzee een zwakke rug van hoge luchtdruk. Deze rug wordt gevolgd door een paar zwak ke fx-onten, die opgenomen zijn in een noordelijke stroming van koude polaii-e lucht, die zidh aan de flank van een depressie boven noord- Scandinavië heeft ingesteld. In ver hand hiei-mee wordt verwacht dat na een periode met opklaringen met wind uit noordelijke richtingen wol kenvelden binnendrijven. De regen kansen blijven echter klein. In de temperatuur kom't wéinig verande ring. DELFT, 13-8. Op dondei'dag 27 augustus wordt te Delft de première gegeven van „Taptoe Delft 1964" die ditmaal, zoals donderdag te Delft door de algemene militaire leider, de luitenant-kolonel J. G. M. Kx-aayen- .oord, op een. persconferentie werd medegedeeld in 'hét teken zal staan van het 150-jarig bestaan van de Koninklijke landirxaoht en het even- DEN HAAG, 13-8. - Een studiecommissie van de „Vereniging i voor Administratief Recht" (V.A.R.), althans de meerderheid van J die commissie, is tot de conclusie gekomen dat in ons land moet worden overgegaan tot de instelling van het instituut van de om- budsman, uiteraard na aanpassing aan de Nederlandse verhoudingen. „Het voorstel tot invoering van het instituut van de ombudsman is niet ingegeven door -het blinde optimisme, dat met dit instituut nu de oplossing van alle moeilijkheden zal ztfn gevonden", zo wordt opgemerkt- in het dezer dagen verschenen rapport van de studie commissie. De meerderheid der commissie staat met positief ver trouwen tegenover het instituut, omdat dit voor de burger van be tekenis zal ztfn doordat het hem een duidelük adres verschaft waar hü zich met klachten over het bestuur door de overheid zal kunnen vervoegen en omdat het instituut tevens zal bijdragen tot verbete ring van het peil van het overheidsbestuur. Voorts is de meerder heid van de commissie van oordeel, dat het instituut mede een steun zal kunnen zijn voor het overheidsbestuur, wanneer dat ten onrechte van onjuist optreden wordt beticht. DEN HAAG, 13-8. Voor het school jaar 1964 zal voor het verlenen van uitstel militaire dienst aan onderwij- zex-s bij het gewoon lager ondex-wijs dezelfde gedx-agslijn als voor het schooljaar 1963 worden gevolgd: aan ondex-wijzers, aan wie voor het ge hele schooljaar 1963-1964 uitstel van eerste oefening werd vei'leend voor ondex-wijs aan een afgelegen gx-otere twee- of driemansschool, waar zij onmisbaar waren en nog zijn zal vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige worden vexdeend. De vrijstelling zal pas na het schocljaar 1966-1967 voorgoed wor den verleend. Tot dat tijdstip zal de onderwijzer, aan wie vrijstelling ver leend werd op de school waaraan htf thans is verbonden, werkzaam moe ten blijven. Canadese tarwe voor Polen en Bulgarije WINNIPEG, 13-8. De Canadese tarweraad heeft donderdag de ver koop aan Polen en Bulgarije van 9.200.000 bushel tarwe te waarde van naar schatting 18.400.000 dollar bekend gemaakt. Polen krijgt 7.400.000 bushel. Het is de derde levering aan dat land op grond van een in november 1963 ge sleten contract. De levering van 1.800.000 bushel aan Bulgarije is ook de derde onder een lopend contract. Vervx-oegd klein verlof in afwach ting van gx-oot verlof zal in zo ruim mogelijke mate worden verle.end aan in wexkelijke dienst zijnde onder wijzers. Aan onderwijzers die dit jaar af studeren zal wederom slechts uitstel voor het gehele schooljaar 1964-1965 worden verleend, indien zij een funktie gaan vervullen aan een zeer afgelegen grotex-e twee- of driemans school, en dan alleen in de meest ur gente gevallen. MASERU, 13-8. In het hoge berg land van het district Mohalcs Hoek, in Bascetoland, zijn naar eerst thans aan het licht is gekomen, in juni j.l. minstens 85 jonge Afrikanen door kcuclc omgekomen. Hun lijken zjjn kortgeleden, na hel intreden van de dooi, ontdekt. De slachtoffers kwamen om in een loods, waarin zij stamonderricht ont vingen en dat bezweken was onder de dikke sneeuwlaag, die in juni in de bergen van Basoetoland viel, de hevigste naar 's mensen heugenis. Men vreest dat het totale aantal slachtoffers uiteindelijk wel honderd zal bedragen. De meesten kwamen door vei-stikking of door koude om. Willy Brandt, de bui-gemeester van West-Berlijn, heeft de bevolking verzocht donderdag van 20.00 tot 21.00 ^ens 15Ö-jaing bestaande korps dei- uur van'de straat te blijven, ter hei*- f'koninklijke marechaussee. Het his- denking van de derde verjaardag van torisc'h gedeelte van deze taptoe de muur. Alle verkeer zal in dat uur wordt gevoi-md door een escadron stilliggen. lanciers met li-ompeitters in de kleur rijke tenue van 1847. Als» tegenstel ling hiermede wordt na dit histori sche gedeelte geëxerceerd door mili tairen van 'het jongste dienstvak van de koninklijke landmacht, vexdegen- woordigd door 'het detachement en het tamboexdcorps van de technische \dienst sohooltechnisahe dienst. Zuid-Rhodesië stoort zich niet aan rechterlijke uitspraak SALISBURY, 13-8. - De ï'egering van Zuid-Rhodesië zal de nationalis tische negerleider Josjua Nkomo niet in vrijheid stellen, ondanks het feit dat het hhof van beroep van het hooggerechtshof de maatregel waar bij Nkomo en 85 van zijn medestan ders op. 16 april j.l. naar afgelegen stx-eken zijn verbannen, onwettig 'heelt verklaard. Volgens het hof bie den de 'plaatsen waar de betrokke nen zich thans bevinden, niet de mo gelijkheid tot „een redelijke uitoefe ning va-A dé persoonlijk? vrijheid". Arrestaties in Korea SEOEL, 14-8. In Zuid-Korea zijn 41 personen van een ondergrondse beweging gearfesteerd die gepro beerd hebben 'de regering ten val te bx-engen. Dit maakte het hoofd van de geheime dien9t vrijdag bekend. Hij zei dat de 'organisatie, die 57 le den telde, haar opdrachten van Noordkoreaanse communisten ont ving. Onder de gearresteerden be vinden zich journalisten, hooglera ren en studeiTten. AMSTERDAM, 13-8. - Dc R.E.M.- tclevisic proefprogramma's beginnen cp 15 augustus van 18.30 tot 19.45 uur. Vanaf 22.00 uur zal dit pro gramma worden herhaald. Het pxegx-amma omvat o.a. een in- ti'oduktie voor de kijkers en een do cumentaire over bouw en constrlxc- tie van het R.E.M.-eiland. Deze do cumentaire is gemaakt door de Fran se regisseur Maxe Fisher en camera man Bert van Munster van Oscax-- film N.V. met muzikale impievisa- ties van de componist Herman Schoondex-walt. Deze film werd tij dens een persbijeenkomst te Amster dam vertoond. Proefprogi-airima's als het onder-? havige zullen tot 1 september wor den herhaald. Dan beginnen de de finitieve programirxa's van 18.30 tot 20.00 uur op dinsdagen en donder dagen bovendien van 20.00 tot 22.00 uui\ op vrijdagen en zaterdagen van 22.00 tot 24.00 uur en op zondagen van 15.00-16.00 uur. Gepoogd wordt zoveel mogelijk buiten de zendtijden van Bussuiri te blijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1