RNE alles Ge) kan met CElii De bloedbaden in Afrika frisse drank lanke drank marrie s mogelij kheden MET ULTRA-WASWERKING. BLIK DOOR HET WERELD Wie Kongo's premier Tsjombe in het openbaar hoort, maakt zich wei nig zorgen om. de rebellie van Soe mialot in het oosten van zijn land, maar in privé-gesprekken - aldus de New York Times - laat hij somber der geluiden horen. Men mag aan nemen dat de oprechtheül van Tsjombe, waarvoor hij overigens niet al te zeer bekend staat, binnens huis beter uitkomt dan bij officiële gelegenheden. De rebellie stelt hem voor een akelig dilemma: het Kongolese leger kan de opstand niet aan. En de eni ge macht die hij met hoop op succes tegen Soemialot in het veld kan brengen, zijn z'n beruchte huurlin gen, de Katangese gendarmen. Maar als hij die gebruikt, stempelt hij zich meteen weer in Afrikaanse ogen als de oude Tsjombe, de zetbaas van de Union Minière, een kwalijke titel met kolonialistische boventonen die hij juist zo zijn best doet kwijt te raken. Hij vreest nog iets van het ge bruik van zijn gendarmen: de re bellen hebben gedreigd dan de Euro peanen in hun al grote gebied - een paar duizend Belgen en wat ande ren - te molesteren. Een dreigement dat men ernstig moet nemen en dat de Belgen ook al ernstig genoeg ge nomen hebben om hun militaire ad viseurs strikt last te geven zich niet te bemoeien met het dempen van de opstand. Geen gtzag Brussel denkt er om dezelfde re den evenmin over om een handje te help enmet strijdkrachten, wel stu ren België en V.S. wapens. Adoela, Tsjombes voorganger, wist evenzeer dat hij met Moboetoes leger de re bellen niet baas kon. Hij informeer de naar Afrikaanse hulp en Nigeria was niet onwelwillend. Maar voor de Nigerianen is het één ding om Adoela te helpen en heel wat anders om dat voor Tsjombe met zijn kwa lijke verleden te doen. De politici hadden gehoopt dat de handige diplomaat Tsjombe de lei ders van allerlei groepen tot samen werken zou kunnen bewegen. En voor een deel is hem dat ook wel gelukt, onder meer met de op zijn instigatie vrijgelaten Laemoembist Gizenga. Dat het hem met Soemialot en anderen niet lukt, komt niet al leen doordat dezen niet willen, maar ook omdat ze niet kunnen. Met eni ge lieden heeft Tsjombe als verzoe- Ingezonden mededeling i' Pi, ;"V V - QC lÉËi ningsoorkonden getekend, zonder dat er iets veranderde: de leiders had den geen invloed op hun volgelingen. Met Soemialot en de zijnen is het net zo. Die noemt zich de tweede Loemoemba, maar in feite zou hij z\jn mensen geen bevel kunnen ge ven om een wapenstilstand in acht te nemen of iets dergelijks. De re bellie leeft van stamtegenstellingen en gaat zijn eigen weg: in plaats van een leider is Soemialot iemand die door deze vloed wordt meegezogen en die ten onder zou gaan als hij er tegenin wenste te gaan. De staat Zambia In het. buurland Noord-Rhodesia - dat als 38ste Afrikaanse staat op 24 oktober onder de naam Zambia onafhankelijk wordt - ontwikelt zich iets dergelijks, zij het dat hier het gevecht onder religieuze vlag wordt gevoerd. Dat de negerin Alice Lenshina haar Loempakerk stichtte elf jaar geleden en daarmee nogal wat aanhang verwierf in de Bemba- stam, was voor de Engelse overheid van toen niet lastiger dan een an dere secte. Deze secte kreeg van de profetes order zich buiten politieke -aken te houden en daardoor kwam ze in conflict met de toen nog ille gaal opererende U.N.I.P.-partij, die het niet accepterde dat haar mede werking werd geweigerd. Uit wraak werden dorpen overvallen en dus trokken Bembakrijgers op hun beurt weer uit om verhaal te halen. De gevechten van nu zijn wel licht ontstaan doordat de U.N.I.P. zich als regeringspartij weer sterk voelt. Het resultaat is dat Alice Lenshina nu - haast van de weer omstuit - de leidster is geworden va nde Loempa-r eb ellen, die, fana tiek gelovend een door haar gete kend paspoort naar de hemel te hebben, zich doodlopen in het ge weervuur van de troepen die rege ringsleider Kenneth Kaunda heeft gestuurd. Kaunda (eertijds op de missie school een klasgenoot van Alice Lenshina) heeft zich steeds op Gan dhi's leer van geweldloosheid geba seerd en is bepaald geen vechtjas, zoals al blijkt uit zijn bijnaam („zij ne heiligheid"). Hij weet echter (het Kongolese voorbeeld vindt hij ten slotte vlak over de grens) dat als aan dit bloedige spel van wraak en weerwraak geen eind ivordt ge maakt, het hele land toneel van de verbeten strijd kan worden. En hij wil Zambia wat waardiger over de grens van de onafhankelijkheid la ten schrijden dan Kongo het inder tijd al deed en nu nog eens doet. voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ribbhem: vik. J. P. Broeder, Rotterdam; te Goedereede: D. C. v. Wijnen, Wouterswoude; te Hulst: G. E. Huizinga, Waarde (Z.). Bedankt voor Vrouwenparochie: kand. J. Tersteege, Oosterwijtwerd; voor Ternaard: L. Lircgen, Klaziena- veen; voor Haarlem (valk. W. H. v. Asperen): E. J. N. Kronenburg, Hel- lendoorn; voor Zaandam (vak. A. J. Engels): K. v. Otteren, Lathum; voor Meteren en Est: L. G. Zwanenburg, Stavenisse. Ger. Kerken Beroepen te Bal'k: kanid. W. E. M. Honig. Amsterdam; te Rotterdam- Zuid (6e pred.pl.): J. v. d. Schaft, v.h. vriigem. pred. te Murmerwou- de; te Grootegast (va'k. ds. B. Smil- de): W. P. H. Pouwels, Nunspeet. Aangenomen naar Echten (Fr.) kand. J. Kroeze, Kampen, die be dankte voor Arum, Geesteren-Gel- selaar, Nederhorst den Berg en voor Zoutkamp. Bedankt voor Marum: A. Wier- singa, Winschoten. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Valthermond-Tweedé Exloërmond: kand. H. J. Venhuizen, Harderwijk. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Nieuwe Pekela: I. de Bruyne, Rotterdam-C. Aangenomen naar Eemdijk: kand. G. Bouw, Nunspeet, die bedankte voor Heerde, Maassluis, Schiedam, Tholen, Oud-Vossemeer, Urk, Vlaar- d'ingen, Werkendam en voor Zaam- slag. Ger. Gemeenten Tweetal te Lisse: P. Blok, Dirks- land en A. Hofman, Zeist. Wereldbond van Reformatorische kerken FRANKFORT, 10-8. Op d ealgeme- ne vergadering van de Wereldbond van Reformatorische Kerken is maandag na een langdurige discus sie het verslag van de vaste com missi e over de R.K. Kerk goedge keurd. Daarin worden het „nieuwe klimaat" en de „tekenen van ver nieuwing" in de R.K. Kerk met in stemming begroet. Dr. W. A. Visser 't Hooft over de encycliek GENÈVE, 12-8. Dr. W. A. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, heeft in Genève verklaard, dat de houding die paus Paulus in zijn encycliek tegenover de andere kerken heeft aangenomen „bemoedigend" is, maar dat die houding tevens aantoont, dat „wij nog ver verwijderd zijn van de dag waarop de volledige eenheid der kerken een feit zal zijn". Het is bemoedigend, aldus dr. Vis ser 't Hooft in een verklaring voor de pers, dat paus Paulus zo sterk de nadruk heeft gelegd op de noodzaak van de dialoog met de christenen die niet tot de rooms-katholieke kerk behoren. FINANCIËN EN ECONOMIE Aandelenkoersen in Londen omhoog LONDEN, 12-8. De aandelenkoer- sen op de Londense effectenbeurs hebben een van de grootste stijgin gen van dit jaar te zien gegeven. Waarnemers achtten de stijging een bewijs, dat de kansen van de regerende conservatieve partij om de algemene verkiezingen van dit na jaar te winnen gestadig toenemen. Volgens een ervaren beursman wa ren de aankopen van politieke aard en gebaseerd op de opvatting, dat de kansen van de regering om te win nen zullen blijven verbeteren. Het koersindexcijfer van de Fi nancial Times steeg met 4,1 tot 362,3 punten, het hoogste peil van dit jaar en slechts 3,4 punten onder het re cordniveau van mei 1961. LANDBOUW EN VEETEELT Minder melkveehouders in de Verenigde Staten In de periode 1954 tot 1959 daalde het aantal melkveehouders in de U. S.A. met 39 pet., terwijl in hetzelfde tijdvak het aantal koeien per bedrijf met 33 pet. 9teeg. Onmiskenbaar gaat de melkveehouderij de richtiag uit van grotere veestapels op min der bedrijven, welke zich in toene mende mate specialiseren. De bedrijven met minder dan 20 koeien daalden in genoemde peri ode sterk in aantal, vooral bij de categorie van 2-9 koeien, terwijl het aantal bedrijven met 20-50 koeien voortdurend toenam, aldus Veeteelt en Zuivellberichten. ..Flitsen" uit het buitenland Indonesië heeft een overeenkomst gesloten met Italië waarbij dit land aan Indonesië een. krediet verleent van ruim tweehonderd miljoen gul den voor de bouw van een kunst- mestfabriek. De fabriek zal 195.000 ton kunstmest per jaar produceren. MOSKOU. Adzjoebei, de schoon zoon van Ohroesjtsjef en hoofdre dacteur van de IawesJtia, is van me ning dat bij de Westduitsers „een redelijker kijk op de wereld van thans" bezig is zich te vormen. Een groep Russische journalisten bracht onlangs onder leiding van Adzjoe bei een bezoek aan west-Duitsland. WARSCHAU. Op de Powonski-be- graafplaats in Warschau is het stof felijk overschot van de Poolse pre sident Aleksander Zawadzki met militaire eer ter aarde besteld. PRETORIA. De besprekingen over het bezoek van een niet-officiële Nederlandse missie aan Zuid-Afrika met het doel ter plaatse het apart- heidsvraagstuk te bestuderen en het Nederlandse standpunt daaromtrent uiteen te zetten, schijnen moeilijk heden op te leveren. CANBERRA. Op de Australische begroting voor 1964-'65, die is inge diend, is ruim 880.000 Australisch pond (ongeveer zeven miljoen gul den) meer uitgetrokken voor het ge subsidieerde immiigra'tieprogramma dan vorig jaar. ELISABETHSTAD. Volgens in Eiisabethstad ontvangen berichten is de stad Manono, 500 kilometer'ten noorden van Elisalbëthstad, in han den der opstandelingen van Soemia lot gevallen. De installaties der mij nbouwmaatsohappij „Geomines" zouden zijn vernield. ATHENE. 64 personen die tijdens de Griekse burgerkrijg na de twee de wereldoorlog naar Albanië waren weggevoerd zijn 'bij de grenspost Kakavia aan d'e Griekse autoriteiten overgegeven. BANGKOK. Bij politierazzia's in Bangkok en andere plaatsen zijn 24 personen aangehouden, die verdacht worden van spionage voor Cambod ja. Tot de aangehoudenen behoort de huisbewaarder van de voormali ge Cambodjaanse ambassade in Bangkok. SANTIAGO. Chili heeft de diplo matieke en consulaire betrekkingen met Ciïba opgeschort, zo heeft de Chileense minister van buitenlandse zaken, Julio Pihilippi, bekend ge maakt. WASHINGTON. Het Amerikaan se departement van buitenlandse za ken 'heeft ontkend dat de Ameri kaanse luchtmacht bombardementen op doelen in Laos zou hebben uit gevoerd. WASHINGTON. De Amerikaanse ren a at heeft het door president Johnson voor het begrotingsjaar 10B4-'fi5 gevraagde bedrag van 3.466.700.000 dollar voor hulp aan het buitenland, teruggebracht tot 3.250 miljoen. BIRMINGHAM. De 32-jarige Charles Wilson, die tot dertig jaar gevangenisstraf was veroordeeld voor zijn aandeel in de befaamde beroving van een posttrein, as uit de gevangenis bij Birmingham ont snapt. TOKIO. Volgens een in Tokio op- gevangen uitzending van het Noord- Vietnamese persbureau, is de Ame rikaanse vlieger, die 'tijdens de Ame rikaanse luchtaanvallen op Noord- Vietnamese bases de vorige week werd neergeschoten, kort na zijn ge vangenneming „strompelend" door de straten van een nabij Hanoi ge legen stad geleid. NEW YORK. Het Amerikaanse weekblad „Newsweek" heeft gemeld dat op 4 augustus een „beroemde Italiaanse hartspecialist" met spiped naar China is vertrokken om, naar hem tevoren was medegedeeld, een van China's „hoogste functionaris sen" te behandelen. Nederlandse Jantjes up Jamaica KINGSTON. 12-8. Hr. Ms. fregat „Dubois" brengt een informeel be zoek aan Kingston, de hoofdstad van Jamaica. Het orkaanseizoen zorgde voor een regenachtige aankomst met harde wind, maar de overige dagen bleef het droog. De Nederlandse ko lonie onder leiding van de onlangs geïnstalleerde Nederlandse consul G. M. G. van Lanschot heeft veel ge daan om het verblijf van de beman ning on dit mooie eiland zo aange naam mogelijk te maken. Excursies, voetbalwedstrijden en een ontvangst werden door hem georganiseerd. Prins Bernhard op zijn Afrikaanse boerderij DAR ES SALAAM, 12-8. - Prins Bernhard is per vliegtuig in Dar es Salaam aangekomen. Hij gaat voor tien dagen naar zijn boerderij te Aroesja in het noordwestelijk deel van Tanganjika. Op het vliegveld waren president Julius Nyerere en de minister van buitenlandse zaken Oscar Kambona ter begroeting aan wezig. Des avonds dineerde de prins met de president. Een woordvoerder van de Neder landse diplomatieke missie in Dar es Salaam noemde het bezoek „infor meel en privé". AMSTERDAM. De Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Am sterdam en Rotterdam hebben in een brief aan de staatssecretaris van fi nanciën de mening uitgesproken dat het Nederlandse grensoverschrijden de beroep9goederenvervoer over de weg, dat grotendeels mot dieselauto's wordt verriaht, door de onvermin derde toepassing van de motorrijtui genbelastingwet fiscaal in hoge ma te onbillijk Wordt behandeld. Ingezonden mededeling Een paardensportfestijn te Zevenbergen (Ingezonden) Door de eeuwen heen is Zeven bergen, gelegen in de vruchtbare kleistrook van noordwest-Noord- Brabant, steeds het centrum van deze streek geweest en geeft daar, vooral ook op landbouwgebied, nog altijd stevig de toon aan. Al laat de steeds voortschrijdende industrialisatie ook dit oude west-Brabantse centrum- stadje door de west-Brabantse ont wikkelingsplannen niet onberoerd (en terecht) het heeft met z(jn om geving z(jn agrarische inslag behou den. Een der grote uitingen daarvan is het jaarlijks terugkerende con- cours-hippique, voorafgegaan door uitgebreide dressuurwedstryden. Dit pa ardensportfestijn wordt steeds op de kermis-woensdag in de maand augustus gehouden en valt dit jaar op 26 augustus a.s. Aan dit concours komen steeds vele landelijke rij verenigingen en individuele amazones en ruiters deel nemen, niet alleen uit Noord-Bra bant maar ook uit Zeeland, Zuid- Holland en Gelderland. Daarnaast kent het belangstelling uit het ge hele land. Deze belangstelling is de laatste jaren nog aanmerkelijk groeiende. Reden daarvan is dat de organisa toren ,.De Vereniging tot Bevorde ring van de warmbloedfokkerij in West-Brabant" er toe zijn kunnen overgaan om aan dit concours een vijftal tuignummers te verbinden, die verreden worden onder auspi ciën van de Nederlandse Hippische Sportbond. Daarmee heeft dit con cours nog meer aan kwaliteit en kwantiteit gewonnen. Het ziet er naar uit, dat het komende concours zijn voorgangers nog aanmerkelijk zal overtreffen. Meer dan 400 paarden Het aantal inschrijvingen van lan delijke ruiters, zowel van de Ned. Federatie als van de N.C.B. beloopt meer dan 400 paarden. Daarnaast zijn voor de tuignummers, die onder auspiciën van de Nederlands Hippi sche Sportbond verreden worden, uit de beste stallen van Nederland, een aantal inschrijvingen binnen geko men, die de verwachtingen ver te boven gaan. In totaal worden ongeveer 500 paarden op dit concours verwacht, zodat het een hoogtijdag on paarden- sportgebei'd belooft te worden. Gezien de gunstige weersomstan digheden van de laatste weken, waar door de oogstwerkzaamheden een vlot verloop hebben gehad, kan er ook uit agrarische kringen een zeer groot aantal belangstellenden ver wacht worden. Dit jaarlijks terugkerende con- cours-hippique heeft steeds een fees telijke omlijsting. Op dezelfde dag begint namelijk tevens de jaarlijkse kermis; de Zevenbergse kermis, tot Nieuwe Poolse president WARSCHAU, 12-8. In een buiten gewone zitting van het Poolse parle ment heeft partijleider Gomoelka de 58-jarige Edward Ochab, lid van het politieke bureau der Poolse commu nistische partij, voorgedragen als de president van de Poolse staat, als opvolger van de eind vorige week overleden Zawadski. De kandidaat stelling werd door de parlementsle den met een ovatie ontvangen. Ochab werd later door de „Sejm" met algemene stemmen tot president gekozen. in de verre omtrek bekend om zijn grote drukte en gezelligheid. Deze wordt op de donderdag, de vrijdag en de zaterdag voortgezet. Op de woensdag vindt er ook nog de be kende paarden- en veemarkt plaats; op de donderdag vindt men er de streekweekmarkt en de landbouw- beurs, en op de zaterdag worden er wielerwedstrijden gehouden voor nieuwelingen, amateurs en onafhan- kelijken, de z.g. Ronde van Zeven bergen. In de laatste week van au gustus kan een ieder dus zijn ver maak in Zevenbergen vinden. Men kan er mooie en gezellige dagen be leven. Dr. Martin Luther King naar Nederland DEN HAAG, 12-8. De bekende ne gerpredikant en -leider dr. Martin Luther King, die in verband met de conferentie van de Europese Federa tie van Baptistengemeenten, die van 12 tot 16 augustus in Amsterdam ge hóuden wordt, naar Nederland over komt, zal^ zaterdagmorgen om acht uur op Schiphol arriveren. Hij zal daar worden verwelkomd door een kleine delegatie onder leiding van de president van de Europese Fede ratie, de Deen Baungard Thomsen en de vice-president, de Nederlander ds. Broertjes. Dr. King hoopt zondag om 10.00 uur voor te gaan in een interkerke lijke kerkdienst in de R.A.I., die door radio en t.v. zal worden uitgezonden. Ook hoopt hij te spreken in een dienst om 15.00 uur, eveneens in de R.A.I. Maandagmorgen 17 augustus om negen uur vertrekt dr. King weer van Schiphol. Ingezonden mededeling FEUILLETON DOOR J. DE VRIES „Zeg maar Marrie, dat is gemak kelijker, Barend. En iik weet, dat het jouw schuld niet was. Ik heb een krant gekocht en daarin stond het. Een tegenligger; die op de an dere weghelft passeerde, hé? Van morgen in de mist. Dat was natuur lijk erg stom van die chauffeur. En fin, het is gebeurd. Hou jij maar rustig je gemak, het zal allemaal weer best in orde komen. Ik heb wat fruit voor je meegebracht ik weet niet, of je het al kunt eten". „Helpt de zuster me well. Dank je wel, Marrie, het is erg vriendelijk van je, alleen al dat je gekomen bent". Ze laahte. „Ja, tante Duuk com mandeerde: jij gaat er vanavond heen, Marrie, heb je dat begrepen? O ja, je moet de hartelijke groeten van haar hebben en ze wenst je een spoedig herstel toe. Waarbij ik te vens mijn welgemeende wensen voeg". „Dank je wel, Marrie. Ach ja, die lieve tante Duuk". „En een bloemetje heb ik ook meegebracht. Nu je hier een poosje moet blijven, kunnen we net zo goed het een beetje opvrolijken, niet waar? De zuster snort straks wel een vaas op". „Alles had ik verwacht, Marrie, maar dit niiet. Dat je meteen al ge komen bent. „Kom, kom, i'k had vanavond toch niets te doen. Omgekeerd zou jij toch net zo goed gedaan hebben, of niet?" „Vast wel, Marrie. Ik vind het ontzettend lief van je". „Hou nu maar op, Barend, anders ga ik nog blozen. Zeg, kan ik wat voor je doen? Thuis, in Geldermal- sen of zo? Je zegt het maar, ik ben geheel tot je dienst". „Misschien over een paar dagen, Marrie, ik kan m'n gedachten nog niet zo goed bij elkaar houden. Mis schien is het door de schrik.... als ik m'n ogen dicht doe, zie ik aldoor die vrachtwagen uit de mist voor me opdoemen en dan krijg ik het benauwd Ze drukte zacht zijn hand. „Het is voorbij, Barend, zet het maar van je af. Je bent er nog vrij goed afge komen en met enkele dagen ben je misschien weer grotendeels opge knapt. Besdhouw het maar als een, zij het onvrijwillige, vakantie. Ik kom je af en toe eens opzoeken, hoor! Maar voornamelijk 's avonds natuurlijk". „Ach Marrie, dat is allemaal veel te erg „Welnee, voor mij meteen een mooi uitstapje Toen het bezoekuur afgelopen was knikte ze hem vriendelijk toe, streel de zijn hand en zei: „Ik kom gauw weer, hoor. En misschien neem ik tante Duuk dan wel mee. Sterkte, niet piekeren, je komt er weer he lemaal boven op". In de gang vroeg ze een verpleeg ster naar zijn toestand, doch ze kreeg een bevredigend antwoord. „Wat vleeswonden en een hersen schudding. Maar hij heeft een' shock, en daar moet hij natuurlijk van af. Er is 'helemaal geen levensgevaar. Maakt u zich werkelijk géén zorg". Zaterdags huurde Marrie een auto en reed in de namiddag naar Tiel, waar ze verslag uitbracht van haar bevindingen. „Vanavond gaan we samen, tante. Met de auto kunt u hem ook bezoeken. Hij zal er vast van opkijken". „Maar kind, dat kost toch veel geld, zo'n auto?" „O", antwoorde Marrie luchtig, „ik had nog wat geld, toen ik in Nederland kwam en nu verdien ik weer aardig wat. Een keertje kan i'k dat wel betalen, hoor". Patiënt van Ewijk verklaarde die avond een gelukkig mens te zijn met twee van die lieve vrouwen aan zijn bed. De komst van tante Duuk was voor hem een volkomen verrassing en het bezoekuurtje vloog om. Toen Marrie afscheid nam, hield hij haar hand even vast en zei: „Marrie, ik ben je dankbaar, dat je dit allemaal voor ons deed, voor tante Duuk en mij. Met die auto 'bedoel ik. Doe je alsjeblieft voorzichtig? Is er geen mist vanavond?" Ze lachte en trok haar hand los. „Prachtig zacht najaarsweer. Hel dere lucht met sterren. En in Aus tralië heb ik wel rijden geleerd, dat kan ik je verzekeren. Daar zijn do wegen even anders a'ls hier". „Tot ziens Marrie, en erg veel dank voor alles". „Tot morgen, rentenier, je bent al een stuk -beter dan de vorige keer. Ga zo door en je bent zo weer de oude". (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7