Vakantietop in vakantie-last j Joodse kinderen de dood ingejaagd Nieuw licht schijnt over sterrenlicht ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 augustus 1964 No. 19627 Restauratie van molen STAD EN EILAND (Van een economische medewerker) Nu de top van het vakantie-sei- zcen voorbij is, hebben wjj weer ken nis gemaakt met aJle vreugde die daaraan verbonden is, maar even zeer met het ongemak, dat de va- ka ntietop voor toeristen en thuisblij vers met zich brengt. Ook beschik ken wij ever nieuwe commentaren en rapporten over de vakantie-inde ling, -besteding en -spreiding. Het is interessant daaruit enige conclusies te trekken. De vakantiedrukte in de top van het seizoen is te groot. Wij krijgen de indruk dat de afwezigheid van zovelen gedurende enkele weken een zware vertraginyslast legt op het voortsukkelende 'produktieve leven. Hoeveel werkenden lopen er tegen gesloten, deuren, hoeveel mensen moeten werk uitstellen omdat an dere daarbij betrokkenen afwezig zijn? Hoeveel telefoontjes worden tevergeefs aangevraagd en welke pakken brieven blijven er onbeant- woord? Het produktiviteitsverlies is niet te schatten en dit economische vraagstuk blijft in wezen onoplos baar zolang geen betere vakantie spreiding mogelijk is. Naar onze mening wordt de last om tot een goede vakajitievoorzie- ning voor de consumenten te gera ken elk jaar groter. De gemaakte vakantieregelingen voor de dienst verlening zijn niet of onvoldoende georganiseerd. Op menig terrein moet men zich zodanig behelpen, dat er voor bepaalde groepen niet- verantwoorde situaties ontstaan. Onveilig verkeer Het komt in het zomerseizoen meer dan eens voor dat een auto reparatie niet tijdig kan worden verricht. Tallozen die hun wagen een controlebeurt willen geven voordat ze op reis gaan, komen in de garage niet tijdig aan de beurt. Zij gaan op goed geluk, uit noodzaak omdat hun vakantie-adres op tijd bereikt moet worden. Dit bevordert de verkeers onveiligheid, waartegen maatregelen moeten worden getroffen. Het is bijna niet mogelijk dit euvel onge daan te maken als gevolg van de snelle motorisering, maar ook de on voldoende vakantiespreiding is er debet aan. Hoezeer het bezorgsysteem in ons land blijkt ingeburgerd, wordt in de vakantie bei vezen. Dan zitten tal van bejaarden, die in aantal toenemen, met de handen in het haar. Hun bakker en melkbezorger blijven een paar weken weg of komen alleen op de hoek en ook de overige dagelijk se levensbehoeften moeten bij de le verancier worden gehaald. Vele oud jes zijn daartoe niet in staat en een groot deel van hun beste hidpen, de kinderen van familie, vrienden of buren, bevinden zich op een vakan- tiej-adres. Dit schept meer dan eens een noodtoestand. Velen zullen der gelijke moeilijkheden onnodig vinden wanneer er maar beter wordt geor ganiseerd, maar aan deze organisatie ontbreekt het juist. Branche-dictatuur? Er is in de afgelopen jaren veel kritiek uitgeoefend op in een aantal gemeenten getroffen verplichte va kantieregeling voor zakenmensen, waarbij in elke branche een aantal bedrijven om beurten wordt geslo ten. Er wordt een zodanig schema opgemaakt dat in elke buurt in elke branche steeds een aantal zaken ge opend zijn. Die goede regeling is door een aantal vrijheidslievende figuren on dermijnd. Men sprak van branche dictatuur of van over-organisatie en de fundamentele vrijheden van de mens zijn er meer dan eens bijge sleept om aan te tonen dat iedereen vrij moet zijn om vakantie te nemen wanneer hij wil. Deze vrijheid is ze ker bereikbaar wanneer zij met ver stand wordt gehanteerd. Beslist ieder naar eigen goeddunken, dan ontstaat er soms een chaos, die ver oordeeld moet worden. In kringen van grote zaken met hoge vaste kosten wordt dikwijls gepleit voor volkomen vrijheid om de zaken open te houden, maar wij geloven dat het grote publiek er niet mee gediend is. Hier ligt een terrein waar de gemeentelijke verordenin gen uitkomst moeten bieden ten voordele van de gehele gemeenschap Ook in het sociaal belang van de kleine zakenman, die graag zijn beurt afwacht om ook met vakantie te gaan. Meer spreiding Een betere spreiding van de va kanties over het seizoen zou de las ten van de vakanties over de gehele linie verminderen. Ook dit jaar heeft weer bewezen dat deze sprei ding volkomen mislukt is. Evenmin zijn er goede plannen ontwikkeld voor de toekomst. Zelfs de serieuze pogingen van de desbetreffende commissie van de S.E.R. zijn mis lukt. Weliswaar heeft deze commis sie enige waardevolle suggesties ge daan, maar of deze in de praktijk zijn te verwezenlijken, dient te wor den afgewacht. De belangrijkste verlichting in de vakantie-top verwacht men van een verlenging van de zomervakanties bij het onderwijs, respektievelijke invoering van een langere Pinkster vakantie, die dan van Hemelvaarts dag tot Pinksteren zou moeten lo pen. Hierbij moei worden opgemerkt dat uit dit rapport duidelijk is ge worden hoezeer het aan onderwijs mensen onmogelijk is het vraagstuk op te lossen zonder het doen van consessies, die het onderwijs moeten benadelen. Er zit meer aan vast De beste oplossing lijkt nog in het vervroegen van de zomervakanties te liggen. Deze zullen ongeveer een maand vroeger moeten beginnen in het eindstadium. Naar onze mening zal dit het beste gaan indien exa mens en overgang naar een ander tijdstip worden verschoven, terivijl ook overleg dient te worden ge pleegd met de Duitse bondrepubliek, omdat deze de meeste buitenla)idse gasten zal blijven leveren Dat is ook dit jaar weer bewezen. Het moeilijke is, dat de meeste bij een eventuele verschuiving betrok- tkenen het beslaande arbeidspatroon willen behouden. Een intensieve propaganda-actie voor vakantie bui ten het topseizoen zal daar weinig aan a/doen. Het meeste kan gedaan worden door de grote werkgevers, inclusief het rijk. Jammer is nog dat er niet meer aandacht wordt besteed aan de win- tervakanties, waar in brede kringen ruimte voor komt met zoveel va kantierechten. Alleen aanpak van dit vraagstuk met durf en doortas tendheid kan ons uit de impasse helpen. Voorlopig zitten wij daar nog midden in. Drs. M. Ingezonden mededeling HANNOVER, 12-8. Een voormalige politiefunktionaris van de Nazi's, Ri chard Nitschke, die samen met vier vroegere collega's in Hannover te recht staat op beschuldiging van de moord op zevenduizend Joden en Russische krijgsgevangenen in de Poolse stad Wlodawa, zond zeshon derd Joodse kinderen naar een ver nietigingskamp na de ouders te heb ben misleid, zo staat in een schrifte lijke verklaring die woensdag voor de rechtbank werd voorgelezen. Deze verklaring was afkomstig van een getuige in Israël, de 60-jarige Mosje Knopmacher, die wegens ziekte ver hinderd was naar Hannover te ko men. Nitschke, aldus Knopmacher, had in de zomer van 1942 op een dag de Joodse inwoners van Slodawa op dracht gegeven, hun kinderen naar een verzamelplaats te sturen. Er kwamen echter zo weinig kinderen opdagen dat Nitschke besloot te doen alsof hij alleen hun gezondheidstoe stand had willen controleren en de kinderen terugstuurde. Tien dagen later, toen hij opnieuw een dergelij ke oproep tot de burgerij richtte, lie ten de niets vermoedende ouders hun kinderen gaan, die daarop in vrachtwagens werden gestopt en de dood tegemoet werden gereden. Gemeenteraad haalt slopers in GASSELTE, 12-8. In de Gasseltse raadszaal 'heerste woensdagavond een internationale sfeer. De raads vergadering werd bijgewoon door een groepje jongelui van de Interna- tionaal-Ohristelijke Vredesbeweging dat bezig is om in liet dorp Gasselte een oude school te slopen. Burge meester G. J. te Loo 'heeft de jonge lui in het Engels, Frans en Duits be groet. Voor de Tsjechen was een tolk aanwezig. Hoewel de jongens en meisjes van de gemeentelijke zaken weinig 'hebben begrepen, vonden ze het toch interessant. Als gasten van het gemeentebestuur 'hebben ze na- diien in barak „Brammert" nog en kele films over de gemeente gezien. De koffie werd voor 'deze gelegen heid geserveerd door twee dames in Nieuw-Drents kostuum. GIETEN, 12-8. Gietens molen thans drie wieken - wordt gerestau reerd. De gemeente Gieten zal de kosten, bijna 22.000 gulden, waarvan de helft wordt gesubsidieerd, voor ha^r rekening nemen terwijl de mo len eigendom blijft van de heer E. Greving. Deze wil de molen niet verkopen, omdat de molen, zijn het dan niet door de wind gedreven, alle dagen nog in werking is. Mocht de eigenaar nog eens tot verkoop over gaan, dan zal -hij 'het door de ge meente geïnvesteerde 'bedrag terug betalen. Deze oplossing is na jaren lang onderhandelen uit de bus ge komen. Levend schaakspel HEERENVEEN, 12-8. Ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de schaakclub Heerenveen is op het sport park daar een groot open luchtschaakspel in historische kledij gehouden tussen de in ternationale grootmeesters Jan Hein Donner, kampioen van Nederland en graaf O'Kelly de Galway (België). Na 24 zet ten bood Donner remise aan, welk voorstel door O'Kelly werd aanvaard. Van te voren hadden alle deelnemers, ge ëscorteerd door afgevaardig den van de plaatselijke ver enigingen en de Heerenveense jeugddrumband, een tocht door Heerenveen gemaakt. Esperanto-onderwijs DEN HAAG. 13-8. In staatsblad nr. 307 van heden (donderdag) is ge publiceerd de wet van 16 juli 1964 tot wijziging van de Lager-onder- wijswet 1920 en de Kweekschoolwet. Deze wet schept de mogelijkheid aan scholen voor voortgezet gewoon eri uitgebreid lager onderwijs Esperan to te doen onderwijzen en voorziet in de instelling van een akte Espe ranto L.O. Verder bevat deze wet een regeling van de bevoegdheden der ouders bij de stichting van open bare lagere scholen. Indien aan be paalde in de wet genoemde voor waarden is voldaan, moet een ver zoek van de ouders tot stichting van een openbare lagere school worden ingewilligd. Ook wordt wijziging ge bracht in de regeling van de orga nen voor het openbaar lager onder wijs. Een nieuw orgaan, de school raad, wordt geïntroduceerd, breder van samenstelling en met meer be voegdheden dan de ouderraad. Verletbestrijding in de bouwvakken ROTTERDAM, 13-8. De Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid (S.V.B.) heeft voor het komende win terseizoen een nieuwe doorwerkaktie aangekondigd, die grotendeels zal af gestemd zijn op de verletbestrijdings regeling waarmee de Stichting het winterseizoen 1963-1964 zo'n succes vol (exnerimenteel) begin maakte. Uit het tijdens een persbijeenkomst in het Rotterdamse Bouwcentrum verstrekte cijfermateriaal blijkt dat de doorwerkaktie de vorige winter een produktiewinst van circa 80 mil joen gulden of 4.800 woning-equiva lenten heeft opgeleverd. Bü de rege ling 1963 waren ongeveer 64.000 werknemers betrokken, die ongeveer vier miljoen gulden meer loon ont vingen. Men heeft tenslotte berekend dat tijdens de afgelopen winterpe riode door de verletbestrij dingsrege- ling 2.500 woningen meer gereed zijn gekomen dan „normaal", dus zonder doorwerkaktie, het geval zal zijn ge weest. UTRECHT. Van 27 tot en met 31 oktober wordt in de Vredenburgge- bouwen (Beatrixhal) van de Utrecht se Jaarbeurs de vakbeurs voor aan leg, inrichting en onderhoud van „tuin en park" ingericht. Voor deze vakbeurs hebben zich tot nu toe 90 deelnemers aangemeld. Ze gaan 3.000 vierkante meter expositieruimte „aankleden". Stier op drift AMSTERDAM, 12-8. Woensdag morgen half elf is een stier uit de slachtplaats van het Amsterdamse abattoir ontsnapt. Via het eigen ter rein aan de Dr. Cruquiusweg be landde de stier bij het Amsterdam- Rijnkanaal, dat hij in één ruk over zwom. In het weiland waar hij te recht kwam viel de stier de daar vredig grazende koeien lastig. Ver der gaande geraakte het dier bij de Schellingwouderbrug in een sloot. Daar werd het met een karabijn schot afgemaakt. meet- en rekenmethoden kunnen worden verbeterd. Vervolgens wer den de bereikte resultaten vergele ken. UTRECHT, 13-8. Op het interna tionale symposium over de scheikun dige samenstelling der sterren, dat deze weck in Utrecht wordt gehou den, proberen sterrenkundigen uit vele landen een nieuw licht te wer pen op dc nog bestaande raadselen van het sterrenlicht. Met name peinigen zij hun hoofd over de vraag of de verschillen die zij waarnemen in de spectra der sterren toegeschreven moeten wor den aan onderlinge afwijkingen in de structuur van deze stenen, dan wel aan werkelijke verschillen in hun scheikundige samenstelling. Gedurende de eerste paar dagen van het symposium hebben de ge leerden zich tot in details bezig ge houden met een kritische vergelij king van de werk- en meetmethoden zoals deze aan verschillende sterren wachten zijn ontwikkeld en worden gebruikt. Nagegaan werd boe deze Merkwaardige ontwikkeling Hierbij doet zich een merkwaar dige ontwikkeling voor, zo deelde prof. C. de Jager van de Utrechtse sterrenwacht mede. Het blijkt name lijk dat vrijwel zeker een aantal sterren een scheikundige samenstel ling heeft die sterk afwijkt van de gemiddelde samenstelling der ster ren. Dit is een nieuwe ontwikkeling in de sterrenkunde, die zich welis waar reeds een aantal jaren geleden aankondigde, maar die thans met kracht doorzet. Sedert de dertiger jaren hebben de sterrenkundigen na melijk steeds gemeend aanwiizingen te hebben gevonden dat het heelal over het geheel genomen dezelfde scheikundige samenstelling heeft. ZIERIKZEE Samenkomst Leger des Heils De ochtendsamenkomst van het Leger des Heils alhier zal zondag morgen 16 augustus a.s. worden ge leid door de heer J. de Boer uit Spaarndam. Deze dienst vangt aan op de gebruikelijke tijd, dat wil zeg gen 10.00 uur. WESTHOEK De wonderolie-zaden Het is niet uitgesloten dat de huid van de aangespoelde zaden der won derolie-plant een zeker vergif be vat. Het publiek wordt dan ook aan geraden op te passen met de zaden en vooral kinderen op het gevaar er van te wijzen. HAAMSTEDE Brommers botsten Op het fietspad naast de Hogeweg reden dinsdagmiddag twee brom mers tegen elkaar, waardoor een 2- jarige duopassagier M. Seh. uit Dor drecht met een diepe wond aan het rechter onderbeentje naar het Zw. Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee moest worden vervoerd. De vader van 'het slachtoffertje, de heer J. J. F. Sch. reed over het fietspad in de richting Burgh toen hij bij het kam peerterrein van de 'heer J. Blom het fietspad wilde verlaten om dit ter rein op te rijden. Hij verzuimde daarbij voorrang te verlenen aan een uit tegenovergestelde richting naderende brommer, bestuurd door D. S. uit Huizen. Bij de botsing brak een in een der tassen zittende weck fles, met het gevolg dat een stuk glas in het beentje drong. De rijks politie onderzocht de zaak. Auto's botsten Dinsdagmorgen ontstond een bot sing tussen twee auto's op de krui sing Moen weg-Zand weg te Haam stede. In de richting Burghsluis reed de heer P. de V. uit Kericwerve met zijn Opel, terwijl uit de richting Burgh een Belgische Anglia, be stuurd door de heer G. Q. uit Essen naderde. Laatstgenoemde had hier voorrang, doCh doordat de heer de V. meende dat er niets naderde ont stond een botsing waarbij beide auto's zware schade opliepen. De wagen van de heer de V. kwam in de sloot terecht. Persoonlijke onge- lukken deden zich wonder boven wonder niet voor. De rijkspolitie stelde een onderzoek in naar de wa re toedracht. Op dit 'kruispunt zijn reeds ver schillende ongelukken gebeurd. Het zicht is vanuit Haamstede komend erg slecht, door ter plaatste staande woningen en houtgewas. Verwijderen of lager snoeien van dit winscherm zou zeer nuttig zijn. BROUWERSHAVEN Toenemend vreemdelingenverkeer In de eilandelijke drukte pikt oök de smalstad Brouwershaven haar graantje mee. In vergelijking tot vo rige jaren zien we, dat het oök 'hier ter plaatse steeds drukker wordt. Diverse vreemdelingen maken een wandeling door het Slin'gerbos ter wijl ook de binnenkomst 'der garna- lenvissers een steeds drukker wor dend 'object van touristenbezoek oplevert. Vooral bij de Vismijn ziet men (vooral de rasechte Brouwe- naar) verwoede pogingen om de gar nalen heelhuiids te pellen. Schipper de Nooij-er neemt iedere dag gasten mee ter garnalen vangst, waarvan een dankbaar gebruik wordt ge maakt. En niet 'te vergeten de be zoeken aan de Ned. Herv. kerk. Da gelijks komen bewonderaars het ma jestueuze bouwwerk bezichtigen. Jammer is 'het dat de blikvanger der Markit, de pradhti'ge stadhuisge vel nog steeds in ide steigers staat. Vroeger werd hier aan de lopende band gefotografeerd, maar nu wor den de plaatjes verschoten op het standbeeld van Vader Cats. Hopen- lijk komt hierin spoedig verbetering, zödat. 'het stadscentrum weer in vol le glorie tot zijn recht komt, wat zo wel voor inwoners als vreemdelin gen de aantrekkelijkheid der ge meente zal vergroten. Zwemwedstrijden V.V.V. De algemene sportvereniging „Brouwershaven" organiseert in sa menwerking met de plaatselijke V.V.V. aanstaande zaterdag 15 au gustus zwemwedstrijden in de ha ven voor personen van 12 jaar en ouder. De wedstrijden vangen aan des avonds 18.30 uur. Het betreft een afstand van 75 meter, welke af gelegd moet worden. De deelnemers (sters) zullen naar leeftiid worden ingedeeld, zodat iedere poule een winnaar oplevert. Wanneer de weer goden meewerken mag zeker op een gcede belangstelling worden gere kend. Fraaie —^zen zullen ter be schikking worden gesteld. Opgave tot deelname kan voor de aanvang geschieden het wedstriidcomité. NOORDGOUWE Op het te Breda gehouden examen ter verkrijging van het di ploma coupeuse, slaagde onze dorps- genote mejuffrouw S. van Leeuwen. Zij ontving haar opleiding aan de R.K.-modevakschool te Zierikzee. NIEUWERKERK De familie v. d. C. alhier is een prijs ten deel gevallen in de se rie toeristische zomer-wedstrijden van de K.R.O.-televisie. OOSTERLAND Herstel van woningen Na de gemeerttewomingen in de Burgemeester van der Havestraat alhier woeden nu ook die aan de Lange Achterweg door het aanne- mings- en bouwbedrijf Boogert duohtiig on'der handen genomen. Be halve verschillende verbeteringen worden de muren grondig hersteld van de geleden schade door het zout. Na afgehakt te zijn worden zij mei een preparaat bewerkt die dc scha delijke werking van 'het achtergeble ven zout in de muren neutraliseert. Aan de buitenzijde worden de voe gen tol op een hoogte van plm. 2 m. uitgehakt en opnieuw ingezet. De De leden van de Groene Kruisafdeling Renesse, Noordwelle en Serooskerke, schonken de wijkverpleegster zuster N. van Beveren een auto. Op een plechtigheidje n het wijkgebouw te Renesse werd de auto symbolisch over gedragen. Tijdens de bijeenkomst kwam de (versierde) auto voorrijden en was ér een moment voor een foto van de zuster en haar nieuwe vervoer middel. (Foto: Zierikzeesc'he Nieuwsbode). Kerkorgelconcert in Hei-vormde kerk te Ouwerkerk OUWERKERK, 13-8. Woensdag avond vond onder auspiciën van de V.V.V. Ouwerkerk het eerste kerk orgelconcert plaats op het orgel van de Ned. Herv. kerk te Ouwerkerk. Het orgel werd 'bespeeld door de heer S. de Vlieger uit Zierikzee, die door zijn spel de bezoekers wist te boeien. Velen genoten van het zui vere en soms zeer gevoelvolle spel van deze Zierikzeese organist. De stille dorpsring van Ouwerkerk was deze zomeravond gevuld met rijke klanken die uit het geopende kerk gebouw naar buiten zweefden. Velen genoten van 'het uitgebreide reper toire dat de heer de Vlieger ten ge hore bracht. Opmerkelijk was het feit dat ihet gehoor in hoofdzaak bestond uit vreemdelingen, terwijl de eigen be volking verstek liet gaan. Ongetwij feld is het spijtig dat zij dit mooie en voor Ouwerkerk zo zeldzame concert hebben moeten missen. De V.V.V. 'heeft echter besloten, gezien het succes van deze avond', op woensdag 19 en woensdag 26 augus tus a.s. opnieuw orgelconcerten te organiseren. Tijdens deze concerten kan ieder vrijelijk het kerkgebouw betreden en op 'ieder gewenst ogen blik het 'gebouw weer verlatten. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam, 13-8 van Lasalina naar Aruba. Esso Den Haag (t.), 12-8 dwars Bi- zerta naar Rotterdam. Voor woensdagavond 19 augustus a.s. heeft de heer Rijksen uit Zeist zich bereid verklaard het orgel te bespelen, terwül op 26 augustus de „eigen' 'organist, de heer Swenne te Ouwerkerk. het concert zal verzor gen. Tijdens deze avonden zal de foto-tentoonstelling in de kleuter school - die een ongedacht groot succes blijkt te zijn - eveneens ge opend zijn. Ingezonden mededeling Reumatiek T Griep T Migraine T Menstruatiepijn T Verkouden T Hoofdpijn T Spit T O GAL HELPT O GAL HELPT OGAL HELPT O GAL HELPT OGAL HELPT OGAL HELPT OGAL HELPT vier bewoners zijn voor de helft on dergebracht in het kamp „Ooster- lahd", terwijl een tweetal zijn in trek nam in een paar leegstaande woningen in het Gasthuis aan de Sint Joosl'dijk. Een heel eind op stap is de gemeen tewoning Kerkstraat 20 waar alleen het verfwerk nog moet plaats hebben. SIRJANSLAND Tot onderwijzeres aan de chr. lagere school te Bruowershaven is benoemd mejuffrouw J. B. Hanse al hier. BRUINISSE Concert „Oefening en Uitspanning" Bii gunstig weer hoopt de muziek vereniging „Oefening en Uitspan ning" uit Nieuwerkerk op zaterdag avond 15 augustus a.s. een concert te geven in de muziektent te Brui- nisse. Het programma voor dit zo meravondconcert is samengesteld als volgt: 1. Admiraal Stosch (mars), C. Latam; 2. In de Ardennen (fantasie), P. B. Bisselink; 3. Argenta (mars), J. P. Laro; 4. Ouverture Militaire, Joh. Pala: 5. Le Jour Le Pluslong (arr. Robert Martin), Paul Anka; 6. Late rozen (wals), P. B. Bisselink; 7. Kingsway (mars), Ton Kotter; 8. Rapsodie Pastorale, H. van Rossum; 9. Adelborsten (mars), S. Spiero; 10. Beatrice, Marche Cortège, Alfred Delbecq; 11. Met Vrij en Blij op stap, P. de Rooy; 12. Astronaut (mars), C. J. N. Cori. Bij Voskresenk, in de omgeving van Moskou, zijn in een steengroeve de slagtanden en het gebeente van een reusachtige olifant gevonden, die 150.000 jaar geleden moet hebben ge leefd. Dit dier moet de voorganger van de mammoet zijn geweest. In het Binnengasthuis te Eind hoven is aan de gevolgen van een aanrijding overleden de 17-jarige A. van Zutphen uif Eindhoven. De jongen was maandagavond met zijn bromfiets aangereden door een per sonenauto en daarbij zwaar gewond. In Leopoldstad is een groep ont dekt die er in opdracht van de Chi nese communisten op uit was wan orde in dc Kongolese hoofdstad te zaaien. Dit is woensdag van officiële zijde in Leopoldstad vernomen. Bjj ongeregeldheden, die zich in Paterson, in dc Amerikaanse staat New Jersey, voordeden heeft de po litic vyf negers gearresteerd. De bur gemeester van dc stad noemde dc toestand zeer ernstig. H(j zal van daag (donderdag) besluiten of voor' het komende weekeinde een uit gaansverbod zal worden ingesteld. DEN HAAG. De Haagse componist Alexander Voormolen heeft van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen een prijs van f 15.000 ontvangen voor zijn orkestwerk „Chaconne en fuga". SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif" - St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" le St. Philipsland vanaf St. Quentin. In concours waren 152 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1332.72 num. Aankomst 9.35.28. De snelheid van de laatste duif was 806.48 m.m. Aankomst 11.16.31. Joh. Reijngoudt Zn. 1, 9; J. Bak ker 2, 27, 50; A. Kot 3, 26; J. Geense 4, 18, 51; A. Verwijs 5, 23; J. Quaak 6, 8, 10, 11, 12, 14, 22, 29, 30, 34, 35; M. v. d. Est 7, 20, 38, 39, 42, 43; M. Geuze 13, 21, 24, 36, 37; A. Faasse 15, 40; Gebr. Fonteijne 16, 17, 28, 45; C. Verwijs 19, 32, 44, 48, 49; L. Ver- rneij 31; J. Zuïdweg 41; H. Kaashoek 25, 33, 46, 47. KQRFBAL Serie-wedstrijden te Nieuwerkerk A.s. zaterdagmiddag organiseert de sportvereniging S.K.N.W.K. op het sportterrein Nieuwerkerk korf- balseriewedstrijden voor pupillen en adspiranten. Ongetwijfeld zal de jeugd op diit tournooi haar uiterste best doen op de fraaie beschikbaar gestelde prijzen beslag te leggen, waardoor aardige en spannende wedstrijden mo<ren worden verwacht Met het tournooi zal te 13 uur een aanvang worden gemaakt. VOETBAL Zierikzee II-Goes II Zondag a.s. speelt het 2e elftal van Zierikzee een vriendschappelijke wedstrijd tegen Goes II. De wed strijd, die-om half 3 aanvangt, wordt geleid door de heer A. Dorst. Voor 60 jaar.... ZIERIKZEE. Alhier werd een ver gadering gehouden van de Kring Schouwen-Duiveland van de afde ling Zeeland van de vereniging „Het Ned. Rundveestamboek" ZIJPE. Hr. Ms. oorlogsschip „Rci- nier Claessen" dat enige dagen in Antwerpen geweest is, vertoefde een dag te Zijpe, alvorens naar Helle- voetsluis op te stomen. ZIERIKZEE. De vereniging „Flo- ralia" alhier houdt haar tiende ten toonstelling. SEROOSKERKE. De rekening de zer gemeente over 1903-'04 sloot in ontvang op f 15119,90 en in uitgaaf met f 14259,22, alzo een batig slot van 859,87. DREISCHOR. Toen alles in het dorp reeds rustig was werd hier door brandhoorngetoeter en klok gelui verkondigd dat er brand was. Alles kwam op dc been. De brand spuit werd in allerijl naar buiten gebracht, toen men tot de ontdek king kwam, dat de brand niet onder Dreischor, doch aün de overzijde der Grevelingen was. BRUINISSE. In de gehouden ver gadering vaii de gemeenteraad werd medegedeeld dat ingekomen was een request behelzende het verzoek de lantarens de ganse nacht (c latcii branden. ST. PHILIPSLAND. Op kosten van de gemeente zal een. stuk grond ten noorden van hel Karrcveld vol doende opgehoogd worden om te kunnen dienen tot plaatsing der vele varkenshokken die nu in de onmid dellijke nabijheid van de woningen in die buurt staan. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5