Amstel Bier Gebotteld Pleader DE GRUYTER zelfs op weekreclames 10% GRATIS i KPRUS SLASAUS HOORNTJES MACARONI Kleermaker is 'n bijna vergeten vak alleen Bhu^TER CHOCOLADE PASTILLES oe GOED— éZZïct. KOPER Johnson sprak over Zuid-Vietnam Miljoenen mensen in staking in India Op Schouwen-Duiveland Penning Martin Luther King Kies een vak bij de marine en. de "wereld is j e werkterrein 4 •Z$S/,p-V* BETERE CI I WAAR £^f*\TIEN CI I PROCENT LEUK EN LEERZAAM GRATIS VERKEERSSPELDJE bij 2 bussen RENSA-extra sterk Sparon Uw kindoron speldjes? Stuur ze dan gauw naar De Gruyter voor 1 bussen RINSA- extra sterk schuurpoeder. Ze komen blij terug met het mooiste nieuwste speld|e voor de ver zameling. Spelenderwijs vellg In het verkeer! 100 gram a 70 cent bij elke 500 gram KOFFIE van Uw keuze elk 2e pak vlugkokende van 38 ct. eldig van 12 t/m 18 augustus '64 elke 2e fles van 100 ct. of 82 ct ZORG DAT JE ER OOK BIJKOÜVET ...bij de marine ben je-beter af! NEW YORK. 12-8. - „Strategisch cnverslandig eri moreel ondenkbaar" ztu het volgens president Jchnscn zün, wanneer de Verenigde Staten Zuicf-Vietnam de rug zcuden toeke ren. In een toespraak tot het Ameri kaanse genootschan van advocaten verklaarde dat dat het streven van de V.S. in Vietnam, Cynrus en over al-ter wereld gericht is cp het be reiken van orde in de wereld. Som migen zouden graag een uitbreiding van het conflict in Vietnam zien. zo zei hii. maar ons doel is, evenals in de rest van de wereld, de vrede en orde te he'^en herstellen. Uitbreiding van het conflict zou in het geheel niet bijdragen tot een oplossing van de crisis en getuigen van een „onvoorzichtigheid die mil joenen levens zou kunnen kosten, een groot deel van Azië- in oorlog zcu storten en de vrede in de "ehele wereld zou bedreigen". Spaarresultatcn in juli UTRECHT, 12-8. In de maand juli hebben de spaarbanken bij de Raif- feisenbanken en Boerenleenbanken een stijging vertoond van f 84,8 min, -Ingelegd werd f 344,4 min. en terug betaald f 259.6 min. In juli 1963 was het spaarover schot f 76,9 min. Het totale spaar tegoed bij het georganiseerde lan'd- bouwkredietwezen bedroeg per ulti mo juli 1964 f 6.587.5 min. DEN HAAG. Onder leiding van prof. dr. A. S. van der Woude, ker kelijk hoogleraar te Groningen, zul len 5 september dertig studenten aan de theologische faculteiten van Groningen, Utrecht, Amsterdam en Leiden een studiereis van vijf weken maken door Egypte, Jordanië en Israël. RECHTSZAKEN Acht jaar geëist wegens moord ARNHEM, 11-8. De officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem mr. J. J. R. Bakker beeft dinsdag een gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en t erbesehi'kkingatelling van de regering geëist tegen de 44- jarige fabrieksarbeider C. E. H. B. uit Ede, die terechtstond cp beschul diging van moord. Op 19 juli 1963 doodde 'hij in de huiskamer van een kennis zijn echtgenote met messte ken. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hindelopen (toez.): kand. W. A. de Pree, Utrecht; te Oosterwolde (Gl'd.): C. den Boer, Sliedrecht. Aangenomen naar Emmen (6e pred.'pl.) (toez.): Y. Stnikwerda, Marssum; het beroep van de classi cal vergadering van Middelburg, tot pred. voor biiiténgew. werkz. (hoofdleider clubhuiswerk te Vlis- singen): kand. H. J. Hemstede, Dalf- sen. Bedankt voor Apeldoorn (wijkgem. II - vak. wijlen J. de Vries): W. M. Kalmijn, Rotterdam-Oharlois. Ger. Kerken Beroepen 'te Badhoevedorp (vak. wijlen P. Warmenhoven)F. J. Bil, Delfzijl. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Noordbergum: kand. H. J. Ven'huizen, Harderwijk. Ohr. Ger. Kerken Bedankt voor Rijnsburg: M. Vliet- stra, IJmuiden. BOMBAY, 12-8. - Naar schatting drie miljoen mensen hebben woens dag in dc Indische staat Maharasj- tra het werk neergelegd uit protest HAAMSTEDE, 12-8. Op elk dorpje woonde vroeger een kleermaker, doch deer de cp de markt komende con- ftolieartikelcn komen deze in de laatste dertig a veertig jaar veel minder voor. Hun aantal is drastisch afgenomen. De meeste jongelui die kleermaker willen worden zoeken hun toekomst in de maatconfectie waar ze veelal als coupeur beginnen cn mogelijk hun verdere toekomst vinden als entwerper van diverse costumes. liet echte kleermakersvak van vroeger vinden we maar zeer zelden meer. Zo lang er genaaid werd met de hand werd door de kleermaker ge bruik gemaakt van een naaitafel. De kleermaker plaatste zich met de be nen 'kruiselings op de tafel en maak te in deze houding zijn werkstukken. Het was niet alleen werkloon wat een nieuw pak kortte, want in het bedrag zat ook de levering van de „stof" voor dat pak, waarvan de kleermaker als leverancier ook de provisie incasseei'de. Zijn revenuën die 'hij genoot waren niet van dien aard dat hij in de vermogensbelas ting betaald zou hebben. Als bijverdienste zag men het be- J Automatisering J door „loonexplosie" f DEN HAAG, 12-8. Het bestuur f van de Stichting Nederlandse J Apparaten voor de Procesin- f dustrie, waarbij een groot f aantal Nederlandse bedrijven f zijn aangesloten, geejt zijn le- f den in zijn verslag over 1963 J de raad over te gaan tot ver- f derè diepte-investeringen, d. f w.z. verouderde machines uit f de produktielijn verwijderen f en vervangen door efficiënte f moderne apparatuur. In ver- f band met de gestegen loon- f kosten „de loonexplosie" ver- f wacht de stichting een aan- f zienlijke daling van de win- f sten. In de naaste toekomst f zal er een verhoogde belang- f stelling zijn voor automatisch f werkende apparaten en de f toepassing van meet- en re- f gelapparatuur. Het bestuur t acht het uitermate belangrijk f dat de Nederlandse appara- f tenindustrie er voor zorgt op f het juiste moment in staat te t zijn aan de grotere vraag naar i aulomatie en mechanisatie te f voldoen. Getracht moet wor- den partners te zoeken voor r een hechte samenwerking. De r bedrijven dienen voorts meer r wetenschappelijk spexirwerk f te verrichten om nieuwe pro- dukten en nieuwe afzetgebie- f den te vinden. kende koperen bord aan de voorge vel: een teken dat aldaar ook een barbier resideerde, die de manne- l'ïke bevolking van het overtollige hoofdhaar afhielp. De prijs voor „scheren" was eveneens als voor het knippen 5 cent, maar bij deze ope ratie was men verplicht zelf het kommetje warm water vast te hou den. Bij .dit werk kon men tevens genieten van de heerlijke geur van een pruimpje, dat zioh onzichtbaar achter de kiezen van de barbier be vond! Deze tabaksgeur kreeg men op de koop toe De naaimachine De naaitafel behield het recht van bestaan in hoofdzaak tot de naai machine werd uitgevonden. Ook daar was een plaats ingeruimd voor een kwispeldoor, bestemd voor 'het overtollige tabakssap. Het idee van de naaimachine ontsproot uit de ge- daohtesfeer van Thomas Saint in 1790. Het duurde tot 1845 tot de eer ste bruikbare naaimachine verscheen in Amerika, gefabriceerd door Elias Howe, welke weer werd verbeterd door Singer in 1851. De machine betekende een grote verlichting van het handwerky ofschoon ze aanvan kelijk met ide nodige argwaan werd bekeken! Een onderdeel van zijn activiteit bepaalde zioh in het begin van de vorige eeuw tot het naaien van ruw- linnen korenzakken, welke arbeid werd verricht op de boerderij a rai- son van twee kwartjes per dag plus de kost. SpCk vormde toen één van de hoofdbestanddelen 'van het menu. De thuis te verwerken stof was erg zwaar en bestond in hoofdzaak uit bombazijn en Engels leer voor bo venkleding en uit rood baai, in vele gevallen voor hemden. Bombazijn schijnt wel typisch te zijn geweest voor Haamstede. Wanneer men op Serooskerke iemand zag met een bombazijnen broek zei men tot el kaar: „Die komt zéker van Aemstie" Dit bewees dat men aldaar Engels leer droeg. Nu is het kleermakersvak in zijn oude doen bijna totaal verdwenen. Projektiel gevonden BRUMMEN, 11-8. Arbeiders, die in het ruilverkavelingsgebied Cor- tenoever in de gemeente Brummen bezig waren met een machine gleu ven te graven, hebben de schrik van hun leven gekregen toen plotseling een vrij groot nrojektiel te voor schijn kwam, dat onmiddellijk be gon te roken. Zij vluchtten direkt uit de omge ving van de graafmachine en waar schuwden de Mijncuuimingsdienst in Den Haag, die tot taak krijgt het gevaarte veilig af te voeren. legen het nijpend voedseltekort en de stijgende prijzen. Het openbare leven in de slaat is vrijwel geheel tot stilstand gekomen. In Bombay was 85 procent van de fabrieken, banken, handelsonderne mingen, winkels, hotels en restau rants gesloten. Dc elfhonderd auto bussen en zevenduizend taxi's ble ven in de garages en in de haven lagen zeven-en-dertig' schepen te wachten. De eniffe schepen die be handeld werden waren die met le vensmiddelen aan boord. De treindiensten van het centrum van Bombay naar de voorsteden werden echter normaal uitgevoerd, terwijl ook de onontbeerlijke dien sten als ziekenhuizen, ambulances en brandweer van de staking wa ren uitgezonderd. Emigratie en immigratie DEN HAAG. 11-8. In 1963 hebben zich ruim 55.000 personen in Neder land gevestigd, ruim 47.000 vertrok ken uit ons land. De buitenlandse migratie heeft dus in het afgelopen jaar een bevolkingswinst opgeleverd van ruim 8.000 mensen. Ook de eer ste vijf maanden van 1964 heeft deze mipratie 'n vestigingsoverschot ver toond (gevestigd ruim 23.000, ver trekken ruim 21.000). Ongeveer 50 procent van de bui tenlandse migratie speelde zich af tussen Nederland en de overige Eu ropese landen. Het migratieverkeer met de E.E.G.-landen heeft in 1963 én in het verstreken deel van 1964 een bevolkingsverlies opgeleverd (in IS63 ruim 2.000, januari-mei 1964 bijna 1.000). Het verkeer met de an dere Europese landen vertoonde een vestigingsoverschot (1963 ruim 3.000, januari-mei ruim 1.500). De emigratie naar de overzeese emigratiegebieden en de immigratie uit die gebieden (waar onder retour emigranten) waren over 1963 met elkaar in evenwicht (emigratie zo wel als immigratie ruim 11.000), over de eerste vijf maanden van 1964 was de emigratie naar deze gebieden wat hoger dan de immigratie (ruim 5.000 tegen bijna 4.000). Het resultaat was een verirekoverschot naar deze ge bieden van ruim 1.400. Het migratieverkeer met Indone sië leverde in 1963, in verband met de nog voortdurende repatriëring uit westelijk Nieuw-Guinea, een vesti gingsoverschot op van bijna 3.500 personen. Ter gelegenheid van de kort gele den ondertekende Amerikaanse Wet op de Burgerrechten, waarbij de be kende neger-predi'kant Martin Lu ther King aanwezig was, zal de Ko ninklijke Begeer te Voorschoten een penning uitgeven. Deze penning is er een uit de se rie die door Begeer wordt vervaar digd ter ere van personen die zich op de gebieden van wetenschap en kuituur of op andere ideële wijze verdienstelijk hebben gemaakt. In deze serie werden o.a. reeds pennin gen vervaardigd van Kon. Wil'hel- mina, Hammarskjoeld en president Kennedy. Op de voorzijde is als beeldenaar ds. Martin Luther King weergegeven met de tekst: „So faifch, hope, love abide, these three; but the greatest of these is love" (1 Cor. 13 13). Op de achterzijde ziet men de opgeheven arm van het békende Vrijheidsbeeld met als randschrift: „Civil Rights Act - J. F. Kennedy - L. B. Johnson Era". Van ide penning met een afmeting van 38 mm. zullen in 'goud 2000 ge nummerde exemplaren worden ge slagen. Andere uitvoeringen, niet genummerd, zijn: goud I8V2 en 25 mm. en ziilver 25 mm. Ontwerp en medelé zijn van Willem Vis. Nummer 1 van de genummerde serie zal worden aangeboden aan ds. Martin Luther King, die binnenkort naar ons land komt, o.a. als spreker op de Europese Baptistenconferentie die van 13 tot 16 augustus in Am sterdam wordt gehouden. Op de marine kun je een toekomst; bouwen. Weinig: bedrijven zijn zo omvangrijk, zo afwisselend, zo hypermodern en bieden zoveel mogelijkheden om je te ontplooien tot een leidinggevende per soonlijkheid. De marine laat je over de aardbol reizen. Naar Curasao, naar Genua. Naar Barcelona of Gibraltar of New York. De marine maakt een eersteklas vakman van je. Een varend vakman, die overal op de wereld zijn brood verdient. En goed verdient! Ben je zestien? Dan begin je al meteen met f250.-. En daarna gaat het salaris met de jaren en met je promoties duchtig omhoog. Wil je meer weten over: sociale voorzieningen (de beste), vakantiedagen (de meeste), en opleiding (héél gron dig)? Stuur dan de coupon hieronder in voor nadere inlichtin gen en je zult begrijpen waarom marine-mannen zeggen: Bij de marine ben je beter af! Welke vakken staan er bij de 7nari7ie voor je openMatroos*, elektromonteur, 7nachinist, hofi)ieester*radio-radapTionteur,technisch a zend deze bon aan: Het Hoofd Marinewerving, Lange Voorhout 7, Den perso7ieel voor de mai uie-luchtiaai tdienst, I jjaagt 0f ga eens praten op een van 07iderstaande Wervingsbureaus. 7narinier*. Gegadigden 7)10eten in het bezit zij71 va7i een ULO- of LTS-diplo77iu en 07igevecr 16 jaar zijn. Het dragen van een bril behoeft gee7i bezwaar te zijn. Voor de met ge77ierkle dienstvakken is geen diploma-vereist. STRAAT: PLAATS: verzoekt toezending inlichtingenboekje. LEEFTIJD:j 1348-10 j ZIERIKZEE: Gemeentehuis, elke 2e vrijdag van de maand van 12.00-13.30 uur. GOES: Gemeentehuis, elke 2e en y4e donderdag van de maand van 10.30-11.30 uur. MIDDELBURG: Stadhuis, Lange Noordstraat 1, elke don derdag van 12.30-14.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 3