Gemeente denkt aan de aanleg van een instructie-zwembad Maleisië stelt „veiligheidszone" in Provinciale tentoonstelling van varkens, schapen en geiten Toch nog actie van China in z.o.-Azië? Wanorde in Kongo Gemeenteraad Rruinisst' Prestatietocht en zwemwedstrijd in het havenkanaal te Zierikzee ERUINISSE, 10-8. Op de jongste raadsvergadering merkte de voorzit ter, burgemeester C. 11. van de Lin de, op dat een drietal bezwaarschrif ten is ingekomen inzake de rioolbe lasting over 1964, namelijk van de heer W. A. Jumelet voor het pand Korte Ring 10, de heer D. van den Berge voor de schuur op het perceel Weststraat 8 en van mevrouw de wed. J. Goudzwaard en cons, voor de tweede landbouwschuur aan de Weststraat. B. en w. stellen voor om op de door de heren Jumelet en Van den Berge ingediende bezwaarschrif ten afwijzend te beschikken en het bezwaarschrift van mevrouw de wed. J. Gcudzwaard ontvankelijk te ver klaren. Zulks wordt na ampele bespreking aangenomen, met de stem van de heer De Koning tegen. Besloten wordt medewerking te verlenen voor het aanschaffen van leer- en hulpmiddelen voor het eer ste leerjaar, zulks op aanvraag van het bestuur der Ver. tot Bevorde ring van Ger. Schoolonderwijs. Overeenkomstig het voorstel van b. en w. besloot de raad compensa tiemaatregelen te treffen voor de sa larissen van 'het gemeentepersoneel i.v.m. de per 1 juli jl. ingegane huur verhoging. Idem werd toesloten het pand Kerkplein 9 te verhuren tegen een huurprijs per week van f 6,50, ex clusief waterkosten. B. en w. stelden verhoging voor van de reinigingsrechten van f 12 tot f 14 per emmer, m.i.v. 1 januari 1965. De heer van der Velde protes teerde tegen deze verzwaring. De heer Kik wees er op dat onver- mogenden ten dele ontheffing kun nen verkrijgen. De raad ging hierna akkoord met het voorstel. Heggcnschaar en rugsproeier Besloten werd kredieten beschik baar te stellen tot de aankoop van een heggensohaar met één mes en een rugsproeier met motor. B. en w. hebben de heggenschaar dn de ge meente Biervliet op zijn doelmatig heid getest. Het bezit van een der gelijk apparaat zal de werkzaamhe den vlotter doen verlopen. De kos ten bedragen f 1620 en van de rug sproeier f 600. De raad besloot over eenkomstig het voorstel van b. en w., met dien verstande dat eerst na 1 januari 1965 tot de aanschaf zal worden overgegaan. Het voorstel tot verkoop van het pand. Pr. Margrietstraat 19 aan de heer D. de Ronde werd aangehouden. Instructie-cpcnluchtzwembad Z.h.s. werd besloten de huurbedra gen, verschuldigd voor het gebruik van ruimten in het gemeentehuis m.i.v. 1 juli 1964 te verhogen met 12% procent. De voorzitter deelde mede dat twee plantsoenbanken zijn gekooht, die zullen worden geplaatst in de Meidoornstraat. Op een vraag van de heer Kik antwoordde de voorzit ter dat het in de bedoeling ligt t.z.t. ook banken te plaatsen in de Pr. Marijkestraat. Het ziet er naar uit dat de aan de o. 1.-school benoemde onderwijzer de heer Wisse te Dordrecht op 25 aug. a.s. in dienst zal treden. Over de aankoop van oude palen voor de herinrichting van de nieu we gemeentehaven zal met de Rijks waterstaat contact worden opgeno men. B. en w. hebben te SChoondij- ke een instructie-openlucht zwembad bekeken. Indien het aanleggen van een badstrand langs de Grevelingendam niet voor inwilliging in aanmerking komt, zou de daarop betrekking hebbende claim van f 20.000 eventueel kunnen worden aan gewend voor de stichting van een dergelijk instructie-zwem bad. Het bad zou moeten komen achter de nieuwe gymnastiekzaal. De kos ten worden geraamd op plm. f 30.000. De voorzitter zal onderzoeken in hoeverre dit projekt subsidiabel is. Het is gebleken dat de bus van de R.T.M. op het einde van de Dee- straat niet kan keren ten gevolge waarvan hij nog steeds door de Lan ge Ring rijdt. Ook andere mogelijk heden om te ontkomen tot de ont lasting van het busverkeer in de Lange Ring zi>n bekeken, evenwel zonder resultaat. Het is evenwel zo dat wanneer per 1 januari 1965 de Grevelingendam gereed is, de bus een andere route zal gaan volgen. Het is daarom beter om no* even te wachten met het nemen van andere verkeersmaatregelen voor de Lange Ring. De rondvraag De heer Kik zei bijzonder tevreden te ziin ever het rustige en zakelijke verloop van deze vergadering. Te vens stelde hij burgemeester en wet houders voor hun gedachten te laten gaan over de oprichting van een jeugdbrandweer. De heer De Koning pleitte voor de huisvesting van zijn dochter, mejuf frouw K. de Koning. De voorzitter zei dat burgemeester en wethouders de belangen van zijn dochter zullen voorstaan. De heer Van de Velde wees er op dat burgemeester en wet houders al jaren twee huizen laten leeg staan. De voorzitter wees er op dat de woonruimte-commissie niet bereid is gebleken om hierover een vorderingsadvies uit te brengen. De heer De Koning zei het spijtig te vinden dat bij de officiële ont vangst van de visserijvereniging .Al gemeen Vissersbelang' op 25 juli j.L de wethouders niet aanwezig waren. Gaarne verneemt hij wat daarvan de oorzaak is. Wethouder Bal zei mede namens zijn collega, de heer Van Gilst, dat zij niets hebben tegen de visserij vereniging .Algemeen Vis sersbelang'. Zij vonden het evenwel wat bezwaarlijk om zich een gehele dag te verbinden. Wethouder Bal merkte daarbij tevens op, dat het niet juist was van de organisatoren van het mosselfeest dat zonder voor kennis van burgemeester en wethou ders aangekondigd werd dat od het sportveld vuurwerk zou worden ge houden. De heer Van de Velde vroeg in lichtingen in verband met de publi- katie inzake het intrekken van een beschikking met betrekking tot de aardappelmoeheid. De voorzitter deelde mede dat deze publikatie heeft plaats gehad geheel overeen komstig de door de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening gegeven richtlijnen. De men sen hebben zich niet de moeite ge troost om zich ter secretarie er van te overtuigen wat deze beschikking precies inhield. De heer Van de Velde zei dat het nu toch wel eens tijd wordt dat het aan Labeur toegezegde tegelpaadje wordt aangebracht. De voorzitter zegde toe dit persoonlijk met de op zichter te zullen bepraten. De heer Van de Velde zei teleur gesteld te zijn over het feit dat het niet mogelijk is gebleken om de ge- meenteklok in de toren van de her vormde kerk de juiste tijd doen aan wijzen. Dit is al een oude zaak. Bur gemeester en wethouders moeten hieraan toch eens iets gaan doen. Onder auspiciën van het Neder lands Oorlogsgraven Comité het zogenaamde „Klaprooscomité" wordt aan het eind van augustus gastvrijheid verleend aan een groep van honderd oorlcgsnabestaanden, afkomstig uit alle delen van Enge land. Zij komen naar Nederland om een bezoek te brengen aan de graven van hun familieleden, die sneuvel den bij de bevrijdingsgevechten in het zuiden en oosten van ons land in 1S44 en 1945 en werdén begraven op de kerkhoven van Nijmegen (Jcnkerbos), Uden, Venray en Mook. Ook zullen zij de grote Britse oor logskerkhoven Reichswald en Rhein- berg;> juist over de grens bij Nijme gen, bezoeken. Het gezelschap komt op 28 augus tus met de dagboot in Hoek van Hol land aan en reist verder per trein naar Nijmegen. In deze stad en in Groesbeek vinden zij gastvrijheid in Nederlandse gezinnen. Op 29 augustus worden de ge noemde oorlcgskerkhoven bezocht en op 30 augustus is een dodenherden- KOEALA LOEMPOER, 12-8. Ma leisië beeft woensdag een „veilig- hediszone" van ruitm 1.900 km. in gesteld langs de kust van Malakka en Singapore. Deze zone die op het land drie km. breed is en zich nog een drie 'km. in zee uitstrekt, is be doeld om de binnenkomst van sa boteurs en militairen van Indonesi sche zijde te voorkomen. Spaarpot van een auto-opkoper ZIERIKZEE, 12-8. Voor de derde achtereenvolgende keer organiseert de zwemvereniging „De Zeepaard jes" op 29 augustus 1964 de jaarlijk se prestatie- en wedstrüdtocht in het Havenkanaal. Vele zwemsters en zwemmers jong en oud zullen ongetwijfeld aan dit toch wel zeer sportieve zwemfeest deelnemen. Er kan worden deelgenomen aan de prestatietocht over 500 meter of 1.000 meter. Voor het zwemmen vart 1.000 meter moet men de leeftijd van 16 jaar hebben bereikt. Er wordt op gewezen, dat dit zuiver een presta tietocht is, hetgeen wil zeggen dat er niet snel behoeft te worden ge zwommen. Iedere deelnemer die de afstand van 500 c.q. 1.000 meter af gelegd heeft, ontvangt een diploma. De wedstrijdtocht zal dit keer gaan over twee kilometer. Hieraan kun nen alleen leden van de Koninklijke Nederlandse Zwembond deelnemen. Iedere zwemster en zwemmer die deze afstand heeft afgelegd, ontvangt een herinneringsmedaille. Er wor den door de zwemvereniging „De Zeepaardjes" nog pogingen in het werk gesteld de beschikking te krij gen over twee wisselbekers. Een tweetal bedreven in Zierikzee wor den hierover benaderd. Indien deze poging slaagt, zal de winnende dame en heer de wisselbeker voor 1964 mee naar huis mogen nemen. Opgave voor de prestatie- en wed strijdtocht kan lot 25 september a.s. plaats vinden bij mevrouw C. Pol- dermans-Voorsprui, Nieuwe Hav.en 39 te Zierikzee en bi' de heer G. J. Dijkstra, De Huybertstraat 4 te Zie rikzee. De start van de prestatietocht vindt om 14.15 uur olaats bij het Luitje. Als kleedgelegenheid voor de deelneemsters en deelnemers heeft de zwemvereniging de beschikking ever twee overdekte vrachtwagens. Deze wagens zijn belangeloos door de firma Van der Wekken en de firma Ribbens ter beschikking ge steld. Voor bezoek aan oorlogsgraven Honderd Britse nabestaanden komen naar Nederland het sportieve groepje van vorig jaar king op het „Reichswald Cemetery". Het gezelschap gaat op 1 september weer met de nachtboot uit Hoek van Holland naar Engeland terug. Tot deze groep nabestaanden be horen twee leden van de familie Reed. Mr. H. Reed (80 jaar) zal in Venray het graf van zijn in Limburg gesneuvelde zoon zien. Hij wordt be geleid door zijn kleinzoon, mr. S. H. Reed (19 jaar), zoon van de gesneu velde. „Operatie overleving RENO (Nevada), 12-8/ Veer tien Amerikaanse ruimtevaar ders, onder wie twee burgers, begonnen na een daartoe ge noten opleiding woensdagoch tend aan de „Operatie overle ving" in de woestijn van Ne vada. De mannen begaven zich in groepen van twee naar de woestijn. Alles wat ze bij zich hebben is twee liter wa ter, 2 messen, lucifers, hen gels, seintoestellen. een e.h.b. o.-doos en zonnebrandolie. Tot vrijdag moeten zij voor hun voedig gebruik maken van de schaarse plantengroei in de woestijn en proberen te leven van de konijnen, slangen en hagedissen die er ronddarte len. Ze moeten zelf een onder komen maken, hun koers door de woestijn bepalen en hun kennis van het seinen in toe passing brengen. Levend gebeuren met belangrijke economische achtergronden Jubileumpostzegel Ned. Bijbelgenootschap AMSTERDAM, 11-8. In verband met 'het uitkomen - op 25 augustus - van de jubileumpostzegel ter gele genheid van 'het 150 jarig bestaan van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap wordt op 21, 24 en 25 augus tus in ihet Bijtoeltoüis aan de Heren gracht te Amsterdam een kleine ten toonstelling ingericht van de arbeid van bet N.B.G. en van postzegels met bijbelse voorstellingen. Op de eerste twee data zijn daar de eerste- dags-enveloppen en op 25 augustus deze enveloppen met de zegel van 15 cent, eventueel met bet speciale poststempel, verkrijgbaar. ZIERIKZEE, 13-8. - Vanwege de provinciale stamboeken van varkens, schapen en geiten in Zeeland wordt op vrijdag 28 augustus aanstaande cp de Grote Markt te Goes een pro vinciale tentoonstelling gehouden, waarvan het aanvangstijdstip is ge steld op 10.00 uur des morgens. In totaal zullen op deze dag van 115 inzenders 617 dieren de Grote Markt te Gces bevolken. Een aantal, dat in vergelijking tót enkele jaren terug belangrijk is toegenomen en een goede weergave zal geven van hetgeen de Zeeuwse fokkers van de varkens, schapen en geiten de laat ste jaren tot stand hebben gebracht. De inzending schapen is 't grootst en bestaat uit 300 dieren ingedeeld in 14 rubrieken. Een interessante afsluiting van de individuele beoordelingen zullen in de middaguren de keuringen vor men van kampioenschappen en Tok en bedrijfsgroepen. Het aantal ingeschreven varkens bedraagt 237 stuks, waarvan 21"2 tot het ras Ned. Landvarken en 25 tot het ras Ned. Piétrainvarken beho ren. Van bijzonder belang is de goe de bezetting in de rubrieken fok- en bedrijfsgroepen. In totaal zullen 7 fokgroepen en 12 bedrijfsgroepen worden gepresenteerd na afloop van de individuele keuringen. De inzending geiten bestaat uit 80 dieren, waarvan 24 lammeren en 56 oudere geiten. Hieruit zullen tijdens het middagprogramma een achttal verenigingsgroenen worden gefor meerd. Sportief element Tentoonstellingen als deze beogen een ruimer inzicht te geven in de te volgen fokrichting en hebben hier- naast iets van een sportief element in zich. De fokkers bekampen el kaar met hun dieren om de hoogste klassering. Beslist een levend gebeu ren met veel inhoud en economisch gezien belangrijke achtergronden. De „snil" van die achtergrond is „het type" van de dieren, dat naast een erfelijke aanleg voor goede gebruiks eigenschappen benalend is voor de financiële uitkomsten. Voor aankoop van goed fokmate- riaal is een dergelijke tentoonstelling ook de aangewezen plaats. De beste dieren uit het gebied worden hier bijeen gebracht, die overzichtelijk in de catalogus z"n aangegeven met vermelding van afstamming, vrucht baarheid en produktiegeeevens. De bestand die wordt ontvangen in het b'izonder van de fokkers-inzenders en de materiële steun van belang hebbenden en de geïnteresseerden houdt een goede belofte in voor het welslagen van de - 28 augustus te houden provinciale kleinvee ten toonstelling. PEKING, 12-8. Diplomatieke waar nemers in Peking zün van oordeel, dat China vastbesloten is de crisis sfeer in zuidoost-Azië, ontstaan door de Amerikaanse bombardementen on bases in Noord-Vietnam, op zo hoog mogelijk peil te houden en volgens hen neemt de waarschqnliikheid van Chinese aktics ter ondersteunin" van Nocrd-Victnam met de dag toe. De Chinese bladen maken met veel ophef melding van massabiieenkom sten van militairen in geheel China, waar zij getuigenis afleggen van hun „bereidheid om elk ogenblik de Ame rikaanse imperialistische nrovocaties te beantwoorden". Het „Volksdagblad", het voor naamste communistische orgaan in China, sprak woensdag tegen, dat de spanning in zuidoost-Azië zou z"n afgenomen. Het blad beschuldigde de Amerikaanse regering ervan „een rookgordijn te leggen om het volk te misleiden, zodat zij tot een tweede stap kan overgaan om de oorlog in Indo-China uit te breiden". De ver dere militaire uitbouw van de Ver enigde Staten en de vluchten boven Ncord-Vietnam betekenen, dat de veiligheid van Noord-Vietnam nog steeds dcor het Amerikaanse impe rialisme wordt bedreigd", aldus dit blad. SCHIPHOL. Sinds 1 juli heeft de K.L.M. tevergeefs bij de luchtvaart autoriteiten in Bonn een vijftal char tervluchten aangemeld, die zij met passagiers naar Duitsland wilde uit voeren. De Duitse luchtvaartdienst weigerde voor deze vluchten de ge bruikelijke toestemming te verlenen. R.E.M.-testbeeld te zien DEN HAAG, 12-8. In de namiddag (woensdag) is het testbeeld van de R.E.M. in de lucht gekomen. Beeld en geluid waren van behoorlijke kwaliteit. De R.E.M. is uit Deventer en 's-Hertogen'bosch opgebeld door mensen die het testbeeld duidelijk ontvingen, zonder dat speciale voor zieningen waren getroffen. MARKTBERICHTEN Gemiddelde prijs slachtkoeien en -varkens in 1963 DEN HAAG, 12-8. De gemiddelde prijs voor slachtkoeien tweede kwa liteit A heeft in 1963 f 2,95 per kilo gram geslacht gewicht bedragen te genover f 2.89 in 1962. Voor slagers varkens van ongeveer 95 tot 120 ki logram levend gewicht bedroeg de opbren'gstprijs in 1963 f 2,48 per kg. geslacht gewicht tegenover f 2,11 in 1962. Dit blijkt uit een publikatie van het Landbouw Economisch Instituut „statistiek van dc marktprijzen rundvee, varkens, paarden, schapen 1963". In deze publikatie worden de handel en het prijsverloop aan de hand van tabellen en grafieken be schreven. LAATSTE NIEUWS ELISABETHSTAD, 13-8. Naar in Elisatoet'hstad is vernomen, vluchten de opstandelingen die Kabolo. 700 kilometer ten noorden van Elisa- bethstad hadden bezet, thans in wanorde de stad uit, in de richting van de iets noordelijker gelegen plaatsen Kongolo en Kindoe. Ook zouden de opstandelingen van Soemialot zich gereed maken Al- bertstad te verlaten. In deze stad heerste grote wanorde en de Euro pese bevolking daar wordt gemoles teerd. MORGHAN, de magiër Dit ravijn in de buurt van Wuppertal dient als spaarpot van een auto-opko per. Dag in, dag uit stort hij daar goedkoop verkregen resten van automo bielen over de rand in de afgrond en wacht tot de schrootprijzen weer op lopen. Ondertiissen biedt hij aan autoknutselaars dit rijkelijke materiaal van zijn reusachtige autokerkhof aan onder het motto „Wat je maar wilt". Menige handige auto-eigenaar vindt hier de voor zijn wagen noodzakelijke onderdelen tegen gunstige prijzen. Daar dit feit zich heeft rondgesproken, is het op de schroothoop meestal een drukte van belang. De auto-opkoper uit Wuppertal heeft niets anders te doen, dan te controleren, ivat de met schroevendraaiers en sleutels bewapende knutselaars hebben gedemonteerd, waarna de rekening ivordt opgemaakt. De geplunderde autoveteranen wor den dan uitgebrand, van alle-niet metalen ontdaan, door grote metaal per sen tot gemakkelijk te vervoeren pakken samengeperst en bij stijgende schrootprijzen aan de ijzer producerende industrie verkocht. Deze handel in schrootauto's loopt niet slecht, daar op de drukbereden straten van de Duitse bondsrepubliek nog wel eens een auto het loodje legt. 29. „Aram!", mompelde het meisje met verstikte stem, onderwijl de avonturier meevoerend naar de tuin. „Bent ge daar wel zeker van? Mijn vader. Morghan. Ik kan het niet gelovenJ" „Ik bezit geen enkele bewijs meer", zei Aram bitter. „Ik vond de bokaal die hij uw vader aanbood, even voor een nieuwe aanval van de geheimzinnige ziekte graaf Alwyn trof. Er zat nog wat wijn in, net genoeg om de bediende ernstig ziek te maken". „Maar dat is toch een bewijs?", vroeg ze bleekjes. „O, voldoende, als Morghan niet zo listig was geweest de bokaal „per on geluk" om te stoten. Er is geen druppel meer die als bewijs kan dienen". „En de dienaar dan?" „Morghan heeft hem in een oogwenk ge nezen met een geheimzinnige pil die hij hem liet innemen. Nu beweert hij, dat de knecht slechts ongesteld was omdat hij een te koppige wijn gedronken heeft. En waar schijnlijk is het slachtoffer daar momen teel ook van overtuigd. Er is geen enkel bewijs meer, Silvia. Niemand zal me ge loven, wanneer ik het fantastische idee opper, dat Morghan, de man die uw vader helpt in al zijn aangelegenheden, de be schermengel, de belangeloze vriend, dat die graaf Alwyn langzaam vergiftigt. En toch is het waar! Ik zou er een hand voor in het vuur durven steken". Ze bracht de hand naar haar borst. „Ik geloof u', fluisterde zij. „Ik geloof u. En ik geloof dat gij de enige zijt die ons zou kunnen redden van het gevaar dat ons be dreigt". Hier zweeg zij plotseling, want kreten van woede weerklonken van uit het huis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2