DE ZIERIKZEESCHE COURANT in dit nummer: Mogelijk instructie-zwembad te Bruinisse TURKIJE STAAKT VERKENNINGSVLUCHTEN OP CYPRUS Amerikaans personeel op weg naar Kongo Grote jacht op ontsnapte treinrover Verwarring rond prijs Scheveningse pier VROUW VOND SPELD IN HOOIBERG V.S. sturen geen troepen naar Kongo Massagraf gevonden bij Bergen-Belsen Vrouwenoverschot vermindert langzaam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 13 augustus 1964 120ste jaargang No. 19631 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 DAK.II ÉN AÜMINlS I R Al IE 'oimc-w^kken 11, Zierikztsa, Postbu» no 1, tel. 01110-22S5. lo.UO uui: fel 01110-2118. Girorekening no. 137677. 'ecJokteur: M J Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: ^.V Drukkerij Wh Lakenman Ochtmen, Zierikjiee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertent.eprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1.25 per stuk. Bestand wordt thans op gehele eiland nageleefd ANKARA, 12-8. „De Turkse regering heeft besloten, de verkennings vluchten boven Cyprus op te schorten naar aanleiding van het beroep van de Veiligheidsraad", zo staat in een officieel communiqué dat woensdag in Ankara is uitgegeven. „Als de Griekse Cyprioten hun agressie tegen de Turkse bevolkingsgroep hervatten, en als de troepen van de Verenigde Naties er niet in slagen die aanvallen onverwijld en op doeltreffende wijze de kop in te drukken, zal Turkije niet aarzelen de nodige maatregelen te nemen om het leven van de Turkse Cyprioten te beschermen", zo zegt het communiqué voorts. Woensdagmorgen hadden opnieuw Turkse straaljagers boven Cyprus ge vlogen, ondanks de oproep van de Veiligheidsraad, de vluchten boven het eiland te staken. De toestellen ondernamen geen enkele aanvals- actie. Een Turkse regeringswoord voerder deelde in de loop van de ochtend mee, dat de oproep van de Veiligheidsraad pas 's morgens in Ankara was ontvangen en bestu deerd werd. Grieks protest Voor de afgezette en geblindeerde Amerikaanse ambassade in Nicosia demonstreerden woensdagmiddag on geveer honderd Griekse Cyprioten. Hun protesten waren vooral tegen de Amerikanen gericht - op span doeken stonden leuzen als „Slachters van negers, ga naar huis" en.de be togers schreeuwden in koor „Ken nedy, jullie hebben hem vermoord" - maar ook tegen Groot-Brittannië, de NAVO en Turkije. In Athene protesteerde de Griekse minister van buitenlandse zaken, Kostopoulos, bij de Griekse ambas sadeur tegen de verkenningsvluch ten van woensdag. Volgens hem had den Turkse vliegtuigen voorts zowel dinsdag als woensdag herhaaldelijk het Griekse luchtruim boven de ei landen Rhodos en Kreta geschonden, maar dit werd in Ankara met kracht tegengesproken. Op Cyprus zelf was het woensdag rustig. Het bestand werd op het ge hele eiland nageleefd. Verbeterde situatie In Genève deelden intussen krin gen die nauw betrokken zijn bij de bemiddelingsbesprekingen van de Fin Sakaro Tuomioja mee, dat er nu duidelijk een sfeer van vertrouwen heerst ten aanzien van de mogelijk heid van een vreedzame regeling. Tuomioja, die zondag uit Genève vertrekt voor bezoeken aan Athene, Ankara en Nicosia, heeft volgens deze kringen een „goede kans" tij dens zijn komende reis de basis voor een dergelijke regeling te leggen. „De weg schijnt nu eindelijk open te lig gen voor wezenlijke onderhandelin gen". Tot de optimistische stemming ln Genève heeft onder meer bijge dragen het feit, dat president Ma- karios' optreden het ongenoegen van de Griekse regering heeft opgewekt. „Verraad" De voorzitter van het Cyprische Huis van Afgevaardigden. Glafkos Clerides, heeft woensdag meegedeeld dat de regering-Makarios het plan van de Amerikaan Dean Acheson in zake een regeling van de kwestie- Cyprus van de hand heeft gewezen, omdat „aanvaarding ervan verraad zou hebben betekend". Het plan voorzag in aansluiting van Cyprus bij Griekenland, het afstaan door Griekenland aan Turkije van het tot de Dodecanesos behorende eiland Castellorizon, vestiging van een Turkse militaire basis op „Grieks" Cyprus, schadevergoeding voor de Turkse Cyprioten die zich elders zou den willen vestigen en vorming van twee „kantons" op Cyprus onder Turks-Cyprisch bestuur. Clerides zei in het parlement voorts, dat niemand kan geloven dat Turkije Cyprus zou aanvallen zonder instemming van de Verenigde Staten en Groot-Brittan nië. Turkije had deze twee landen tevoren van de luchtaanvallen op de hoogte gesteld en de schuld lag daarom niet alleen bij Turkije, maar ook bij de vrienden van dat land, al dus Clerides. Pi*esident Makarios had het plan van Acheson, dat de Ver. Staten aan de Griekse regering had- den „durven" voorleggen, terecht verworpen. WASHINGTON, 12-8. Vier trans portvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn naar Kongo onder weg met vijftig parachutisten en 56 man vliegend- en onderhoudsnerso- neel. Naar in welingelichte kringen ver nomen wordt, zullen de Amerikanen niet aan militaire operaties deelne men. De parachutisten hebben tot taak vliegtuigen en andere goederen te beschermen. Zij staan ter beschik king van de Amerikaanse ambassa deur in LeoDoldstad. De vijf man oersoneel van het Amerikaanse consulaat in Stanley- stad treffen voorbereidingen om de stad te verlaten. Zij hebben daartoe van de opstandelingen bevel gekre gen. Betoging LEOPOLDSTAD. Ruim 500 negers uit Zuid-Kasaï hebben woensdag nogal luidruchtig betoogd voor de ambtswoning van premier Tsiombe van Kongo in Leopoldstad uit nro- test tegen ',Q tirannie die in Zuid- Kasaï wordt uitgeoefend door de BIRMINGHAM, 12-8. In Engeland is een grootscheepse jacht aan de gang op de 32-jarige bookmaker Charles Frederick Wilson, de man die er enige maanden nadat hjj we gens zijn aandeel in de grote trein- rcof tot 30 jaar gevangenisstraf was veroordeeld, in slaagde uit de gevan genis van Birmingham te ontsnap pen. De ontvluchting van Wilson is uit gevoerd met een nauwkeurigheid die doet denken aan de precisie waar mee een jaar en vier dagen geleden een bende bij een overval - de nachtposttrein van Glasgow naar Londen 2.600.000 pond (ruim 26 mil joen gulden) buitmaakte. Omstreeks half vier in de nacht van dinsdag op woensdag dronpen enige helpers van Wilson de Winson Green gevangenis binnen. maak ten gebruik van ladders van een na- bi'gelegen bouwwerk om over de zes meter hoge muur te komen. Zij sloe gen een nachtwaker bewusteloos en bevrijdden Wilson uit de cel op de beeane ffrond, waar hij om veilig heidsredenen geïsoleerd werd ge houden. Daarop verlieten Wilson en zijn helpers met behulp van touw ladders via de achtermuur het vangenisterrein. president van deze provincie, Joseph Ngaloela". Ngaloela, die al 48 uur in Leonold- stad is, kwam net bij de ambtswo ning van Tsiombe aan toen de beto ging in volle gang was. De betogers schreeuwden Ngaloela is een moor denaar" en „leve Tsjombe". Vele grote handelmaatscha'"nn in Kongo hebben al voorbereidingen getroffen om hun personeel in de provincies en ook in Leopoldstad zelf naar veiliger Gordpp to brengen. De Unilever, die veel dochteron dernemingen in Kongo heeft, zou zijn employés hebben voorgesteld om hun vrouwen en kinderen naar Europa te laten gaan. De oliemaatschappiien zouden hetzelfde willen doen. Ten slotte heeft de Volkerenorganisatie haar personeel in Kongo verzocht geen vrouwen en kinderen te laten overkomen. Verkeersonderwijs afzonderlijk leervak DEN HAAG, 13-8. Door de heden (donderdagv van kracht geworden wijziging van de Lager-onderwiiswet 1920 en de Kweekschoolwet, wordt het. verkeersonderwijs tot een afzon derlijk leervak gemaakt. Tot dusver vormde dit een onderdeel van het vak aardrijkskunde. Veer wat de scholen voor voortge zet gewcon en uitgebreid lager on derwijs betreft, wordt het onderwas in het vak verkeer in elk leerjaar gedurende tenminste twintig uren per jaar verplicht voorgeschreven. DEN HAAG, 12-8. Er heeft woens dag verwarring geheerst rond de toegangsprijs tot de Scheveningse pier. Des middags ontdekten de be zoekers dat zij voor de prijs van één gulden twee kaartjes van 50 cents kregen. Aan de kassa's werd gezegd dat het tweede kaartje bestemd was voor het vierde piereiland, dat voor het publiek woensdag is geopend. Opgewonden bezoekers spraken toen van koppelverkoon en enkelen DEN HAAG, 12-8. - Een Amsterdamse vrouw heeft in samen werking met de Haagse politie een briljant staaltje opsporingswerk geleverd, dat resulteerde in de aanhouding van een Haagse kelner en zijn echtgenote wegens diefstal. De Amsterdamse reed met een tram van lijn 11 naar het Scheve ningse strand. Ze zag een vrouw iets van de grond rapen, maar schonk daaraan geen aandacht. Op het strand miste zij haar porte- monnaie met f 25,en een gouden ring, bezet met briljanten, ter waarde van f 400, De gedachte dat de vrouw in de tram haar portcmonnaie had op gepakt en bij zich gehouden liet de Amsterdamse niet los. Zjj ging tussen het zwemmen en zonnebaden door zoeken op het strand. Ze herkende de „vrouw uit de tram". De politic bracht deze in gezel schap van haar man naar het bureau. Het echtpaar bleek de portcmonnaie nog te hebben. Het geld was overgeheveld naar een eigen beurs. Van de aanvankelijke ontken ning kwamen de kelner en zijn vrouw terug. De ring had de man weggesmeten. De Amsterdamse liet het bier niet bij. Samen met de politic werd op het strand gezocht. Een klein meisje droeg het sieraad. Ze had het gevonden en was er mee gaan spelen. Foto boven: De werkzaamheden aan het nieuwe stationsgebouwencomplex op Schiphol vorderen gestaag. Op de foto ziet men de expeditie-ingang, die de kelderverdiepingen in tweeën deelt, en in de toekomst toegang verschaft tot deze ruimten. Rechts (stationspleinzijde) bevinden zich de garages met een capaciteit van 350 auto's. Links van de gang (platformzijde) is een kel der t.b.v. diverse installatie's, magazijnen etc. en daarboven de bagagesor- teerruimt&n voot uitgaande en inkomende bagage. Boven deze kelderge deelten is reeds een gedeelte van de aankomsthal gereed (begane grond) en de vloer van de vertrekhal (le verdieping). Op de achtergrond de verkeers toren, thans 43 meter hoog, in de toekomst 53 meter, en het gebouw van de N.V. Luchthaven Schiphol (9 verdiepingen), waarvan 4 lagen gereed zijn. Foto onder: Het nieuwe stationsgebouwencomplex van Schiphol gezien van uit de in aanbouw zijnde toren. Op de voorgrond het 9-verdiepingen hoge gebouw van de N.V. Luchthaven Schiphol, waarvan 4 lagen gereed zijn. Daarachter het stationsgebouiu, waarvan de bouw trapsgewijs wordt uitge voerd. Geheel rechts ziet men de vloer van de vertrekhal (le verdieping), onmiddellijk links daarvan, maar een verdieping lager, de aankomsthal. Meer naar achteren en geheel links is nog de vloer zichtbaar van de bo venste kelder. Midden door het gebouw, van beneden naar boven, is de expeditiegang zichtbaar, die de toegang zal vormen tot de keldergarages en de magazijnen etc. onder dit stationsgebouw. probeerden met de twee kaartjes ook twee mensen op de pier te krij gen. Dit lukte niet doordat de con troleurs van iedere voorbijganger twee kaartjes moesten afscheuren. Later kwamen er weer kaarten van één gulden. De pier is tussen de middag om streeks een uur dicht geweest. Daar voor was het soms onrustig bij de ingang van Schevenings nieuw wan- delhoofd. Er waren mensen die met nadruk een kaartje eisten van 55 cent, de prijs die minister Andries- sen voor het piergenot heeft vast gesteld. Zelfs buitenlanders sloten zich bij het verlangen naar een la gere pierprijs aan. „Kassa's dicht" Waarom de pier dicht ging werd niet helemaal duidelijk. Op een ge geven moment kwam de aanwijzing „kassa's dicht". Van wie het kwam is nog niet duidelijk. De perschef van E.M.S.-continental sprak van een kortsluiting tussen de betrokken ondernemingen en de leiding op de pier. De kaartverkoop is ook verder een beetje vreemd verlopen, want op een bepaald moment werden er kinder- kaarten van 25 cent verkocht, ter wijl de prijs daarvoor en daarna toch 50 cent was. In een communiqué maakte de E.M.S. bekend dat het viei*de pier eiland woensdag voor het nubliek is opengesteld en dat de entreeprijs voor de pier en het nieuwe eiland tezamen voor volwassenen één gul den en voor kinderen 50 cent be draagt. De E.M.S. gaf verder nog maals een verklaring naar aanlei ding van het verschil van mening mot minister Andriessen (economi sche zaken). WASHINGTON, 12-8. - Op het cgenblik is het wel uitgesloten dat de V.S. troepen naar Kongo zullen sturen, zo heeft men op het State Department in Washington verstaan gegeven. Eisenhower staat achter Goldwater HERSHEY, 12-8. Ex-president Ei senhower gaf woensdag te kennen, geheel en al achter senator Barry Goldwater, de republikeinse kandi daat voor het presidentscha- te staan door mee te delen, dat al zijn twijfel aan de conservatieve senator is weggenomen. HANNOVER, 12-8. Buiten het om muurde terrein van het Duitse ver- nietigingskamr» Bergen-Belsen ztfn de as en het gebeente van verschei dene honderden gevangenen gevon den, zo heeft het ministerie van bin nenlandse zaken van de deelstaat Neder-Saksen woensdag bekend ge maakt. Een voormalige Franse gevangene van het kamp had drie jaar geleden op deze plaats menselijke resten ge vonden. Nadat hij dit in februari jl. ter kennis van de Franse oudstrij- dersorganisatie had gebracht, ont dekte men buiten de westelijke muur van het kamp enige honderden slachtoffers van de nari's. Hun stof felijke resten zullen worden bijgezet in het voormalige 'kamp - thans een monument waar reeds ongeveer 30 duizend gevangenen zijn 'begraven. Prinses Irene niet in blijde verwachting MADRID, 12-8. In Carlistische kringen te Madrid is woensdag ihet bericht van een Ma dril eens avond blad, als zou prinses Irene in blijde verwaChfing zijn, ongefundeerd ge noemd. Prinses Irene en prins Carlos Hu- gues bevinden zich met vakantie in Italië. Waarschijnlijk gaan zij ook nog naar Oostenrijk. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (n Distels zaaien (6 |p Is distels maaien. 7.35 v.m. 19.42 n.m. Zoals bekend heeft onderminister van buitenlandse zaken Averell Har- riman de vorige week in Brussel met de Belgische regering een akkoord gesloten over de maatregelen die ge nomen zouden kunnen worden om de Kongolese regering te steunen in haar strijd tegen de rebellen. Het ging hierbij om uitbreiding van de militaire en economische hulp. Men verwacht nu in Washington dat de V.S. meer transportmateriaal en an dere uitrustingsstukken naar Kongo zullen zenden om het Kongolese le ger in staat te stellen doeltreffender dan tot nu toe tegen de rebellen op te treden. Mogelijk zal er ook nog een aantal Amerikaanse technici naar Kongo gaan voor het onder houd van dit materiaal. Maar troepen zullen niet naar Kongo gestuurd worden. Op het ogenblik zijn er al een vijftigtal Amerikaanse technici in Kongo om de regeringstroepen te helpen bij het onderhoud van het Amerikaanse ma teriaal dat door hen wordt gebruikt. .In de afgelopen drie jaar hebben de V.S. militaire steun van naar schatting tien miljoen dollar aan Kongo verleend. Enkele opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met enkele opklaringen; matige, aan de Waddenkust aanvankelijk krach tige, wind tussen oost en noord oost; dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. 14 aug. Zon op 5.22, onder 20.06. Maan op 13.10, onder 23.02. Eerste kwartier: 15 aug. te 4.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 aug. BROUWERSHAVEN 14 aug. 7.21 v.m. 19.38 n.m. Doodtij: 17 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storing die westelijke koers aanhoudt en gisteren over Duitsland naar Limburg trok ver plaatst zich nu over België in de richting van het Kanaal. Een front met daarbij een brede regenzone be vond zioh donderdagochtend nog midden over Nederland. De ver plaatsing van 'het front is gering zo dat de regen van lange duur geweest is en plaatselijk na een korte pauze opnieuw begon. De luchtdruk stijgt langzaam boven het Noordzeegebied en zuid Scandinavië. Het front zal hierdoor heel langzaam naar het zuiden gaan - opklaringen zullen te gelijkertijd in een langzaam tempo van het noorden uit over Nederland kunnen uitbreiden. De wind hand haaft zioh in de noordoosthoek ter wijl in de temperaturen niet veel verandering komt. Boom viel op woonboot AMSTERDAM, 12-8. On de Leid- sekade in Amsterdam is een boom door ouderdom of ziekte bezweken en via enkele daar geparkeerd staan de auto's met een hevige slag terecht gekomen op een woonboot. Hoewel het vaartuig zwaar werd beschadigd vielen er geen slachtoffers, omdat de bewoners, de familie B.. niet aan wezig waren. School stond leeg GASSELTE, 12-8. Twee jaar heeft de door de Veenkoloniale Boeren bond te Veendam in 1956 gebouwde lagere landbouwschool in Gasselte- Nijeveen bij gebrek aan leerlingen leeg gestaan. De gemeente Gasselte gaat het gebouw nu aankopen waar na de zuidelijke vleugel plus vier lo kalen zullen worden ingericht voor de lagere christelijke school, die mo menteel in een oud, vervallen ge bouw is gehuisvest. De andere vleu gel met het grote praktijklokaal zal worden verbouwd tot jeugd- en sportcentrum. Steeds meer mannen aanwezig in groep tot 35 jaar DEN HAAG, 12-8. Het overschot aan vrouwen in Nederland is lang zaam aan het verminderen. Onder de Nederlandse bevolking zqn er in de leeftijdsgroep van 0 tot en met 34 jaar al meer mannen dan vrouwen aanwezig. In de groep van 35 iaar en ouder is er nog snrako van een vrouwenoverschot. Over de totale bevolking gerekend z\jn er per 1.000 mannen 1.007 vrouwen. Dit blijkt uit een overzicht van de samenstelling van de Nederlandse bevolking naar geslacht en leeftijd per 1 januari 1964, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Het feit dat er boven de 34 jaar meer vrouwen dan mannen voorko men hangt grotendeels samen met de omstandigheid dat, hoewel er steeds meer jongens dan meisjes worden geboren (gemiddeld 105 jongens op 100 meisjes), de sterfte onder de mannen groter is dan die onder de vrouwen. Dit blijkt ook uit de ge middeld te verwachten leeftijd, die, volgens de laatste over 1962 beschik bare gegevens, voor een pasgeboren jongen ruim 71 jaar en voor een -as- geboren meisje bijna 76 jaar is. De leeftijdsgrens voor wat betreft het mannenoverschot heeft naar men op het C.B.S. verklaarde, wel de nei- pinp in de loon der jaren omhoog te gaan, maar wordt door een aantal factoren, o.a. emigratie, sterk beïn vloed, zodat men nof geen prognose voor de komende jaren durfde te ge ven. Men is op het ogenblik wel be zig met een onderzoek naar de te verwachten ontwikkeling in de leef- tijdsonbouw van de Nederlandse be volking, maar het zal nog wel enige t''d duren voor dit kan worden af gesloten. Uit het thans gepubliceerde over zicht blijkt verder, dat per 1 januari de gemiddelde leeftijd der totale be volking rond de 32 jaar (voor man nen 31,2 en voor vrouwen 32,7 mar) lag. Het aantal kinderen van 0 tot en met 14 jaar bedroeg 3,4 miljoen of 29 nrocent van de totale bevolking

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1