DE ZIERIKZEESCHE COURANT Tijd ens weekeinde spitste kwestie-Cyprus zich ernstig toe Rood-China achter de opstandelingen? Volmachten voor Johnson Veiligheidsraad vraagt gegevens aan Noord- en Zuid-Vietnam Man doodt echtgenote en twee kinderen VJAT UQT Dl bilt LAATSTE NIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 10 augustus J2Uste jaargang N». 3902% WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ianrtewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: U.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtmen, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Vuurwerk tijdens buien te Scharendijke Veiligheidsraad nam resolutie aan NICOSIA, 9-8. Tijdens het week einde heeft de kwestie-Cyprus zich zeer ernstig toegespitst, waarbü zo wel van Griekse als van Turkse zijde maatregelen zijn genomen en met maatregelen zijn gedreigd van de ergste soort. Het slechte nieuws van Cyprus begon vrijdagavond met het beschieten van de havenplaats Polis door Turkse vliegtuigen, nadat het westelijk deel van het eiland ver schillende dagen het toneel was ge weest van gevechten van de Grieks- Cyprische strijdkrachten tegen Turk se dorpen in de zogenaamde „zak van Mansoera". Vrouwen en kinderen uit deze streek werden geëvakueerd. In de hoofdstad Nicosia steeg de spanning tussen de beide bevolkingsgroepen, die hun gewapende mensen verza melden. Te Ankara werd een speciale ka binetsvergadering gehouden. Er was sprake van militaire voorbereidin gen. Athene werd op de hoogte ge steld van het Turkse besluit, de Turkse „landgenoten" op Cyprus niet te laten afslachten. De Griekse regering uitte de hoop, dat na de Turkse luchtaanval de situatie niet zou verergeren, maar bracht het Griekse leger in staat van alarm, en richtte op zijn beurt een waarschuwing tot Ankara. Om 03.00 uur in de nacht van vrij dag op zaterdag deed Turkije een beroep op de veiligheidsraad. Tegen 'het einde van de middag was op Cyprus de gehele „zak van Mansoera" in handen van de Grieks- Cyprioten, behalve de plaats Kbkina aan de kust, waar de Turkse Cypri oten tegenstand bleven bieden. In de namiddag deden Turkse vliegtuigen opnieuw aanvallen. Beroep op de Veiligheidsraad Om 19.00 uur deed ook de Cypri sche regering een beroep op de vei ligheidsraad. In Athene vroeg de Griekse premier aan Makarios alle militaire handelingen te staken. Des avonds herhaalde de Griekse rege ring. na een 'kabinetsraad met de militaire commandanten in een com muniqué haar vredelievende bedoe lingen, maar zei dat Griekenland tussenbeide zou komen als de Turk se aanvallen voortduurden. Om 23.30 uur kwam de veiligheids raad bijeen. De Turkse gedelegeerde deelde op de bijeenkomst mede, dat zijn land geen invasie op Cyprus be oogde. In Athene en Ankara hebben de regeringen de gehele zondagnacht beraadslaagd over de situatie. In de loop van de ochtend herhaalde Grie kenland, dat het niet met vijande lijkheden zou beginnen. Nieuwe bombardementen Maar 's middags voerden Turkse vliegtuigen opnieuw bombardemen ten uit op noordwest-Cyprus. Tegen het eind van de middag waarschuwde Makarios, die 's nachts de hulp'had ingeroepen van Rusland. Egypte en Syrië, Ankara dat, als de aanvallen niet ophielden, de Grieks- Cvprioten een algemene aanval zou den inzetten tegen alle Turken op het eiland. Hij verzocht ook om een spoedbijeenkomst van de veilig heidsraad. In New York kwam te 16.00 uur de Veiligheidsraad bijeen. Op dat tijdstip richtte ook president Johnson aan de hoofden der drie betrokken regeringen een boodschap om de vij andelijkheden te staken. De voorzit ter van de Veiligheidsraad richtte zich met een zelfde verzoek tot de Turkse en Cyprische regeringen. Om 17.00 uur richtte Athene een ultimatum aan Ankara waarin werd gezegd, dat Griekenland zijn strijd- Zoeken in Champagnole werd gestaakt CHAMPAGNOLE, 8-8. In Cham pagnole heeft men vrijdag één van de twee reddingsboringen naar de vijf nog vermiste mijnwerkers in de kalkgroeve onder de berg Rivel ge staakt. Met behulp van zeer gevoe lige luisterapparaten had men in de bewuste schacht geen enkel geluid kunnen waarnemen. Na een uitvoerige gedachtenwis- seling tussen technische en medi sche deskundigen werd een besluit om het andere reddingswerk al dan niet te staken, nog even opgeschort. Deze proefboring heeft ten doel de vrachtautochauffeur Marius Thie- mard te vinden, die zich bij de plaats van de instorting van vorige week maandag bevond. krachten om 20.00 uur tussenbeide zou laten komen als dan de Turkse aanvallen niet waren" geëindigd. In New York aanvaardde de Vei ligheidsraad een Brits-Amerikaanse ontwerp-resolutie, waarin op Tur kije een beroep werd gedaan, elke vorm van militair geweld tegen Cy prus ogenblikkelijk te staken, ter wijl er bij de Cyprische regering op werd aangedrongen, onverwijld haar strijdkrachten te gelasten het vuren te staken. Voorts werd van alle sta ten gevraagd zich te onthouden van handelingen, welke tot verscherping van de situatie of een uitbreiding van de vijandelijkheden zouden kun nen leiden. Militaire aktie tot staan Inmiddels had de Griekse minister van buitenlandse zaken, Costopoelosv laten weten dat een escadrille Griek-J se militaire vliegtuigen boven Nico sia en zuid-Cyprus had gevlogen. Dit was gebeurd als „machtsvertoon", nadat de Turkse luchtmacht om 18.00 uur haar aanvallen op noord- west-Cyorus had gestaakt Met het invallen van de duisternis kwamen de militaire akties op het eiland tot staan. Het gaat niet goed 111 Kongo PRETORIA, 7-8. De opstand en de poging tot machtsovername in Kongo onder leiding van Gaston Soumialot worden door communis tisch China financieel gesteund, zo hebben in Pretoria kringen die in nauw contact staan met de Zuid- Afrikaanse inlichtingendienst mee gedeeld. Dit zou de Chinese diplo maat Toen Tsji Ping van de ambas sade van Peking in Boeroendi, die van de Verenigde Staten asiel heeft gekregen, hebben onthuld. De Kongolese rebellen zouden in Boeroendi zijn opgeleid. Peking, zo wordt gezegd, beschouwt het voor malig Belgisch Kongo als een „ideaal proefterrein" voor het versterken van de Chinese invloed in Afrika. Intussen werd in Elisabethstad vernomen, dat keurtroepen van ge neraal Moboétoe dë plaats Kaböngo in Noord-Katanga hebben veroverd. Voorts zouden in Boudewijnstad ge vechten gaande zijn. Politie-eenhe- den en militairen zouden een groot scheepse aanval hebben ingezet om de opstandelingen uit de stad te ver drijven. De Franse regering is in kennis gesteld van het besluit van de lei ders van de drie politieke groepe ringen in Laos om on of omstreeks 24 augustus in Parijs bijeen te ko men. Scherpe aiiti-bromnozem- verordening te Groesbeek GROESBEEK, 8-8. De gemeente Groesbeek wil krachtig ingrijpen te gen bromnozems, die vooral 's avonds en tijdens het weekeinde in het heu velachtige recreatie-oord veel mo torlawaai veroorzaken. De raad ging op voorstel van het colllege van b. en w. akkoord met een verordening waarin ruim 150 verbodsbepalingen zjjn opgenomen. Deze verbiedt onder meer samen scholingen van bromfietsers en het te hard rijden en te veel lawaai ma ken. Zonder aanwijsbaar redelijk doel is het niet toegestaan bij*elkaar te komen met bromfietsen en zo maar heen en weer te rijden of zich wanordelijk of hinderlijk te gedra gen. Verder mag men de motor van de brommer of auto slechts laten draaien om weg of voorbh te rijden. De verordening is in samenwer king met de groepscommandant van de rijkspolitie opgesteld. Het meisje en de ezel BUITENPOST, 8-8. Wil je 25 gulden verdienen?", dat vroeg op de Leeuwarder veemarkt de veehandelaar G. Postma uit Buitenpost aan zijn 18-ja- rige dorpsgenootje Berna Nienhuis, een meisje dat al vaker heeft bewezen voor geen klein geruchtje vervaard te zijn. „Oh jawel", zei Berna. „Dan moet je deze ezel voor mij naar Buitenpost brengen en als je hem goed verkoopt onderweg krijg je er nog eens 25 gulden bij", zei de heer Postma in een gulle bui. Ber na Nienhuis nam het aanbod aan. Zij nestelde zich op de rug van grouwtje (de enige ezel, die op de Leeuwarder veemarkt ivas aangevoerd) en ging op stap naar Buitenpost, een afstand van dertig kilo meter. Zij deed er tien en een half uur over. 's Avonds om negen uur arriveerde zij in het dorp, ivaar zij de ezel prompt verkocht aan de vee houder Fokkinga. Berna had vijftig gulden verdiend. In Brussel kwam de Amerikaanse' onderminister voor politieke zaken, Averell Harriman, aan, die onmid dellijk besprekingen over de toe stand in Kongo begon met de Belgi sche minister van buitenlandse za ken, Paul-Henri Spaak. Russen protesteren bij de Verenigde Staten MOSKOtJ, 8-8. De regering der Sowjet-Unie heeft in een nota aan de Amerikaanse regering, via de Amerikaanse ambassade in Moskou, geprotesteerd tegen „gevaarlijke en uitdagende gedragingen van de Amerikaanse luchtmacht". Volgens de nota hebben Ameri kaanse vliegtuigen hinderlijk dicht in de buurt van Russische passa giers- en vrachtschepen gevlogen, die zich in de internationale wate ren op verschillende plaatsen in de wereld bevonden. De Russische regering verwacht, dat de Amerikaanse regering de no dige maatregelen zal nemen om een einde te maken aan de gewraakte acties, „die een inbreuk zijn op de vrijheid van scheepvaart in de in ternationale wateren en ernstige ge volgen kunnen hebben". Ex-S.S.'er gearresteerd MÜNCHEN, 8-8. De oud-S.S.-er Zech Nenntwich, die enige tijd ge leden na zijn veroordeling uit de ge vangenis van Brunswijk ontsnapte, is in München gearresteerd. De 47-jarige voormalige SS Sturm- führer werd vrijdagochtend op het vliegveld van München aangehouden Naar de procureur-generaal van Brunswijk, dr. Thiele, mededeelde, heeft Zech Nenntwich zich vrijwil lig gemeld. Hij zou zich op het ogen blik in Hannover bevinden. WASHINGTON, 8-8. Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft vr(jdag met een overweldigen de meerderheid zijn goedkeuring ge hecht aan de ontwerp-resolutie, waarin president Johnson wordt ge machtigd tot het nemen van alle maatregelen, die hij noodzakelijk zou achten om het hoofd te kunnen bieden aan de ontwikkelingen in Zuidoost-Azië. De Amerikaanse senaat heeft, eni ge uren na het Huis van Afgevaar digden, met 88 tegen twee stemmen de ontwerp-resolutie goedgekeurd, waarin president Johnson volledige volmacht tot handelen in Zuidoost- Azië wordt verleend. Een van de twee tegenstemmers was de demo craat (vroeger republikein) Wayne Morse. De volkstuintjes aan de Emil Santrömweg liggen er fraai bij. Trouwens de de gehele omgeving is hier bijzonder keurig geworden. Het ziekenhuis met tuin, de nieuwe sportvelden dragen daartoe bij. Alleen de bouwsels, ge plaatst in de volkstuintjes, vermogen het oog niet te bekoren. Dat is echt een schoonheidsvlek in deze hoek. Destijds heeft het Nutsdepartement al eens het plan geopperd te komen tot een centraal opberggebouwtje, maar tot dusverre is het hiertoe nog niet gekomen. Laten we hopen dat deze plannen nog eens kunnen worden gerealiseerd. (Foto; Zierikzeesohe Nieuwsbode). NEW YORK, 8-8. De voorzitter van de Veiligheidsraad heeft, toen de raad voor de tweede maal bijeen was om het incident in de Golf van Tonkin te behandelen, gezegd dat de leden overeenstemming hadden bereikt over een uitnodiging aan Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam om inlichtingen te verstrekken met be trekking tot de Amerikaanse klacht. De uitnodiging laat voor beide lan den de mogelijkheid open een ver tegenwoordiger te sturen of de raad slechts inlichtingen te doen toeko men.. In de eerste vergadering had de Amerikaanse afgevaardigde ge- eist dat behalve Noord-Vietnam ook Zuid-Vietnam uitgenodigd zou wor den. Vrijdagavond voelde geen der deelnemers behoefte aan commen taar op de oplossing van voorzitter Nielsen. Presideht Zawadski van Polen overleden WARSCHAU, 8-8. Naar Radio- Warschau mededeelde, is president Alexander Zawadski in Warschau overleden. Volgens het Poolse persbureau leed de president aan kanker. In april werd hij geopereerd wegens een ge zwel aan de alvleesklier. De kwaal breidde zich echter snel uit en tastte de ademhalingsorganen aan, waar door de dood intrad. De begrafenis zal dinsdag a.s. plaats vinden, zo heeft het Poolse persbureau bekend gemaakt. Plezierboot had botsing Twee vermisten DÜSSELDORF, 8-8. - B(j een schccpsbctsing cp de R(jn b(j Dtis- seldorf z(jn zestien passagiers van de Nederlandse plezirboot „Ahoi" overboord geslagen. Twee van hen werden vermist. Kort na het vertrek uit Düssel- dorf, omstreeks vier uur, botste de „Ahoi", op weg naar Arnhem, tegen de Duitse tanker „R'heintank 11". 16 passagiers vielen overboord en raak ten voor een deel tussen de sche pen. Veertien konden snel uit het water worden gehaald. Zij werden direct naar ziekenhuizen gebracht en twaalf van hen konden na eet eenvoudige behandeling weer wor den ontslagen. De andere vier opva renden van de Nederlandse vakan tieboot zijn er ook goed afgekomen. Aan het begin van de vergadering werd aandacht besteed aan het over lijden van de Poolse president Zwat- ski. Moordenaar zelf komf ook om DEN ITAAG, 9-8. - De 48-jarige John A. M. uit Den Haag heeft zon dagmiddag in een tehuis in Den Haag z(jn bijna 24-jarige echtgenote Erika M.-S. en hun beide dochtertjes, de Iwee en een halve maand oude Lucia en de anderhalf jarige Iledwig, met een bijl doodgeslagen. Teen hij zich bedreigd voelde door omstanders sprong de dader uit een raam naar een acht meter lager gelegen bete geld tuinpad. Hij overleed een paar uur later in een ziekenhuis. Het drama speelde zich af in „Ma- ris Stella", een tehuis voor onge huwde moeders en hun kinderen aan de Scheveningseweg. Daar had mevrouw M.-S. sedert januari met haar kinderen onderdak gevonden, na bij haar echtgenoot te zijn weg gelopen. De echtelieden waren van tafel en bed gescheiden. Een schei dingsprocedure was aanhangig ge maakt. De man heeft herhaaldelijk getracht zijn vrouw bij zich terug te krijgen. Hij bracht twee maal per week een bezoek aan zijn kinderen in hel tehuis. Dit nummer beslaat uit 4 pagina's W Willen weten is naar een W Ij toekomst grijpen. Zonnige perioden Verwachting tot dinsdagavond. Nu en dan opklaringen en slechts op enkele plaatsen een 'bui. Dezelfde of iets hogere mio'dagtemperaturen. Overwegend zwakke wind uit wes telijke ridhtingen. 11 aug. Zon op 5.17, onder 20.12. Maan op 9.34, onder 22.09. Eerste kwartier: 15 aug. te 4.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 aug. BROUWERSHAVEN: 5.44 v.m. 17.54 n.m. 11 aug. 5.20 v.m. 17.44 n.m. De Loempa-opstand in Noord-Rhodesië LOESAKA, 9-8. Afgelopen vrijdag 'heeft een vijftigtal inwoners van het dorp Paishoeko in Noord-Rhodesië, met geweren gewapend, een neder zetting van de Loempasekte overval len en 46 volgelingen van de „pro fetes" Alice Lensjina om het leven gebracht, aldus heeft een regerings woordvoerder zondag meegedeeld. Slechts zeven loempa's konden ont komen aan deze eerste kennelijke weerwraakoefening op grote schaal van eigen dorpsgenoten tegen de sekte. Steenstorting in Vierwoudstedenmeer LUZERN, 9-8. Meer dan 200.000 kubieke meter rots is zaterdagavond in het Vierwoudstedenmeer terecht gekomen, waardoor een vloedgolf van twee meter ontstond die veel schade aan boten en steigers ver oorzaakte. Er deden zich geen per soonlijke ongevallen voor. De 'hoeveelheid rots was losge raakt tengevolge van het gebruik van dynamiet in een steengroeve op de Bürgenstock, een berg aan de zuidkant van het meer. De toestand van Segni In een zondagavond uitgegeven bulletin over de toestand van de Italiaanse president, Antonio Segni, is meegedeeld dat de zieke nog steeds koorts had. Zijn algemene toestand en ademhaling waren ver beterd. Na het bulletin van zondag ochtend, waarin van verergering van de toestand was gesproken, werd aangenomen dat zich na de beroerte waardoor Segni vrijdag getroffen was een infectueuzecomplicatie, mo gelijk aan de longen, had voorge daan. Kind maakte strandmars van 16 kilometer ROTTERDAM. 8-8. Eén van 56 zoekgeraakte kinderen in Hoek van Holland was de 6-jarige Jaqueline Smit uit Rotterdam. Om drie uur 's middags melde de moeder van Jaqueline aan de politiestrandpost in Hoek van Holland dat haar doch tertje zoek was. Om zeven uur was het meisje nog niet terecht. De pos ten van de Rotterdamse reddingsbri gade werden ingeschakeld. Men zocht met 2 reddingsvletten de bran ding af, een groot aantal vrijwilli gers doorzocht duinen, strand en bunkers. Alles was vergeefs. Om half negen kwam uit Scheveningen een verlossend telefoontje. Jaque line was naar Scheveningen gewan deld. Een afstand van ongeveer 16 kilometer. President Johnson is zondag eer der dan hij van plan was van zijn boerderij bij Austin in Texas naar Washington teruggekeerd. Springtij: 10 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied in onze omgeving heeft het afgelopen week einde tal van buien veroorzaakt, die dikwijls van onweer vergezeld gin gen. Ondertussen is het lagedrukge bied aanzienlijk opgevuld. Het maakt in onze omgeving plaats voor een zwakke rug van hoge luchtdruk. De buiïgheid neemt daardoor af. Er kunnen morgen zonnige perioden werden verwacht, waarbij de mid- riagtemperaturen dezelfde zullen zijn vals vandaag of iets hoger. De wind ""blijft over het algemeen zwak. Verre service van de Wegenwacht DEN HAAG, 8-8. Mevrouw A. Bernards-Hermsen, uit 's Heeren- berg, die momenteel in gezelschap van kennissen met vakantie in Span- jz is, is plezierig verrast over de reikwijdte van, de A.N.W.B.-service. Toen ze, op achttien kilometer van Madrid (ruim 1.700 km van huis) frontaal werd aangereden door een Spaanse taxi. stond tot haar verba zing een Nederlandse wegenwacht naast haar zwaar beschadigde auto. nog voor ze goed en wel besefte wat er was gebeurd. Het was de A.N.W. B.-wegenwacht Th. Nieuwenhuis, die juist een zieke Nederlander had opgehaald en op weg was naar huis. Vijf kinderen verdronken In de buurt van de Italiaanse stad Padua zijn dezer dagen de vijf kin deren van een landarbeider verdron ken. De kinderen, vier jongens en een meisje, waren 's avonds in een rivier gaan zwemmen. De vader trof later op de oever hun kleren aan. Premier Chroesjtsjef van de Sow jet-Unie heeft de Turkse regeriqg in een boodschap verzocht de militaire operaties tegen Cyprus te staken, al dus het Sowjet-Russische persbureau Ta ss. De toestand op Cyprus ANKARA, 10-8. De chef van dc Turkse generale staf, generaal Su- nay, is heden maandagmorgen naar Par(js vertrokken, op uitnodiging van generaal Lcmnitzer, opperbevel hebber der N.A.V.O.-strijdkrachlen. NICOSIA, 10-8. President Makari os heeft heden (maandagmorgen) verklaard, dat de Cyprische regering de resolutie van de Veiligheidsraad, waarin om een staken van het vuren wordt gevraagd, nauwlettend zal na leven. De V.N.-woordvoerder heeft de be richten van Cyprische z(jdc over nieuwe Turkse luchtaanvallen op de dorpen in het noordwesten van Cy prus niet bevestigd. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1