ZIN IN CASSIS VAN Amerikaanse vliegtuigen verwoesten bases in Noord- Vietnam 964 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Negen geredde mijnwerkers vertelden over hun ervaringen Klacht over agressie in Veiligheidsraad van Noord-Vietnam Droogte in Luxemburg Belangrijke Amerikaanse versterkingen naar zuid-oost-Azië Adelaar verscheurde kind Schietpartij in Nicosia België en Kongo ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 6 augustus 120ste jaargang N 19027 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken II, Zierikzee, Postbus no. I, tel. 01110-2255 ia 13.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. ?edakteur: M. J. Bij de Vaata, tel. 01110-2938. Uitgave; M.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15-mm) f 1,25 per stuk. Id dit nummer: Te Zierikzee ging mosselfeest ran start \rJAT W VI bilt Koeler Verwachting tot vrijdagavond: Toenemende bewolking met tijde lijk regen of enkele buien, hier en daar met onweer. Overwegend ma tige wind uit zuidelijke richtingen. Koeler. 7 aug.: Zon op 5.11, onder 20.20. Maan op 4.12, onder 20.39. Nieuwe maan: 7 aug. te 20.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 aug. 2.33 v.m. 14.54 n.m. BROUWERSHAVEN: 7 aug. 2.10 v.m. 14.41 n.m. Springtij: 10 aug. Spanning in Z.O.- Azië Johnson: "geen vrede door verdragen agressie" WASHINGTON, 5-8. - De Amerikaanse minister van landsverdediging, Robert McNamara, heeft woensdagochtend te Washington op een perscon ferentie medegedeeld dat Amerikaanse vliegtuigen woensdagnacht 64 aan vallen op Noordvietnamese bases van motortorpedoboten hebben uitgevoerd. Hierbij z\jn twee toestellen verloren gegaan en twee beschadigd. De twee verloren gegane vliegtuigen zyn door Noordvietnamees luchtaf weergeschut omlaag gebracht. McNamara deelde verder mede dat een vyf-en-twintig patrouilleboten die hun thuishaven hadden in de aangevallen bases, zyn vernield. Op een der bases is negen-tiende van de opgeslagen hoeveelheid brandstof in vlam- De wereld heeft zich gesteld ge zien tegenover moedwillige en stel selmatige agi'essie. Zij herinnert zich en zij moet dat nimmer vergeten dat, indien een dergelijke agressie niet wordt beantwoord, dit een uit nodiging betekent voor het ontkete nen van een ongebreidelde aanval", aldus president Johnson. „Niet overijld' aanval, die reeds heeft plaats gevon den, op groter schaal zou willen voortzetten, zeg ik: „Geen enkel vreedzaam land wordt door de Ver enigde Staten van Amerika bedreigd. Doch vrede kan niet worden bereikt door het verdragen van agressie. En het is niet mogelijk dat een aanval onbeantwoord blijft. Dat is de be doeling van het Amerikaanse optre den tegen Noord-Vietnam". CHAMPAGNOLE, 5-8. De negen mijnwerkers, die dinsdag, na acht dagen opgesloten te hebben gezeten, uit de kalkmjjn te Champagnole ge red wc-rden, hebben woensdagmid dag het ziekenhuis verlaten. Op een bijeenkomst met journa listen voerde voorman André Mar tinet het woord. „De instorting deed zich zonder waarschuwing voor. Er was plotseling een oorverdovend la waai van vallend gesteente en de lucht was vol stof. Wij werden door een hevige luchtverplaatsing tegen de wanden van de galerij gegooid. Ik verzamelde mijn mannen en wij organiseerden ons ondergronds ver blijf. Wij rantsoeneerden het licht van onze mijnlampen zodat wij voortdurend enig licht hadden lot het moment dat men ons vond". Martinet zei dat koude en vocht de ergste vijanden van de ingesloten •mannen waren geweest. Wij hebben echter geen moment het vertrouwen verloren dat men ons zou vinden. De mannen tekenden de dagen aan op de muren van de 'kalksteenmijn. Martinet zei dat hij gedurende 18 jaar in de mijn werkzaam was ge weest. Hij had nog niet besloten of hij weer zou afdalen. Woensdagmiddag heeft men met hypergevoelige luisterapparatuur wederom zwakke klopsignalen opge vangen. Het boren in de omgeving van de kloptekens wordt voortgezet. de piloten hiervan in zee terecht zijn gekomen en men vreest dat zij om het leven zijn gekomen. SYRACUSE (staat New York, V.S.). - „Noord-Vietnam heeft ons met voorbedachte rade aangevallen. Wij hebben daai'op met een welover wogen aktie gereageei'd. Want het niet beantwoorden van agressie komt neer op het ontketenen van een aanval", aldus heeft president Johnson woensdag te Syracuse, in de Amerikaanse staat New York, verklaard bij de inwijding van een nieuw iournalistiek centrum van de plaatselijke universiteit. Geen verdeeldheid in V.S. Hij vervolgde: „Geen enkele be vriende natie behoeft te vrezen dat er in dit verkiezingsjaar verdeeld heid in de Verenigde Staten zal be staan en geen enkel vijandig land behoeft daarop te hopen. Wij hopen, dat alle mensen, die de vrede willen, Ingezonden mededeling HERO NEW YORK, 5-8. Na een debat, dat nauwelijks drie uur duurde en waarin de Amerikaanse klacht in zake agressie van Noord-Vietnam in de Golf van Tonkin aan de orde was heeft de Veiligheidsraad woens dag geen uitspraak gedaan. De voor zitter van de raad kreeg de taak toegewezen informeel overleg te ple gen over het voorstel van de Sow- jet-Unie Noord-Vietnam te vragen een afgezant te zenden die tot de bij eenkomst zal worden toegelaten. Frankrijk voelde veel voor dit idee en de Verenigde Staten maakten kenbaar er geen bezwaar tegen te hebben, mits tevens een afgezant van Zuid-Vietnam wordt toegelaten. De leden van de raad gingen uiteen na de mededeling dat de voorzitter hen zo spoedig mogelijk het resul taat van zijn onderzoek zal laten weten. Bij de debatten verklaarde de Russische afgevaardigde dat zijn re gering de Amerikaanse luchtaanval len op Noord-Vietnam veroordeelt. Hij noemde dit agressie en een ern- Minister Luns over de samenwerking met Indonesië BEN HAAG, 5-8. Minister Luns heeft in een interview, dat vanavond werd uitgezonden verklaard, dat het nier onmogelijk is dat ook op poli tiek terrein enige samenwerking tus sen Nederland en Indonesië tot stand zal komen. Minister Luns zei: ik zie wel de- geliik een vervlechting tussen Indo nesië en Nederland op economisch, cultureel en wellicht zelfs een beetie op politiek gebied. Plet interview is opgenomen in India, waar minister Luns op het ogenblik een bezoek brengt. Hij herinnerde er aan dat de In donesische minister van buitenland se zaken, Soebandrio, in het begin van het volgend jaar waarschijnlijk weer in Nederland komt en zei dal het lang niet uitgesloten is dat hij zelf ook weer naar Indonesië zal gaan. „Er zijn ook ambtgenoten, die bijzonder belang 'hebben bij Indo nesië". Hij noemde minister Andries- sen (econ. zaken), die „als in het wel heb" ook spoedig Indonesië zal be zoeken. stige bedreiging van de vrede in Zuidoost-Azie. Tevoren had de Ame rikaanse gedelegeerde het recht van de Verenigde Staten verdedigd om militaire maatregelen te nemen teneinde een bedreiging af te wen den. Bescherming tegen communisme Hij legde er de nadruk op dat het enige doel van de Verenigde Staten in Zuidoost-Azië is de vrijheid van de Zuidoost-Aziatische landen tegen communistische bedreiging te be schermen. De uiteenzetting van Stevenson werd door de Russische gedelegeerde als ee~hzijdig van de hand gewezen. Aan het begin van het debat verzocht de Rus voor de tweede maal uitstel van de bijeen komst, omdat hij nog geen instruc ties uit Moskou had ontvangen. Eer der op de dag was de vergadering op zijn verzoek al enkele uren ver daagd. LUXEMBURG, 5-8. De droogte dreigt in Luxemburg grote schade aan de landbou wtoe te brengen. Het heeft sedert begin mei niet meer ge regend. Het water is reeds enkele maanden gerantsoeneerd. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-8. Een depressie die over het. zeegebied ten zuiden van IJsland naar Schotland is getrokken veroorzaakte donderdagmorgen een algemene daling van de luchtdruk in West-Europa. Het kleine hoge- drukgebied, dat woensdag hier aan wezig was verdween daardoor vrij wel geheel. De oostwaartse beweging van het front van de depressie werd vertraagd door enkele kleine golf- vormige storingen die erlangs in noordoostelijke richting liepen. Een hiervan veroorzaakte veel regen in het gebied rond de Ierse zee. Aan de achterzijde van deze storing zal het ficnt zich weer sneller gaan bewe gen. Hel is daarom te vernachten dat het gedurende het komende et maal een verslechtering van het weer in ons land zal veroorzaken. Het zal enkele regen- of onweers buien brengen, terwijl de tempera turen lager zullen worden. De redding te Champagnole Als laatste geredde van de mijn werkers te Champagnole wordt de geblinddoekte voorman André Mar tinet op een brancard weggedragen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (g Orde op zaken siert meer 9) dan welke ridderorde ook. 9) Een adelaar heeft in het dorp Sa- mursanli in oost-Turkije een in een wie gliggende baby van twee maan den verscheurd. De wieg was door do ouders voor het huis gezet. Na het drama trokken woedende dorpe lingen met geweren de bergen in en 'schoten enkele tientallen adelaars. men opgegaan. De aanvallen, die vier tot vyf uur hebben geduurd, werden vanaf geringe hoogte uitgevoerd. McNamara noemde de aangevallen bases als die van Hon Gay, Loc Chao, Phuc Loi en Quang Khe. De aangevallen opslagplaats van ben zine, waarin zich veertien tanks be vonden, ligt nabij Phuc Loi. De aanval werd, tussen twaalf uur en vier tot vijf uur in de nacht van dinsdag op woensdag (Noordvietna mese tijd) onder slechte weersom standigheden en bij een laag han gende bewolking, uitgevoerd. De aanvallende Amerikaanse vlieg tuigen ontmoetten een hevig vuur der luchtdoelartillerie, vooral vanaf de bases Hon Gay. Het veroorzaakte, als gemeld, het verloren gaan van twee toestellen. Men neemt aan dat hun gedachten over het gebeurde zullen laten gaan, want vrede is het enige doel, dat wij nastreven". Over de aanvallen van Noordviet namese motortorpedoboten op Ame rikaanse onderzeeboot jagers zei de president: „Deze onuitgelokte aan vallen werden opzettelijk uitgevoerd. Zij zijn beantwoord". Hy voegde hieraan toe: „Men zal mogelyk zeggen dat de Golf van Tonkin ver van ons vandaan ligt. Maar niemand kan zeggen dat hy niets te maken heeft met hetgeen daar gebeurt. Hij vervolgde: „De Amerikaanse reaktie was niet overijld en zij kwam eerst nadat wij geruime tijd waren uitgedaagd. De huidige Noordviet namese regering tart de wil van de wereld. Deze wordt uitgedaagd, om op onmiskenbaar duidelijke wijze te kennen te geven, dat zij tegen oorlog is. De uitdaging, waar wij in zuid- oost-Azië mee te maken hebben, is dezelfde als die waaraan de Ver enigde Staten en hun bondgenoten met kracht en moed in Griekenland, Turkije, Berlijn, Korea, Libanon en Cuba het hoofd hebben geboden", aldus Johnson. Hij voegde hieraan toe: „Tegen een ieder, die geneigd zou zijn de aan vallers van nu te steunen, of die de WASHINGTON, 5-8. De Ameri kaanse minister van defensie Macna- mara heeft verklaard, dat de Ver. Staten in verband met de gebeurte nissen in de Golf van Tonkin thans aanzienlijke militaire versterking naar Zuid-Oost-Azië dirigeren. Man schappen uit Amerika zelf worden naar het westelijk deel van de Stille Oceaan overgebracht. SAIGON, 5-8. Op een vliegveld bij Saigon zijn ongeveer 20 Amerikaan se jachtbommenwerpers van het ty pe F-102 aangekomen die sneller vliegen dan het 'geluid. De toestellen kwamen van de Philippijnen. Volgens Thailandse militaire krin gen zijn in Bangkok 24 Amerikaanse straalvliegtuigen gearriveerd. Al verscheidene maanden zijn minstens twee Amerikaanse eskaders jacht vliegtuigen in Thailand gestatio neerd. Een Japans radiostation meldde dat 23 schepen van de Amerikaanse zevende vloot de 'haven van Joko- soeka met onbekende bestemming hebben verlaten. NICOSIA, 5-8. In Nicosia, de hoofd stad van Cyprus, heeft zich woens dagavond een schietpartij voorge daan die 40 minuten duurde en waarbij een burger werd gewond. Het vuren begon toen Turkse Cy prioten een stelling nabij het nie mandsland tussen hun wijk en die van de Griekse Cyprioten ontruim den. Deze stelling hadden zij in de ochtend ingenomen, nadat Deense V.N.-militairen zich daaruit hadden teruggetrokken. Waarnemers in Washington zijp van oordeel dat de zevende vloot de kern van de Amerikaanse strijd krachten in zuidoost-Azië en 'het westelijke deel van de Stille oceaan vormt. In dat gdbied zijn 229.000 militairen, duizenden vliegtuigen en ruim 190 oorlogsschepen gestatio neerd. De zevende vloot zelf omvat 125 schepen, waaronder vier vlieg dekschepen en circa 60.000 officieren en manschappen. Twee van deze vliegdekschepen bevinden zich in de Golf van Ton'kin, nl. de „Constella tion" en de „Tinconderoga". De „Bonhomme Richard" en de „Kear- sage", di evooral is uitgerust voor de strijd tegen duikboten, bevinden zich noordelijker in de Stille oceaan. BRUSSEL, 5-8. De Belgische mi nisters van buitenlandse zaken en defensie, resp. Paul-Henri Spaak en Seegers, hebben woensdag in Brussel beraadslaagd met de Belgische am bassadeur in Kongo, die voor over leg naar de Belgische hoofdstad was ontboden. Gesproken is over „de Belgische militaire technische bij stand" aan Kongo, zo deelde het mi nisterie van buitenlandse zaken la ter mee. Ontkend werd, dat de re- gering-Tsjombe de hulp van Belgi sche militairen heeft ingeroepen in de strijd tegen de opstandelingen in Kongo. De negen geredde mijnwerkers uit Champagnole koesteren zich in het weldadige zonnetje, staande op het balkon van het ziekenhuis in Cham pagnole. V.l.n.r.: André Jacques, Cottenos, David, André Martinet, Conus, Michel Martinet, Peyronel, Oliviers en Michel Jacques.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1