RENTE TOT 4% NORTH DAT KLEINE HOOPJE MENS... 't is weer tijd voor Panamakanaal 50 jaar Bij de na is het goed sparen! marrie s mogelijkheden NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! 1.15 V kunt niet alles weten! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 augustus 1964 No. 19626 In zijn lichamelijke en geestelijke ontwikkeling van 0 tot 10 maanden Ingezonden mededeling Er moet heel wat gebeuren voor dat rich uit een pasgeborene, dat „kleine hoopje mens", een zelfstan dig handelend wezen heeft gevormd, dat geheel verantwoordelijk voor zijn gedragingen kan worden ge steld. Pas omstreeks het twintigste le vensjaar gaat het daar een beetje op lijken! Bovendien heeft er in het verdere leven, zelfs tot in de ouder dom toe, nog steeds een zekere ont plooiing en rijping plaats. Bij die ontwikkeling is het niet altijd mogelijk de lichamelijke en de geestelijk groei van elkaar te schei den. In dit artikel zullen wij ons be perken tot enkele notities over het allereerste levensjaar. Schreeuwen om voedsel De kennis die een zuigeling zich in de loop van de eerste twaalf le vensmaanden verwerft, is wel van een heel andere orde dan het leren wat een ouder kind doet dat de school bezoekt: het zijn twee ver schillende soorten van kennis die niet met elkaar te vergelijken zijn. Wat die hele kleintjes leren, is het leggen van de basis tot de omgang met andere mensen. Aanvankelijk, iedereen weet dat, bestaat die om gang uitsluitend in het dwingend op eisen van de diensten der verzorg ster. Door de allerkleinsten wordt er alleen nog tnaar schreeuwd om voed sel en aan dit bevel heeft de moeder maar te voldoen. Later komt steeds duidelijker aan het licht, dat het kind ook liefde wil ontvangen en liefde wil geven. Behoefte aan genegenheid Een groots moment in de mens wording is de allereerste glimlach. Die verschijnt tussen de zesde en twaalfde levensweek. Dat is een re actie op het herhaald waarnemen van het gezicht der moeder, iets wat het kind blijkbaar aangenaam aan doet. In het tweede levenshalfjaar geeft het kleintje herhaaldelijk blijk van de wens zich opgenomen te voelen in het gezinsverband en gezelligheid te ondervinden. Tegen de eerste ver jaardag vertonen zich duidelijk te kenen van behoefte aan genegen heid. Dat uit zich dan bijvoorbeeld in pogingen om op schoot te klimmen en te knuffelen. Als het kind deze handelingen kan volvoeren, heeft het niet alleen geestelijk, maar ook lichamelijk heel wat bijgeleerd; er is dan al een indrukwekkende sa menwerking tussen de verschillende spiergroepen. Uitbreiding van ervaring Een baby van vier maanden heeft als regel duidelijk plezier in het ma ken van pruttelgeluidjes, men kan hierin een voorloper van het latere praten zien. Ze heeft, al kan het dan ook alleen nog maar liggen, reeds behoefte aan spelen. Het oefenen van zintuigen, zenu wen en spieren moet zich dan uit de aard der zaak bepalen tot het nau we gebied van de wieg. Tegen de avond, als het kindje duidelijk wak ker is en sterk naar het opdoen van indrukken verlangt, doet men er goed aan het eens een poosje op de arm te nemen of het een kort poos je, goed gesteund, door kussens, rechtop te laten zitten. Ook het bad biedt een uitstekende gelegenheid tot uitbreiding van er varing en het zou daarom wel goed zijn het baden op deze leeftijd aan het eind van de middag te plaatsen; we zijn hier te lande echter wel zeer gehecht aan de gewoonte om dit ba den 's morgens omstreeks de tijd van de tweede voeding te laten plaats hebben. Verdere belevenissen Is onze dreumes zeven maanden geworden, dan is het tot het opdoen van heel wat uitgebreider belevenis sen in staat .Na het ontwaken speelt het dan een hele tijd zoet met de eigen hand, een puntje van de de ken of iets dergelijks. Het kan op die leeftijd ook al een poosje in een tafelstoel zitten, het eet met genoegen van een lepeltje, het is lang tevreden met een stukje speelgoed, het zit rustig uit te kij ken bij een ritje in de kinderwagen, het baden is nu een toppunt van heerlijkheid geworden. Het komt de ontwikkeling van zo'n baby ten goede als de ouders zich van deze dingen terdege bewust zijn en daar ook naar handelen. Zij kun nen hun spruit dan in gepaste mate stof geven tot kleine spelletjes en de mogelijkheden scheppen dat hun zoontje of dochtertje de nodige waarnemingen kan opdoen. Contact met medemens Met ongeveer tien maanden kan het kind zich omkeren en gaan zit ten, het kan zich optrekken en een beetje kruipen. Het maakt thans fij nere bewegingen met de handen, pakt voorwerpen beter vast, peutert met de wijsvinger in gaatjes en hoekjes. Ook in het contact met de mede mensen blijkt, dat er geestelijke vor deringen zijn gemaakt. Er kan nu van allerlei worden nagedaan, er wordt ta-ta gezegd en gretig ma-ma geroepen en nam-nam als het eten wordt klaargemaakt. De maaltijden worden kwiek naar binnen gewerkt. Dr. Alfréda Briedé. SPORT Zeemeeuwen-veteranen speelden gelijk tegen Burgh-veteranen (1-1) Voor de veteranenwedstrijd Zee- meeuwen-Burgh, die zaterdagavond op het heerlijk beschut gelegen wei land, normaal speelplaats voor de leerlingen der Prinses Beatrixschool, achter „de Brouwerij", bestond maar weinig belangstelling. Jammer, om dat de recette voor „Sport Steunt Zonneveld" een grotere opkomst ze ker rechtvaardigde en ook omdat het een pittige partij is geworden, die af en toe nog wel eens deed denken aan de vroegere zware duels tussen beide ploegen, waarbij de bovenste plaats der competitie steeds het doelwit was. In deze vroegere wedstrijden kon men dan voor Zeemeeuwen de vol gende meisjes opgesteld zien: Sina v. Dijke, Corry van Dongen, Corroe Hanse, Janny Smalheer, Marie Noordhoek en Leina Geleijnse. Ze werden bijgestaan door de volgende heren: Wim van Sluijs, Jan van Dongen, Bart van Dongen, Kees v. d. Kreeke, Bram Boogerd en Daan Braam. Burgh kwam wel eens uit in de volgende opstelling: Janny Bom, Bella Kenters, Henny Sloof, Willy Deurloo, Toos Blom, Martha Mellema en de heren Jac Steur, Henk Geluk, Steef Slager, Steef Roos Nico v. d. Zande en Nico Schrier. Uit deze beide opstellingen zijn di verse sporthuwelijken gesloten en nu na ongeveer 15 a 20 jaar bekampten zij elkaar nog eens hetzij dat 95 procent het vader- en moedersta dium reeds lang hebben bereikt. Het was hun echter niet aan te zien, want met ware heldenmoed stonden zij hun mannetje en vrouw tje. Veel werd van hun lichamelijke gesteldheid gevraagd en proteste rende spieren en pezen deden ook in de volgende dagen herinneringen op wekken aan deze wedstrijd. Zelfs moest eenmaal gestopt worden om een op hol geslagen hart weer in normale banen te geleiden, doch toch werd het een sportieve strijd, waar bij de ploegen aan elkaar gewaagd waren. Burgh was in de tweede helft wat sterker, doch zoals dat wel meer gebeurt kwam een doelpunt aan de andere kant. Bram Boogerd scoorde uit een van zijn vroeger befaamde afstandschoten. Voor Burgh had Henk Geluk dit al voor de rust ge daan, eveneens uit de hoek. Voor een sublieme verstandhouding zorg de scheidsrechter Huib Schot. GROESBEEK. Zeven bouwvakar beiders uit Groesbeek zijn vanmor gen vroeg gewond, toen de bestel wagen, waarin ze zaten, in Groes beek tegen een boom botste. AtJAarkt- Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 3-8. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 319 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1300 tot f 1000; werkpaarden f 1280 tot f 850; oude paarden f1180 tot f 825; 3-jarige paarden f 1040 tot f 880; 2-jarige paarden f 825 tot f 675; veulens f 600 tot f 300; hitten f 800 tot f 675. Slachtpaarden per kg. slachtge- wicht f 2,60 tot f 2,10; jonge slacht paarden per kg. slachtgewicht f 3,20 tot f 2,60. De handel was lui. Graanbeurs ROTTERDAM, 3-8. Op de Rotter damse 'graanbeurs werden de vol gende prijzen genoteerd. (Nieuwe oogst). Zomengerst - vol gens monster - f 27.00-28.00. Groene erwten - franko Rotter dam - tot f 42.00; Schokkers - fran ko Rotterdam - tot f 52.00. Ingezonden mededeling zó zacht zó geurig Luister naar ,.'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schllperoort vla Radio Veronica- za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Velen stierven voor een goede zaak Als wij aan onze kinderen van 11 jaar vragen, welke twee oceanen er door het Panamakanaal met elkaar worden verbonden, dan dreunen zij het keurige antwoord op „De Grote of Stille en de Atlantische oceaan". Zij vinden het allemaal maar heel gewoon, dat er een kanaal van zul ke afmetingen kan worden gegra ven. Maar als wij ons in de geschie denis van de aanleg verdiepen, be ginnen wij te begrijpen waarom oud-president Eisenhower dit het grootste door werklieden gemaakte wereldwonder noemde, sinds de py- ramide van Gizeh. En dan worden wij wel even stil. Reeds ten tijde van Karei V hiel den de Spanjaarden, die in dit ge bied grote nederzettingen hadden, zich reeds bezig met de gedachte aan een dergelijk verbindingskanaal. Dit zou namelijk voor hen zeer nut tig zijn geweest en veel tijd hebben bespaard, omdat nu de bevoorra ding van en naar de Westamerikaan- se kust over land moest geschieden, met alle gevaren van dien. Men kan natuurlijk ook wel om de zuidelijke punt van Amerika varen, maar dit nam te veel tijd in beslag. Later zijn deze plannen op de achtergrond geraakt, maar toen de Spaanse kolonies zich in de 19de De Kongolese minister-president, Moise Tsjomtbe, heeft geprotesteerd tegen steunverlening aan de opstan delingen in Kongo-Leo door andere Afrikaanse landen. DE GELE KLEUR IN EMAILLE- PANNEN verdwijnt, wanneer u de pannen uitkookt met bleekwater. WANNEER U EEN PANNESPONS GEBRUIKT voor het schoonma ken van emaille pannen wordt de pan van binnen ruw, met gevolg dat eventuele spijzen eerder zul len aanbranden. Gebruik dus heet sodawater. INDIEN U DE AARDAPPELEN met kokend water opzet, blijft de smaak veel beter. WANNEER U LAST HEBT VAN VERSTOPT RAKEN van een kof fiefilter, strooi dan vóórdat u de koffie in de filter doet, wat suiker op de bodem van de filter en het euvel is verholpen. BLOND HAAR krijgt een mooie glans door wassen met kamillen- thee. EEN TELEFOONTOESTEL moet af en toe ook eens een goede beurt hebben. U neemt hiervoor een prop watten en bevochtigt deze met enkele druppels benzine. Hier mede wrijft u het hele toestel in, ook hoor- en spreekstuk. Vervol gens droogt u het toestel goed af en wrijft het daarna in met for maline, Uw toestel is dan bacte- rievrij. NOTEN KRAKEN MET DE KIEZEN is nooit aan te bevelen, zelfs niet voor iemand met een sterk gebit. Men kan het kauwvlak gauw be schadigen, waardoor bacteriën vrij spel krijgen. MATRASSEN MET BINNENVE- RING mogen nimmer geklopt wor; deze moeten óf geborsteld óf met de stofzuiger behandeld wor den. UW STOFZU1GERSLANG bewaart u het beste door deze op te han gen over een paar aan de muur of deur gespijkerde garenklosjes. eeuw vrij maakten kwamen zij weer aan de oppervlakte. Het was voorat Alexander von Humboldt die zo'n verbinding propageerde. 33 jaren In 1876 werd er een serieus voor stel op tafel gebracht en onder aan sporing van de Fransman Ferdinand de Lesseps, de ontwerpen en maker van het inmiddels geopende Suez- kanaal, werd de „Société civile in ternationale du canal interocéani- que" opgericht, die een achttal plan nen ontwierp, waaruit er een van heta aardrijkskundig congres te Pa rijs van 1879 werd gekozen. Daarna stichtte De Lesseps een maatschap pij, die zich met de aanleg van het kanaal zou bezig houden. In 1881 is een begin gemaakt met het immense werk. Weinigen kon den bevroeden, dat pas 33 jaar later het eerste schip een zegetocht door dit nu nog te graven kanaal zou maken, alhoewel met 18 jaar voor de aanleg had uitgetrokken. Het bij zonder ongezonde klimaat (Panama heeft een tropisch regenklimaat) en de voortdurende bargafschuivingen, brachten de eerste tegenslagen. De aanleg bleek echter niet alleen een groot technisch probleem, maar zeker niet op de laatste plaats ook een evengroot zo niet groter sani- tiar-probleem. In dit gebied hadden gele koorts, malaria, dysenterie en vele andere ziekten jarenlang welig getierd. Honderden arbeiders zouden dit aan den lijve ondervinden, en hier hun leven laten. Klap op klap Natuurlijk werd er zoveel moge lijk gedaan om deze ziekten onder de knie te krijgen. Er werden lei dingen aangelegd voor zuiver water, er kwamen riolen en drainage, mus kieten, vliegen en andere insekten werden bestreden als nooit te vo ren, ziekenhuizen werden gebouwd en uit alle delen van de wereld kwa men doktoren en verplegend perso neel, die handen tekort kwamen. Doch ondanks al deze maatregelen vielen er honderden mannen en vrouwen ten slachtoffer aan dit ver stikkende, benauwende, duffe kli maat, waarin de gemiddelde jaar- tempratuur ongeveer 27 gr. C. be draagt. Er waren echter niet alleen tech nische en medische tegenslagen te incasseren. De compagnie universélle du canal interocéanique de Panama kwam door de kostbare tegenvallers en de lange duur in financierings moeilijkheden, met daarbij financiële en politieke schandalen in Frankrijk die onder de naam „Panamaschan daal" overal opschudding veroor zaakten. De maatschappij werd ge- likwideerd en het werk lag stil. In 1893 verleende Columbia, waar Panama toentertijd nog een deel staat van was, opnieuw een conces- sie, waarop een nieuwe maatschap pij de zaken slepende hield, totdat 6 jaar later de V.S. de concessie voor 40 miljoen dollar overnamen en zich met alle kracht en vol energie ach ter het veranderde ontwerp zetten. Amerikaans bezit De V.S. kregen de kanaalzone voor 99 jaar in pacht, doch het Columbi- aanse parlement weigerde dit ak koord goed te keurenToen ontke tenden de Amerikanen een opstand in Columbia en Panama verklaarde zich onafhankelijk, welke onafhan kelijkheid tien dagen later al door de V.S. werd erkend. Er werd een nieuwe regeling getroffen, waardoor de V.S. het eeuwige bezit over de kanaalzone verwierven. Nu pas kon er echt veel spoed achter het werk worden gezet. Op 15 augustus van het jaar 1914, nu 50 jaar geleden en juist bij het begin van de eerste wereldoorlog, kon de Amerikaanse kolonel Goethals het gigantisch werkstuk aan zijn regering opleve ren. Duizenden arbeiders, honderden ingenieurs, doktoren, rechtsgeleer den, onderwijzers, geestelijken, kan toorbedienden, verpleegsters en vele vele anderen, hadden tezamen een immense arbeid voltooid, onder bij zonder moeilijke, zware, drukkende omstandigheden; een arbeid die zijn weerga bijna niet kent in onze mo derne geschiedenis. Honderden ga ven hun leven voor een goede zaak, die vooral op economisch gebied van onschatbare waarde is gebleken. 81 lange kilometers werden uitge graven, 208.000.000 kubieke yards aarde moesten hiervoor worden ver zet. Schutsluizen en stuwmeren werden aangelegd. Waarlijk een werk, waar men diep van onder de indruk moet ko men. Guillaume d'Hosson. Ingezonden mededeling Pijn op reis? WITTE KRUIS -y MAAKT U VLOT WEER FIT! FEUILLETON DOOR J. DE VRIES De vrouw lachte minachtend en haalde haar schouders op. „Ik weet alles van u en Fons af, want voor we trouwden, heeft hij me alles verteld. Ook van de verhouding, die u met hem gehad hebt." „Verhouding?" herhaalde Marrie hijgend. „We hadden gewoon met elkaar verkering, zoals iedere jongen en meisje. Noemt u dat een verhou ding?" „Als u acht dagen en nachten met een man op stap gaat, noem ik dat een verhouding, al hebt u daar mis schien een andere naam voor." Marrie begon haar stekels op te zetten. „Bent u hier gekomen om mij te beledigen?" vroeg ze op nij dige toon. „Ik weet niet, juffrouw Laan, welke mentaliteit er heerst in dat land, waar u de laatste jaren ver toefd heeft, maar door opnieuw te proberen een verhouding aan te knopen met mijn man, ben ik de be ledigde partij." Marrie kreeg haar zelfbeheersing terug. Met deze vrouw zou waar schijnlijk geen behoorlijk gesprek te houden zijn. „Dus u bent van me ning," begon ze langzaam, „dat ik probeer u uw man te ontfutselen?" De bezoekster knikte. „We kunnen het inderdaad zo stellen, dat u daartoe althans een paar malen po gingen tce in het werk gesteld hebt." Het meisje vouwde haar armen over elkaar en keeik de ander met 'n triomfantelijke blik aan. „Mevrouw Hagen, als ik wilals ik werkelijk wil en dan hoef ik daar niet eens veel moeite te doen, dan bent u uw man binnen 'n paar weken kwijt, fi naal. Met fabriek en al. Hoort u? Dat zal hij dan allemaal voor mij opofferen. Maar u behoeft u beslist geen zorgen te maken, want ik wil uw Fons niet. Al was hij de laatste man op deze aarde, dan nog zou ik proberen zo ver mogelijk bij hem vandaan te blijven. Hij bestaat een voudig niet meer voor me. En uw onzinnige beschuldigingen leg ik naast me neer. U bent niet het type, dat mij kan beledigen, ziet u?" Mevrouw Hagen was enkele ogenblikken geimponeerd door de besliste toon van haar tegenstand ster. Doch ze vertrouwde de woor denstroom maar heel ten dele. „Waarom bent u dan zo plotseling uit Australië teruggekomen? Waar om juist naar Waalwijk? En als het waar is, dat mijn man u min of meer overrompeld heeft - dat is niet eens onmogelijk, want ik ken zo zijn manier van doen - waarom heeft u zich dan niet verzet, als u niets meer om hem geeft, zoals u nu be weert? En als dat dan nog één keer wasmaar u geeft zelf toe, dat u gisteravond ook bij hem in de wa gen hebt gezeten. U hoeft het niet te ontkennen, want men heeft u ge zien. Evenals vorige week zaterdag. En dan misschien nog de keren, dat niemand u zag. Wie weet." Marrie schudde haar hoofd. „Me vrouw, beide keren ben ik meege gaan, om een openlijk schandaal te vermijden. Per slot van rekening dreigde Fons zaterdag met geweld verstaat u goed? Met geweld. Om opspraak te vermijden, zowel voor hem als voor mij, ben ik, overigens geheel tegen miin zin, mee gegaan. En gisteravond heb ik hem meege deeld, dat dit beslist, maar dan ook absoluut de laatste maal was. Dat hij er niet op moest rekenen, dat hij me nog één keer mee kreeg. Dan ga ik gillen en riskeer ik wel 'n schan daal. Wat betreft mijn terugkeer uit Australië en het feit dat dk Waalwijk als mijn domicilie koos, dat is geheel mijn zaak. Ik wil u wel gerust stel len, door er aan toe te voegen, dat dit niets met uw man te maken had. Ik had geen enkel plan om opnieuw met Fons in kontakt te treden, inte gendeel. Die periode achtte ik voor afgesloten. Definitief. En als dit misschien gerust kan stellen, wil ik u wel de verzekering geven, dat mannen geen rol spelen in mijn le ven, Fons niet en een ander niet." De bezoekster trok haar hand schoenen aan. „Het lijkt me toe, dat we een beetje langs elkaar heen praten. In ieder geval weet u nu, dat ik me niet zonder meer opzij zal laten duwen door het vroegere lief je van Fons. U kunt er van opaan, dat ik dan ga vechten met wapens, die u nog niet ként. En zelfs al zou dk het verliezen, wat praktisch on denkbaar is, weet u dan, dat u een berooide man zult overhouden, want toen ik met hem trouwde, was de fabriek van hem geen duizend gulden meer waard. Ik heb kapitaal meegebracht, bestaande uit een fa briek, die nu nog zwemt in de or ders. Bovendien een behoorlijk kapi taal op de bank. Als hij zo dwaas zou zijn om mij op te offeren voor juffrouw Laan dan kunt u er alvast op rekenen, dat hij-op straat komt te staan met dat, wat hij aan heeft: één stelkleren. Daaruit bestaat zijn gehele privé-bezit, verstaat u?" Ze keek het meisje een poosje aan en vervolgde toen op zachtere toon en met een glimlach op haar gezicht: „Maar ik ken Fons en hij zal heus zo dwaas niet zijn om het warme ge spreide bedje met alle comfort, die er in deze moderne tijd bestaat, prijs te geven vooreen louche a- vontuurtje met een mislukte emi grante." (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5