DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Ver. Staten nemen maatregelen in de Golf van Tonkin Duizendmaal duidelijker dan andere op namen van liet maanoppervlak Vulkaanuitbarsting bij Soembawa Zullen Chroesjtsjov en Erhard de Duitse kwestie bespreken? De steun aan de opstandelingen van Kongo-Leopoldstad Drinkbaar maken zout water minder duur ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 4 augustus 196-1 120ste jaargang No. 19626 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255 ia 18.00 uur: tel. Of I f 0-2118. Girorekening no. 137677. Sedakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: ^.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Tante Pos zorgde te Serooskerke voor verrassing Na <le aanslag op de „Maddox" De ingesloteiien van Champagnole WASHINGTON, 3-8. President Johnson heeft verslaggevers, die hij maandag in het Witte Huis bijeen had geroepen, in kennis gesteld van een aantal maatregelen, welke hjj zondagmiddag heeft genomen, nadat 3 Noord-Vietnamese motortorpedo boten een onuitgelokte aanval op de Amerikaanse torpedobootjager Mad dox' hadden gedaan. Deze maatregelen zijn: 1. De Amerikaanse vloot- en lucht machteenheden in het gebied van de Golf vna Tonkin hebben op dracht gekregen eventuele aan vallers te vernietigen. 2. De patrouillevaarten langs de Noord-Vietnamese kust in de Golf van Tonkin zullen worden voortgezet. 3. Er komen nu twee, in plaats van één, torpedobootjagers in deze golf te varen. 4. De twee onderzeebootjagers zul len in de lucht door gevechts vliegtuigen worden gedekt. De Amerikaanse regering zal op korte termijn een krachtig diploma tiek protest bij Noord-Vietnam in dienen, zo is uit officiële bron ver nomen. Het zou de eerste keer zijn, dat.de Amerikaanse regering een diploma tieke nota stuurt aan de regering- Ho Tsji Minh. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels de twee beschuldigingen die Noord- Vietnam het afgelopen weekeinde tot Amerika richtte van de hand ge wezen. Volgens de regering in Hanoi had den Amerikaanse vliegtuigen, af komstig uit Laos, een dorpopNoord- Vietnamees gebied gebombardeerd en hadden de V.S. en Zuid-Vietnam vrijdag oorlogsschepen uitgezonden om eilanden in Noord-Vietnamese wateren te beschieten. Een woord voerder van het State Department verklaarde maandag', dat de beschul digingen ongegrond ziin. De protestnota De Amerikaanse protestnota zal, naar nader van officiële Amerikaan se zijde werd vernomen, door de am bassade van de V.S. in Saigon wor- De foto's van de Ranger 7 WASHINGTON, 2-8. President Jchnscn heeft zaterdag de geslaagde poging om foto's van de maan te maken „een overwinning voor de vreedzame burgerlijke internationale samenwerking" genoemd. Hjj zei dit leer. geleerden van het ruimtevaart laboratorium van Pasadena hem eni ge opnamen van de maan kwamen tonen. Deze ge,leerden gaven als hun mening te kennen, dat de 260 mil joen dollar, die voor het Ranger program zijn besteed, voldoende hebben opgeleverd om de uitgave te rechtvaardigen. De plaatsvervangend administra teur voor de ruimtewetenschappen, dr. Homer Newell, zei dat de foto's hadden aangetoond, dat de maan met een dikke laag stof is bedekt, zoals men wel eens had gedacht. Een dergelijke laag zou een landing wellicht onmogelijk maken. Nu was gebleken dat er geschikte landings plaatsen zijn. De uit Nederland afkomstige dr. Gerard Kuiper, die hoogleraar is aan de universiteit van Arizona, vertel de op een persconferentie in New York, dat de foto's van de Ranger-7 duizend maal zo duidelijk zijn als enige andere opname van het maan oppervlak. Nu kon men voorwerpen waarnemen ter grootte van één me ter in doorsnede. D.e foto's vertoon den vele kleine kraters in gebieden die men steeds als vlak had be schouwd. De beste landingsplaatsen schenen te liggen tussen de grote kraters en de groepen kleine kraters in, aldus prof. Kuiper. Geen vlakke zeeën De voornaamste conclusies die men tot dusver kon trekken waren, dat de z.g. „zeeën" niet vlak zijn, doch 'bezaaid met kleine kraters waarvan de kleinste een middellijn van een meter hebben en een voet diep zijn. Voorts blijkt het maanoppervlak niet bedekt te zijn met een zeer dikke laag stof. Anderzijds is er ook geen kale rotsbodem. Er is een stoflaag, die in dikte waarschijnlijk van en kele centimeters tot dertig centime ter varieert.In hoeverre. dit opper vlak een gewicht kan dragen, is ech ter niet bekend. Hoewel er aanwij zingen zijn voor vulkanische activi teit op de maan, schijnen enige kra ters veroorzaakt te zijn door mete orieten. Tenslotte zijn de uit het centrum van de kraters lopende lij nen, die men vroeger aanzag voor condensdampen of vulkanisch glas ontstaan door het inslaan van me teoren, kennelijk flinke rotsen die bij het ontstaan van de kraters zijn weggeslingerd. DJAKARTA, 3-8. De vulkaan de Sangeang, vlak bij het eiland Soem bawa, is tot uitbarsting gekomen. Ongeveer duizend mensen die op de 'hellingen van de berg wonen zijn geëvacueerd. Nog duizend andere moeten nog geëvacueerd worden, al dus meldt het persbureau Antara. Sneelt vlagt niet voor prinses Irene SNEEK, 3-8. De gemeente Sneek zal woensdag niet vlaggen ter ge legenheid van de verjaardag van prinses Irene. De gemeenteraad van Sneek nam met negen stemmen voor en acht tegen een motie van de Par tij van de Arbeid-fractie aan, om woensdag van de openbare gebou wen geen vlaggen uit te steken. De buitengewone vergadering was een vervolg op de raadsvergadering van dinsdag j.l., waarin over de zelfde motie de stemmen staakten (zeven voor en zeven tegen). den overhandigd aan de ihternatio- nale controlecommissie voor door zending naar Hanoi. De controle-commissie voor Viet nam bestaat, evenals die voor Laos, uit vertegenwoordigers van Canada, Polen en India. De nota is volgens genoemde officiële kringen in be trekkelijk gematigde bewoordingen gesteld. De Amerikaanse regering wijst er op, dat de „Maddox" zich in internationale wateren bevond en zich aan geen enkele Drovocatie schuldig heeft gemaakt. Zij verzoekt de Noord-Vietnamese autoriteiten, alle maatregelen te nemen die nood zakelijk zijn om een herhaling van een dergelijk incident te voorkomen. Onlusten in Jersey City JE7RSEY CITY, 4-8. In de Ame rikaanse stad Jersey Citv is het maandagavond tot onlusten geko men. Groepen jonge negers vielen blanke automobilisten en de politie aan. Een neger werd door een kogel gewond. Een politieman is met ern stige brandwonden, veroorzaakt door een zg. Molotof-cooktail, in een zie kenhuis opgenomen. In totaal werden 14 negers ge wond. Dinsdagochtend vroeg begon nen de relletjes opnieuw. In ver schillende delen van de stad werdén vernielingen aangericht. Indonesië en Maleisië NEW YORK, 3-8. De premier van Maleisië, Toenkoe A'bdoel Rahman,-, heeft maandag de afgevaardigden van de Afrikaanse en Aziatische landen bij de V.N. met klem ver zocht, te helpen bij het tot stand brengen van een verzoening tussen Maleisië en Indonesië. De eerste- minister sprak gedurende een half uur op een 'besloten bijeenkomst van de Afrikaans-Aziatische groep. Eer der had hij met de secretarisijgene- raal van de V.N., Oe Thant, van ge dachten gewisseld over de Indone sische „confrontatiepolitiek" tegen over Maleisië. - BONN, 3-8. Alexei Adzjoebei, de schoonzoon van premier Chroesj- tjev, acht het mogelijk dat op een bespreking van de Sowjet-premier rv, kanselier Erhard van de West- cVÖItse bondsrepubliek de Duitse kwestie zal worden aangesneden. Adzjoebei, de hoofdredakteur van het Russische regeringsblad Izwes- tja, die een bezoek van twee weken aan de bondsrepubliek heeft ge bracht, zei dat in een laatste gesprek met de drie bladen van wie hij de gast was. Volgens hem moeten er voor een eventuele topconferentie van de Sowjet-Unie en West-Duitsland geen voorwaarden wordeA gesteld. Van LEOPOLDSTAD, 3-8. Naar in Le- cpcldstad officieel is meegedeeld, zal vandaag (dinsdag) een regerings delegatie onder leiding van de minis ter van justitie, Mamboleo, naar Brazzaville vertrekken om te trach ten de autoriteiten van het voorma lig Franse Kongo ertoe te krijgen verdere steun aan de opstandelingen van Kongo-Leopoldstad te onthou den. Volgens de regering in Leopoldstad ageren deze opstandelingen vanuit een opleidingskamp in Bambona, dat een regering in Brazzaville hun Een beeld van de slotbespreking tussen de Indonesische regering en de Nederlandse delegatie, onder lei ding van minister J. M. A. H. Luns (links op de foto). Minister Luns had toen nog niet medegedeeld, dat de Nederlandse regerina Indonesië een krediet van 100 miljoen gulden had verleend. Rechts met zonnebril mi nister Soebandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken. ter beschikking heeft gesteld. Maandag werd in Leopoldstad be richt dat opstandelingen, behorende tot het „nationale bevrijdingscomité" met meevoering van enkele gevan genen, de Kongo-rivier naar hun kamp in Gambona waren overge stoken met behulp van snelle mo torboten, waarover zij van de rege ring in Brazzaville de beschikking hadden gekregen. Intussen zou volgens goed inge lichte kringen in Leopoldstad, het Kongelese nationale leger met zijn opmars tegen de opstandelingen goe de vorderingen maken. In de districten Kindoe en Kamina zouden uit Leopoldstad aangevoerde versterkingen het oprukken der op standelingen tot staan hebben ge bracht. dr. Erhard heeft hij de indruk ge kregen, dat het een man is met wie men praten kan. Op de vraag of een verbetering van de betrekkingen tussen Moskou en Bonn alleen tot stand kan woyden gebracht ten koste van Bonns be trekkingen met zijn westelijke bond genoten, zei Adjoebei, dat de bonds republiek haar betrekkingen met welk land ook kan verbeteren zon der dat de Sowjet-Unie daar aan merking op zal maken. Hij liet doorschemeren dat de Sowjet-Unie bereid is stappen te doen bij het regime in Oost-Duits- land, teneinde ongemakken als ge volg van de gedeelheid van Duits land weg te nemen. Rusland wil ook de handel met West-Duitsland uitbreiden. Hij noemde de bondsrepubliek het krachtigste kapitalistische land in Europa. „Wij hebben geleerd uit technisch dynamisme zin voor tra ditie op waarde te schatten. Naar mijn mening legt uw land in som mige opzichten een vastberaden con servatisme aan de dag, dat daarin bestaat, dat men anderen niet na- aapt om redenen van prestige. Dat heeft indruk op ons gemaakt", aldus Adzjoebei. Het rapport over de moord op Kennedy WASHINGTON, 3-8. Volgens het blad „Washington Star" zal 'het offi ciële rapnort van de commissie-War ren over de moord op president Kennedy op 14 september openbaar worden gemaakt. NEW YORK, 3-8. - Het drinkbaar maken van zout water wordt -j minder kostbaar, maar landen die gebrek aan water hebben, moeten toch blijven trachten het vraagstuk tot oplossing te brengen door oudere en meer gebruikelijke methoden, alvorens over te gaan tot het onttrekken van zout aan het water, zo wordt in een rapport van de Verenigde Naties opgemerkt. Dit rapport is gebaseerd op een onderzoek van deskundigen, dat in 43 landen werd gehouden en gefinancierd werd door de Ford Foundation. Het verrichte researchwerk op hetg ebied van het ont- trekken van zout belooft een verscheidenheid van concurrerend ge- prijsde uitrusting te zullen opleveren en doet een vermindering van de produktiekostcn verwachten. *j* De prijzen van het van zout ontdane water variëren van 37 Ame- rikaanse dollarcent per kubieke meter bij installaties in Koeweit, •j. die 27.273 kubieke meter per dag produceren, tot 3,02 dollar per kubieke meter voor een installatie in Port Etiënne in Mauretanië, welke 115 kubieke meter per dag produceert. De grootste installaties komen voor in de olielanden. Een tweetal op Curacao heeft een gezamenlijke dagelijkse capaciteit van ongc- veer 3,57 miljoen gallons per dag en een in Qatar heeft een dagelijkse X capaciteit van ongeveer 1,43 miljoen gallons. Uit de cijfers blijkt dat er eind 1962 in totaal 61 van dergelijke installaties werkten, met een gezamenlijke dagelijkse capaciteit van omstreeks 16,2 miljoen gallons. Daarvan bevonden er zich 27 in Afrika, 17 in Azië en het Midden-Oosten, 16 in latjjns-Amcrika en het Caraïbischc zeegebied en één in Europa. Het rapport zal behandeld worden door de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties, op wiens verzoek het werd uitge- bracht. Deze fotocombinatie toont acht van de negen ingeslotenen van de mijn bij Champagnole. Bovenste rij van links naar rechts: Charles Peyronel, Henri David, Michel Martinet en André Martinet, die als leider en woordvoerder van het groepje op treedt. Onderste rij v.l.n.r.: Joseph Catteno, Pierre Conus, Michel Jac ques en André Jacques. Dit nu^nmer bestaat uit 8 pagina's >2 Niemand laat zich er graag w toe brengen dan verder te zien 9) dan zijn eigen belang. g Iets warmer Verwachting tot woensdagavond: In de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking, overigens flinke opklaringen; droog weer; overwegend zwakke wind; iets warmer. 5 aug. Zon op 5.07, onder 20.23. Maan op 1.52, onder 19.06. 6 aug. Zon op 5.09, onder 20.22. Maan op 2.56, onder 19.59. Nieuwe maan: 7 aug. te 20.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 aug. 0.17 v.m. 12.53 n.m. 6 aug. 1.33 v.m. 13.58 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 aug. 0.02 v.m. 12.44 n.m. 6 aug. 1.13 v.m. 13.46 n.m. Springtij: 10 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Langs de flank van een hoge- drukgebied dat zich dinsdagmorgen van het Alpengebied over noord- Frankrijk tot over de Golf van Bis- caye uitstrekte, is vochtiger en war mere lucht van subtropische oor sprong via de Britse eilanden en onze omgeving naar het oosten ge stroomd. De temperaturen onder gaan daardoor op het continent weel een stijging. Een weinig betekenende depressie verplaatst zich over mid- den-Scandinavië naar Rusland. Een volgende depi'essie, welke oor spronkelijk in noordoostelijke rich ting trok, is nu bezig van koers te veranderen. Deze zal in oostelijke richting verder trekken en morgen op de Britse eilanden de luchtdruk doen dalen. De depressie gaat ver gezeld van een koufront, dat ons land echter morgen waarschijnlijk nog niet zal bereiken. Het zal dan ook nog iets warmer worden met zonnige perioden. Wel kan zich in de nacht plaatselijk mist of laaghan gende bewolking vormen, welke woensdagochtend pas na enige uren weer oplost.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1