Nederlandse kunst op reis DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vierduizend uitstekende foto's van de maan Nog duizenden Amerikanen naar Vietnam Man steekt ex-verloofde neer Goede stand van de landbouwgewassen FRUITETEN VERLENGT HET LEVEN Nederland geeft Indonesië exportkrediet van 100 miljoen gulden Incident in Golf van Tonkin De ingesloten mijnwerkers ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 3 augustus 1961 120ste jaargang No. 19025 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakanman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Gemeente Duiveland verkoopt gronden Ranger 7 <lee<l zijn werk PASSADENA, Californië, 1-8. Uit de foto's, die door de „Ranger 7" bij het naderen van de maan z(jn geno men, biykt dat het gebied voor de eerste landing van Amerikaar.se ruimtevaarders op de maan, een vlakte met honderden kleine kra ters is. Geleerden zeiden dat de kraters waren veroorzaakt door stenen uit de grote „Copernicus"-krater, 320 kilometer ten noorden van de toe komstige landingsplaats van de ruimtevaarders. Op een persconferentie werden zaterdag v(jf van de vierduizend foto's, die z(jn genomen, vrijgegeven. Dr. Gerard Kuiper, e^n uit Neder land afkomstige astronoom van de universiteiten te Arizona, zei dat de camera's in zestien minuten en veer tig seconden 4.316 foto's hadden ge nomen. De Ranger 7 was binnen zes tien kilometer van zijn doel terecht gekomen. Dr. Kuiper noemde het veelbete kenend dat de foto's geen „volledig onvoorziene problemen voor landin gen op de maan" hebben opgeleverd. De nieuwe kennis die door de WASHINGTON, 1-8. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft op een persccnfercntie in Washington ver klaard, dat er in de komende maan den nog „verscheidene duizenden" Amerikanen naar Zuid-Vietnam ge zonden zullen worden. „Wat zij daar nodig hebben zullen wjj erheen stu ren", aldus de minister. Rusk bevestigde met zijn verkla ring de berichten van het vorige weekeinde, dat het Amerikaanse personeel in Zuid-Vietnam, dat rond 16.000 man telt, met vijf- zesduizend man versterkt zal wor den. Rusk wilde echter niet nader ingaan op deze cijfers, die hij „theo retisch" noemde. De minister verwachtte verder in de komende maanden geen wijziging van betekenis in de buitenlandse politiek van de V.S. Hij merkte in dit verband op, dat de Amerikaanse regering, sinds het kernstopakkoord in Moskou tot stand kwam, bij het overleg met de Russen getracht had andere punten te vinden waarop vooruitgang kon worden geboekt, maar deze pogingen hadden nu niet De Ver. Staten en Cuba WASHINGTON, 2-8. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, meent dat de V. S. na ihét recente optreden van de Organisatie van Amerikaanse Sta ten tegen Cuba gemakkelijker kun nen trachten hun NAVO-bondgeno- ten ertoe te bewegen nauwer samen te werker, tegen het bewind van Fidèl Castro. Hij zei in een radio-vraaggesprek voorts van mening te zijn dat dit optreden van de O.A.S. van invloed zou kunnen zijn op de houding van andere landen van „de vrije wereld" in kwesties zoals de handel met Cuba. Hij verwachtte dat enkele van de vier Latijns-Amerikaanse landen die diplomatieke betrekkingen met het regiem van Castro onderhouden - Mexico, Chili, Bolivia en Uruguay - „vrij spoedig" met Cuba zullen bre ken. Minister Rusk noemde de nog be staande Cubaanse ambassades op het westelijk halfrond „centra van ondermijnende activiteit", die niet slechts gevolgen hebben voor de landen die gastvrijheid verlenen, maar ook voor de buurlanden. Stookolie op drift LONDEN, 1-8. Een 35 km. brede strook afgewerkte stookolie beweegt zich in de richting van de Engelse zuidkust met haar badplaatsen. Een snelle Britse torpedoboot jager pro beert met behulp van chemische middelen te voorkomen, dat de olie de kust bereikt en de vakantie vreugde van duizenden toeristen be derft. bepaald veel succes opgeleverd. Tot slot zei Rusk dat het geschil tussen Rusland en China steeds ern stigere vormen aannam, maar dat men hieruit toch nog niet kon con cluderen dat de breuk tussen beide landen definitief was. Nederlander huwt bosnegermeisje PARAMARIBO, 30-7. Naar het Surinaamse ochtendblad „De ware tiid" bericht werd te Paramaribo een historisch huwelijk voltrokken, toen voor de eerste maal in de Suri naamse geschiedenis een vol bloed Europeaan in de echt verbonden werd met een bos negermeisje. De bruidegom, de heer Theodor'us Bernard Jose- phus Eken kwam enkele jaren geleden uit Nederland naar Suriname, waar hij werkzaam is als verkoopleider bij een firma te Paramaribo. De bruid is mej. Maria Magdalena Anoisi Amoenoe-Moenoe. Zij werd geboren te Drietabbetje, een bosnegerdorpje aan de Tapanahonyrivier in het oos ten van Suriname. Slachtoffers bij onlusten in noord-Rhodesië LOESAKA (Noord-Rhodesië), 1-8. Van gezaghebbende zijde in Loesaka is vernomen, dat bij de onlusten in Noord-Rhodesië, die door volgelin gen van de „profetes" Alice Lensjina zijn veroorzaakt, in een week tijds 107 mensen om het leven zijn geko men, onder wie drie politiemannen. Honderdvijftig mensen hebben ver wondingen opgelopen en 169 vrou wen, 165 jongelieden en twintig mannen zijn in hechtenis genomen. foto's is verworven „is in zeker op zicht een uitbreiding van onze oude kennis". De foto's tonen voorwerpen met een middellijn van één meter. Zij zyn duizend maal duidelijker dan alle tot nog toe genomen foto's van de maan, zo zei dr. Kuiper. De kleine kraters betekenen ..dat we niet te maken hebben met grote gebieden met stof - het is niet zo als zand", zo zei dr. Kuiper. Vulkanische storingen Volgens sommige theorieën zou de oppervlakte van de maan bedekt zijn met een dikke laag stof, waarin een ruimtevaartuig bij de landing zou wegzinken. Het beste landingsterrein voor ruimtevaarders zouden de wijde vlakten in de „wolkenzee" zijn. De foto's hadden veel vulkanische sto ringen op de maan aangetoond, hoe-* wel sommige kraters schenen te zijn veroorzaakt door gesteente uil de ruimte. DELFT, 2-8. Te Delft is in de af gelopen nacht de 22-jarige mej. G. Stiekelman, wonend Nieuwe Lan- gendijk 35 aldaar, voor haar woning neergestoken®door de 30-jarige olie man F. B. uit Amsterdam. Het slachtoffer -had enige tijd met B. verkering gehad, doch een einde aan deze omgang gemaakt. Zij is ernstig gewond opgenomen in het Oude- en Nieuwe Gasthuis te Delft. Zondagmiddag om 12 uur was haar toestand zorgelijk, ofschoon geen-di-» rectlevensgévaar aanwezig was; De dader kon kort na de aanslag wor den gegrepen en is in ihet bureau van politie ingesloten. Oswald's weduwe krijgt geldsbedrag De weduwe Marina Oswald heeft de volle beschikking gekregen over het bedrag van ongeveer 59.000 dol lar, dat haar door het Amerikaanse publiek geschonken is nadat haar man, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, op zijn beurt was doodgeschoten. Mevrouw Os wald deelde donderdag in Dallas mee ,dat zij tot een schikking was gekomen met haar vroegere zaak waarnemer en twee juristen na het annuleren van hun contracten. Zij had in april een aanklacht tegen hen ingediend omdat zij naar haar zeggen de met hen gesloten contrac ten niet had begrepen. Noord-Vietnam heeft de Verenig de Staten ervan beschuldigd zater dag met gevechtsvliegtuigen aanval len te hebben gedaan op het dorp Noong De, dat twaalf kilometer van de Laotiaanse grens verwijderd ligt. DEN HAAG, 1-8. Het landbomv- oogstbericht van de directie Akker en Weidebouw, opgemaakt naar de situatie op 10 juli 1964, maakt mel ding van een nog altijd goede stand van de graangewassen. Op vele plaatsen waar het graan iets te hoog was opgeschoten veroorzaakte de droge periode in juni een grocirem- ming, zadat het euvel werd verhol pen. Over de tarwestengelgalmug meldt het bericht, dat dit insect tot 10 juli ongeveer 600 hectare zomertarwe en zomergerst in Groningen zwaar had aangetast. Ook de wintertarwe werd tegen de verwachting in vrij ernstig DEN HAAG, 1-8. „Het zou het beste zijn als men jaarlijks ge middeld 100 kilogram fruit at. Door de mens meer fruit te geven verlengt men z(jn leven". Aldus ir. Otcn Paneer, buitengewoon hoogleraar in de organisatie en administratie van landbouwbedrijven aan de universiteit te Za greb (Joegoslavië). Deze hoogleraar is één van de acht inleiders, die volgende week - op het 49ste esperanto-wereldcongres in Den Haag - een inleiding zullen houden. Prof. ir. Paneer spreekt over de be tekenis van de fruit-consumptie voor de instandhouding van het menselijk lichaam. Andere onderwerpen, die op dit congres aan de orde zullen komen, zijn o.m. de Japanse gerechten uit biochemisch oogpunt, het gebruik van kunstmatige satellieten voor vreedzame doeleinden, het leven van de mens op andere planeten en de ont wikkeling van de esperanto-woordenschat. Deze inleidingen worden uitgesproken uiteraard in het esperanto om aldus duidelijk te doen uitkomen dat deze wereldtaal ook dienstbaar is te maken bij de be handeling van wetenschappelijke onderwerpen. Nederlandse kunst van de 17e eeuw uit particulier bezit is op 't ogenblik te zien in het Wallraf-Ri- chards-museum in Keulen. Het museum, dat tot de belangrijkste van west- Duitsland behoort en zelf een onmetelijke schat aan oude Nederlandse meester werken bergt, vormt onge twijfeld de meest gunstige omgeving,'om de collectie van Günter Henle - jurist, diplomaat, politicus en groot-industriëlen - die er in geslaagd is een particu liere verzameling van Ne derlandse schilderijen van de „Gouden Eeuw" op te bouwen, voor de eerste keer aan het publiek voor te stellen. Het zwaartepunt van de verzameling ligt op het landschapschilderen: Salo mon en Jacob van Ruys- dael, Hobbema, een van licht sprankelende Cuyp, een tragische Jan v. Goyen Schilderijen en meesters van kleiner formaat ronden het geheel af. Maar ook de andere aspecten van de oud-Nederlandse schilder kunst ontbreken niet: Ema nuel de Witte met een bij zonder fraaie kerkinterieur, Pieter de Hooch, de beide Ostades, Jan Steen, Wou- vermans, Nicolaas Maes, Hondecoeter. Een kostbaar stilleven, van Willem Kalf betekent een hoogtepunt. De weinige Vlaamse schil derijen groeperen zich rond een Rubens, „David voor Abigail". Maar ook voor een grootindustrieel zijn er grenzen: Rembrandt is niet vertegenwoordigd En toch is de grootste Nederlandse schilder aller tijden onop vallend aanwezig: een aan trekkelijk jeugdwerk van Gerard Dou (foto) toont de ongeveer 23-jarige meester aan de schildersezel. beschadigd. In sommige gevallen werd het graan reeds onderge- ploegd. De tijdig bespoten percelen stonden er echter goed bij. Ook in de rivierkleigebieden van Gelder land (Betuwe), Utrecht en Noord- Brabant en in de Haarlemmermeer polder en oostelijk Zeeuwsch-Vlaan- deren kwam nogal wat schade voor. In het zuidwesten van het land kwamen in de wintertarwe plaatse lijk veel luizen en bruine roest voor. De rogge is in tal van streken plaat selijk gelegerd (plat gaan liggen). In Noord-Brabant zakten sommige vroeg gelegerde roggepercelen zo ver weg dat het onkruid er boyenuit groeide. De suikerbieten De suikerbieten stonden er overal goed voor. Wortelgewicht en suiker gehalte waren beter dan verleden jaar. Bij de aardappelen waren loof- ontwikkeling en knolbezetting gun stig. De stand van de groene erwten ging wat achteruit. De stand van het grasland ging belangrijk achteruit. Nadat het gras voor het eerst gemaaid was kreeg het land van warmte én droogte te lijden. Doordat de in deze periode zo belangrijke regenval uitbleef, kwam de nagroei slechts zeer lang zaam op gang. De voorraad weide- gras werd daardoor krap, zodat men in sommige voor h ooiland bestem de percelen vee moest laten weiden. In Zuid-Limburg werd het vee zelfs met hooi bijgevoerd. Anderzijds is, doordat het moeilijk was het beweidingssysteem bij cle situatié aan te passen, veel vee in te lang gras geweid. Op bepaalde plaat sen werd het gras te oud gemaaid, waardoor de kwaliteit van het hooi aan de matige kant was. DJAKARTA, 2-8. De Nederlandse regering heeft aan Indonesië voor 1965 een exportkrediet toegestaan ter grGotte van 100 miljoen gulden - al dus is zondag in Djakarta, na afloop van de laatste bespreking tussen de Nederlnadse en Indonesische des kundigen, bekend gemaakt. Het kre diet geldt kapitaalgoederen en dien sten. In een na afloop van de slotbij eenkomst der deskundigen uitgege ven verklaring wordt gezegd, dat de Nederlandse regering dit gebaar je gens Indonesië heeft gedaan na overweging van de „huidige finan ciële en economische positie van dit land". Een woordvoerder van de Neder landse delegatie zei, dat de bijzon derheden omtrent het krediet de WASHINGTON, 3-8. Drie houten terpedoboten van Noord-Vietnam hebben zondag in de Golf van Ton kin - 30 rnjjl uit de kust van Noord- Vietnam - de Amerikaanse torpedo- bootjager „Maddox" beschoten. Deze schoot terug. Ook vliegtuigen van het Amerikaanse vliegdekschip Ticonderoga kwamen met raketten en kanonvuur in actie. Twee van de torpedoboten verdwenen in de rich ting van Noord-Vietnam. De derde lag bewegingloos in het water toen de „Maddox" het gebied verliet. De Amerikaan heeft geen schade opgelopen. CHAMPAGNOLE, 3-8. Het is niet onmogelijk dat de negen in Cham- pagnolc ingesloten mijnwerkers vandaag(maandag) naar boven zul len worden gebracht. Zij hebben dan precies een week gevangen gezeten. Men maakt goede voortgang met het horen. Waarschijnlijk zal men met het boren ophouden even voordat men de mannen bereikt, teneinde eerst de modder in het boorgat weg te zuigen. Men heeft besloten een nieuwe schacht te boren naar de plaats waar nog een of twee mannen in leven kunnen zijn. Deze schacht zal 60 cm breed worden. volgende maand in Den Haag zul len worden uitgewerkt door de in te stellen gemengde commissie, waartoe de ministers Luns en Soe- bandrio tijdens hun overleg van de afgelopen week 'hebben besloten. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft meegedeeld, dat het export krediet gebruikt zal worden voor smelterijen, voor de scheepsbouw, ter verbetering van vliegvelden en voor installaties voor de verwerking van rubber. Het Indonesische persbureau An- tara heeft bekendgemaakt, dat In- donesië's uitvoer over het eerste kwartaal van dit jaar is gedaald met 420 miljoen roepia vergeleken met het overeenkomstige tijdvak in 1963. Lijkje van kind gevonden ROTTERDAM, 1-8. Naar de poli tie eerst thans mededeelt, is vrijdag in de tuin van de 'kleuterschool in de Kuiperstraat aan de zijde van de Blokmakersdwarsstraat in Rotter dam-West 'het lijkje van een pasge boren jongetje gevonden. Het li chaampje lag niet afgedekt tussen de struiken. Vermoedelijk is het in de nacht van donderdag op vrijdag daar neergelegd. Sectie is inmiddels verricht. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 3-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde drong koudere polaire lucht ver het continent binnen, zodat aan de pe riode met grote warmte in midden- én zuidoost-Europa een einde kwam. Maandagmorgen had de koelere lucht de Zwarte zee, Griekenland en midden-Italië reeds bereikt. De be grenzing van de koelere lucht met vochtige en wat warmere oceaan- lucht naderde, als warmtefront van een storingsgebied bij IJsland, ech ter ons land weer, 'hetgeen met veel bewolking en plaatselijk wat regen of motregen gepaard ging. Inmid dels is midden op de oceaan een uit de subtropen afkomstige depressie belangrijk in diepte toegenomen.. Deze zal zich waarschijnlijk tame lijk snel in de richting van IJsland verplaatsen en er de aanleiding van zijn dat de aanvoer van de vochtiger oceaanlueht via de Britse eilanden naar ons land nog wat wordt ver sterkt. Na het passeren van het warmtefront nemen de regenkansen tijdelijk weer af en kunnen ook plaatselijk opklaringen voorkomen bij wat hogere temperaturen, echter met overwegend westelijke winden. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's Co Die hoger klimt dan hem GS >y betaamt y; fê Valt dieper dan hij heeft g geraamd, GS Minder bewolking Verwachting tot dinsdagavond: Wolkenvelden maar ook opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige westelijke wind; iets warmer, vooral in het zuiden en oos ten van het land. 4 aug. Zon op 5.06, onder 20.25. Maan op 1.02, onder 17.59. Nieuwe maan: 7 aug. te 20.17. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 aug. 11.35 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 4 aug. 11.29 v.m. n.m. Doodtij: 3 aug. Kleuter overleden na val uit vensterbank ZAANDAM, 2-8. De anderhalfja- rige Marianne Houssard uit Zaan dam is zondagmiddag van zes meter hoogte uit de ouderlijke woning op straat gevallen. Het meisje was in een onbewaakt ogenblik op de ven sterbank geklommen waar zij haar evenwicht verloor. Met ernstige ver wondingen aan het hoofd werd het kind naar het St. Jansziekenhuis vervoerd, waar 'het in de loop van de middag overleed. Een Stockholmse elektricien heeft vrijdag een schok van 20.000 volt doorslaan. Hij was bezig met her stelwerkzaamheden in een schakel kast in een voorstad van de Zweedse hoofdstad. Met efnstige brandwon den werd hij in een ziekenhuis op genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1