Moskou's missie in Bonn ONZE PUZZEL-RUBRIEK V.S. doen voorstel inzake Cyprus Doden door sneeuw in Noorwegen Dr. Martin Luther King naar Nederland De tunnel onder Het Kanaal Nederlandse opera-problemen BLIK DOOR HET WERELD 0//tcteel heet het bezoek van Chroesjtsjefs schoonzoon Adzjoebei aan Bonn een journalistieke ver kenning, zoals dat de hoofdredac teur van het Russische Izwe&tija be taamt. Maar Adzjoebei is natuurlijk meer dan dat en niet alleen om zijn familierelatie met de Sou>jet-pre- mier. Hij is ook lid van de opperste Sow jet en als zodanig een invloedrij ke man, zozeer zelfs dat hij gedood verfd is als de toekomstige minister van buitenlandse zaken. Hij heeft al een paar keer onder het mom van journalistiek werk buitenlandse politieke opdrachten uitgevoerd. Dat dat ook nu het geval was blijkt duidelijk uit het gesprek dat hij met bondskanselier Erhard en diens minister van buitenlandse zaken Schroder voerde. Aan het eind daarvan werd bekend dat Erhard er wel voor voelde een gesprek te heb ben met Chroesjtsjef. Spanning om Berlin verminderd Zeker is dat het initiatief hiertoe dus van Moskou moet zijn uitgegaan maar daarom mag men niet teveel hoop hebben dat het Kremlin water in de wijn wil doen ten aanzien van het Duitse probleem. Wel is er de Russen veel aan ge legen afspraken te maken ivaardoor de riskante situatie die nog altijd rondom Berlijn bestaat wat minder kansen tot spanningen gaat bieden. Wellicht speelt hierbij mee dat Chroesjtsjef voor zichzelf wel weet dat hij hierbij niet te ver zal gaan, maar daarvoor heeft hij enig leer geld betaald toen met name de Ame rikanen tegenover zijn dreigemen ten pal stondenhet eind van het lied was dat Chroesjtsjef zijn plan nen voor een vrije stad Berlijn, een vredesverdrag met oost-Duitsland enz. opgaf En hoe zal zijn opvolger het er af brengen bij het spel met deze ont vlambare materie? Bovendien: als die opvolger al net zo voorzichtig is als hij, dan is er nog de onzekere factor van oost-Duitsland. Ulbricht is wel een trouwe satelliet, maar dat is een oude man die licht opgevolgd kan worden door een man die wat onafhankelijker optreedt en daarbij wellicht de Sowjet-Vnie tot onaan gename ingrepen kan verplichten. Gespreksoplossing Voor Moskou is er dus wel reden de zaak eens en voor al in het reine te krygeji. Dat. zou ook wel lukken, wanneer het minste wat de West- Duitsers vragen - vrije verkiezin gen in heel Duitsland, zelfbestem ming voor de Oostduitsers dus - net niet iets te veel is voor de Russen. En een compromis lijkt onder de gegeven omstandigheden niet moge lijk, gezien de verhoudingen in de bondsrepubliek waar de massa het beslist niet zou accepteren als Er hard het op een akkoordje gooide met de Russen op zo'n manier dat het voortbestaan van oost-Duitsland als het ware wordt erkend. Toch: als er een oplossing moet komen dan kan dat alleen door een gesprek met Moskou. Buiten de Rus sen orn is het helemaal onmogelijk, een zienswijze die de Amerikaanse president Johnson, niet altijd even tactvol, de Duitsers onder het oog heeft gebracht. Teveel hoop hoeft men dus niet te koesteren, zeker niet voor Erhard zijn verkiezingsstrijd achter de rug heeft. Maar dat er althans over een ge sprek gedacht wordt is in ieder ge val een verheugend teken: uit het contact kan altijd iets goeds voort vloeien, uit nukkig zwijgen nooit. Churchills terugtreden Het Britse parlement heeft sir Winston Churchill bij zijn afscheid na een meer dan zestigjarige carri ère als Lagerhuislid op fraai perka ment een motie van dank gebracht, hem geëerd als de grootste Brit van deze eeuw. Het zal de 89-jarige goed hebben gedaan dat deze hulde slechts een precedent heeft in een dergelijke dank aan de hertog van Wellington in de vorige eeuio. Het tekent de Britten dat ze dit eerbewijs kunnen brengen zonder te vergeten dat de geniale politicus wel degelijk ook zijn gebreken had: ze xoorden in hoofdartikelen rustig genoemd naast zijn enorme verdiensten. Die verdienstenzijn zo enorm dat al het andere ertegen wegvalt, ook bij zijn politieke tegenstanders die zich te goed herinneren dat hij een vervaarlijke vechter was in het La gerhuis, die zijn tegenstanders on genadig aan kon pakken, maar nooit vergat respect te betuigen voor hun kwaliteiten. En wat zeker ih hem gewaardeerd wordt is dat hij nooit heeft gepoogd op zijn prestige te teren toen zijn grote tijd voorbij was. Churchill werd bij zijn leven een legende die hij niet - zoals Adenauer bijvoor beeld - van een zielig tragisch slot voorzag. WASHINGTON. De Verenigde Staten 'hebben Italië te verstaan ge geven, dat zij gekant zijn tegen het denkbeeld, dat een met-communis tisch land een bijzonder handels verdrag met China tekent. Dit 'is dinsdag door het Amerikaanse mi- nisteire van buitenlandse zaken be kend gemaakt. Ondanks het fraaie zomerweer en de vakanties ontvingen wij deze week toch een flink aantal oplossin gen, vooral van de „vaste" puzzelaars en puzzelaarsters. Ook nu weer wer den met behulp van het lot de win naars aangewezen onder de goede inzendingen. De eerste prijs is deze week ten deel gevallen aan: mevr. W. de Dood-Quist, Haal 83, Oostzaan. De tweede prijs gaat naar: de heer M. den Boer, Grachtweg 25, Zierikzec De oplossing luidt: Horizontaal: 2. kans; 5. piet; 9. ohio; 10. essen; 12. olijk; 13. lot; 14. tel; 15. talk; 17. it.l.; 19. ne; 20. koel; 23. ieder; 24. kliniek; 28 .ontgaan; 32. o.a.; 34. ad; 35. tin; 37. ra; 38. l.s.; 39. r.k.; 40. of; 41. no; 42. pi; 43. o.e.; 44. do; 45. elk; 47. o.e.; 49. du; 51. knellen; 54. aangaan; 57. egaal; 58. rede; 61. me; 62. r.k.; 63. lire; 65. don; 67. ako; 68. vara; 69. engel; 72. noor; 73. mast; 74. kist. Verticaal 1. tihea; 2. kolk; 3. nettie; 4. s.s.; 5. p.e.; 6. intern; 7. tolk; 8. zijde; 11. s.g.15. toko16. lui; 18. lekt; 19. neon; 21. ora; 22. lans; 25. laren; 26. na; 27. idool; 29. troon; 30. ga; 31. alida; 36. iel; 43. oker; 44. dl; 45. enge; 46. kaar; 48. eg; 50. unie; 52. end; 53. eemnes; 55. a'lkali; 56. aai; 59. elan; 60. edam; 63. lont; 64. rook; 66 sg; 70. n.t.; 71. e.-k. DE NIEUWE PUZZEL De nieuwe puzzel luidt als volgt Horizontaal: 1. vorm van trekken; 5. jongens naam; 9. op de wijze van; 10. strijd perk; 12. lidwoord; 14. landbouw werktuig; 15. geslacht; 16. herkau wer; 18. kledingstuk; 20. vorm van denken; 21. drank; 23. voorzetsel; 24. dierengeluid; 26. heil drinken; 30. vasthaken; 33. grote waardering schenken; 34. soepel; 36. uitheems zoogdier; 38. hond; 39. echtgenoot; 40. tijdperk; 41. tijdelijk gebruiken; 43. uitroep; 45. drijvend voorwerp; 47. onprettige kanten van een zaak; 49. N.V. (Duitse afk.); 51. tandeloos zoogdier; 52. dierenverblijf; 55. wondvocht; 58. kleurstof; 60. de dato (afk.); 61. gebruiken; 62. vreemde munt (afk-); 63. eerste vrouw; 65. rangtelwoord; 66. groot water; 68. Reinigiugspolitie in Den Haag DEN HAAG, 29-7. Het gemeente bestuur van Den Haag wil de ver vuiling van de stad krachtig gaan aanpakken. Tegen opzettelijke ver ontreiniging van de openbare weg zal binnenkort een zogenaamde „reiniging spoilt ie" gaan optreden. Ook zullen op ruime schaal grotere papierbakken worden geplaatst. B. en w. van Den Haag delen dit mede in een toelichting bij hun voorstel aan de raad, de bijdrage over 1964 voor de nationale campagne tegen de verontreiniging „Opgeruimd staat netjes" op f 8000 te stellen. ATHENE, 30-7. Een woordvoer der van de Griekse regering heeft donderdag bevestigd, dat Dean Achescn, die optreedt als speciale vertegenwoordiger van president Johnson op Cyprus, aan Griekenland voorstellen heeft gedaan om tot een oplossing van het Cyprische vraag stuk te komen. Volgens gezaghebbende kringen omvatten deze voorstellen: aanslui ting van Cyprus bij Griekenland; overdracht door Griekenland aan Turkije van het dicht bij de Turkse kust gelegen eiland Castellorizon; vestiging van een Turkse militaire basis op het „Griekse" Cyprus; scha deloosstelling van Turks-Cyprioten die Cyprus willen verlaten, en in stelling van twee Turkse „cantons" op Cvprus onder Turks-Cyprisch bestuur. Volgens de woordvoerder betreft het hier echter niet formele voor stellen, doch meer de „gedachten- gang" van Dean Acheson. Flitsen uit het buitenland LONDEN. Blijkens ihet pas ver schenen jaarverslag van de Britse P.T.T. over 1963 heeft 'de telecom municatiedienst in dat jaar een winst opgeleverd van 385 miljoen gulden, tegenover een verlies op de dienst der posterijen van 78 miljoen. JOHANNESBURG. Volgens het hoofdbureau der spoorwegen in Jo hannesburg zijn 'bij het spoorwegon geluk, dat woensdagavond na'bij Randfontein heeft plaats gehad, tien mensen omgekomen, en niet 21, zo als eerder was gemel'd. ELISABETHSTAD. Vernomen wordt dat de opstandelingen in Noord-Katanga woensdagochtend zijn opgerukt tot het ongeveer 720 'kilometer ten noorden van Elisa- bethstad' gelegen Kongolo. PARIJS. De buitengewone verga dering van de Europese organisatie voor ruimte-onderzoeik in Parijs heeft nog geen 'beslissing genomen over de vestiging van het Europese laboratorium voor ruimte-onderzoek in Noordwijk aan Zee. LAUSANNE. Van een tentoonstel ling van horloges en juwelen, 'die in het paleis Beaulieu in Lausanne ge houden wordt, zijn juwelen tot een waarde van naar schatting twee miljoen Zwitserse franc (ruim an derhalf miljoen gulden) gestolen. REYKJAVIK. Franse geleerden hebben donderdag vanaf een 'basis in het zui'den van IJsland een raket voor onderzoek van de „Van Allen gordel" 'gelanceerd. ATHENE. De besprekingen, die president Makarios van Cyprus 'de laatste twee dagen in Athene heeft gevoerd met de Griekse premier Pa- pandreou en waaraan ook door de ministers van 'buitenlandse zaken en defensie van ibei'de landen is deelge nomen, zijn geëindigd. NEURENBERG. De Westduitse fa briek van radio- en televisietoestel len „Grundig" zal overgaan tot een uitwisseling van ingenieurs met de Sowjet-Unie, zo is woensdag over eengekomen tussen 'de directeur van die fabriek en de hoofdredacteur van het Russische regeringsblad' „ïzwes- tia", Adzjoebei. zoals bekend de schoonzoon van 'de Sowjet-premier Chroesjtsjef, die een bezoek brengt aan West-Duitsland. RIO DE JANEIRO. In de Brazili aanse staat Sao Paulo zijn in de. nacht van dinsdag op woensdag 19 mensen door de koude om het leven gekomen. Het vroor vier graden. BANGKOK. De Thailandse eerste minister, veldmaarschalk Kittikats- jorn, heeft te Bangkok tegenover verslaggevers verklaard dat de po litie in staat van alarm is gebracht in verband met geruchten over een mogelijke staatsgreep. l VOORLICHTINGSBUREAU I VOOR OE VOEOING Laat fruit geen la\e zijn Fruit is gezond, dat weten we te genwoordig allemaal wel. Maar het zal nog niet iedereen bekend zijn, dat qua vitamine C-gehalte zwarte bessen verreweg bovenaan staan en nog waardevoller zijn dan de veel geprezen sinaasappelen en citroenen Ook de betrekkelijk weinig gebruik te en toch zo lekkere kruisbessen zijn vitaminerijk, evenals rode bes sen. Frambozen zijn zo heerlijk, dat menigeen denkt, dat ze daarom wel niet veel voedingswaarde zullen hebben - maar hun vitaminegehalte valt best mee. Door toevoeging van suiker gaat het vitaminegehalte van fruit niet achteruit. Gewoonlijk zullen we fruit x-auw eten - het gezondst, het gemakke lijkst, het goedkoopst, het best voor de lijn. Als we eens wat willen ma ken met fruit kunnen we onder staande recepten uitvoeren. Ook al staat in sommige recepten een be paalde fruitsoort genoemd, we be hoeven ons niet tot die soort te be perken: de recepten kunnen best ook met andere vruchten gemaaikt worden. Bessen-frambozenpudding 250 g rode bessen, 250 g frambozen, 2Vz dl water, 12 g (8 'blaadjes) rode gelatine, 75 g (7% eetlepel) sui ker (slagroom of vanillesaus). De gelatine 5 minuten in ruim koud water weken. De 'helft van de frambozen en de bessen op een le pel na met 2 dl water aan de kook brengen. De massa even laten door koken en dan door een zeef wrij ven. Het verkregen moes even ver warmen en de suiker en - van het vuur af - de uitgeknepen gelatine erin oplossen. Het moes koud en enigszins gebonden laten worden en de massa in een met water omge spoelde vorm overdoen en de pud ding stijf laten worden. De pudding storten en garneren met de achter gehouden bessen. Half stijfgeslagen slagroom of vanillesaus erbij geven. Kruisbessenvla (Gronings en Zeeuws nagerecht) Vz I melk, 30 g (4 eetlepels) bloem, 4 eetlepels suiker, Vz 'kg kruisbes sen, 60 g (6 eetlepels) suiker, aardappelmeel. De kruisbessen wassen en opzetten met een bodempje water. Ze vlug gaarkoken in 10 minuten. De kruisbessen door een zeef wrijven en op smaak maken met suiker. Des gewenst het moes binden met een papje van aardappelmeel en water. De bloem aanmengen met een scheut mellk. De rest van de melk met wat zout aan de kook brengen. Het bloempapje onder roeren erin schenken en 'de pap enige minuten zachtjes laten doorkoken. De pap op smaak afmaken met suiker en onider af en toe roeren laten afkoe len. In een grote schaal of dn éénper soons-schaaltjes een laag kruisbes- senmoes leggen en deze bedekken met de vla. Moes en vla losjes door elkaar roeren zodat men een ge marmerd effekt krijgt. Kersenbowl (voor 4 a grote glazen of coupes) 500 g kersen Vz 1 water, 2 (kleine) citroenen, stukje pijpkaneel, 75 g (7V2 eetlepel) suiker, 1 theelepel aardappelmeel, Vz pakje vanillesui ker. De kersen van de steeltjes ont doen en wassen. Het water aan de kook brengen met 'de dun afgesne den schil van 1 citroen, de pijpka neel, de suiker en enkele stukgesla gen kersepitten. Het geheel 20 minuten zachtjes laten trekken. Het vocht zeven en binden met een papje van het aardappelmeel met water. De kersen toevoegen, de massa aan de kook brengen en nog 10 minuten 'heel zachtjes laten trekken. De bowl laten afkoelen. De vanille suiker en naar smaak sap van de geschilde citroen toevoegen. De bowl goed koud opdienen in glazen of coupes. Op iedere portie een (uit- betand) schijfje citroen laten drij ven met daarop een kers of 3 'kleine „puntjes" citroen, uit een plakje ge sneden. OSLO, 30-7. Volgens in Oslo ont vangen berichten' zijn woensdag in het bergachtige zuiden van Noor wegen tijdens een sneeuwstorm vier mensen omgekomen. Drie ervan be hoorden tot één gezin. De sneeuwstorm ging gepaard met temperaturen onder het vries punt. Kamperen is troef Hoogtij viert men op de Westhoekse kampeerterreinen, want door de zomer, die men langzamerhand nu toch wel opvallend fraai mag gaan noemen, geeft de tent weer ongedachte mogelijkheden. Op sommige terreinen is het vol, op andere beslist te vol en staat men tentje-aan-tentje. De itischikke- lijkheid echter schijnt groot te zijn, zodat men neemt zo het valt. Zon heb ben de kampeerders dit jaar in ieder geval wel en dat vergoedt veel. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). AMSTERDAM, 30-7. Zondag 16 augustus zullen het convent van kerken en het Ikor gezamenlijk per televisie een reportage uitzenden van een massale bijeenkomst in het Am sterdamse Rai-gebouw, waar als spreker optreedt dr. Martin Luther King. De bijeenkomst heeft het karakter van een kerkdienst, waarmee de vijfjaarlijkse conferentie van Euro pese Baptisten, die ditmaal in Ne derland wordt gehouden, wordt be sloten. De uitzending per televisie LONDEN, 30-7, In de parlements commissie voor de tunnel onder Het Kanaal heeft de Britse minister van verkeer, Marples, verklaard, dat de definitieve beslissing over de finan ciering van de tunnelverbinding tus sen Frankrijk en Engeland pas over ongeveer een jaar zal worden geno men. Dan zal het geologische onder zoek voltooid zijn. Financiering zal geschieden door particulieren, de re geringen of een combinatie van die twee mogelijkheden. Volgens minis ter Marples is het niet waarschijn lijk dat de tunnel niet zal worden gebouwd. Premier Lester Pearson van Ca nada heeft woensdag in het Lager huis te Ottawa verklaard dat de Canadese regering niet van plan is de steun in te trekken 'die zij in het kader van het plan van Colombo aan Indonesië geeft. AMSTERDAM, 30-7. „De wijze waarop de commissie-(Reeser) zich van haar taak heeft gekweten heeft ons diep teleurgesteld. Nergens blijkt dat de commissie zich ook maar cén ogenblik heeft bezig gehouden met de werkelijke problematiek rondom het operawezen in het algemeen en rondom de opera in Nederland in het bijzonder". Zo begint een schrijven dat het bestuur van de Algemene Bond van Kunstenaars (aangesloten bij het N.V.V.), mede namens de besturen van de Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kunste naars, de Nederlandse Beroepsver eniging voor Muziekdramatische Kunst, de algemene bond „Mercu- rius", de Bond van Christelijke Kunstenaars in Nederland en de Ne derlandse Katholieke Bond van Mu sici en Artiesten, heeft gericht tot de staatssecretaris voor o., k. en w., drs. L. J. M. van de Laar, naar aanlei ding van het operarapport dat de commissie-Reeser aan de genoemde bewindsman op diens verzoek om advies heeft uitgebracht. vindt plaats van 10.0011.00 uur. De preek van dr. Martin Luther King zal niet worden vertaald met ondertitels, aangezien zijn tekst te voren niet beschikbaar is. Ook zal er, zoals in dit soort bij eenkomsten gebruikelijk is, geen zin- na-zin-vertaling in het Nederlands woi'den uitgesproken. Na de preek van dr. Max-tin Luther King zal een samenvatting in het Nederlands ge geven worden. Ook 's middags zal dr. Martin Lu- lher King spreken in het R.A.I.-ge- bcuw. Zijn toespraak tijdens deze bijeenkomst is te horen via Ilcor- radio (Hilversum II) van 18.15 tot 19.00 uur. Australische vice-preniier waarschuwt DEN HAAG, 30-7. De Australische vice-premier, McEwen, heeft in een toespraak tijdens een conferentie van de landelijke partij, waarvan hij voorzitter is, de bevolking van Aus tralië gewaarschuwd zich voor te bereiden op perioden van spanning en onverwachte ontwikkelingen in Zuidoost-Azië, aldus een bericht van Radio-Australië. McEwen zei, dat de dreiging die communistisch China en Noord- Vietnam opleveren niet beperkt blg- ven tot hun nabuurlanden, doch zich op de lange duur tot geheel zuidoos telijk Azië zal uitbreiden. Wat Australië betreft zei hij, dat dit werelddeel rechtstreeks betrok ken is bij het gevaar dat de con frontatiepolitiek van Indonesië je gens Maleisië oplevert. Vliegende drinkebroers De collectie van Artis is ver rijkt met een troepje van ze ven stuksvliegende drin kebroers. Althans, zo zou men de roezets of vliegende nacht hondjes, betrekkelijk kleine uit Afrika afkomstige vleer muizen. kunnen noemen. Deze dieren voeden zich met vruch ten en plantesappen en daar door komt het in de vrije na tuur nogal eens voor dat de dieren in een vergevorderde staat van dronkenschap, op de grond liggend, worden aange troffen. Op zoek naar voedsel slagen de vleermuizen er na melijk in de met gegist palm- sap gevulde reservoirs van de inheemse bevolking te vin den, waar ze zich volkomen aan bezatten. De nachtbra kers, die overigens in Artis van sterke drank verstoken zullen blijven - alcoholhou dende dranken worden slechts in noodgevallen verstrekt - hebben onderdak gekregen in de Wereld der duisternis, het verblijf voor nachtdieren. MORGHA1S, de magiër laan met bomen; 69. deel van het been. Verticaal: 1. soort verlichting; 2. woede; 3. drank; 4. deel v. e. trap; 5. reus; 6. kader, raam; 7. strook; 8. voorzetsel; 9. Oosterse titel; 11. meisjesnaam; 13. gevangenis; 14. onvervalste; 17. houding; 19. soort bloem; 22. niet naar de x-ede; 23. bekende motor races (afk.); 25. Engels voorzetsel; 27. muziekinstrument; 28. gezicht; 29. naar beneden; 30. van zich; 31. gladde; 32. leerling (Fr.); 35. kloos ter-zuster; 40. deel v. d. dag: 41. over levering; 42. plaats in het Gooi; 44. geweldig; 46. kinder-groet; 48. dit is (afk.); 50. hemellichaam; 53. plaats op de Veluwe; 54. communicatiemid del; 56. telwoord; 57. eind (Duits); 58. bez. vooi-naamw.; 59. aanzien; 64. van af (afk.); 67. stofmaat. 22. „Op uw gezondheid, graaf Alwyn!", zei Morghan op slepende toon toen hij het glas aan de zieke aanbood. „Op uw snelle genezing!". „Dank U hei-en", tevreden hief de grijsaard het glas. „Ik drink op de vre de in mijn huis!". „En op uw trouwe bij stand in al mijn zorgen". Hij bracht het glas naar de lippen. Maar toen hij een paar slokken genomen had, doortrok een kramp zijn lichaam. Met een kreet liet hij het glas vallen en viel doodsbleek tex-ug. „Graaf Ahvyn!", riep doctor Ambx-osius verschrikt. „Maakt plaats gij allen! Maak plaats voor de wetenschap. Dit is een aanval van zijn oude ziekte en slechts mijn uniek medicijn kan hem redden!". Hij wilde juist zijn kostbai-e kruik ontkurken, toen de arm van Mox-ghan zwaar op zijn schouder viel.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6