STAD EN EILAND Strijd in Serawak FILM Zierikzee is weer zeilstad in optima forma MUZIKALE MANIFESTATIE OP HAVENPLEIN Trompetterkorps der Cavalerie speelde te Zierikzee ZIERIKZEE, 30-7. Het Trompet terkorps van de Cavalerie, onder leiding van kapelmeester J. C. van Kleef, heeft donderdag Zierikzee een bijzonder welluidende en opwek kende avond bezorgd, een avond die smaakte naar meer. Het korps - ge stationeerd te Amersfoort - kwam naar hier onder auspiciën van V.V.V. en het optreden van dit (uit dienst plichtigen bestaande) korps heeft een duizendkoppig publiek, dat het carré van het Havenplein dik om zoomde, bijzonder geïmponeerd. Het college van b. en w. en de vrijwel voltallige gemeenteraad woonden het optreden van het korps bij. Met militaire precisie marcheerde het trotse korps om acht uur, ko mend uit het Vrijpoortje, het Ha venplein op. De mannen in ceremo nieel tenue kregen al dadelijk een hartelijk applaus van het publiek, dat zichtbaar genoot van deze „joy euze entree". De kapelmeester liet zijn mannen halt en front maken voor de autoriteiten en presenteerde zich daarna aan burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester. In een sfeer ge tekend door het zachte licht van de vallende avond en de flakkerende gasflambouwen werd hierna door het Trompetterkorps een lopende taptoe afgewerkt, waarbij beurte lings het complete korps en de sec tie signaalhoorns zich lieten horen in een programma van pittige ge scandeerde marsmelodieën. De fi guren werden in volmaakte orde ge lopen en het hoor- en kijkspel in deze fantastische omgeving, groeide uit tot een bijzondere manifestatie. Tegen het slot werden enkele kora len, in het programma ingelast, waaronder het ontroerend klinken de „Abide with me". Het optreden werd besloten met het Wilhelmus, waarna kapelmeester Van Kleef zich afmeldde bij de burgemeester. Onder gescandeerd applaus van het pu bliek marcheerden de mannen hier na af. Het programma duurde onge veer een uur. Het korps bracht - ge lijk gezegd - heel wat publiek op de been, hetgeen voor de rest van de avond impliceerde dat het in het stadscentrum lange tijd opvallend druk bleef. Soldaat gewond door schot SOESTERBERG, 31-7. Donder- dagochtend is op de vliegbasis Soes- terberg een dienstplichtig scoldaat, H. T. van Woudenberg, uit Bussum, ernstig gewond geraakt, toen hij door een kogel uit de pistool-mitrail leur van een korporaal werd getrof fen. Hij was met de korporaal op een patrouillegang, Hoe een schot uit de pistoolmitrailleur heeft kun nen afgaan, is tot dusverre nog niet duidelijk geworden. Noch het slacht offer, noch de korporaal die een shock heeft, konden tot nu toe wor den gehoord. Het slachtoffer werd in een hos pitaal in Utrecht geopereerd en maakt het naar omstandigheden redelijk wel. Instelling loonbureau DEN HAAG, 31-7. Minister Veld kamp (sociale zaken en volksgezond heid) heeft een loonbureau in het leven geroepen, dat de Stichting van de Arbeid, het college van ryksbe- middelaars en de minister zal bij staan by de uitvoering van het loon- beleid. De minister vindt dit bureau nodig in verband met de wijziging in het systeem van loonvorming. Het bu reau wordt in Den Haag gevestigd. Een commissie van toezicht van tien leden te benoemen door de mi nister van sociale zaken, kan zich met voorstellen over de taak en de uitvoering daarvan tot de minister wenden. Zes leden worden benoemd op voordracht van de Stichting van de Arbeid en twee op voordracht van het college van rijksbemiddelaars. De andere «twee één van hen wordt de voorzitter zal de minister zelf rechtstreeks aanwijzen na overleg met de Stichting en het college. Ijsbeer nam douche Een kind kan begrijpen dat de temperatuur van de afgelopen week, die ons allen de maar enigszins overtollige textiel deed afwerpen, voor een ijs beer helemaal ondragelijk ge weest moet zijn. Eén van de poolbewoners in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg had tenminste een goede vondst gedaan om de verkoe ling tot het uiterste door te voeren. Tijdens zijn duiktoch- ten in de brede gracht die de dieren van de bezoekers ge scheiden moet houden had één van de ijsberen een limonade flesje opgescharreld. In eerste instantie heeft de beer de fles naar de mond willen brengen om er in te bijten, maar toen op datzelfde moment die fles op z'n hoofd leegliep, vond hij hel zo aangenaam dat hij hem telkens weer onderdompelde en steeds datzelfde douche spelletje herhaalde, achter over liggend in het water. Het was bepaald een koddig ge zicht. Maar toch ook griezelig, ujant een glasscherf zou voor de ijsbeer noodlottig hebben kunnen worden. Daarom heeft men onmiddellijk alles in het werk gesteld om de fles uit het bassin te verwijderen. Op nieuw een aanwijzing voor be zoekers om vooral niets bij de dieren te gooien, ook geen voedsel, want ze krijgen vol doende en precies wat ze móéten hebben. U kunt niet alles toeten l BROODBELEGGING. Weet u dat rauwe kofnkommer een uitsteken de afwisseling kan geven bij uw broodmaaltijden? Na het schillen de komkommer in schijven snij den. Smakelijker te maken met wat zout, tomatenketchup of een slasaus. RATJW VLEES dat een nacht moet overstaan, moet worden afgewas sen met een mengsel van azijn en water. Daarna rolt u het in een stuk wit linnen, dat in het zelfde mengsel is gedoopt. ZURE MELK IN DE ZOMERMAAN DEN. Het laten uitlekken van zure melk als hangop moet wor den afgeraden. Dit kan slechts met melk die rechtstreeks van de koe komt. Beter is om bederf te voorkomen, door de melk dade lijk na ontvangst te koken, snel af te koelen en op een koele plaats te zetten. Flessen melk moet u on middellijk op een koele plaats zet ten. EEN INSEKTENBEET? Dan de plek snel en zo diep mogelijk uitzuigen en betten met ammoniak. GOED MIDDEL TEGEN TRANSPI RERENDE VOETEN is: 's avonds een voetbad (warm water met zout, geen soda) stevig borstelen, naspoelen met koud water, krach tig afdrogen, 's Morgens kamfer- spiritus gebruiken als u geen kloof jes tussen 'tenen hebt, daar na poederen, zorgen voor schone kousen en twee paar schoenen te gen elkaar gebruiken. TRANSPIRATIEVLEKKEN in licht gekleurde, wasbare stoffen, ver dwijnen meestal door wassen en zo mogelijk bleken. Transpiratie vlekken in gekleurde weefsels, die door uitbijten zijn ontstaan, kunt u zélf niet verwijderen. Deze stof fen moeten chemisch gereinigd worden. IS UW GUMMI (tuin)slang lek, be strijk haar dan met dikke terpen tijn. Gasslangen kunt u hiermede niet repareren. SPIEGELS moet u uit de zon op hangen. Het kwikzilver kan niet tegen de stralen en daardoor wordt het vlekkerig. De Noordrhodesische regerings troepen hebben donderdagmorgen 'n offensief ingezet tegen *de fanatieke aanhangers van de „Loempa"-sekte van de negerin Alice Lensjina, die sinds enige tijd in het noordelijke district Sjinssali bloedige incidenten veroorzaken. Boottocht Rode Kruis Kring Zeeland ZIERIKZEE, 31-7. De boottocht van de Kring Zeeland van het Ned. Rode Kruis voor de chronische in validen is thans definitief vastge steld. De inscheping van de patiën ten uit Schouwen-Duiveland, Tho- len en St. Philipsland vin'dt plaats op 7 september a.s. te Zijpc. De tocht met het bekende hospitaalschip „J. Henry Dunant" gaat vervolgensnaar Oud-Beijerland. Het programma luidt verder als volgt: 8 sept. Oud Beijcrland, Rotterdam, Vianen. 9 sept.: Vianen, Utrecht, Amsterdam, IJmuiden. 10 sept. IJmuiden, Vrees wijk, Schoonhoven. 11 sept.: Schoon hoven, Dordrecht, Zijpc, alwaar de ontscheping weer zal volgen van de, patiënten van Schouwen-Duiveland. Ongetwijfeld gaan de Zeeuwse chro nische patiënten met de „Hcnry Du nant" weer enige onvergetelijke da gen legemoet. ZIERIKZEE Mr. W. E. van Vloten naar Schiedam Wij vernemen dat de kantonrechT ter te Zierikzee mr. W. E. van Vloten is benoemd tot -kantonrechter te Schiedam. Mr. van Vloten werd in 1957 te Zierikzee benoemd en heeft dus zeven jaar de rechterlijke macht hier ter stede gediend. BURGH Tentoonstelling reclamewerk Al enige malen hebben jonge aan komende kunstenaars een dankbaar gebruik gemaakt van het voormali ge schoolgebouw te Burgh om daar gedurende de zomermaanden hun werk te exposeren. Het is natuur lijk geen toeval dat deze tentoonstel lingen juist in het zomerseizoen ge houden worden, want onder de vele toeristen blijken zich ook wel eens mensen te bevinden die daadwerke lijk voor het werk van deze jonge mensen iets over hébben en zich voor èen meestal billijke prijs eige naar willen weten van een tekening of schilderij. Dit valt zeker toe te juichen want op deze wijze komen de jeugdige exposanten dan toch in het minste geval wel uit de koster- Met deze wijze van exposeren wordt in ieder geval ook een positieve po ging gedaan de nog altijd gapende kloof tussen publiek en 'kunstenaars enigszins te overbruggen, een stre ven dat toch altijd de moeite waai i mag heten. Ook deze weken is er in de ov-le school een tentoonstelling te z'en. Een tentoonstelling nog wel van iemand uit de directe omgeving. De jeugdige reclametekenaar-ontwerper Jan Kloet woont immers te Burgh en hij heeft het aangedurfd om i,n zijn eigen dorp een tentoonstelling in te richten van zijn produkten. Produkten die in dit geval wel niet in hoofdzaak tot wat onder kunst verstaan wordt mogen worden gere kend, maar die niettemin een sóedz indruk geven van wat Jan Kloet, hoofd en ziel van zijn hureau „To tem", allemaal in zijn mars heeft. En dat is gezien zijn tentoonstelling en zijn leeftijd heel wat en zeker de moeite van een bezoekje waard. Jan Kloet toont niet alleen de resultaten van zijn dagelijks werk maarock van zijn studiejaren en dat geeft een goede indruk van ihet vele dat van de reclame-ontwerper wordt ge vraagd. Intussen geeft deze reclame man zijn ogen ook goed de kost in SChouwen's Westhoek en heeft hij hier veel illustratiemateriaal gevon den voor bijv. zijn kunst-ansicht kaarten. Iedere belangstellende is in deze „keuken" van de reclame nog van harte welkom. (Tot en met 8 augustus). Fietsertje brak been Woensdagavond reed een drietal kinderen per fiets over het fietspad in de richting Westenschouwen. Ter hoogte van het bedrijf van de heer G. de G. moest het eerste jongetje remmen voor een wandelaar, hetgeen door de volgende jongeman te laat werd opgemerkt. Hij botste tegen het achterspatbord, viel op het fiets pad juist op het moment dat uit te genovergestelde richting een brom fiets naderde, bestuurd door W. de G. uit Dordrecht. De bromfietser trof het jongetje, de 12-jarige G. de H. uit Overschie, zodanig dat een zijner benen brak. Hij werd voor opname naar het Zweedse Rode Kruiszieken- huis in Zierikzee vervoerd. De brom mer werd beschadigd. De rijkspolitie stelt een onderzoek in. HAAMSTEDE Slapen in muziektent Donderdagmorgen deden vroeg uitgeslapen burgers die in de buurt van de muziektent wonen een merk waardige ontdekking. In de muziek tent, op de plaats waar anders mu zikanten hun uummertje weggeven, lagen twee personen in een deken gewikkeld heerlijk te slapen. Om de zonne- of manestralen tegen te gaan hadden ze hun hoofd verschanst met een parapluie. Ze stoorden zich niet aan het toenemende lawaai van het verkeer dat hier in steeds grotere mate voorbijrijdt en waanden zich waarschijnlijk te 'bed in een duur hotel. Toen de klok echter het tijd sein van acht uur gaf stond het tweetal op. Ze rekten zioh heerlijk uit, rolden hun dekens netjes op en deden hetzelfde met hun slaapzak. De uitrusting werd op de brommer gebonden en even later tufte het tweetal verkwikt weg. Schijnbaar een nieuwe recreatie-vorm. DUIVELAND Vergadering gemeenteraad De raad van de 'gemeente Duive- land -hoopt heden (vrijdag)avond 31 juli in een openbare zitting bijeen te komen in het gemeentehuis te Oosterland, onder presidium van burgemeester A. A. van Eeten. Aan vang half acht. De uit 24 punten be staande agenda luidt als volgt: Verslagen vergaderingen gezamen lijke regelingen; verkoop grond te Ouwerkerk aan J. Vermeulen; ver koop grond aan P. van Dijke te Oos terland; verkoop 'grond te Ouwer kerk aan B. van Engen; verkoop grond aan J. Deuzeman te Nieuwer kerk; verkoop, grond aan M. Dale bout te Nieuwerkerk; verkoop grond aan P. A. Enning te Nieuwerkerk; verkoop grond aan J. Baas te Oos terland; verkoop grond aan W. Ista te Oosterland; aankoop grond van A. Heule en consorten te Ouwer kerk; aankoop grond te Oosterland van A. Goudzwaard; aankoop grond van J. van der Velde te Sirjansland; ruiling grond met de erven A. Ca- pelle te Sirjansland; wijziging voor waarden raadsbesluiten tot grond- verkoop; verhuur van de schuur bij woning Noordstraat 5 te Nieuwer kerk; vaststelling veertiende begro tingswijziging 1963; benoeming leden college van 'bijstand; wijziging ge- mcenschapelijke regeling Rode Kruis Ziekenhuis; gewijzigde vaststelling vergoeding vakonderwijs bijzondere scholen; rondvraag; sluiting. SIRJANSLAND De heer P. v. d. Panne, bestel ler P.T.T. alhier, is met ingang van 1 augustus bevorderd tot besteller eerste klas. BRUINISSE Zeiljacht overvaren Donderdagmiddag omstreeks één uur is op het Zijpe ter hoogte van Zijpe een zeiljacht overvaren door een motorspits uit Terneuzen. Het jachtje, waarvan de naam nog niet bekend is, is gezonken, maar de be manning van drie koppen kon zich in veiligheid stellen op de motor- spits. Het gezonken jacht, dat in veertig meter diep water op de bo dem ligt, nam deel aan een zeilwed strijd tussen Willemstad en Zierik zee. Over de toedracht van het on geluk is nog niets bekend. Sclieepvaartberichteii Straat Scenda, 31-7 te Luanda. LAND- EN TUINBOUW Tuinbouw vademecum Van de zijde van het Landbouw Economisch Instituut worden wij ge wezen op het bestaan van een Be drijfseconomisch Vademecum voor de Tuinbouw, tot de instelling waar van besloten werd omdat 'er in de praktijk een groot tekort aan kennis van en inzicht in de bedrijfsecono mische vraagstukken blijkt te be staan. Het Vademecum bevat talrij ke gegevens. Het is opgezet volgens losbladig systeem en gevat in een ringband. Jongen verdronken UTRECHT, 31-7. In het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht is gis teren de dertienjarige Henny de Ruijter overleden. De jongen werd woensdag bewusteloos uit een gro te bouwplas in de nieuwe Utrechtse wijk „Overvecht" gehaald. Hij kon niet zwemmen en was bij het poot jebaden in een twee meter diep gat gestapt. Mond op mond-beademing door eenburger en een politieman had geen resultaat en de jongen was nog steeds bewusteloos, toen hij naar het beademingscentrum van het zie kenhuis werd gebracht. De V.S. zonden deze week de Ranger 7 omhoog met het doel een groot aantal radiofotó's op te vangen, die een duidelijker beeld zullen geven van de maan. Centrum van waaruit de Ranger wordt geleid is de Californische stad Goldstone. Als de Ranger zijn taak heeft volbracht (of niet) zal hij tegen de maan te pletter slaan. 650 gram: nieuw record Eersteling ZIERIKZEE. 30-7. We hadden het eigenlijk al niet meer ver wacht, maar nu is het er toch nog van gekomen: de Eerste ling met een gewicht van 610 gram is dezer dagen ruim schoots gepasseerd door een machtige aardappel van de landbouwer M. Beije te Sir jansland. De Eerstelingen doen het in de Sirjanslandse klei kennelijk dus beter dan in de tuintjes van het Zierikzeese Malta. In ieder geval weegt de recordhouder van de heer Beije - er is heel zuiver gewa gen - niet minder dan 650 gram. Een zeldzaamheid waar tegen de Zierikzeese aardappel het dus bepaald moet afleggen. We wachten maar af of Sir jansland zich aan de top van deze ranglijst zal kunnen handhaven. NIJMEGEN. Het aantal uitval lers op de derde dag van de Vier daagse van Nijmegen, bedraagt 174, waarmee het totaal aan uitvallers op 574 is gekomen. Voor de vierde en laatste dag kunnen vrijdag dus 10.328 wandelaars starten. De 350 km ten noordoosten van Leopoldstad gelegen plaats Bolobo, die door rebellen was bezet, is zon der slag of stoot weer in handen der regeringstroepen gevallen, aldus is vrijdag van officiële Kongolese zijde medegedeeld. KOETSJING (Serawak), 31-7. Een militaire woordvoerder heeft vrydag in Kcetsjing, de hoofdstad van Se rawak, verklaard, dat na een botsing tussen Indonesische guerilleros en Maleisische veiligheidstroepen 4cn zuidwesten van het district Bau, in Serawak, de lyken van zes Indone siërs op het gevechtsterrein zijn aan getroffen. De woordvoerder meende, dat voorts een'aanzienlijk aantal Indo nesische militairen is gewond. Aan Maleisische zijde werd één man Licht gewond. De strijdenden beschoten elkaar met licht geschut, morpieren, machinegeweren en hand vuurwapens. De Maleisische woordvoerder ver klaarde dat mortieren, handvuur wapens en handgranaten, die na de strijd door de Indonesische gueril leros op het strijdtoneel waren ach tergelaten, van Italiaanse makelij bleken te zijn. ZIERIKZEE, 30-7. Voor enkele dagen is Zierikzee weer zeilstad in optima forma. De „kaai" vertoonde donderdagavond weer het - al bijna vertrouwd geworden - beeld van tientallen masten, toebehorend aan jachten, die deelnemen aan de jaar lijkse wedstryden van de Kon. Roei en Zeilvereniging „De Maas" te Rot terdam, die destijds Zierikzee koos als zeilb oef dk war tier, nadat Veere als zodanig was uitgevallen. De zeil- „bcau mende" uit de Maasstad geeft weer acte de presence, voor de sport maar ock voor vertier, want men weet altijd gezellige elementen in het programma te vervlechten. In dg late middag begonnen de scheepjes van „De Maas" af te me ren, hetgeen een woud van masten te zien gaf aan de Nieuwe Haven, in het bijzonder aan het Luitje, waar de scheepjes in hoofdzaak liggen af gemeerd. De bedrijvigheid rond de scheepjes bracht heel wat kijkers op de been, hetgeen de levendigheid in de stad - toch al druk in verband met het optreden van het militaire muziekkorps in de avonduren - niet onbelangrijk stimuleerde. Een helder schijnende zon en een aantrekkelijke bries maakten het weer voor de zei- lerij ideaal, zodat de tocht naar Zie rikzee over de Oosterschelde de zei lers in een uitstekend humeur bracht Driedaagse wedstrijden Men rook gisteravond al het avon tuur van de eigenlijke wedstrijden, die vandaag (vrijdag) beginnen, waarbij de jachten, ingedeeld in ver schillende klassen, de traditionele jaarlijkse strijd weer gaan aanbin den. Trefpunt van de zeilers is weer „Mondragon", waarin men elkaar vanavond - na een sportieve, maar waarschijnlijk ook wel vermoeiende dag - ontmoet in een feestelijke sfeer Het weekeinde zal ook nog in be slag worden genomen door deze wedstrijden waarna op een bijeen komst - eveneens in „Mondragon" - zondagavond de prijsuitreiking volgt. Zierikzee - we schreven het al - is weer enkele dagen zeilstad in. opti ma forma. WARSCHAU. De ambassadeurs van communistisch China cn de Ver engde Staten in Warschau zyn woensdag voor het eerst sinds de benoeming van de nieuwe Chinese ambassadeur, Wang Koeo-Tsjoean, weer bijeengekomen, daarmee de ge ruchten ontzenuwend ever verplaat sing van het Amerikaanse-Chinese overleg naar Parijs, nu Frankriik diplomatieke betrekkingen met Chi na heeft aangeknoopt. Een 23-jarige Oostduitser is in Berlijn over prikkeldraadversperrin gen aan de sectorgrens gesprongen. Oostduitse grenswachten schoten op hem, met machinepistolen, zonder echter te raken. SCHIPHOL. Vanmorgen vroeg is kardinaal Alfrink uit New York op Schiphol aangekomen. ei De Verenigde Staten hebben de Sewjct Unie officieel meegedeeld, gekant te zyn tegen een veertien- mcgcndhedcnconferentie over Laos als niet eerst een wapenstilstand in dat land tct stand is gebracht en de communistisch gezinde troepen zyn teruggetrokken. Wedstrijden van „De Maas" In een sfeer van zon en zomer kwam de televisie met de film 1914- 1918, de vier gruwelijke jaren, waar in de kiemen werden gezaaid voor ander en nog indringender leed. Vijftig jaar is het geleden, een hele tijd, maar hoe kort feitelijk nog. De mannen van de Somme, het Argon- nenwoud en de Marne zullen wel nooit hebben kunnen bevroeden, dat duizenden eens hun lijden zouden zien, in een wel gesoigneerd huis gezeten in een gemakkelijke stoel. Een bizarre gedachte ook, maar toch werkelijkheid en misschien wel nuttig in een tijd die voor velen zo talrijke zorgvuldigheden en genoe gens kent. De mannen uit de eerste wereld oorlog werden genoegens onzegd. Zelfs de simpele vreugden versmol ten in het helse dreunen van het front, waar alleen de naakte, rauwe aarde enige bescherming bood te gen het bedreigde leven en vaak dat zelfs niet, want bij het „ten aanvaV' kwamen de mannen uit hun loop graven gekropen en in een wilde ren ging het de vijand tegemoet; de Fransen met hun helmen en lange kapotjassen, de Engelsen die zo kwiek nog van de boot stapten, de Belgen die zich wanhopig teweer stelden en ook de Duitsers, die spoe dig opmerkten hoe het gejuich in de „Heimat" verstomde en de bloemen aan de trompen der geweren ver dorden. „Snippers papier in de wind", het is gezegd van de mannen, die in de jongste oorlog in het verre Azië in de strijd werden geworpen. Het gold ook voor de soldaten op de doorploegde en omgewoelde, stin kende en modderige slagvelden van Frankrijk in die dwaze en verbijste rende periode, waarin het schot van Serajewo zijn verschrikkelijke mil- joenvoudige echo kreeg. Men moet rondgelopen hebben bij Verdun en de oorlogskerkhoven hebben betre den om nog iets van de vreemde, macabere en tot bezinning slem- mende sfeer te proeven uil .een tijd, die de onze niet was, maar die hei beeld van de ivereld veranderde, die miljoenen wegmaaide in de bloei van het leven en een stroom van bloed en tranen teweeg bracht. Anders, maar toch ook weer een der hebben ze alles van het leven verwacht, die flegmatische Engelse jongens, die trotse regimenten vul den en vol moed nog voet op het Europese i'asteland zetten, die Fran se mannen met hun donkere ogen cn. watervlugge bewegingen, de Duitsers die hun overioinningsroes zagen gesmoord in de poelen van grauwe menselijke wreedheid cn ontaarding. Ginds liggen hun lijken als zaden in het zand. Vogels zingen in de treurwilgen, de perken z[in pijnlijk netjes aangeharkt, de graf stenen geschuurd. Hun namen kan men nog lezen. liet aardse leven schonk hun biina niets. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2