MOL DE ZIERIKZEESCHE COURANT VERBETEN REDDINGSPOGINGEN MIJN CHAMPAGNOLE Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* DE GEVECHTEN IN ZUID-VIETNAM Franse ruimteproef niet uitgevoerd Johnson roept op tot naleving wet op burgerrechten Merkbaar succes aktie „Zwarte zes" Zes zwaar gewonden bij verkeersongeval Nederlander leidt Himalaya-expeditie Geest besprekingen goed, maar er zijn veel moeilijkheden Treinlokomotief vertikte verder te rijden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 31 juli 1961- 120ste jaargang No. 19624 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 •UÜAKIIfc EN ADMINISTRAHE: lannewekkon 11, Ziörikzee, Poslbu» no. 1, lel. 01110-2255 ia 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. *edak!eur: M. J. Bij de Vaale, fel. 01110-2938. Uitgave: 9.V. Drukkerij v/h Lokenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES Prijs pér 3 maanden bij vooruitbetaling i 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Zierikzee zeil- en muziekstad Reddingswerk duurt mogelijk nog zes lol negen dagen CHAMPAGNOLE, 30-7. De leiders van het reddingswerk b(j de Ijalk- groeve onder de Munt Rivel bij Champagnole hebben donderdag de plannen afgelast om met springstof een horizontale gang te maken naar de negen arbeiders, die sinds maan dag door een instorting van de bui tenwereld z\jn afgesloten. De voor man van de ingesloten groep, André Martinet, had laten weten dat zjjns inziens het werken met dynamiet de zoldering van hun schuilplaats naar beneden zou brengen. Ook zei hjj dat drie van zijn mannen de instorting nabij waren. Onder hen zou zijn broer Michel zijn, die pas enkele maanden in de mijn werkt. Volgens de leiders van het red dingswerk zou er geen gevaar voor de ingeslotenen bestaan, als er springstof zou worden gebruikt. Men had het plan echter toch opgegeven met het oog op het demoraliserende gevolg van de ontploffingen voor de ingeslotenen. Nu zal het wellicht nog drie of vier dagen duren, voordat de mannen via een nog te boren vertikale schacht naar de oppervlakte kunnen worden gebracht. Het boorwerk is inmiddels donderdagavond om half acht be gonnen. Als deze buis gereed is. zul len de mannen met een stalen cap sule met een doorsnede van een hal ve meter kunnen worden opgehesen. Door een buis met een kleine mid dellijn hebben de ingeslotenen al enige dagen contact met de buiten wereld. Een arts heeft de mannen aangeraden zoveel mogelijk in be weging te blijven. De burgemeester van Champagno le, André Socie, heeft donderdag avond de familieleden van de negen ingeslotenen op het gemeentehuis ontboden. Hij vertelde dat zij er re kening mee moesten houden, dat het reddingswerk misschien wel zes tot negen dagen kan duren. Tot de ver- Ingezonden mededeling 'extra speling voorde doe-het-zeiver Verkrijgbaar bij wanten van de vijf mannen van xvie men nog geen levenstekenen heeft vernomen, zei hij dat iedere dag de kans dat deze mannen levend wor den terug gevonden, minder wordt. Hij gaf hun de raad zich op het erg ste voor te bereiden. Nieuwe geluiden Donderdagavond om 21.00 uur zijn in de omgeving waar de negen mijn werkers zijn opgesloten nieuwe ge luiden gehooïd, zo is van bevoegde zijde vernomen. In verband met deze ontdekking zullen nieuwe geluidsproeven wor den genomen teneinde vast te stellen of de geluiden afkomstig zijn van twee van de vijf nog vermiste mijn werkers. De geluiden kwamen uit een ge bied waar, volgens de ingesloten mijnwerker Martinet, dé mannen mogelijk aan het werk waren. De burgemeester van Champag nole zei dat de geluiden geen ant woord op klopsignalen van boven de grond waren. „De geluiden zouden kunnen zijn gemaakt door iemand die zijn aanwezigheid kenbaar wilde maken", zo zei hij. Inmiddels neemt men proeven om vast te stellen of de geluiden werke lijk afkomstig waren van mensen of dat zij werden gemaakt door vallend gesteente. Nieuwe Booaerdstraat, Zierikzee Chinese diplomaat in Boeroendi verdwenen WASHINGTON, 31-7. Het Amen- kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag ontkend dat -n Chinese diplomaat, die uit de Amerikaanse ambassade in Boeroen di is verdwenen, is ontvoerd, zoals is gezegd in een communiqué van de regering van Boeroendi. In het communiqué werd gezegd dat de geheimzinnige verdwijning van een Chinese diplomaat, die se dert 26 mei niet meer op zijn post is geweest, de betrekkingen tussen Boeroendi en de Verenigde Staten f - nstig in gevaar zou kunnen bren gen. Gambia, de laatste Britse kolonie en protectoraat in west-Afrika, zal op 18 februari a.s. onafhankelijk worden. SAIGON, 30-7. Onder de Zuid- Vietnamese regeringsgroepcn wer den na twee gevechten met Vietcong rebellen te Lui Ke, ongeveer acht- en-veertig kilometer ten noordwesten van Saigon, 25 doden, 23 gewonden en 30 vermisten geteld, zo deelde een regeringswoordvoerder mee. Aan Vietccng-zjjdc zouden de verliezen zeer zwaar zjjn. Naar schatting drie honderd guerillastrijders verloren het leven. Inmiddels maakten officieren van de Amerikaanse inlichtingendienst bekend, dat de sterkte van de gere gelde Vietconggroepen volgens nieu we en hoger liggende ramingen tus sen de 28.000 en 34.000 man bedraagt en die van de ongeregelde eenhe den - burgers en guerillastrijders - tussen de 60.000 en 80.000. Volgens REYKJAVIK, 30-7. Slechte weers omstandigheden hébben er toe ge leid, dat Franse geleerden donder dag op een 'basis in het zuiden van IJsland niet hun plan hebben kun nen uitvoeren om met een raket van het type „Dragon" de stralingsgordel van Van Allen te onderzoeken. WASHINGTON, 30-7. - President Johnson heeft donderdag op een persconferentie in Washington een beroep op alle Amerikanen gedaan om de wet op de burgerrechten na te leven en alle akties te vermgden die tot ongehoorzaamheid zouden kunnen leiden. Johnson sprak de hoop uit dat geen Amerikaan zou bijdragen tot ver scherping van de rassenstrijd en keurde in dit verband straatbetogin gen af. Toen er nog geen goede mid delen waren om grieven weg te ne men, aldus Johnson, was het begrij pelijk, dat zij, die benadeeld en ge krenkt waren, de straat opgingen. Maar nu was de wet op de burger rechten van kracht geworden en de ze wet was juist uitgevaardigd om een ordelijke gang van zaken te be vorderen. officiële cijfers bestaan de geregel de regeringstroepen uit in totaal ruim een half miljoen man, maar-de ervaring bij vorige guerilla-oorlogen heef geleerd, dat deze troepen over een enorme numerieke meerderheid moeten beschikken. Twee gemaskerde en gewapende mannen hebben donderdagmorgen in Parijs op straat een 'kassier van een tas met 170.000 frank (ruim 125 duizend gulden) beroofd. Dodelijke controle metaal snij-apparaat AMSTERDAM, 30-7. De 48-jarige metaalperser J. Mensonides is don derdagmiddag bij de controle vanv^ het door hem bediende metaal-snij- apparaat om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde bij de me- taalperserij ..Hollandia Schroot" aan de Quadrantweg in het westelijk havengebied te Amsterdam. De man, die al 32 jaar hier werkt, wilde kij ken of de nieuwe stoflat die boven de kier waar het mes doorkomt, goed was aangebracht. Op dat moment kwam het metaalsnijmes door de horizontale kier. De metaalperser wilde snel achteruit gaan, maar kwam iklc-m te zitten 'tegen een halk. De politie, die een onderzoek heeft ingesteld, neemt aan dat de man het slachtoffer is geworden van een on oplettendheid als gevolg van de grote routine die hij -bezat in de be diening van de snijmachine. De reddingscapsule, die indertijd in Lengede met zo'n voortreffelijk succes is gebruikt, is nu naar Champagnole overgebracht om daar ingeschakeld te worden bij de redding van de negen ingesloten mijnwerkers in de kalk- ■mijn. Hier inspecteren technici de capsule bij de aankomst in Champagnole. UTRECHT, 30-7. De invloed van de op 14 mei door het Verbond voor Veilig Verkeer en de Rijkspolitie be gonnen actie „Zwarte Zes" is in het hele land duidelijk merkbaar. Majoor F. M. C. Offermans, hoofd van het bureau verkeerszaken van de Rijkspolitie, heeft zelfs de stellige indruk, dat dank zij de actie, waar bij de aandacht wordt gevestigd op de zes meest voorkomende verkeers- fouten (oorzaak van 90 procent van DRIEBERGEN, 31-7. Op Rijksweg 12 in de gemeente Driebergen is he den (vrüdag)morgen vroeg een ern stig auto-ongeluk gebeurd, waarbij zes personen zwaar zijn gewond. Twee der gewonden, die zijn opge nomen in een ziekenhuis te Utrecht, verkeren in levensgevaar. Op de rijbaan Utrecht-Arnhem werden twee auto's, die geparkeerd hadden gestaan en juist bezig waren met optrekken, aangereden door een achterop komende trailer met opleg ger. Een van de auto's werd in de middenberm gedrukt, de andere werd door de trailer volkomen vermorzeld. Van de zes inzittenden werden er twee uitgeslingerd. De vier overigen werden door de te hulp geroepen brandweer uit de wrakstukken be vrijd. De inzittenden waren de fa milie P. uit Utrecht, bestaande uit vijf personen alsmede een 14-jarige jongetje. Van hen werden de moeder en een dochtertje zeer ernstig ge wond. Voor hun leven wordt ge vreesd. De overigen werden min of meer ernstig gewond. De chauffeur van de trailer, Van H. uit Rotterdam, kreeg een shock. Op de rijbaan ont stond een geweldige ravage, mede doordat de lading van de auto's, die voornamelijk uit kisten bestond, op de weg terecht kwam. de verkeersongelukken), het aantal ongelukken is verminderd. Hij schat dat niet langer dan 90 procent, maar 70 a 80 procent van de verkeerson gelukken te wijten is aan de zes ver- keersfouten. In de donderdagmiddag in Hilver sum gehouden verbondsraadsverga- ring van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft majoor Offermans de voorlopige balans van de actie „Zwarte Zes" opgemaakt. „Onze patrouilles op de rijkswe gen constateren, dat het invoegen thans veel bewuster geschiedt en de meeste automobilisten realiseren zich wat fout is", zei majoor Offermans, die veel lof had voor de spontane medewerking die het Verbond en de Rijkspolitie overal heeft ondervon den. De televisie werkt gedurende de zes maanden durende actie mee door het uitzenden van 40 korte films gewijd aan de zes fouten. De meeste motels, en wegrestaurants hebben nu een miljoen servetjes in voorraad waarop „De Zwarte Zes" zijn aangegeven. Bij benzinestations hangen affiches en worden voorlich tende folders uitgegeven. Leden van de Rijkspolitie hebben al deze mo tels en benzinestations bewerkt en voor medewerking gewonnen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Niemand is geboren voor y) succes, iedereen moet het oog- A sten op het veld van zijn ar- (p beid. V/AT m pt BILT" Veranderlijke bewolking Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enige regen; matige tot krach tige wind tussen zuidwest en west; dezelfde of iets lagere temperaturen. 1 aüg.: Zon op 5.01, onder 20.30. Maan op 23.57, onder 13.58. 2 aug.: Zon op 5.03, onder 20.29. Maan op onder 15.20. 3 aug.: Zon op 5.04, onder 20.27. Maan op 00.25, onder 16.42. Laatste kwartier: 1 aug. te 4.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 aug. 8.07 v.m. 2 aug. 8.57 v.m. 3 aug. 10.11 v.m. 20.24 n.m. 21.26 n.m. 22.47 n.m. BROUWERSHAVEN 1 aug. 8.00 v.m. 20.23 n.m. 2 aug. 8.54 v.m. 21.24 n.m. 3 aug. 10.08 v.m. 22.41 n.m. Doodtij: 3 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekt hogedrukge- bied strekt zich uit over het zuide lijke deel van de oceaan naar mid den Europa. Daarentegen is de luchtdruk op het noordelijk deel van de oceaan laag. De twee luchtdruk systemen veroorzaken in een brede zone een westelijke circulatie. Ne derland bevindt zioh aan de rand ervan. Fronten van de oceaan kun nen daardoor wel tot onze omge ving doordringen, maar ze veroor zaken vrijwel geen regen. Een der gelijk front bewoog vanochtend via Engeland naar het oosten. Het zal in ons land tijdelijk veel bewolking veroorzaken, maar waarschijnlijk geen regen. Na de frontpassage stroomt met westelijke wind iets koelere lucht Nederland binnen. Dure „onachtzaamheid" NEW YORK. - De 46-jarige me vrouw Minnie Dwight heeft het stadsbestuur van New York wegens „onachtzaamheid" voor een schade vergoeding van 500.000 dollar (onge veer 1.750.000 gulden) aangesproken, omdat zij bij de relletjes in de ne gerwij k Harlem op 21 juli j.l. door een kogel van de politie zou zijn ge troffen. Minister Luns in Indonesië SCHIPHOL, 30-7. De veelvoudige rud-skikampiocn van Nederland en cineast Jan Boon, is donderdagmid dag van Schiphol naar New Delhi vertrekken om voorbereidingen te treffen vcor zijn vierde Himalaya- UTRECHT, 30-7. - De elektrische lokomotief met vastzittende P remmen is er oorzaak van geweest dat de reizigers van de laatste d trein Zandvoort-Eindhoven donderdagavond een uur lang hebben kunnen zien hoe de omgeving van Halfweg er bij avond uit ziet. P Om negen uur vertikte de treinlokomotief hel ten gevolge van gc- p blokkeerde remmen verder te rijden. Spoorwegtechnici kwamen op- dagen, maar z(j slaagden er niet in het euvel te verhelpen. Een uur lang werd er aan de lokomotief gesleuteld en gedraaid, maar dc remblokken bleven door nog niet opgehelderde oorzaak vastzitten. Toen werden de wagons afgekoppeld en trok een dicscllokomotief de trein naar Haarlem terug. Vandaar werden dc reizigers toch nog door dc Nederlandse Spoorwegen naar de plaats van •bestemming vervoerd. De halsstarrige lokomotief bleef in Halfweg staan. Het treinverkeer tussen Haarlem en Amsterdam had van het obstakel gelukkig geen last, want het staat op een punt waar vier sporen lig- y) gen. Vandaag (vrijdag) gaan dc N.S.-technici proberen de elektrische lokomotief van zijn onwrikbare standpunt te krijgen. A expeditie, die begin september een upnvang zal nemen. De vitale 55-jarige, die zijn domi cilie heeft in het Oostenrijkse Kit- zuehel, zal tijdens deze 700 i<m. lange tocht als leider optreden van drie Nederlandse studenten en een Oos tenrijkse "'alpinist, die hem enkele weken later zullen volgen. Het zijn dr> studenten .Tan de Lint (economie), Fons Driessen (scheikunde), Charles Dufau (mijnbouwkunde en geologie) en de Oostenrijkse berggids en ski leraar Hubert Schriebl, die o.a. prin ses Margriet 'heeft leren skiën. Tijdens de todht door het Hima laya gebergte, die begint in Katman- doe, 'hoofdstad van Nepal „zullen de temperaturen variëren van 40 gra den 'boven tot 25 graden onder nul", vertelde Jan Boon voor zijn vertrek van Schiphol. „Wij zullen ons te1- kens moeten aanpassen aan het ge- Y :rd waaft'ror wij heentrekken, zo dat de tooht ongeveer drie a vier maanden in beslag neemt". Bagage en voedsel voor 45 dagen zullen door- zes Tibetaanse sherpa's worden ge dragen. „Voor het overige moeten we zien dat we leven van wal de goede aarde ons biedt", aldus de leider van de expeditie die voor deze tocht speciale kaarten uit Engeland heeft ontvangen. TAMPAKSIRING (Bali), 28-7. De ministers Luns en Soebandrio heb ben te Tampaksiring op Bali tijdens hun eerste officiële besprekingen een reeks problemen de revue laten pas seren. Na afloop zei minister Luns dat de geest goed was en minister Soebandrio vond dat het gesprek vlot was verlopen. De ministers hebben besloten om praktische redenen een dag langer op Bali te blijven. In plaats van donderdag besloten zij vandaag (vrijdag) naar Djakarta te rug te keren, waar mr. Luns ztfn tweede gesprek met president Su karno zal hebben. De duur van het bezoek aan Indonesië wordt niet ver lengd. De ministers van buitenlandse za ken zijn drie kwartier bijeen ge weest in een gebouw van het paleis van de president te Tampaksiring. Zij zijn begonnen met het afleggen van formele verklaringen, waarin zij de bestaande problemen hebben op gesomd. De ministers bleken het er over eens te zijn dat er inhoud ge geven moet worden aan het akkoord voor technische samenwerking, dat zij in april in Den Haag hebben on dertekend. Eén dezer dagen zal over dit punt overleg worden gepleegd tussen mr. dr. II. J. Roethof van de dircktic in ternationale technische hulp en de heer Oemarjadi van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse za ken. Besloten is een werkgroep te vor men voor de financieel economische kwesties, waaronder die van de schulden. Deze werkgroep kwam he den (vrijdag)ochtend bijeen. r De erevelden De leider van de Nederlandse de legatie in die groep is de regerings commissaris voor Indonesische aan gelegenheden mr. N. S. Blom. De Indonesiërs in de groep worden ge leid door de heer Woesoewito Koe- soemowidagdo, de onderminister van buitenlandse zaken. Minister Soebandrio heeft er bij de besprekingen van dit punt op gewe zen dat Indonesië voor grote moei lijkheden staat. Het gaat er om, zei hij, inhoud te geven aan het heden en de toekomst. Een onderwerp, dat bij de besprekingen geen moeilijk heden gaf, is een overeenkomst over de erevelden. Ook de uitwisseling Van de ambassadeurs kwam weer Ier sprake, alleen technische moei lijkheden verhinderen dat er over en weer ambassadeurs worden benoemd aldus kwam bij de behandeling van dit onderwerp naar voren. De Ambonezen Er is onder andere over de in Ne derland verblijvende Ambonezen ge sproken. Minister Luns heeft na af loop van de bijeenkomst, die drie kwartier heeft geduurd, gezegd dat de geest goed was. Minister Soeban drio vond dat de besprekingen een vlot verloop hebben gehad. Voor het begin van het overleg hebben de Indonesische en de Ne derlandse delegatie in de pendopo, een open hal op het terrein van het paleis, een ketjak-dans zien uitvoe ren door een dansgroep uit Bone op Bali. De groep, die bestond uit een groot aantal mannen en enkele meis jes, begeleidde zich door gezang in plaats van met muziek. De voorstel ling begon na het invallen van de duisternis. Na een maaltijd begonnen de mi nisters en hun delegaties aan hun eerste eigenlijke besprekingen. Mi nister Luns was geflankeerd door de zaakgelastigde in Djakarta, drs. Barkman en dc heer Blom. Zijn In donesische ambtgenoot zat tussen de ministers Joesoef Moeda Dalam van centrale bankzaken en de minister voor de luchtvaart Iskandar in. Na afloop van de zakelijke bespre kingen hebben de ministers Luns en Soebandrio zich bij een gezelschap gevoegd, dat in een paviljoen van het paleis aan het dansen was.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1