DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dreigende aardverschuiving vertraagt de reddingsoperaties De Duitse verliezen in de jongste oorlog Lagerhuis eert Churchill Griekenland neemt militaire maatregelen Regering van Zuid-Vietnam over aanval op Noord-Vietnam Minister Luns bezoekt Bali Roemenen bezoeken Frankrijk Zilveren jeugdcentrum aan Uddelermeer I Chroesjtsjov naar Bonn Canada helpt Maleisië Britse pers over reis van Luns ft springt. y) Hartelijk gesprek Chroesjtsjov-Oe Thant ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 juli 1964 120ste jaargang No. 19G23 WAARIN OPGtNOMtN 1797-1889 t DAK I It EN ADMINISTRATIE: larwiewökken II, Zierikzee, Postbus no. I, tel. 01110-2255, •o 18.00 uur: tel 01110-2118. Girorekening no. 137677. 'edekteur: M j. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: V Orukkerij v/h lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk In dit nummer: Uniek geschenk voor Zierikzeesmuseum De redding in Champagnole Oe Tliant bij Chroesjtsjov CHAMPAGNOLE, 29-7. Een drei gende aardverschuiving heeft woens dagavond het begin der eigenlijke reddingsoperaties voor de sinds j.l. maandag ingesloten mijnwerkers vertraagd. Er bestaat gevaar, dat grote gedeelten van de zuidelijke helling van de berg Rivel, waar on der de mijnwerkers gevangen zitten, het zullen begeven. De prefect van het departement Jura. die dit bekend maakte, zei dat woensdagmorgen vroeg plotseling tal van spleten waren ontstaan, die de gehele reddingsactie in gevaar brachten. Hierdoor is nu niet alleen het begin der reddingswerkzaamhe den vertraagd, doch is het ook nood zakelijk geworden de boringen voor een reddingsschacht op een andere plaats te verrichten. De negen mannen, van wie bekend is dat zij nog in leven zijn, zijn van de vertraging in kennis gesteld. Hun leider, Martinet, zei slechts: „O.k., we zullen wel wachten". BONN, 29-7. Volgens officiële ge gevens uit de archieven van het Westduitse leger zijn tijdens de tweede wereldoorlog 2,9 miljoen Duitse militairen gedood. 1.4 miljoen werden als vermist opgegeven. Van de burgerbevolking kwamen bij luchtbombardementen 500.000 men sen om. LONDEN, 29-7. Het op één plaats na volbezette Britse Lagerhuis heeft met algemene stemmen een door premier Douglas Home ingediende i 'ot.ie aangenomen, waarin het zijn „grenzeloze bewondering en dank- baaiMieid" uitspreekt voor de dien sten, die sir Winston Churchill, aan het Britse parlement, Engeland en de wereld heeft bewezen. Churchill, die zich bij de komende algemene verkieziagen niet herkiesbaar heëft gesteld, nam maandag voor de laat ste maal zijn zetel in het Lagerhuis 'n. Dinsdag, bij het aannemen der motie was zijn zetel de enige die leeg bleef. Man cn kind gedood onder omgeslagen landbouwtractor ARKEL, 28-7. De 35-jarige land bouwer E. van Brenik uit Opheusden en zijn 12-jarige neef Hendrik Heenk uit Arkel ziin dinsdagmorgen rm het leven gekomen door het om slaan van de landbouwtractor. waar- od zij naar het la ra van de heer van Brenk reden. De jongen logeerde bij zijn oom. Zij gingen met de tractor en een aanhangwagen een vracht hooi van het land halen. Het ongeluk ge beurde op de dijk, vermoedelijk is de heer van Brenk iets teveel uit geweken. Onder de groep van familieleden en vrienden, die onafgebroken op de plaats van de ramp blijven wachten, werd het nieuws in stilte aange hoord. Na het slechte weer van dinsdag wordt voor de eerstvolgende 36 uur goed weer verwacht, hetgeen een faktor van zeer grote betekenis is voor het welslagen van de reddings- aktie, waarbij niettemin de grootste voorzichtigheid geboden blijft. Radio-verslagen HILVERSUM. - Woensdagmiddag vertrok de radioverslaggever van de AVRO, Cees van Drongelen, naar Champagnole, vanwaar hij vandaag, donderdag 30 juli, en eventueel vrij dag 31 juli voor de AVRO, de KRO en zo mogelijk de VARA, reportages zal verzorgen van de pogingen, wel ke worden ondernomen om de man nen, die in de kalkgroeve nog in le ven blijken te zijn, te redden. Af hankelijk van de verbindingsmoge lijkheden zullen de eerste reportages van de heer Van Drongelen worden uitgezonden heden, donderdag 30 juli tussen 7.00 en 11.00 uur in het pro gramma van de KRO en na dè nieuwsbulletins 13.00, 18.00 en 22.30 uur in de radioprogramma's van de AVRO. Naar gelang de omstandig heden volgen nog reportages op vrij dag 31 juli in het morgenprogramma van de VARA, na het nieuwsbulletin van 13.00 uur en tussen 15.30 en 16.00 uur in de reportages van de AVRO, tussen 19.00 en 19.30 uur in het radioprogramma van de KRO en omstreeks 23.00 uur in het pro gramma van de VARA. De kwestie-Cypms ATHENE, 29-7. Griekse troepen zjjn naar Thracië, dat aan Turkije grenst, gezonden en de Griekse vloot heeft opdracht gekregen te patrouil leren tussen de eilanden in de Aege- ischc Zee, aldus is officieel bekend gemaakt. De Griekse minister van defensie, Petros Garoephalias, heeft meege deeld, dat dit verdedigingsmaatrege len zijn, waarover men niet al te ongerust hoeft te zijn. Eerder was bekend gemaakt, dat militaire maatregelen „ter bescher- ming" waren genomen, naar aanlei ding van berichten over grote acti viteit van Turkse strijdkrachten aan de kust van Anatol-ië, tegenover het eiland Samos. President Makarios van Cyprus heeft na een onderhoud van drie uur met de Griekse minister van buiten landse zaken, Kostopoelos, gezegd, niet optimistisch te ziin over een regeling van de kwestie-Cyprus. H(j was van gevoelen, dat een be sluit van de Cyprische regering, zich tot de Verenigde Naties te wenden, onvermijdelijk zou zijn. Minister Kostopoelos zei, dat een beroep op de algemene vergadering pas gedaan zal worden als de V.N.- bemiddelaar alles gedaan heeft wat hij kan doen om een oplossing te vinden. Het Atheense persbureau meldt,3 dat een beslissing over het beroep op de algemene vergadering woens dag zal worden genomen op de slot bijeenkomst van president Makarios met premier Papandroe van Grie kenland. TAMPAKSIRING, 29-7. Een groen ie Balinese danseressen heeft de minis ters Luns en Soetandrio en hun echtgenoten bij hun aankomst op het vliegveld van Den Pasar op Bali, bloemslingers omgehangen en na een korte clans met bloemblaadjes be strooid. Dit was het kleurige begin van het verblijf op Bali waar de minis ters hun besprekingen zullen voort zetten. De begeleidende muziek kwam van een gamelan-orkest. De besprekingen in het verbluf van president Soekarno te Tampak- siring in de bergen waren voorafge gaan door informeel overleg tijdens de langdurige autoritten. Minister Luns was biizonder te spreken over de sfeer van die eerste gesprekken en de buitengewone hartelijkheid die hij zowel van de autoriteiten als de bevolking van de dessa's en kleinere plaatsen had ondervonden. Het programma van dinsdag be gon met een bezoek aan de Hindoe tempel Boroboedoer. Het gezelschap bezichtigde een deel van twee van de omgangen en het bovenste deel met een groot aantal Stoepa's (klok- vormige bouwsels). Een functionaris van de oudheidkundige dienst van Indonesië gaf een uiteenzetting over de bouw en de reliëfs. Zoals ook tij dens de andere autoritten die het gezelschap heeft gemaakt, werden de ministers in de dorpen vaak vriendelijk begroet door Indonesiërs die langs de weg stonden. Van de Indonesische delegatie ma ken nog twee ministers deel uit. SAIGON, 29-7. Premier Ngoejen Chan van Zuid-Vietnam heeft de pers meegedeeld, dat zyn regering „vrijheid van handelen" heeft wat betreft een mogelijke aanval op Noord-Vietnam. Op vragen over berichten, dat er grote meningsverschillen zouden be staan tussen Washington en Saigon over een dergelijke aanval, zei de premier, dat er geen problemen zijn en ook niet twee gedragslijnen. „De regering der Verenigde Staten en die van Zuid-Vietnam 'hebben in deze oorlog hetzelfde doel". De Zui'dvietnamese premier gaf echter geen rechtstreeks antwoord op de vraag, of Saigon en Washington het eens zijn over de middelen ter berei king \>an dit doel. Van gezaghebbende Amerikaanse zijde is gezegd, dat de maandag avond bekendgemaakte grotere Amerikaanse militaire en niet-mili- taire steun aan Zuid-Vietnam een gevolg is van grotere activiteit van de communistische Vietcong en de toenemende kracht van de guerilla- UDDEL, 29-7. - Het gonst van de aktiviteit op „De Hunneschans" aan het Uddelermeer. Meisjes staan grind te scheppen, jongens draaien aan de betonmolen, weer ergens anders is iemand energiek aan het timmeren en in de keuken brouwen Antilliaanse onderwg- zeressen-in-spe ketels vol koffie om straks de harde werkers te kunnen laven. De betonnen fundering van „Het Zilveren Jeugdcentrum" is dank zij deze aktiviteiten al bijna klaar. Hoewel het gebouw er nog niet staat, voldoet „De Hunneschans" nu al aan de bestemming die ko ningin Juliana en prins Bernhard er bij hun zilveren huwelijksfeest aan gaven: het is in de letterlijke zin van het woord een ontmoe tingscentrum. De vijf-en-twintig jongens en meisjes die door de Stichting Internationale Werkkampen naar Uddel zijn gezonden, vertegenwoordigen namelijk niet minder dan twaalf landen: Algerije, Marokko, Turkije, Spanje, Frankrijk, Engeland, Nederland, Duits land, Denemarken, Zweden, Noorwegen en de Nederlandse Antillen. Ze debatteren met elkaar in het Frans en Engels of in gebarentaal, ze zingen des avonds de liedjes uit hun eigen land, ze geven volks- dansdemonstraties en ze helpen in de keuken bij het klaar maken van „typisch" Franse, Turkse en Zweedse maaltijden. De groep blijft tot 1 augustus in Uddel. Omdat er volgende maand gehandicapte jongens op „De Hunneschans" komen voor een ont moeting met middelbare scholieren, is een deel van de internationale ploeg bezig met het in orde maken van het (al bestaande) tenten kamp voor deze gasten. Er komen bellen in de tenten zodat iedereen die des nachts hulp nodig heeft maar op een knopje hoeft te drukken en er worden opritten gemaakt voor de invalidenwagentjes. Bij het werk aan het jeugdcentrum verlenen een paar echte vaklui assisten tie, terwijl de architect en een opzichter de amateur-bouwvakkers ook de nodige aanwijzingen geven. PARIJS, 29-7. De Roemeense pre mier I. G. Maurer, heeft woensdag een bezoek gebracht aan 'het Franse centrum voor kernonderzoek in Sac- ley, bij Parijs. Premier Maurer heeft ook de hoofdzetel van de Unesco bezocht. De directeur-generaal van de op voedkundige, wetenschappelijke en culturele organisatie van de V.N., Rehe Maheu, vroeg of Roemenië leerkrachten kon leveren ter bestrij ding van het analfabetisme in Indië en Pakistan en oliedeskundigen voor landen, waar de olie-industrie nog in de kinderschoenen staat. Maurer antwoordde, dat het verzoek in over weging genomen zou worden, maar dat Roemenië zelf een grote behoef te had aan technici en reeds toege zegd had deskundigen naar vele lan den te zenden. Nabij Randfontein, omstreeks 30 kilometer ten westen van Johannes burg, zijn woensdagavond bij een spoorwegongeluk 21 mensen om het leven 'gekomen en velen gewond. BONN, 29-7. Premier Chroesjtjov en bondskanselier Erhard hebben zich bereid verklaard tot een West duits-Russisch topgesprek, zo heeft de Westduitse regeringswoordvoerder bekendgemaakt. Hij deed dit nadat Alexei Adzjoe- bei, de schoonzoon van de Russische eerste minister en hoofdredakteur van het Sowjet-regeringsbilad Iz- westja, prof. Erhard in een gesprek ":m r JCihalf uur had meegedeeld, dat zijn schoonvader een gedachten- wisseling tussen de twee regerings lid ders nuttig acht. De Westduitse hnndskanrel'er had al eerder te'ken nen gegeven, dat hij genegen was tot een ontmoeting -met de Russische leider. Volgens de Westduitse regerings woordvoerder von Hase heeft Erhard niet een officiële uitnodiging ge daan. Moskou zou de volgende stap moeten doen. Volgens de Franse minister van voorlichting, Alain Peyrefitte, heb ben de Frans-Roemeense besprekin gen tot dusver voornamelijk een mo gelijke uitbreiding van de handel tussen de twee landen tot onder werp gehad. OTTAWA, 29-7. Premier Abdoel Rachman van Maleisië, die in Ot tawa een onderhoud met premier Lester Pearson en andere leden der Canadese regening heeft gehad, heeft na afloop daarvan tijdens een pers conferentie medegedeeld, dat Cana da op korte termijn een missie naar Maleisië zal zenden, die zioh op de hoogte zal stellen van de militaire behoeften van dit land in zijn strijd legen Indonesië. Voorts 'heeft Cana da aangeboden Maleisische militai ren voor de luchtmacht op te leiden en een speciale financiële regeling toegezegd voor de aankoop van Ca nadese vliegtuigen. Tenslotte zal de 'bijdrage van Ca nada aan Maleisië, in -het kader van het Colombo-plan, met 4,5 miljoen dollar worden verhoogd, gepaard met een extra-bijdrage van ander half miljoen voor de opleiding van leerkrachten e.d. beweging. (Volgens Amerikaanse functionarissen zal de Amerikaanse hulp ..aanzienlijk" vergroot wor den). Negatieve stap De Noordvietnamese minister van defensie, generaal Vo Ngoejen Giap, heeft volgens het Noordvietnamese persbureau gezegd, dat de Verenig de Staten een politiek negatieve stap doen door meer troepen naar Zuid- Vietnam te zenden. Want hoe groter de Amerikaanse strijdmacht in Zuid -Vietnam zou zijn, hoe meer het „bijzondere" karakter van de oorlog zou vervagen. Van Zuidvietnamese militaire zij de is meegedeeld, dat drie Ameri kaanse officieren om «het leven zijn gekomen toen bun voertuig op een mijn reed. Dit gebeurde 30 km. ten zuiden van Saigon. De Amerikaanse verliezen in Zuid-Vietnam sinds ja nuari 1961 zijn volgens deze zegs lieden 166 doden, 17 vermisten en 1030 gewonden. Volgens diplomatieke waarnemers in Washington maakt de Ameri kaanse regering zich zorgen over een mogelijke nieuwe regeringscrisis in Zuid-Vietnam, die de derde zou wor den in een half jaar tijds. LONDEN, 30-7. Het (liberale) Brit se blad „Guardian" heeft donderdag het bezoek van minister Luns aan Indonesië toegejuicht. In een hoofd artikel onder de kop „Een Zuidoost- Aziatische verzoening" schrijft het blad: „Als een land zich onafhanke lijk heeft 'gemaakt van een ander is het in het algemeen wenselijk dat 'beide partijen zo spoedig mogelijk leren hoe zij beiden voordeel kun nen hebben van de. nieuwe verhou ding tussen hen". „De Nederlanders zouden presi dent Soekarno moeten kunnen be wijzen dat deze nieuwe verhouding niet noodzakelijk neo-kolonialisme behoeft te zijn". „Bovendien, ondanks de oorlog in Borneo, des te meer 'banden de In donesische regering met 'de weste lijke wereld behoudt, des te beter''. „Het huidige 'bezoek van minister Luns aan Djakarta symboliseert de vergankelijkheid van wat eens on oplosbare problemen schenen", aldus de Guardian. Het blad schrijft dat de Nederlan ders gezegd hebben dat de ware ambitie van president Soekarno een uitnodiging van koningin Juliana voor een staatsbezoek aan Neder land was. „Mogelijk wordt deze wens vervuld. Maar wie zou dit in 1957 hebben voorzien?", zo 'besluit het artikel. MOSKOU, 29-7. - Sowjet-premicr Chroesjtsjov en V.N.-sccretaris-gc- neraal Oe Thant hebben woensdag op het Kremlin gedurende b(jna an derhalf uur gesproken over de be kostiging van V.N.-operaties, de toe stand in Zuidoost-Azië en ontwape ningskwesties. Een V.N.-woordvoerder sprak van een .openhartige gedachtenwisseling' in een ,zeer hartelijke sfeer'. Van onderhandelingen over eventuele ak koorden was echter geen sprake. Eerder had Oe Thant op het Russi- De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Oe Thant brengt een vierdaags bezoek aan de Sowjet- Unie. - Op de foto overhandigt Oe Thant een zilveren Birmaanse schaal aan premier Chroesjtsjef tijdens een ontvangst op het Kremlin. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ft Vrolijkheid is als een pols- >v stok. waarmee men over veel rX kleine verdrietigheden heen 6) WAT tEOT 01 BILT sche ministerie van buitenlandse za ken een onderhoud van ruim een uur met minister Gromiko. De secretaris-generaal van de V.N. brengt een bezoek van vier dagen aan Moskou, vooi'namelijk ter be spreking van de toekomst van de vredesoperatie van de Volkerenorga nisatie. De financiële positie is, zoals bekend, moeilijk door de Russische weigering, de schuld van vijftig mil joen dollar voor de V.N.-acties in Kongo en het Midden-Oosten te vol doen. Enkele opklaringen Verwachting tot vrijdagavond: Droog weer met wolkenvelden, maar ook opklaringen; dezelfde of iets ho gere temperaturen; zwakke tot ma tige wind, in hoofdzaak tussen zuid en west. 31 juli: Zon op 5.00, onder 20.32. Maan op 23.34, onder 12.38. Laatste kwartier: 1 aug. te 4.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 31 juli 7.26 v.m. 19.38 n.m. BROUWERSHAVEN: 31 juli 7.14 v.m. 19.38 n.m. Doodtij: 3 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl in het zeegebied tus sen Nooi*wegen en Groenland voort durend tamelijk diepe depressies aanwezig zijn, blijft de luchtdruk op het zuidelijke deel van de Oceaan hoog. Het daar aanwezige krachtige hogedrukgebied heeft een uitloper in de richting van midden-Europa. De genoemde luchtdrukverdeling geeft in onze omgeving aanleiding tot de aanvoer van vochtige lucht, waarin naast bewolking ook plaatselijke op klaringen voorkomen. In verband met de grote afstand van de depres sies blijft de regenkans in Nederland morgen klein. In de temperatuur zijn geen belangrijke veranderingen te verwachten. Een 20-jarige student uit Tokio die bij de beklimming van de berg de Tanigawa een val van negentig meter matrkte -is woensdag gered na vijf dagen op een hooggelegen richel te hebben doorgebracht. Over de aard van zijn verwondingen is niets meegedeeld. NIEUWLEUSEN* In Nieuwleusen is een verkeersongeval gebeurd, waarbij de 50-jarige garagehouder J. L. Wieten uit Dedemsvaart op slag werd gedood. In west-Duitsland is woensdag met een loodrecht opstijgend en lan dend vliegtuig de snelheid van het geluid overschreden, wat nog niet eerder gebeurd was met een derge lijk toestel. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1