ZWIJGEN H.T.S. -ers bouwen een huis voor hun vakleraar Bezoek van minister Luns aan Indonesië Roofoverval in Parijs Onderwijzers nemen les in de natuur Een bevriende relatie bracht Bijzondere bouwstunt te Renesse Een detailopname van de Oosterscheldebrug. Men ziet arbeiders bezig op één der betonnen segmenten. Ook in onderdelen vraagt de gigantische brug zijn pijnlijk nauwkeurige belangstelling, want bij een zo groots opgezet projekt mag uiteraard niets aan het toeval worden overgelaten, liet twijfel element moet tot nul gereduceerd. (Van onze redakteur) RENESSE, 27-7. Aan de Oosteren- banweg te Renesse heerst - de va kantie ten spijt - een enorme bouw activiteit. In het z.g.n. plan-West van de Stichting Renesse verrijst hier n.l. een woning voor ir. M. A. de Jonge uit Nuenen, leraar aan de H.T.S. te Tilburg. Het zijn geen „normale bouwvakkers" die hier aan het werk zijn, maar vijftlert eerste Jaars-leerlingen bouwkunde van deze school, die voor hun leraar „eventjes" een zomerwoning neer zetten, die - dat staat voor insiders vast - er buitengewoon knap en fraai zal uitzien. Natuurlijk heeft deze bouwstunt een voorgeschiedenis. Het plan om de leraar te helpen bij de realise ring van zijn zomerwoning is bij de leerlingen gerijpt. Eén der leerlin gen van ir. de Jonge tekende - op verzoek van betrokkene - een draai- trap die een plaats zou krijgen in het nieuw te bouwen huis. Bij deze knaap is de vonk ingeslagen en en thousiast deelde hij zijn leraar mede er best voor te gevoelen het hele huis neer te zetten te Renesse, na tuurlijk niet alleen, maar met be hulp van zijn klas- en studiegeno ten. Welkome assistentie Dit plannetje is men thans aan het uitvoeren, want de leerlingen wa ren er - evenals de draaitrapteke- naar - onmiddellijk voor geporteerd. We hebben trouwens het idee dat ir. de Jonge op school een populaire leraar is. Bovendien „speelde" dat een bouwer in de directe omgeving, met voldoende tijd en werkkrachten, niet te vinden was. De jeugdassis- tentie was dus erg belangrijk. Gere kend wordt dat drie leerlingen het werk van één volwaardige bouw vakker verrichten en zo groeit te Renesse een merkwaardig specimen van vrije-tijdsbouw. Busongeval in Frankrijk Bij een verkeersongeluk in de om geving van Amiëns is maandag 1 persoon gedood en werden 17 men sen, van wie 13 kinderen, gewond. Het ongeluk gebeurde toen van een vrachtwagen die staal vervoerde, een zijschot afbrak bij het passeren vna een autobus met kinderen die van een vakantie-oord kwamen. Oe Thant naar Johnson WASHINGTON, 27-7. V.N.-secre- taris-generaal Oe Thant zal 6 en 7 augustus op uitnodiging van presi dent Johnson een bezoek aan Was hington brengen. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis zal hij zich met de pre sident, minister Rusk en hoge amb tenaren van het ministerie van bui tenlandse zaken onderhouden. Het bezoek volgt kort op zijn terugkeer uit Europa. PARIJS, 28-7. Gewapende ban dieten hebben dinsdagochtend vroeg uit een Parijs* hotel juwelen, waar bij een met paarlcn en diamanten bezette halsketting ter waarde van 2.500.000 franc gestolen. Op hun vlucht hebben ztf een taxichauffeur neergeschoten. De man is later over leden. Een grote personenauto met vier mannen stopte vannacht omstreeks 01.00 uur voor het hotel Piazza in Parijs. Drie mnanen stapten uit en gingen de hal van het hotel binnen, waar zij de ruiten van twee vitrines stuk schoten en de juwelen wegna men. Toen een politie-auto de straat inreed, sloeg de vierde man alarm door op de claxon te drukken. De drie vluchtten daarop het hoteluit en openden het vuur op de politiewa gen, waarbij zij de taxichauffeur dodelijk verwondden. Gebruik ma kend van de verwarring, wisten de bandieten te ontsnappen. De politie heeft de omgeving afgezet. Gouden N.V.V.-insigne Tijdens een vorige week gehouden ledenvergadering van de Alg. Ned. Agrarische Bedrijf sbond, afdeling Brouwershaven, is het lid de heer L. Heijboer onderscheiden met hel gou den N.V.V.-insigne wegens zijn lid maatschap van niet minder dan veertig jaar. Het insigne werd de jubilaris opgespeld door de districts bestuurder van het N.V.V. de heer J. Lukaart. Drie weken De jeugd steekt drie weken va kantie "in dit object en - wie wak ker ligt over de jongelui van tegen woordig - bedenke dat dit toch ook jeugdigen zijn van deze tijd. Zater dag jl. was het huis al zover dat het water- en winddicht was, nadat de vrijdag tevoren op <de kapspanten een (heel) trotse vlag woei. Het huis heeft een inhoud van 270 m3. en bevat vier slaapka mers, een grote kamer, een suite, een keuken, een hal, een douche en toilet, een compleet huis derhalve. De jongelui ontvangen f 15 zak geld per week, alsmede het reis- HAAMSTEDE, 27-7. Op het grote open terrein achter „Winterrust" aa& de Hogeweg te Haamstede is mo menteel een grote groene vlag te vinden met in wit opgedrukt de let ters K.N.N.V. Op dit terrein staan verder zo'n 75 kampeertenten opge steld rond enige grote ronde tenten. De „bevolking" bestaat geheel uit on derwijzers en onderwijzeressen die allen zijn ingeschreven in de leden- registcrs van de Kon. Ned. Natuur historische Vereniging. Voor het gro te jaarlijkse kamp van deze vereni ging werd ditmaal Schouwen uitge kozen. De leiding van het kamp van de K.N.N.V. berust bij de heren dr. A. Bezemer en de heer J. A. Nijkamp, beiden heel bekende figuren uit het Nederlandse natuurverenigingsleven, waaronder het N.J.N. Het K.N.N.V. organiseert deze kampen speciaal voor onderwijzend personeel uit ge heel ons land. Ook toekomstige on derwijzers en onderwijzeressen zijn hier van harte welkom en kunnen zelfs profiteren van een speciale subsidie van f 20,beschikbaar ge steld door het Natuurfonds. De be doeling van de vereniging is eigen lijk wel duidelijk. Omdat de leer krachten op deze wijze zelf met de ntauur vertrouwd raken kunnen ze voor de klas hun leerlingen onge twijfeld meer bijzonderheden van de plant- en dierkunde vertellen: het beste leslokaal is nog steeds de na tuur zelf. Het gezelschap dat in de Westhoek kampeert is afkomstig van vele scholen. Cursussen In het kamp worden speciale cur sussen gegeven. In de ochtenduren trekt een groep voorzien met een be paalde opdracht er op uit. In de middag of avond wordt dit onder werp dan besproken en toegelicht door deskundige docenten. Het roos ter vermeldt zes cursussen: planten, vogels, zeewaterstudie, cultuurge wassen, microscopie en insekten. Negen docenten offeren een gedeelte van hun vakantie voor deze cursus sen aan hun collega's. Het kamp ziet er keurig verzorgd uit. Er is een afwisselende corvee- dienst en een vaste kookploeg. In de conferentietent is plaats voor hon derd personen. Deze week vertoonde de heer J. P. C. Boot in deze tent zijn dia-serie over de Westhoek, een avond die tevens werd bijgewoond door burgemeester Everwijn. Voorts ONDERWIJS Op het on'der staatstoezicht ge houden examen te Eindhoven slaag den: Voor kantoorkennis: mej. M. v. ti. Bijl, Brouwershaven; mej. J. Evertse en de heer C. O. Rajdemaker, Haam stede; mej. J. H. Ista, Oosterland; de heer D. C. Bouwman, Renesse en mej. M. Pannekoek, Zierikzee. Voor eenvoudige Ned. handelscor respondentie slaagdende heer C. O. Rademaker, Haamstede; mej. J. H. Ista, Oosterland; de dames J. Manni en S. J .Smits, Ouwerkerk; de dames I. J. Moerland, T. Panne- koek, Zierikzee; mej. L. C. S. van Zuijen, Burgh. Al deze dames en heren volgden de cursus te Zierikzee, georgani seerd door Stichting Handelsonder wijs, Zierikzee, waar de lessen ge geven werden door de heer K. Koetsdijk. Nadat Schouwen-Duiveland enige weken geleden 100 pot. geslaagden behaalde voor stenografie, behaalde het ook op deze examens 100 pet. geslaagden. Werkelijk een bijzonder succes. De zuster van de Cubaanse pre mier, Juanita Castro, heeft de Mexi caanse regering officieel om politiek asiel verzocht. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Vlaardingen (vac. M. v. d. Bosch): D. Noordmans te Hoogeveen. Bedankt voor St.-Annaland: C. den Boer te Sliedrecht. Geref. Kerken Beroeoen te Goor: S. G. Bloem te Schildwolde. Aangenomen naar Wieringerwerf: J. v. d. Haagen, laatstelijk vrijgem. pred. te Deventer, die bedankte voor St. Laurens, Lekkerkerk en voor Wilsum (O.). Aangenomen naar Leiden (als stud, pred.): dr. J. M. Vlijm te Voor burg; naar Epe: D. Warnink te Zaandam; naar Appingedam-Delfzijl (als evang. pred.): P. Klapwijk te Hoogezand-Sappemeer. geld. De eigenaar heeft berekend dat een en ander overeenkomt met de bouwkosten. Kamperen De jeugdige bouwers kamperen op het terrein „Bona Fide", waar een dame aanwezig is met drie hulpjes, die zorgen voor de fouragering. De jongelui komen uit het gehele land en hebben enorm veel aardigheid aan dit toch wel bijzondere projekt. Zij werken volgens een strak sche ma, dat begint om 6.15 's morgens en eindigt om 11 uur 's avonds. Op dat tijdstip moet alles rustig zijn, want nachtrust is hard nodig, daar het werk wel „aan de ribben komt". We vinden dat ir. de Jonge hot fijntjes heeft getroffen met zijn leer lingen, want ziin huis komt er. Dat staat nu al wel vast. heeft het kamp een werktent met een batterij microscopen. Een biblio theek ontbreekt niet en verder is er elektriciteit en water. Er wordt vol op genoten van het prachtige zomer weer. Het programma bestaat verder uit excursies, zodat deze mensen hun vakantie wel zeer nuttig besteden. Universitaire opleiding voor tolk/vertaler AMSTERDAM, 27-7. Aan de uni- versiteit van Amsterdam zal in het komende studiejaar een begin wor den gemaakt met een universitaire opleiding tot tolk-vertaler voor Frans en Engels» Deze opleiding, in gesteld in nauw overleg met het Ne derlands Genootschap van vertalers, wil voorzien in de behoefte aan ge specialiseerde vertalers op b.v. me disch, chemisch, juridisch of literair gebied, die in verband met de groei ende Europese integratie steeds toe neemt. De opleiding, die een volle dige dagcursus omvat, duurt vier tot vijf jaar. Gedupeerde vakantiegangers tocli naar Spanje SCHIPHOL, 27-7. Maandagavond heeft de direkteur van Martin's Air Charter, de heer Schroder, die deze zomer in totaal 44 vluchten voor het Rotterdamse reisbureau „Fiesta" zou uitvoeren en vanwege de financiële moeilijkheden bij het reisbureau dit weekend geweigerd heeft nog nieu we passagiers naar Spanje te ver voeren omdat er voor hen geen ho- telaccomodatie zou zijn, besloten om in samenwerking met het reisbureau „Centouri", alle gedupeerde vakan tiegangers tegen een kleine tegemoet koming alsnog hun vastgestelde va kantie naar Spanje te laten maken. De bij te dragen kosten zullen onge veer 50 a 70 gulden bedragen. Europese opstel- en tekeningenwedstrijd AMSTERDAM, 27-7. In Amster- dam zijn maandag een 200-tal scho lieren uit 13 Europese landen ge arriveerd voor de internationale prijsuitreiking van de Europese op stel- en tekeningenwedstrijd, die dit jaar voor het eerst in Nederland ge organiseerd wordt. De Laureaten zullen dinsdagmid dag in de hoofdstad aan een lunch worden ontvangen door het gemeen tebestuur van Amsterdam en vervol gens in het rijksmuseum door de Nederlandse regering. Woensdag vindt in de Ridderzaal in Den Haag de officiële Europese prijsuitreiking plaats onder leiding van mr. J. M. L. Th. Cals, voorzitter van het inter nationale comité van de Europese wedstrijd. Daarna worden de nhijswinnaars in internationale groepen verdeeld die donderdag over geheel West- Eurcpa zullen uitzwermen om stu diereizen van 10 tot 14 dagen te maken, die de jongelui met hun op stellen hebben gewonnen. Anneke Grönloli gaat trouwen AMSTERDAM, 27-7. Het 22-jari- ge zangeresje Anneke Grönloh, die verschillende „toppers" als „Bran dend zand" en .Soerabaja" op haar naam heeft staan, zal op 29 augustus in Amsterdam in het huwelijk tre den met de heer W. J. van der Laan, medewerker van „Radio Veronica". De bruidegom hoopt binnenkort voor de R.E.M. te gaan werken. SPORT DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Bruinisse Wedvlucht uit Vilvoorde op 18 juli Afstanid 90 km. A. de Koning 1, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 16, 22, 23. 24, 27, 41, 42, 43; C. Bal 2, 3, 29, 30, 33, 39; C. J. Bolle 10, 13, 14, 18, 19, 20, 21, 26, 37; Jac. Steketee 11, 36; J. v. d. Spek 12, 28, 35, 45; P. Zandij'k 15, 32, 44; P. Steketee 17; T. M. Da'lefbout 25, 31, 34. 38. 40; C. Capelle 46. Wedvlucht uit Neufvilles. Afstand 122 -km. A. de Koning 1, 3, 5, 6, 14, 16, 17, 18, 21, 28, 29, 35, 36; P. Steketee 2, 10, 24, 31; A. IJzelen-berg 4, 8, 12; J. v. d. Spek 7, 22, 27; T. M. Dalebout 9, 11, 23, 25; C. Bal 13, 19, 20, 26; C. Capelle 15; J. Bal 30, 33, 34; C. J. Bolle 32. DJOKJAKARTA, 27-7. De Ne derlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. II. Luns en zijn Indonesische ambtgenoot dr. Soe- bandrio, zijn maandagmiddag met hun delegaties van Djakarta naar Djokjakarta gevlogen, waar zii des avonds een Ramaya-ballet hebben gezien tegen de achtergrond van de gerestaureerde Prambananantempel. Op het vliegveld van Djokjakarta wachtte sultan Hamengkoe Boewono de Negende, hoofd van het speciale gebied Djokjakarta, de bezoekers op. Enkele dames hingen de ministers Luns en Soebandrio op het vlieg veld een guirlande van rode en witte bloemen om. Mevrouw Luns en mevrouw Soe- HET MOSSELFEEST TE BRUINISSE BRUINISSE, 26-7. Direct na de waterski-demonstraties, die door duizenden werden bijgewoond, vond de uitreiking van de prijzen plaats, die jaarlijks voor de mooist gepa- voiseerde vaartuigen beschikbaar worden gesteld. De uitslag was als volgt: le prijs Bru 19, gebr. de Keizer 143% p.; 2e. Bru 8, firma J. en M. Padmos, 134 p.; 3e. Bru 4, M. Ver spoor Cz., 120p.; 4e. Bru 26, firma gebr. de Ronde, 116% p.; 5e. Bru 23. gebr. Jumelet Iz., 114 p.; 6e. Bru 17, firma van den Berg en de Koning, 113 p.; 7e, Bru 40, Joh. van den Berg (firma v. d. Berg-Jumelet) 112 p.; 8e. Bru 27, fa. de Ronde, 111 p.; 9e. Bru 42, Joh. Jumelet-Otte, 108% p.; 10. Bru 90, firma gebr. de Waal Sz., 108 p.; lie. Bru 24, firma Hoogerheide-Elenbaas, 107% p.; 12e. Bru 50, firma L. de Waal-Padmos, 107 p.; 13e. Bru 3, firma Jumelet- Vüverberg, 106% p.; 14e. ZZ 4, firma gebr. W. K. Schot, Zierikzee 103% p.; 15e. Bru 62, firma D. en J. de Ko ning, 101% p.; 16e. Bru 68, firma gebr. Okkerse, 101 p.; 17e. Th. 7, firma J. Baaij, Tholen, 100% p.; 18e. Bru 31, firma gebr. Kik, 99 p.; 19e. Bru 10, firma A. M. Jumelet 94% p.; 20e. Bru 18, firma W. en D. Jumelet W.D.z., 94 p.;f 21e. Bru 39, firma H. J. en C. Jumelet, 93 p.; 22e. ZZ 8, firma B. W. Schot Jacz., 92% p.; 23e. Bru 25, Joh. de Waal- Otte, 92 p.; 24e. Bru 34, A. L. van Koeten, 91 p.; 25e. Bru 11, firma D. en J. de Koning, 88 p.; 26e. YE 156, 85 p.; 27e. ZZ5, fa. Praet, 84% p.; 28e. Bru 1, firma Otte en Olree, 84 p.; 29e. Bru 14, firma Otte, de Ronde en Padmos 83% p.; 31e. ZZ 3, firma gebr. Schot Cz., 81 n.; 32e. Visserij- vaartuig „Valk", 80 p.; 33e. Bru 12, W. Jumelet Az., 78% p.; 34e. Bru 6, firma D. van den Berg en Zoon, 78 p.; 35e. Bru 35, J. Bout, 73 p.; 36e. Bru 9, L. de Waal Johz., 62% p.; 37e. Bru 7, firma D. van den Berg bandrio werd een boeket orchideeën aangeboden. In de stad ging het ge zelschap naar de Gedoeng Agoeng, het huis van president Soekarno en het voormalige paleis van de gou verneur. Het gebouw wordt gebruikt als verbliif voor gasten van de re gering. Enkele uren later bescheen het licht van de volle maan het Ra- mayanballet, een overblijfsel van de Hindoecultuur op Java. Dinsdag vliegt men van Djokja karta naar Bali, waar de ministers Luns en Soebandrio in de namiddag van dinsdag en van woensdag be sprekingen zullen voeren, terwijl verder tiid zal worden uitgetrokken voor de bezichtiging van het be roemde eiland. en Zoon, 62 p.; 38e. Bru 30, J. Jume let Jz., 55 punten. Kleine vaartuigen en kano's: le prijs: Jan Jumelet, Bru 89, 56 p.; 2e. Sloep Corrie, Iman Deurloo Jacz., 54 p.; 3e. Zanzibar, Mart. Meeuwsen, 52 p.; 4e. Jax, Engel de Ronde, 51.5 p.; 5e. Kano „De Hoop", F. van den Berg, 46 p.; 6e. Gier, 39 p.; 7e Gulf, 35 p.; 8e. Sea Horse, W. van der Weele, 29 p. Burgemeester C. H. van de Linde dankte speciaal ook de jachten en particuliere binnenschepen, die had den meegewerkt om de vlootshow te doen slagen. De eigenaar van het jacht Slobbe gors, winnaar van de zeilwedstriid, kreeg als eerste prijs een fototoestel met lichtmeter. Jachten waren aan wezig uit Dordrecht. Bergen op Zoom en verschillende andere plaatsen. Allen kregen een wimpel. DEN HAAG. De achttienjarige leerling-verkoper A Sluis is in de Ursulakliniek in Wassenaar bezwe ken aan de verwondingen die hij bij een verkeersongeluk ihad opgelopen. Twee verdrinltingsgevallen TIEL, 27-7. Maandagavond zijn twee inwoners van de gemeente Wam el bij het zwemmen verdron ken. De 12-jarige W. Burgers uit Wamel was 'in de gemeente Druten aan het zwemmen toen hij in de diepte verdween. De 42-jarige B. Bouman zocht wat verfrissing in de rivier de Waal bij Tiel waarbij hij verdronk. De man laat vrouw en twee kinderen na. Het stoffelijk overschot van de jon gen is gevonden, maar dat van de heer Bouman wordt nog gezocht. ons gistermorgen geruchten over van vervelende activiteiten van jongelui te Renesse. Iets wat vol komen normaal was onder de ge geven omstandigheden hebben we toen gedaan, nl. de politie in het desbetreffende district opgebeld. Hoewel deze lunktionaris volko men op de hoogte was van de gang van zaken kregen we op onze vraag om enkele informaties, een botweg „nee" te horen. Geen enkele informatie, geen toelich ting, geen bevestiging van feiten, die wellicht in de loop van de morgen reeds bij een groot deel van het publiek bekend waren. We hebben er behoefte aan vast te stellen dat deze houding van politiële zijde vreemd en ergerlijk is. Een gebeurtenis die heeft plaats gehad behoeft niet te wor den beschermd als een medisch beroepsgeheim. Hangende een on derzoek kunnen wij ons levendig voorstellen dat politiemensen er geen behoefte aan hebben meteen alle kaarten op tafel te gooien, maar het is volmaakt absurd de krant overal maar buiten te hou den, als zouden persmensen po tentiële vijanden zijn van de po litiemacht. In geval van weige ring is men gedwongen uit aller lei kleine doorgesijpelde gegevens het bericht als een mozaiekje in elkaar te passen. Het zou veel be ter zijn als de politie in dergelijke gevallen het been derstelsel van liet te publiceren bericht leverde, waarna men altijd nog kan zien welk journalistiek vlees hierop aangebracht dient te worden. He laas staat met name op Schouwen- Duiveland het feit niet alleen. Het is echt niet voor de eerste keer dat ons iets dergelijks overkomt. Een (bijna) grappige noot is nog dat men na een bericht - zelfstan dig samengesteld hebbende - ach teraf van de politie de vraag krijgt voorgelegd: „van wie heeft U dat eigenlijk?" Er kan uiteraard in zo'n geval maar één antwoord zijn: „niet van de politie". De toestanden op Schouwen- Duiveland zijn hard aan het ver anderen en de tijd is niet ver meer, dat, bescheidenlijk gesproken, de politie de pers in zijn algemeen heid hard nodig zal hebben om het publiek attent te maken op allerlei zaken. De krant kan (juist ook door de relatie met het pu bliek) een uitstekend hulpmiddel zijn bij de opsporing van de be drijvers van wandaden. Elders in den lande is zulks reeds lang ge meengoed, maar op Schouwen- Duiveland huizen nog „diehards" die het zwijgen als cle hoogste wijsheid beschouwen. Uit welke bizarre intentie dat zwijgen gebo ren wordt, wil ons niet duidelijk worden, maar het had in ieder ge val reeds lang voltooid verleden tijd moeten zijn. HILVERSUM. Met ingang van 1 januari a.s. zal de N.T.S. regelmatig een regionaal nieuwsprogramma uit zenden. Gestreefd wordt naar een wekelijkse uitzending van 20 minu ten. Hiermede wordt de eerste fase in de ontwikkeling van de regionale televisie gerealiseerd. Scheepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 27-7 van Amuaybay naar Everiitt. Er zijn cijfers bekend, met name van de grote stadsjeugd, over de va kantiebesteding. - Denk niet dat alle kinderen uit de huizenblokken en de flats hun vakantie in de bossen of aan zee door brengen kunnen. Velen moeten thuis blijven. Ge lukkig zijn er vaak buurt verenigingen en instellin gendie iets voor deze grote schare thuisblijvers organiseren. Lukt dat ook niet, dan is de jeugd ge lukkig inventief genoeg om zelf iets tc organise ren. De foto geeft er een voorbeeld van. De omge ving valt weg. Hier zijn echte Indianen aan het werk. De kinderlijke fan tasie kent geen grenzen. Groot kamp van K.N.V.V. in Sehonwse Westhoek De prijsuitreiking van de vlootschouw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7