RENTE TOT 4% I /SS*5r is alleen als er y i opstaat f. Vergroting van de schildklier HANDIG THUIS EN OVERAL NIEUWE BEDREIGINGEN Bij de NiviD is het goed sparen Polio in Franse stad Cyprus wordt V.N.-zaak NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Ingezonden mededeling '£*Sf»H5ÈiSl5ü^^ fcï6W5ÖS?SaS^^ Van het vaderlandse erf voor kleine zelfstandigen (Van een economische medewerker). Bij de vele veranderingen, waar het economisch leven zich in snel tempo aan moet aanpassen, komt ook de kwestie van de winkelslui ting op nieuw aan de orde. In de loop van de laatste jaren zijn hier heel wat meningen en mogelijkheden op papier gezet en in redevoeringen gespuid. Nochtans is hier het ei van Columbus hier nog niet voor gevon den. De regering zal hier het laatste en verlossende ivoord moeten spre ken. Drie partijen zijn er bij de win kelsluiting betrokken. De consu menten, de werknemers en de on dernemers. De eersten zijn er op uit om zoveel mogelijk service te vin den en zij trekken er zich weinig van aan wat de sociale gevolgen van hun standpunt voor de betrokkenen ivel mogen zijn. Intussen spreken zij zich in de uren waarin zij hun aankopen verrichten, duidelijk uit inzake hun voorkeur voor de uren van openstelling van het winkelbe drijf. Deze uren blijken voor 't grootste deel overdag te liggen, de zaterdag beslist niet uitgezonderd. Met name voor artikelen waarbij beide huwe lijkspartners een stem in het aan koopkapittel hebben, wordt dikwijls de zaterdag als koopdag gekozen, omdat beide partijen dan beschik baar zijn. Geen koopdag meer? Het is beslist geen wonder dat de wensen van de werknemers met die van de consumenten niet parallel lo pen. Zij vragen over 't algemeen vrije tijd in de uren, waarin ande ren ook vrij zijn, zodat men samen van die uren kan genieten. Met na me het jeugdig personeel zoekt vrije tijd op de uren waarin vrienden, vriendinnen en verloofden daarvan ook genieten. Het behoeft nauwelijks betoog dat in de vrije-tijdsschema ook de zater dag is begrepen. Om deze reden is er door de vertegenwoordigers van de werknemersorganisaties aange drongen op het scheppen van een vrije zaterdag voor het personeel. Toepassing van dit beginsel zou in de praktijk betekenen dat de zater- dag(middag) als koop(mid)dag verlo ren zou gaan. De meest-belanghébbenden bij het vraagstuk zijn de detaillisten-onder nemers, waaronder er gevonden worden met veel, maar eveneens een groep zónder personeel. Een deel van hen staat openstelling van zaken voor gedurende alle werkda gen met inbegrip van de zaterdag en zonder vakantieperiode. De protes tant s-christelijke groep echter is be reid de zaterdagmiddag te sluiten omdat men er een goede aansluiting van de zondag in ziet en een verbe tering van de zondagsrust zelf wordt verwacht. De meerderheid van de winkeliers wil gezien de omzetcijfers de zaterdagmiddag als koopmiddag behouden. 50 vrye dagen In de Sociaal Economische Raad dreigde een meerderheid voor de vrije zaterdagmiddag in de detail handel. Een deel van de kroonleden was er voor te vinden, de werkne mersvertegenwoordigers waren voor standers en zelfs de ondernemers waren niet unaniem afwijzend. Veel ondernemers zagen zich in hun om zet bedreigd en zij vreesden dat bij zaterdag-sluiting een deel van hun afzet naar de postorderbedrijven zou verdwijnen. Voordat er een besluit viel, zag het grootste deel van de onderne mers kans met de werknemers tot een overeenstemming te komen over een regeling, waarbij de werkne mers 50 vrije dagen per jaar kregen toegewezen nddst de verplichte feestdagen en de vakanties. Van die 50 dagen ontvangt het personeel er reeds 25 krachtens de bestaande re geling van de halve-dag sluiting. Van de andere 25 dagen moeten 7 zater dagen worden vrij gegeven, 13 maan dagen en nog 5 dagen in overleg. De bedoeling is om met behulp van een rouleersysteem en het aan trekken van hulpkrachten uit het vraagstuk van de vrije tijd te ko men. Het is niet onmogelijk dat deze regeling in een verordening van het hoofdbedrijfschap detailhandel zal worden vastgelegd. Bovendien heeft thans de Sociaal Economische Raad verklaard dat met deze regeling de winkelsluitingswet geen wijziging behoeft. Liever maandag Sedert de geboorte van bedoelde overeenkomst is het gebrek aan eensgezindheid bij de winkeliers weer eens duidelijk aan de dag ge treden. Vooral in de textielbranche wordt tegen het akkoord bezwaar gemaakt. Men wil liever naar een maandag sluiting en daarvoor wor den zelfs landelijke acties gevoerd. In een uitzondering op de roule- ringsregeling per branche is in het akkoord voorzien, mits er overeen stemming komt met de werknemers organisaties. Eenheid van opvatting is echter nauwelijks te verwachten omdat de voorstanders van de za terdagsluiting zullen proberen hun wens te vervullen. Door de vele el kaar betwistende standpunten is echter de eenheid ver te zoeken. Het gebrek aan discipline en de onmacht om tot een eensluidend standpunt te geraken worden hier door weer duidelijk gedemonstreerd, waardoor tenslotte een regeringsbe slissing dreigt die niemand zal be vredigen. Verplichte zaterdagmid dagsluiting voor de detailhandel achten wij vooral voor kleine zelf standigen een nieuw nadeel. En de vakantie Over de bestaande vakantierege lingen in de detailhandel bestaat ook al verschil van mening. In een aan tal gemeenten bestaat een branche- gewijze regeling, waarbij volgens schema de zaken in die branche bij toerbeurt een week lang sluiten. Dit past niet in de kraam van de grote supermarkets en andere grote ver koopeenheden. Men zou teveel om zetverlies lijden en wenst voortdu rend geopend te zijn, waarbij het personeel in roulatie vakantie ge niet. Het is duidelijk dat de kleine zelf standigen door deze opvatting in hun vakantiedromen worden gestoord. Kunnen de grotere bedrijven altijd geopend zijn. dan moet de kleine za kenman volgen en zijn vakantie maar inslikken. Naar onze mening moet ook de grotere zaak bij de planning maar rekening houden met een week verplichte sluiting. De doorsnee-vakantie is geen één maar twee weken. Voor de andere week wordt dan tegemoet gekomen aan de wens van de grotere distributie-een heden. Enorme plas sprit zoek HAARLEM, 27-7. Bij De Haas' Azijnia'brieken te Haarlem is 63.000 liter sprit, een halfprodukt in de azijnfabricage, op raadselachtige wijze verdwenen. De directie heeft zich tot de Haarlemse politie ge wend met het verzoek om licht in deze zaak te brengen. Omstreeks 1 apri'l zijn twee grote fusten mét het produfct gevuld, maar toen de azijnmeester er dezer dagen over wilde beschikken bleek het niet aanwezig te zijn. De directie meent, dat er van administratieve vergissingen geen sprake is. Ook kan devloeistof niet zijn weggelopen of verdampt. Vervoer in tankwagens acht de directie eveneens uitgeslo ten, omdat deze hoogstens 6.000 liter 'kunnen bevatten. De tankwagens zouden bovendien voorlopig niet voor iets anders te gebruiken zijn na vervoer van dit halfprodukt. Nederland en Indonesië DJAKARTA, 26-7. Indonesië is thans in een fase gekomen waarin samenwerking met Nederland moge lijk is; dit is de fase van de econo mie. De eerste - politieke - fase was die van het bouwen van de na tie, dit heeft de Indonesische minis ter van buitenlandse zaken, dr. Soe- bandrio zondag tot Nederlandse journalisten te Tjiipanas, boven Bo- gor. gezegd. Ook bij de opbouw van de economie is verandering van de volksmentaliteit het belangrijkst. Men moet zich hoeden voor „Hol lands denken", want dat is niet toe reikend voor de Indonesisohe om standigheden .Men moet terugkeren tot de eigen mentaliteit aldus de minister 'die zidh wel èens „een bruine Hollander" heeft gevoeld. De normalisatie van de betrekkingen tussen de twee landen dient te ge schieden op de bestaande gemeen schappelijke grondslagen. Thans moet men Indonesië niets opleggen. Men moet de betrekkingen laten groeien. Nu de regering zelfs aan de Sow jetregering om uitstel van beta ling heeft moeten vragen zou het Indonesisohe volk niet kunnen be grijpen dat de regering de schulden aan Nederland zou voldoen. Op dit ogenblik moet men niet trachten de resten van de moeilijkheden van het verleden te regelen. Indonesië is geen land met ellende zoals die in enkele andere Aziatische landen be staat. De Indonesisohe minister wees daarbij op de streek tussen Djakarta en Tjipanas, die de journalisten kort te voren hadden gezien. Flitsen uit het buitenland In Japan zijn zondag in totaal 89 mensen om het leven gekomen, het merendeel door verdrinking. Het was het grootste aantal slachtoffers op een vrije dag sinds het einde van de tweede wereldoorlog. BUFFALO/NY. In Buffalo, 90 km. van Rochester, neemt de spanning toe. De burgemeester van de stad, Chester Kowal, heeft de voornaam ste negerleiders ontboden om met hen de mogelijkheden te bespreken, rassenonlusten te verhinderen. De commissaris van politie van Buffalo is van vakantie teruggeroepen. GEORGETOWN. Een Indische vrouw en twee van haar kinderen zijn om het leven gekomen nadat een bom in haar woning was gewor pen. In de afgelopen drie weken hebben 12 Indiërs bij aanslagen het leven gelaten. BOGOTA. Bijeen gevecht in de Columbiaanse provincie Marquetalia tussen regeringssoldaten en rebellen van de communistenleider Manuel Marulanda (bijgenaamd „Tirofijo") zijn dri esoldaten gedood en twee gewond, zo is -van officiële zijde meegedeeld. Tijdens de militaire operaties zijn tot nog toe 14 soldaten gedood. NICE. Delen van zuidwest-Frank rijk zijn zondag getroffen door zwa re regen en hagelstormen. Een groot deel van de oogst ging verloren en een boerenarbeider kwam om. LONDEN. In Londen zijn twee vrouwen, die in „monokini" rondlie pen op het drukke Piccadilly, voor de rechtbank gedaagd. Het wordt een proefproces over de vraag of 'het in het openbaar dragen van mono- kini's geoorloofd is of niet. WENEN. Het partijloze Oosten rijkse blad Salzburger Nachrichten schrijft, dat nog geen zekerheid be staat dat de E.E.G.-ministerraad, die 28 en 29 juli bijeenkomt, de E.E.G.- commissie toestemming zal geven te gaan onderhandelen over een asso ciatie van de E.E.G. met Oostenrijk. De oorzaak is volgens 'het blad. dat de Nederlandse vertegenwoordigers „de rem willen aanzetten''. LINGUERE. In Linguere (300 km. ten noorden van Dakar) zijn het af gelopen weekeinde 156 huizen en drie moskeeën door een wervelstorm verwoest. In de naburige stad Daihra werden honderd huizen en alle open bare gebouwen vernield, zo is door het Senegalese ministerie van bin nenlandse zaken bekend' gemaakt. NICE. De politie 'in Nice heeft Gilbert Coscia in de kraag gevat, die door het Amerikaanse bureau voor de bestrijding van de handel in verdovende middelen de leider van een internationale smokkelaarsbende wordt genoemd. SINGAPORE. Een woordvoerder van de Britse luchtmacht in Singa pore heeft verklaard, dat en'ige Brit se luohtdoelraketten van het type Bloodhound op de Britse bases in Maleisië zijn gestationeerd en dat statische proeven met dit wapen „zeer succesvol" zijn verlopen. SALZBURG. De 23-jarige ambte naar G. L. Deunhouwer uit Rotter dam heeft in de omgeving van Saal- bach (Oostenrijk) een val van 50 me ter gemaakt. Hij is ernstig gewond. SAIGON. Volgens welingelichte kringen 'in Saigon groeit onder de Amerikanen in Zuid-Vietnam de bezorgdheid, dat premier Ngoeng Ohanh wellicht zonder steun of goedkeuring van de V.S. een aanval op Noord-Vietnam zal ondernemen. LISSABON. Volgens een officieel Portugees communiqué zijn aanval len van „struikrovers" op een kazer ne in het zuiden van Portugees Gui nea in het begin van de maand „vol komen afgeslagen". De aanvallers leden „grote verliezen" en de Por tugese troepen maakten „aanzienlij ke hoeveelheden wapens en munitie" buit en leden geen verliezen. MOSKOU. De Sowjet-televisie heeft ter gelegenheid van de dag van de marine tweemaal beelden uitgezonden van de lancering onder water van een ballistische raket door een duikboot. WASHINGTON. De ministers van buitenlandse zaken die deel uitma ken van de organisatie van Ameri kaanse staten (O.A.S.) hebben met 15 stemmen tegen 3 hun voorlopige goedkeuring gehecht aan sancties tegen het 'bewind van de Cubaanse premier Fidel Castro. Volgens de laatste berichten heeft het ongeluk met de dieseltrein bij Oporto in noord-Portugal aan 104 mensen het levep gekost. Van de ruim honderd gewonden zijn er 79 in een ziekenhuis opgenotnen. Voor 40 jaar.... MARKTBERICHTEN Z1ER1KZEE. In de muziektent aan het Havxpark vond de plechtige uit reiking plaats van het nieuwe vaan del aan het mondharmonicagezel schap „D.O.K." HAAMSTEDE. De vereniging van oud-leerlingen van de R.L.W.-cursus „Vooruitgang z\j ons doel" hield de zomervergadering in hotel Bom. Z1ERIKZEE. De verbouwde bak kerij van de heer H. in de St. Do- musstraat alhier heeft de naam „Zeelandia" gekregen. BURGH. Aan de voet der duinen gaven „Witte van Haemstede" en de zangvereniging „Nu met Hope" een geslaagd concert. HAAMSTEDE. In de nabijheid van de Plompetoren werden aan de teen van de dijk drie zinkstukken van 100 bij 20 meter neergelaten. OUWERKERK. In de gehouden raadsvergadering werd de rekening over 1932 vastgesteld met een batig saldo van 905,11. ZIER1KZEE. Op 3 september a.s. zal het 55 jaar geleden zijn, dat de Zierikzeese H.B.S. werd geopend. In 1907 ging de school, die tot dan aan de gemeente behoorde, bij het rijk over. Z1ER1KZEE. In de Concertzaal draaide de beroemde film „De bruid der zee". NOORDGOUWE. Onder het vee in deze gemeente doet zich mond en klauwzeer algemeen voor. Z1ERIKZEE. In september komt met de kermisdagen het gezelschap Nap de la Mar naar hier. Engelsen gek op oude treinen De Britse hobby voor curiositeiten is welbekend. Daarbij bezetten de spoorwegen een zeer bijzondere plaats in het hart van de rechtge aarde Brit. Met behoeft dan ook nauwelijks te verbazen, dat er in Engeland een complete handel is in allerlei oud spoorwegmateriaal, in de ruimste zin. Naam- en nummerpla ten van oude locomotieven zijn zeer gewild, maar de smaak van de an tiquiteitenjagers omvat ook oude olielampen en bijv. theelepeltjes met het monogram van de betrokken maatschappij. Oude locomotief fluiten zijn ook populair, en zelfs oude koperen schoorstenen vinden gretig kopers. Een firma, die zich in de verkoop van deze authentieke spoorweganti quiteiten heeft begeven, heeft 1.300 „nummers" in haar catalogus en haar omzet loopt per jaar tegen de twee ton. MARMANDE, 26-7. De gezond heidsautoriteiten van de stad Mar- mande in Zuidwest-Frankrijk heb ben de bevolking opgeroepen, zich met spoed te laten inenten tegen kinderverlamming. Bij 14 mensen is deze ziekte de laatste dagen gecon stateerd. Er is al één sterfgeval als gevolg van de ziekte: een 21-jarige zwangere vrouw. NICOSIA, 27-7. De Cyprische president aartsbisschop Makarios heeft maandag, voor zyn vertrek naar Athene, op het vliegveld van Nicosia verklaard, dat het Cyprische vraagstuk binnenkort aan de alge mene vergadering der Verenigde Na ties zal worden voorgelegd. Oude dame overvallen in haar slaap Paardenmarkt Utrecht. UTRECHT, 27-7. Op de paarden markt in Utrecht zijn 283 dieren aangevoerd. De prijzen waren: luxe paarden f 1015 tot f 1325; werkpaarden f 860 tot f 1300; oude paarden f 830 tot f 1190; 3-jarige paarden f 890 tot f 1050; 2-jarige paarden f 690 tot f 830; veulens f 300 tot f 600; hitten f 675 tot f 800. Slachtpaarden f 2,60 tot f 2,90 per kilogram geslacht gewicht en jonge slachtpaarden f 2.90 tot f 3,60 per kilogram geslacht 'gewicht. De handel was redelijk. Graa nbeurs ROTTERDAM, 27-7. Op de Rot terdamse graanbeurs werden de volgende prijzen genoteerd: Zomergerst - volgens monster - f 27,00-28,00. Groene erwten - franko Rotter dam - f 35,00-41,00; Schokkers - franko Rotterdam - f 30,00-51,00. Zoetwater door atoomkracht TEL AVIV, 25-7. Irving Spi- vak, een Amerikaans deskun dige op het gebied van atoom reactors, en twee andere Ame rikaanse deskundigen overleg gen met Israëlische deskundi gen, hoe zout water kan wor den omgezet in zoet water met gebruikmaking van atoom kracht. President Johnson en de Israëlische premier Esjkol zijn het bij het bezoek van Esjkol aan Washingto7i ver leden maand eens geworden over een gezamenlijk plan voor een ontziltings-inrichting waarbij gebruik zou worden gemaakt van atoomkracht. Het zou de grootste van de tot nu toe bestaande destillatieinrich tingen worden met een capa citeit van 100 miljoen kubieke meters zoel water per jaar. Een waarnemer van het inter nationale atoomagentschap te Wenen zal het overleg in Is raël bijwonen. Ingezonden mededeling Met en zonder ziekteverschijnselen DELFT, 27-7. Naar de politie te Delft eerst gisteren heeft meegedeeld is vrijdagavond laat aan de Bonai- restraat in Delft de 73-jarige mevr. van V. in haar slaap overvallen en ernstig mishandeld. Een man heeft getracht haar te wurgen, doch na een hevige worsteling wist ze aan zijn greep te ontkomen. Met bloed uitstortingen aan het hoofd en een gebroken neusbeenjte is ze in een ziekenhuis oDgenomen. Het is niet bekend, hoe de dader is binnengekomen. Sporen van braak of diefstal zijn niet gevonden. De 35-jarige zoon C. van V„ die bij zijn moeder inwoont, kwam 's nachts om kwart over één thuis. Mevrouw van V., die bewusteloos was geweest, maar inmiddels was bijgekomen, vertelde hem wat er was gebeurd. De zoon waarschuwde echter eerst zaterdagmorgen om half acht een huisarts en de politie. Er zijn tal van mensen die geen last van hun struma ondervinden. Zij hebben geen klachten, ztf voelen zich goed en behalve de schildklier vergroting zijn er bij hen geen ver- schijnselen. De „dikke hals" is wel vaak zeer ontsierend en het is een onplezierige omstandigheid, dat deze afwijking vaker by vrouwen wordt aangetrof fen dan bü leden van het manlijk geslacht. Niet iedere struma komt voor operatie in aanmerking Het is niet juist om bij het woord „struma" dadelijk aan ziekte te den ken. Lang niet altijd zijn de zoge naamde kropdragers zenuwachtige en opgejaagde mensen. Nog minder dikwijls veroorzaakt een struma zulke ernstige ziekte toestanden, dat een chirurgische be handeling noodzakelijk moet worden geacht. Het woord „struma" betekent voorshands niet anders dan „vergro ting van de schildklier", over het eventuele bestaan van ziektever schijnselen is met deze benaming nog niets gezegd. De bezitter van een struma behoeft zich daarom niet direct zorgen te maken over zijn ge zondheidstoestand, het is zeer goed mogelijk dat die perfect in orde is. Niet altijd zichtbaar Een kropgezwel is niet altijd uiterlijk zichtbaar. Het komt nogal eens voor, dat het bestaan daarvan toevallig wordt ontdekt bij het röntgenologisch onderzoek van de borstorganen. Er kan daarbij blijken, dat er een aanmerkelijke vergroting van de schildklier naar beneden toe bestaat. Dit orgaan heeft dan een uitbrei ding tot in de borstholte. Wanneer er geen medische redenen zijn die het wenselijk of noodzakelijk maken het ontsierende kropgezwel te verwijderen, zal men niet tot een operatie overgaan. In zulk een geval zal er moeilijk een chirurg gevonden kunnen worden die het struma wil wegnemen. Kosmetische indicatie Om zuiver kosmetische redenen zal de operateur ook niet licht be reid zijn tot een chirurgisch ingrij pen over te gaan. Kropdragers die geen klachten of stoornissen hebben, zullen zich er daarom bij moeten neerleggen, dat zij met die niet fraaie dikke hals verder door het leven moeten. Zij moeten zich er dan maar over verheugen, dat zij niet op de opera tietafel terecht behoeven te ko men, want ondanks de moderne techniek blijft de struma-operatie toch altijd nog een betrekkelijk las tige en langdurige ingreep. Nu is het voor sommige mensen wel erg moeilijk te aanvaarden, dat zij met zo'n struma hun uiterlijk niet erg mee hebben. Reden tot dankbaarheid Te weinig zijn zulke lieden er van doordrongen dat er in ieder mensen leven wel iets is waar men heel veel over zou kunnen tobben. Heeft iemand de raad gekregen zijn struma niet te laten opereren, dan moet hij dat toch maar opvat ten als een bijzonder verheugend feit. Kunnen de moeilijkheden, die de ontsiering met zich meebrengt, niét worden overwonnen, dan kunnen daardoor weer ziekteverschijnselen van geheel andere aard optreden. Soms psychotherapie Vaak lukt het niet een normale reactie te vinden op bepaalde ont sierende gebreken, het geestelijk evenwicht kan dan belangrijk wor den verstoord. Is een chirurgische correctie van zulke gebreken te ingrijpend om slechts uit esthetische overwegingen te worden uitgevoerd, dan is psy chotherapie soms noodzakelijk. Dan dient de hulp van een zenuw arts te worden ingeroepen, terwijl ook een geestelijk herder op dit punt goede diensten kan verlenen. Krijgt een struma-patiënt echter het advies zich w el te laten opere ren, dan is het zaak dat hij of zij deze raad ook daadwerkelijk op volgt: zulks ter bescherming van de verdere gezondheid. Dr. Alfreda Briedé. Ingezonden mededeling VLEES IN BLIK

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 6