Oe Gaulle's bittere logica marries moge lij khe en SUCCES VOOR COMBINATIE DELTA-SPORT/A.V. '56 „Een nieuwe basis voor Bruinisse" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 juli 1964 No. 19622 Atletiekwedstrijden te Roosendaal voor de k.N.A.U.-competitie Schouwse zweef vliegclub had geslaagde kampvveek ZIERIKZEE, 26-7. Vrijdagavond J.l. heeft een combinatie van Delta- Spert uit Zierikzee en van A.V. '56 uit Goes* deelgenomen aan de in het kader van de competitie van de Kon. Ned. Atletiek Unie door de atletiek vereniging „Thor" te Roosendaal op het Red Band Sportpark georgani- sterde wedstrijden. Voor het com bineren van de Zierikzeesc en Goese dames en meisjes tot één team was de speciale toestemming verkregen van de landelijke competitieleider. Normaliter is een dergelijke combi natie in de atletiekwereld namelijk niet toegestaan. De combinatie van Delta-Snort en A.V. '56 is een vruchtbare gebleken. Er werd deelgenomen aan 7 num mers en een estafette. Aan de ver schillende nummers „leverden" alle deelnemende verenigingen elk 2 meisjes. Elke geleverde prestatie werd gehonoreerd met een aantal punten, hetgeen geschiedde volgens het internationale systeem waardoor het mogelijk is om een werkelijk correcte maatstaf te hanteren. De combinatie Delta Sport en A.V. '56 behaalde in totaal 10.880 punten. Dit betekent dat de Zeeuwse meisjes momenteel de derde nlaats op de ranglijst van de derde klasse in deze competitie bezetten. Overigens zijn de prestaties in deze 3e klas gelijk aan die van de 2e. Het onderscheid tussen beide klassen zit hem n.l. in het aantal nummers, de tweede klas is dus niet, zoals men geneigd zou zijn te denken, „sterker" dan de der de. De stand ziet er tot op heden uit als volgt: Geleen 11.013 punten; Enschedé 10.912 punten; Delta Sport-A.V. '56 10.880 punten; Utrecht 10.665 pun ten; Den Haag 10.635 punten en Thor 10.046 punten. De volledige uitslagen van de te Roosendaal gehouden wedstrijden luiden als volgt. 100 m.: J. Stoutjesdijtk, D.S., 13.0 sec. 740 pnt.; 2. T. v. Malegem, A.V. '56, 13.5 sec., 649 pnt.; 3. E. Emest, Thor, 14.1 sec., 549 pnt.; 4. M. Tak, Thor, 14.2 sec., 533 pnt. Verspringen: 1. J. Stoutjesdijk. D. S., 5.08 m., 771 pnt.; 2. F. de Kok, A.V. '56, 4.71 m„ 679 pnt.; 3. M. Lins- kens, Thor, 4.60 m., 651 pnt.; 4. M. Tak, Thor, 4.43 m., 606 pnt. Hoogspringen: 1. T. Thijs, Thor, 1.51 m., 847 pnt.; 2. E. Deurloo, A.V. '56, 1.40 m., 721 pnt.; 3. C. Schot, D. S., 1.35 m., 660 pnt.; 4. E. Ernest. Thor, 1.35 m„ 660 pnt. Discuswerpen: 1. E. Goedhart- Schot, D.S., 39.38 m.. 850 pnt.; 2. T. van Eékelen-Aarts, Thor, 33.40 m., 728 pnt.; 3. R. van Loon-Aarts. Thor, LAND- EN TUINBOUW Welke zuurgraad moet de tuin hebben Nu het meer bekend wordt dat het Bedrijfslaboratorium <voor Grond en Gewasonderzoek te Oosterbeek zich tevens gaat toeleggen op het onderzoek tot rechttrekken van de bemestingstoestand van de particu liere tuinen komen regelmatig vra gen binnen over de meest gewenste zuurgraad van de tuin, speciaal op zandgrond. In dit korte bestek is hier niet alles over te zeggen, om dat de planten groepsgewijze andere eisen stellen. Zo vragen de rhodo dendron, azalea's, dennen en spar ren een uitgesproken zure grond. De grond in de nabijheid van deze planten zal dan ook nimmer bekalkt mogen worden, omdat deze planten zich op een grond met hoge kalk- toestand beslist niet thuisvoelen. Andere planten zoals rozen vra gen daarentegen een zeer goede be mestingstoestand waar onder ook de kalktoestand. Voorafgaand grondon derzoek en een goed opgezet plan- tenschema waarbij zuurminnende en kalkminnende planten worden ge scheiden is van grote invloed op de groeiresultaten. 33.10 m., 722 pnt.; 4. F. de Kok, A.V. '56, 27.16 m., 590 pnt. Kogelstoten: 1. E. Goedhart-Schot, D.S., 12.36 m., 879 pnt.; 2. T. van Eetcelen-Aarts, Thor. 12.09 m., 861 pnt.; 3. J. Schot, D.S., 11.21 m., 800 pnt.; 4. R. van Loon-Aarts, Thor, 9.77 m., 696 pnt. Speerwerpen: 1. J. Schot, D.S., 28.73 m., 626 pnt.; 2. T. van Malde- gem, A.V. '56, 24.98 m., 538 pnt.; 3. T. Thijs, Thor, 23.11 m., 491 pnt.; 4. I. van Merode, Thor, 22.12 m., 466 pnt. 800 meter: 1. M. Linskens Thor, 2.94.4, 577 pnt.; 2. E. Deurloo, A.V. '56, 2.56.6, 514 pnt.; 3. C. Schot, D.S., 2.56.9, 511 pnt.; 4. A. Jacobs, Thor, 3.00.8, 480 pnt. BRUINISSE, 27-7. Burgemeester C. H. v. d. Linde van Bruinisse heeft tydens het mosselfeest van zaterdag j.l. de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, het eerste exemplaar aan geboden van het door het gemeente bestuur in samenwerking met het E.T.I. samengestelde rapport „Een nieuwe basis voor Bruinisse". In dit keurig uitgegeven boekje worden tal van punten belicht die een grote rol kunnen spelen bij de toekomst van Bruinisse. Het keurig met foto's verluchte boekje benadrukte het feit dat wan neer de mosselteelt en de mosselver- watering uit de Zeeuwse wateren verdwijnen, dat de gemeente Brui nisse met een economische en sociale desintegratie wordt bedreigd. Alle mogelijkheden dienen derhalve te worden onderzocht om het behoud van de mosselcultuur - in ieder ge val van de verwatering - te verze keren. Mocht onverhoopt blijken, dat dit behoud onmogelijk is, dan dienen tijdig maatregelen te worden geno men om het verval «van een welva rende vissersgemeente te voorkomen Voor deze maatregelen zal krach tige steun van de overheid onont beerlijk zijn: de schade, die door overheidsmaatregelen van de ge meenschap is toegebracht, zal ook door de overheidsmaatregelen moe ten worden gecompenseerd, aldus wordt gesteld. De collectieve compensatie dient zich volgens het rapport op de vol gende punten te richten: 1. Uitvoering van aanpassingswer- ken t.b.v. de bestaande bedrijven rond de haven; 2. Faciliteiten voor het aantrekken van nieuwe bedrij ven, in het bijzonder in de industri ële sector; 3. subsidies bij het reali seren van recreatieve voorzieningen; 4. Bevordering van een gunstige tuinbouwontwikkeling; 5. Steun aan plaatselijke initiatieven, die een ver betering van het woon- en leefkli maat be-ogen. Het wordt noodzake lijk geacht in deze sectoren een sa menhangend compensatieplan op te stellen en uit te voeren. In de inleiding van het rapport wordt gewezen op de belangrijke economische en sociale veranderin gen die zich in de komende jaren in de gemeente zullen gaan voltrek ken. De uitvoering van de Delta werken zal het karakter van deze traditionele vissersplaats ingrijpend kunnen wijzigen. Wanneer geen bij zondere voorzieningen tot stand ko men zal omstreeks 1978 - wellicht eerder - de mosselcultuur in de Zeeuwse stromen onmogelijk zijn geworden. De belangrijkste wel vaartsbron voor Bruinisse zal daar mee wegvallen. Het gemeentebestuur vraagt zich met bezorgdheid af hoe deze economische tegenslag kan worden opgevangen. Voorts wordt gewezen op de ge voelige achteruitgang in het bevol kingsaantal als de vissers met hun gezinnen in de toekomst Bruinisse zouden gaan verlaten. Door het ver- 4 100 m. estafette: 1. Delta- Sport, 53.4 sec., 1352 pnt.; 2. Thor, 55.4 sec., 1179 pnt. Totaal behaalde Delta Sport-A.V. '56 dus 10.880 pnt. en Thor 10.046 pnt. Bij deze uitslagen kan worden aan getekend dat puntenaantallen boven de 800 voor de versdhillende presta ties zeer goed genoemd kunnen wor den en gezien kunnen worden als resultaten van nationaal niveau. Zouden intussen de behaalde succes sen van de gecombineerde Zeeuwse meisjes in de toekomst aanleiding kunnen vonnen opnieuw - en dan misschien definitief - de handen in één te slaan? Ongetwijfeld zullen we nog wel meer horen van deze com binatie, die in Roosendaal zo uitste kend voor de dag is gekomen dwijnen van de visserij uit Bruinisse zal ook de bedrijvigheid in andere sectoren nadelig beïnvloed worden. De machinefabriek en de scheeps werf die in totaal circa 30 man in dienst hebben ,zijn in sterke mate afhankelijk van werkzaamheden ten behoeve van de mosselschepen. Deze bedrijven zullen dus hun produktie- programma in andere richting moe ten ombuigen, of anders hun activi teiten inkrimpen. Al met al is het geschetste toe komstbeeld van Bruinisse weinig aanlokkelijk. Het rapport benadrukt dan ook de noodzakelijkheid om al les 'in het werk te stellen om te voorkomen, dat dit beeld werkelijk heid wordt. Vroegtijdig moeten maatregelen genomen worden, die tegenkrachten in het leven roepen tegen het economische en sociale verval, dat dreigt, wanneer de vis serij uit Bruinisse zou verdwijnen. Het compensatieprogramma waar voor de steun van de overheid ge vraagd wordt, zal voornamelijk ge richt moeten zijn op de volgende punten: industrialisatie, toeristische voorzieningen, tuinbouwontwikke ling en verbetering woonklimaat. Deze punten worden in het rapport in kort bestek nader toegelicht. De lancering van de maanraket „Ranger 7", die maandagmiddag had moeten plaats hebben, is als gevolg van een storing in de grondappara- tuur uitgesteld - voorlopig tot dins dag tussen omstreeks 18.00 en 19.00 uur Nederlandse tijd. Reparaties en onderhoud van auto's vier procent duurder DEN HAAG, 27-7. Reparatie en onderhoud van auto's mag nu 4 per cent duurder worden. Dit 'besluit is genomen na overleg tussen het ministerie van economi sche zaken en de Bovag. Op grond van nadere onderzoekin gen, waarbij de sterke kostenstijgin gen, die met name in 'het .begin van 1964 zich in deze 'bedrijfstak hebben voorgedaan, mede in aanmerking zijn genomen, is de minister van econo mische zaken ermede akkoord ge gaan dat de tarieven in het autore paratiebedrijf 4 pet. hoger zullen ko men te liggen dan het niveau, dat in de vanaf 28 februari 1964 geldende prijzen'besühi'kking „onderhoud en reparatie auto's en andere motor voertuigen" is genoemd, zo deelde het ministerie mee. De Bovag zal er bij de leden met de meeste Mem op aandringen dat van deze regeling niet zal worden afgeweken. De minister .heeft onder deze omstandigheden besloten de bo vengenoemde prijzenlbeschikkign in te trékken. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NIJMEGEN. Het Oostenrijkse de tachement militairen dat vandaag deelneemt aan de vierdaagse af standsmarsen in Nijmegen, rouwt over het overlijden van de 25-jarige wachtmeester Joseph Kohlhuber. Hij is verdronken bij het zwemmen in de Waal. SCHIPHOL. Nadat de Russische dirigent Aram Khatsjatoerian vorige week donderdag zijn komst naar Nederland op het laatste moment wegens ziekte had moeten uitstellen, is hij met een toestel van de Aero- flot op Schiphol aangekomen. AMELAND. De Amelanders en de vele badgasten uit binnen- en bui tenland, die zonnige vakantiedagen op dit Waddeneiland doorbrengen, zullen woensdag feest vieren omdat de oude toren van Nes daar precies driehonderd jaar staat. LAREN (Gld.). De zestienjarige G. Oudenambser. uit Laren (Gld.) is in een flauwe bocht van de weg Borcu- lo-Lochum met zijn bromfiets tegen een boom gebotst. Hij werd daarbij zo zwaar gewond, dat hij tijdens het vervoer naar een ziekenhuis in En schedé is overleden. HAARLEM. De 36-jarige Haar lemmer D. H. S. heeft zich bij de politie in Antwerpen gemeld met de mededeling dat hij zich 'heeft schuldig gemaakt aan verduistering van postzegels. DEN HAAG. In augustus zal Lon- neke Hoogland, televisieomroepster bij de AVRO. gaan trouwen met mr. J. S. de Soet, hoofd verkoopontwik keling bij de K.L.M. HEESCH. De 19-jarige P. Hendriks uit Heesoh is op de Vinkelsestraat in de gemeente Heesch verongelukt met een motorfiets, die 'hij had ge leend. De jongeman is, rijdend met hoge snelheid uit een scherpe bocht gevlogen. De jongeman 'bezat geen rijbewijs. MUSSEL. De 14-jarige W. Venin- ga uit Mussel ds, toen hij met zijn 12-jarig broertje op de rechterhelft van de Musselweg liep, door een achteropkomende bestelauto, .be stuurd door W. G. H. uit Roswinkel, gegrepen. De jongen overleed ter plaatse. DEN HAAG. In Den Haag is aan gehouden de 33-jarige Haagse ma gazijnbediende H. van O., die ervan wordt verdacht in dienstbetrekking auto-onderdelen tot een totaalbedrag vanaf 45.000 te hebben verduisterd. AMSTERDAM. Een onverklaarba re samenloop van omstandigheden heeft in de Mercuriushaven te Am sterdam een bedrijfsongeval veroor zaakt tengevolge waarvan de 27-ja- rige Spaanse matroos Th. F. de la Torre uit Caraminal 'zeer ernstig aan lichaam en benen werd gewond en in het Wilhelminagasbhuis moest wor den opgenomen. DEN HAAG. In de Haagse duinen nabij de Pompstations weg is de 40- jarige Haagse fabrieksarbeider A. F. van der S. aangehouden. De man wordt ervan verdacht in Den Haag een Wassenaar diverse aanrandingen te -hebben gepleegd. HORST. De 42-jarige metselaar L. Hesen uit Horst is bij eer. verkeers ongeluk om (het leven gekomen. De man werd van de duozitting van een scooter, bestuurd door de 29-jarige loodgieter A. Hesen, geslingerd en daarna door twee achteropkomende auto's overreden. DEN HAAG. Nederland zal dit jaar voor het eerste met een volle dig team deelnemen aan de zevende wereldkampioenschappen parachute springen. AMSTERDAM. De zesjarige Am sterdamse Astrid Lissenburg is ter nauwernood aan de verdrinkings dood ontsnapt. Het meisje werd schijnbaar levenloos.op de bodem van het Jan van Galenzwembad aangetroffen. Nadat de badmeester haar uit het water 'had gehaald pas te de 44-jarige badjuffrouw Lydia Hogervorst mond-op-mond-beade- rning toe. HAAMSTEDE, 27-7. De leden der V.Z.A.C., de Schouwse zweefvlieg- club, hebben een drukke week ach ter zich. De vereniging organiseerde namelijk een kampweek, waaraan ieder lid deel kon nemen. Het zijn vooral de jongeren en het weer was uitstekend. Zeermatig was de ther miek. zodat het zeer korte vluchtjes werden. Doch niet minder dan zes nieuwe leden maakten hun solo vlucht, zodat de kampweek een groot succes werd. Nog steeds beschikt de vereniging maar over twee toestellen, doch het voortvarende bestuur is niet bij de pakken neer gaan zitten en is naar de fabriek ergens in Duitsland gere den en heeft daar een nieuwe één- zit ter gekocht. Het type is Ka 8 en is momenteel met modernste wat op prestatiegebied als éénzitter op de markt te koop is. Nog dit najaar wordt het toestel afgeleverd. Tegen het einde der week werd de aktiviteit op het vliegveld groter en verschillende zweeftoestellen zochten hun weg, daartoe getrokken door een motorkist naar Haamstede. Het wa ren toestellen van de N.A.C., beter bekend als de Nijmeegse Aeroclub, die hier hun vakantie doorbrengen en dit combineren met vliegen aan de kust, wat weer heel wat anders betekent dan hun vluchtjes in ther- miekrijk gebied. Voorzitter Tilman kwam met bijna 100 personen naar Haamstede, waaronder complete fa- Het opvallendst in de als perscon ferentie vermomde troonrede van president de Gaulle was dat hij on verbloemd en met bitterheid te ken nen gaf hoezeer de verhouding fus ten Parijs en Bonn is bekoeld. En dat bepaalde eigenlijk de verdere toon van het betoog. Bij vroegere gelegenheden kon de generaal altijd met onverhulde trots wijzen op het grootse dat hij (is ge lijk Frankrijk) had verricht en zijn sarcasme spuien over het falen der anderen. Ditmaal had hij niets om trots op te zijn. Wat wel uit zijn woorden duidelijk werd is dat de Gaulle maar één logica kent, die hij toetst aan het Franse belang. Maar dit keer bleek ook duidelijker dan voorheen dat een dergelijke logica kwalijke lekken vertoont. Hij prijst aan dat de landen onafhankelijk zijn maar blijkbaar alleen als ze de za ken anders doen en willen dan de Ver. Staten. Dwarsdrijverij Als Duitsland geen zin heeft te doen zoals Frankrijk wil, dan is dat geen onafhankelijkheid, maar dwars drijverij. Het is voor de Gaulle lo gisch dat de Europese landen zich niet kunnen verlaten op de Ameri kaanse kernmacht. Ze kunnen daar entegen wel vertrouwen stellen in de piepkleine Franse force de frap pe, maar waarom is dan weer een geheim van de particuliere logica van de Gaulle. Nog een voorbeeld: de Amerika nen doen het in zuidoost-Azië vol komen fout: er moet daar een confe rentie komen met Frankrijk erbij (waarom?) die de neutraliteit garan deert. Nu een dergelijke conferentie is er al eens geweest. Onder het re sultaat heeft dan wel niet de Gaulle zijn handtekening gezet maar een andere Fransman, maar niemand begrijpt waarom Peking en de Viet Kong dit nieuwe verdrag wel zullen eerbiedigen, wat ze met het oude niet deden.. Alleen omdat de Gaulle er achter staat? Verstokte nationalist Zo kan men nog enige tijd door gaan, maar het heeft weinig zin. Duidelijk is dat de Gaulle pleit voor Franse belangen. Dat is ook zijn goed recht. Voor de anderen is het milies. Hiertoe werden een groot aantal tenten opgezet, terwijl een grote lichtaggregaatwagen voor stroom zorgt. Het is een vrolijk ge zicht al deze gekleurde tentjes te zien staan rondom de hangars van de V.Z.A.C. Opvallend is de grote lier die voor het oplieren der toe stellen zorg moet dragen. Het is een 4-trommellier, uitgerust met een 200 pk Hercules motor. Deze week zullen de Nijmegenaren met 4 toestellen het luchtruim boven Haamstede in bezit nemen en onge twijfeld zullen ze er, evenals in 1963, leuke en leerzame herinneringen van overhouden. Twee doden bij motorongeluk EMPE, 26-7. Op de weg Zutphen- Apeldoorn in de bocht bij Empe (ge meente Brummen) is een verkeers ongeval gebeurd, waarbij een mo torrijder en zijn duo-passagier op slag gedood werden. De bestuurder A. Lentink en J. Bakker als duorij der naderden met grote snelheid de bocht bij Empe en botsten tegen de tegemoetkomende dienstbus van de Veluwse busdiensten. VENSTER eveneens hun goede recht daarom zijn opmerkingen niet te accepteren als de laatste waarheid inzake de wereldpolitiek. Of zelfs maar inzake de Europese politiek. Het kleine Europa der zes bijvoorbeeld heeft echt zes leden. En als vijf daarvan niet willen zoals de Franse zesde wil, dan kan de Gaulle aanvoeren dat alle anderen vals zingen behalve hij, maar dat hoeft men nog niet te geloven. Een heel gevaarlijk aspect in de Gaulles redenering is zijn opvatting dat geen land zonder kernmacht he lemaal onafhankelijk kan zijn. En als hij dan Erhard verwijt niet 071- afhankelijk genoeg ie zijn dan is de logische conclusie dat de bondsre publiek maar ijlings moet zien een paar atoombommen te maken. In dit opzicht is het navrant dat - althans volgens de New-York Times - de Gaidle bij Erhard juist bot ving toen hij kwam vragen of de kanselier niet een paar miljoen of miljard mark wou bijdragen in de Franse kern macht. Let wel: de Franse, niet de Europese. Want de Gaulle heeft wel de mond vol over Europa, maar niet als het over nucleaire bewapening gaat. Intensievere boycot van Cuba De organisatie van Amerikaanse staten O.A.S. heeft met een vrij grote meerderheid van 15-4 besloten de boycot van Cuba te intensiveren. Het zou ook moeten komen tot ver breking van de diplomatieke betrek kingen. Te groot effect verwacht niemand van dit besluit, dat voor namelijk bedoeld schijnt om John son bij de aanstaande verkiezingen een handje te helpen: hij kan dan aantonen dat er tegen Cuba toch wel degelijk wat gedaan wordt. De Sowjet-Unie heeft prompt Castro verzekerd dat Moskou achter hem staat en dat is aardig gezegd maar het betekent ook niet zoveel. Intussen kan Cuba handel drijven - met Spanje en met Engeland en met de landen achter het ijzeren gordijn bijvoorbeeld - en al krijgt het wel licht nog wel wat economische pro blemen, de val van Castro bespoe digt men er niet mee. In dat opzicht zal het met hem moeten gaan als met zijn voorganger Batista: de Cu banen zelf moeten genoeg van hem krijgen en hem verjagen. Rapport van gemeente en E.T.I. BLIK DOOR HET WERELD Terwijl Marrie de deur achter zich sloot, zag ze zijn blikken gevestigd op haar benen. Teruglopend' naar haar tafel, bekeek ze zichzelf, maar zag niets bijzonders. Ze bedankte Els voor de aflossing en ging weer verder met haar typewerk. Maar na een poosje hield ze met een schok op en keek met grote ogen voor zioh uit. Dat was het: Hij is jaloers, om dat 'hij me gezien had met Fons in zijn auto. Vandaar zijn blik zoeven. Het mankeert er nog maar aan, dat hij verliefd op me is 10. Donderdagsavonds, na het eten, verontschudiigde Marrie zich. „Tante Ans, ik moet nog even weg. Mis schien blijf ik de hele avond van huis, dat weet ik nog niet. Ik ga met de fiets. Je ziet me wel weer ver schijnen". Tegen half zeven fietste ze naar het begin van de rijksweg. Nu ik met de fiets ben, dacht ze, kan hij me niet dwingen in zijn wagen te stappen. En rk ben niet van plan me door hem ie laten overbluffen. Niet meer. Dat zal ik -hem goed aan z'n verstand brengen. Per slot van rekening is mijn goede naam me ook wat waard. Ik wil niet in op spraak komen. Na een paar minuten zag ze zijn wagen aankomen en leunende op haar fiets, stond ze aan de kant. van de weg. Hij stopte vlak naast haar en keek misprijzend naar het rijwiel. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 24 „Prachtig op tijd", prees hij, maar waar laat je je fiets?" „Ik ben alleen maar even geko men, om je mede te delen, dat de film niet doorgaat. Nu niet en nooit meer. Daarom zal ik je aan je ver stand proberen te brengen dat ik niet meer lastig gevallen wens te worden door jou. Ik besta niet meer voor je. En als je me niet met rust laat, zal ik bij Grada van Essen eens een boekje van jou opendoen". Hij leunde met zijn arm op het stuur en lachte. „Hoe vaak heb ik je dit lesje gerepeteerd? Weet je wat het leukst is? Je meent er niets van. Ik verwachtte half en half die bromfietsmonteur of heb je hem er gens in de buurt verborgen? Om in noodgeval de belaagde maagd te ontzetten?" Ze keek hem onderzoekend aan. „Toch een tikkeltje bang, he?" kwam het er op treiterende toon uit. „Nou", antwoordde Fons met over tuiging. „I'k zit gewoon te rillen van de zenuwen. Zie je het niet aan me? Breng die fiets ergens heen en stap in". Ze verroerde zich niet. „Ik denk er niet aan. Je weet nu, hoe ik over je denk. Want feitelijk ben je maar een schofterig mannetje, he? Ach teraf is het maar goed geweest, dat het zo gegaan is. Enfin, een volgen de keer ga ik naar de politie. Dan weet je dat alvast". Opnieuw lachte hij. „De politie... die eet hier uit mijn hand. Komaan, we staan onze tijd te verdoen. Zet je fiets daar maar tegen die boom. Weghalen doen ze hem toch niet". Ze zette haar voet op de trapper en maakte aanstalten om te vertrek ken, maar de lenige Fons Hagen was binnen twee sekonden naast haar, pakte haar fiets en liet die in het gras vallen. Voor Marrie zich kon verweren, voelde ze zijn lippen op de hare, had hij haar in zijn ar men genomen en zette het meisje in de auto. Overrompeld en stom ver wonderd had ze niet het besef het portier te openen en weer uit te stappen, want enkele ogenblikken later zat hij reeds achter het stuur en reed in snelle vaart weg. Langs de weg bleef eenzaam en alleen de fiets achter. Na enige tijd kreeg Marrie haar zelfbeheersing terug. Langzaam groeide er een wilde woede bij haar, doch ze beheerste zich. Ik zal hem wel krijgen, dacht ze. Als ik eerst maar terug ben in Waalwijk, ik ga regelrecht naar meneer Tjeu.... of ik ga naar Barend Op een gegeven ogenblik zwenkte Fons van de grote weg af een land weg in en in een bosje kreupelhout, waarin de wagen nagenoeg geheel verborgen lag, stopte hij, draaide het kontaktsleuteltje om en keek haar lachend aan. „Als je nu denkt, dat ik bang voor je ben, heb je het mis", verklaarde Marrie snijdend. Hij lachte luidruchtig, trok met een snelle greep haar in zijn armen en 'begon 'haar te kussen. „Dacht je, dat ik jou kwaad kon doen? Daar voor houd ik te veel van je. Liefje, ik ben nog gekker op je dan vier jaar geleden. Ik ben blij, dat je weer terug bent en nu gaan we ontzettend veel van elkaar houden, jij en ik. Er breekt voor ons een gelukkige tijd aan, Manie-lief Willoos lag ze in zijn armen en ze liet dc regen van kussen over zich heengaan. Het is immoreel, dacht ze, maar als hij me in zijn armen neemt en zoent, ben ik verloren. Ik heb toch eens van hem gehouden? Ik had hem toch echt, oprecht lief? Maar dit kan niet, ik moet er een eind aan maken. Na vanavond 13 De rode Meur op haar gezicht werd nog dieper. „Hebt u nooit een meisje naast u in de wagen, me neer?" Hij knikte overtuigend. „En. of. Maar ik 'ben vrijgezel. Dat maakt, meen ik, verschil". Marrie zocht naar woorden en be gon voorzichtig„Ik zou verschillen de verontschuldigingen kunnen aan voeren, meneer. In 'de eerste plaats zou ik 'kunnen vaststellen, dat mijn privéleven een persoonlijke zaak is, doch ik wil aannemen, dat u prijs stelt op een onbesproken gedrag van uw receptioniste, ook buiten dienst tijd, en daar kan ik wel in 'komen. Ik zal dit dus niet aanvoeren. Mag ik u eerst vragen of u een Waalwij- ker 'bent?" „Als u dit nog niet weetja. Geboren zelfs". „I'k heb u verteld, dat (i'k ongeveer vier jaar in Australië woonde. Als geëmigreerde. Is het u 'bekend, op welke wijze i'k, nu, augustus vier jaar geleden, vertrok?" De fnan sohudde zijn hoofd cn fronste zijn wenkbrauwen. „Vier jaar geleden studeerde ik in Rotter dam aan de Economische Hogeschool En in augustus zal ik wel met va kantie geweest zijn. Vier jaar gele denals ik me goed herinner, was ik toen in Ierland". „Dan is de rel u waarschijnlijk ontgaan, meneer. Fons Hagen was vier jaar geleden mijn vriend. We waren het zeer eens met elkaar en hoewel er 'eigenlijk nooit met zoveel woorden over gesproken was, be schouwden we elkaar als onze toe komstige echtgenoten". „Daar hoor ik van op, juffrouw Laan. Maar dat is nog geen excuus voor uw ritje met de heer Hagen". „Als ik even verder mag gaan? Op de dag van het vertrek van mijn ouders, broers en zusjes, dook ik on der. Samen met Fons. We zwierven een dag of acht door België en óns land en toen pikten ze me op een morgen op, reden me naar Schiphol en duwden me in een vliegtuig. Alles min of meer met geweld. Van uit Australië schreef ik naar Fons en vanuit Holland schreef hij mij. Doch mijn vader was zo vriendelijk onze brieven te verscheuren, zodat er geen bij de rechtmatige geadres seerde aankwam. Eerst veel later hoorde Fons 'de juiste toedracht van een en artdor, maar toen was het al te laat. Met andere woorden, was •hij inmiddels 'getrouwd met Grada van Essen. Vorige week was Fons 'hier en keek verrast op, toen hij mij zag. Hij wilde een onderhoud met me, dat ik weigerde. Zeer beslist weigerde, verstaat u goed? Zater dagmorgen was ik op weg naar het zwembad, toen hij me achterop reed. Hij wilde dat ik instapte, maar ik weigerde. Doch daar hij dreigde een schandaal te zullen maken en ik ook mijn positie in aanmerking nam, ben ik ditmaal voor zijn dreigement ge zwicht en stapte in. We hebben een poosje gereden en gesproken met el kaar. Nadien heeft hii me in Waal- whk weer afgezet. Als u de indruk hebt gekregen, dat ik op goede voet sta met Fons, dan bent u abuis. Tus sen mij en hem bestaat niets meer, maar dan ook zeer beslist niets. Zo als er niets bestaat tussen mij en wie dan ook. En mag ik nu weer aan.mijn werk gaan". „Een ogenblikje, juffrouw Laan. Als ik het dus goed begrepen heb, bent u eigenlijk tegen uw wil met de heer Hagen meegegaan?" „Inderdaad. En als hij de volgen de keer schandaal wil maken, moet hij dat maar doen. Maar een tweede keer zal ik niet meer in zijn wagen stappen." „Van die achtergrond wist ik niets af, juffrouw Laan. Daarom meende ik er goed aan te doen u te waar schuwen, zijn echtgenote kennende als zijnde behoorlijk jaloers. Voor de rest ligt het beslist niet in mijn be doeling mij met uw privéleven te bemoeien. Ik heb nu meer dan ooit een groot vertrouwen in u en ik wil wel erkennen, dat u op dit ogenblik in mijn achting bent gestegen. Ik prijs me zeer gelukkig u in mijn dienst te hebben. Als de heer Hagen u lastig blijft vallen, deelt u mij dit dan onverwijld mede, dan zal ik de nodige maatregelen nemen". Ze kreeg opnieuw een kleur. „Ik ben werkelijk wel in staat m'n eigen boontjes te doppen, als dit nodig is, meneer. Hij grinnikte. En of. U lijkt me in bepaalde opzichten geen gemak kelijke jongedame. Evenwel blijf ik erbii: mocht u hulp nodig hebben, dan kunt u altijd op uw baas reke nen, juffrouw Laan". Haar blikken ofttspanden en er kwam een vleugje van een glimlach op haar gezicht. „Al zal ik er waar schijnlijk geen gebruik van maken, stel ik het loch wel op prijs, meneer. Dank u wel. En mag ik nu weer aan mijn werk?" Hij spreidde zijn handen uit en zuchtte. „Als mijn gezelschap u be gint te vervelen...." „Mag ik u er aan herinneren, dat ik hier niet aangenomen ben als juffrouw van gezelschap?" Hij schoot in een lach. „U bent behoorlijk gevat, juffrouw Laan, en dat mag ik wel. Het zal u in uw functie wel eens van pas komen, veronderstel ik. Goed, u hebt toe stemming om te vertrekken". (Wordt vervolgd.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5