Lijntje loopt van Schouwen-Duiveland naar slot Duivenvoorde Er komt een protestantse kerk in Dachau STAD EN EILAND Revalidatie op Schouwen-Duiveland Rassenonlusten gevaarlijk voor de V.S. SUCCESJES FEEST Ontdekking in drukke Westen (jnowepoj oziio ue^) VOORSCHOTEN, juli- - Ook tfe organisatoren van eendaagse trips van Schouwen-Duiveiand uit naar allerlei bezienswaardigheden in het land kun nen niet alles weten, al hebben zjj wellicht een hele lüst, die ieder jaar op nieuw zo voor de pak ligt, al of niet aangevuld met nieuwigheden. Tot de „nieuwigheden" maar dat klinkt toch wel vreemd in dit verband be hoort het ruim 700 jaar oude kasteel Duivenvoorde te Voorschoten, dat ver leden jaar na een zeer ingrijpende restauratie ter bezichtiging voor het publiek werd opengesteld. Hoe kan het nog zo in het „drukke Westen", maar Duivenvoorde ligt in een stille met uitbundig groen gesierde hoek, een parkachtig landschap op menig punt waarvan zich de verrukkelijke lijnen van het kasteel, zich spiegelend in het water van de slotgracht, laten ont dekken. Alleen de buitenkant van Duivenvoorde en de prachtige bosrijke omgeving is al een reis waard naar de gemeente Voorschoten, waar een nog landelijke inslag strijd voert tegen de veel (teveel) opslorpende moderne bouw en industrie-uitbreidingen. Bij Duivenvoorde echter merkt men daar niets van. Het kasteel heeft talrijke verrassingen, omdat het interieur bij zondere kunstschatten bevat en dat is het merkwaardige voor hier er van dit kasteel een duidelijk lijntje loopt naar Schouwen-Duiveland. Door de hooggeboomde oprijlaan nadert men het in lichtrood steen opge trokken kasteel. Als wo schrijven dat de laatste bezitster van het historisch erfgoed Duivenvoorde, jonkvrouwe L. H. ba rones Schimmelpenninck van der Oye was, dan is de laatste opmer king duidelijk, want de adellijke fa milie Schimmelpenninck van der Oye heeft en had altijd nauwe ban den met het Duivelandse dorp Oos terland. Eén der interessantste ruim ten voor belangstellenden van Schouwen-Duiveland in dit kasteel vormt dan ook de zg. Oosterlandse kamer. Deze kamer heeft een fraaie eikenhouten wandbetimmering, die vroeger te vinden was in het helaas in de oorlog te Oosterland verwoeste ,,'s Heerenhof". Deze wandbetimmering is niet naar aanleiding van het reeds in 1940 aanzwellend krijgsrumoer naar Duivenvoorde overgebracht, maar reeds in 18S0 om voor ons onbeken de redenen. Deze merkwaardige ver huizing heeft er toe geleid dat er althans nog iets authentieks over is van het destijds niet onvermaarde familiebuiten in Duiveiand. De grote veranderingen die op Duivenvoorde plaats grepen, vonden hun oorzaak in (het feit dat het enorme slot op den duur voor de laatste eigenaresse toch te veel, te groot en te onhandelbaar werd, zo dat zij in 1960 besloot 'het 270 ha. grote landgoed over te doen aan een stichting, waarvan jonkvrouwe L. H. baronesse Schimmelpenninck van der Oye zelf presidente is. In het bestuur heeft verder o.m. zitting mevr. E. M. Prins-baronesse Schim melpenninck van der Oye. Weldaad van formaat Vanzelfsprekend hebben ook de uiterst hoge kosten de eigenaresse genoopt uit te zien naar een moge lijkheid tot het behoud van het landgoed, maar de velen die - na de restauratie - dit pronkjuweel van oud-Nederlandse architectuur heb ben betreden, zullen erkennen dat met deze overdracht voor de oud heid en schoonheid minnende 'ge meenschap een weldaad van formaat is verricht. Het kasteel is terugge bracht in de staat waarin het in het eerste kwart van de 17e eeuw ver keerde. Het interieur draagt volko men het stempel van bewoond zijn" en ieder moment verwacht men dat een staatsiekaros zal komen voorrijden, die gehoepelrokte dames voor de prachtige deur zal afzetten. Dat is echter illusie, want Duiven voorde staat met a'l zijn traditie en familieromantiek toch midden in de 20ste eeuw en er is heel wat fanta sie, inventie, maar toch ook heden daags bouwkundig inzicht voor no dig geweest om dit pronkjuweel in deze staat (terug) te krijgen. Beroemde families Duivenvoorde is bewoond geweest door beroemde families, als de Was senaars, Toch v. Roserrdaal en - al weer iets bijzonders voor Schouwen- Duiveland - de familie Steengracht, die in 1830 reeds begon met het her stel van het slot, een taak voortge zet door baron Schimmelpenninck van der Oye, die het landgoed in 1912 erfde en het na zijn dood in 1957 naliet aan zijn zuster, de reeds genoemde jonkvrouwe L. H. barones Schimmelpenninck van der Oye. Dwalen Wil men één 'beslist noodzakelijk werkwoord vervoegen in Duiven voorde, dan is het dwalen. Dwalen door fraaie ruimten, diehelemaal te ruggebracht zijn in de zo-was-het- stijl. Men ontmoet dan tegelijkertijd de fraaie familieportretten waarvan er vele stammen uit een grijs verle den. Vele leden der families die Duivenvoorde bewoonden hebben zich in olieverf laten vereeuwigen. Hun gezichten weerspiegelen een staalkaart van menselijke eigen schappen en hoedanigheden, van doorgestane emoties, van vreugden en vele verdrietelijkheden, want ook in het verleden was rijkdom geen vrijbrief voor het uitblijven van leed. Traditie, historie en architectuur hebben zich verenigd om Duiven voorde tot een juweel te maken, dat ook een zeer kostbare meubilering heeft, zij het dat deze niet verder teruggaat dan 1800, met uitzonde ring van enkele stukken. Ook Duivenvoorde heeft in dit op zicht zijn materieel verlies geboekt en wel in 1793, toen het meubilair door de toenmalige eigenaar, werd verkocht. De kamers Het heefit - hoe vreemd het ook moge 'klinken - de schoonheid van Duivenvoorde niet essentieel aange tast. Hoe romantisch is het dwalen door de prachtige ruimten van dit unieke kasteel. Men ontdekt -de Turkse kamer, -de Goudleerkamer, de Porseleinkamer, -de Blauwe logeer kamer met een nog authentiek he melbed, de mangelkamer, de nog volkomen in stijl zijnde keuken en dan de reeds genoemde Oosterlandse kamer. Duivenvoorde is „het einde" voor wie in ihet westen 'des lands op zoek is naar iets waarlijk schoons en stijlvols in dit historische genre. Het ware te wensen dat velen van Schouwen-Duiveland zich het be staan van dit kasteel herinneren voor een bezoek nu of straks. De Oosterlandse kamer in het kasteel Duivenvoorde (Foto's: Rijksdienst Monumentenzorg). BRUSSEL, 27-7. De Duitse Evan gelische Kerk heeft op een vergade ring te München het ontwerp voor de bouw van een protestantse kerk op het terrein van het vroegere con centratiekamp van Dachau, afkom stig van de Duitse architect Helmut Striffler uit Mannheim bekroond. Ongeveer zes maanden geleden werd de prijsvraag uitgeschreven en er werden sedertdien zes ontwerpen ingezonden, waarvan één afkomstig van de Amsterdamse architect Zand- stra. De jury wees Helmut Striffler eenstemmig als de winnaar aan. Het werd in Brussel medegedeeld door de secretaris van het internationale Dachau-comité, de Nederlander B. Loos, die de bijeenkomst in Mün chen bijwoonde samen met dominee Bouman namens de Nederlandse Hervormde Kerk. Het ontwerp van Helmut Striffler betreft een bescheiden kapel die van binnen versierd is met een altaar met crucifix. De kapel is verbonden door een muur met de reeds aan wezige rooms-katholieke kerk en met de synagoge, zodat de drie ge bedshuizen daardoor als het ware tot een eenheid worden gemaakt. Het ontwerp van Striffler zal worden uitgevoerd zodra de instemming is verkregen van de rooms-katholieke cn de joodse gemeenschappen die de beide andere gebedshuizen hebben opgericht op het terrein van het voormalige concentratiekamp. Naar eerst maandag bekend is geworden, zijn twee Russische solda ten de vorige week vrijdag van Thüringen naar Beieren in West- Duitsland gevlucht. Zij hebben daar om politiek asiel verzocht. De twee mannen zijn aan de Amerikaanse autoriteiten overgedragen. In het voorbereidende comité heb ben ook dominee Bouman en de heer B. Loos zitting namens de Neder landse protestanten. Vier Duitse jeugdorganisaties hebben reeds het verlangen te kennen gegeven aan de bouw van de nieuwe kapel deel te nemen. ZIERIKZEE Geen inentingen Van betrokken zij'de 'verzoekt men ons te willen mededelen, dat de in entingen die normaliter worden ge houden de eerste woensdag van elke maand voor wat betreft augustus zijn uitgesteld, i.v.m. de vakanties. Velen bellen op en informeren hoe het met de inentingen op de bewus te datum zal gaan. Men is hier thans over geïnformeerd. De inentingen gaan op de eerste woensdag in augustus -niet door. WESTENSCHOUWEN De kiosk van het Convent van Strandpastoraten In Westenschouwen* staat op het parkeerterrein vlak bij hotel „Zee- lust" weer de bekende 'kiosk van het Convent van Strandpastoraten. Een volle week reeds heeft de tijdelijke bezetting van deze 'kiosk weer al veel nuttig cn heilzaam werk ver richt voor de zomergasten. In het gebouwtje worden weer tijdschriften en kranten verkocht terwijl er tevens een grote uitleen- bibliotheek is. Voor de kinderen worden spelen in elkaar gezet en on der deskundige leiding gehouden, trekken ze veel belangstelling. Speurtochten zijn zeer geliefd. De grote tent die het nog steeds niet herbouwde „Kuria" vervangt, wordt daarbij meestal ingeschakeld. Za terdagavond von'd een dansavond •veel toeloop van de jongeren on der de badgasten. De predikanten uit Burgh en Haamstede, ds. Don en ds. Hóógstee hebben de supervisie over het werk, dat momenteel door vijf jongens uitgevoerd wordt. Ze zijn afkomstig uit Rotterdam, Drie bergen, Goes en uit Lübecke (west Duitsland). Om de 14 dagen komt er een ander team zodat de jongelui ook wat vakantie 'kunnen genieten. De kiosk wordt druk bezocht en ook nu reeds kan gezegd worden dat het werk in 1964 een succes wordt. BURGH Geen honden In de zaak In verschillende winkels is het verboden honden mee naar binnen te nemen en vooral slagers hebben er een grote hekel aan. In Burgh heeft slager de Koning een haak met ring in de muur voor zijn winkel aangebracht, waarbii het naam plaatje Bonzo overduidelijk is. De hond kan hier even vastgezet wor den, terwijl er boodschappen ge daan worden in de winkel. BURGHSLUIS Nieuwe vlonder Door de gemeente is in de haven van Burghsluis een nieuwe vlonder gebouwd. De toeloop van visboten en andere kleine vaartuigjes was zo groot geworden dat het verder niet meer 'kon op de oude manier. Nu liggen de ranke vaartuigjes keurig netjes op een rij aan deze vlonder gemeerd. Ze is scharnierend ge bouwd zodat bij heel laag water toch een gedeelte in 'het water blijft liggen. Ook de jongelui die 'de zwemsport beoefenen maken een gretig gebruik van dit nieuwe bouw sel, dat in een grote behoefte voor ziet. ZIERIKZEE, 28-7. De Zeeuwse Stichting voor Revalidatie heeft deze week de gecombineerde versla gen over 1961, 1962 en 1963 het licht deen zien. Het revalidatiewerk, uit gaande van deze Stichting, is enigs zins gestabiliseerd. Met de revalida- tiewerkzaamheden in Zeeland werd gestart op 2 januari 1962. Binnen twee maanden werd overp^aan tot de vorming van drie regionale teams Gp 1 februari -962 startte het team Zierikzee. Dit team, dat één maal per maand bijeen komt, bestreek aanvankelijk Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland. Per 1 november 1962 werd het team ge splitst in een team voor Tholen en St. Philipsland en één voor Schou wen-Duiveland. Beide houden 1 maal per maand zitting, resp. in Tholen en Zierikzee. In het jaar 1962 werden 300 patiënten ingeschreven, waarvan er 34 afkomstig waren uit het rayon Zierikzee. In het jaar 1963 werd verder ge werkt aan de op- en uitbouw van de provinciale revalidatie. In het team voor Schouwen-Duiveland, dat in Zierikzee zdtting heeft, deden en kele nieuwe gezichten hun intrede. Hoewel hierdoor in de teambespre kingen zelf een merkbare vooruit gang werd geboekt, bleef de regio Schouwen-Duiveland, ondanks deze wijzigingen, wat betreft de realise ring van geadviseerde „revalidatie plannen" helaas nog duidelijk ten achter bij het overige deel van de provincie. BROUWERSHAVEN Vergadering gemeenteraad In de maandagavond gehouden spoedeisende vergadering van de raad der gemeente Brouwershaven werd na een bespreking 'in besloten zitting besloten tot verweer in ho ger beroep tegen het vonnis van de Pachtkamer van het Kantongerecht te Zierikzee, gewezen ter terechtzit ting dier Kamer op donderdag 9 juli 1964. In de openbare vergade ring van 27 april jl. besloot de raad reeds tot verweer in eerste aanleg tegen de eis in rechten door de heer A. Hoekman te Brouwershaven te gen de igemeente ingesteld. De pachtkamer van ihet Kantongerecht te Zierikzee heeft donderdag 9 juli vonnis gewezen volgens hetwelk de gemeente in het ongelijk is gesteld. Verder werd nog besloten om alsnog over te gaan tot veiikoop van bouw grond aan de 'heer P. J. Maljers te Noordgouwe omdat 'betrokkene als nog een bouwvergunning is toegewe zen. ZONNEMAIRE Afscheidsavond Openbare Lagere School Vorige week organiseerde de openbare lagere school alhier een afscheidsavond. De hoofdschotel vormde een kinder-toneelstukje ge titeld ..De Geldmolen", waaraan werd meegewerkt door alle leer lingen van de zesde klas. Dit stukje werd vlot en vrolijk gespeeld, zodat het grote bijival oogstte bij de aan- Er werden prettige contacten ge legd. Geconcludeerd wordt dat de verwachting mag worden gekoes terd dat ook op Schouwen-Duive land het werk van de Zeeuwse Stichting voor revalidatie meer waardering zal gaan ,ondervinden. Een zeer recente foto van de Ooster- scheldebrug, de groei waarvan ge stadig is gevorderd in de afgelopen maanden. Met name toeristen op de provinciale boot, die de oversteek maken naar of van Kats kijken mei stomme verbazing naar de imposan te lijnen van deze brug in aanbouw, een werkóbject van Europese klasse, dat na voltooiing het beeld van het (dan) ex-eiland en de provincie ingrijpend zal veranderen. wezige ouders en belangstellenden. Het hoofd der school, de heer K. Mandemaker, reikte de leerlingen die de school gaan verlaten een ge tuigschrift uit. Deze leerlingen dank ten op hun beurt voor het genoten onderwijs. De jeugd deed dit in de vorm van een gedicht dat werd voor gelezen en met de aanbieding van een versierde tuingieter, opgemaakt met prachtige dahlia's. Een verlo ting, waarvoor veel prijsjes ge schonken waren, maakte de onkos ten van de avond grotendeels goed. De voorzitter van 'de oudercommis-' sie, de heer W. H. Flohil, kon in zijn dankwoord dan ook spréken van een volkomen geslaagde avond, waar voor hij het personeel en de spelers hartelijk dankte. De namen van de 'leerlingen die de school verlieten zijn: Nellie van, 't Veer, Ineke Fonteine, Lia Goud zwaard, Ada v. d. Berge, Ad Flik- weert, Cor van Nieuwenhuijze, Hans den Haan en Jaap Geelhoed. OUWERKERK Voor het pralktijkexamen boek houden is geslaagd de heer J. Hoog- strate te Ouwerkeik, werkzaam aan de Raiffeissen-'bank te Nieuwerkerk. BRUINISSE Combines aan het werk In de polders Bruinisse en Ooster land kon men maandag de eerste combines op het land zien verschij nen voor het maaien van de gerst. Een bewijs dat men met een „vroeg" jaar te doen heeft. Gooien met flessen Enkele lieden uit een naburige vissersgemeente, die zaterdagavond bij de mosselfeesten, wat al te veel bier hadden gedronken, werd zoals dat behoort, -de verdere consumptie van dat edel gerstenat ontzegd. Dit was niet naar de zin van deze he ren, die toen maar met lege bier flesjes begonnen te gooien. Uiter aard duren dergelijke igooi- en smijt partijen nooit erg -lang. D epolitie is er om in te grijpen, hetgeen prompt geschiedde en de cel in het politie bureau is gemaaikt om dergelijke gasten voor een nacht hun roes te laten uitslapen. Het nut van 'dit ver trekje in het politiebureau werd daarmee weer bewezen. De collecte voor inwendige zen ding heeft in de Ned. Herv. kerk te Bruinisse f 288,10 opgebracht. In de vacature typiste-telefo niste op het Deltakantoor te Brui nisse (bureau ir. P. H. van der Weele c.s.), ontstaan door het huwelijk van mej. N. Jumelet, is geplaatst mej. Nellie van Wezel te Bruinisse, per 1 augustus a.s. BONN, 27-7. De Amerikaanse ne ger-schrijver James Baldwin heeft in een vraaggesprek met het Westduit- se blad „Der Spiegel" gewaarschuwd dat de rassenonlusten in de Ver enigde Staten kunnen leiden tot burgeroorlog en militaire dictatuur. Baldwin zegt dat iedereen wist, dat het tot de huidige explosieve si tuatie zou komen. De enige macht van de neger in de V.S. is volgens Baldwin van economische aard. Als alle 20 miljoen negers in de V.S. niet meer zouden werken, zou de gehele Amerikaanse economie ontwricht worden. Vele jaren lang, aldus Baldwin, zijn in het New Yorkse Harlem wa pens ingeslagen, maar de blanke had dit nu pas gemerkt. Maar zij waren jaren lang ingeslagen met slechts één doel: voor de bloedige botsingen die eens zouden moeten uitbreken. Noorse oesterlarven doen het goed in Zeeuwse wateren Terwijl dagelijks duizenden ver koeling zoeken in het zilte nat van de Zeeuwse zeearmen, stijgt de tem peratuur van datzelfde zilte water tot behoorlijke hoogte. De oesterlar ven die er als vanouds in zweven, voelen zich dan ook kiplekker cn gedijen uitstekend. Deze oesterlarven komen van de Noorse oesters, die daarin vorig jaar zijn uitgezet. Het aantal larven per honderd liter water is belangrijk ho ger dan vorig jaar, toen de „moeder" oesters grotendeels ontbraken. Maar de Noorse moeders zorgen wel weer voor een Zeeuws nageslacht, dat ze ker de tafels der restaurants zal sie ren oer de Zeeuwse zeegaten geheel zullen zijn afgesloten. Er worden door het Instituut voor Visserij onderzoek over het aantal larven nog wel geen cijfers verstrekt zoals in jaren toen de oestercultuur nog meetelde, en het aantal larven is natuurlijk bij lange na nog niet zo groot als bij een normale cultuur, het is nog maar een fraktie daarvan, maar vergeleken bij vorig jaar is er een zeer opvallende vooruitgang. ANNA-JACOBAPOLDER Jongen verongelukt BRUINISSE, 27-7. De 17-jarige C. van Strien uit Anna Jacobapolder :is zondag in de bocht van 'de weg tus sen Heenschemolen en Steenbergen met rijn bromfiets van de weg ge reden. De jongen was op slag dood. SMILDE. De kapitale boerderij van de heer J. Westerhof is in het centrum van Smilde grotendeels in vlammen opgegaan. De felle brand, die door nog niet opgehelderde oor zaak was ontstaan in een bij de boerderij staande kapschuur, greep zo snel om zich heen, dat de grote schuur met hooi in 'korte tijd in lich ter laaie stond. Verloren: Van Oosterland naar Zijpe: een portefeuille met inhoud. Terug te bezorgen bij A. de Jonge, Achterweg 30, Ooster land. Er is op de avond van het mossel- feest te Bru met bierflesjes gegooid. Laten we wijselijk aannemen dat dit het enige vlekje was op een prach tig feest, want dat was het. De vlag getjes aan de stoere boten van de vloot wapperden in de wind als po pulierenbladen en de kleuren con trasteeerden sterk met het groen blauwe water, dat er zo verlokkelijk uitzag op deze fraaie zomerdag. Voordat men journalistiek aan het feest toekomt, aan de lieve lach van de mosselprinses en haar geciseleerd Nederlands en aan de vele program mapunten, moet er altijd eerst taai werk worden verzet op een morgen- bijeenkomst. Dit leed werd verzacht door een praatzame mosselschipper. geflankeerd door twee lieftallige dochters, die hij - zo ziet het er echt wel naar uit - niet altijd thuis zal kunnen houden. We hadden ons al geprepareerd uitsluitend op praatjes over standaardcapaciteitscijfers en op visgewichten, maar dat pakte an ders uit Weet U wat die schipper doet. Hij vaart met zijn schuit door het land en meert overal af, waar welluidende kerkorgels in de buurt zijn. Hij laat dan een noosje de mos sels de mossels, knijpt er tussen uit en zit droomverloren te luisteren naar orgelconcerten. Zo iets frap peert vrienden, wan kerkorgels en mossels hebben we tevoren nog niet in één adem horen noemen. Buxte- hude en Bach hadden voor deze man geen geheimen en overal hebben we (luid juitgeroepen dat we de mos selman van ons leven hadden ge vonden. Ja, en dan was het heet aan de dgk ivaar velen zaten, die eens eventjes kwamen kijken wat de mensen van het waterskistuntteam gingen uithalen. Dat was nogal wat. Al behoeft het voor ons niet. Maar de vliegende mens heeft ons toeft iets gedaan, Dit brokstuk van men selijke moed verheft zich - voortge trokken door de boot - en gewapend met een vlieger tot hoogten van waar wij niet graag in het H20 zou den ploffen. Maar zo'n man doet het. Omdat hij tenslotte „stuntman" is. Jachtjes waren er ook hoor te Bruinisse, heel chique vaak en heel duur, met veel verrekijkers en bi kini's aan boord. Evenals de ski springers oogde dat wel, maar over weldigender vonden wij toch die brave, stoere, eerlijke mosselkotters, die hun motoren lieten grommen en heel wat Grevelingenivater achter hun schroef ivegmaalden. We kun nen nog niet geloven dat Nederland de nationale schande op zich zal la den dit 7)iateriee! en dit boeiende bedrijf te vernielen, omdat er toe vallig nu eens een keer een dam moet worden gelegd. De schippers moeten desnoods dan nog maar eens een pilsje drinken en heel hard en overtuigend „nee" gaan zeggen, zo lang tot Den Haag jazegt. EILANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2