DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gemiddelde loonkostenstijging boven St. v. d. Arbeid-akkoord Aanklacht tegen nazi-beulen Kerk en staat in Hongarije Krachtige ondergrondse in N.-Vietnam? Senator Goldwater Onderminister Ball over Zuid-Vietnam Besprekingen over multilaterale N.A.V.O.-kernmacht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 28 juli 1964 120ste jaargang No. 19G22 WAARIN OPGENOMEN 1797-1869 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Poitbus no. 1, tel. 01110-2255, ,ia 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: ^.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderoag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Schouwen-Duiveland en slot Duivenvoorde S.E.R. geeft rapport uit Ontmoeting Soekarno-Luns I)EN HAAG, 27-7. Nu de herzie ning van de collectieve arbeidsover eenkomsten goeddeels haar beslag heeft gekregen, bljjkt,(le gemiddelde loonkostenstijging uit te gaan boven hetgeen in het akkoord van de Stich ting van de Arbeid van 29 oktober 1S63 was overeengekomen. Aldus een der conclusies van de sociaal- economische raad in zijn vierde halfjaarlijkse economische rapport. Dit rapport is in de besloten verga dering van de raad van vrijdag j.l. vastgesteld en maandagmiddag voor publikatic vrijgegeven. Per 2 juni j.l. bedroeg het gewo gen gemiddelde van de goedgekeur de loonsverhogingen 13.8 percent. Dat gemiddelde had betrekking op 1.7 miljoen werknemers, of wel on geveer tachtig percent van de werk nemers die in totaal vallen onder C.A.C.'s, welke voor een herziening in aanmerking komen. In deze loonstijging is een aantal secudaire verbeteringen begrepen waaronder een verkorting van de arbeidstijd voor zover deze is over eengekomen. Het gaat dus om een loonkostenstijging. In het cijfer van 13.8 percent is de ondernemingsgewijze loondifferenti- atie die in een aantal arbeidsover eenkomsten is opgenomen slechts zeeroten dele verwerkt. De effectu ering van deze mogelijkheid tot dif ferentiatie blijkt minder snel te ver lopen dan was verwacht. De maxi mum differentiatie per bedrijfstak bedraagt 5 percent. Per 20 april was het percentage waarmee de loonkos ten. over 't gehele bedrijfsleven" ge meten ,op grond van de differentia- tiemogeliikheid zou kunnen stijgen was 2.8 percent. Cij de waardering van het per centage van 13.8 moet in aanmer king worden genomen dat het effect van de lconopcratie op de omvang van de zwarte loonvorming tot dus verre zeker niet onbevredigend is, aldus de S.E.R. De gegevens van de looncontrole- dicnst over het eerste kwartaal van 1964 geven een 'daling van het zwar te loon te zien met ongeveer een derde (ongeveer 2,5 procent). Geen incidentcel loonaccres Op grond hiervan 'komt het cen traal planbureau tot de conclusie dat het redelijk lij'kt te veronderstellen dat er in 1964 geen ag. incidenteel loonaccres zal optreden. Hiertegen over worden enige 'kleinere posten (overloop uit 1963 en mutaties in so ciale lasten) fractioneel hoger ge schat. Als raming van de loonkostenstij ging per werknemer op jaarbasis geeft het centraal planbureau tihans vijftien orocent aan, met een onze kerheidsmarge van één a twee pro cent naar beide, kanten. Bedacht dient te worden, aldus de S.E.R., dat het percentage van 13,8 sterk is be ïnvloed door bijzondere loonkosten- verhogingen in bepaalde bedrijfstak ken. (Bij het bepalen van het gewo gen gemiddelde van de goedgekeur de loonsverhogingen per 2 juni jl. is geen rekening gehouden met de huurcompensatie van 1,6 procent. Red. A.N.P.). In het rapport is een tabel opge nomen van de spreiding per 2 juni jl., van de bij contractsvernieuwing overeengekomen loonkostenverho- f-inpen. (Ock in deze tabel is geen rekening gehouden met de huurcom pensatie per 1 juli. Red. A.N.P.). T v. cnderncmingcn Uit die tabel blijkt o.m. dat d? loonkostenverhoging voor onderne mingen hebben bedragen: Minder dan tien procent, omvat tende in totaal 1780 werknemers; van tien tot twaalf procent loonkos- tenverhoging voor ondernemingen waar gezamenlijk 658.200 werkne mers werkzaam zijn; van twaalf tot veertien procent voor ondernemin gen waar 296.194 personen werkten; van veertien tot zestien procent-voor ondernemingen waarin 248.190 werk nemers werkten; van zestien tot achttien procent voor ondernemin gen waarin 109.200 personen werk zaam waren; van achttien tot twintig procent voor ondernemingen met in totaal 331.530 werknemers en van. twintig procent en meer voor onder nemingen met in totaal 56.000 werk nemers. (Een loonkosten verhoging van bv. tien procent kan ibetekenen dat een loonsverhoging van bv. 9Vfe procent is verkregen. Red. A.N.P.). Bij de tabel moet in aanmerking worden genomen dat de vernielde percentages, door de huurcompensa tie per 1 juli van 1,6 procent, zijn gestegen met 1,6 procent. Voorts moet in aanmerking worden geno men dat de stijgingspercentages van de loonkostenverhogingen voor een aantal sectoren van het bedrijfsleven hoger zijn dan het uitgangspunt voor het akkoord van de Stiohting van de Arbeid. De loonkostenstijging heeft bv. in het bouwbedrijf, omvattende een kwart miljoen werknemers, negen tien procent bedragen. Zij bedroeg in het Horecabedrijf en in de was serijen, beide twintigduizend werk nemers, waar sprake was van een adhterstand, twintig procent. De landbouw In sommige bedrijfstakken, bv. in de landbouw (75.000 werknemers), is het verhogingspercentage van de loonkosten (14,8 procent) sterk be ïnvloed door de afspraak over het minimumloon. De ingangsdata van de contracts- herzieningen waarop de tabel be trekking iheeft, liggen in het eerste kwartaal van 1964. De raad is van mening dat kan worden gesteld dat de overgrote meerderheid van de werknemers ge durende 1964 de reële welvaart als gevolg van de loonopera'tie hebben zien toenemen. Loonstijging en prijsstijging Daar de loonstijging grotendeels haar beslag heeft gekregen in 'het eerste kwartaal van 1964 terwijl de prijsstijging meer geleidelijk over het hele jaar optreedt is het, naar de S.E.R. meent, uiteraard onvermij delijk dat de reële vooruitgang van de werknemers het -grootst is ge weest in het 'begin van het jaar en dat die in de loop van het jaar in betekenis afneemt. Terwijl het loonniveau eind 1964 niet meer dan twee procent boven -het gemiddelde van 1964 ligt, zal het prijsniveau dan ruim drie procent 'hoger zijn dan ihet jaargemiddelde. Dit 'betekent, aldus de S.E.R., dat het reële looninkomer. eind 1964 ruim één procent beneden het ge middelde van het jaar zal liggen. FRANKFORT, 27-7. Twintig jaar na de mislukte aanslag op Hitier heeft Robert W. Kempner, een advo caat uit Frankfort, een aanklacht bij de West-Berljjnse rechterlijke auto riteiten ingediend tegen de mannen, die de verzetsstrijders in het Duits land van Hitier bereebt en terecht gesteld hebben. Kempner, die substituut officier van justitie in het Neurenbergse proces is geweest, verklaarde maan dag dat hij de aanklacht had inge diend omdat de zogenaamde verja ringstermijn voor moord, die het volgend jaar afloopt, 20 jaar ver lengd zal worden. Uit officiële documenten, zo zei hij was duidelijk gebleken, welke rol de rechters en andere officiële ver tegenwoordigers van het Nazi-be wind hebben gespeeld die destijds zitting hadden in Roland Freislers „volksrechtbank". Voor de rechtbank hebben duizenden verzetsstrijders terecht gestaan na de aanslag van 20 juli 1944. Van deze greep maak ten ook de S.S.-ers deel uit die de verzetsstrijders en hun naaste bloed verwanten terechtgesteld hebben. Ondanks de onwettige vonnissen en BOEDAPEST, 27-7. Volgens welin gelichte kringen in Boedapest wordt thans de laatste han'd gelegd aan een nieuwe overeenkomst waarin de be trekkingen tussen de Hongaarse staat en kerk worden geregeld. Deze nieuwe regeling, waarbij de Rooms Katholieke Kerk meer vrijheid en meer subsidie zou krijgen, zou de volgende maand worden bekend ge maakt. Volgens genoemde kringen zou zij evenwel geen oplossing bevat ten voor de positie van kardinaal Mindszenty, die in 1956 een toe vlucht in de Amerikaanse ambassa de in Hongariie zocht en daar sinds dien verblijft. De Indonesische president Soekarno en een luchtig geklede minister Luns druk pratend gefotografeerd in Bogor. (D: ".e foto werd radiografisch door Antara naar A.N.P.-foto overgeseind). terechtstellingen waren de leden van deze groep nog steeds ongestraft gebleven. Een woordvoerder van het minis terie van justitie in Bonn zei niet te weten of deze terechtstellingen door de Westduitse rechtbanken als moord beschouwd zullen worden WASHINGTON, 28-7. Senator Barry Goldwater, de republikeinse 'kandidaat voor 'het Amerikaanse presidentschap, is van plan in het belang van de eenheid in zijn partij een bijeenkomst van alle republi keinse gouverneurs en andere lei ders van 'de republikeinse partij te beleggen. Goldwater zei maandag dat de bij eenkomst tegen half augustus zal worden gehouden. Hij verwachtte dat ex-president Eisenhower, ex- vicepresident Richard Nixon, gou verneur Scranton van Pennsylvania en gouverneur Rockefeller van New York er aan zullen deelnemen. Een lucifertje PARIJS. 27-7. Hugo Kellner stak een lucifer aan voor het spiritus- toesctel waarop hij ziin middagmaal verwarmt en ontwaakte in een zie kenhuis. Hij kreeg te heren dat drie winkels waren verwoest door de ontploffing van benzinedampen die zich hadden gevormd nadat hij in zijn werkplaats vlijtig machines had schoongemaakt. Kellner liep ernstige brandwonden op en een voorbijganger werd door rondvliegend glas licht gewond. Nijmegen is weer vierdaagsestad. Maandag werd de deelnemers gele genheid geboden zich te laten regis treren. Op de foto wachten vele enthousiaste wandelaars, onder wie twee vrouwelijke Londense politie agenten, voor de balie. De meisjes op de foto rechts hadden al gauw vriendschap gesloten met een Zwitserse verkenner met een echt baardje. KOEALA LOEMPOER, 27-7. Er bestaat in Noord-Vietnam 'n krach tige ondergrondse beweging die klaar staat cm cp grote schaal sa botage tegen de communistische re gering te plegen. Dit heeft de Zuid- Viclnamese minister van defensie, generaal-majcor Tran Thien Chicm, verklaard by aankomst in Koeala Loempoer voor een officieel bezoek aan Maleisië. De minister die over 'wederzijdse bijstand gaat praten zal meer hulp trachten te verkrijgen 'bij de oplei ding van militair personeel, onder meer wat betreft de oorlogvoering in het oerwoud waarin Maleisië meer ervaring 'heeft. Hij zei dat Zuid-Vietnam alle mo gelijke steun zal geven aan de „na tionale beweging ter 'bevrijding van het volk in het noorden". In ant woord op vragen verklaarde de mi nister dat Zuid-Vietnam een af wachtende houding zal aannemen Overval op pompstation CASTRICUM, 26-7. Vier jeugdige Amsterdammers hebben een roof overval 'gepleegd op een pompstati on aan rijkswet 9 bij de kruising Castricum-Limmen. De jeugdige overvallers, variërend in leeftijd van zestien tot achttien jaar, sloegen de eigenaar, de heer Griethuizen uit Castricum neer en namen de vlucht met een klein bedrag aan geld. Te zamen met twee van hun kornuiten die voor 'het pompstation op him bromfietsen steeds rondjes hadden gereden, om voor onraad te waar schuwen, vluchtten zij in de richting Beverwijk. Zover kwamen zij echter niet: op de Beverwij'ker straatweg werden zij door de rij kspolitie klem gereden en gearresteerd. Zij zijn voor verhoor naar Heiloo overge bracht. Minister Luns legde kransen op begraafplaats van Indonesische en Nederlandse gesneuvelden DJAKARTA 27-7. De Nederland se minister van buitenlandse zaken, mr. Luns heeft maandagochtend kransen gelegd op een begraafplaats voor Indonesische gesneuvelden en op de Nederlandse begraafplaats Menteng Pulo, beide in de onmid dellijke omgeving van Djakarta. Op beide ere velden legde de minister een krans met een rood-wit-blauw lint met de woorden „de minister van buitenlandse zaken van het ko ninklijk der Nederlanden". Eerst werd te Taman Pahlawan (heldenbegraafplaats) van Kalibata bezocht. Na de kranslegging tekende de minister het register. Op Menteng Pulo werd de minis ter begroet door de heer B. M. J. Ostmeier van de Oorlogsgravenstich ting. Na de kranslegging werd tij dens het spelen van The Last Post de Nederlandse vlag die halfstok woei, in top gehesen. De minister, die vergezeld was van de Nederlandse zaakgelastigde in Djakarta, drs. C D. Barkman en diens Indonesische collega in Den Haag. drs. Moh. Sjarif, bezocht de urnengalerij op Mentung Pulo, waar zich een urn met de as van een on bekende soldaat bevindt. Ook vertoefde de minister nog enige t'M bij het onopvallende graf van generaal S. H. Spoor, te midden van de graven van diens soldaten. Gravcjz en urnen Op Menteng Pulo zijn 3.200 graven en urnen met as van gesneuvelden Dit nummer bestaat uit 8 pagina's S9 Het huwelijk is een loterij, >2 waarin de mannen hun vrij- (6 heid en de vrouwen hun geluk a V9 op het spel zetten. om eventueel op 'het geschikte ogen blik een grootscheepse aanval op Noord-Vietnam te beginnen ter on dersteuning van de ondergrondse be weging, die in 3 956 is 'gevormd. Schipper schoot met buks op zwemmers AMSTERDAM, 27-7. De 28-jarige. schipper J. V. heeft zondagmiddag in dë monding van het Amsterdam- Rijnkanaal een achttal zwemmers als schietschijf voor zijn windbuks gebruikt. Vier zwemmers die hierdoor ver wondingen opliepen, zijn naar het Binnengasthuis vervoerd. Bij een van ihen moest een kogeltje opera tief uit het zitvlak worden verwij derd. Het binnenvaartschip „De Hoop" waarop de schipper voer, was op weg naar ide Oranjesluis, toen 'de passerende zwemmers aan boord klommen. De schipper was het daar niet mee eens en schoot vanuit de stuurhut met zijn windbuks, die hij steeds opnieuw laadde, op de licha men van de zwemmers. Hoewel het verboden is aan boord van passe rende vaartuigen te klimmen, vond de rijkspolitie te water deze „af straffing" toch iets te gortig. Zij maakte proces-verbaal op wegens mishandeling. In de Alpen van Dauphine, in het in het zuidoosten van Frankrijk, zijn maandag drie alpinisten van een hoogte van 400 meter neergestort en vermoedelijk omgekomen. De lijken van de slachtoffers, wier identiteit nog niet bekend is, zijn nog niet ge vonden. Laler afnemende wind Verwachting tot woensdagavond: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer; matige, aan vankelijk nu en dan krachtige wes telijke wind; tamelijk koel weer. 29 juli: Zon op 4.57, onder 20.35. Maan op 22.57, onder 10.04. 30 juli: Zon op 4.58, onder 20.34. Maan op 23.15, onder 11.20. Laatste kwartier: 1 aug. te 4.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 juli 30 juli 6.10 v.m. 6.46 v.m. BROUWERSHAVEN: 18.17 n.m. 18.55 n.m. 29 juli 30 juli 5.51 v.m. 6.30 v.m. 18.14 n.m. 18.53 v.m. en andere oorlogsslachtoffers, zowel Nederlanders, Indonesiërs en Chine zen. Menteng Pulo is een van de achttien Nederlandse begraafplaat sen in Indonesië. De graven van de oorlogsslachtoffers zullen worden geconcentreerd op acht begraafplaat sen op Java en vier elders in In donesië. Als de overbrenging is vol tooid, zullen er drie begraafnlaatsen bij Djakarta zijn, twee bij Sema-( rang en bij Bandung, Surabaja,' Tiimahi, Palembang, Balikpapan, Medan en Makassar elk één. Doodtij: 3 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Ten noorden van Schotland kwam vanochtend 'het centrum van een diepe depressie aan. De depres sie veroorzaakte op het noordelijk deel van de Noordzee tijdelijk een zware westerstorm, maar op het zui delijke deel waren de windkrachten aanzienlijk minder. Aan de achter kant van de storing stroomt koele lucht naar west Europa. Daardoor zal de temperatuur ook in Neder land de eerstkomende dagen bene den normaal zijn. Veel regen brengt de depressie echter niet, zodat mor gen waarschijnlijk het op de meeste plaatsen droog weer zal zijn. WASHINGTON, 27-7. George Ball, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, heeft maandag in een radio-interview verklaard, dat de Verenigde Staten van oordeel zijn, dat de oorlog 'in Zuid-Vietnam zelf dient te worden gewonnen en dat zij er niet op uit. zijn het strijd toneel uit te breiden. Met betrekking tot de mogelijk heid van ingrijpen van de 'kant van communistisch China, die minister Ball niet geheel uitgesloten achtte, verklaarde hij, dat de Verenigde Staten in dat geval niet van plan zijn tot extreme maatregelen over te gaan. Maar als er van provocatie sprake is. zal daarop gereageerd worden. Volgens officiële cyfers. verstrekt door de minister van volksgezond heid, zijn by de treinramp die zich zondagavond nabjj Oporto heeft voor gedaan 89 mensen om het leven ge komen en werden er 78 gewond. Bij een aanval van het nationale bevrijdingsfront op Britse troepen in de buudt van Radfan( Zuid-Arabi sche federatie) zijn 12 Britse solda ten en twee ifficieren gesneuveld, aldus meldt Radio-Caïro. LONDEN, 27-7. Vertegenwoordi gers van dc Verenigde Staten, Brit- tannië, Wcsf-Duitsland, Italië, Ne derland, België, Griekenland en Tur kije zyn maandag te Londen zeer technisch besloten besprekingen bc-„ gonnen over Britse voorstellen in zake dc mogelijkheid om ook tot multilaterale, met kernwapens uitge ruste NAVO--grcnd- en luchtstrijd krachten te komen. De groep heeft dezelfde samenstel ling als die, welke de Amerikaanse voorstellen beeft bestudeerd cm tot een multilaterale Navo-kernmacht te komen van met „Polaris"-raketten uitgeruste onderzeeboten. Men ver wacht. dat haar besprekingen, die worden geleid door de Amerikaanse schout-'bij-nacht Ward, twee tot drie maanden zullen duren. De Britse voorstellen voorzien in een tactisch gebruik van vliegtuigen en bepaalde raketten, die vanaf landbases worden afgevuurd, dus ter ondersteuning van grondtroepen tijdens gevechtshandelingen. De te Londen vergaderde militai re groep zal verslag uitbrengen aan haar Parijse opdrachtgeefster. Dit is een Navo-groop. die do politieke en andere gevolgen bestudeert van een verwezenlijking van het denkbeeld om een multilaterale Navo-strijd- macht in hel leven tc roepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1