Kritiek op Dr. A. Schweitzer STAD EN EILAND Proces oni nioord op tienduizend Russen knaagt (am een aureool Onder de merkwaardige titel „Nieuwe aanval op Schweitzer" be schrijft Henri v. d. Velde in het tijd schrift Pais Internationaal het al even merkwaardige feit dat er de laatste tien jaren zoveel kritiek ge leverd wordt op het werk en de persoon van een van de grooste men sen van onze tijd, de wereldberoem de dr. Albert Schweitzer. Wat moe ten we daar nu weer van denken? Dat deze kritiek inderdaad geuit is behoeft niet in twijfel te wor den getrokken, de auteur van het bedoelde artikel noemt trouwens man en paard. Maar is deze kritiek nu ook gegrond? Dat is natuurlijk weer een heel andere kwestie. Spe len onzuivere motieven hierbij wel licht een rol? „Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat Mc Night een idool van de oudere generatie hardhandig van zijn voetstuk te sto ten", aldus v. d. Velde. De Engelse schrijver Gerald Mc Night heeft naar aanleiding van zijn verblijf in Lambarene in het jaar 1963 een boek het licht doen zien, dat de titel heeft „Verdict on Schweitzer". Reeks punten McNight spreekt over deze alom geziene medicus en deze wel doener der inheemse bevolking als een man met een tegenstrijdig kh- rakter. Hij beschrijft Schweitzer als een ietwat egoïstische figuur en als een moeilijk mens. Zijn houding te gen vrouw en dochter zou een on prettige zijn, bij het leiden van het dorp zou hij een dictatoriale aarts- vaderlijkheid aan de dag leggen en ten opzichte van de inheemse bevol king zou hij een ouderwetse instel ling bezitten. Verder spreekt Mc Night van een middelmatigheid op allerlei gebied. Voorts wordt er in het boek op een enigszins insinuerende manier ge sproken over de vele mutaties onder de medewerkende van dr. Schweit zer. De lange stoet van degenen die deze pionier in de loop der jaren in Lambarene hebben bijgestaan, heeft bij McNight ernstige verdenking op gewekt. Nu zou men het boek „Verdict on Schweitzer" naast zich neer kunnen leggen of het met een hele grote boog in de prullemand kunnen gooi en en alles wat er in staat weer ge woon vergeten. Misschien zou dat nog niet verkeerd zijn. Het blijkt echter een curieuze omstandigheid, dat deze aanval op Schweitzer niet op zichzelf staat. Volgens Henri v. de Velde - die zelf van een zeer gro te waardering voor Albert Schweit zer blijk geeft - zijn de aanvallen op deze grote man al in 1955 begon nen. In dat jaar sprak de bekende Amerikaanse journalist John Gun- ther in zijn boek over Afrika twijfel uit over de praktische betekenis van het levenswerk van Schweitzer, het ziekenhuis in Lambarene. Btfzonder bitter Daarna, aldus v. d. Velde, volgden gelijksoortige uitspraken van de tandarts Frederic Frank, van de chirurg Oshtergaard-Christensen en van anderen* Deze mensen uitten kritiek op het gebrek aan riolering, het onhygiënische samenleven van patiënten en dieren, de zeer onvol doende elektriciteitsvoorziening, de onachtzaamheid met de levensduur en houdbaarheid van allerlei chemo- therapeutische geneesmiddelen. Ik zou hier een persoonlijke ver onderstelling aan toe kunnen voe gen. Wanneer ik al dit materiaal dat Henri v. d. Velde bijeengebracht heeft, overzie, is het opvallend, dat al deze kritische stemmen afkom stig zijn uit de laatste tien jaar. Zou het misschien mogelijk zijn, dat de thans hoogbejaarde dr. Schweitzer te oud is geworden, dat hij niet vol- DODELIJKE ONGELUKKEN ZUIDHORN. De rijkspolitie van de groep Zuidhom heeft uit het Van Starkenborghkanaal het lijkje opge haald van het 6-jarig jongetje J. H. uit Noordhorn. IJMUIDEN. De 73-jarige A. van der E. uit Santpoort is donderdag middag dodelijk gewond bij een ver keersongeval in zijn woonplaats. Hij stak op de fiets plotseling naar links over en werd geschept door een ach teropkomende bestelauto. Het onge luk gebeurde op de Hagelingerweg. De man overleed in het ziekenhuis. UTRECHT. De bijna 56-jarige heer G. van der L. uit Rotterdam is om het leven gekomen toen de auto die hij bestuurde in botsing kwam met een trein. Het ongeluk gebeurde op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in de Grubben- vorsterweg tussen Blerick en Seve- num. De lichten werkten volgens de Spoorwegen normaal. BURGERLIJKE STAND Zierikzee Geboren. 17 juli: Jozina Jobina Maria, d. van Johannes Rentmeester en Cornelia Klazina de Jonge (te Middenschouwen); 19 juli: Christine Yvonne, d. van Gerardus C. J. van de Wiel en Annemarie Jansen (te Westerschouwen); 21 juli: Wiebren Marten, z. van Auke Marten Wie- brens en Engelina Sara Abrahamse (te Bruinisse). Gehuwd. 17 juli: Jan Cornelis Vis, 28 j. (te Brouwershaven) en Rijnburgje Klos, 23 j. te Zierikzee); 17 juli: Jan Schot, 23 j. en Maria Antonia Aleida Koster, 20 j. (beiden te Zierikzee). Overleden. 17 juli: Marinus Kloote, 57 j. (te Zierikzee); 20 juli: Pieternella de Wit, 67 j., echtgenote van Jacob Jacobus Krijger (te Wes terschouwen); 21 juli: Jacob van den Berge, oud 15 j. (te Bruinisse). doende met zijn tijd mee is kunnen gaan, dat het beter geweest was als hij de leiding van datgene wat zijn lichtend levenswerk is tijdig aan een jongere collega had overgedra gen? Wanneer deze veronderstelling al juist mocht zijn, dan blijft het bij zonder bitter en verdrietig, dat zulk een leven van opoffering en grote creativiteit aan het einde daarvan zoveel felle kritiek ontmoet. dr. H. W. SCALONGNE Zuigen Russen de vissen uit het water? BOSTON, 23-7. Amerikaanse vis serijdeskundigen stellen een onder zoek in naar berichten, volgens wel ke een grote Russische vissersvloot ter hoogte van Kaap Cod van krach tige pompen gebruik maakt om de vis in de ruimen te zuigen. John Skerry van het Amerikaanse bureau van visserij heeft tot verslaggevers gezegd dat de Russen vorig jaar in Europese wateren proeven namen met zuigpompen voor het vangen van vissen ter grootte van sardines. „Wij moeten aannemen dat ze nu in onze buurt de proeven met deze nieuwe uitrusting voortzetten". De relletjes in New York NEW YORK, 23-7. In de Newyork- se negerwijk Harlem hebben de bot singen tussen politie en negers, die zaterdagnacht j.l. begonnen, tot dus ver aan één neger het leven gekost, terwijl 118 mensen, onder wie 36 po litiemannen, werden gewond. Er werden 202 arrestaties verricht en er kwamen 117 gevallen van plunde ring en vandalisme voor. De op een na grootste negerwijk van New York, Bedford-Stuyvesant in Brooklyn, is sinds dinsdagavond ook het toneel geweest van onlusten. Daar zijn 16 gewonden gevallen, werden 227 arrestaties verricht en deden zich 337 gevallen van plunde ring of vandalisme voor. Hoofdpi-ijs niet afgehaald ROME, 23-7. De eerste prijs in de Italiaanse nieuwjaarsloterij van dit jaar, ter waarde van 150 miljoen lire (ongeveer 900.000 gidden) is niet binnen de vastgestelde termijn afge haald. Aangezien het winnende lot, dat indertijd verkocht is op het hoofdstation van Rome, niet vóór woensdag te middernacht is inge leverd, vervalt het geld aan de staat die het aan liefdadigheid zal beste den. Minimumprijsregeling voor bonen DEN HAAG, 24-7. Op maandag 27 juli a.s. treedt op de Nederlandse veilingen een minimumprijsregeling voor bonen in werking. Deze gaat uit van 't Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen. Voor pronkbonen geldt een ophoud prijs van 20 cent per kg., de ophoud prijs van snijbonen en prinsessebo- nen is 30 cent per kg. en van spek- bonen 22 cent per kg. Beneden deze prijzen mogen ze op de veilingen niet worden verkocht. Bij eventuele door draai krijgt de teler voor de klasse I een vergoeding van 16 cent per kg. voor pronkbonen; 24 cent per kg. voor snij- en princessebonen en 18 cent per kg voor spekbonen. Voor klasse II is de vergoeding bij door draai: pronkbonen 12 cent; snijbo nen 18 cent; spekbonen 13 cent en prinsessebonen 18 cent per kg. Behalve van spekbonen zal er van de bonen weer een heffing worden ingehouden voor het minimumprij- zenfonds van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Voor de pronkbonen is dat f 0,50 per 100 kg.; snijbonen, f 0,40 per 100 kg. en prin sessebonen f 1,per 100 kg. Voor de sperciebonen ras Wage naar, Sabo en Imuna, geldt een af wijkende regeling. Hiervan is de op- houdprijs ook 30 cent per kg. maar bij droodraai is er enkel een vergoe ding voor klasse I kwaliteit en wel van 18 cent per kg. Op het ogenblik ligt de prijs van de bonen belangrijk boven de ophoudprijs. De oogst is voor de vrije markt, minder groot dan het vorig jaar. Er is een flinke vraag, vooral vpor verse consumptie. „De regeringen van de Verenigde Staten en andere N.A.V.O.-landen laden een ernstige verantwoordelijk heid op zich door het nemen van nieuwe maatregelen inzake de ver spreiding van gegevens over kern wapens", aldus een door het Sowjet- Russische persbureau Tass versprei de verklaring. TWEE BROERS Twee broers, van wie de ene al 20 jaar overleden gewaand werd, hebben elkaar terugge vonden in Australië. In 1944 waren de twee broers elkaar kwijt geraakt toen een van hen uit een ziekenhuis in Po len werd ontslagen. Na de oorlog was deze als 26-jarige naar Australië geëmigreerd, in 1961 emigreerde de andere zonder te vermoeden dat zijn broer daar woonde. Onlangs kwamen de vrouwen van de twee broers tegelijkertijd in dezelfde kraamkliniek terecht Het viel hen op dat zij dezelf de naam droegen, met boven vermeld gevolg. Controleur Vogelwet Naar het verenigingsblad „Sterna" van de vogelwacht ,.Sehouwep-Dui- veland" mededeelt, zal in septem ber a.s. worden gestart met de voor bereiding voor het examen van controleur-Vogelwet. Hieraan kan worden deelgenomen door personen boven de 18 jaar. De hoofdzaak van de cursus bestaat uit !het juist han teren van de voornaamste artikelen van de Vogelwet en het kunnen op maken van een verbaal, dat hierop betrekking heeft. Daarnaast wordt de kennis verwacht van 20 tot 25 vogels. In april 1965 wordt het examen centraal, waarschijnlijk in Utrecht, afgenomen. Indien het aantal deel nemers niet te beperict is. zal met het Departement van O. K. en W. de mogelijkheid worden besproken, het examen hier ter plaatse te doen afnemen. De geslaagden krijgen de bevoegdheid om bij overtredingen - uitsluitend van de Vogelwet - in te grijpen. Verwaoht wordt, dat door een tactisch optreden van de con troleur, de overtreder op zijn fou ten wordt gewezen. Het is beslist niet de bedoeling, dat men direct een verbaal opmaakt. Een en ander hangt natuurlijk wel af van de overtreding. Het belang rijkste is echter wel, dat de Vogel wacht op Schouwen en Duiveland kan beschikken over toevoegde jonge mensen, die als ze over de nodige tact beschikken, er veel toe kunnen bijdragen, om naast de politie, met wie vanzelfsprekend zal worden sa- mengewerict, de noodzakelijke rust te handhaven in de natuurgebieden en vogelbroedplaatsen, die we nog bezitten. ZIERIKZEE De Oude Haven (zuidzijde) Met op de achtergrond de gedach te aan: „uitziende op 'het noorden", hebben wij in ons artikeltje over de Oude Haven (zuidzijde), opgeno men in het nummer van donderdag, al te lichtvaardig mét de windrich ting gespeeld. Uiteraard ging het hier om de Oude Haven (zuidzijde). We wisten het al veertig jaar, maar blijkbaar gisteren niet. Gaarne ons excuus aan de lezers. Filmvoorstellingen voorlopig van fle baan Naar wij vernemen heeft de di- rektie van de N.V. Zierikzeese Con certzaal het besluit genomen de film vertoningen op zaterdagen en zonda gen tot nader aankondiging stop te zetten. Zoals bekend draaide de Con certzaal, wat de films betreft, gedu rende de laatste maanden tot heden reeds op halve kracht, hetgeen tot gevolg had dat de filmliefhebbers slechts éénmaal in de veertien dagen naar de bioscoop konden. Van nu af aan kan men in Zierikzee dus voor lopig in het geheel geen films meer zien. De oorzaak van het feit dat de projectors ide eerste tijd niet meer m werking zullen komen moet in hoofdzaak worden gezocht in de zeer sterk verminderde belangstelling. De halve „dienstregeling" van de Con certzaal in de afgelopen maanden heeft hierin geen verbetering ge bracht. Een andere moeilijkheid waarvoor men zich geplaatst ziet is het tijdelijk ontbreken van een ope rateur. Niettemin hoopt men in het komende najaar toch weer met de voorstellingen te kunnen starten. Intussen vinden de wekelijkse voorstellingen in bioscoop hotel Bom te Haamstede op zaterdagavond nor maal doorgang. Midden in het va kantieseizoen is hier nog altijd spra ke van een redelijke belangstelling. Intussen wordt het in Zierikzee toch als een gemis gevoeld dat de moge lijkheid van een „avondje uit" thans geheel ontbreekt. Voor het eerste gedeelte van hét examen ,ter verkrijging van het vak diploma voor 'de boekhandel, slaagde de heer M. K. Overtoeeke, vroeger te Schouwen-Duiveland, thans te Winschoten. Wachtmeester J. Renshof uit politiedienst Na een periode van 25 jaar in de overheidsdienst te hebben doorge bracht, is de wachtmeester eerste klas der rijkspolitie J. Renshof met ingang van 1 augustus benoemd tot adyiseur bij het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheids bewijzen. De wachtmeester Renshof diende 24 jaar als politieman te Zie rikzee. Genoot hij als politieman gro te achting onder het publiek, zijn grote bekendheid kreeg hij mede door de talrijke veilig verkeerscur- sussen, die hij hier ter stede doceer de. Bij gelegenheid van zijn zilveren jubileum werd hij destijds hartelijk gehuldigd. De nieuwe standplaats van de heer Renshof is nog niet be kend. De straatnamen In verband met ons artikel, opge nomen in het donderdagnummer, over de oorsprong van sommige Zie- riikzeese straatnamen, tekent de heer P. van Beveren, oud-a!rohivaris der stad aan toij de Maarstraat, dat deze naam is ontleend aan het woord „maar" (of wellicht vroeger „maer") 'hetgeen afval van vlees betekent. Zulks is logisch dn verband met de vroegere in de Meelstraat gevestig de vleeshal. In de Maarstraat woon de de „maarman" en het „maar- wijf', die „maar" verkoéhten, d.w.z. afval van vlees. Het Beddeweeg was (en is) een verbinding tussen twee wegen (stra ten), t.w. de Verrenieuwstraat en de Kinderstraat; m.a.w. Beidewegen werd Beddeweeg. BRUINISSE Geslaagde hengelwedstrijd De donderdagmiddag te Bruinisse gehouden hengelwedstrijd is weer een succes geworden. Op dc beken de plaatsen aan de noordelijke dijk langs de Grevelinger. (Cornelis Ha- geweg) was het weer echt gezellig toen de 62 deelnemers hun werp hengels uitwierpen. Bot. schar en paling beten be hoorlijk, zodat het een geanimeerde wedstrijd werd. De uitslag was als volgt: 1. C. Hartevelt, Vlaardingen 1060 p.; 2. P. Schellemans, Anna Jacoba- polder 1015 p.; 3. S. Quist, Anna Ja- cobapolder 570 p.; 5. H. Kempers, Essen 450 p.; 5. W. Verbeek, Ber gen op Zoom 390 p.; 8. J. Quist An na Jacobapolder 380 p.; 9. D. Blaas, Kruisland 375 p.; 10. C. J. Rijswijk, Vlaardingen 360 p.; 11. J. Buiks, Halsteren 350 p. Ongeluk bij het zwemmen Bij het zwemmen wordt dikwijls gestoeid en duwt men elkaar in het water. Dit werd de 18-jarige Rien van Weele noodlottig, want staande op het plankier van de steiger in de Visserehaven te Bruinisse, bleef hij met zijn voet tussen twee plan ken zitten en brak een been. Hij moest naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis word envervoerd. De heren J. Stouten en L. de Waal, beiden te Bruinisse, slaagden te Bergen op Zoom voor het midden standsdiploma. Zij genoten hun op leiding op de middenstandscursus van de heer H. Petter te Bruinisse. HAAMSTEDE Middenstandsexamens Voor het middenstandsexamen be haalden de volgende personen het diploma: Joke Lokker en J. v. d. Vaate te Noordwelle; Joh. Verton, Leny v. d. Slikke en Elly Goedbloed te Renesse; Geert Deurloo, Daan v. d. Wekken, Ria Dingemanse, Nelly Mol, Boukje Geleijnse, Joke Quaak en Elleke Gilijamse, allen te Haam stede en Joh. Tuinman te Burgh. Drie leerlingen werden afgewezen. Al deze geslaagden genoten hun op leiding bij de heer S. de Haas te Haamstede. BROUWERSHAVEN Serenade „Apollo" Ter gelegenheid van 'het 50 jarig huwelijksfeest bracht de muziek vereniging „Apollo" 'donderdag avond een serenade bij toet echtpaar Jac. Constandse-Verhulst te Brou werehaven. Kinderlijk)' onschuld De onschuld in kinderlijke gedaante troffen wij op de trap van het Renessestrand, waar Annemieke even aan de aandacht van pa en ma was ontsnapt en er alleen vandoor was gegaan. Problemen zijn er nog niet in haar wereldje, dat opeens zo heerlijk wijd en vrij en gelukkig is ge worden, met het warme strand en de wijde zee dichtbij. Ze bekommert zich niet over grote mensenproblemen en daarom is ze naakt en wel de trap opgelopen, tot vertedering van velen die haar zagen. Tot ma haar kleintje in de gaten kreeg en haar - toch wel een beetje bestraffend - te rug rip. „Annemieke, kom toch naar beneden, je hebt niets aan!" Ze kwam, zij het aarzelend. (Foto: Zierikzeesehe Nieuwsbode) Verkoop compost Van gemeentewege maakt men attent op de mogelijkheid1 tot aan koop van compost voor toemestings- doeleinden. De gang van zaken is zo, dat geïn teresseerden zich dienen te melden ten stadhuize. waarna - tegen de vastgestelde tarieven - de compost kan worden weggehaald bij de zui veringsinstallatie aan de Boerenweg. Lampionoptocht Heden (vrijdagavond) 24 juli, or ganiseert de V.V.V. te Brouwers haven evenals vorig jaar een geva rieerd programma, toestaande uit een balonnenwedstrijd, lampion-optocht en kampvuur. Op het Marktplein zullen de ballonnen, welke de kin deren gratis ontvangen, het lucht ruim kiezen, waarna de stoet, voor afgegaan door de muziekvereniging „Apollo" zich via toet fraai Slinger- bos begeeft naar de Btflke, waar on der vrolijke tonen der muziek een groot 'kampvuur zal worden ontsto ken. De terugtocht vindt plaats bij invallende duisternis en een feeë rieke slang van kinderen met ont stoken lampions zal zich door de stad toewegen. Ook de lampions worden door V.V.V. gratis uitge deeld. Bij gunstig weer mag zeker evenals verleden jaar op een talrijk publiek worden gerekend. Ongelukkig val Dinsdag had mevrouw B.-Van N. te Brouwershaven het ongeluk ach ter haar woning zo ongelukkig te vallen dat zij haar been brak en in het ziekenhuis te Zierikzee moest op genomen worden. Voor het onlangs te Breda ge houden landelijk examen, afgenomen vanwege de „Stichting examens As- surantiebedriif te Utrecht", slaagde dezer dagen onze stadgenoot de heer L. Hoogenboom, voor het dinloma verzekeringsagent. OOSTERLAND Opbrengst kerkcollecten De opbrengst van de verjaardags bussen van de Hervormde kerk al hier bedroegen in het eerste kwar taal van dit jaar de mooie som van f 254,in het tweede kwartaal f 294,35. Het tweede kwartaal zen dingsbussen bracht op f 152,76, ter wijl de collecte voor de kinderbe scherming opbracht de som van f 129,93. Afscheid leerlingen kleuterschool Er bestond goede belangstelling, ook van de zijde van de moeders der leerlingen, toen dezer dagen af scheid werd genomen van de 28 kleuters die de Ohr. Kleuterschool „Radda Bamen" alhier gaan verwis selen voor de lagere school. Het schoolhoofd, mej. M. K. Beije, heette ouders en kinderen welkom op deze bijzondere middag, waarbij de kleu ters allen een feestmuts kregen op gezet. Afgewisseld door attracties werden verder verschillende spelle tjes gedaan door de kinderen. Voor al het poppenspel viel bijzonder in de smaak bij de ouderen en oogstte bijval. Tegen het einde van deze gezel lige middag kreeg iedere leerling, die de sohool gaa't verlaten, een pa'kje, waarin voor de jongens een blouse met 'broekje en voor de meis jes een jurkje in zat. Dat de onder wijzeressen over een goede smaak beschikken toewees wel de opgeto genheid der moeders en een woord van dank voor alles wat zij ook weer in het afgelopen jaar voor de leerlingen hebben verricht was wel op zijn plaats. Dit vertolkte één dei- aanwezige móéders. Hierna werd of ficieel afscheid genomen van de 15 meisjes en de 13 jongens, waarvan er 2 naar de openbare lagere school te Sirjansland 'gaan, 1 naar de chr. school te Bruinisse, terwijl de open bare lagere sdhool alhier er 9 en de chr. sohool er 16 voor 'hun rekening nemen. Tenslotte mochten de leid sters, mej. M. K. Beije, als hoofd en mevr. Dalebout-van Dijke als KEULEN, 24-7. Begin oktober be gint voer een Keulse jury-rechtbank een proces naar aanleiding van de mcord cp meer dan 10.000 Russische krijgsgevangenen in 't concentratie kamp Oraniënburg-Sacbsenhausen. Tien voormalige S.S.-ers zullen te- leidster nog verschillende geschen ken in ontvangst nemen, als even- zovele tolijken van waardering van de zijde der ouders. BRUINISSE Rectificatie „Zevibel"-verslag In het verslag van maandag j.l. inzake de „Zevibel"-vergadering on Schouwen-Duiveland is snrake van sportvisserijen en sportvissers. Uit eraard is' dit niet juist. Men dient hier te lezen s^rotvisserijen en sprot vissers. Met de sportvisserij heeft „Zevibel" als Stichting voor de Zeeuwse visserijbelangen uiteraard geen belangen. ZIJPE Drukte aan het veer Zoals gebruikelijk 'bij op handen zijnde weekends was de drukte aan het Zijpse veer vanmorgen al weer heel groot. De reizigers naar Schou wen-Duiveland konden rekenen, "op lange wachttijden. recht staan en het proces zal naar schatting een half jaar duren; 200 getuigen uit West-Duitsland, Oost- Duitsland, Tsjecho-Slowakije, Polen, Nederland. België, Israël, Oos tenrijk, Canada, Argentinië en de V.S. zullen gehoord worden. De verdachten, die zich in voorar rest bevinden zijn: de 51-jarige mon teur Otto Kaiser, de 48-jarige win kelbediende Friedrich Meyerhoff, de 55-jarige timmerman Paul Strunk, de 51-jarige vergulder Kurt Hickl, de 50-jarige mijnwerker Johnn Sos- nowkis, de 52-jarige arbeider Alfred Klein, de 56-jarige automonteur Wal- demar Kindervater, de 51-jarige steendrukker Werner Kramer, de 50-jarige elektriciën Willi Wöhe en de 54-jarige decorateur Heinrich Meier. Aan Kaiser en Meyerhoff worden bovendien andere misdrijven op gro te schaal en moorden op eigen ini tiatief in ongeveer 100 gevallen ten laste gelegd. Senator Barry Goldwater, de re publikeinse kandidaat voor het pre sidentschap, zal vandaag (vrijdag) op het Witte Huis door president John son worden ontvangen voor een ge sprek over de kwestie van de bur gerrechten in het licht van de ver kiezingscampagne, zo maakte het Witte Huis donderdagavond bekend. PLANT West-Duitsland en Engeland heb ben overeenstemming bereikt over kwesties betreffende de legerings- kosten van de Britse strijdkrachten in de Bondsrepubliek, zo is donder dag van welingelichte kringen in Londen vernomen. Verwacht wordt dat de Britse regering vandaag (vrij dag) een verklaring zal uitgeven. De Poolse autoriteiten hebben ter gelegenheid van de twintigste ver jaardag van de Poolse republiek de papiertoewijzing voor het belangrij ke rooms-katholieke Tygodnik Pows- zechny verhoogd, zo is donderdag in rooms-katholieke kringen vernomen. Provinciale Jeugdraad Zeeland ZIERIKZEE, 23-7. - Omtrent de nieuwe opzet van de Provinciale Jeugdraad deelt de Stichting Zeeland mee dat deze raad oorspronkelijk sa mengesteld was uit de gedelegeerden van de verschillende jeugdorganisa ties. De aktiviteit op de reorganisatie van de Provinciale Jeugdraad heeft zich in 1963 toegespitst. Een nieuwe opzet en struktuur voor deze raad werd voorbereid door een werkgroep jeugdzaken. Het advies van de werk groep diende als uitgangspunt voor verder overleg en werd door het da gelijks bestuur van de Stichting Zee-: land ongewijzigd overgenomen. Be sprekingen vonden hierna plaats met de ger., herv., moderne en r.k. pro vinciale koepels, waarna het na am pel beraad mogelük was de Zeeuwse Jeugdraad opnieuw te formeren. De raad is in 1964 met zijn werkzaam heden begonnen. Bijzondere zorg zal dit jaar worden besteed aan de ver deling van de provinciale subsidie, welke o.a. bestemd is voor het jeugd werk. De nieuwe jeugdraad zal moe ten nagaan op welke wijze dit sub sidie van wezenlijke betekenis kan zijn voor het stimuleren en onderne men van bepaalde aktiviteiten, die nuttig zijn voor de ontwikkeling van het jeugdwerk in de provincie. Zowel in het dagelijks bestuur als in het algemeen bestuur ontbreekt een vertegenwoordiger van Schou wen-Duiveland. Als fraai, fleurig en kleurig restant van het zilveren huwelijksfeest was een potplant overgebleven, een ju weel van een plant, gebloemd en wel, die oogde in de kamer en het huwelijkspaar veel vreugde schonk. De plant was zo mooi dat er zelfs rekening mee werd gehouden, in verband met pa's pijp roken, een ritueel dat hij heel omstandig (en veelvuldig) ten uitvoer pleegt te leg gen. Kwam de pijp te voorschijn, dan werd de plant - lettend op het schoorsteeneffect van de rokende heer des huizes - naar de keuken gebracht, want de bruid was vast besloten van dit geschenk nu eens echt lang na de genieten. Op een avond was het weer zo. Pa begon zijn pijp te smoren, de plant werd keukenwaarls gedirigeerd. Dat duur de zo een kwartiertje, toen er uit de kombuis een vreemd gerucht tot in de kamer doordrong. Pa liet zijn pijp zijn pijp, rende naar de keuken en daar zag hijeen geit, met twee poten op de grond en met de 'twee andere op de aanrecht. Het dier was heftig bezig de plant te gebruiken als avondmaal en met de, energie deze dieren eigen, maalde hij het bladgroen van de potplant iveg. Pa nam onmiddellijk de ge vechtshouding aan, schoot uit naar deze „koe van de kleine man" en uitte enkele verwensingen, waarvoor Van Dale in zijn dik boek wijselijk toch maar geen plaatsje heeft inge ruimd. De geit koos - hoe vreemd het taalkundig ook mag zijn - het hazenpad door de geopende achter deur. Achter hem aan evenwel slin gerde een halstouw en omdat onge lukken nooit alleen komen, sloeg dit touw precis om een keukenstoel. Sik echter wist van geen afremmen. Zij bleef doorhollen met achter zich de stoel richting deur en toen dc avontuurlijke geit al buiten was, sloeg de stoel - hoe kan het anders - dwars en bleef als een onoverko- menlijk obstakel voor de deur ste ken. Pa heeft toch maar de stoel genomen". Van de ruk was de geit achterover geslagen en kennelijk beduusd, zodat het - in onschuld, handelende dier - vlug in de hals- gegrepen was. Pa heeft zijn geit toen toegesproken op een wijze, die de buurt echt wel heeft kunnen horen. Het dier liet het met geitige kalmte over zich heen gaan. Zij 'staat nu sabbelend op wat kanthooi, over haar zonden na te denken. Wie op Schouwen-Duiveland een trieste geit ziet, weet dus wat er met. het dier aan de hand is. Laat hij ook weten dat de weelderige plant is gereduceerd tot. een kaal stokje met zijstokjes en bladnerf resten als mis lukte garnering. EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2