DE ZIERIKZEESCHE COURANT DE GAULLE OVER STERKTE VAN FRANSE ATOOMMACHT President Johnson zegt steun toe aan onafhankelijk Maleisië „Goldwater is oorlog" De strijd tegen de armoede in de V.S. Zuidelijke para's naar N.-Vietnam Oe Thant over Cyprus Soekarno, de Hitier ft aan de kant. ft van zuidoost-Azië De gewelddaden in Brits-Guyana ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 24 juli 1964 120ste jaargang No. 19620 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, lel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderoag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Geld voor verbetering jachtaccommodatie Zierikzee Frankrijk's eigen weg Gewaagde struktuur PARIJS, 23-7. Generaal De Gaulle heeft op een persconferentie in Pa rijs gezegd dat Frankrijk werkt aan de overgang van atoom-projectielen naar waterstofprojectielen. De Fran se atoomstrijdmacht zal nog dit jaar in staat zijn 150 bommen te werpen met een kracht die gelijk staat aan de bojn die op Hiroshima is gewor pen. De eerste Franse operationele eenheid van de luchtmacht zal dit jaar in gebruik worden genomen, al dus de generaal. De Gaulle zei dat de verdeling van de wereld in twee kampen onder Washington en Moskou niet meer in overeenstemming is met de feiten en dat de redenen voor ondergeschikt heid aan Amerika aan het verdwij nen zijn. Het is nodig aan het bond genootschap met Amerika vast te houden „omdat dat in het belang is van beide zijden van de Atlantische Oceaan zolang de Sowjetrussische bedreiging bestaat". Het Sowjet-rijk, „de laatste koloniale mogendheid van onze tijd", staat vooreerst voor de Chinese dreiging van overheersing van een groot deel van Azië en ziet haar Europese satellieten afvallen. Tegelijkertijd staat de communisti sche regering voor een mislukking wat de levensstandaard vergeleken met het Westen betreft. Het Frans-Duitse verdrag Op de vraag of het Frans-Duitse verdrag bevredigend werkt zei De Gaulle dat „er op het ogenblik geen gemeenschappelijke politiek van Duitsland en Frankrijk bestaat. Dat komt voornamelijk doordat Duits land nog niet gelooft dat de Euro pese politiek Europees en onafhan kelijk behoort te zijn. Frankrijk is sterk genoeg om ge duld te oefenen. In afwachting van de door Erhard beloofde voorstellen, voert Frankrijk een Europese en on afhankelijke politiek. Atoomstrijdmacht Binnen zes jaar zal Frankrijk's atoomstrijdmacht beschikken over meer dan tweeduizend bommen van het Hiroshima-type. Tevoren had de generaal gezegd het een „onwaar schijnlijke veronderstelling" te vin den dat de twee grote kernmogend- heden, de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten, wederzijds tot ont manteling van hun kernstrijdmach ten zouden besluiten. „De ijdele en eindeloze besprekingen in Genève komen uit deze veronderstelling voort", aldus De Gaulle. Tot de tegenstanders van de Fran se kernbewapening behoren degenen die de totalitaire dictatuur willen vestigen en niet willen dat wij de middelen hebben om ons tegen het Gosten te verdedigen, en de voor standers van Amerikaanse bescher ming die verontrust zijn door het feit dat Frankrijk eigen meester is in zijn betrekkingen tot de bondge noten. Gezant met verleden AALTEN, 23-7. De nieu we Hongaarse gezant in ons land zal maandagmorgen 27 juli aanwezig zijn bij een reünie van de familie Delle- man in boerderij-restaurant „De Wever" in de Haar (ge meente Aalten'. De heer Lajos Barta kent de familie Delle- man nog van vlak na de eer ste wereldoorlog, toen hij twee en een half jaar in huis was •bij de vader van de heer W. Delleman in Den Bosch. Hij ging in deze stad ook naar school. Ondanks de taaimoei lijkheid had hij goede cijfers. Sinds hij op ongeveer 17-jarige leeftijd ons land verliet, heeft h{j regelmatig met de familie Delleman gecorrespondeerd. Toen Hitier Oostenrijk inlijf de, vluchtte de heer Barta van Wenen naar Praag en toen hem ook daar de grond te heet onder de voeten werd, nam hij de wijk naar Londen, waar hij als journalist bij de B.B.C. werkzaam ivas. De heer Delleman heeft hem in 1939 nog in Londen ontmoet. Na de oorlog keerde hij naar Hon garije terug. Toen hij door de koningin in audiëntie werd ontvangen vertelde hij dat hij hier al eerder was geweest. Hij kon zich nog alle moeilijke details herinneren, aldus de heer Delleman. De heer Barta leest beter Nederlands dan hij deze taal spreekt. De kwestie-Vietnam Over Vietnam zei De Gaulle dat de Amerikanen ervan overtuigd zijn „een anti-communistische roeping te volgen" en dat „hun afkeer van elke koloniale arbeid en hun zeer natuur lijke verlangen nieuwe posities in te nemen, hen ertoe gebracht heeft in Indo-China de plaats van Frankrijk in te nemen". Het is moeilijk aan te nemen dat zij het enorme avontuur van een algemeen conflict willen aan gaan. De oplossing ligt in terugkeer tot de accoorden van Genève van 1954 en zich daaraan te houden. Dat wil zeggen dat in Zuid-Vietnam, Noord-Vietnam, Laos en Cambodja geen enkele buitenlandse inmenging kan worden toegestaan. „Er bestaat geen andere weg die tot vrede in zuidoost-Azië zou kunnen leiden", dan een nieuwe conferentie in Ge nève te beleggen. Generaal De Gaulle maakte ten slotte bekend dat hij in de herfst Latüns-Amerika zal bezoeken. Westduitse reactie De Westduitse minister van bui- 'tenlandse zaken, dr. Schroder, heeft donderdagavond in een rede tot een commissie van de christen-democra tische (regerings)partij verklaard dat het Frans-Westduitse verdrag niet inhoudt dat West-Duitsland de Fran se politiek heeft overgenomen. Hoe wel er zeer aanzienlijke verschillen tussen de twee landen bestaan ten aanzien van de toekomst van de NAVO, moest men z.i. toch niet het geduld verliezen. Minister Schroder vond dat de Westduitse regering niet kan afstap pen van haar grondbeginsel om zo nauw mogelijke banden met de V.S. te onderhouden. WASHINGTON, 23-7. - President Johnson heeft opnieuw de steun van de V.S. toegezegd aan een vry en onafhankelijk Maleisië en aan het streven van deze Federatie om „haar veiligheid te handhaven, haar soeve reiniteit te beschermen en haar ont wikkeling in vrede en harmonie te handhaven". Dit staat in een gemeenschappelijk communiqué dat het Amerikaanse staatshoofd en de premier van Ma leisië, toenkoe Abdoel Rachman, aan het eind van hun overleg van twee dagen in Washington lieten publice ren. Volgens het communiqué hebben de V.S .zich bereid verklaard Malei sisch militair personeel op te leiden in Amei'ika en „snel en welwillend" het leveren van militair materieel voor de verdediging van Maleisië op krediet in overweging te nemen. President Johnson sprak de hoop uit dat een vreedzame en eervolle weg kan worden gevonden om de „gevaarlijke toestand" als gevolg van het geschil tussen Indonesië en Ma- MOSKOU, 24-7. - „Goldwater is oorlog", heeft dominee Martin Nie- möller, het hoofd van de protestant se kerk in Hessen, tegen een krant in Frankfort gezegd. „Naar mijn me ning betekent Goldwater het einde van een tijdperk, dat gekenmerkt is geweest door hoop op vrede". Volgens dominee Niemöller is de huidige ontwikkeling te vergeliiken met die welke men van 1928 tot 1933 in Duitsland heeft kunnen zien. leisië te beëindigen. „De president en de premier zijn het erover eens dat, hoewel een ferme houding bij zelf- verdeding onmisbaar is, het beter is te prateh dan te vechten", aldus het communiqué. De twee staatslieden bevestigden hun steun aan de zaak van de vrij heid in Laos en Vietnam. WASHINGTON, 23-7. De Ameri kaanse Senaat heeft donderdagavond met 62 tegen 33 stemmen het door president Johnson ingediende wets voorstel betreffende bestrijding van de armoede in de Verenigde Staten aanvaard. Het wetsontwerp voorziet in her scholing onderwijs, leningen andere hulp aan werklozen of mensen met een laag inkomen. Kosten ruim 360 miljoen gulden. Het voorstel, dat een doorn in het cog van senator Gold water is, wordt nu door het Huis van Afgevaardigden in behandeling ge nomen, Goldwater noemde het ont werp „waardeloos en misleidend" in zijn benadering van het armoede- vraagstuk. Zijn verzet was neerge legd in een rapport dat hij als lid van de Senaatscommissie voor ar- beidsaangelegenheden had helpen op stellen. Goldwater, die niet aan het debat deelnam, stemde tegen. Twee amendementen, die op het laatste ogenblik werden aangebracht, maak ten het de democratische afgevaar digden uit het zuiden gemakkelijker hun stem aan het wetsontwerp te geven. SAIGON, 23-7. Volgens de „Sai gon Post" heeft de bevelhebber van de Zuidvietnamese luchtmacht, ge neraal Ngoeyen Cao Ky, „voor de eerste keer toegegeven, dat Zuidviet namese vliegtuigen kleine gevechts groepen neerlaten boven Noordviet- namecs gebied, om daar sabotagc- opdrachten uit te voeren". De generaal had ook gezegd, dat er in Zuid-Vietnam bepaalde eenhe den worden opgeleid voor een even tuele luchtaanval op doelen in Noord- Vietnam. De aanval zou worden on dernomen als de Zuidvietnamese premier het bevel hiertoe gaf. Op de vraag of de tijd volgens hem rijp was voor aanvallen op doelen in Noord-Vietnam, antwoordde de ge neraal bevestigend. Bloembolle» voor het buitenland DEN HAAG, 23-7. Van 1 septem- ber a.s. af mogen particulieren weer geschenkzendingen bloembollen naar familie en vrienden in het buiten land sturen. De pakjes mogen niet zwaarder zijn dan drie kilo en moe ten voor verzending ter inspectie worden aangebeden bij een districts kantoor van de Plantenziéktekundi- gc Dienst. Er mag niet meer dan één pakje per ontvanger worden ge stuurd. Voor de landen buiten Euro pa en de Noord-Europcse landen geldt de regeling tot, 16 november, vnor de overige Europese landen tot 30 november. Van de regeling uit gesloten zijn de Verenigde Staten, Canada, Noorwegen, Oostenrijk en het Zuidelijk Halfrond. De leiders van de Britse bond van postbeambten hebben donderdag de salarisvoorstellen van de regering afgewezen. Negen-en-twintig mensen zijn om het leven gekomen en elf ernstig ge wond, toen in noord-Nigeria de blik sem sloeg in een hut waar een brui loft werd gevierd. Het ongeluk deed zich voor in het emiraat Kotahora. Cubaanse ballingen, die voorra den voor de guerillastrijders aan land brachten, hebben op de noord kust van Cuba strijd geleverd met eenheden van Castro, zo heeft een woordvoerder van de ballingen in Miami meegedeeld. Deze foto toont een ex- 'eh een intérieur van de kerk van de paters van het Heilige Sacrament nabij het Belgische plaatsje Sleihage. Het is wel iswaar een gewaagde struktuur, maar dat het gebouw de aandacht zal trekken is zeker. Toeukoe Rachman: WASHINGTON, 23-7. - President Soekarno van Indonesië is voor ons „wat Hitier vroeger voor Europa was", heeft premier Rachman van Maleisië donderdag tijdens een lunch op de Nationale Persclub in Wash ington gezegd. De Maleisische eerste minister zei dat de Indonesische houding ten op zicht van Maleisië „een verhaal is van geschokt vertrouwen, gebroken beloften, trouweloosheid en bedrog, dat sinds Hitier zonder weerga is". Hij voegde er aan toe dat president Soekarno moet worden tegengehou den voor hij „ons en de rest van zuidoost-Azië blijvende schade kan berokkenen, zoals Hitler in Europa deed". De toenkoe zei dat Indonesië „zeer nauw verbonden" was met dé Sow jet-Unie en dat het zo lang het land Dit nummer bestaat uit 6 pagina's ft Als iemand ergens is ft Sv aangeland ft S Zet hij vaak de brenger WAT ÏEQT DE 61LT Warm Verwachting tot zaterdagavond: Op de meeste plaatsen droog en vrij warm weer met veranderlijke be wolking; zwakke tot matige zuid westelijke wind. 25 juli. Zon op 4.51, onder 20.41. Maan op 21.34, onder 5.14. 26 juli. Zon op 4.52, onder 20.40. Maan op 21.59, onder 6.23. 27 juli. Zon op 4.54, onder 20.38. Maan op 22.21, onder 7.36. Volle maan: 24 juli te 16.58. Laatste kwartier: 1 aug. te 4.29. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 25 juli 26 juli 27 juli 3.50 v.m. 4.29 v.m. 5.04 v.m. 16.06 n.m. 16.43 n.m. 17.14 n.m. BROUWERSHAVEN 25 juli 3.26 v.m. 15.51 n.m. 16.28 n.m. 17.02 n.m. Rembrandt's bestaat aan de Russen verplicht zal blijven. Voorts zei hij dat China In donesië gebruikt als een „willig werktuig" voor verspreiding van de ondermijnende activiteiten en gue rilla in zuidoost-Azië. Goldwater in de Eerste Kamer DEN HAAG, 22-7. Bij de behande ling in de Eerste Kamer van het zo genoemde kernstopverdrag is kritiek uitgeoefend op de kandidatuur van senator Barry Goldwater voor het presidentschap van de Verenigde Staten. Minister Luns (buitenlandse zaken) wilde op deze kritiek niet in gaan en ook het verzoek om het Ne derlandse regeringsstandpunt over deze kandidatuur bekend te maken willigde hij niet in. „De regering be taamt extra soberheid", aldus de be windsman, die deze kandidatuur een interne aangelegenheid van een an der land noemde. 26 juli 4.04 v.m. 27 juli 4.39 v.m. Springtij: 26 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 24-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitloper van een hoge- drukgebied bij de Azoren lag van morgen boven het Engelse Kanaal. Hij bezorgde ons samen met een kleine depressie boven zuid-Zweden een westelijke luchtstroming, waar mee tamelijk vochtige lucht werd aangevoerd. Op de oceaan is donderdag een storing ontstaan, die vanmorgen ten noordwesten van Schotland was aan gekomen. Deze storing nam in bete kenis toe en deed de barometers in Schotland flink dalen. Een tweetal fronten dat bij deze storing behoort, zal in de komende 24 uur over de Britse eilanden naderbij komen. Ten gevolge hiervan neemt de kans op regen zaterdag toe. Aan de voorzijde van de fronten wordt met zuidwes telijke winden zachte lucht naar ons land gevoerd. DEN HAAG. Bij het succes van de gymnasiasten uit Nijmegen en Zuidlaren voegde zich gistermiddag dat van de 18-jarige Nico Francken uit Scheveningen. Hij was geslaagd voor het staatsexamen Alpha, of- schooii hij nog een jaar naar 't Jac. P. Thijsselyceum in Overveen had gemoeten. hondenl guldens-ent R k. herdacht revolutie met parade AMSTERDAM, 23-7. Het Riiks- GJ l 1 NEW YORK. 23-7. Secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de Cyprische regering in een nota, die donderdag werd ge publiceerd, verzocht een einde te maken aan de bewegingsvrijheid van de V.N.-troepen op het eiland. Oe Thant zegt dat het weigeren van toegang aan V.N.-militairen tot de haven van Limassol en de stij gende tendens om V.N.-patrouilles niet in bijzonder gespannen gebieden toe te laten, een schending van de overeenkomst zijn. Oe Thant spreekt in de nota zijn „toenemende bezorgdheid uit om trent bepaalde kwesties, die betrek king hebben op de status en 't func tioneren van de strijdmacht van de Verenigde Naties". Als de V.N.- strijdmacht er niet in slaagt haar mandaat te vervullen „zou dit slechts verslechtering van de reeds kritieke toestand tot gevolg hebben". AMSTERDAM, 23-7. Het Rijks prentenkabinet van het Rijksmuseum te Amsterdam heeft op een Parijse veiling een voorstudie gekocht van Rembrandts honderd guldenprent. De verblijfplaats van deze tekening was sinds 1908 niet meer bekend. Zij zal gedurende enkele weken in het prentenkabinet worden tentoonge steld. Volgens de directie van het Rijks museum is de tekening een belang rijk voorbeeld van Rembrandts werkwijze, omdat eruit blijkt, dat hij voor de hoofdfiguur - in dit ge val de zieke vrouw op de voorgrond - twee verschillende studies maakte, alvorens hij die haar definitieve houding gaf. Vlucht van Duitse psychiater STOCKHOLM. De 36-jarige West duitse psychiater dl'. Elmar Herte- rich, die op eigen houtje een aktie heeft gevoerd tegen leden van de Westduitse rechterlijke macht die tij dens de nazi-periode zich zouden hebben misdragen, heeft in Zweden een arbeidsvergunning aaneevraagd. De aktie van dr. Herterich, tegen wie een arrestatiebevel in West- Duitsland is uitgevaardigd wegens laster tegen leden van de rechterlij ke macht en de burgemeester van Würzburg, heeft reeds geleid tot. de pensionering van een hooggeplaatste rechterlijke ambtenaar en de schor sing van een tweede. Om aan arres tatie te ontkomen week hij uit, eerst naar Londen en daarna naar Zwe den. CAIRO, 23-7. De twaalfde herden king van de revolutie in Egypte, welke president Nasser aan het be wind bracht, werd donderdag ge vierd met een indrukwekkende mi litaire parade in Cairo, in büzjjn van enkele staatshoofden, die hadden deelgenomen aan de deze week in de Egyptische hoofdstad geëindigde topconferentie der Organisatie voor Afrikaanse Eeenheid. Vanaf de officiële tribune sloegen president Nasser en zijn hoge gasten meer dan drie uur lang het voorbij trekken van duizenden manschappen met hun materieel gade, terwijl in de lucht vliegtuigen het hunne tot het machtsvertoon van de Egyptische strijdkrachten bijdroegen. Een belangrijk onderdeel van deze parade was het voorbijtrekken van de pantserafdelingen, in een omvang als tot dusver in Egypte nog nimmer was gezien. Meer dan honderd lichte en zware tanks, waarvan vele van Russische makelij, denderden voor bij, afgewisseld door in Egypte zelf - met behulp van Duitse dèskundi- gen - gebouwde raketten. Russische vliegtuigen Ook van de vliegtuigen, die aan de luchtparade deelnamen, waren er tal loze in de Sowjet-Unie gebouwd, zo wel waar het betrof transportvlieg tuigen als gevechtstoestellen en bom menwerpers. Gemist werd echter het experi mentele gevechtsvliegtuig, dat op hel ogenblik in Egypte wordt gebouwd. Aanvankelijk was aangekondigd, dat dit toestel, dat een snelheid van twee en een half maal die van het geluid moet kunnen bereiken, aan het machtsvertoon zou deelnemen. Omtrent dit vliegtuig verklaarde de opperbevelhebber der Egyptische strijdkrachten, veldmaarschalk Amer dat het „een der sterkste en modern ste ter wereld" is. GEORGETOWN (Brits-Guyana), 23 juli. - Een aantal negers heeft woensdagavond in het nab\j de hoofdstad van Brits-Guyana, Geor getown, gelegen dorp Golden Grove een Indiër doodgeslagen. Acht van hen z(jn door de politie gearresteerd. Een negerin, die woensdag, met acht anderen, gewond werd bij een aanslag, is donderdag in een zieken huis van de stad New Amsterdam overleden. Met haar dood is het aantal per sonen, dat in de afgelopen vijf maan den in Brits-Guyana het leven ver loor bij botsingen tussen negers en Indiërs, tot 157 gestegen. Onder dit aantal zijn vijftien vermisten begre pen, waarvan men vreest dat zij ge dood zijn. De overleden negerin zat met 59 andere mannelijke en vrouwelijke arbeiders in een autobus, die over staven dynamiet reed, welke op de Corentyne-weg, in de omgeving van Georgetown, waren gelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1