CASSIS HERO MOL DE ZIERIKZEESCHE COURANT NIEUWE INCIDENTEN POLITIE EN NEGERS IN NEW YORK Geen invoer van bijbels in Rusland Neem geen risico...verf met Rapport vermogensaanwasdeling kan rol spelen bij komende onderhandelingen De luchtvaart blijft onvoordelig Oud-ambassadeur veroordeeld wegens heroïne-smokkel Duitsland aanvaardt E.E.G.-regelingen De verf met flexabiütrit" wAr tEQT DE 61LT Britse postbeambten opnieuw in staking Nieuw schandaal in Engeland? Volgende week gesprek Er hard-Adzjoebei onweerstaanbaar lekker! GOLDWATER'S POPULARITEIT IN V.S. FLINK GESTEGEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag; 23 juli 196-1 120ste jaargang No. 19619 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, iia 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Xedakteur: M. J. 8ij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Franse jongelui te Zierikzee Na de ernstige onlusten in Harlem NEW YORK, 23-7. Woensdagavond is het in Brooklyn opnieuw tot inci denten gekomen tussen de politie en enkele honderden jonge negers. De politiemannen, die met flessen en stenen werden bekogeld, losten waar schuwingsschoten. Het gebied waar de incidenten zich voordeden, Bedford Stuyvesant geheten, wordt voornamelijk door negers bewoond. Het ligt enkele kilo meters van Harlem, waar zaterdag de eerste gevechten tussen negers en politie plaatsvonden. Nauwelijks enkele uren nadat bur gemeester Wagner van New York op het televisiescherm was verschenen om te waarschuwen dat hij niet zou toestaan dat straatschenders de orde verstoorden, rinkelden de eerste fles sen op de keien en klonken waar schuwingsschoten. De Newyorkse burgemeester meent dat de relletjes zijn ontstaan doordat de jongelui niets omhanden hebben. ATLANTA (Georgia, V.S.), 22-7. Een federale rechtbank te Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, heeft een restaurant en een motel ter plaatse gelast gevolg te geven aan de bepalingen der wet op de burgerrechten. De drie betrokken rechters verwierpen het argument van de advocaten der twee bedrij ven, dat deze wet in strijd is met de Amerikaanse grondwet. De rechterlijke uitspraak wordt echter pas 11 augustus a.s. van kracht, om de twee bedrijven in staat te stellen in hoger beroep te gaan bij het Amerikaanse hoogge rechtshof. Hun advocaten hadden namelijk tevoren te kennen gegeven, dat zij in geval van een rechterlijk bevel tot uitvoering van de wet op de burgerrechten, bij het hof in be roep zouden gaan. „Smetten op nationale geweten" GENEVE, 22-7. Burgemeester Ro bert Wagner van New York ver klaart in een op schrift gestelde rede, die woensdagavond in Genève werd voorgelezen, dat de rassenscheiding en de rassendiscriminatie in de Ver. Staten „smetten op ons nationale ge weten" vormen. De rede werd namens hem aan een diner ter gelegenheid van de inter nationale conferentie over automati sering uitgesproken door de direc teur-generaal van de Internationale MOSKOU, 22-7. - Het Russische Llad „Scvetskaya Belorussiya" heeft zijn lezers gewaarschuwd tegen het invoeren van bijbels en dergelijke „imperialistische propaganda" door buitenlandse toeristen voor christe nen in de Sowjet-Unie. Het blad meldt, dat in de bagage van een Amerikaanse zakenman meer dan honderd bijbels werden aangetroffen, terwijl een, eveneens Amerikaanse, zakenvrouw getracht had 700 anti-Russische en godsdien stige brochures, samengesteld door de Ameiikaanse centrale inlichtin gendienst en het ministerie van bui tenlandse zaken, in te voeren. Der- gel:ike lectuur is „het vlees en bloed van anti-communistische organisa ties, die met de kerk tegen socialis tische landen ageren", aldus het blad daaraan nog toevoegend dat in za ken geen onderscheid wordt gemaakt tussen religieuze en pornografische lectuur. Als voorbeeld noemde het een man. die geprobeerd had 307 ikonen en 155 religieuze hangertjes te importeren, tegelijk met een hoe veelheid postkaarten van schaars geklede Amerikaanse danseressen. Ingezonden mededeling Arbeidsorganisatie, David A. Morse. Wagner annuleerde zijn bezoek aan Genève, omdat zijn aanwezigheid in New York, waar zich de laatste da gen in de negerwijk Harlem ernstige onlusten hebben voorgedaan, drin gend gewenst was. Wagner zegt verder in zijn toe spraak, dat de discriminatie wat New York betreft blijkt uit het feit dat de werkloosheid onder de negers tweemaal zo groot is als onder de blanken en bijna driemaal zo groot in het geval van jonge negers. Maar New York had de weg gewezen naar verbetering van de positie van de negers door zijn wetten tegen discri minatie in huisvesting en werkge legenheid. Wagner geeft echter toe. dat men nog „heel ver" van het punt af is waarop discriminatie zal zijn uitgebannen. UTRECHT, 22-7. Het rapport dat deer een studiecommissie van de drie vakcentralen is uitgebracht over bezitsvorming door vermogensaan vvasdeling zal by de komende onder handelingen tussen werkgevers en werknemers al een rol kunnen spe len. Het moment is daar voor nu, ge zien de spanning op de arbeids markt gecombineerd met het risico van een consumptieve overbeste- ding, bijzonder gunstig. Het rapport zelf is weliswaar in zijn huidige vorm niet „operabel", maar het kan voor elke onderneming of bedrijfs tak vorm krijgen in specifieke en concrete richtlijnen en reglementen. Dit heeft dq voorzitter van de, studiecommissie, de heer A. Kloos, in Utrecht gezegd op een persconfe rentie die was belegd ter introduktie van het rapport. Hij zei ook, dat de vermogensaanwasdeling langzaam zal moeten groeien, en dat de vak centralen geen streefdatum stellen waardoor deze zaak in het gehele bedrijfsleven zal moeten zijn gere aliseerd. We zullen ons niet in de zelfde situatie laten dringen als in dertijd met de werktijdverkorting, aldus de 'heer Kloos. De commissie meent niet, dat het rapport eerst nog uitvoerig moet worden 'besproken in bijvoorbeeld de Stichting van de Arbeid. Ook de winstdelingsregelilngen worden per bedrijfstak en niet op centraal ni veau overeengekomen. In dit ver band merkte de heer Kloos op, dat De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy, heeft het Congres verzocht het huidige immi gratiestelsel, dat gebaseerd is op de contingentering, af te schaffen. Longkankeroperatie op de Deense t.v. KOPENHAGEN, 22-7. De Deense televisie heeft woens dagavond een longkankerope ratie laten zien, waarhij de linkerlong van een man die 30 sigaretten per dag rookte wercl weggenomen. De chirurg wees de kijkers op een stop verfachtige knobbel in het zieke orgaan en zei dat dit een lymfklier was die door drenkt was met sigarettenteer Ook toonde hij zwarte vlek ken op het longoppervlak, waar de teer van binnenuit door het weefsel was gedron gen. De uitzending van de ope ratie duurde 4 minuten en maakte deel uit van een pro gramma van 25 minuten, dat werd geopend en besloten met de melodie „Smoke gets »n your eyes". De chirurg zei dat het nooit te laat is om met reken op te houden. Als men het roken niet kon staken, moesten rokers minstens twee maal per jaar hun longen la ten onderzoeken. een groot aantal van de thans be staande 400 winstdelinigsregelingen in Nederland zo kan worden inge past in 'het door de vakcentralen voorgestelde systeem en dat de ver mogensaanwasdeling het bedrijfs leven dan ook niet als iets totaal nieuws overvalt. Het is wel waar schijnlijk, dat de wetgeving op ver schillende punten zal moeten worden aangepast. V.S. gaan Maleisische militairen opleiden WASHINGTON, 22-7. - President Johnson heeft aangeboden om een aanzienlijk aantal Maleisische mili tairen in de Verenigde Staten op te leiden, zo heeft premier Rachman woensdag in Washington gezegd. De Maleisische premier zei op een persconferentie dat hij het aanbod had aanvaard tijdens een onderhoud met president Johnson over de Indo nesische „confrontatie'-politiek. Premier Rachman had de Ameri kaanse president voorts verzocht re gelingen te treffen voor de aankoop door Maleisië van straalvliegtuigen voor verkennings- en opleidingsdoel einden, grote helikopters voor trans port van militairen en landingsvaar tuigen. STRAATSBURG, 22-7. De lucht vaartsituatie blijft onbevredigend en nog steeds lijden de luchtvaartmaat- schapnijen op de Europese lijnen aanzienlijke verliezen, zo staat in een communiqué dat door de Raad van Europa is uitgegeven na afloop van de bijeenkomst der Europese commissie voor de burgerluchtvaart (C.E.A.C., die van 6 tot 18 juli in Straatsburg is gehouden. ..NEW YORK, 22-7. Een rechtbank in New Yor.k heeft woensdag Sal vador Pardo-Bolland, een 61-jarige voormalige ambassadeur van Mexi co in Bolivia, tot achttien jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens het smokkelen van heroïne ter waaide van 13.5 miljoen dollar naar de Ver. Staten. Hij -kreeg voorts een bf te van 40.000 dollar. De Fransman René Bruohon. die vijf jaar geleden uit de V.S. was gewezen, kreeg 15 jaar en eveneens een boete van 40.000 dollar. Een gelijke boete kreeg een voormalige Uruguese ambtenaar van buiten landse zaken, Juan Carlo Arizta, die voorts tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Rijst, rundvlees en zuivel 'extra speling voor d« doe-het-xeiver Verkrijgbaar bij Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee BONN, 22-7. De Wcstduitse rege ring heeft woensdag besloten ak koord te gaan met de voorlopige overeenstemming die afgelopen vrij dag in Brussel werd bereikt over dc regelingen van. de Europese Econo mische Gemeenschap (E.E.G.) voor rijst, rundvlees en zuivclprodukten, vcor zover deze niet betrekking heb ben op Tilsiter kaas uit Denemarken. De woerdvoerder van de Bondsre gering deelde mede dat West-Duits- land de raad van ministers van de E.E.G. zal verzoeken in zijn vergade ring van de volgende week een Duits Dit nummer bestaat uit 10 pagina's j-9 Het is verbazingswekkend 9; hoe aardig de mensen tegen iemand zijn, wanneer zij we- (J\ (9 ten dat hij weggaat. y) De stormdepressie, die in' ons land vele vakantiegangers het leven zuur heeft gemaakt, heeft ook in Engeland en met name in het graafschap Lancashire danig huisgehouden. Hier een beeld, genomen na het voor bijtrekken van de storm, in de omgeving van Haslingden. tie bespreken. Het T.U.C. besloot woensdag de postbeambten en sorteerders finan ciële steun te geven door het ver strekken van een rentevrije lening van ruim een half miljoen gulden aan hun vakbond. LONDEN, 22-7. De vakbond van het 120.000 man tellende personeel van de Britse posterijen heeft een nationale staking afgekondigd met ingang van zondag „tot nader order". De telegrambestellers zullen daar van uitgezonderd zijn. Het stakings- besluit werd genomen na de afwij zing door de minister van financiën, Reginald Maudling, van een compro mis-voorstel, dat ter tafel was ge bracht door George Woodcock, de secretaris-generaal van het Trades Union Congress. De regering heeft een loonsverhoging van viereneen half procent aangeboden, terwijl het personeel van de posterijen tienen- eenhalf procent eist. Het geschil heeft geleid tot 24-uursstakingen en stiptheidsakties. Er is enorme ach terstand in de behandeling van post stukken ontstaan. Vandaag (donder dag) zal het Britse kabinet de kwes- Ingezonden mededeling LONDEN, 22-7. De direkteur van het Londense dagblad „Daily Mir ror" heeft laten weten, dat hij be reid is documenten, waaronder een foto, te tonen op basis waarvan het blad artikelen heeft gepubliceerd over een schandaal waarbij een lid van het Hogerhuis betrokken is, zo heeft woensdag de Britse minister van binnenlandse zaken, H. Brooke, meegedeeld. Zodra zij over die do cumenten beschikt zal de politie een onderzoek instellen. Noordwestelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Bewolkt met enkele plaatselijke op klaringen en op de meeste plaatsen droog; zwakke tot matige noordwes telijke wind; weinig verandering in temperatuur. 24 juli. Zon op 4.49, onder 20.43. Maan op 21.03, onder 4.10. Volle maan: 24 juli te 16.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 24 juli 3.07 v.m. 15.27 n.m. BROUWERSHAVEN: 24 juli 2.46 v.m. 15.12 n.m. Springtij: 26 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 23-7. Het K.N.M.I. deelt mede: De kleine storing, die dins dagavond langs ons land trok, ligt nu boven zuid-Zweden en verplaatst zich maar heel langzaam. Ook een hogedrukgebied dat ten zuidwesten van Ierland ligt is vrüwel station- nair. Het heeft zich nog wat verder over de Britse eilanden uitgebreid. Tussen beide systemen in waaien noordwestelijke winden, die koele lucht aanvoeren, waarin tamelijk veel bewolking voorkomt. Plaatselijk valt hieruit een enkel buitje, maar er komen ook lokale ooklaringen voor. In deze toestand zal morgen nog niet veel verandering komen, zodat ongeveer hetzelfde weertype moet worden verwacht. Een zwak frontensysteem over Schotland komt dichterbij, maar neemt steeds verder in betekenis af. BRUMMEN. Om ongeveer zeven uur woensdagavond is de 16-jarige dochter van schipper Witjes uit Giesbeek, doordat zij over het touw van de, putemmer struikelde, over boord geslagen en in de IJssel ver dronken. HEERLEN. Staatsmijnen en Pitts burgh Plate Glass zullen in de Ver enigde Staten van Amerika in de plaats Augusta (Georgia) een geza menlijke onderneming stichten voor de produktie van caprolactam als grondstof voor nylon VI garens, ve zels en plastics. BONN, 22-7. Bondskanselier Lud- wig Erhard van West-Duitsland zal de hoofdredakleur van het Russische regeringsblad „Izwestia" en schoon zoon van Sowjet-premier Chroesj- tsjov, Alexei Adzjoebei, de volgende week dinsdag in Bonn voor een on derhoud ontvangen. Naar de Westduitse regerings woordvoerder Von Hase woensdag verder meedeelde, hebben de Russen om dit gesprek verzocht. Met het be sluit van de kanselier om Adzjoebei te ontvangen is een einde gekomen aan langdurig beraad binnen het Westduitse kabinet over deze kwes tie. Adzjoebei brengt een bezoek van twee weken aan West-Duitsland. Volgens politieke kringen in Bonn zal bij het gesprek tussen hem en Erhard wellicht de kwestie van een bezoek van Chroesjtsjov aan de Bondsrepubliek ter spi'ake komen. Professor Erhard heeft verscheidene malen verklaard, dat de Russische leider welkom zal zijn in Bonn. als hij wil komen. Verrassende conclusie publiek opinie-onderzoek voorstel over Tilsiter kaas te bespre ken. Vandaag (donderdag) zal de Duitse staatssecretaris van» landbouw R. Hüttebraukernaar Sardinië vlie gen om over het voorstel van de Bondsregering te spreken met vice- vcorzitter dr. S. L. Mansholt van de E.E.G.-commissie die op het eiland vakantie houdt. West-Duitsland voert ongeveer 14.000 ton Tilsiter kaas per jaar uit Denemarken in; het is van mening dat deze invoer een „traditionele stroom van goederen" is, die in de marktverordeningen van de E.E.G. een bijzonderé behandeling dient te verkrijgen. WASHINGTON, 22-7. - Sedert de republikeinse partyconventie is de populariteit van Goldwater by het Amerikaanse volk aanzieniyk ge stegen. Eén van de grootste Amerikaanse instituten voor publieke opinie had kort voor het begin van de conven tie vastgesteld, dat 74 procent van het Amerikaanse volk voor Johnson was tegen 26 procent voor Gold water. Toen het instituut na de con ventie opnieuw een onderzoek in stelde naar de openbare mening was de verhouding nog slechts 64 tegen 36 procent voor Johnson. Wel is het verschil nog vrij groot, maar de aan zienlijke stijging in populariteit van Goldwater kwam toch als een ver rassing. Een opmerkelijk punt bij de resultaten van het onderzoek was bovendien, dat Johnson zijn meer derheid in het zuiden van de Ver enigde Staten aan Goldwater ver loren bleek te hebben. Johnson's wetsontwerp Inmiddels opende de Amerikaanse Senaat woensdag het debat over pre sident Johnson's wetsontwerp inzake „de oorlog tegen de armoede". Er zijn aanwijzingen dat dit de eeïste kracht proef in het openbaar tussen John son en Goldwater zal worden. Sena tor John Tower uit Texas heeft het wetsontwerp al als „politiek" be stempeld. Goldwater en Tower be hoorden dinsdag tot de onderteke naars van een verklaring, waarin het programma „waardeloze wetgeving" werd genoemd. Senator Goldwater was overigens niet aanwezig, toen j^et debat woensdag begon. De kosten van de programma's ter bestrijding van armoede, uit te voe ren door de gemeenten, zullen vol gens het wetsontwerp voor een groot deel - tot negentig procent - door de federale instellingen worden gedra gen. Het wetsontwerp voorziet ver der in schenkingen cn leningen, le ning-garanties voor kleine bedrijven en de vorming van een jeugdkorps naar het voorbeeld van het vredes- korps, om werkloze jongeren te scho len. Senator Tower zeide woensdag in de Senaat, dat het grootste bezwaar van het wetsontwerp wei de aanstel ling van een federale ambtenaar voor de verdeling van de gelden is. Deze man, zo zei hij, zou de gelden kun nen aanwenden voor politieke doel einden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1