DE ZIERIKZEESCHE COURANT COLDWATER WIL DE BURGERRECHTEN LATEN RUSTEN Johnson over „organisaties van de haat" Het verkeer naar de Haringvlietbrug Franse ambassade in Saigon geplunderd HARINGVLIETBRUG OP ORIGINELE WIJZE GEOPEND BILT Reeds 2 ongelukken op Haringvlietbrug ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 juli 1964 120ste jaargang No. 19618 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, ia 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redókteur: M. J. Bij de Veate, tel. 01110-2938. Uitgave: ^.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Een kwart eeuw „De Wijde wereld Campagne voor <le presidentsverkiezingen CHICAGO, 20-7. - Senator Barry Goldwater denkt erover, president Johnson voor te stellen de kwestie van de burgerrechten buiten de cam pagne voor de presidentsverkiezin gen te houden. „Ik zou niet graag zien, dat woorden van m(j of van iemand die in connectie met m|j staat iets zouden ontketenen", zo zei hij maandag tot verslaggevers tijdens een korte tussenlanding op het vlieg veld van Chicago op weg van Phoe nix naar Washington. Een afspraak met de president om niets te zegen wat de huidige span ning nog zou kunnen doen toenemen, zou volgens hem de dreiging van rassenonlusten tijdens de verkie zingscampagne kunnen verminderen. „Wij moeten de kwestie van de bur gerrechten laten rusten", aldus de senator. „Laten wij de wet (inzake de burgerrechten) een kans geven". Een woordvoerder van het Witte Huis deelde maandagavond mee, dat president Johnson elk formeel voor stel van Goldwater voor overleg in die richting, zeker in ernstige over weging zou nemen. Dreigementen In Chicago deelde Goldwater nog mee, dat de politie fn zijn woon plaats, Phoenix in de staat Arizona, in het afgelopen weekeinde viermaal een telefonische waarschuwing had ontvangen, dat het huis van Gold water zal worden opgeblazen". De woning wordt bewaakt door vier po litiemannen. Overigens zei Gold- JOHNSON CITY (Texas), 20-7. - President Johnson heeft gezegd dat de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië in Nevada een ondergrondse kernproef hebben genomen met een in Engeland vervaardigd kernwapen van geringe kracht. Het is de derde maal in iets meer dan twee jaar dat daar een Brits kernwapen beproefd, is. De proef „werd uitgevoerd bin nen het kader van 't beperkte kern- stcpverdrag van Moskou in augustus 1963", zei Johnson. De Amerikaanse president veroor deelde „de clandestiene organisaties van de haat", die geweld, terreur en mishandeling gebruiken om de ne gers het gebruik van hun grondwet tige rechten te ontzeggen. De fede rale regering zal altijd de plaatselij ke autoriteiten onmiddellijk biistaan bij het handhaven van de orde zo lang het leven en de veiligheid van onze medeburgers in gevaar zijn zei hij. Klaarblijkelijk gaf de president hiermee commentaar op de verkla ring van senator Barry Goldwater bij diens aanvaarding van het repu blikeins kandidaatschap. Een toespe ling makend op sommige commenta ren die zeggen dat een overwinning van Goldwater het gevaar van oor log zal vergroten, zei Johnson „geen enkele verklaring of daad van mijn kant zal gericht zijn op het uitlokken van een oorlog". De president zei aan Goldwater enige maanden geleden geheime ge gevens te hebben aangeboden. Gold water had -dit aanbod afgeslagen. Het is de gewoonte dat dergelijke inlich tingen aan de kandidaat van de op positie worden verstrekt. ROTTERDAM, 20-7. - In de ge meente Barcndrecht loopt het ver keer naar en van de maandagmiddag geopende Haringvlietbrug gesmeerd, aldus de groepscommandant van de rijkspolitie aldaar, adjudant A. G. Baas. De Barendrechtse brug - de „bottleneck" in de verbinding Rot terdam-Haringvlietbrug - kon de drukte gemakkelijk verwerken. De politie is tot nu toe niet onder de indruk gekomen van de hoeveel heid verkeer. Adjudant Baas meende dat ook de bouwvakvakantie invloed op de drukte heeft - normaal pas seren circa 7.000 auto's de gemeente; een groot percentage hiervan ver voert bouwvakkers. In de naaste toe komst zal het aantal te verwerken auto's waarschijnlijk de 15.000 be naderen. Adjudant Baas meende dat pas over een week of drie gezegd kan worden of er een chaotische toestand zal ontstaan als gevolg van de te Overstromingen in Perzië u TEHERAN, 20-7. In het gebied van Sjirza, in het zuiden van Perzië, zijn door overstromingen als gevolg van stortregens volgens de tot dusver ont vangen berichten elf mensen om het leven gekomen. Vijfduizend stuks vee is omgekomen en talrijke huizen zijn verwoest. kleine capaciteit van de wegen naar en van de nieuwe brug. Hij vatte de toestand als volgt sa men: „Wij zijn niet in paniek ge raakt, maar er moet iets gedaan wor den aan de wegen en de kruispun ten". Om op alles voorbereid te zijn heeft hij bij de knelpunten in de verbinding Rotterdam-Goeree zijn manschappen klaar staan om in te grijpen, mochten er opstoppingen voorkomen. Meer misdrijven in V.S. WASHINGTON, 20-7. Het aantal in de Verenigde Staten gepleegde misdrijven was in 1963 tien procent groter dan in 1962, zo is maandag door het F.B.I. bekendgemaakt. De directeur van het F.B.I., J. Ed gar Hoover, deelde mee dat de stij ging van het aantal misdaden ver geleken met de groei van de bevol king, vijf maal zo groot is. Er wer den in 1963 in de Verenigde Staten 2.250.000 ernstige misdrijven ge pleegd. De diefstal van bedragen groter dan 50 dollar steeg met 13 procent, terwijl diefstal van auto's, inbraken en berovingen met respectievelijk 11, 9 en 5 procent toenamen. Het aantal aanrandingen was 6 procent groter dan in 1962 en verkrachtingen en moorden stegen één pi-ocent. DEN HAAG. - Om de ellende in de havenbuurten van de grote Nigeriaanse stad Port Harcourt althans enigszins te verlichten, heb ben Nederlandse zakenlieden, die betrokken zijn by de ontwikkeling van Nigeria, het initiatief genomen tot sociaal werk in deze buurten. Er verkommeren hier tienduizenden mensen, die van het platteland naar de havenstad waren gekomen in de hoop werk te vinden in de opkomende industrie. Er is echter nog lang geen werk, doch bittere armoede. De kerken in Nederland - de Stichting voor Oecumenische Hulp en de Hervormde en de Gereformeerde kerken - steunen dit werk, zo meldt de informatiedienst van de Gereformeerde kerken in Ne derland. Omdat de Nederlanders in Nigeria zelf veel geld bijeen brengen, was naar verhouding betrekkelijk weinig nodig. Besloten is vanuit Nederland een kerkelijk sociaal werk(st)er uit te zenden voor vier jaar. Het Gereformeerde Werelddiaconaat zal dit werk met f 5.000,per jaar steunen. Ook in een ander land hebben Nederlanders die daar wonen een stuk diaconaat opgebouwd, namelijk in Beirut, de hoofdstad van Libanon. Een predikant, ds. Andevveg, kon met hun medewerking een instituut voor doofstomme kinderen stichten. Thans zijn er al 63 kinderen in opgenomen. De kosten zijn zo gestegen, dat het voor de overigens zeer offer vaardige kolonie van Nederlanders* in Beirut niet meer te betalen is. Van hun „moederkerken" in ons land krijgen ze nu hulp. Zowel door de Hervormde kerk als door het Werelddiaconaat van de Gerefor meerde kerken is f 5.000,beschikbaar gesteld voor het christelijk doofstommcncentrum in Libanon. Daarmee is het bestaan van dit instituut voorlopig verzekerd. water dat hij gewoon was een of twee dreigementen van deze aard per week te ontvangen. Nog onrust in Harlem NEW YORK, 20-7. De wanorde lijkheden die zich zaterdagnacht jl. in Harlem, de negerwijk van New York, hebben voorgedaan, hebben aan één persoon (een jeugdige neger betoger) het leven gekost. Voorts werden 55 burgers en politiemannen gewond, terwijl 108 arrestaties wer den verricht. Na de ordeverstoringen moesten in totaal tweehonderd per sonen in ziekenhuizen worden be handeld. Ten slotte werden 37 win kels geplunderd. Maandagavond werd in Chicago een negerinnetje van elf jaar gewond door een revolverschot uit een voor bijrijdende auto waarin zes blanken zaten. Het kind, dat voor het huis van haar ouders stond, kreeg een kogel in een been. WASHINGTON, 20-7. - President Johnson heeft maandag het Ameri kaanse Congres om een toewijzing van dertien miljoen dollar verzocht, ter uitvoering van de bepalingen van de nieuwe wet op de burgerrechten. Hoe vlugger toepassing van de wet een feit zal worden „hoe eerder voor al onze burgers gerechtigheid verze kerd zal zijn", zo verklaarde hij. De gevraagde gelden zijn onder meer bestemd voor de dienst voor de betrekkingen tussen de bevol kingsgroepen, in het leven geroepen om te bemiddelen in rassengeschillen en hulp te verlenen bij het opheffen van de rassenscheiding op scholen. Ook wil men het aantal juristen op het ministerie van justitie vergroten. Kanunnik veroordeelt beginselen Goldwater LONDEN, 20-7. - „De beginselen waarmee senator Goldwater zich tot -p2-esident van de Verenigde Staten wil laten kiezen, zijn fundamenteel onverenigbaar met een christelijk ge weten". Dit heeft kanunnik John Collins zondagochtend in de kathedraal van St. Paul in Londen gezegd. Hij deed een beroep op de aarts bisschop van Canterbury, de paus en andere leiders van christelijke kerken, openlijk en ondubbelzinnig de stellingen van de republikeinse kandidaat aan de kaak te stellen „voordat het te laat is". De kerk - aldus de kanunnik kan niet passief blijven tegenover „deze nieuwe golf van neofascistische mentaliteit". H.M. de Koningin en H.K.H. prinses Beatrix worden op het vliegveld van Grosseto verwelkomd door plaatselijke autoriteiten, terwijl een carabinerie een eresalxiut brengt. Van Grosseto is het nog slechts een korte reis naar Porte Ercole, het vakantieverblijf van de koninklijke familie SAIGON, 20-7. Bij een betoging in Saigon, waaraan naar schatting 200 Zuidvietnamezen deelnamen, is het gebouw van de Franse ambassade geplunderd. De demonstranten sta ken ook een auto in brand. De betogers klommen met ladders over het hek om de ambassade, sloe gen de portier neer en vernielden de ruiten en het meubilair van het ge bouw. De demonstranten verdwenen toen de brandweer arriveerde. In het weekeinde was het Franse oorlogsmonument in Saigon be smeurd. De Franse zaakgelastigde heeft hierover een protest tot de Zuidvietnamese autoriteiten gericht. Toen de betogers de ambassade bestormden schreeuwden zij „weg met De Gaulle". Premier Ngoejen Khan van Zuid- Vietnam wees onlangs neutralisering van Vietnam - een standpunt dat door president De Gaulle wordt ge huldigd - van de hand. Nieuwe brug vormt belangrijke schakel in het rijkswegenplan OOLTGENSPLAAT, 20-7. Het Zuidhollandse eiland Goeree-Overflakkee heeft maandag opgehouden te bestaan, althans: het eiland is geen eiland meer nu maandagmorgen de vaste oeververbinding met de Hoekse Waard (Numansdorp) officieel In gebruik is genomen. De Nederlandse liefdadigheid in de arme landen Het was mr. J. van Aartsen, mi nister van verkeer en waterstaat, die de Haringvlietbrug, met een lengte van ruim 1200 meter - voorlopig de langste brug in ons land - open stelde. „Met het gereedkomen van deze brug is voor de eilandenge meenschap Goeree-Overflakkee en Schouwen-Duiveland een belangrijke mijlpaal bereikt en is een essentiële schakel voltooid, die straks zal pas sen in het toekomstige autowegen net", aldus de bewindsman. Hij wees er in zijn toespraak op, dat voorlopig het voornamelijk de belangen van deze gemeenschappen zijn, die door deze oeververbinding gediend zullen worden. „Zij kunnen er dan ook te recht trots op zijn, dat zij zelve deze brug bevochten hebben". Minister Van Aartsen opende de nieuwe brug op originele wjjze: hij verkocht het eerste tolkaartjc, dal Bas van Dongen het recht gaf de oeververbinding te passeren. De be windsman had hem daarvóór uitge nodigd om „over de brug" te komen. Deze „kaartverkoop" trok enorm veel belangstelling: duizenden had den zich langs de weg en by de brug opgesteld. Daarvóór was een groot aantal ge nodigden bijeen geweest in Numans dorp, waar, in de R.T.M.-remise de betekenis van de nieuwe brug werd geschilderd. De heer P. D. Sie- ling, president-commissaris van de N.V. „Haringvliet", zei onder meer: „Door brug en dam komen de buur- eiianden gelukkig veel dichter bij elkaar, zodat we tenvolle vertrouwen dat we naderhand kunnen zeggen, dat een goede buur beter is dan een verre vriend". De commissaris der koningin, mr. J. Klaasesz, sprak over een ophef fing uit het isolement: „Nedei*land is uit het isolement nu we met Flak- kee verbonden zijn". Minister Van Aartsen herinnerde in zijn toespraak aan het feit, dat jongstleden vrijdag de brug reeds of ficieus was opengesteld. Hij zei de actie van de brugarbeiders zeer te waarderen. De verbindingen In het rijkswegenplan neemt de Haring vlietbrug een belangrijke plaats in. Voor de verbinding van het noorden met het zuidwesten van ons land heeft men via deze brug een nieuwe rijksweg ontworpen, aanr geduid als de Zoomsweg. Deze zal in de toekomst aansluiten aan het kruispunt van de rijkswegen 13 en 14a bij „Ypenburg". Naar het'zuiden voert de weg door westelijk Brabant naar Antwerpen. Ten noorden van de brug en oosten van het dorp Klaaswaal in de Hoeksche Waard, zal een belangrijk deel van het op Rotterdam gerichte verkeer van de Zoomsweg kunnen aftakken. Dit houdt in, dat een nieuwe oeverver binding over de Oude Maas zal moe ten worden gemaakt ter vervanging van de bestaande Barendrechtse brug, die niet meer aan de eisen van de tijd voldoet. Men hoopt deze nieuwe verbinding in 1967 gereed te hebben. Voor het doorgaande ver keer van en naar Zeeland is de af takking ten zuiden van de Haring vlietbrug in ongeveer zuidwestelijke •richting van grote betekenis. Ten noorden van de brug, in de Hoeksche Waard, zijn thans ten be hoeve van een wegaansluiting naai de Haringvlietbrug de volgende ge deelten in uitvoering: het weg vak Dit nummer bestaat uit 8 pagina's w Het oog der afgunst ziet y) >5 Tot eigen leed en pijn os Slechts al het iireemde groot ck (o En al het eigen klein. y) V/AT UQT 01 Noordelijke wind Verwachting tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking 'met voor namelijk in de avond en nacht plaat selijk enkele regen- of onweersbuien en aan de kust mogelijk enkele mist- vlagen; zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. 22 juli. Zon op 4.46, onder 20.45. Maan op 19.36, onder 2.29. 23 juli. Zon op 4.48, onder 20.44. Maan op 20.24, onder 3.15. Volle maan: 24 juli te 16.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 juli 1.38 v.m. 14.05 n.m. 23 juli 2.25 v.m. 14.49 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 juli 1.27 v.m. 13.53 n.m. 23 juli 2.08 v.m. 14.34 n.m. Springtij: 26 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 21-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zwak hogedrukgebied, dat maandag ons land passeerde, strekt zich nu uit van 'het noordelijk ge deelte van de Noordzee tot Polen. Een lagedrukgebied dat uit Spanje afkomstig is, trekt over Frankrijk naar 'het noorden. Tegelijkertijd na dert in ,de hogere luchtlagen uit het westen een trogvormige storing. On der invloed van beide systemen nam de 'bewolking dinsdagmorgen al toe, terwijl boven Frankrijk, Luxem burg en zuidwest Duitsland hier en daar onweer voorkwam. Na het langstrekken van de storingen zal de wind uit noordelijke richting gaan waaien en koelere lucht van de Noordzee aanvoeren. Hierin komt vooral aanvankelijk veel bewolking voor. Het zal daarom woensdag vooral aan de kust koeler zijn dan vandaag. ROTTERDAM. - Maandagmiddag hebben drie geïnterneerden in het Huis van Bewaring in Rotterdam een poging gedaan te ontsnappen. Ze kwamen echter niet ver, namelijk tot het dak van een dienstwoning, die bij het gevangeniscomplex hoort. Haringvlietbrug-Klaaswaal en de af takking Klaaswaal-Rotterdam tot aan provinciale weg 43 onder de ge meente Heinenoord. Beide gedeelten maken deel uit van rijksweg 19. Het eerstgenoemde vak (Haringvliet- brug-Klaaswaal) werd maandagmor gen eveneen door minister Van Aart sen geopend. Nog dit jaar, zo deelde de minister mee, zal de in aanleg zijnde rijksweg naar de Grevelingen- dam op Flakkee gereed komen. Bruginstorting in India BARODA (west-India), 20-7, - In Barodo, in het westen van India, is een 150 meter lange hangende brug ingestort, hetgeèn aan vier personen het leven heeft gekost, terwijl er ze ventig werden gewond. Overbelas ting van de brug als gevolg van de aanwezigheid van teveel personen, heeft tot de instorting geleid. NUMANSDORP, 20-7. Een half uur nadat de Haringvlietbrug officieel was geopend, is reeds het eerste ver keersongeval gebeurd. Het vond aan de Numansdorpse zijde plaats, waar de 55-jarige heer P. H. van D. uit Middelhar nis met zijn bromfiets een 4-jarig meisje aanreed, dat onver wacht de weg overstak. De heer Van D. kwam te vallen en moest met een gebroken been naar een Rotterdams ziekenhuis worden gebracht. Het meisje kwam er met enkele schaaf wonden af. Om half vier gebeurde het eerste ongeluk aan de Flakkese zijde. Daar werd de auto van één van de geno digden, een direkteur van de Neder landse Handelmaatschapn;; aange reden door een personenwagen, waar in een echtpaar uit Den Bommel zat. De bestuurder van deze auto had zich niet gerealiseerd, dat sedert uren de weg ter plaatse een voor- rangsweg was geworden. Hij liep schaafwonden op en zijn vrouw kreeg een shock. De auto van de bankdirekteur werd zwaar bescha digd. Hij zelf kwam met de schrik vrij. Het publiek heeft tot maandag 16.00 uur gratis van de brug gebruik mogen maken. Naar schatting van de politie passeerden tot 16.00 uur 3.000 voetgangers en 2.000 voertui gen. De eerste die tol moest betalen was de heer H. G. den B. uit Dirks- land, die van vakantie uit Frankrijk terugkeerde en nog helemaal van niets wist. ROME. De piloten van de Itali aanse luchtvaartmaatschappij Alita lia zijn een staking begonnen, die zes dagen zal duren. Geen automaten meer KOPENHAGEN, 20-7. De grootste Deense producent van verkoopauto maten heeft bekend gemaakt, de prodvktie van sigaretten-automaten te zullen staken vanwege het ver band tussen longkanker en het ro ken van sigaretten. Directeur Erik Wittenborp van Wiltenborg A'S zei te hebben be sloten dat zijn maatschappij de pro- dokt ie op 1 augustus zal staken om dat hij niet wenst bij te dragen aan een geiuoonledie een gevaar voor de gezondheid was gebleken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1