1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister J. van Aartsen stelde Haringvlietbrug in gebruik Veel bezorgdheid over Zuidoost-Azië Denemarken „zeer ongerust" over concentraties op Cyprus Zwaar onweer na hitte in Europa Margarine duurder Afrikaanse landen tegen de resten van het kolonialisme Besprekingen over Cyprus Protestbetoging voor negerjongen Noodweer - na hitte - teisterde vele delen van Nederland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 juli 1964 120ste jaargang No. 19G17 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Stroom van geslaagden op Seh.-Duiveland Goeree-Overflakkee eiland af „Met het gereedkomen van deze brug is voor de eilandengemeen schap Goeree-Overflakkee en Schou- wen-Duiveland een belangrijke mijl paal bereikt en is een essentiële scha kel voltooid, die straks zal passen in het toekomstige autowegennet", al dus de bewindsman. Hij wees er in zijn toespraak op, dat voorlopig het voornamelijk de belangen van deze gemeenschappen zijn, die door deze oeververbinding gediend zullen worden. „Zij kunnen er dan ook terecht trots op zijn, dat zij zelve deze brug bevochten heb ben". Mr. Van Aartsen herinnerde aan de wordingsgeschiedenis van de ver binding, die Goeree-Overflakkee uit het isolement haalt, en hij wees er op dat uit deze historie o.m. blijk't, hoe de gedachten over de plaats van de brug en de opvattingen over zijn functie in de loop der jaren zijn ge- evolueerd. Dit illustreert, aldus de bewinds man, duidelijk hoe noodzakelijk het is plannen, die nog niet tot uitvoe ring konden worden gebracht, regel matig aan de ontwikkeling der om standigheden te toetsen en aan te passen. Nieuwe wegen Minister Van Aartsen deelde mee, dat het in de bedoeling ligt nog dit jaar het weggedeelte van de brug tot de Stougiesdijk (9 km) dubbelbanig te voltooien met inbegrip van vijf viaducten, negen duikers en een tun nel. Er wordt naar gestreefd de werk zaamheden voor het 11 km lange weg vak tussen de Stougiesdijk en de door Rotterdam aan te leggen nieuwe Vaanweg (met oeververbinding Hei- nenoord) het volgend jaar aan te vangen en zo mogelijk eind 1968 te voltooien. De nieuwe Haringvlietbrug werd gebouwd onder supervisie van de Directie Bruggen van de Rijkswater staat en op kosten van de N.V. Brug- verbinding Haringvliet. De bouw kosten van de brug bedragen 44,5 miljoen gulden, welk bedrag ten dele werd opgebracht door Zuid- Holland en Zeeland en door alle ge meenten van Goeree-Overflakkee en van Schouwen-Duiveland en ten dele werd geleend. De kosten van rente, aflossing, alsmede die van on- derhoud en bediening worden gedekt uit te heffen bruggelden. Als geldgevers treden op enkele grote verzekeringsmaatschappijen en een pensioenfonds. Het Rijk is ver plicht uiterlijk vier jaar na voltooi ing van de weg over de Haringvliet- dam en in elk geval vóór of op 1 juli 1975 de brug tegen boekwaarde over te nemen. OOLTGENSPLAAT, 20-7. Het Zuidhollandse eiland Goeree-Overflakkee heeft vandaag opgehouden te bestaan, althans: het eiland is geen eiland meer nu vanmorgen de vaste oeververbinding met de Hoekse Waard (Nu- mansdorp) officieel in gebruik is genomen. Het was mr. J. van Aartsen, minister van verkeer en waterstaat,, die de Haringvlietbrug, met een lengte van ruim twaalfhonderd meter - voorlopig de langste brug in ons land - openstelde. KOPENHAGEN, 18-7. De Deense regering heeft door middel van haar vertegenwoordiger bg de Verenigde Naties haar „diepe ongerustheid" uit gesproken over de huidige concen tratie van wapens en troepen op Cyprus. Dit heeft de Deense minister van buitenlandse zaken, Per Hakke- rup, bekend gemaakt. India beschuldigt China NEW DELHI, 18-7. De Indische re gering heeft in een npta China ervan beschuldigd dat het in Tibet langs de grens met India een grote troepen macht concentreert. China voert ver der zowel binnen- als buitenlands een propagandacampagne tegen In dia. Het Chinese optreden heeft tot een voortduring van de spanning langs de grens geleid, aldus de nota. Fles contra vliegtuig MOSKOU, 16-7. Een functio naris van de Russische com munistische partij, die een vliegtuig „neerschoot" met een wodka fles nadat het zijn picknick had bedorven door het sproeien van vloeibare kunstmest, heeft zijn baantje verloren en is uit de partij gestoten. Het Russische rege ringsblad „Izwestia"dat ver leden week kritiek leverde op de autoriteiten in het gebied van Tambov, ten zuiden van Moskou, omdat deze de schul dige er met een reprimande hadden laten afkomen, meld de donderdagavond zijn ver wijdering uit de partij. De betrokken functionaris, V. F. Popov, hield een picknick in het open veld toen het vlieg tuig over kwam. Popov werd zo razend toen er wat van de vloeibare kunstmest op zijn maal viel, dat hij een ivodka- fles naar het toestel wierp. Hij had zo goed gemikt, dat de piloot gedwongen washet vliegtuig aan de grond te zet ten. Volgens de „Izwestia" hebben de andere deelnemers aan de picknick een berisping gekregen van de partij en is een van hen zelfs ontslagen als directeur van een paar denfokkerij. De ontschepening van Griekse en Turkse troepen op het eiland geeft de Deense regering argumenten voor het maken van zeker voorbehoud ten aanzien van de gronden voor haar toekomstige deelneming aan de werkzaamheden van de V.N. op Cy prus, aldus de Deense minister. Het Deense V.N.-contingent op Cyprus heeft opdracht gekregen zich gereed te houden voor onmiddellijk vertrek, aldus is uit welingelichte bron vernomen. Deze orders zouden donderdag j.l. uitgegaan zijn en uit gevoerd moeten worden in geval er een open conflict op het eiland uit breekt. HAMBURG, 18-7. Boven Engeland en Frankrijk hebben zaterdag gewel dig zware onweersbuien gewoed, na dat in verscheidene Westeuropese landen, vooral in Italië en Oosten rijk, hitterecords waren geslagen. In Wenen steeg de temperatuur tot boven de 38 graden, in Rome 36 graden in de schaduw. De heetste plaats in Italië was Oristano op Sar dinië, waar het kwik 39 eraden aan wees. Bij zwaar onweer in Londen werd een man door de bliksem gedood. Het werd daar zo aardedonker dat de straatverlichting moest worden aangestoken. In de middaguren trok een zware onweersbui over Parijs, waar de tem peratuur in korte tijd van 34 graden tot 24 graden zakte. Even voor de bui hadden de verzorgers in de Pa- rijse dierentuin grote ijsblokken in het water van de ijsberen gegooid de dieren die het minst van alle tegen de vochtige hitte kunnen. Verwond door projektiel VENRAY, 18-7. De 57-jarige ar beider Van den H. uit Oostrum bij Venray, die voor zijn tuinslang een mondstuk nodig had, wilde hiervoor een projektiel gebruiken dat hij nog uit de oorlog in zijn gereedschappen kist had liggen. Met een hamer en een spijker wilde hij de zijde waar 't slaghoedje zich bevindt, open maken. Met twee opengereten vingers, ver wondingen aan een been en andere verwondingen is de man opgenomen in het Streekziekenhuis te Venray. WASHINGTON. 18-7. De ministers van buitenlandse zaken van Austra lië, Nieuw-Zeeland en de Verenigde Staten, tezamen de Anzusraad vor mend, hebben zaterdag na een bij eenkomst in Washington in een com muniqué hun „ernstige bezorgdheid" geuit over de voortdurende bedrei ging van de vrede in Zuidoost-Azië en de Stille Oceaan door „de agres sieve regeringen van Noord-Vietnam en communistisch China". Zij blijven bereid „nadere concrete stappen" te doen om de agressie te gen de regering van Zuid-Vietnam te keren. Ernstig bezorgd zijn zij te vens over de aanwezigheid en in menging van Noordvietnamese troe pen in Laos. Inzake de Indonesische „confron- Huis van Kennedy wordt monument BROOKLYN, 18-7. Het geboorte huis van wijlen president John F. Kennedy in Brooklyn (Massachu setts) is tot „nationaal historisch monument" verklaard, heeft de Amerikaanse minister van binnen landse zaken zaterdag bekend ge maakt. Het is sinds 1907 het 96ste historische monument. Joseph Kennedy, de vader van John F., ging er in 1914 met zijn vrouw wonen, John F. Kennedy werd er op 29 mei 1917 geboren. tatiepolitiek" tegen Maleisië zegt het communique dat „geen geweld moet worden gebruikt ter schending van de territoriale integriteit van andere landen". Indonesië werd met name genoemd. Muskou nog anti-Bonn MOSKOU. 18-7. De Russische re gering heeft zaterdag verklaard, dat zij de beweringen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frank rijk verwerpt, als zouden haar be schuldigingen jegens West-Duits- lan.d inzake revanchisme en milita risme „ongegrond" zijn. zo meldt het persbureau „Tass". De drie weste lijke mogendheden hadden zich in die zin uitgelaten na de onderteke ning van hel Russisch-Oostduitse verdrag op 12 juni inzake vriend schap, wederzijdse bijstand en sa menwerking. DEN HAAG, 18-7. De Bond van Ned. Margarinefatorikanten deelt mede, dat in overleg met het minis terie van economische zaken met in gang van maandag 20 juli de consu mentenprijs van margarine met één cent per pakje van 250 gram wordt verhoogd. Deze prijsverhoging is noodzakelijk geworden in verband met de stijging van de wereldmarkt prijzen van de grondstoffen, zo wordt ter toelichting medegedeeld. Dit nummer bestaat «it 4 pagina's S Een criticus is vaak als een y) y) man zonder benen, die onder- richt geeft in het hardlopen. 0) LONDEN, 18-7. V.N.-secretaris-ge- neraal Oe Thant en de Griekse pre mier, Papandreoe, vergezeld van zijn minister van buitenlandse zaken, Kostopoelos, zullen deze week in Londen met Britse regeringsleiders, onder wie premier sir Alec Douglas- Home, overleg plegen over de kwes- tie-Cyprus. Oe Thant komt woensdag aan en vertrekt vrijdag naar Rangoon, de hoofdstad van zijn geboorteland Bir ma. De Griekse premier komt van daag (maandag en keert woensdag naar zijn land terug. Premier Inonu van Turkije was eind vorige maand in Londen. Receptie jubileum kardinaal Alfrink UTRECHT, 18-7. Vele geestelijke en wereldlijke gezagsdragers hebben kardinaal Alfrink tijdens een recep tie voor genodigden in het aartsbis schoppelijk museum hulde gebracht bij de herdenking van zijn veertig jarig priesterfeest en zijn twaalfen- halfjarig bisschopsjubileum. Als ge schenk van de katholieken uit het aartsbisdom werd de kardinaal een bedrag van 90 a 100.000 gulden aan geboden. Kardinaal Alfrink heeft beslist dat dit geld zal worden ge bruikt om steun te geven aan leken- aktiviteiten in de missie. Teleurstellende vangst Walvisvaart N.V. AMSTERDAM, 17-7. - De direktie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart N.V. deelt mede, dat in het op 30 juni 1964 geëindigde boekjaar 1963-1964, ondanks de te leurstellende vangst, een bescheiden exploitatiesaldo is behaald, dat op grond van voorlopige cijfers op on geveer f 500.000.wordt geraamd, hetgeen voor afschrijvingen beschik baar is. Voorts deelt de direktie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart mede, dat de achteruit gang van de vangstcijfers, die enkele jaren geleden is ingetreden, aanlei ding is geweest tot het bestuderen van de vraag of het wenselijk is aan het materiaal een andere bestem ming te geven. Onderhandelingen betreffende de overdracht van een gedeelte van de activa zijn in een vergevoi'derd stadium. CAIRO, 18-7. - Op de Afrikaanse topconferentie in Cairo, waaraan 33 landen deelnemen, heeft premier Jomo Kenjatta van Kenia zaterdag aangedrongen op een boycot van Zuid-Afrika door de olieproduce rende landen. De kwestie-Zuid-Afrika is volgens hem een van de ernstigste vraag stukken waarmee de Afrikaanse lan den te maken hebben. De toeneming van het aantal gewapende troepen daar vormt een bedreiging voor de onafhankelijke staten. Kenjatta ver klaarde voorts, dat het Afrikaanse continent niet vrij kan zijn zolang Zuid-Rhodesië, Angola en Mozam bique onder buitenlandse overheer sing staan. „Wij moeten onze in spanningen verdubbelen om de laat ste overblijfselen van het kolonialis me in Afrika op te ruimen", zo zei hij. Ook de premier van Nigeria, Sir Aboebakar Tafawa Balewa, sprak zijn grote bezorgdheid uit over de toestand in Zuid-Afrika. Hij ver klaarde te hopen dat op deze bijeen komst tot stappen zou worden beslo ten om het recht in Zuid-Afrika te herstellen. Zuid-Afrika en Portugal Waren volgens hem de zwarte scha pen geworden van de internationale gemeenschap. Keizer Haile Selassie van Ethiopië veroordeelde eveneens „de onder drukking in Angola, Mozambique, Zuid-Rhodesië en Zuid-Afrika". NEW YORK, 18-7. Ongeveer vijf enzeventig studenten, voor het me rendeel negers, hebben in New York betoogd op de plaats waar de 15-ja- rige negerjongen James Powell door een politieagent werd gedood, die hij met een mes had aangevallen. Met wit krijt was de plaats aangegeven, waar het lijk van de jongen had ge legen. De politie, die het oog hield op. de protestmars, hoefde niet in aktie te komen. De betogers eisten onder meer „bescherming tegen onze beschermers". WARMER Verwachting tot dinsdagavond; In de nacht hier en daar mist; mor gen overdag overwegend zonnig weer maar later een kans op enkele lo kale onweersbuien; zwakke tot ma tige wind uit oostelijke richtingen; warmer. 21 juli. Zon op 4.45, onder 20.47. Maan op 18.40, onder 1.52. Volle maan; 24 juli te 16.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 juli 0.41 v.m. 13.15 n.m. BROUWERSHAVEN: 21 juli 0.35 v.m. 13.06 n.m. Springtij; 26 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Nadat zaterdagavond een kou front vergezeld van onweer, zware windstoten en plaatselijk ook veel regen gepasseerd was, breidde een rug van hoge luchtdruk zich van het zuidwesten uit over onze omgeving uit. Inmiddels is echter een nieuw stcringsgebied op de Oceaan Ierland genaderd, terwijl in Frankrijk de luchtdruk weer is gaan dalen op de nadering van een volgende warmte- storing uit Spanje. De storingen zul len zich komend etmaal in noord oostelijke richting over west-Europa gaan verplaatsen, waarbij het aan vankelijk warmer wordt bij naar oostelijke richtingen draaiende win den. Met het naderbij komen van de warmtestoring uit Spanje neemt in ons land de kans op onweer geleide lijk toe. De 25-jarige Belg Raymond Rou- sel is er in geslaagd Het Kanaal over te zwemmen. Vijftien uur en dei-tien minuten nadat hij bij Kaap Griz Nez in zee was gegaan, stapte hij in Do ver aan land. Het was Rousels derde poging Het Kanaal over te zwem men. Mengsel van narigheid en ongelukken DEN HAAG, 19-7. Tijdens nood- weer is zaterdagavond de 28-jarige gehuwde C. van O. uit Druten op de Maasdgk in het Gelderse Alphen door de, bliksem gedood. Mevrouw D. uit Brussel verdronk in de Oos- terschelde, nadat het jacht, waarop zij veer, was omgeslagen. In Vaas- sen, Nieuwenhoorn, Beemster en in Haamstede werden boerdergen door het hemelvuur verwoest. In de Zuid- Hollandse en Zeeuwse wateren kwa men vele kleinere schepen in nood, waarvan er enkele kapseisden. Het noodweer bewoog zich in noord-noordoostelijke richting over ons land met een snelheid Van on geveer 55 kilorrteter per uur. Het richtte veel schade aan en nam gaandeweg in kracht af. Vele bomen ontwoi telden. Het verkeer stagneer de. Gebouwen kregen storm- en wa terschade. Honderden t.v.-antennes hielden geen stand. Politie en brand weren kregen het razend druk. Tal rijke kampeerders zagen hun tenten de lucht in zwieoen. In west-Bra bant viel de elektriciteitvoorziening uit. Zuidwest-Nederland was het zwaarst getroffen gebied. Onweersbuien op een hoogte' van twaalf tot dertien kilometer werden boven ons land vergezeld door een rolwolk, voornamelijk aan de voor zijde van het buienveld. Veel koude lucht stortte als het ware naar be neden. De temperatuur daalde in kerte tijd acht graden. Er zijn wind stoten gemeten van meer dan hon derd kilometer per uur. Een enorme hoeveelheid regen viel er: op de ei landen plaatselijk veertig millimeter. Het gemiddelde voor ons land in de maand juli bedraagt rond tachtig millimeter. Om kwart over zeven sloeg op de Oosterschelde het jacht van de heer D. uit Brussel om. Hg en zgn twee vrienden werden opgepikt door een patrouilleboot van de rijkspolitie te water. De vierde opvarende werd vermist. Op de Westerschelde sloeg' een jacht om, dat vervolgens zonk. De vier opvarenden, allen Belgen, kon den worden gered. Zij werden het haventje van Perkpolder (Zeeuws- Vlaanderen) binnengebracht. Sportvissers in nood Ter hoogte van de Wouwse Plan tage kwamen op het water nog eens vier, Belgen, sportvissers, in nood. Zij wisten zich op een zandplaat in de Oosterschelde in veiligheid te stellen en werden vervolgens met een bootje opgehaald en in Bergen op Zoom aan wal gebracht. Mosselkotters uit Yerseke zochten en vonden twee Antwerpse sport vissers met hun scheepje in moei lijkheden en doodsangsten. Ook zij werden gered. In de Krammer strandde een En gels jacht. De drie opvarenden wer den door een racebootje van boord gehaald en ongedeerd in Steenber gen aan land gezet Het jacht werd door een vrachtvaarder aangetrof fen, die het naar Dinleloord bracht. In de haven van Moerdijk sloeg een ander Engels plezierbootje om, waarvan de drie opvarenden zich konden redden. In het Volkerrak raakte de veer boot „Gorinchem 5" aan de grond. Onder de ongeveer 200 passagiers brak paniek uit. De kapitein van de boot wist de gemoederen tot rust te brengen. Bij opkomend tij kwam de bcot vrij en kon worden doorgeva ren naar Ooltgensplaat. In Rotterdam moest de rivierpoli tie enkele losgeslagen binnenschepen naar hun ligplaats terug brengen. Bomen en dakpannen Uit tal van plaatsen kwamen mel dingen binnen, dat bomen niet tegen het geweld waren opgewassen, pan nen van de daken waaiden, en stra ten onder water stonden. Masten van het elektriciteitsnet van de P.N.E.M. in west-Brabant woeien om. Extra-ploegen van de storingsdienst moesten worden in geschakeld om de stroomvoorziening weer overal op gang te brengen. In Dinteloord stonden de straten blank, evenals in Den Haag, waar de politie een viaduct voor het ver keer afsloot, omdat er meer dan een halve meter water in bleef staan. Water stroomde in Rotterdam en Den Haag vele kelders binnen, Ier- wijl in de lagere stadsgedeelten van Rotterdam ook woningen onderlie pen. De blikseminslag veroorzaakte branden en brandjes. Een duinbrand in Den Haag werd door de regen ge blust. De brandweren konden weinig uitrichten tegen de laaiende gloed, die boerderijen met hooioogst ver- teerden, zoals in Vaassen, waar de schade op f 150.000,Werd geraamd, in Nieuwenhoorn (f 130.000,in Beemster waardoor ook twee gezin nen dakloos werden, en in Haam slede (f 20.000,— De windstoten teisterden vele kampeerplaatsen zoals Katjeskel der" in Oosterhout, „Liesbosch" bij Breda, „Dellewal" op Terschelling, en die bij Oostvoorne. Kampeerders, wier dak boven hun hoofden was weggewaaid, zochten onderdak In kampeerhuisjes, kampschuren, kan tines e.d.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1