DE ZIERIKZEESCHE COURANT GOLDWATER NIET BANG OM GEWELD TE GEBRUIKEN Beroep Oe Thant op Cyprus en Turkije Stakingen in Italië Misdaad in Londen bereikte hoogtepunt r 'f Tli 1 >r' J SSK/ V r ou wenverleider gearresteerd Prins Bernhard reikte vaandel uit aan de Marine-luchtvaartdienst LANDBOUWMINISTERS E.E.G. VOORWAARDELIJK EENS Vier kinderen bij zwemmen verdronken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 juli» 1961 12Uste jaargang No. 19G16 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, na 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: M.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Voorlichtingscentrum op Oostkop Grevelingendam „Extremisme geen ondeugd bij verdediging van de vrijheid" SAN FRANCISCO, 17-7. In de rede voor de conventie der republi keinse partü. waarmede senator Bar ry Goldwater donderdagavond z(jn kandidatuur voor het presidentschap officiëel aanvaardde, heeft hij zfjn absolute vertrouwen uitgesproken in een republikeinse overwinning by dt november-verkiezingen. „Ver eend en vastberaden zullen wfj voor waarts gaan", aldus de senator. O.m. wijzend op de Berlijnse muur Laos, Zuid-Vietnam en Cuba be toogde hij, dat de democratische re gering „die wij nu zullen vervan gen" overal nederlagen heeft gele den. Vervolgens kantte hij zich in felle bewoordingen tegen concentra tie van bevoegdheden, die volgens hem in handen van het volk dienen te blijven. Verder gaand zei hij, dat alleen de sterken in staat zijn de vrede te be waren. In dit verband herinnerde hij er aan, dat de regering-Eisen- hower destijds niet geaarzeld had de vrede te bewaren door in Straat Formosa en in Libanon geweld te gebruiken. Goldwater beschuldigde de Ame rikaanse minister van defensie ervan het volk te bedriegen en om de tuin tt leiden wat betreft de strijd in Zuid-Vietnam, terwijl htf de rege ring van president Johnson voor de voeten wierp altijd bereid te zijn naar een compromis met de commu nisten te zoeken. Als doel der republikeinse partij noemde Goldwater het scheppen van een atlantische gemeenschap, waar in geheel Europa verenigd en vrij zal zijn en Noord- en Zuid-Amerika onder een vooruitstrevend bewind zullen gaan. Bij de verdediging van de vrijheid is extremisme geen ondeugd, terwijl bij het streven naar rechtvaardig heid gematigdheid geen deugd is, al dus nog een uitspraak van de sena tor uit Arizona. Reacties MOSKOU, 16-7. De New Yorkse correspondent van de „Prawda" neemt het program dat door de re publikeinse conventie' is aangeno men „het meest reactionaire, oor logszuchtige en avonturistische ver- kiezingspregram van de Amerikaan se geschiedenis". In Engeland beschouwt men de benoeming van Barry Goldwater tot republikeins kandidaat voor het pre sidentschap als slecht nieuws. Vanaf het moment, dat Goldwater genoemd werd als serieus mededin ger naar de positie van kandidaat, is er in de Britse pers geen woord van een overwinning van de sena tor uit Arizona. In particuliere ge sprekken hebben de Labourleiders zowel als de leiders van de conser vatieve partij hetzelfde geluid laten horen als men hun mening vroeg ever Goldwater. De mogelijkheid van een over winning van de sena tor uit Arizona bij de komende pre sidentsverkiezingen werd door hen „een echte nachtmerrie" genoemd. Het conservatieve Deense blad „B. T.", meent, dat „Goldwaters overwinning op een akelige manier de opmerking van de Gaulle onder streept, dat men Amerika niet kan vertrouwen omdat men niet kan we ten wie president wordt". Goldwa ters agressieve anti-communistische politiek, aldus het blad, zal een kloof tussen Amerika en Europa doen ont staan die zo breed is als do Atlan tische Oceaan. Het Poolse blad „Slowo Powszedh- na" schrijft, dat Goldwaters succes hoofdzakelijk te danken is aan het feit, dat hij appeleert aan die gees ten die bang zijn voor veranderin gen, dat wil zeggen aan conservatie ve geesten van het klassieke type. „France Soir" ziet in de benoeming van Goldwater" een stap terug, die communisten die twijfelen aan de geest van ontspanning in de V.S. en Europeanen die geen vertrouwen hebben in de saamhorigheid van Amerika en Europa, nieuwe argu menten zal verschaffen". NEW YORK, 16-7. Secretaris-ge neraal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft een beroep gedaan op Cyprus, Griekenland en Turkije om „onmiddellijk" een einde te maken aan het opcenhopen van wapens op Cyprus, teneinde een groot conflict te vermijden. Volgens Oe Thant zijn £r bijna dagelijks berichten over aanvoer van wapens. Het beroep van Oe Thant is ook gericht tot de Turks-Cpriotische lei der en vice-president van Cyprus, dr. Fazil Koetsjoek. De Griekse minister van buiten landse zaken, Stavros Costopoelos, heeft donderdagavond verklaard, dat er buiten het op Cyprus krach- ROME, 17-7. De piloten van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia hebben bekend gemaakt, dat zij een staking van zes dagen zijn begonnen., die donderdagavond is in gegaan. De Italiaanse kranten verschijnen vier dagen niet, in verband met een staking van typografen. Op 19 juli worden er wisselstakin gen van twee uur door spoorweg personeel gehouden. LONDEN, 16-7. De misdaad be reikte in 1963 in Londen een hoog tepunt. De politie verrichtte bijna 46.000 arrestaties, hetgeen éen re cord is. Er werden 229.100 misdrijven ge pleegd, 'hetgeen zeven procent meel is dan in 1962. Bijna een vierde ge deelte 'hiervan werd opgehelderd, hetgeen iets minder is dan in 1962 het geval was. Er werden voorts 198.000 verkeers overtredingen ter kennis van de po litie gebracht. jèi ^3# 4 J jpmmmmmmmm tens de bestaande verdragen gele gerde contingent Griekse troepen geen andere Griekse troepen zijn. Wel waren er op 65 km. afstand van het eiland minstens 2 divisies Turkse troepen gestationeerd als mede luchtstrijdkrachten en lan dingstroepen, terwijl Griekenland tien maal zo ver van Cyprus ver wijderd is. LIMA, 16-7. De 21-jarige tim merman Basilio Huallpa Nin, een in woner van de Peruviaanse plaats Cuzoco, is gearresteerd op beschul diging van het verleiden van ten minste 23 meisjes van beneden de zestien. Vier der verleide meisjes ver- Wachten een kind. De moeder van een van haar heeft Nin bij de po litie aangegeven. Nin heeft geduren de een zekere periode met acht vrouwen samengeleefd. Hij heeft •vijftien der door hem verleide meisjes ten huwelijk gevraagd. De meeste meisjes werkten, even als Nin, op een kousenfabriek. De moeder van enkele verleide meisjes poogden Nin aan te vallen, toen hij uit een aantal andere man nen als de gezochte verleider werd aangewezen. Nabij Bartica, in Brits Guyana, zijn woensdag minstens zes mensen omgekomen, toen de bliksem in een steengroeve een lading dynamiet trof. Het bestuur van het Joodse we reldcongres heeft in een resolutie gepleit voor rechtstreekse Russisch- Joodse besprekingen over het vraag stuk van de Joodse gemeenschap in de Sowjet-Unie. Vice-premier Anastas Mikojan (rechts) is aangeioezen als opvolger van president Leonid Brezjnev van de Sowjet-Unie. DEN HAAG, 17-7. Z.K.H. de prins der Nederlanden is heden (vrjjdag)- cchtend per helikopter op het vlieg kamp Valkenburg aangekomen om daar later op deze morgen het vaan del uit te reiken dat bij Koninklijk Besluit van 18 augustus 1962 aan de Marineluchtvaartdienst is toegekend. De prins verrichte deze uitreiking uit naam van H.M. de koningin, die dinsdag j.l. het aan de onderzee dienst van de Koninklijke Marine toegekende vaandel heeft uitgereikt. De prins overhandigde het vaandel aan de M.L.D. mede gezien de vele banden die hij gedui'ende een lange reeks van jaren met de militaire luchtvaart heeft. Z.K.H. de prins der Nederlanden ai-riveerde in gezelschap van luite- nant-generaal-vlieger H. Schaper, de adjudant-generaal van H.M. de ko ningin en chef van haar militaire huis, en van luitenant-ter-zee-vlie ger eerste klasse G. Pauli, adjudant van de prins. De prins en zijn gezelschap wer den op de helikopterlandingsplaats begroet door de commissaris der ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de burgemeesters van de om het vliegkamp liggende gemeenten Valkenburg, Katwijk en Wassenaar, door de commandant zeemacht Nederland, vice-admiraal mr. A. N. de Vos van Steenwij k, en de commandant Marineluchtvaart dienst Nederland, kapitein-ter-zee vlieger J. C. Petschi. Laatstgenoem de had juist een week eerder het commando overgenomen van kapi- tein-ter-zee-vlieger B. Sjerp. Omstreeks elf uur kwam dit ge hele gezelschap aan op het platform van het vliegkamp. Een Australische expeditie van vijf leden heeft als eerste op 29 juni de ongeveer 21.000 meter hoge (berg top Mom'hi Sar in de Kara'korum be klommen. De ministers van buitenlandse zaken en de Westeuropese Unie, waarvan de zes E.E.G.-landen en Engeland lid zijn, zijn donderdag in Parijs besprekingen begonnen, die twee dagen zullen duren. Onder leiding van Lou van Rees hijsen (v.l.n.r.) Trea Dobbs, Willeke Albert!, Rita Hovink, Shirley en Ilonka BUuska de Nederlandse vlag op het Casino in Knokke. BRUSSEL, 17-7. Van de regering van de Duitse bondsrepubliek hangt het thans af, of de gemeenschappe lijke markt voor zuivelprodukten op 1 november van dit jaar van krdcht zal worden. Dit is het uiteindelijke resultaat van een nieuwe nachtelijke vergadering van de ministers van landbouw van de zes landen van de Europese Economische Gemeenschap De nog resterende regelingen, die metsten worden getroffen om de zuivelverordening te kunnen gaan toepassen, zijn door vyf E.E.G.-lan den goedgekeurd. De Duitse staatssecretaris van landbouw, Hüttebrauker, verklaarde echter heden (vrijdag)ochtend om drie uur, na bijna negen uur verga deren. eei'st zijn regering te moeten raadplegen. Indien het Duitse antwoord posi tief is zal niet alleen de verordening voor zuivel op 1 november gaan werken, maar zal reeds op 1 sep tember die voor rijst van kracht worden en eveneens op 1 november die voor rundvlees. „Marathon" Voorwaarde was daarvoor de Ne derlandse eis, dat overeenstemming zou worden bereikt over de nog openstaande drie uitvoeringsbeslui ten, die de toepassing van het zui- velreglement mogelijk moeten ma ken. Daartoe begon deze week dins dag in Brussel een „kleine mara thon", waarop de ministers van landbouw de eerste twee dagen de uitermate technische kwesties van alle kanten bespraken, waarna don derdagmiddag de eindronde begon. De inzet was daarbij een „package deal", opgesteld door de Europese commissie, waarin alle vraagstuk ken een oplossing hadden gevonden. In de loop van de avond bleek een definitief akkoord in zicht, vooral ook omdat een Nederlandse eis over de invoer van Surinaamse rijst was ingewilligd. De ministerraad van de „zes" strandde eohter op een Duits bezwaar, dat „geen voldoende reke ning werd gehouden met de belan gen van derde landen". Compromis Na afloop van de langdurige be sprekingen zei minister mr. B. Bies heuvel, dat ihet 'bereikte compromis hem weliswaar niet in alle opzichten tevreden stelde, maar 'dat het de weg opent voor 'het inwerking treden van de zuivelverordening op 1 no vember van dit jaar. De afschaffing van contingenten in 'het handelsver keer in zuivelprodukten wordt daar mee in de hand gewerkt, de andere beschermingen aan de grens zullen geleidelijk worden afgebroken en in steeds toenemende mate zuilen een gedeelte van de kosten voor het zui velbeleid in Nederland gemeen schappelijk door de „zes" worden gedragen. Wat dit laatste betreft is in Brussel een ruwe schatting ge maakt, volgens welke - bij voor waarden zoals 'die het afgelopen melkjaar 'hebben gegolden - Nederland ruim 190 van de meer dan 350 miljoen gulden, die jaarlijks aan 'het zuivelbeleid worden besteed, uit 'het gemeen schappelijke fonds in Brussel zou kunnen terugvorderen. ZALTBOMMKL, 11-7. Donderdag middag is in het Sportfondsenbad te Zaltbommcl de 9-jarige Adèle van Dam verdronken. Het meisje werd gevonden in het kinderbad met één been vasbgezo- gen in een afvoerbuis, die was aan gesloten op een pomp. Direct wer den pogingen ondernomen het been uit de buis te bevrijden maar dit lukte niet door de grote zuigkracht van de pomp. Ook toen deze was uit geschakeld duurde het nog enige tijd voor het meisje 'boven water kon Worden gebracht. Vanaf het moment dat het kind werd ontdekt totdat een arts arriveerde, is mond-op-mond beademing toegepast. De dokter kon slechts de dood constateren. Direct na het ongeluk werd het bad geslo ten. Vooralsnog moet het ongeval worden toegeschreven aan een onge lukkige samenloop van omstandig heden. In de rivier dc Waal bij Heilouw zijn donderdagmiddag twee 16-jarige jongens verdronken. Het zijn de ulo leerlingen Jan Willem van Horssen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Geef ieder menselijk wezen 9) (6 elk recht dat g\j voor uzelf 7) y) opeist. Verspreid onweer Verwachting tot zaterdagavond: Warm weer en tijdelijk meer bewol king en enkele verspreid voorko mende onweersbuien; overwegend zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen, aan dé kust in hoofdzaak van zee. 18 juli. Zon op 4.41, onder 20.50. Maan op 15.24, onder 0.39. 19 juli. Zon op 4.43, onder 20.49. Maan op 16.32, onder 0.59. 20 juli. Zon op 4.44, onder 20.48. Maan op 17.38, onder 1.22. Volle maan: 24 juli te 16.58. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 juli 10.04 v.m. 22.24 n.m. 19 juli 11.11 v.m. 23.34 n.m. 20 juli 12.19 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 18 juli 9.58 v.m. 22.26 n.m. 19 juli 20 juli Doodtij: 18 juli, 11.05 v.m. 12.11 n.m. 23.32 n.m. n.m. en zijn buurjongen Henk van Hors sen. Beide jongens die niet 'konden zwemmen, waren in 'het water toen omstanders merkten dat er iets niet in orde was. Aanvankelijk meende men dat de jongens gekheid maak ten. Maar toen men te hulp wilde komen waren ze beiden reeds in de diepte verdwenen. Inwoners uit Heilouw gingen direct dreggen. Om half zes werd de eerste jongen ge borgen, een uur later zijn buurjon gen. Het ongeluk gebeurde slechts enkele meters uit de wal. MAASSLUIS, 16-7. De 14-jarige jongen Hadde van der Mijde uit Rozenburg is in het Brielse meer verdronken. De jongen kon niet zwemmen en ging buiten het afge bakende gedeelte van 'het zwembad in het Brielse meer. Omstreeks 'half drie miste een vriendje hem, waarna de rijkspolitie van Rozenburg en de rijkspolitie te water de omgeving van het zwembad afzochten. Omstreeks ha'lf vijf is de jongen levenloos boven water ge haald. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 17-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het hogedrukgebied dat het weer in ons land beheerst, is bpven de Noordzee aangekomen met een luchtdruk in het centrum van onge veer 1028 mb. Het trekt nu langzaam in noordoostelijke richting. Boven Frankrijk is bij Bretagne een kleine warmtestoring tot ontwikkeling ge komen, met een onweershaard die de komende nacht Nederland zal be reiken. Achter de storing gaat de wind van zee waaien en treedt een tijdelijke afkoeling op, maar het temperatuurniveau herstelt zich daar na weer. In verband hiermee wordt de komende dertig uur onweer ver wacht, morgen overdag echter ook zonnige perioden. Aanvankelijk zal de wind zuidoostelijk zijn maar daar na, met afkoeling draaien naar wes telijke richtingen. NIJMEGEN. Het comité 'huwe lijksgeschenk prinses Irene 'heeft in totaal een bedrag van f 51.649.31 bij eengebracht, zo is op een slotverga dering meegedeeld. Het comité be schouwt de actie als zeer geslaagd. Het Westduitse kabinet heeft eenstemmig besloten de bestaande Frans-Duitse instellingen te gebrui ken in het belang van een grotere politieke samenwerking tussen de zes E.E.G.-landen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1