Het gemenebest de heeft storm doorstaan Vakbonden pleiten voor afschaffing van gemeenteclassificatie Verslag tweede kwartaal waterleiding maatschappij „S.-D." ZIERIKZEESCUE NIEUWSBODE Donderdag 16 juli 1961 No. 19615 DODELIJKE ONCELUKKEN LLST. In Elden in de gemeente Eist is de 60-jarige J. Daamen, wo nende te Elden, op zijn bromfiets op de Rijksweg-West aangereden door een tegemoetkomende vrachtauto en op slag gedood. De man vervoerde vishengels op zijn fiets en is waar schijnlijk aan het slingeren geraakt. GRONINGEN. In de ouderdom van 84 jaar is in het ziekenhuis te Groningen overleden aan de gevol gen van een verkeersongeval, dat hem was overkomen, ds. F. Smid, emeritus predikant van de Neder landse Hervormde Kerk. BEEK EN DONK. De 38-jarige ongehuwde fotograaf J. van Rijswijk uit Beek en Donk is in het Lamber- tusziekenhuis in Helmond bezweken aan de verwondingen, die hij bij een auto-ongeluk had opgelopen. ELST. In het doip Lent in de ge meente Eist kwam de 79-jarige W. J. B. Jacobs op de Griftdiik-Noord met zijn fiets zo ongelukkig te val len, dat hij ter plaatse overleed. HOOGEZAND. De 51-jarige me vrouw ten Gate uit Zuidbroek is in Martensbroek bij een verkeersonge luk omgekomen. Zij werd op een bromfiets aangereden door een truck met oplegger. Haar echtgenoot, de 51-jarige heer B. ten Cate, die de bromfiets bestuurde, liep ernstige verwondingen op. JUTPHAAS. De 50-jarige mevr. M. van den Hoeven-Baars uit Jut- phaas is door een vrachtauto over leden en om het leven gekomen. Zij was met de fiets op weg naar Utrecht en kwam bij een inhaal manoeuvre even in aanraking met 'n bromfietser, waardoor zij ot> de ver keersweg ten val kwam. Met haar hoofd kwam zij terecht onder de achterwielen van een truck. Sclieepvaartberichten Esso Amsterdam (t.), 14-7 van Punto La Cruz naar Portland (Maine). DRUMMEN. Tijdens graafwerk zaamheden bij ihet verbouwen van een oude woning in de buurtschap Leuvenheim (gemeente Brummen) zijn onder eon vloer resten van een menselijk geraamte gevonden. Kin deren hebben de beenderen mee naar school genomen en aan hun onderwijzer gegeven. De rijkspolitie zal een onderzoek instellen. Ingezonden mededeling Ingezonden mededeling voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) BLIK DOOR HET WERELD Molie in Vlissingse raad De Gemenebestconferentie in Lon den is zoals doorgaans vrij rustig verlopen. Het merkwaardige instituut dat zonder reglementen of wat ook een heterogeen gezelschap staten toch merkwaardig vast bindt, bleef bewaard en de leden zijn daar blij om; terecht want deze opvolger in vrijheid van een koloniaal sys teem is zeker een waardevol stuk internationale samenwerking. Dat het Gemenebest ook dit keer niet door ruzie uit elkaar is gevallen, was niet zo vanzelfsprekend als vroeger. Zuid-Rhodesië was het tere punt. Wat daar gebeurt dat premier Ian Smith met een blanke minder heidsregering het land bestuurt behaagt de vrijgeworden Afrikaanse staten geenszins en met steun van andere vrijgeworden Britse koloniën in Azië betoogden zij (vooral Ke nya's Kenyatta sprak zeer scherp dat hier het principe van een man een stem moet gelden, dat wil zeg gen dat de zwarte inheemse bevol king evenredig aan haar getal in vloed moet hebben op de regering. En men stelt er Londen voor ver antwoordelijk dat het gebeurt. Het Britse argument dat wat dat betreft ook Londen machteloos is, werd niet aanvaard: Zuid-Rhodesië, dat niet ter conferentie vertegen woordigd was, is tenslotte een ko lonie. Formeel is het dus ook zo dat de minister in Londen uitmaakt wat er in Zuid-Rhodesië moet gebeuren, maar in feite is het zelfbestuur zo sterk ontwikkeld dat dit eenvoudig niet meer gaat. Met Zuid-Afrika Londen kan op zijn hoogst zeggen dat het zijn handen aftrekt r>an Smith en de zijnen als ze eenzijdig de onafhankelijkheid uitroepen zon der de Afrikaanse bevolking een re delijke invloed op de regering te ge ven. Smith is daarom al bezig de republiek Zuid-Afrika te interesse ren als beschermheer op te treden, Koninklijk gezin naar Italië DEN HAAG, 15-7. H.M. de konin- gin, prins Bernhard en prinses Bea trix zullen vrijdag 17 juli a.s. voor een vakantie naar hun zomerver blijf te Porto Ercole vertrekken. Prinses Margriet en prinses Chris tina zullen zich aan 'het eind van deze maan'd bij hun ouders voegen, zo deelt de R.V.D. mede. Prinses Margriet blijft nog enige tijd in Lei den om zich voor te bereiden op een deel van 't kandidaatsexamen rech ten, dat zij na de vakantie hoopt af te leggen. Prinses Christina neemt eerst nog 'deel aan een waterkamp. Auto verloor melkbus Twee «loden DEN HELDER, 15-7. Een over de weg rollende oude melkbus heeft op Rijksweg 16 in Deh Helder aan twee inzittenden van een personenauto het leven gekost. De bus was met ander ijzerafval afgevallen van een vrachtwagen, die uit een uitrit de weg opreed. De bus rolde over de weg en kwam onder de personen auto terecht, die daardoor onbe stuurbaar werd en tegen een uit de andere richting komende vrachtwa gen botste. De beide inzittenden van de auto, de heren J. R. (38) uit Haar lem en J. van R. (49) uit Amstelveen, werktuigkundigen bij de machinefa briek Stork, waren vrijwel op slag dood. Hun auto werd vernield. GezaktGeslaagd BENTHUIZEN. Met de ex cuses van hel examenbureau Mulo (Haarlem) zal Au ton de Groot uit Benthuizen die aan vankelijk te horen had gekre gen, dal hij was gezakt alsnog zijn Mulo-diplotna-A ontvan gen. Hij werd hiervan telefo nisch verwittigd door de voor zitter uan het bureau. Deze deelde hem mee, dat zijn af wijzing, op 2 juli in Delft, op een misverstand had berust want zonder kan hij beslist niet. De regering van de Unie is er overigens niet erg belust op om die rol te ver vullen. Londen kan natuurlijk ge lasten dat een nieuwe grondwet in gevoerd wordt die de zwarte Zuid- rhodesiërs volledig stemrecht geeft, maar dat zou een bevel zijn waarvan het de uitvoering niet kan afdwin gen. Voorlopig is de oplossing dater niets gebeurt, een situatie die na tuurlijk Kenyatta en de andere vrije Afrikaanse leiders ergert. Uiteinde lijk moet er toch iets gebeuren en voor zover nu te voorzien is, zal dat zeker iets zijn dat de antipathie van Afrikaanse Gemenebestpartners op wekt. Waardoor het nu nog net ver hoede uiteenvallen van dit haast enige gemeenschappelijk blank- zwarte, rijk-arme, ontwikkeld-on derontwikkelde instituut toch nog een feit zou worden. VLISSINGEN, 14-7. De plaatse lijke vertegenwoordiging van N.V.V., C.N.V. en N.K.V. (K.A.B.) hebben, in een van hun gezamenlijke bespre kingen, enige punten In behandeling genomen betreffende: a. de onlangs in de gemeenteraad van Vlissingen aangenomen motie betreffende de afschaffing van de gemeente-classi ficaties; b. de uitvoering van de Al gemene Bijstandswet; c. de prijzen en serviceverlening. Ten aanzien van punt b, de uit voering van de Algemene Bijstands wet ter plaatse, gaat de voorkeur van de bestuursorganen uit naar hel instellen van een adviescommissie, waardoor de mogelijkheid geopend wordt dat ook de vertegenwoordi gers van de plaatselijke vakbewe ging in dit werk worden betrokken. Ten aanzien van punt C was men het er in deze kring over eens dat het niet alleen wenselijk is aandacht te blijven besteden aan de prijsont wikkeling, doch dat daarnaast ook aandacht dient te worden besteed aan de service-verlening. Lange wachttijden, slordige afwerking, be schadigingen, nonchalante bediening etc. zijn steeds meer gesignaleerde kwalen van deze tijd. Vooral waar het gaat om de aan schaf van duurzame gebruiksvoor werpen. zoals wasapparaten, televi sietoestellen e.d. verkrijgt men vaak minder service dan indien men ge bruik maakt van de z.g.n. betalings regelingen. Ook in gevlalen waar sprake is van slechte afwerking of beschadi gingen van het betreffende duurza me artikel, laat de serviceverlening vaak te wensen over. Uiteraard zon daar wel een aan tal argumenten voor aan te voeren, die echter lang niet voor ieder geval gebruikt kunnen worden en zeer ze ker niet in die mate aangewend kun nen werden dat een minimale of to taal geen serviceverlening er door gerechtvaardigd wordt. De wenselijkheid werd geopperd in dit opzicht het kaf van het koren te scheiden en te kunnen onder scheiden, b.v. door middel van een of ander systeem, waardoor het mo gelijk wordt dat de leden, aangeslo ten bij een van de drie vakbonden en de consument in het algemeen, opmerkzaam gemaakt kunnen wor den op die zaken waarvan men een redelijke tot goede service kan ver- redelijke tot goede service kan ver wachten. Ontsluiting duingebied -te Renesse ZIERIKZEE, 14-7. Het onderstaan de is ontleend aan het directionele verslag over het tweede kwartaal 1964 van de N.V. Waterleiding- Maatschappij .Schouwen-Duiveland' Een belangrijk feit was in dit kwartaal de ontsluiting door de wa terleiding van het duingebied in Re nesse, t.w. de Hoogenboomlaan met omgeving. Veel jaren van overleg en rekenwerk waren nodig voordat deze nog zonder leidingwater geble ven hoek van het eiland eindelijk ook hierover kan beschikken. De uitvoering van dit projekt dat in to taal bijna 6 km leidingaanleg vergt is mogelijk geworden door bijdragen van rijk, provincie, gemeente en be langhebbenden. Praktisch alle eige naren werken aan de regeling mee. Nog vóór het hoogseizoen kunnen de kampeerterreinen nu leidingwa ter bezitten. De overige percelen worden in de loop van de zomer aangesloten. De leidingaanleg werd bemoeilijkt door het vele grondwa ter en het verkeer langs de smalle weg. De kosten van het hele plan belopen rond f 100.000,-. Behalve aan de Hoogenboomlaan worden twee percelen aan het begin van de Luijeweg aangesloten en twee percelen in de J.J. Boeijesweg d.m.y. een voorlopige leiding, rich ting Duinhoeve. Overigens werden in dit kwartaal hoofdleidingen ge legd tot een lengte van meer dan 5 km., n.l. nog in Brouwershaven, (Groenedijk, Spuislop, v. d. Kloos terstraat), Nieuwerkerk (Middenweg, Sluisweg), Scharendijke (Oost Re- part), Renesse (Oosterenbanweg) en Haamstede (nabij Schouwse Boer en Vuurtoren). Het aantal aansluitingen nam per saldo met 48 toe tegen verleden jaar Renteloos voorschot Een tweede belangrijk feit was de officiële kennisgeving van het Ko ninklijk besluit van 16 juni 1964 no. 21, houdende uitkering van een ren teloos voorschot van f 168.000,- aan de maatschappij. Dit voorschot is gebaseerd op een risicogarantie-wet voor het bedrijf uit 1927 een is te- samen met een voorschot ter gx'ootte van de helft van genoemd bedrag van de provincie, bedoeld als dek king van de oude verliezen. Op deze verliezen zullen dan correcties moe ten worden toegepast. Over de dek king van deze verliezen, ontstaan door oorlog én watersnood, is bijna 20 jaar overlegd. En onderzoek door accountants van het ministerie van financiën in 1960 en '61 heeft ten slotte tot gemeld resultaat geleid. Brand in pompstation Op 15 mei ontstond brand in het pompstation in de olieschakelaar van een der pompen. De brand duur de slechts kort maar veroorzaakte een sterke rookontwikkeling in het machinegebouw. Met name aan de schakelapparatuur en de tegelwand werd schade aangebracht, terwijl het gehele machinegebouw met een vet te roetaanslag werd bedekt. Het her stel is kostbaar maar gebouw en machinerieën zijn verzekerd. Overi gens ondervond de watervoorziening geen enkêle stagnatie doordat na korte tijd met behulp van een nood voorziening op handbediening kon worden omgeschakeld. Persoonlijke 9ngevallen deden zich gelukkig niet voor. Het zal geruime tijd duren voordat het gebouw geheel is opge knapt. De gebarsten lichtkapruiten werden inmiddels vernieuwd. Stygend waterverbruik Het waterverbruik steeg met ruim 5 p'rocent t.o.v. het overeenkomstige kwartaal verleden jaar. De toename was het grootst in mei, t.w. 11% In juni was dit 4 procent, in april werd 0.5 procent minder omgepompt Twee proeffilterketels werden afge leverd doch moeten nog worden op gesteld en ingex-icht. Met het bui tenschilderwerk van de pompstati ongebouwen werd een begin ge maakt. De droge maand mei leende zie hier goed voor. De totale regen val in dit kwartaal was overigens groter dan hetgemiddelde. In juni is sinds het begin van de waarne mingen in 1930 nooit zoveel regen gemeten. De duinwatex'standen ver anderden slechts weinig. Door de nieuwe putten nam de afpomping in de 3oude bijna 1% meter af omdat de "winning nu over een groter op pervlak en dus geleidelijker plaats vindt. Voor de vervanging van het kan toorgebouw moest een geheel nieuw ontwerp worden gemaakt wegens de bestemming tot monument. Over wogen is bouw op een andere plaats, doch besloten werd tot restauratie met een nieuwe vleugel in aange paste stijl. Het nieuwe ontwerp wordt thans uitgewerkt. Subsidie in de restauratie en reeds gemaakte ar- chitectenkostcn werd toegezegd. Evenals bjj de verliesdekking kan hier van een lijdensweg gesproken worden omdat het eerste ontwerp al van 1954 dateert. Tot slot wordt vermeld dat in de gemeente Duiveland de brandkra- nen van nieuwe aanwijsplaatjes wei den vooi'zien. In het le kwartaal be trof dit Middenschouwen en niet Duiveland, zoals in het vorige ver slag vermeld. Voor brandbhxssing werd een brandki-aan bij 't Schutje (Nieuwerkerke) gebruikt. Ten aanzien van punt A werd be sloten bii de respectievelijke ver- bondsbesturen aan te dringen krach tige druk te blijven uitoefenen om tot afschaffing van de gemeente classificaties te komen of althans een ingrijpende herziening te be- werkstelligen. Onrechtvaardige zaak Voci-al het feit dat. voortvloeiende uit vei'schillende collectieve arbeids overeenkomsten, plaatselijk soms twee of drie vei-schillende gemeen teklasse-waarderingen voorkomen, acht men een onrechtvaardige zaak die niet langer meer gehandhaafd mag worden. Met het wegnemen van de plaat selijke verschillen van de gemeente- klasse-waardering, door optrekken van de lager geklasseei-den, neemt men daix in feite een zekere discri minatie weg, hetgeen, naast een zeer minimale loonsverbetering, vooral ook van psychologische waarde ge acht moet worden. Landelijke zaak Ook landelijk gezien achten de plaatselijke vertegenwoordigingen de gemeenteclassificatie 'n twijfelach tige zaak als het gaat om het ver schil in kosten van levensonderhoud en huren, tussen de grotere gemeen ten en de middelgrote gemeenten. In het bijzonder waar het de hu- ren betreft in die gemeenten waar door verschillende oox-zaken als in- dustx'ievestiging, krotopi~uiming, sa nering e.d., veel nieuwbouwwonin gen tot stand komen, waardoor de huren welhaast het landelijk niveau bereiken. Gver bovenomschx-even materie hebben de plaatselijke vertegen woordigingen van N.V.V., C.N.V. en N.K.V. zich met een schrijven ge wend tot verbondsbesturen en de gemeentebestux-en in Zeeland. SPORT H.L.O. De H.L.O.-px'oeven werden voor de dertiende maal afgelegd door de heer L. Deij te Ziex'ikzee. Het H.L.O.-diploma vierde graad werd behaald door de heren T. C. van Aken, J. P. Schot, B. W. Schot, C. Evers en D. C. Goudswaax-d, allen te Zierikzee. De rassenscheiding op scholen in de V.S. JACKSON (Mississippi), 16-7. De cnderwüsautoriteiten van Jackson in de staat Mississippi, hebben de opheffing van de rassenscheiding op de openbare scholen in deze stad be kend gemaakt. Zij hebben daarmede voldaan aan een uitspraak van een federaal hof, dat een bepaalde termijn had vast gesteld waarbinnen plannen voor deze opheffing moesten worden in- gèdiend. De x-assenscheiding zal met ingang van september worden opgeheven voor de eex-ste klassen der openbare onderwijsinstellingen. Mississippi is de enige Amerikaan se staat zonder integx*atie op onder wijsgebied onder universiteitsniveau M O R GIIA N, de magiër 13. „Halt!" De stem van de jonge avon turier was verstikt van woede, toen hij in een woest gebaar zijn zwaard uit de schede haalde. „Tut.tut", stotterde de geleerde Am- brosius, die zich angstig achter ccn gordijn verborgen hield. „Bedenk toch dat opwin ding zeer schadelijk is voor hot menselijk gestel. Zoals de vermaarde Helvetius zo goed aantoont in zijn voortreffelijke boe ken!" Maar Aram was niet in de stemming om naar deze wijze woorden te luisteren. De aanblik van Silvia in de armen van de vreemdeling, die hem x'eeds zo antipathiek was, riep een onbeschrijfelijke woede in hem op, die hij begrijpen noch verklaren kon. Onder het uitstoten van een kreet sprong hij de trap af, het zwaard geheven in zijn hand. „Ha, bent u het!" Snel trok de vreemde ling zijn zwaard. „Ge zijt een melkmuil, die zich met alles wenst te bemoeien! Heer!" „En gij zijt ten dode opgeschreven", wierp Aram hem woest toe. „Verdedig u!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 7