Eerste steen gelegd voor nieuwe Chr. Geref. kerk te Zierikzee Geslaagde excursie „Pomona" proeftuin Minister Luns bezocht Kiev STAD EN EILAND Op alle bedden en dekens 10°/o korting bij: lamma Politiek van Bonn verandert niet Felle rassenrel in Noord-Carolina Plechtigheid in stromende regen ZIERIKZEE, 11-7. Onder weers- cmstandigheden die allten wat voch tige, maar geen wezenlijke afbreuk konden doen aan de plechtigheid, heeft zaterdagmorgen de praeses van de kerkeraad en voorzitter van de bouwcommissie, de heer J. C. Spaans, in aanwezigheid vat* ver schillende autoriteiten en belang stellenden uit de gemeente, de eerste steen gelegd voor de nieuw te beu- wen kerk der chr. gereformeerde gemeente, die aan het einde van de Zevengctijstraat, tegen het bouw plan Uuijse wordt opgericht. In de platte langwerpige steen staan de woorden gebeiteld: „De eerste steen is gelegd A.D. 1964 op 11 juli door ouderling J. C. Spaans". Zich - met anderen - zp goed mo gelijk schuil houdend tegen de neer gutsende regen, sprak de heer Spaans -als inleiding op de plechtige handeling - een welkomstwoord, in zonderheid tot burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester, de gemeentesecre taris de heer R. van Ommeren, ds. en mevr. M. v. d. Klis (speciaal voor de plechtigheid overgekomen), de consulent ds. J.Westerink te Kerk wede, de architect de heer C. H. de Heer te Rotterdam, de uitvoer der, de aannemers en de opzichters. „Weliswaar is het oude kerkge bouw nog niet zó lang in gebruik, maar om verschillende redenen heeft de kerkeraad toch besloten over te gaan tot de bouw van deze nieuwe kerk", .aldus de heer Spaans, die herinnerde aan een uitspraak van de oud-testamentische Jakob: „Dit is niet dan een Huis Gods en een poort des Hemels". Spr. erkende grif dat cr te Zie rikzee meergedshuizen zijn, hetgeen niet wegneemt dat ook de nieuwe kerk straks toch de hoge pretentie zal hebben van „poort des Hemels te zyn". Het ligt dan ook in de be- cdeling een steen met deze tekst nog in te metselen in én der muren van de nieuwe kerk. 99 Oude steen Op de reeds genoemde uitspraak verder ingaande, merkte spr. op. predikant en kerkeraad en allen dit weten moeten, dat er kerken nodig zijn, waar zondag op zondag het vol le evangelie wordt verkondigd en waar men, onder biddend opzien tot God, naar dit evangelie leert luisteren. Spr. deelde nog mede, dat het in de bedoeling ligt de - even eens van een tekst voorziene - steen uit het oude kerkgebouw, naar het nieuwe over te brengen. Vlot en Vaardig metselde de heer Spaans hierna de eerste steen in, waarna de genodigden - onder een gestadig vallende regen - een rondwandeling maakten over het bouwterrein, waar maakten over het bouwterrein, waarbij de architect op opzet en in deling van deze nieuwe Zierikzeese kerk een toelichting gaf. Hierna begaven de genodigden zich naar de consistorie van de chr. ge reformeerde gemeente aan de Meel- straat, waar men nog een uurtje bij een kop koffie bijeen bleef. KIEV, 12-7. „Ik ben blij een vriendsohapsbezoek aan de Oekraine te brengen", heeft minister Luns zondag in Kiev gezegd tegen de Oekrainse minister van buitenlandse zaken, Loeka Palamarskjoek. „De Nederlanders zijn even vrede lievend als de Oekrainers en strij den voor het 'behoud van de vrede. Ik bewonder het Oekrainse volk, dat in zo korte 'tijd zijn door de oorlog vernielde economie .heeft herbouwd, evenals de prachtige hoofdstad Kiev" „De betrekkingen tussen Neder land en Rusland zijn nooit bedor ven door een oorlog", zei minister Luns op een lunch, die voor hem werd gegeven door minister Pala marskjoek. „En in de jongste oorlog waren de volken van Nederland en de Sowjet-Unie bondgenoten". Een „zwarte lijst' UTRECHT, 11-7. De najaars- beurs in Utrecht, die van 14 tot en met 22 september in de Vredenburg gehouden, wordt, zal ook een Noord- Amerikaanse inzending herbergen. In tegenstelling tot de Amerikaanse paviljoens die op de voorjaarsbeur zen van 1963 en 1964 aanwezig wa ren en waarvan de deelneming was georganiseerd door de Noord-Ame rikaanse overheid, betreft het thans een collectief optreden van een der tig tot veertig firma's, tot stand ge komen door particulier initiatief. HAAMSTEDE, 13-7. Een der best ktzcchte excursies die Pomona elk jaar hcudt is die naar de proeftuin aan de He gezoem. Deze tuin, die na de ramp is opgebouwd en in gesto ken omdat de cude tuin aan het Sfuispad door de watervloed van februari 1953 was verzwolgen, be gint zeer interessant te worden voor de fruitkweker. Er kan wat onder stammen en bestrijdingsmiddelen betreft al heel wat opgestoken wor den. Ook in het zwarte bessen-sor- liment is hier veel te zien. Het is historisch gezien wel leuk om te weten dat de tuin gedeeltelijk is geplant op de oudste boomgaard- grond di# de Westhoek heeft gekend n.l. een ongeveer 60 jaar oude fruit - opstand, die door de heer Goeminne werd geplant. Dit bezit is later in andere handen overgegaan en in 1953 gedeeltelijk door het zoute wa ter vernietigd. De groei op dit oude gedeelte is duidelijk minder geble ken. Achter de oude Lage Zoom die hier vroeger liep, is de aanwas veel beter. Van structuurverval, waar van verderop gelegen bedrijven veel te lijden hebben, heeft de tuin geen last en de groei is goed. Wel heeft de populierensterfte in het omrin gende windschut danig huis gehou den, doch dit komt niet alleen hier voor, doch in bijna elk fruitbedrijf. Veel fruit Ei- hangt reeds veel fruit in de proeftuin. Vooral de peren hadden ieders, bewondering. De Doyonné du Cornice, de peer met de moeilijkst uit te spreken naam, doch met de hoogst geldelijke opbrengst, doet "het uitstekend, doch ook de Precoc en de Bonne Louise blijven niet achter in dracht. Alleen de Hardy's bleven wat achter. Over de verschillende appelrassen kunnen we kort zijn, want elke boom draagt een goede oogst. De Golden Delicious vertoont veel blad- val, doch daar heeft elke fruitkwe ker in Nederland momenteel veel zorgen mee. De oorzaak is zeer waarschijnlijk de plotselinge val van 60 mm regenwater in een paar da gen, wat een onverwachte aanslag betekende op het wortelgestel van de boom en een plotselinge bladval ten gevolge had. Met welk bestrij dingsmiddel de Delicious bespoten waren deed hier niets ter zake, om dat de bladval bij elke boom naar voren kwam. Gnkruidbestrüding Voor de fruitkwekers had de on- kruidbestriiding, die hier met ver schillende middelen' was uitgevoerd, grote belangstelling. Zo te zien heeft de Gramoxone-uitvoering toch zijn bezwaren, omdat het na een 5- of zestal weken herhaald moet wor den. Gemengd met Simazin is het resultaat veel beter, hoewel Sima zin alleen ook een uitstekende wer king had. Aakarmex deed het zeer goed, doch opvallend \vas de wer king van Hyvar, dat een zeer lange nawerking heeft en waar nog steeds geen onkruidje te zien was. Voor de kweker wordt het weer een dool hof: welk middel ga ik gebruiken. Tijdens de rondgang in de tuin wees de rayon-assistent van de R.T. V.D., de heer J. A. v. d. Weel, op de gevoleen van de deze winter hier uitgevoerd snoeicursussen, n.l. over al een goede vruchtbezetting en een uitstekende belichting in de boom, zodat ook de onderaan 'hangende vruchten tot normale grootte uit groeien. De heer J. C. de Feiter, de voor zitter van Pomona, bracht aan het einde van de excursie een dank woord aan de proeftuinchef, de heer J. Jonker. Spreker was van oordeel, dat iedere teler hier veel kan op steken, vooral de snoeimethode vraagt zeker de aandacht. Spreker vroeg de leden verder belangstel ling voor de contributiebètaling. Voor de excursie naar Groesbeek bestond geen animo. Wel voor een excursie naar Düiveland en Zierik zee, die gehouden zal. worden op 28 juli in de namiddag. Het corso-mo tief voor dit jaar komt een dezer dagen binnen en de voorzitter zal een werkschema opzetten om de wa gen zo spoedig mogelijk klaar te krijgen. Gp de deze winter uitgevoerde snoeiwijze gaf de heer v. d. Weel nog een duidelijke toelichting, waar bij hij er op wees dat we naar een goede systeemsnoei moeten met' lile- ver kleinere boomvormen, doch met goed vruchthout. Dit komt ook de kwaliteit zeer ten goede. Het machinepark is inmiddels uit gebreid en de proeftuin beschikt nu over een gloednieuwe Bean Spee- daire snelspuit. Vrolijke stoet trok door Haamstede Leerlingen betrokken huishoudschool „De Schutse' SPORT DUIVENSPORT P.V: „Gevleugelde Vrienden" Wedvlucht uit Noyon. Gelost om 11 uur. Aankomst 1ste duif 13.50. Fr. Maijs 1; Feleus-Westenbrugge 2. 3, 8; A. Hagesteijn 4, 5. 6; P. Ros kam 7; Gebr. Krijger 9; J. Verwest 10; L. v. d. Hoelk 11. P.V. „Gevleugelde Vrienden" Zierikzee Wedvluoht uit St. Ghislain. Af stand 134 km. Gelost om 12.15 uur; aankomst eerste duif 13.52. J. P. Verwest,1, 3, 6, 28, 29, 32, 39, 47; H. Merle 2; C. Bouman 4, 9, 24, 25, 50; J. Dekker 5, 12, 30, 46; W. den Boer 7, 15, 31; L. v. d. Hoek 8, 16, 18, 35; F. Regoort 10, 13, 17; J. van Westeribrugge 11; Gebr. Krijger 14, 21, 26, 36, 45; Saman-Snijders 19; Feleus-Westenbrugge 20, 34, 40, 48, 49; M. Wesdorp 22, 23, 37, 41; J. Kaaijsteker 27, 38; C. Berrevoets 33, 42; L. de Bruin 43' L. Heijboer 44. Dinsdagavond a.s. van 18 tot 18.30 uur inkorven voor Dax, inkorflokaal Meelstraat. Vrijdagavond a.s., zelf de tijd, inkorven voor Coi^beii en St. Quentin. Scheepvaartbericliten Esso Rotterdam (t.), ll-7 van Rasta- nura naar Botanybay. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 13-7. Aangevoerd totaal 1766 stuks vee, t.w.: 1138 vette koeien en ossen en 628 varkens. Prijzen per kilogram: vette koeien en ossen f 4,00-4,35, f 3,80-3,95, f 3.60- 3,75; varkens (levend gcw.) f 2,12- 2,10-2,06. Vette koeien en ossen: aanvoer iets minder; handel traag; prijzen flauwe afloop, iets gedrukt, prima's boven notering, worstkoeien f 3,45-3,65 per kg. Varkens aanvoer iets kleiner; handel tamelijk; prijzen iets lager, prima vleesvarkens boven notering, zware varkens f 1,80-1,85, slachtzeu- gen f 1,50-1,60 per kg. HAAMSTEDE, 11-7. Vrijdagmor gen was het in Haamstede duidelijk zicht- en hoorbaar dat er iets bij zonders aan de hand was. Met hege leiding van eigen potten- en pan- nenmuziek en onder het zingen van een speciaal gecomponeerd vrolijk lied, trokken ongeveer 60 leerlingen van de Prot. Ghr. Landbouw Huis houdschool in optocht naar hun fraaie nieuwe school, genaamd „De Schutse". Een groot spandoek attendeerde de vele belangstellenden op het feit dat de school iging verhuizen. Verschil lende leraressen en leraren trokken in de stoet mee. Een aantal meisjes had zich vermomd en getooid met feesthoeden en -mutsen. Onder he vig gebonk van de ketelmuziek trok de jeugd langs het 'gemeentehuis. Na een rondgang door het dorp trok de stoet de Weststraat in, vooraf ge gaan door de directrice mej. v. d. Stadt, die met een oude bezem de juiste richting aangaf. Hier schaar de zich oök de voorzitter van het schoolbestuur, ds. L. Boer, zich hij de optocht. Driewerf „hoera" Bij de nieuwe school aangekomen bracht ds. Boer een driewerf hoera uit op de nieuwe school, doch een driewerf „hoe" op de oude school. Aan deze oproep 'gaven de meisjes een duidelijk hoorbaar gevol'g. Eni ge minuten later waren de meisjes in het nieuwe gebouw verdwenen om voor de eerste maal een plaatsje te zoeken in de hun toegewezen klas sen. Zo heeft de Westhoek nu een gloednieuw en aan de modernste eisen van het landbouwhuishoudon- derwijs aangepast gebouw in ge bruik genomen. Elf jaar lang heb- Zinvolle ontgroening DELFT, 11-7. De afdeling Delft van de reformatorische studentenvereniging S. S. R. heeft het voornemen haar groenen van 7 lot 21 septem ber te laten werken als bouw vakarbeider. liet betreft hier ruim 150 jongelui, die men zo doende een zinvoller ontgroe- ningstijd wil geven. Een aan nemer uit Rotterdam heeft zich bereid verklaard de groe nen tewerk te stellen bij de bouw van zomerhuisjes op de Veluwe. ben onderwijzend personeel en leer lingen gewoekerd in het oude school gebouw aan de Noordstraat. In dit gebouw, waar vroeger de meeste Haamsteedse bewoners en bewoon sters hun eerste onderwijs volgden, hebben ze ziioh moeten behelpen met hetgeen er was. Doch nu is aan deze misère een einde gekomen en kan beschikt worden over het mo dernste wat de Z.L.M. op dit 'gebied heeft ontworpen er. aangekocht. Na een inwerkperiode zal het gebouw omstreeks half september officieel geopend worden. De najaarsbeurs in Utrecht LEOPOLDSTAD, 10-7. Moise Tsjombc, premier van de Kongolese overgansregering en de tien andere leden van zijn regering, hebben de eed afgelegd op de Kongolese wetten in handen van het staatshoofd. De plechtigheid geschiedde in het paleis van president Kasavoeboe, die, gezeten achter een tafel met de Kon golese vlag, de ministers achter el kaar ontving en hun de eed afnam. Na de eedsaflegging zwaaide pre sident Kasavoeboe in een toespraak grote lof toe aan de voorganger van Tsjombe, Cyrille Adoela, die niet bij de plechtigheid aanwezig was. Hij sprak de hoop uit, dat de huidige regering het%werk van de regering- Adoela zou voortzetten. Ongeluk door beslagen autoruit AMSTERDAM, 13-7. Een beslagen autoruit 'is de 43-jarige Amsterdam se stoker van het Binnengasthuis, de heer N. Abbekerk, noodlottig ge worden. Op de Slotermeerlaan reed hij met echtgenote, schoonzuster en dochter in de stromende régen tegen een geparkeerde truck met oplegger. Do stoker overbed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. Zijn echt genote moest met hoofd- en been wonden in 'het ziokenhuis worden opgenomen. De beide andere passa giers konden na 'behandeling naar huis. Kort voor het ongeval was de rechter ruitenwisser plotseling los geraakt en op het wegdok gevallen. De stoker stopte en liet zijn doch ter het voorwerp oprapen. Even na dat hij zonder ruitenwisser was doorgereden, gebeurde liet ongeluk. ZIERIKZEE Aan de Hogere Technische School te 's-Hertogenbosch slaagde voor de afdeling elektrotechniek onze stadgenoot de heer J. M. M. den Boer. Geslaagd aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, voor het doctoraal examen Engels, onze oud stadgenote mevr. C. C. M. Zu- rel-Holty. Gevonden voorwerpen Bij de rijkspolitie alhier, bureau Meelstraat, zijn inlichtingen te be komen omtrent de navolgende, gedu rende het tweede kwartaal 1964 ge vonden voorwerpen: rode kinder- portemonnaie, 3 kinderportemon- naie's, rode portemonnaie m. inh.. bril, balletpakje, grijze regenbroek, bankbiljet van f 25, beige zijden sjaal, bruine kindersandaal, leer boekje Ned. taal, zonnebrilglazen in etui. zwarte gummibroek, vulpen, zwarte regenbroek, kinderkruiwa- gentje, plastic herenregenbroek, por ie monnaie m. inh., dolkmes, jongens plastic regenjas, dames regenmantel, darhesportemonnaie, witte portemon naie, zwart kinderschoentje, blauwe gymschoen, 2 wieldoppen plastic autokussen, zilveren kettinkje met hangertje, zakmes, armband, blau we sportbroek, armband met topa- sen, rugtas, portemonnaie m. inh., toneelkijker, houten duimstok, pad- vir iersriem, zwembroek met hand doek, paar bruine damessandalen, wieldop „Opel", wit snoer m. 2 stek kers, ring autosleuteltjes, plastic portemonnaie, kin'derportemonnaie, vetspuit, bankbiljet f 2,50, porte feuille m. inh., zode zwembroek met handdoek, passer (ni'kkel), blauw damesbadpak, wieldop „Fiat", blau we zwembroek, groene plastic gum mibroek, blauwe vulpen, zonnebril, blauw gebreid kirodervest, heren regenjas (grijs), landkaart van Zee- lard, zwarte linker jongenssehcen, groene gebbreide trui, luik van vee wagen, bruin jasje, blauw kinder jack. C.J.V.-kadertraining De leiding van de jongste afdeling van de C.J.V.-clubs te Zierikzee hielden - in hun kamp te Renesse - tijdens het weekeinde een kadertrai ning, zulks i.v.m. de komende kamp- week, die gehouden zal worden van 15-22 augustus. BURGH Voetbalwedstrijd uitgesteld De voor zaterdag 11 juli vastge stelde voetbalwedstrijd tussen het schei'dsreahterselftal van Schouwen- Duiveland en de Burgh-veteranen werd door de slechte weersomstan digheden uitgesteld. HAAMSTEDE „De Schouwse Boer" verkocht Het bekende 'toeristenhotel „De Schouwse Boer", één der eerste ho tels, dat zioh speciaal op de recrea tie toelegde, is één dézer dagen ver kocht. Het hotel met bijbehorende gebouwen dat eigendom was van de heer J. W. v. Proosdy is nu in han den gekomen van de heer G. J. v. d. Graaf uit Breda. De heer v. d. Graaf is geboortig uit Zierikzee. Omtrent de verdere plannen met het complex is nog niets bekend. Veteranenkorfbalwedstrijd Op zaterdag 18 juli zullen de korf balveteranen van Zeemeeuwen en Burgh elkaar ontmoeten. De wed- strij dwordt op het oude'vertrouwde terrein bij „De Brouwerij" gespeeld en begint om 19 uur. De entree be draagt 35 cent en ook in deze wed strijd komt de recette ten goede aan „Sport Steunt Zonneveld". RENESSE Bij het door het instituut Sdhroe- vers te 's-Gravenhage gehouden examen slaagde mej. E. Verseput al hier voor receptioniste. Te Goes slaagde onze plaatsgenoot Leo Bra- ber voor het Mulo-'diploma A. NOORDWELLE Geslaagde tuinmiddag Plattelandsvrouwenbond De afdeling Noordwelle en om streken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen kwam vo rige week in de tuin van mevrouw Elenbaas te Noordwelle bijeen. De plaats van bijeenkomst bood uiter aard een fleurige aanblik, maar deze werd nog verhoogd door daar ge plaatste vrolyk gekleurde tuinstoe len en parasols. Mejuffrouw Roest, tuinbouwlerares te Goes, demonstreerde hoe men met eenvoudige hulpmiddelen aardige bloemstukjes kan maken. Daarna experimenteerden de leden zelf met bloemen en groen, waarbij sommi gen zeer aardige resultaten bereik ten. Vervolgens zette men zich om van de „kruidenmoes", een streekgerecht uit de Achterhoek, te proeven, in verband waarmee mej. Roest een praatje hield over tuinkruiden. Het door de dames meegebrachte fruit en de groenten uit eigen tuin werden grif verkocht, wat de kas ten goede kwam. Dit gebeurde echter in de nabijstaande schuur, omdat dc wind het verblijf in de tuin minder aangenaam maakte. Met een hartelijk dankwoord aan mej. Roest sloot de presidente, mevr. Krijger-Vrij, deze zeer geslaagde middag. SCHARENDIJKE Schooljeugd naar Delft De leerlingen van de klassen 3 t.m. 6 van do chr. nationale school al hier maafktcn vrijdag jl. per R.T.M.- bus .hun jaarlijkse schoolreis. Na hel vertrek om 7 uur werd eerst de stad Delft aangedaan. De vele treden van de 95 m. hoge toren van de Nieuwe Kerk werden 'met gemak ge nomen. De graftomben in dc Nieu we Kerk maakten indruk op do jeugdige bezoekers. Vervolgens werd een bezoek aan Den Haag gebracht. Natuurlijk werd daarbij Madurodam niet overgeslagen. Het bezoek aan de speeltuin „De Bataaf" viel zeer in dc smaak. Op dc terugweg werd nog een bezoek gebracht aan het vliegveld Zestienhoven. Het landen en opstijgen van de vliegtuigen is altijd iets fascinerends. Na een vlotte vaart met de pont aan Anna Jacoba- polder was nog tijd over voor een rit over de G revel ingendam te Brui- nisse. Om negen uur arriveerde de R.T.M.-bus weer in Scharendijke. OOSTERLAND Voor de stichting Chr. Blinden hulp „De Fakkels Bijeen" collecteer den hier ter plaatse. Annette Bolle, Helena Capelle, Jozina van 't Hoff, Corrie van *t Hoff, Rianneke Rotte en Piet Rotte. Ze haalden op de som van f 50,75. Dorpsgenoot predikant Door de colloquium-delegatie te Rotterdam werd op 8 juli jl. toege laten tct de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk onze dorpsge noot de heer H. M. Boogert L.Wz., die hierdoor als kandidaat staan kan naar het ambt van dienaar des Woords in de Ned. Herv. Kerk. Turndemonstrattes uitgesteld De turndemonstraties, welke hier ter plaatse op het sportterrein „De Saële" zaterdagmiddag 11 juli zou den plaats vinden en waaraan be halve de sportvereniging „Düive land" zouden deelnemen „Delta- Sport" te Zierikzee, „Jong Dreischor" te Drc^schor en „Kwiek" te Bruinis- se, konden wegens het slechte weer geen doorgang vinden. De sportmid dag is uitgesteld tot zaterdagmid dag 8 augustus a.s., indien dan de weersgesteldheid zulks toelaat. Een eerste prijs De heer en mevrouw Heuzen-de Vos, behaalden de eerste prijs in een onlangs door een landelijke organi satie van levensmiddelenbedrijven uitgeschreven wedstrijd. De prijs be staat uit een vijfdaagse reis voor twee personen naar Parijs. BRUINISSE Eilandtrip voorproefje bejaardenreis Voor vele bejaarden op Bruinisse is de jaarlijkse grote reis, die wordt ondernomen en 'die ook nu weer op het programma staat wat ver. Een goede gedachte was het daarom als voorproefje alvast een tocht over het eiland te organiseren,'die vrij dagmiddag begon met een rit naar de Oostkop. Velen zien toch wel van verre de stalen toren van de kabel baan, doch krijgen geen gelegenheid alles van nabij te zien. Deze gele genheid werd dan nu geboden. Te rug via Bruinisse reed men vervol gens via Oo9terland en Ouwerkei'k naar de Val 'te Zierikzee, waar in het restaurant aldaar een consump tie werd gebruikt .Dwars door Zie rikzee ging men via de inlagen naar Haamstede, Burgh en Renesse. In' deze plaats werd opnieuw gestopt. Nadat men hier enige tijd gezellig had gewinkeld in deze badplaats, werd langs de noordkant van het eiland naar Brouwershaven 'gereden, nadat men onderweg de aanleg van de Ossehaver. nog 'had gezien. Van Brouwershaven iging het toen weer op huis aan, waar men te ongeveer half zeven weer arriveerde. Chr. schooljeugd op reis De chr. school 'te Bruinisse kan weer terugzien op enkele geslaagde schoolreisjes. Vorige week wend met de laagste klassen naar de bossen van zuid west Brabant gereden, waar de kin deren in „De Kloof" zich naar har telust konden vermaken in de daar aanwezige zandduinen en in het bos, voor hen die spelen aan het water gewend zijn, een aparte sensatie. Door de Wouwse Plantage werd vervlogens via diverse plaatsen naar een speeltuin te Bergen op Zoom ge reden, waar men zidh opnieuw bij zonder vermaakte'. Vrijdag 10 juli waren de ouderen aan de beurt. Zij bezochten Antwer pen. Deze havenstad biedt langs haar dokken en Scheldekaden een unieke gelegenheid om 'diverse gro te zeeschepen van korte afstand te bezien en ook een indriïk te 'krijgen van het laden en 'lossen. Na deze ex cursie langs de waterkant volgde een bezoek aan het scheepvaartkun dig museum. Met de bus werd daar na naar de binnenstad gereden. De oude gebouwen en de verdere mooie punten kregen volop de aandacht en de daarop volgende maaltijd liet zich uitstekend smaken. De dieren tuin van Antwerpen is het bezich tigen zeker waard en odk hier wer den enige uren 'doorgebracht. Ook deze reis werd afgerond met het be zoek aan een speeltuin. Tijdens de rit werd verschillend malen getrac- teerd. Pluimveehouders malcontent HEERENVEEN, 13-7. Naar aan- leiding van het negatieve antwoord van de minister van landbouw en visserij aan de Nationaal Christelijke organisatie van Boerenpluimveehou- ders, heeft de N.C.B. besloten op 16 juli in de eicrhal te Barneveld een bijeenkomst te beleggen om de pro blemen in de pluimveewereld te be spreken. Ingezonden mededeling BONN, l0-7. Na afloop van een vrijdagmorgen gehouden vergadering van het Westduitse kabinet, heeft de regeringswoordvoerder Von Hase, verklaard, dat de Europese politiek der federale regering geen verande ring zal ondergaan. De regering zal blüven streven naar een 'Europese politieke unie op basis van het sa menwerkingsverdrag tussen Frank rijk en West-Duitsland. Dc woordvoerder voegde aan zijn verklaring toe, dat de politiek zijner regering op de volgende vier begin selen berust: 1. Prioriteit voor de hereniging van Duitsland; 2. Behoefte aan steun van alle bondgenoten der bondsrepubliek en in het bijzonder van de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland; 3. De regering in Bonn moet niet kiezen tussen Parijs en Washington, een dergelijke keuze zou nadelig zijn voor de hereniging van Duitsland; 4. Benutting van alle mogelijkhe den, geboden door het Frans-Duitse verdrag in het perspectief van de Europese politieke unie. Prijs voor Meesterschap voor Simon Vestdijk LEIDEN, 11-7. Op voorstel van de commissie vcor schone letteren hebben de leden van dc maatschap pij der Nederlandse letterkunde, die in het Leidse academiegebouw in jaarvergadering bijeen kwamen, be sloten de prijs voor meesterschap, die eenmaal in de vyf jaar wordt uitgereikt, toe te kennen aan Simon Vestdijk te Doorn. De commissie was in haar rapport van oordeel, dat peil, veelzijdigheid en omvang van het oéuvre van Vest dijk deze bekroning duidelijk recht vaardigen. Inderaad kent onze lite ratuur, aldus het rapport, geen twee de schrijver die op zijn niveau oo zo onderscheiden gebieden een dus danige creatieve werkzaamheid ont wikkeld heeft, dat men bij herhaling gemeend heeft te moeten spreken over „het fenomeen". Vestdijk is een onmiskenbare aanwijzing voor de in druk van ontzag die zijn werk op zijn tijdgenoten heeft gemaakt. Voor dat ontzag is alle reden. Zondag is in Nieuw Delhi een huis van twee verdiepingen, waar van de fundamenten als gevolg van verscheidene dagen van zware moes sonregen waren ondermijnd, inge stort. Hierdoor verloren tien perso nen, voor het merendeel -kinderen, het leven, terwijl zes mensen ernstig werden gewond. In Zuid-Slavië "zijn zaterdag twee mannen en acht paarden door de' bliksem gedood. SCHEVENINGEN. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, zal op vrijdagmorgen 17 juli om elf uur de officiële opening verrichten van de internationale vis serijtentoonstelling SCH. 64 „Rijk is de zee", die tot en met 29 juli in de nieuwe visafslaggebouwen aan de Seheveningse haven wordt gehouden. HEERLEN. In de ernstigste ge vallen van mijnschade aan de pas gereed gekomen huizen in de wijk „Giesenveld" van Heerlen, zal op korte termijn een regeling worden getroffen, die vermoedelijk zal be staan in een tegemoetkoming in de huurprijs. SCHIPHOL. De minister van .eco nomische zaken, prof. dr. J. E. An- driessen is van Schiphol naar Praag vertrokken voor de ondertekening van de op 8 november 1963 te Praag geparafeerde handelsovereenkomst tussen -de Beneluxlanden en Tsjecho- Slowakije. ZONNIGE ZOMER? AMSTERDAM11-7. De Am sterdamse onderwereld blijkt een zeer zonnige zomer te verwachten. Uit een auto in de Blassiusstraat verdwenen 650 zonnebrillen met etuis, ter waarde van 1100. HENDERSON, 12-7. - Dc Ameri kaanse politie heeft zaterdagavond traangas moeten gebruiken in een restaurant in Henderson (noord-Ca- rolina), waar een hevig gevecht was uitgebroken tussen ongeveer twee honderd blanken en negers. Vier blanken en twaalf negers werden gearresteerd en daarna vrijgelaten op een borgsom van honderd dollar. Het gevecht begon tegen cén uur in de nacht van zaterdag op zondag, na een twistgesprek tussen twee cliënten, een neger en een blanke. De andere klanten mengden zich in het gesprek, waarna dit snel ont aardde in een gevecht waaraan voor bijgangers van beide huidskleuren meededen. Slechts één persoon, een neger, moest naar. een ziekenhuis voor behandeling van wonden die hem door de politie met een gummi knuppel waren toegebracht. Pas te gen drie uur in de nacht slaagde de politie erin de vechtenden met traangas te scheiden. Het restaurant, dat tot dusver over twee toegangen beschikte, één voor blanken en één voor „kleurlingen", is na ondertekening van de wet op dc burgerrechten geheel voor negers toegankelijk geworden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2