DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bondskanselier Erhard wil topconferentie over de NAVO Noordelijke invasie van Zuid-Vietnam? Landelijk orgaan voor contractteelt van landbouwprodukten Troepen op Cyprus? ..Seven Seas", een drijvende universiteit De kwestie-Maleisië Contact tussen Rotterdam en Leningrad? Opening Haringvlietbrug op 20 juli Minister Luns naar India V.S. worstelen met het rassenvraagstuk Singapore's zeepolitie treedt op tegen motorsanipans uit Indonesië ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maantlag 13 juli 1964 120ste jaargang No. 19613 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zienkzee, Postbus no. 1, te). 01110-2255, ia 18.00 uur: lel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: 9.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Eerste steenlegging Chr. Gerei, kerk Zierikzee MÜÏtCUKN, 12-7. Bondskanselier Ludwig Erhard van YVest-Duitsland heeft zendag in een grote rede op het jaarlijkse congres van de Beier se Christelijk-Sociale Unie (C.S.U.), de zusterpartij van de Crhisten De mocratische Unie (C.D.U.), zjjn Euro pese politiek verdedigd en zich uit gesproken voor een topconferentie van de regeringsleiders van de groep NAVO-lar.den na de verkiezingen in Grcct-Britlannlë en de Verenigde Staten. Op deze conferentie zou gesproken moeten worden over een reorganisa tie van c!e NAVO. Een dergelijke bijeenkomst zou naar het oordeel van de bondskanselier de Europese vraagstukken gemakkelijker helpen oplossen. Het streven naar een Euro pese Unie kan niet worden losge maakt van de defensiepolitiek, aldus Erhard. De West-Duitse bondskanselier sprak op de laatste dag van het con gres, die door C.S.U.-voorzitter Franz-Josef geopend was met woor den van lof aan het adres van Er hard. Politieke waarnemers in Bonn en München zyn de mening toegedaan, dat de ernstige meningsverschillen tussen Strauss en Erhard over de Europese politiek grotendeels zyn „bijgelegd". Erhard legde er in zijn toespraak de nadruk op, dat 'hij hot recht heeft de richtlijnen van de Westduitse po litiek vast te stellen. Hij zei tot de ongeveer tweeduizend afgevaardig- denen genodigden, dat hij zijn hui dige politiek,' met name wat Euro pa betreft, zal voortzetten. Vertrouwen gevraagd Men moet vertrouwen hebben in de Westduitse politiek. De grond slag daarvan is de regeringsverkla ring, die door de bondsdag is goed gekeurd. „De buitenlandse^ politiek van de bondsregering is mijn poli tiek, waarvoor ik de verantwoor delijkheid moet dragen. Ik kan en wil die niet afstaan", aldus Erhard. Wanneer iemand een andere politiek wenst, moet hij dat openlijk zeggen. De grondwet kent de constructieve motie van wantrouwen als wettig middel, om zich van een kanselier te ontdoen. Onder krachtig applaus verklaarde Erhard: „Ik ben uit mijn diepste overtuiging voor de Europese aan eensluiting, omdat in de komende decennia de Europese volkeren slechts een toekomst hebben, wan neer zij zich aaneensluiten". De bondskanselier weever op. dat het Duits-Franse verdrag geen doel op zichzelf, maar een stap in de richting van eenheid moet zijn, ook nu voor het ogenblik de open deur van de E.E.G. is dichtgeslagen". Eu ropese eenheid is zonder de vriend schap tussen Frankrijk en de bonds republiek niet mogelijk, maar "wij moeten nu eerst bij de „zes" begin nen „en opnieuw proberen door te stoten", zo zei hij. SAIGON, 12-7. - Premier Ngyen Khanh van Zuid-Vietnam heeft zon dag verklaard, dat een invasie van Zuid-Vietnam door de strijdkrachten van communistisch Noord-Vietnam gaande is, zo .meldde het officiële Zuidvietnamese persbureau. D.: Zuidvietr>aimese regeringsleider zei op een bijeenkomst van tiendui zend mensen te Hoi An, de hoofd stad van de noordelij'ke provincie Golang Nam, dat geregelde troepen van het Noordvietnamese leger de afgelopen dagen andere noordelijke provincies hadden aangevallen. De krijgsgevangenen die gemaakt wa ren kwamen volgens hem uit de Noordvietnamese steden Plaipong en Thanh Hoa. „Generaal Khanih liet weten dat de regering spoedig nieu we speciale stappen zal nemen om DEN HAAG. 11-7. In landbouw- kringen is overeenstemming bereikt over de oprichting van een landelijk orgaan, dat op het terrein van de contractteelt van akkerbouwproduk- ten „een sterke vuist" zal kunnen maken tegenover de industriële on derhandelingspartners. Dit wordt meegedeeld in „Ons Platteland", het orgaan van de Nederlandse Christe- l'jkt Boeren- en Tuindcrsbond. DEN IIAAG. Z.K.H. de prins der Nederlanden zal vrijdag 17 juli op het vliegkamp Valkenburg het vaan del uitreiken dat bij Koninklijk Be sluit van 18 augustus 1962 is toege kend aan de marineluchtvaartdienst. WASHINGTON, 11-7. Amerikaan se functionarissen hebben vrijdag verklaard „vrij betrouwbare" be richten te hebben ontvangen dat Griekenland en Turkije de afgelo pen twee maanden kleine aantallen troepen op Cyprus hebben geïnfil treerd. Volgens schattingen van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken waren verscheidene honder den militairen in kleine boten aan land gebracht. Er zouden meer Grie ken dan Turken geland zijn. De functionarissen stonden scep tisch tegenover een in Groot-Brit- tannië gepubliceerd bericht dat ten minste 4.000 Grieken op Cyprus aan land waren gezet. Er bestaan op het ogenblik twee uit het akkerbouwbedrijf voortgeko men contractteeltorganisaties: de in Groningen gevestigde contractzaad- telersvereniging en de in Roosendaal zetelende stichting voor contract teelt. Deze twee zijn het nu met de drie centrale landbouworganisaties eens geworden over de vorming van een landelijke vereniging, waarvan het lidmaatschap op basis van vrij willigheid voor ieder open zal staan. Een voorlopig bestuur, waarin de ge noemde organisaties alle vijf ver tegenwoordigd zijn, zal de oprichting van de nieuwe vereniging voorberei den. Het zal ook contact moeten leg gen met het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen. Voor de bij de veilingen aangesloten tuinders, die op contract telen, zijn de veilingen het aangewezen bemiddelingsorgaan. In toenemende mate worden echter grove tuinbouwprodukten op con tract geteeld door akkerbouwers, die met het veilingwezen geen directe binding hebben. Het voorlopig be stuur zal daarom in nauw overleg met het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen moeten komen tct een gecoördineerde aanpak, die voor beide sectoren zo efficiënt en bevredigend mogelijk zal zijn, aldus „Ons Platteland". Het aantal akkerbouwers voor wie het lidmaatschap der nieuwe vereni ging van belang kan zijn, kan op ongeveer twintigduizend worden ge schat. In 1962 werd al ongeveer zes duizend hectare conservenerwten op contract geteeld, hoofdzakelijk in het zuiden des lands. De contractteelt van graszaad besloeg in 1963 onge veer vijftienduizend hectare, voor namelijk in Groningen. ROTTERDAM, 11-7. - Vermoedelijk is de enige drijvende univer siteit ter wereld, het vier en twintig jaar oude onder Duitse vlag varende tot toeristenschip verbouwde ex-vliegkampschip „Seven Seas". Het is uit Rotterdam vertrokken voor de oversteek naar de Ver. Staten, maar het zal 19 oktober weer naar Europa komen, vol met jenge studenten, die dan een wereldreis gaan maken van drie en een halve maand. Voor 2500 dollar kunnen jonge mensen, die in het bezit zijn van een einddiploma middelbare school of aan een universiteit een opleiding zyn begonnen, de reis meemaken en zo doende allereerst veel opsteken van de landen die zy aandoen - en waaraan speciale colleges aan boord worden gevvjjd - en verder tijdens die reis hun studie vervolgen. Een jong en ongetwijfeld charmant Amerikaans meisje - dc 20- jarigc miss Cary Howard, studente uit Atlanta in Georgia - reist op het ogenblik in Europa rond om te trachten ook Europese stu dent nn voor zulk een universiteitsreis warm te maken. Zy hield onder meer in Amsterdam een causerie voor leden van de Neder landse bond van buitenlandse studentcnbctrckkingcn waarby zy dit Amerikaanse denkbeeld voor internationaal stüdentencontact warm verdedigde. Maar zy had geen oplossing voor het kostenpro- blccm. Er zullen weinig Nederlandse studenten zyn die 2500 dollar, ongeveer 9.000 gulden, beschikbaar hebben voor een wereldreis van drie en een halve maand in goeddeels Amerikaans studentengczcU schap. Hoe aantrekkelijk het ook lykt. deze communistische invasie een halt toe te roepen", aldus het Zuidviet namese persbureau. Intussen werd zondag vernomen, dat Zuidvietnamese troepen, ge steund door artillerie en gevechts bommenwerpers, bij Vinh Tsjsaoe een felle strijd van acht uur hebben geleverd met twee Vietcong-batal- jons. Aan regeringszijde vielen 30 doden en ruim 100 gewonden. Min stens tien communistische guerilla- strijders sneuvelden. DJAKARTA, 10-7. Volgens een bericht van Antara heeft in Soera- baja een menigte van meer dan 10.000 personen gedemonstreerd voor het Britse consulaat, om te protes teren tegen de rol van Engeland bij de vorming van de federatie Malei sië en tevens tegen het „gevangen nemen en doden" van tientallen vrij willigers in Noord-Borneo door BriU se koloniale strijdkrachten. In Koetsjing, de hoofdstad van Se- rawak, deelde een militaire woord voerder mee, dat Indonesische gue- rillastrijders met machinegeweren en mortieren hebben geschoten op een onverdedigd dorp in het district Serian en zich vervolgens op de grens terugtrokken. Nop een plaatje van de vorige week gehouden sportdag voor de lagere i scholen. De o.l.s. van Oosterland maakte op het Zierikzeese sportterrein Banninken hele beste beurt. Dit wakkere ploegje eindigde als nummer één in de korfbalcompelitie. Na afloop mocht de jeugdige aanvoerder dan ook^'uit handen van de consul lichamelijke opvoeding in Zeeland de fraaie wisselbeker in ontvangst nemen. (Foto: Zierikzeesëhe Nieuwsbode). MINISTER LUNS IN RUSLAND LENINGRAD, 11-7. Minister Luns heeft na zijn aankomst in Leningrad dat hij beschouwt als „een van de sieraden van de Sowjet-Unie, een 'bezoek gebracht aan de Stadssowjct. Daar vertelde burgemeester Vasili Isajev hem het een en ander over de stad, 'de tweede in de Sowjet- Unie naar grootte en belangrijkheid. De Nederlandse minister kreeg on der meer te horen, dat de Sowjet van Leningrad (te vergelijken met onze gemeenteraad) uit 595 "afgevaardig den bestaat, van wie 243 vrouwen, terwijl 298 leden arbeiders zijn. OOLTGENSPLAAT, 11-7. Maan dag 20 juli zal de minister van ver keer en waterstaat, mr. J. van Aart- sen, de brug over het Haringvliet tussen Numansdorp en Ooltgensplaat officieel openen. 's Morgens om 10.45 uur zullen de autoriteiten en verdere genodigden aan de noordzijde van de brug in de remise van de N.V. Rotterdamse Tramwegmaatschappij te Numans dorp bijeenkomen. Onder hen be vinden zich de commissaris der ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaa- sesz, het college van Ged. Staten van Zuid-Holland, de burgemeester en wethouders van de plaatsen op Goe- ree-Overflakkee, Schouwen-Duive- land, Numansdorp en Willemstad en voorts een groot aantal vertegen woordigers van rijk en provincie. Na de bijeenkomst in de remise zal de minister de officiële opening ver richten. Hierna zullen de genodigden zich als eersten over de brug bege ven. Direct daarna wordt het ver keer toegelaten. Op 20 juli zullen ook de brugwach ters hun werk beginnen als tolgaar ders die bij de N.V. Brug verbinding in dienst getreden zijn. Zoals bekend worden de bouwkos ten van deze 1.222 meter lange brug waarvan voorlopig twee rijbanen in gereedheid gebracht zijn, door het heffen van tol afgelost. Van de zijde van de N.V. vernemen wij, dat het In kringen van het Vaticaan is gezegd, dat de paus wellicht op 15 augustus ziin eerste encycliek zou kunnen publiceren, die het vraag stuk van de geboortebeperking zou kunnen aanroeren. DEN HAAG, 11-7. De minister van buitenlandse zaken en mevrouw Luns( zttllen op uitnodiging van de minister van buitenlandse zaken van rndia, de heer Lal Bahadur Shastri, van 3 tot 6 augustus een bezoek aan India brengen. Aldus een communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. De heer Lal Bahadur Shastri is na het overlijden van minister-president Jawaharlal Nehroe regeringsleider van India. Hij beheert tevens de por tefeuille van buitenlandse zaken. Minister Luns bezoekt India in aansluiting op zijn officieel bezoek aan Indonesië van 25 juli tot 2 aug. tarief van het bruggeld, zoals dat enige maanden geleden door de raad van commissarissen van de N.V. Ha ringvlietbrug werd voorgesteld, gel dig is voor alle verkeer dat van de brug gebruik maakt. Ook de eiland bewoners zullen in geen enkele vorm korting ontvangen. Zuidfranse bosbranden geblust CANNES, 12-7. Aan grote bos- branden die dagenlang in het gebied langs de Franse Rivièra hebben ge woed en waarbij twee mensen het leven verloren en ruim 10.000 ha. bos zijn verwoest, was zondag vrij wel een eind gekomen. De brand weer rekende er op, het op enkele plaatsen nog smeulende vuur spoe dig te kunnen doven. Een zwakke wind kwam zondag in de plaats van de mistral, die een snelle versprei ding van het vuur heeft veroorzaakt. Burgemeester Isajev vertelde te vens, dat Leningrad contact onder houdt met 25 steden in het buiten land. Hij opperde het denkbeeld van het aankopen van een dergelijke band met een Nederlandse stad, een suggestie waarop minister Luns in haakte door op de mogelijkheid van „brede contacten tussen Leningrad en Rotterdam" te wijzen. Minister Luns verzekerde de bur gemeester; dat de Nederlanders gro te belangstelling hebben voor Lenin grad. Wij weten, dat vele landge noten een aandeel hebben gehad in de bouw van de stad, zo zei hij. Een van de oudste wijken van de stad aan de Neva wordt nog steeds No- vapa Gollandija (Nieuw-Holland) ge noemd. De minister overhandigde Isajev enkele geschenken - een boek met platen over het hedendaagse Nederland en een wandbord waarop een molen staat afgebeeld. Kleurlingenpartij in Zuid-Afrika KAAPSTAD, 12-7. In Zuid-Afrika is een politieke partij voor uitslui tend kleurlingen (mensen van ge mengd ras) opgeridht om „hun ver tegenwoordiging op alle vlakken te verzekeren", zo staat in het partij manifest dat 'het afgelopen weekein de werd gepubliceerd. De federale kleurlingenpartij is op 23 juni opge richt en staat voorlopig onder lei ding van T. R. Swartz. De partij is van bordeel, dat de kleurlingen het recht hebben, volledige vrijheid en gelijkheid te bereiken in het land van hun geboorte. JACKSON, 11-7. Het hoofd van het Amerikaanse federale bureau van onderzoek (F.B.I.), Edgar Hoo ver, heeft vrydag gezegd te vrezen, dat de drie propagandisten voor ras- sengelykheid, die een maand geleden in de staat Mississippi verdwenen, niet meer in leven zyn. De naspo ringen naar de drie mannen - twee blanken en een neger - zouden ech ter worden voortgezet „tot de lijken worden gevonden", aldus Hoover. Hij zei dit te Jackson in de staat Mississippi, waar op last van presi dent Johnson een nieuw bureau van de F.B.I. is geopend waar 50 man zal worden gestationeerd. In Atlanta, in de staat Georgia, heeft vrijdag Lester Maddox, een blanke restauranthouder, verklaard liever in de gevangenis te gaan dan negers tot zijn bedrijf toe te laten. Drie negers die vorige week onder bedreiging met een revolver het. res taurant hadden moeten verlaten, hadden een klacht tegen Maddox in gediend en verzocht hem te verplich ten negers toe te laten. Wet op de burgerrechten Tntussen heeft de minister van justitie, Robert Kennedy, bepaald, dat een federale rechtbank van drie rechters in Atlanta moet uitmaken, of-het artikel in de wet op de bur gerrechten, dal rassenscheiding in openbare gelegenheden verbiedt, al Dit nummer beslaat uit C pagina's (A Niets is zo koppig en doof v>) (o als de onkunde. O) Hogere temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog; tol matig of krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toenemende wind uit zuidelijke richtingen; overdag hogere tempera turen. 14 juli. Zon op 4.36, onder 20.55. Maan op 10.41, onder 23.48. Eerste kwartier: 16 juli te 12.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 juli 6.51 v.m. 19.03 n.m. BROUWERSHAVEN 14 juli 6.32 v.m. 19.00 n.m. Doodtij: 18 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde werd het weer vrijwel geheel be heerst door een tweetal fronten, die behoorden bij een kleine storing, die van Engeland naar zuid-Zweden trok. De langzame beweging van deze fronten in zuidwaartse richting had langdurige perioden van regen val tot gevolg. Vandaag begon zich de invloed van een zwakke rug van hoge druk over ons land uit te breiden, hetgeen voor al in de kustgebieden tot opklarin gen leidde. Intussen is op het midden van de oeceaan een depressie aangekomen, die nu snel in diepte toeneemt en vermoedelijk een ongeveer noord oostelijke koers gaat volgen. De luchtdrukverschillen in onze omge ving zullen daardoor morgen weer toenemen, zodat de wind uit zuide lijke richtingen gaat aanwakkeren. Daarbij zal warme, vrij vochtige lucht worden aangevoerd, in ver band waarmee een stijging van de temperatuur is te verwachten. Er zullen voorts opklaringen voorkomen en 'wellicht blijft het tot de avond nog droog. Door vergiftiging 19 mensen omgekomen Bij een 'herdenkingsdienst bij Naf- pactos in midden Griekenland zijn zondag 19 mensen overleden tenge volge van vergiftiging. Dertig ande ren zijn bewusteloos geraakt. Vol gens persberichten was in plaats van suiker zwavelpoeder gestrooid over gekookt graan, dat volgens traditie wordt rondgedeeld bij dodenherden kingen in de Orthpdoxe Kerk. dan niet in strijd is met de grond wet. Een motelhouder in Atlanta heeft gesteld, dat het artikel niet met de grondwet strookt, omdat de regering de macht krijgt over een particulier bedrijf te beschikken als ware het een openbare gelegenheid, zonder dat zij schadeloosstelling be taalt. Voorts is de motelhouder van mening, dat het congres in Washing ton alleen de economische bedrijvig heid tussen de staat onderling kan regelen, maar niet de handel in de afzonderlijke staten kan reglemen teren. President de Gaulle heeft een uit nodiging aanvaard om dit jaar een bezoek aan Vene.uela té brengen. SINGAPORE. 12-7. Patrouillebo ten van de zeepolitie van Singapore zyn zondag driemaal opgetreden te gen snelle gemotoriseerde sampans uit Indonesië, die in de wateren by Singapore voeren. Bij een incident kwam het tot een schietpartij; bij een tweede vuurde de bemanning van de sampan op de politie. Of er mensen gewond zijn is niet bekend, aldus een woordvoerder van de politie. De sampans waren volgens hem van dezelfde soort als gebruikt wordt door Indonesische handelaars van de nabijgelegen Rhio-eilanden, die nog in Singapore handel drijven. Elkë sampan was voorzien van twee bui tenboordmotoren en bemand met vijf in donkerblauwe of zwarte overalls - „klaarblijkelijk geen handelaren". De invloedrijke krant „Berita Minggoe" in Djakarta schreef zon dag dat het Indonesische leger nu in staat is soldaten naar de Britse basis over te brengen binnen een paar uur nadat het bevel daartoe gegeven is, doordat op de eilanden bij Singapore troepen gelegerd zijn. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1