DE ZIERIKZEESCHE COURANT AANHANG SENATOR GOLDWATER WORDT NOG GROTER Zevenjarig meisje aangerand Minister Luns sprak weer met Chroesjtsjov Wereld-onderwijs- conferentie V/AT 1EQT VI Gemeente Vogelwaarde vraagt faillisse ment van textielfabriek Westersclielde Westdorpe en R.O.B. richten expositie in van laat veertiende eeuwse ceramiek Pluimveehouders houden protestmeeting ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag II juli 196-1 120ste jaargang No. 19614 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken tl, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, ia 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. *edakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. Ot 110-2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (ma*. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Eerste paal Centrale Werkplaats geheid De Republikeinse Conventie SAN FRANCISCO, 13-7. De 28ste conventie van de republikeinse par ty, waarop een kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap wordt aangewezen, is maandag geopend. Ilccwel hij het kandidaatschap byna in zijn zak heelt, leed senator Barry Goldwater aan plankenkoorts. Op de vraag het hjj zich voelde toen hij het gebouw binnenging, zei hü: doodsbang, zcals altijd". Maandagochtend verklaarde Gold- water 739 stemmen te zullen krij gen, 84 meer dan hij nodig heeft om te winnen. Zijn mededinger, gouver neur Scranton van Pennsylvania, vond dit cijfer overdreven. Het zal dichter bij de 630 liggen, zei hij. Enige minuten voordat de conventie opende kwam de delegatie van Ohio bijeën en maakte bekend dat 42 van de 58 stemmen op Goldwater zullen worden uitgebracht, 22 meer dan werd verwacht. De senator was volgens zijn hel pers woedend over een brief van Ccranton, zondag ontvangen, waar in deze voorstelt een openbaar de bat voor de conventie te houden, nadat hij er 4.000 afschriften van had laten maken ter uitdeling onder afgevaardigden en partijfunctiona rissen. Gouverneur Scranton zei maandag in een televisie-uitzending, dat rechls-extremistische groepen zoals de Jthn Birch-vereniging zich „di rect van de republikeinse partij meester zullen maken", wanneer Gcldwater zou worden benoemd. Op de vraag of hij wilde zeggen dat Goldwater iets met deze gx*oepen te maken heeft, antwoordde Scran ton: „daar is senator Goldwater niet rechtstreeks bij betrokken. Maar hij heeft deze extremisten niet afgezwo ren, evenmin als hij dat gedaan heeft met de personen van dat soort die de republikeinse partij willen overnemen". Een persbureau gaf voor de ope ning een vermoedelijke uitslag van de verkiezing: Goldwater 768, Scran ton 163, Rockefeller 104, Lodge 45. Margaret Chase Smith 19, voor- keurscandidaten 58, niet uitgespro ken 155. Volksmilitie in Algerije ALGIERS, 13-7. - President Ben Bella van Algerie heeft de vorming bekend gemaakt van een volksmili tie ter verdediging van „de socialis tische revolutie" tegen alle vijanden in binnen- en buitenland. De militie zal tot taak hebben het volk en de strijdmachten te helpen bij het ont maskeren en onschadelijk maken van „de agenten van de tegen-revo lutie". Oud-president Eisenhower heeft zich maandag goedkeurend uitge- sptoken over het ontwerp-partij- programma van de republikeinse partij. Ten aanzien van de twee kan didaten bleef hij neutraal. Het nieuwe partijprogramma werd aan de conventie voorgelegd door gouverneur Mark Hatfield van Ore gon, die het een „programma van vertrouwen" noemde, in tegenstel ling tot de „politiek van angst dei- democratische regering. Gouverneur Hatfield betoogde, dat de huidige regering gekenmerkt wordt door drie soorten angst: angst voor de feiten, angst voor de toe komst en angst voor het volk. Johnson „danseur" De officiële partijwoordvoerder kwalificeerde president Johnson als de „danseur van het Witte Huis" en beschuldigde diens regering van po gingen de publieke opinie te mis leiden en de waarheid verborgen te houden. De democratische regering is niet progressief en baseert haar politiek op het verleden, aldus gou verneur Hatfield verder. Daartegen over stelt de republikeinse partij een „programma van vertrouwen, want wij hebben vertrouwen in onze mid delen om de rechten van de mens te verdedigen tegen de machten van reactie en haat in ons midden". Knelpunt: multilaterale kernmacht GRONINGEN. 13-7. De 30-jari.ge Grc.iinger E. T. heeft thans bekend vorige week een zevenjarig meisje te hebben aangerand. De man nam dinsdag in Groningen een bestelauto weg. Hij reed er mee naar Haren. Daar lokte hij 'het kind onderweg van school naar huis mee. Irt de bos rijke streek Appèlbergen vergreep hij zich aan 'het meisje. Hij bracht haar terug naar de plaats, waar hij haar in de auto had laten stappen. Thuis vertelde het meisje wat was gebeurd, waarop de politie op onder zoek toog. Daar de man nog enige tijd in Ha ren was blijven rondrijden in de ge stolen auto werd hij aangehouden. Thans heeft hij ook de aanranding van het meisje toegegeven. MOSKOU, 13-7. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft maan dag in Moskou zjjn besprekingen met premier Chroesjtsjov en de an dere Russische leiders „nuttig maar niet vruchtbaar" genoemd. Tijdens een persconferentie op de Nederlandse ambassade zei minister Luns, dat de toon van de besprekin gen, in het bijzonder van die welke hij met premier Chroesjtsjov had gevoerd, „realistisch" en ontbloot van propaganda was geweest. Sprekend over de multilaterale NAVO-kernmacht en de Duitse kwestie waren „openhartig" geweest en in „een vriendschappelijke sfeer" verlopen. Aan het einde van het on derhoud had premier Chroesjtsjov gezegd: „Wij- weten dat uw inzich ten verschillen van de onze en de onze van de uwe". De Russische pre mier had zich bezorgd getoond over het Duitse vraagstuk en over het gevaar dat de Duitse regering, door middel van de multilaterale NAVO- 9trijdmacht, de controle zou krijgen ever kernwapens. De Nederlandse minister had ge antwoord dat Nederland pas beslo ten had het ontwerp voor een multi laterale macht te bestuderen, na Amerikaanse verzekeringen dat een dergelijke bestudering nog geen deelneming aan de macht zelf in houdt. „Wij hebben geen enkele be slissing genomen". Als Nederland tenslotte zou instemmen met het projekt zou dat zijn met de zeker heid dat het in geen enkel opzicht DEN HAAG. Het gedenkteken voor gesneuvelde grenadiers en ja gers in Den Haag zal verplaatst worden van de Hofweg naar de plantsoenstroök aan de oostzijde van de Johan de Wittlaan. KATER ONTVOERD LONDEN, 13-7. De Londense hoteleigenaresse Dorris Eas- ton, die sedert vrijdag haar 17-jarige kater Mickey mist, heeft een telefonische mede deling ontvangen clat ze hem tegen een losprijs van 6500 gulden - „of 10.000 gulden als zij naar de politie gaat" - te rug kan krijgen. Juffrouw Faston heeft de hulp van de politie ingeroepen. Zij zei: „Ik vertrouw liever op de politie dan op de woorden van een onbekende ontvoerder. Ik hoop en bid dat Mickey niet dood DEN HAAG, 9-7. In het nabij Axel gelegen plaatsje Westdorpe worden in overleg met het gemeen tebestuur en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort voorbereidingen getrof fen om een interessante collectie laat-14de-eeuwse ceramiek in het madfvuis nan deze oost-Zeeuios- Vlaamse gemeente te exposeren. Het aardewerk werd in 1963 door de heer J. Thomas uit Westdorpe ge vonden tijdens een ruilverkaveling in de Canisvlietpolder. Het materi aal schijnt te kowien uit een grote afvalput en vertegenwoordigt naar een voorlopig oordeel een vrij korte periode. Uit de grote massa scher ven zfjn door de heer Thomas reeds enige voorwemen gereconstrueerd. Hierbij vallen onder andere op: een vrijwel complete vnurklok van grij zig aardewerk, kannen van vroeg ■'eengoed met zoutglazuur (Rijn lands), steelpannen met een lipvor- de „vermenigvuldiging en versprei ding" van atoomwapens zou verge makkelijken. Volgens minister Luns was dit de Voornaamste reden van de bezorgdheid van de Russische lei ders GENÉVE. 13-7. De Verenigde Staten, alle westelijke landen en de Latijns-Amerikaanse landen zijn maandag gezamenlijk de wereld-on- derwijsconferentie van 90 landen uitgelopen nadat de Afrikaanse en Aziatische landen aangedrongen hadden op stemming over hun reso lutie waarin uitstoting van Portugal wordt geëist. Terwijl de westelijke en Latijns- Amerikaanse afgevaardigden de conferentiezaal uitstroomden, ble,- ven 35 Afrikaanse en Aziatische lan den en die van het communistische blok zitten om over de resolutie te stemmen. De vertegenwoordiger van de Unesco, die de conferentie had be legd, zei voor de stemming dat de resolutie „onwettig" is. Daarna stemden 43 landen voor. Afwezig waren 40 landen, zeven onthielden zich van stemming. Zuidvietnamese soldaten vielen in hinderlaag SAIGON, 13-7. Drie compagnieën Zuidvietnamese militairen zijn op weg naar een post op het schier eiland Kamau die zaterdag door de Vietcong was aangevallen, in een hinderlaag gevallen. Er werden 75 Zuidvietnamese mi litairen gedood. Er zijn negentien vermisten en een honderdtal wapens wprd door de Vietcong buit gemaakt. "De drie compagnieën zijn ontzet door twee bataljons Zuidvietname- zen die ondersteund werden, door jachtbommenwerpers van het type „Sky Raider". Na de aanval op de post trokken de Vietcong-opstandelingen zich zondagochtend met achterlating van tien doden teryxg. &ILT DEN HELDER. H.M. de Koningin heeft^ maandag tijdens een korte plechtigheid in Den Helder een vaandel uitgereikt aan de onderzee- dienst. Op deze bijeenkomst waren vele reünisten van het duikbootwa pen aanwezig. Een financieel drama mig profiel en sneb (holle, zowel als massieve stelen), grapen met veelal hoekig opgetrokken oren, fragmen ten van braadsleden of vispannen, grote grijze kommen met uitgekne pen voetjes, grote tot kleine, brui rode of grijze kannen, kruiken en geoorde potjes, evenals met nitge- knepen roetjes, enz. Bovendien komen enige zeldzamere typen aardewerk voor, zoals een drie- of vierdelig vaasje (zeer be schadigd) met groenig glazuur. Het aardewerk uit Westdorpe is op en kele nieuwe vormen na zeer goed te vergelijken met de inmiddels uit voerig bestudeerde vondsten uit de opgravingen te Aardenburg en wel met de jongste (laar-14de-eeuwse) groep Hieruan. De belangrijke, waarschijnlijk als „gesloten vondst" te beschouwen voorwerpen uit Westdorpe zullen zo spoedig mogelijk in de berichten R.O.B. worden gepubliceerd. VOGELWAARDE, 13-7. De ge meente Vogelwaarde zal het faillis sement aanvragen van de N.V. Wes- terschelde Textielfabrieken G. H. Meijerink N.V. in Stoppeldijk, ge meente Vogelwaarde. Daartoe heeft de gemeenteraad maandagavond be- slctcn. De raad overwoog, dat daarmee niet de weg wordt afgesneden voor een nieuwe bestemming van de be drijfsgebouwen, die voor de gemeen te in sociaal-economisch opzicht de meest gewenste is. De textielfabriek heeft van de ge meente Vogelwaarde onder hypothe cair verband f 1.800.000,- ontvangen. De gemeenteraad oordeelde, dat de belangen van crediteuren op de juis te en wettelijke wijze behartigd wor den als een faillissement wordt aan gevraagd. Een curator kan onderzoe ken welke oorzaken tot het débacle hebben geleid en wat met de gelden van de gemeente is gedaan. Het ligt niet ift de lijn van een overheids lichaam een oplossing te zoeken door onderhands een regeling te treffen, aldus de raad. De Westerschelde Textielfabrieken een dochteronderneming van Meije- rinks Textielfabrieken in Winters wijk, telde lot voor kort 120 man personeel. Vorige week werden de vijftig mannelijke arbeidskrachten van de weverij en de snijzaal ont- Auto sloeg over rle kop LI'NNE (L.), 14-7. In de nacht van maandag cp dinsdrg is om 3 uur op de rijksweg te Lirme een personen auto met grote snelheid tegen een boom gebotst en vijftig meter ver der over de kop geslagen. De 23-ja- r.-ge ongehuwde N. Paas uit Mun- ster-Geleen, die naast de bestuurder zat, was np slag dood. De bestuur der, uit Eindhoven, werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Roer- t-nrvid overgebracht. Twee andere in zittenden uit Munster-Geleen wer den licht gewond. De auto was een huurauto en werd geheel vernield. Het gezelschap was onderweg van Munster-Geleen naar Eindhoven. slagen. Hun werd het loon uitbe taald. maar niet het vakantiegeld, waarop zij recht hebben. De zeven tig vrouwelijke arbeidskrachten van het confektiebedrijf werken nog. Zij gaan volgende week met vakantie, maar weten nog niet wat er nadien gebeurt: werken of ontslagen wor den Deze toestand werd vrijdagavond in de gemeenteraad besproken, waarbij de gemeente staat voor be taling van de f 165.000,- als rente en aflossing van de geldlening, die de Coöp. Raiffeisenbank verstrekte en werd doorgegeven aan de N.V.. in die raadsvergadering werd ook kri tiek geuit op het economisch tech nologisch instituut Zeeland, dat de gemeente adviseerde bij de vestiging van de textielindustrie. Maandagavond heeft de bedrijfs econoom van het E.T.I. Zeeland, di's. G. J. Baarspul, in de raadsvergade ring een uiteenzetting gegeven van de gronden, waarop het advies werd uitgebracht. Het college van burge meester en wethouders had zich te voren laten inlichten door het E.T.I. Zeeland, de rechtskundige adviseurs van de gemeente en door de directie van de moedermaatschappij van Meijerink in Winterswijk. Het scheepvaartverkeer koerst al links en rechts langs en onder de enorme Van Brienenoordbrug ten zuiden van Rotterdam, het wegverkeer zal nog enige tijd geduld moeten hebben. Als de brug evenwel eenmaal gereed zal zijn zal dat wachten ten volle worden beloond door een grotere verbetering in de verbinding noord-zuid. De klap van de beiveegbare brug staat nog omhoog, zij zal straks dienen om zelfs de grootste schepen door te laten. Zuidvietnamees konvofti nH nummer 1>cslMt uit 12 i>asina's in hinderlaag gevallen SAIGON, 14-7. Volgens militaire autoriteiten zijn maandag drie Ame rikaanse officieren 'gedood, toen on geveer zeventig kilometer ten noor den van Saigon een konvooi met Zuidvietnamese troepen in. een door Vietcongs gelegde hinderlaag viel. Onder de regeringstroepen vielen 19 doden en 21 gewonden. PEKING. Naar het persbureau Nieuw China uit Hanoi meldde, heeft een militair tribunaal in Noord Vietnam het doodvonnis uitgespro ken over drie „geheime agenten van de Verenigde Staten en Tsjiang Kai Sjek". Veertien anderen kregen ge vangenisstraffen opgelegd, variërend van vijf jaar tot levenslang. Blijft woningwetbouw achter bij programma? DEN HAAG, 13-7. Het Tweede Kamerlid de heer J. Bommer (P.v. d.A.) heeft aan de minister van volkshuisvesting gevraagd of op grond van. de recente cijfers niet geconstateerd moet worden, dat de woningwetbouw tot dusver in dit jaar ver bij het programma ten ach ter blijft, dat dit in midnere mate het geval is met de premiebouw, ter wijl aan de vrije sector meer is toe bedeeld dan het geprogrammeerde aantal. Dit Kamerlid vraagt de mi nister of hij een en ander kan ver klaren en of hij 'bereid is te zorgen, dat aan het programma de hand woi'dt gehouden. De heer Bommer noemt in zijn schriftelijke vragen de volgende cij fers over de woningbouw. In de eer ste vijf maanden is van rijkswege medewerking verleend voor de bouw van 15.624 woningwetwoningen, 10.548 premiewoningen en 11.321 On gesubsidieerde woningen. Het bouwprogramma 1964 omvat 47.750 woningwetwoningen (na cor rectie), 25.000 premiewoningen en (ten minste) 20.000 ongesubsidieerde woningen. Dure koffer kwijt Eerst zaterdag is bekendgemaakt, dat een 59-jarige Amerikaanse xnil- jonaire, Eugenia Hifch uit Alabama, in haar hotel in Bad'en-Baden is be stolen. Zij zegt een 'koffer 'kwijt te zijn met juwelen en geld ter waar de van een tot twee miljoen mark. De politie staat voor een raadsel, dbar zij geen sporen kan vinden van inbraak in 'de hotelkamer, waar de koffer moet hebben gestaan. Warm weer Vex-wachting tot Woensdagavond: Wax*m, dx'oog en vrij zonnig weer; zwakke tot matige wind tussen oost en zuid; aan de kust tijdelijk zee wind. 15 juli. Zon op 4.37. onder 20.54. Maan op 11.51, onder 16 juli. Zon op 4.39. onder 20.53. Maan op 13.05, onder 0.05. Eerste kwartier: 16 juli te 12.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 juli 7.34 v.m. 16 juli 19.44 n.m. 20.28 n.m. 19.42 n.m. 20.28 n.m. HOOGEVEEN, 13-7. Het bestuur van de nationale chi'i9telijke organi satie boeren-pluimveohbudei's heeft de pluimveehouders opgeroepen zich donderdag na afloop van de markt in Barneveld te verenigen om een protestdemonstratie te houden. Het bestuur van de N.C.O.B. heeft de minister van landbouw om maat regelen gevraagd voor de eierbroed- bedrijven. Als gevolg van een ster ke daling der prijzen in het begin van dit jaar is deze tak van de agra rische sector in financiële moeilijk heden gekomen. De gevolgen zijn geschat op een nadelig saldo van f 20.000.000. Wat de N.C.O.B. vroeg kwam neer oo een bedrag van f 2 per legdier. De minister heeft ge antwoord op de hoogte 'te zijn van de wanverhoudingen, die er heersen op de max^kt tussen vraag en aan bod. De bepalingen inzake de E.E.G.. in januari te Brussel aangegaan, verbieden evenwel iedei'e vorm van steun. Als gevolg van een en ander kan de minister dan ook niet op het gevraagde ingaan. UTRECHT. Een hoofdploegbaas van de Nedex4an'dse spoóxnvegen, de 43-jarige heer J. C. van der Sanden uit Tilbuxg, is maandag toen hij bij Tilburg uitvoeringswerkzaamheden aan het inspectei*en was, aangei'eden door een trein en om het leven ge komen. Hij was op slag dood. 8.15 v.m. BROUWERSHAVEN 15 juli 7.18 v.m. 16 juli 8.03 v.m. Doodtij: 18 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 14-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een rug van hoge luchtdruk, waardoor maandag het weer in ons land aanzienlijk verbeterde, is door drukstijgingen boven Scandinavië sterk in omvang toegenomen en bleef het weer ook dinsdag in ons land beheersen. Een stex-k in diepte toegenomen depx'essie op de oceaan zwenkte een kleine 1.000 km van de Iei'se kust vex-wijdei"d, scherp naar het noorden af, waardoor zijn in vloed niet verder reikte dan tot west-Engeland en Schotland, waar het langdurig regende. Nederland bevindt zich moxgen in het overgangsgebied tussejj beide druksystemen. Met zuidoostelijke wind wordt nog warmere lucht ons land binnengevoerd; daarin zal het morgen drukkend weer zijn met wat minder zon, dit laatste als gevolg van een zwak warmtefront dat Ne- derland passeert. De temperaturen kunnen morgen wellicht hier en daar tx-opische waarden bei'eiken. De kans op buien is morgen gering om dat ook in de hogere luchtlagen warme lucht aanwezig is. Aan de kust treedt in de loop van de dag door zeewind enige afkoeling in. Schip nil Rood-China in Amsterdamse haven AMSTERDAM. 13-7. In de Am- sterdamse haven ligt voor het eerst een schip uit communistisch China afgemeerd. Het is het 9.237 brt. me tende m.s. „Shu Guang" van de China Ocean Shipping Cv. uit Kan ton. Het schip wordt met kunstmest geladen bij de superfosfaat-fabriek Albatros N.V.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1