MOL nar Dl DE ZIERIKZEESCHE COURANT MINISTER BIESHEUVEL ZOEKT NAAR NIEUWE VORM De Auschwitz-arts Josef Men gele Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* Opnieuw groot proces in West-Duitsland Ruby krankzinnig? Ontwerp nieuwe pensioenwet Negen en dertig doden bij vliegramp Engelse kredieten voor de Sowjet-Unie WEER SUCCES VOOR GOLDWATER Aantal overnachtingen buitenlanders in Nederlandse hotels sterk toegenomen Zware aardbeving geregistreerd Het aardgas Tweede Kamer tot september op reces WAT ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 juli 1964 120ste jaargang No. 19612 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKUE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no I, lel. 01110-2255. 18 U0 uur: lel 01110-2118. Girorekening no. 137677. ïedakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: ^.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderaag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Behoud horenmolen ,.De Haan" Exportbevordering en ontwikkelingshulp UTRECHT, 9-7. Minister Biesheu vel is van plan een nieuwe vorm van exportbevordering, waar aan naar zyn mening in toenemende ma te behoefte bestaat, samen met en onder medeverantwoordelijkheid van het bedrijfsleven in toenemende ma te ontwikkelen. Het gaat om aan vullende voorzieningen bij exporte ren van agrarisch reproduktiemate- riaal, zoals fokvec en pootaardappe- len. Verschillende ontwikkelingslanden bieden goede mogelijkheden voor deze export, maar zijn niet ver trouwd met de juiste behandeling der genoemde produkten. Begelei ding van de export met voorlichting, bouw van voorbeeldbedrijven en dergelijke is dus nodig. Het gaat hier om een vorm van ontwikke lingshulp, die kan leiden tot open legging van deze markten voor het Nederlandse produkt. De minister van landbouw en vis serij vertelde dit donderdagmiddag in Utrecht aan de aangeslotenen en gasten van de Stichting Zelfstandige Handel en Industrie, voor wie hij een inleiding hield over „Taak en plaats van de (zelfstandige) agrari sche handel en industrie in het mo derne landbouwbestel". Optimale service Dc landbouwprodukten verwer kende en voedingsmiddelenindustrie, zo hield de minister zijn gehoor voor, zal er naar moeten streven haar funktie aan de gewijzigde omstan digheden aan te passen door het ver lenen van optimale service. En het fabriceren van voor-berei de, voor-verpakte, geconserveerde, snelkokende, gekoelde en diepgevro ren produkten, waarvoor de moderne koopgewoonten en de ontwikkeling FRANKFORT, 10-7. De regering van Paraguay heeft laten weten dat Josef Mengele die op 27 november 1959 werd genaturaliseerd, niets te maken heeft met de arts Josef Men- go v van het concentratiekamp Auschwitz die de dood van duizen- c" en gevangenen op zijn geweten heeft. Dc procureur-generaal van de Westduitse deelstaat Hessen, Fritz Bauer, heeft daarop verklaard, dat de regering in Asuncion het slacht- oifer van bedrog moet zijn. Bauer voegde hieraan toe, dat hij over on- v Hc-bare bewiizen beschikt, dat Josef Mengele de gezochte oorlogs misdadiger is. Van een betrouwbaar iemand had hij, Bauer, vernomen dat ook Martin Bormann', eens de rech terhand van Hitier, zich in Paraguay bevindt. Ingezonden mededeling "extra speling voor de doe-het-zelver Verkrijgbaa'r bij Nieuwe Boogerdstraat, Zierikzee in de gezinshuishoudingen mogelijk heden bieden. De industrieën die voornamelijk buitenlandse grondstoffen venver ken, zo voorspelde de minister, zul len meer en meer de invloed gaan ondervinden van wat zich interna tionaal afspeelt ten aanzien van de produktenovereenkomsten. Wel is 'n overeenkomst voor voedergranen analoog aan de internationale tarwe- overeenkomst moeilijk te realise ren door het grote aantal produkten waarvoor zij moet gelden, maar het is heel goed mogelijk dat de belang rijkste bij de wereldgraanhandel be trokken landen een aantal verplich tingen op zich nemen die de stabili teit van de wereldhandel gunstig be ïnvloeden. Voor vetten zal het moei lijk zijn tot een overeenkomst te ko men. MÜNCHEN, 9-7. - De voormalige S.S.-generaal Karl Wolff, een mede werker van het hoofd van de S.S., Heinrich Himmler, zal vanaf maan dag in München terecht staan we gens deelneming aan de moord op minstens 300.000 joden. De nu 64-jarige Wolff, die inder tijd als verbindingsman optrad tus sen Himmler en Adolf Hitler, zou in 1942 bet bevel gegeven hebben tot het transport van joden uit War schau naar de vernietigingskampen Treblinka, Eelzec en Sobibor. Hij zou ook in 1941 in Minsk in tegen woordigheid van Himmler het bevel gegeven hebben tot het doodschieten van 100 joden. Het proces tegen Wolff is verschei dene malen, in verband met zijn slechte gezondheidstoestand, uitge steld. Het maandag beginnende pro ces zal twee maanden duren. Er zul len ongeveer 400 getuigen verhoord worden. Wolff bevindt zich sinds '62 in voorarrest. DALLAS, 10-7. „Ruby is volslagen gek", zo heeft donderdag de advocaat .Jo .Tp'nr.b.v'v vypd^aard nadat hij zijn cliënt in diens cei had bezocht. De moordenaar van Lee Harvey Oswald, die op zijn beurt, naar algemeen wordt aangenomen, president Ken nedy heeft gedood, had zijn kleren gescheurd en zijn tweede advocaat, Phil Burlesom, enige vuistslagen ge geven, toen deze hem trachtte te kal meren. De twee juristen waren de ter dood veroordeelde Ruby komen op zoeken om met hem de grote lijnen van hun pleidooien in het komende proces in hoger beroep vast te stel len. Ruby had uitgeroepen, dat elke maand in de V.S. 100.000 joden wor den vermoord door de communisten, omdat hij de communist Oswald had gedood. TWEEDE KAMER Verschuiving begindatum schooljaar DEN HAAG, 9-7. Staatssecretaris Grosheide (O., K. en W.) kon op vra gen van de heer Kleywegt (Arb.) en vele andere afgevaardigden over de vakantiespreiding en de verschuiving van de begindatum van het school jaar, weinig anders zeggen, dan dat hem verleden week een desbetref fend rapport van de S.E.R. heeft be reikt. Ook ontving hij twee interim rapporten van een werkgroep uit de inspektie, die hij vertrouwelijk aan de vaste commissie van onderwijs zal overleggen. Een der conclusies van de werkgroep is, dat verschui ving onderwijskundig niet noodza kelijk is. Hetgeen volgens de staats secretaris niet betekent, dat geen verschuiving plaats zal kunnen vin den. Het S.E.R.-rapport zal zo spoe dig mogelijk worden gepubliceerd. DEN HAAG. 9-7. De centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft overeen stemming bereikt over de hoofdza ken van een voorontwerp voor een nieuwe pensioenwet. Enkele van de hoofdpunten van het voorontwerp zijn dat de wacht tijden voor het recht op pensioen worden afgeschaft', dat het weduwen pensioen voortaan voor alle ambte naarsweduwen vijf zevende zal be dragen van het reëel en potentiëel pensioen van de overledene en dat het inkooostelsel wordt afgeschaft. De minister van binnenlandse za ken, mr. E. H. Toxopeus, heeft op een persconferentie verklaard er op recht verheugd over te zijn dat er overeenstemming over de hoofdza ken is bereikt. Hij neemt aan het ontwerp nu snel te kunnen afmaken zodat het bij de Tweede Kamer kan worden ingediend. NEWPORT, 9-7. Alle 39 inzitten den van een Viscount van de United Airlines zijn donderdagavond om het leven gekomen, doordat het toestel in de lucht ontplofte en b\j Parrots- ville nabij Newport in de staat Ten nessee neerstortte. Het turbineschroefvliegtuig was op wc:; van Washington naar Knoxville Tennessee. Hot had 35 passagiers en een bemanning van vier leden aan boord. De wrakstukken kwamen over een groot gebied verspreid terecht in heuvelachtig gebied. De United Air lines die te Chicago zijn gevestigd, beschikken over nog 45 Viscounts van Britse makelij. In november '62 verongelukte een Viscount van deze LONDEN, 9-7. Groot-Brittannic en de Sowjet-Unie zyn tot overeenstem ming gekomen over de voorwaarden voor langlopende Engelse kredieten aan de Sowjet-Unie, zo wordt uit be voegde kringen vernomen. Het krediet dient voor gedeeltelij ke financiering van de aanzienlijke aankopen van installaties, waarover Rusland op het ogenblik besprekin gen voert met de Engelse industrie. De grootste moeilijkheid, namelijk de kredietgarantie van de export Credit Guarantee Corporation (een overheidsinstelling) en vooral de clausule inzake overmacht, is na langdurige onderhandelingen uit de weg geruimd. De kredieten, die door een bank- consortium zullen worden verstrekt in geval van Russische bestellingen, zullen door de E.C.G.C. en dus door de Engelse regering worden gega randeerd. Men is overeengekomen, dat als de leveranties als gevolg van embargo van een van beide regeringen zou den worden onderbroken, de Sowjet- Unie de reeds geleverde uitrustingen zal behouden, maar dan geen ver dere verplichtingen zal hebben. Oor- COLUMBUS, 9-7. De Amerikaanse senator Barry Goldwater heeft don derdag opnieuw een succes geboekt. De republikeinse gouverneur van de staat Ohio heeft zijn delegatie naar dc republikeinse conventie, die vol- DEN HAAG, 9-7. Het aantal gere gistreerde overnachtingen van bui tenlandse gasten in Nederlandse ho tels is in het eerste kwartaal van 1964 vergeleken met dat in de over eenkomstige periode van 1963 met ruim ccn-dcrde toegenomen, zo deelt het C.B.S. mede. Het totaal aantal geregistreerde overnachtingen bedroeg in het eerste kwartaal 1964 549.000, hetgeen een toeneming met 138.000 overnachtin gen betekent. Voor een deel is deze stijging toe te schrijven aan de om standigheid dat de Paasdagen in '64 nog juist in maart vielen en in '63 in april. Het aantal overnachtingen in maart lag mede hierdoor 51 pro cent hoger dan in 1963. De maanden januari en februari geven echter ook een belangrijke stijging te zien, na melijk met 14,5 procent en met 27,1 procent. In Amsterdam, 's-Gravenhage en Utrecht bedroeg de toeneming in het eerste kwartaal 35 procent, in Rot terdam 30 procent en voor de hotels in overig Nederland 34 procent. Relatief was de toeneming van het aantal overnachtingen van gasten uit Denemarken het grootst (71 procent), hierna volgen Frankrijk met 67 pro cent, Engeland en Schotland met 46 procent. Duitsland met 38 procent, Zwitserland en de Verenigde Staten van Amerika met 34 procent en Zweden met 33 procent. Beneden het landelijk gemiddelde bleven België en Luxemburg met een stijging van 21 procent, Noorwegen met 12 pro cent on do geallieerde militairen uil Duitsland met 15 procent. gende week te San Francisco zal ge houden worden, vrijheid van stem men gegeven. De gouverneur, James Rhodes, had eerder de 58 republikeinse afgevaar digden van Ohio verzocht, bij de eerste stemming over de republikein se kandidatuur voor het president schap op hem te stemmen, maar donderdag besloot hij, hen vrij te laten in hun keuze. Volgens de aanhangers van Gold water kon de rechtse senator van meer dan de helft van het aantal stemmen van de afgevaardigden van Ohio verzekerd zijn. Nachtvorst in zomer VENLO, 9-7. De lage temperatu ren in de afgelopen nachten hebben in noord-Limburg vorslschade aan te velde staande gewassen veroor zaakt. Dit was o.a. het geval met partijen kropsla uit Heldenaangevoerd op de Coöp. Venlose veiling, die als af wijkend produkt geen bod kregen en doordraaiden. In de omgeving van Horst en Se- venum heeft vooral de bonen- en augurkenteelt geleden van de voor deze tijd van het jaar abnormale koude. spronkelijk wilden de Russen een to tale terugzending als de installaties die zij van plan zijn te bestellen, niet geheel zouden worden geleverd. De overeenstemming effent nu dus de weg voor het sluiten van een reeks contracten, waarover een Rus sische afvaardiging op het ogenblik met verscheidene Britse bedrijven onderhandelingen voert. De beoogde orders zouden een waarde van éen miljard gulden vertegenwoordigen. BERKELEY, 10-7. De seismograaf van de Berkeley-Universiteit in Ca- lifornië heeft donderdag een krach tige aardbeving geregistreerd, waar van het epicentrum bij de nieuwe Hebriden tussen Australië en Samoa, was gelegen. De kracht van de be ving was gelijk aan 8 tot 8.5 op de schaal van Richter, hetgeen wil zeg gen dat een dergelijke schok in een bewoonde streek ernstige schade kan aanrichten. De aardbeving is ook door het Ca- lifornische instituut voor technologie te Pasadena waargenomen. a In Tay Minh, ten noordwesten van Saigon, is donderdag een vracht auto op een landmijn van de Viet- congs gereden en ontploft. Van de inzittenden kwamen er twaalf, onder wie twee kinderen om het leven; 28 gewonden werden per vliegtuig naar Saigon overgebracht. maatschappij in Maryland, nadat het toestel in botsing was gekomen met enige hoogvliegende zwanen. Het on geluk kostte aan zeventien mensen het leven. In januari van het vorige jaar stortte bij Kansas City een Vis count van de Continental Airlines neer, waardoor alle negen inzitten den om het leven kwamen. ARNHEM, 9-7. De totale kosten van het bouwprogramma van de N.V. Nederlandse Gasunie zijn voor dit jaar begroot op 300 miljoen gul den. Dit heeft de technisch direkteur ir. A. H. Kloostennan, gezegd tijdens het werkbezoek dat de minister van economische zaken prof. dr. J. E. Andriessen heeft gebracht aan het in aanleg zijnde hoofdleidingnet in de Achterhoek. Wachtmeester bij veldloop overleden DEN HAAG, 9-7. - De 39Tjarige wachtmeester der eerste klasse van de Koninklijke Marechaussee C. van L. uit Soesterberg is donderdagmid dag tijdens een tien kilometer veld loop in de gemeente Baarn onwel geworden en ter plaatse overleden. De wachtmeester was gehuwd; hij behoorde tot de brigade Soesterberg van de Koninklijke Marechaussee. Slangen vielen auto aan Twee reuzenslangen van vier meter lengte en twintig centi meter dikte hebben bij Ispar- ta in Anatolië, ivesl-Turkije, een vrachtwagen aangevallen. De chauffeur manoeuvreerde zodanig dat hij erin slaagde een van de dieren onder de wielen te verpletteren. Het mannetje werd echter door de dood van zijn wijfje zo woest, dat het zich rond de motorkap slingerde, waardoor de rem men buiten werking kwamen. De vrachtwagen reed daardoor achteruit de helling af, de chauffeur kon de wagen tegen 'n rots vastrijden. Toegescho ten boeren maakten het dier af. De slangen wogen ieder bijna 40 kg. DEN HAAG, 9-7. Na ccn indruk wekkende' Ijjst van onderwerpen te hebben afgehandeld, 308 schrifte lijke, 28 mondelinge vragen te heb ben gesteld en twee interpellaties te hebben gehouden, is de Tweede Ka mer cp reces gegaan. De voorzitter mr. F. J. F. M. van Thiel zei in zijn slotrede o.m., dat de prcef* met openbare commissie behandeling van begrotingen rede lijk geslaagd is. Het ligt in de be doeling dit najaar tien begrotingen iQ openbare commissievergaderingen te benaderen. De voorzitter herinnerde aan de luisterrijke viering van 500 jaar Sta- ten-Generaal op 9 januari J.I., waar bij de koningin aanwezig was en het Bourgondische slot ervan onder lei ding van zeven kamervoorzitters, toen het „turf in je ransel" van de K.M.K. door 's lands vergaderzaal schalde. Mr. van Thiel kondigde aan, dat in de komende herfst wellicht ook op maandagen en vrijdagen zal moe ten worden vergaderd. Hij kwam opnieuw terug op de noodzakelijke bezinning t.o.v. de verhouding regering-geregeerde en kiezer-verkozene. De dreigend ver grotende afstand moet worden ver kleind. Aan de politiek dient een voor het volk begrijpelijke vorm te werden gegeven. De Kamer komt op 15 september of, zo nodig eerder, voor het „R.E.M. -wetje" weer bijeen. De aftredende secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, die op het ogenblik een afscheidsreis maakt door de diverse NAVO-landen is donderdagmiddag met zijn echt genote door H.M. Koningin Juliana in het paleis Soestdijk ontvangen. Hij zal zich na zijn aftreden vesti gen in zijn villa in Noord Italië. - De foto toont de koningin met haar gasten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's bilt Tijdelijk regen Verwachting tot zaterdagavond: Tamelijk koude nacht met opkla ringen en zwakke tot matige wes telijke wind. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met tijdelijk re gen. Matige tot 'krachtige zuidwes telijke wind. Koel weer. 11 juli: Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 6.41, onder 22.43. 12 juli: Zon op 4.34, onder 20.56. Maan op 8.03, onder 23.09. 13 juli: Zon op 4.35, onder 20.56. Maan op 9.23, onder 23.30. Eerste kwartier: 16 juli te 12.47. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 juli 4.32 v.m. 12 juli 5.20 v.m. 13 juli 6.06 v.m. BROUWERSHAVEN 16.52 n.m. 17.37 n.m. 18.21 n.m. 16.37 n.m. 17.25 n.m. 18.14 n.m. 11 juli 4.07 v.m. 12 juli 4.55 v.m. 13 juli 5.43 v.m. Springtij: 11 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-7. Het K.N.M.I. deelt mede: In de onstabiele lucht die met westelijke winden naar ons land stroomde, kwamen in de afgelopen nacht talrijke regen- en onweers buien tot ontwikkeling, doordat een hoeveelheid koude lucht in dc hoge luchtlagen over ons land trok. De depressie, die de westelijke winden veroorzaakte en die sinds woensdag het weer in ons land heeft beheerst, trekt nu over Noorwegen naar het noordoosten weg. Een zwakke rug van hogedruk zal vannacht met op klaringen ons land passeren. Moi'gen komt het weer onder invloed van een nieuwe depressie die over de oceaan in de richting van west- Europa koerst. De eerste regenzone van deze depressie zal morgen ons land bereiken. De wind zal daarbij krimpèn naar zuidwest en weer aan wakkeren. Het weer blijft dus onbe stendig. IJMUIDEN. Donderdagmiddag is de 42-jarige palingvisscr J. Kras uit IJmuiden bij hel verhalen van zijn vlet overboord gevallen in de nabijheid van de Zuidersluis te IJmuiden. Een collega wist hem na ongeveer 3 minuten boven water te brengen, maar de heer Kras bleek toen overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1