De Revolutie verslindt haar kinderen i M' \g m m arrie s ogelijkheden ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 9 juli 1964 No. 19611 kleintjes uitjjjf kct binnenland -HERTOGEN BOSCH. De oude binnenstad van 's-Hertogenbosch i praktisch voor motorvoertui gen worden gesloten en in de win kelwijken moeten de straten voor namelijk voor de voetgangers wor den gereserveerd. GROESBEEK. Op de Mokerheide ten zuiden van Nijmegen heeft een bosbrand gewoed. Enkele hectaren dennen en heide werden door het vuur aangetast. DINTELOORD. Voor de veertien de achtereenvolgende maal zal dit jaar op 23. 24 en 25 juli het Muza- feest in Dinteloord worden gehou den. Vorig jaar bezoohten bijna 20 duizend Nederlanders deze feesten. Het organiserend comité verwachi d.t jaar nog meer belangstelling. UTRECHT. Op het departement van volkshuisvesting en bouwnijver heid wordt momenteel onderzocht, of een bepaald type houten woning de vereiste bouwkeur kan krijgen. Dit wordt meegedeeld in „Ruim zioht", het blad van het Nederlands Katho liek Vakverbond. DEN HAAG. In mei zijn dit jaar 7.381 nieuwe woningen opgeleverd, waarvan 939 in systeembouw wer den uitgevoerd. Die maand werd be gonnen met de bouw van 9.361 wo ningen. Daardoor steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen per ul timo mei tot 143.996. UITHOORN. In Den Hoef, ge meente Uithoorn, is een comité op gericht dat de oprichting van een Nederlandse boeren organisatie wil voorbereiden. Voorzitter is de heer G. W. Voortman uit Eefde. EPE. De ongeveer vijftig jaar oude heer H. Eshuis uit Epe is bij een verkeersongeluk op de Tongereweg te Epe om het leven gekomen. EINDHOVEN. Als zioh geen ern stige economische recessies voor doen mag verwacht worden dat de DAF in 1970 de 100.000ste vracht wagen kan afleveren. DEN HAAG. In juni daalde in ons land de geregistreerde arbeidsreser ve van mannen tot een nieuw laag terecord: van 17.750 tot 16.648. Het aantal openstaande aanvragen nam met bijna 14.000 toe tot het niet eer der bereitkt niveau van 103.000. Evenals bij mannen daalde bij de vrouwen de geregistreerde arbeids reserve, hoewel een stijging plaats had onder de jeugdigen. De vraag naar vrouwelijk personeel nam even eens toe. Door een verdere uitbrei ding van seizoenwerkgelegenheid daalde de seizoenwerkloosheid. ingebonden mededeling voor koud vier dubbeltjes per echte liter (en nog elke dag thuisbezorgd ook) Ingezonden mededeling BI.IK DOOR HET WERELD l-Iet schijnt een onontkoombare wet dat de revolutie haar eigen kin deren verslindt. In Algerije gaat dat inderdaad op. De vroegere premier Ferhat Abbas kreeg huisarrest op gelegd en een reeks arrestaties werd slechts daarom niet zo groot als de regering wenste doordat verscheide ne anderenmet goede namen in de vrijheidsstrijd naar het buitenland vluchtten. President Ben Bella is eenzaam komen te staan, maar hij kan reke nen op het leger van Boumedienne en zijn positie iij dus bepaald niet zwak. Maar dat vrijioel alle voor mannen uit de oorlog tegen de Fran sen hem nu afzweren, is ook geen teken dat Ben Bella's doen en laten algemene instemming vinden. En dat is zeker in het land niet zo, waar de toch al nooit florissante economie hoe langer hoe meer verpietert. Men mag daarvan Ben Bella niet uitsluitend de schuld geven, al heeft zijn Nasseriaanse socialisme met een sterk marxistische inslag nu ook weer niet geholpen om/ de buiten landse investeerders - Avaarvan het arme Algerije het hebben moet - aan te lokken. In ieder geval is de ontevredenheid van dg Algerijnen KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Muiden (toez.): C. v. Dop. Amersfoort; te Nieuw-Dor- dreoht (toez.): F. J. C. Helder, Leens; te Harskamp: T. Langerak, Vinke- veen; te Nieuw-Vennep-Abber.es (2e pred.pl.): J. L. Keijzer, Bergharen (O.); te Haamstede (toez.): T. Ste- houwer, Woudsend (Fr.). Aangenomen naar Ederveen: J. C. de Bie, Aalst, die bedankte voor Eist (U.)naar Soherpenisse (toez.): P. Kolijn, Raamsdonksveer; naar Eind hoven (wijkgem. Woensel): W. Hoek stra, Noordwijik aan Zee; naar Bleis wij k:G. Koerselman, Koudekerk a.d. Rijn; de benoeming tot bijstand in het pastoraat te Someren-Asten: L. J. R. Kalmijn, a.s. em.pred» te Vaas- sen. Bedankt voor Meteren en Est (toez.): G. J. Voortman; DUssen. Gèr. Kerken Beroepbaar:' kand. - J.- Kroeze, Kampen. Beroepen te Pieterburen-Schou- werzijl: kand. B. E. Span, Doi'drecht; te Oost en West Souburg: D. Barten. Appelscha; te Zoutikamp: kand. J. Kroeze, Kampen; te Ridderkerk (2e pred.pl.): J. J. Tissinrtk, Noord- Scharwoude; te Rotterdam-Over- schie (vak. Joh. Ribberink): J. Knol, Beverwijik. Aangenomen naar Nieuw-Lekker- land: F. v. d. Bos, Scheemda, die bedankte voor Oldekerk (Gr.). Bedankt voor Andijk (vak. C. Dijkstra): P. C. Koster, Roodeschool voor Wageningen (a.s. vak. H. J. Kouwenhoven)J. v. d. Zanden. Zwolle; voor Enumatil: dr. J. H. Becker, Nieuwerkerk (Zld.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Albanv (W.Austr.): Tj. Boersma, Urk; voor Oversehild- Aoo'ngedam: K, D. v. Dijk. Mussel- kanaal. Ger. Gemeenten Tweetal te Goudswaard: kand. A. Bregman, Benthuizen en kand. M. G. Mouw, Rijssen. Beroepen te Meliskerke: kand. J. C. Weststra te, Borssele; te Bodegra ven, te Goudswaard, te Nijkerk en te Tholen: kand. A. Bregman, Bent huizen; te Aagtekerke, te Arnhem, te Boskoop, te Borssele, te KapeLle aan de IJssel, te Kortgene, te Nieuw Beijerland. te Oosterland en te Veen: 'kand. D. Hakkenberg. Vee- nendaal. Aangenomen naar Meliskerke: kand. J. C. Weststrate, Borssele. Ohr. Ger. Kerken Tweetal te Arnhem, te Maassluis en te Rotterdam-Kra' ingenkand. G. Bouw. Nunspeet en kand. P. Roos, 's-Gravenznnde: te Heerde: kand. G. Bouw. Nunspeet en kand. P. den Butter. Apeldoorn; te Rotterdam- Charlois: kand. J. v. Mullipen. Steenwijk en kand. J., Plantinga, Hoegeveen. Beroepen te Nieuwe Pekela: kand. J. Plantinga. Hoogeveen; te Noord- scheschut: kand. J. J. de Jong. Apeldoorn; te Werkendam: kand. G. Bouw, Nunspeet. VENSTER iets wat de nu uitgeweken leiders zullen willen gebruiken om tegen Beti Belle te ageren. Het resultaat zal onherroepelijk zijn dat Ben Bella, zijn dictatoriale macht nog scherper, zal gebruiken om de kansen dat het nu onderling in heel Algerije net .als nu al in Kabylië hard tegen hard zal gaan, stijgen. Er ontstaat een ont vlambare situatie, waarmee niemand blij is, speciaal de Frasen niet die nog altijd, vooral door hun olie be langen, nauw verbonden blijven aan het land. Makarios gaat zyn gang De voornaamste schepper van de N.A.V.O., oud-minister Dean Ache- son, is de vierde afgezant van pre sident Johnson die probeert te voor komen dat de ruzie op het kleine eiland Cyprus ertoe leidt dat aan de uiterste oostflank van de verdrags- organisalie de leden onderling aan het vechten slaan. Johnson vermijdt met opzet zelf met een oplossing te komen, hij dringt er slechts op aan dat Grie kenland en Turkije onderling het probleem uit de wereld helpen. Of de Finse bemiddelaar Tuomioja^-zab slagen is overigens nog dubieus, maar de Geneefse gesprekken lijken een laatste kans. De toenemende wapenstroom naar Cyprus plus het gerechtvaardigde vermoeden dat ook Griekse soldaten naar het eiland zijn getransporteerd, zijn goede redenen om aan te ne men dat tot dusver de spanning op Cyprus alleen maar toeneemt en dat de Grieks-Cyprioten rustig door werken naar een voldongen feit, dat wellicht zelfs - zoals generaal Gri- vas propageert - zal neerkomen op aansluiting bij Griekenland. Toch invasie? Een dergelijk eenzijdig aan de laars lappen van de overeenkomst die de republiek Cyprus in het le ven riep, kan Turkije onmogelijk over zijn kant laten gaan en aange zien daartegen dan ook geen praten meer zou helpen, zou de al zo vaak verwachte invasie wel een feit moe ten worden. Daarmee is dan ook het hek van de dam, want het conflict tussen twee bevolkingsgroepen op een klein eiland zou dan zijn uitgegroeid tot een volslagen oorlog tussen twee landen, bondgenoten in de N.A.V.O. nog wel. En dat wil president John son tot elke prijs verhoeden. Intussen zullen er misschien wel politici zijn, die wensen dat heel Cyprus wegzonk in de zee, een wens waarmee velen op het eiland die geen oplossing zien in een conflict waarbij de partijen aan elkaar niets meer ioegeven, wellicht zullen in stemmen. Misschien zelfs ook in Athene en Ankara GEMEENTE DUIVELAND Burgerlijke Stand en loop der bevolking over dc maand juni Geboren: 4. Engeltje Teuna. d. van B. v. d. Perk en B. E. v, d. Perk (Ouwerkerk); 8. Marinus, z. van D. Geuze en J. van Klinken (Nieuwer- kerk); 10. Maria Magdalena Apollo- nia. d. van D. Boonman en M. L. Rijk (Oosterland); 23. C'ornelis, z. van L. Meerman en J. Boer (Ooster land). Geboren te Rotterdam: 16. Hans Jan, z. van J. Goedegebure en J. Traas (Nieuwerkerk). Geboren te Zierikzee: 6. Cornells Marinus, z. van A. J. Kaaijstcker en J. Verwest (Ouwerkerk); 17. Lucas Willem, z. van H. M. Boogert en C. H. Beije (Oosterland); 22. Nicolaas Leonard Jan, z. van J. Bouwman en J. J. van Liiere (Oosterland); Gehuwd: 5. Cornel is Zwager. 26 jr. (Oosterland? en Jannetje Martina Cornelia Bom, 21 jr. (Nieuwerkerk); 12. Wilhelmus Frederikus Gerardus Josephus van Zalm, 28 jr. (Haamste de) en Francina van der Meijden, 20 jr. (Nieuwerkerk); 1?. Cornelis Ja cobus Krijger, 29 jr. (Zierikzee) en Christina Hermina Brekelmans, 24 jr. (Nieuwerkerk); 26. Jacobus Ma rinus Folmcr, 24 jr. en Christina Janna Vanc, 22 jr. (beiden te Nieu werkerk). ..Flitser uil hol buitenland CCYUCA DE CATALAN. De aardbeving die in de nacht van zon dag op maandag het centrale deel van Mexico heeft getroffen, heeft volgens de jongste officiële schat tingen aan 31 mensen het leven ge kost. rLNEVE. De Griekse regerm heeft de Verenigde Naties laten we ten dat zij bereid is een speciale vertegenwoordiger voor de bespre kingen over de kwestie Cyprus in Oenève aan te wijzen, zo is uit be trouwbare kringen in Genève ver nomen. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van defensie, McNamara, beeft met onverholen trots bekend gemaakt. dat zijn vorig jaar inge voerd bezuinigingsprogram op mi litaire uitgaven vijf-en-twintig mil joen dollar aan besparingen heeft opgeleverd, zonder enig nadelig ef fect op de militaire kracht en de str:,dvaardigheid van de Verenigde Staten. SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Nederlaagwedstrijd A.s. zaterdag 11 juli: Bruse Boys I-Duivèland I (kwart voor 7, sdheidsr. J. D. v. d. Linde). Zomeravondcompetitie -> rayon Zierikzee Poule A: Smit Bolnes-Rij kswater- staat 1-2. Poule B: P.Z.E.M.-Van Aken's Bouwbedrijf 4-1. Heden (donderdagavond wordt gespeeld: Neptunus-Van Aken's Bouwbe drijf (7.15 uur). DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif", Sint Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" te St. Philipsland vanaf Creil. In con cours waren 61 duiven. De snelheid van de eerste duif was 1035.46 en van de laatste 900.31 m.m. Aankomst eerste duif 14.8.08 en de laatste 14 49.55. De cafésprimt werd gewonnen doo rno. 3, ringno. 60243861. A. Verwijs 1; C. Verwijs 2. 5, 8, 14, 18; J. Zuidweg 3, 9, 19; A. Faasse 4. 6, 10. 12, 13, 20; H. Kaashoek 7, 11; A'br. Verwijs 15; L. Vermeij 16, 17; J. Geense 21. LONDEN. Een prent van Goya heeft op een veiling in Londen een recordbedrag vai\ 205.000 gulden op gebracht. Nadat ze haar eerste maandsalaris gebeurd had, voelde ze zich rijk en besloot een week-end naar Tiel te gaan. Tante Duuk ontving haar als altijd hartelijk en vroeg belangstel lend naar «haar werkkring. Marrie vertelde, wat ze kwijt wilde en be sloot met de verzekering, dat ze het uitstekend getroffen had. Zondagsmorgens, toen ze uit de kerk kwam, vond ze een bezoeker in de woning van tante Duuk. De vrouw stelde hem voor als Barend van Ewijk, en toen de jongelui el kander de hand gedrukt hadden, voegde de vrouw er aan toe: „Ba rend is een achterneef van mij en komt zo af en toe eens een eenzame zondag van me opvrolijken". Terwijl men koffie dronk, keek Marrie de man van terzijde aan. Niet knap, ook niet meer zo heel jong was 'haar eerste oordeel, maar wel een vriendelijk gezicht en vooral een beschaafde, innemende stem. Hij bleek een gezellige prater te zijn, met gevoel voor humor. Op een ge geven ogenblik betrapte Marrie er zichzelf op, dat ze met open mond naar hem zat te luisteren. Doch zc kon uit zijn betogen niet opmaken wat voor werk hij deed. De maaltijd verliep even prettig en Marrie deed hem alle aan. Daarna rookten ze een sigaret en Barend kwam met hot voorstel om tante Duuk vrij te stellen van de af was, want dat kon hij en Marrie wel BRUSSEL. De Duitse strijdkrach ten hebben nu ook een basis in Bel gië. Dinsdag is met een plechtigheid, die door hoge Belgische en Duitse officieren werd bijgewoond, de le gerplaats Arendonk aan de Belgisch -Nederlandse grens aan de Duitse militaire autoriteiten overgedragen. NEW YORK. Een Amerikaanse uitgever heeft van 17 grote steden de duurte bepaald. Hij vindt Tokio het duurst, gevolgd door Milaan, Pa rijs. Rio de Janeiro en New York. Amsterdam heeft hij op de tiende plaats gezet. BIRMINGHAM (Alabama). In Bessemer in de omgeving van Bir mingham zijn negers, die in een res taurant aten, dat tot nog toe alleen vcor blanken toegankelijk was, met hcnkbalbats geslagen. Het was de eerste maal dat daar werd getracht de wet op de burgerrechten in prak tijk te brengen JERUZALEM. Een Israëlische grenswacht is gedood en een be stuurder van een tractor werd ge wond toen vanaf Jordaans gebied op hen werd geschoten ,zo heeft een Israëlische mfiitaire woordvoer der meegedeeld. J. DE VRIES 15 af. Met welk voorstel Marrie ter stond akkoord 'ging. In de keuken verwonderde ze zich over zijn han digheid, want hij waste af als een volleerde huisvrouw met het plastic schortje voor en ze kon niet nalaten hem te vragen, van wie hij dat ge leerd had. De man keek haar onder het werk even aan, terwijl Marrie druk doen de was een schaal af te drogen. „Tante Duuk heeft u zeker nooit over mij verteld, juffrouw Laan?" Ze schudde haar hoofd. „Maar dat zegt natuurlijk, niets, want ik ben nog maar kort terug in Holland. Daarvoor was ik bijna vier jaar in Australië. En misschien kwam u vóór die tijd niet in Tiel". Hij staakte zijn werk enkele ogen blikken en keek haa ^"onderzoekend aan. „Australië? Ja, ja.daar staat me iets van voor.jaren geleden. Was u soms dat ondeugende meisje, dat niet mee wilde en met haar ver loofde onderdook in België?" Marrie 'kreeg een kleur. Dat men zoiets na vier jaar nog wist. „Hele maal juist is het niet", antwoordde ze, proberend haar stem te beheer sen. Om te beginnen was ik niet verloofd en waren we maar twee dagen in België". „Maar het komt er toch wel op neer, dat u niet mee wilde naar Aus tralië, nietwaar?" „Inderdaad". Hij ging verder met zijn werk. GREENWOOD. Een jonge neger James Brown, is wegens een vorige maand gepleegde verkeersovertre ding gearresteerd en in Walthall (Mississippi) gevangen gezet. DEN HAAG. Met ingang van het nieuwe schooljaar wordt de vijf daagse schoolweek voor al'e open bare scholen in Den Haag ingevoerd. In beginsel blijven de schooltijden van het afgelopen schooljaar, waar in een proef word genomen, van kracht, in bijzondere gevallen wordt er van afgeweken. MOSKOU. Sedert 1944 hebben bijna 8.5C0.000 Russische vrouwen meer dan vijf kinderen ter wereld gebracht, zo schrijft het Russische blad „Izwestia". Bijna 80.000 vrou wen kregen de „moeder held"-me- daille omdat zij tien kinderen had den gekregen. LAGOS. Bij politieke relletjes tussen leden van twee rivaliseren de politieke partijen zijn onlangs in Ncord-Nigeria negentien mensen ge dood en verscheidene personen ern stig gewond. Bij het optreden van de politie, die de orde wilde herstellen, vielen vijf doden. „Dan ligt er in opgesloten, dat u al thans niet kon acclimatiseren in Australië, óf u had vanwege het feit, dat u tegen uw wil naar Australië bent gegaan, al terstond een voor oordeel tegen dit land en keerde u na uw meerderjarigheid terug - ik schat u op ongeveer één a twee-en- twintig - óf u had heimwee naar het oude vertrouwde Nederland, en keerde daarom terug. Ik neem aan. dat één van de drie genoemde ge vallen wel de juiste zal zijn". „Inderdaad, één van de drie", be vestigde Marrie op afgemeten toon. Hij keek haar opnieuw even aan en glimlachte. „U bent een tikkeltje gepikeerd, omdat ik me uw geval nog herinnerde. Waarschijnlijk wilt u het liever allemaal zo gauw mo gelijk vergeten. U -hebt gelijk. Ik zal er nooit meer over spreken, maar ik wil u toch wel zeggen, dat ik toen bewondering ihad voor uw moed en dat ik tot mezelf zei: I'k hoop, dat ze haar nooit krijgen". „Uw wens is niet in vervulling ge gaan, meneer van Ewijk". „Dat weet ik". Nadat hij op vakkundige wijze de vaatdoek gespoeld had en uitge wrongen en de aanrecht weer schoon en droog was, leunde hij er tegen en keek haar aan. „Misschien weet u het en misschien weet u het niet, maar tante Duuk doet zondagsmid dags altijd een dutje. Tot een uur of vier hebben we het rijk alleen. Wat dunkt u van een wandeling Of rus tig achter het huis in een luie stoel wat babbelen?" Marrie gaf de voorkeur aan het laatste. Ze gingen naar buiten en do ken in een gemakkelijke tuinstoel. Hij presenteerde haar een sigaret, doch ze schudde haar hoofd. „Ik rook zelden". ("Wordt vervolgd.) Ingezonden mededeling u NATUURZUIVER W OPWEKKEND VERKWIKKEN® FEUILLETON DOOR

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5