DE ZIERIKZEESCHE COURANT Minister Luns had nuttig gesprek met premier Chroesjtsjov Nederlandse marine gaat patrouilleren in Surinaamse wateren Chroesjtsjov deed vriendelijk verslag over Scandinavische reis Zeehonden spoelen aan langs Waddenkust De kabinetsformatie in Kongo Nieuwe waarschuwingen van Chroesjtsjov Republikeinse kandidatuur voor het presidentschap Overstromingen in Japan Mijnenveger redt opvarenden van jacht /EG T Dl Bil T De Zuidafrikaanse apartheidspolitiek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 9 juli 1964 120ste jaargang No. 19611 WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken tl, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255. ia 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, tel. 01110-2938. Uitgave: M.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderoag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. IS mm) t 1,25 per stuk. tn dit nummer: Zierikzee',s protest tegen de-industrialisatiebeleid Mr. Luns bij Chroesjtsjov Ontmoeting in ongedwongen sfeer MOSKOU, 8-7. - Nadat minister Luns woensdagochtend een gesprek had gevoerd met zyn Russische ambtgenoot Gromiko, Werd hy ver volgens op het Kremlin ontvangen door premier Chroesjtsjov. Het on derhoud duurde anderhalf uur, waar na minister Luns tegenover verslag gevers het gesprek „nuttig" noemde. De N.A.V.O., de multi-nationale kemstrydmacht en economische on derwerpen waren de punten waar over beide bewindslieden hadden ge sproken. „Wij hebben onze wederzijdse standpunten bewaard, doch op zeke re punten heb ik nieuwe geluiden gehoord", zo zei minister Luns. Na enkele kwinkslagen van de Russische premier met betrekking tot de gestalte van onze minister overhandigde minister Luns zijn gastheer drie historische kaarten van Rusland. Schuins naar minister Luns kij kend merkte premier Chroesjtsjov op dat Nederland wel een vrucht baar klimaat moet hebben. De Ne derlandse minister antwoordde sne- „Gouden Beer" voor Haanstra's „Alleman" BERLIJN. 7-7. De film „Alleman" van de Nederlander Bert Haanstra heeft op het veertiende internatio nale filmfestival in Berlijn een „gou den beer" gewonnen voor de beste lange documentaire. De internationale jury was van oordeel dat met behulp van de ver borgen camera een beminnelijk beel'd van hot Nederlandse volk was vastgelegd. Dc- Oostenrijkse film „Kirdi" kreeg een gouden beer voor de beste korte film. De prijs voor de beste speelfilm ging naar de Turkse rolprent „Soe- zoc7. Yaz" van UIvi Dogan. die er zelf de hoofdrol in vertolkt. dig dat Holland laag ligt en dat de Nederlanders er voor moeten zorgen het hoofd boven water te houden. Economische betrekkingen Tijdens het onderhoud met pre mier Chroesjtsjov zijn ook de econo mische betrekkingen tussen Neder land en de Sowjet-Unie ter sprake gekomen. De bijeenkomst verliep in „een gunstige sfeer", zei minister Luns na afloop. Tijdens het onder houd heeft de Nederlandse minister van buitenlandse zaken aan premier Chroesjtsjov een memorandum over handigd, dat een onderwerp van ver dere studie zal vormen tijdens de besprekingen die minister Luns met zijn Russische ambtgenoot, Gromiko, zal hebben. Op de aanwezige Nederlandse journalisten wijzend vroeg minister Luns aan Chroesjtsjov, of hij er al aan gewend was dat deze er bij zijn, Chroesjtsjov antwoordde glim lachend: „Zeker wel. Ik ben ook ge wend aan het geluid dat die dieren maken". Minister Luns toonde zich verrast over het feit dat hier men selijke wezens, „zelfs journalisten", met dieren werden vergeleken. Waar op Chroesjtsjov weer zei, dat de mens wordt gerekend „te behoren tot het dierenrijk". DEN HAAG, 8-7. De Nederlandse regering heeft beslist, dat in de Su rinaamse wateren een schip van de Koninklijke Marine zal worden ge stationeerd. Voorlopig is daarvoor de bewapende sleepboot Hr. Ms. „Wa- mandai" bestemd, welke bodem me dio augustus zal worden vervangen door oen van de stationsschepen die thans in de wateren rond de Neder landse Antillen verblijven. Vermoedelijk eind september zal Hr, Ms. opnemingsvaartuig „Luy- mes" voor opnemingswerkzaamheden vanuit Nederland naar Suriname vertrekken. Aan deze hydrografische taak zal nog tevens de pati'ouilletaak in genoemde wateren worden gekop peld, waardoor het eerder genoemde fregat naar de Nederlandse Antillen zal kunnen terugkeren, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van defensie meegedeeld. Hr. Ms. „Wamandai" (Y 8035) is een havensleepboot met een grootste lengte van 27 meter, een grootste breedte van 6 meter en een ge- MOSKOU, 8-7. Chroesjtsjov heeft c' nsdag vcor dc Russische radio en televisie verslag uitgebracht over zijn Scandinavische reis, waarvan hij maandag was teruggekeerd. Hij zei dat hy gastvrij e« hartelijk was rntvavgen. De Russische indruk dat dc bevolking van deze landen koud cn gereserveerd zou zijn, is niet juist zei hy. Chroesjtsjov sprak 35 minuten over de belangrijkste zaken die hij in Scandinavië had besproken. De "e^nrekken waren openhartig en za kelijk, zei hij. Het niet meedoen aan de voorgestelde multilaterale NA- VO-kernmacht en het afwijzen van kernwapens op Deens en Noors grondgebied vond hij „een belangrij ke bijdrage tot bevestiging van de rede". Tegen de Skandinavische leiders had Chroesjtsjov gezegd, dat moei lijk een regeling van het ontwape ning* vraagstuk kan worden ver wacht, zolang er geen vredesverdrag met Duitsland is gesloten. Landbouw en industrie in Skan- dinavië hadden een grote indruk op hem gemaakt, maar „zoals in alle kapitalistische landen" had hij er tekenen van „ongelijkheid" opge merkt. Hij was „diep onder de in druk" gekomen van het hoge peil van de Deense landbouw. Op het ge bied van organisatie kunnen de Rus sen niet veel van de Denen leren, maar hun toepassing van kunstmest en uitgelezen zaaigoed zijn een stu die waard, zei de Russische premier. Hij noemde de resultaten van de Deense veefokkerij „dikwijls onge looflijk", vooral de melkopbrengst vond hij indrukwekkend. De Russische scheepsbouwers kun nen veel leren van de methoden die op Zweedse werven worden toege past, hoewel het gebruik van vooraf vervaardigde eenheden bij de scheepsbouw in Rusland niet onbe-, kend is. AMSTERDAM, 8-7. - De zeehonden langs onze Waddenkust schy- ncn op het ogenblik een moeilyke tyd door te maken. Vooral pas geboren dieren spoelen by tientallen aan en zyn doorgaans reeds in een dusdanige slechte conditie, dat ze binnen korte tyd sterven. Welke omstandigheden dc oorzaak zyn, is moeilyk te zeggen. Som mige mensen beweren, dat de olieboringen in dit gebied een onrust onder de dieren tot gevolg heeft, waardoor de zeehondemoeders niet voldoende op bun kroost letten. Een zeebondewyfje zwemt namelijk achter haar baby aan. Wordt ze daarby afgeleid, dan raakt ze haar jong kwijt cn is dit reddeloos verloren. Vaak zyn de aangespoelde kleuters reeds dermate door dc branding en ontberingen afgemat, dat zc om het leven komen. By de nog in redelyke conditie verkerende jongen stelt de kustbevolking dikwyls pogingen in het werk om ze te redden. Vier van deze hooguit twee weken oude diertjes werden dezer dagen naar Artis gebracht. Eén was reeds by aankomst overleden. In de afgelopen tien jaar werden in totaal slechts vijf van zulke baby's in Artis afgeleverd. Overigens is het groot brengen van dergelijke peuters een enorm karwei, dat tijdrovend is. Artis heeft dan ook een speciale regeling moeten treffen om de drie jongen de zorg te geven die zc behoeven. Het zyn nog echte „flcssekinderen", alhoewel men bü zeehondjes weinig met een fles kan beginnen. Ze worden met het volledige gebit geboren en zouden een speen direkt stuk byten. Bovendien weigeren ze te zuigen. Daarom moet eerst een houten bit met een gat in het midden tussen dc kaken worden geklemd. Door het gat wordt voor zichtig een slang in dc slokdarm gestoken, waarna via een trechter dc voeding langzaam naar binnen kan worden gegoten. Om een jonge zeehond een maaltyd te verschaffen zyn twee mensen nodig. Per dag worden ze in Artis vier maal gevoed. Lang heeft men met imi- tatic-zechondcmclk geëxperimenteerd cn pas enkele jaren geleden, nadat een analyse van zcchondcmclk was gemaakt, heeft men een recept samengesteld, waarop de jongen het uitstekend doen. middelde diepgang van 2,4 meter. De standaardwaterverplaatsing is 155 ton. Het machinevermogen (diesel) is 500 p.k., de' maximumsnelheid 10,8 zeemijlen per uur. Het schip is be wapend met twee mitrailleurs van 20 mm. De bemanning bestaat uit tien koppen. Het schip vertrok begin mei van dit jaar naar de Nederlandse Antillen. Felle regens in Mexico De streek ten zuiden van de stad Mexico, die maandag al werd ge teisterd door aardschökkert, is dins dag geplaagd door tropische regen val en overstromingen. Verscheidene dorpen zijn van de 'buitenwereld af gesloten. Het slechte weer veroor zaakte vertraging in de hulpverle ning. LEOPOLDSTAD, 8-1. De bijeen komst van president Kasavoeboe van Kongo en kabinetsformateur Tsjom- be, die woensdagochtend zou worden gehouden, is niet doorgegaan. Dins dagavond deden zich op het laatste ogenblik moeilijkheden voor, waar door Tsjombe werd gedwongen de indiening van zijn ministerslijst tot woensdagmiddag uit te stellen. Twee partijen, de C.D.A. (het Afrikaanse Democratische Comité) en de C.N.L. (Nationale Bevrijdingscomité) zouden de hun voorgestelde ministersporte feuilles te weinig in aantal en te onbelangrijk vinden. Prot. centrum voor maatschappelijk werk DEN HAAG. 8-7. De vier lande lijke protestantse samenwerkings organen inzake het maatschappelijk werk, willen meer dan tot dusver komen tot gezamenlijk realiseren van bepaalde taken. Deze organen- het Commissariaat voor Maatschappelijk en Cultureel Wenk vanwege de Nederlandse Her vormde Kerk, de stichting Raad voor Gereformeerde Sociale Arbeid, de stichting Vrijzinnig Protestantse Centrale voor Maatschappelijk Werk en de Centrale Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Maatschap pelijk. Werk - hebben deze week (maandag) het Protestants Cen trum voor Maatschappelijk Werk opgericht. Het is een gevolg van het overleg, dat deze organen in de vorm van het Pi-otestants Overlég Maat schappelijk Werk reeds vanaf 1956 regelmatig voeren. Het voorzitterschap van dit pro testants centrum voor maatschappe lijk werk wordt voorlopig waarge nomen door mr. H. Winkel. Het se cretariaat is gevestigd te Utrecht, Maliesingel 26. «3 Door een ontploffing van vuur werk in Aurangabad, driehonderd km. ten noordoosten van Bombay, zijn woensdag acht mensen, onder wie vijf jongens, gedood, twee zwaar gewend en vijftig personen dakloos geworden. MOSKOU, 8-7. Premier Chroesj- fsjcv heeft woensdag de V.S. en Turkye gewaarschuwd dat hun po- li'iek ten aanzien van respectieve lijk Cuba en Cyprus „ernstige ge volgen" zou kunnen hebben. In een harde rede tot pas gegra dueerden van de militaire academie, yerklaarde hij, dat de Sowjet-Unie 'nationale bevrijdingsoorlogen tegen imperialisten en kolonialisten als „rechtvaardig en heilig" beschouwt en daarom steunt. De V.S. volgen „een avontuurlijke politiek" door verkenningsvliegtui gen over Cuba te zenden. Indien daaraan geen einde komt, kan er een zeer ernstige toestand in het Caraibische gebied ontstaan, aldus de Sowjetleider, die de Amerikaanse politiek ten aanzien van Zuid-Viet- nam even gevaarlijk noemde. Hij waarschuwde Turkije tegen eventuele inval op Cyprus, die „een gevaarlijke kettingreactie kan ver oorzaken". v Chroesjtsjov deed een aanval op Britse militaire „inmenging in Aden" De sympathie van de Sowjet-Unie staat aan de kant van de Arabieren die voor de verdrijving van de ko lonialisten vechten en naar conso lidatie van hun onafhankelijkheid streven. De verkiezingsstrijd in de V.S. SAN FRANCISCO, 9-7. - Gouver neur William Scranton van Pennsyl vania is woensdag in San Francisco aangekomen voor de laatste fase in de stryd om de republikeinse kandi datuur voor het presidentschap. De gouverneur die door gematigde re publikeinen naar voren is geschoven om te voorkomen dat de conserva tieve senator Goldwater wordt geko zen, komt nog ongeveer 70 stemmen te kort. Het wordt sterk betwijfeld of hy enige kans heeft om Goldwater te verslaan. Dit neemt niet weg dat Scranton en zijn aanhangers ongeveer 250.000 dollar besteedden voor een massale demonstratie op het vliegveld van tSan Francisco onder het motto: '„Scranton als president"', een indruk wekkende rit met talrijke auto's door de stad en tenslotte een ontvangst in een hotel die door verscheidene dui zenden mensen werd bezocht. In een verklaring bij zijn aankomst zei - Scranton, dat de republikeinse partij niet mag worden tot „een nieuwe naam voor een of andere ul tra-rechtse organisatie". Vandaag (donderdag) zal de gouverneur een rede houden voor de partijcommissie die het republikeinse verkiezings program moet opstellen. TOKIO, 8-7. Bij de overstromingen in noord-Japan zijn vijf mensen om hetleven gekomen, terwijl er nog negen worden vermist. Dertiendui zend huizen staan onder water, en negentig bruggen zijn weggeslagen of zwaar beschadigd. IJEN IIAAG, 8-7. Hr. Ms. mijnen veger „Hoogevecn", onder comman do van luitenant ter zee der tweede klasse C. G. J. van Doorn, is dins dagavond omstreeks negen uur het v< or t'c Noordzeekust ter hoogte van Pelten in ncod verkerende En gelse zeiljacht „Coucou" te hulp ge komen. Het vaartuig, waarvan het roer onklaar was geraakt, was die dag uit Harwich vertrokken met bestem ming Kopenhagen, maar zou eerst Helgoland aandoen. De bemanning van het jacht, twee studenten, een leraar en een journalist, allen om streeks twintig jaar oud en goede zeezeilers, werd door Hr. Ms. „Hoo- geveen" aan boord genomen. Pogin gen om hel vaartuig op sleeptouw te nemëti mislukten door de zware zee gang en het breken van een tros. J Iel jacht strandde later bij Cal- lantsoog. Omstreeks middernacht ar riveerde Hr. Ms. „Hoogeveen" met de vier geredden in Den Helder. De minister van buitenlandse zaken, mr. M. J. A. H. Luns heeft woensdag een bezoek gebracht aan de Sow jet- Russische premier Nikita Chroesjt- sjef. - De foto toont de beide staats lieden tijdens het gesprek, dat ze hadden. VJAT Senator Goldwater wordt heden (donderdagavond) in San Francisco verwacht, waar hij een persconfe rentie zal houden. Men verwacht dat hij* zich fel zal verweren tegen Scrantons beschuldiging, dat hij een defaitist is omdat hij in een vraag gesprek met een Westduits tijdschrift heeft gezegd dat hij president John son bij de verkiezingen niet zal kun nen verslaan. Toen gouverneur Scranton in zijn hotel was aangekomen, liet hij een onderzoek instellen naar eventueel verborgen microfoons. Er werd niets gevonden, hetgeen een commentator inspireerde tot de uitspraak, dat de moeilijkheden voor de gouverneur voor een deel voortvloeien uit het feit dat niemand naar hem luistert. GENÈVE, 8-7. - De internationale arbeidsconferentie in Genève (I.L.O.) heeft woensdag in een met algemene stemmen aanvaarde verklaring dé „vernederende, misdadige en onmen selijke" apartheidspolitiek van Zuid-* Afrika veroordeeld. De verklai'ing doet een beroep op de Zuidafrikaanse regering om „haar apartheidspolitiek zonder verder uit stel te laten varen" en om alle maat regelen, die in „strijd zijn met het beginsel van gelijkheid en waardig heid van de mens en die een direkte ontkenning zijn van de inherente rechten en vrijheden van de volke ren van Zuid-Afrika", te herroepen. De Amerikaanse democratische af gevaardigde James Roosevelt (Cali- fornië) zei voor de stemming dat de Verenigde Staten de veroordeling van de .„walgelijke politiek" van de apartheid volledig zouden steunen. DEN HAAG. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, dr. A. J. H. Bartels iheeft, na mens het comité van ministers de officiële installatie verricht van het Benelux-gezondheidscomité, dat op 27 fdbruari 1964 door het comité van ministers is opgericht. De plechtig heid werd gehouden in het gebouw van de S.E.R. in Den Haag. Aanhoudend koel Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien; matige tot vrij krachtige westelijke wind; aan houdend koel. Verwachting tot vrijdagavond: 10 juli: Zon op 4.32, onder 20.58. Maan op 5.20, onder 22.09. Nieuwe maan: 9 juli te 12.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 10 juli 3.38 v.m. 16.04 n.m. BROUWERSHAVEN 10 juli 3.14 v.m. 15.49 n.m. Springtij: 11 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer stond ook donder dag onder invloed van een depressie, waarvan de kern nu op het noorden van de Noordzee is gelegen. Om de ze depressie iheen stroomde met win den tussen zuidwest en west koele en onstabiele luobt naar ons land. waarin naast opklaringen plaatse lijk buien voorkwamen. In venband met een langzame op vulling van de depressie zal de wind wat verder gaan afnemen. Er is ech ter ook vrijdag nog kans op enkele buien. Bij de zuidpunt van Groen land lcomt een nieuwe depressie tot ontwikkeling, die zioh in de riohting van west-Europa gaat «bewegen. De ze depressie zal vrijdag nog geen invloed op 'het weer in ons land uit oefenen, maar «de ontwikkeling ervan duidt er wel op, dat het weer ook op wat langere termijn bezien een onbestendig karakter zal behouden. President Kasavoeboe van Kou- go-Leopoldstad heeft woensdagavond de door formateur Moise Tsjombe ingediende lyst met de namen van dc twaalf leden der door hem sa mengestelde regering goedgekeurd, aldus is van officiële zydc vernomen. Gevreesd wordt dat woensdag drie kinderen om hei leven zijn ge komen «bij het neerstorten van een Belgische straaljager van de basis Florennes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1