Coopvaett 't is weer tijd voor Or. Manlio Brosio marries mogelijkhe en Bergeenden-drama in Schouvvse Westhoek 1.15 Kanaal leeggepompt DOUWE EGBERTS Zachte geurige pijptabak om vermiste jongen te vinden Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 juli 1961 No. 19610 Ingezonden mededeling zó zacht zó geurig Luister naar ,,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica-za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u. BLIK DOOR HET WERELD De nieuwe secretaris-generaal van de N,A.V.O. (Slot) Over de bedreiging van bergeen den in de Schouwse Westhoek, schrijft de heer J. G. Mees te Wes- tensohouwen aanvullend onder staand artikel. Wie zou der.ken dat de jongen recht overstekend de andere weg kant wel bereiken kunnen, komt he laas bedrogen uit: een dichte ligus terheg scheidt de autoweg van een fietspad, waar de laatste jaren dus druk ..gebromd" wordt. Het is me wel gebeurd dat ik net langs kwam als een stel kleintjes op het punt stond over te steken. Inderhaast een voorbijganger gereeruteerd om do aankemenae auto's tegen te houden (aan één kant nog maar) en de eend jes trachten bij elkaar te houden, daar ze, nu ze niet direct van do weg af kunnen wegens de haag, de neiging hebben allen een andere richting in te slaan over de klinkers. Maar tenslottte lukt het ons met ver eende krachten het troepje de weg langs te drijven tot een min of meer dir acli.ik gat in de 'haag, waar ze zich dan doorheen wringen, het fietspad over en 'hals over kop de sloot in. Soms 'treft men ook een doodgereder, jong midden op de weg aan en als men dan uitstapt, hoort men aan beide zijden van de weg een troepje piepen: een auto moet het gezin in tweeën hebben verdeeld toen hij het middelste overreed, waardoor de achtersten van de stoet rechtsomkeert hebben gemaakt. Ander drama Soms ziet men ook een heel klein eendje in zijn eentje, moederziel al leen, op de weg lopen' en dan weet men dat ook 'hier zidh een drama heeft afgespeeld, met meeuwen, kat ten en auto's als vernietigende mee spelers. De schuwe ouders strijken wel eens op de grote weg neer maar worden dan direct verjaagd zodra een auto of iets anders langs komt. En in de meeste gevallen blijken de ouders na eniige pogingen voorgoed de moed op te geven om ooit nog tot gezinshereniging te 'komen. Ze laten hun kuikens dan gewoon in de steek, ook als de koude nacht nadert. Ze vinden in de inlagen wel weel een paar andere jongen om over te pleegmoederen Intussen gaat de levensstrijd dei- verlaten kleintjes onverminderd voort, nu ze vaa'k op eigen gelegen heid de tocht voort zetten, mochten ze tenslotte succes hebben uit de tweede diepe sloot langs de weg te komen. Er zijn dan helaas maar heel weinig zijsloten die hen in de juiste richting verder helpen, zodat de reis grotendeels over land moet gaan. De ouders En ik heb nimmer waargenomen dat de ouders hun jongen later op de dag weer opvangen nadat de do delijke barrière genomen is. De kleintjes die de 'dans ontspringen zullen dus voor zichzelf moeten zor gen; als er verschillende tezamen zijn, kunnen ze elkaar nog een beetje warm houden in de koude nachten, waarbij de 'temperatuur vaak tot 4 graden C daalt. We zou den ons kunnen voorstellen dat ze na enkele dagen toevallig een kin derloze bergeendmoeder treffen die zich nu maar verder over de kin deren ontfermt, denkend dat ze haar eigen zijn. Maar we kunnen rustig aannemen dat 80 pot. van de jonge bergeendjes elk jaar in de eerste da gen van het bestaan de dood vindt, hetzij doordat ze 's nachts de moe- derwarmte ontberen, hetzij dat ze de prooi worden van ratten, katten of meeuwen, hetzij dat ze door kinde ren van badgasten worden meegeno men die ze willen „opvoeden" en er mee spelen. De meeuwen Tot voor kont de theorie huldigen de dat, als het kleine goed' maar eenmaal de gevaarlijke weg heeft gepasseerd, 'hun ouders „de afgebro ken draad wel weer zullen opvat ten", bracht mij er toe, een groepje van 27 kleintjes die al een ganse dag in de duinkantsloot langs de grote weg hadden zitten piepen, 's avonds met behulp van een paar badgasten te vangen en aan de andere kant van de weg, voorbij de andere sloot, in een grasland te zetten vlak langs een zwaar begroeide greppel met heesters en bomen, welke loodrecht op de weg stond, zodat ze, door langs de greppel te lopen, vanzelf linea recta in het polderland zouden te recht komen. Het heeft helaas niet mogen baten. Denkend 'dat, als ik me maar verwijderde, 'de ouders wel terug zouden 'komen en hun jongen vinden (een grove misrekening) liet ik de kleintjes achter. Toen ik een vier uur later nog eens kwam kij ken en niets meer vond, vertelde de boer van het land daar 'dat hij de zilvermeeuwen twee uur tevoren eenmaal had weggejaagd, en dat het troepje in doodsangst had getracht redding te zoeken bij hemzelf Deze boer had uiteraard meer inte resse voor zijn pas nieuwe koeien en had zich verwijderd, met het gevolg dat de rustig hoog in de lucht wach- tende meeuwen hun slag konden slaan. Zevenentwintig bergeendjes, wel tezamen twee of drie broedsels vertegenwoordigende, in een kwar tier weggevaagd door een op voedsel azende zwerm zilvermeeuwen. La ten we de illusie dat bergeenden, eenmaal gescheiden van hun grut door schuwheid jegens menselijke aanwezigheid en tedhniiek, hun jon gen wel weer zullen terug zoeken en vinden, maar totaal opgeven. Het ligt eenvoudig niet in hun aai'd, be houdens een enkele individuele uit zondering. Een grondiger studie van de gewoonten van dit prachtige maar wat nonchalante dier, zou dit over duidelijk aantonen. Wat te deen? Wat dus nu te doen in de tijd dat overal in het duin de bergeenden- eieren openbreken in de konijnen holen? Twee suggesties. Dc eerste is, dat kleine aantallen kuikens, wanneer zo „alleen op de wereld" gevonden worden, meegenomen worden naai de inlagen, waar sommige gelukki ger neefjes en nichtjes tenslotte toch nog zijn aangeland en waar zeker wel ooms en tantes zijn die de ouderlijke pliohten zullen overne men. De tweede is, de diertjes te bren gen naar een rasechte vogelliefheb ber die kosten noch moeite spaart, ze enige weken in een speciaal In gerichte verblijfplaats met wat wa ter en een lamp om ze 's nachts op temperatuur te houden, opkweekt. om ze daarna eveneens in de inla gen in vrijheid te stellen als ze beter voor zichzelf kunnen zorgen. Z<> iemand is nl. de textielhandelaar de heer Bakker te Burgh, die al hon derden vogels van diverse pluimage, ook olieslachtoffers en vuurtoren- slachtoffers, heeft gered. De oproep in de Badcourant om de bergeendjes toch vooral te laten waar ze gevonden worden, is dus in de meeste gevallen er naast. Als we werkelijk willer. helnen, dan moet er ingegrepen worden. In een land als het onze wordt er op duizend manieren voortdurend negatief inge grepen in de natuur: door bestrij dingsmiddelen, door de moderne techniek, en alleen al door de aan wezigheid van steeds meer mensen. Negatief wordt er ook bv. direct in gegrepen in de nabuur, doordat onze meest algemene „roofvogel", de zil vermeeuw, voortdurend moet wor den belet zich nog meer uit te brei den. Het evenwicht in de natuur is dus allang verstoord. Zou er dan niet eens positief ingegrepen mogen wor den? Zoals dit ook reeds gebeurt mei de ooievaar en de havik. Laten we niet vergeten dat we in een wereld leven waarin we steeds meer men sen zullen ontmoeten, en steeds minder dieren. De „padde stoel" van de bevolkingsexplosie breidt zich dagelijks uit er. werpt een steeds donkerder schaduw over het planten- en dierenleven van on ze planeet. Conclusie: Wat Schouwen betreft: de enerzijds steeds toenemende toe- ristenstroom (denk aan de vakantie- spreiding maar straks nog veel meer aan 'de tot stand koming der Delta werken) en de anderzijds schuwe in stelling van ide bergeend, waardoor een drukke verkeersweg hem belem mert zijn jongen van het broedge bied naar 'het voedselgebied over te brengen, roepen alle natuurliefheb bers op zich ernstig 'bezig te houden met Operatie-Bergeend. Juli 1964. J. G. MEES. Oud-president T9jombe van Ka- tanga heeft maandag van president Kasavoeboe opdracht gekregen een overgangskabinet voor Kongo te men. ROTTERDAM. Op donderdag 9 juli a.s. zal -het s.s. „Groote Beer" de Rotterdamse haven binnenlopen met aan boord achthonderd Amerikaan se studenten. De „Groote Beer", vo rig jaar aan een Griekse reder ver kocht, is door de stichting „Atlan tisch Studenten Programma" voor de zomermaanden van 1964 gecharterd. VENRAY, 5-7. In het woeste ge deelte van de Peel, bfj het zoge naamde drielandenpunt, waar de ge meenten Oplo, Venray en Deurne aan elkaar grenzen, heeft zich zon dag langs en in het defensiekanaal een dramatische opsporingsactie af gespeeld, waarbij men, om een ver miste jongen te vinden, er tenslotte toe is overgegaan een anderhalf kilometer lang gedeelte van dit ka naal leeg te pompen. Zaterdagmiddag was de jongen, de 9-jarige Peter Nielsen uit Oplo, het laatst gezien. Hij was toen bij een sluis in het defensiekanaal, dat een onderdeel vormt van de oude Peel-Raam-Maas stelling en van Griendsveen langs de Brabantse en Limburgse grens naar de Maas bij Vierlingsbeek loopt. Toen de jongen thuis niet meer kwam opdagen, is men zaterdag begonnen met zoeken. Jonge boeren uit de buurt begaVen zich in het vuile water van het ka naal, dat op de meeste plaatsen an derhalve meter diep is en hebben MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht. UTRECHT, 6-7. Op de Utrechtse paardenmarkt werden 323 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: 'luxe paar den f 1000 tot f 1350; werkpaarden f 875 tot f 1300; oude paarden f 825 tot f 1125; 3-jarige paarden f 775 tot f 1060; 2-jarige paard'en f 650 tot f 850; veulens f 290 tot f 600; hitten f 775 tot f 875. SlaChtpaarden- per (kg. slachtge- wicht f 2,20 tot f 2,60; jonge slacht- paarden per kg. slachtgewiCht f 2,60 tot f 3,20. De hanldél was rustig. Graanbeurs Rotterdam, 6-7. Op de graanbeurs te Rotterdam werden de volgende prijzen genoteerd: Zomergerst - volgens monster - f 27,00-28,00. Groene erwten - franko Rotter dam - f 35,00-43,50; Schokkers - fran'ko Rotterdam - f 30,00-52,00. voetje voor voetje wadend het ka naalgedeelte doorzocht, waarvan men dacht dat zich hierin het lichaam van de vermiste zou bevin den. Toen de duisternis inviel moest men het zoeken staken. Zondagoch tend is de rijkspolitie gaan dreggen en toen ook dit geen positief resul taat opleverde, kwam men op de ge dachte het kanaalgedeelte tussen de sluis, waar de jongen het laatst ge zien was en een andere sluis, leeg te pompen. Men vroeg en kreeg prompt hiervoor de medewerking vande „Entrepose", een Franse maatschapoij, die in dit gedeelte van het land bezig is een aardgasleiding aan te leggen en die over een ge maal beschikt. Zondagavond zijn de Fransen, die de grootste bereidwil ligheid voor dit karwei toonden, be gonnen met het leegpompen van dit kanaalgedeelte. Het stoffelijk over schot van de 9-jarige Pieter Nielsen is gevonden in het Defensiekanaal, twee stuwen verder dan het gedeel te dat men bezig was leeg te pom pen. PARIJS. Nu het tijdstip van af treden (1 augustus 1964) van de hui dige secretaris-generaal van de N.A. V.O., mr. Dirk Udo Stikker, nadert, niet ver meer is, lijkt het ons ge wenst zijn opvolger de Italiaan dr. Manlio Brosio, thans nog Italiaans ambassadeur bij dc Franse regering, aan u voor te stellen. Dr. Manlio Brosio, 67 jaar oud en gehuwd, werd geboren in Turijn, waar zijn vader tot zijn dood het ambt van rechter uitoefende en waar zijn moeder, 91 jaar, vitaal en kerngezond, nog woont. Het gezin van de rechter telde zes kinderen en de kortgeleden benoemde secretaris generaal was hiervan de oudste. Na een studie in de rechten ves tigde Manlio zich in zijn geboorte stad als advocaat en procureur. Tij dens de eerste wereldoorlog vervul de de nog jonge rechtsgeleerde zijn militaire dienstplicht en verwierf in het Italiaanse leger de rang van eerste luitenant der artillerie. In de politiek Na afloop van de eerste volkeren- krijg ging de advocaat in de politiek en maakte hij deel uit van de libe rale partij in zijn land. Toen Musso lini aan de macht kwam ging de Italiaanse liberale partij en dus ook dr. Manlio Brosio, in de oppositie, hetgeen tot gevolg had dat hij ge ruime tijd werd. geïnterneerd en zich na zijn vrijlating niet meer met de politiek mocht inlatem Een on derling - geheim - contact tussen de partijgenoten, o.a. met de filosoof dr. Benedette Broce en de econoom dr. Luigi Einaudi, de latere president van de Italiaanse republiek, bleef Die eerste middag' inspecteerde Marrie zich, voor ze naar de fabriek reed en was tevreden over zichzelf. Maar Truus begon dadelijk met en kele aanmerkingen, die Marrie in haar hart 'kinderachtig vond, doch die toch niét mis te verstaan waren. Als de directeur langs kwam, altijd vriendelijk groetend, voelde ze zijn blikken als 'het ware door ihaar heen. De tweede morgen keek hij even naar haar en kwam vervolgens naar Marrie toe, tikte even met een vin ger op 'haar 'bovenarm en zei op af gemeten toon: „Uw schouderbandjes zijn afgegleden, dat is een slordig gezicht. Wilt u dit in orde 'brengen en in het vervolg voorkomen?" Marrie had een kleur als vuur ge kregen en haastig de 'bandjes op de juiste plaats getrokken. Nadat de man in z'n kantoor verdwenen was, begon Truus te grinniken. „Dat is nog maar een voorproefje", giechelde zc. „Enfin, nu 'heb je tevens een be wijs, dat niets hem ontgaat. Ik zorg er altijd voor, dat 'ik half achter de schrijfmachine zit als hij langs komt." Marrie was nog steeds perplex. „Ik vind het overdreven", was haar commentaar, cn besloot voortaan ondoorzichlbarc bloesjes te dragen. De maandag daarop stond ze al leen voor 'haar werk. Een paar keer kwam de personeelschef langs cn vroeg belangstellend. of ze nog moei lijkheden bald, maar Truus had haar VENSTER bestaan en werd naarmate de oorlog langer duurde meer en meer uitge breid, met andere tegenstanders van Mussolini's regime. Na de val van het fascisme - 1944 - keerde deze anti-fascist in de politiek terug en werd toen al vrij spoedig tot secre taris der liberale partij benoemd Kort daarop volgde zijn benoeming tot minister in de achtereenvolgen de kabinetten van Bonomi, Parri en van De Gasperi. Politiek gezien verwisselde dr. Manlio Brosio éénmaal van kleur. In 1946-1947 was hij korte tijd lid van de republikeinse partij, stemde onder meer tegen de terugkeer van de monarchie in zijn land, doch keerde kort daarop terug in de ge matigde gelederen van het libera lisme. Goed diplomaat In 1950 verzocht de socialistische minister van buitenlandse zaken, Piëtro Nenni, hem om het ambt van ambassadeur in Moskou te willen overnemen, waarin de laatste toe stemde. De politicus sloot daarmede zijn advocatenpraktijk af. In Mos kou bewerkstelligde hij o.a. de vrij lating en de terugkeer naar hun land van de Italiaanse krijgsgevan genen. Na Moskou volgde Londen en ook hier herstelde hij de ten gevolge van de tweede wereldoorlog ontstane verwijdering. Ook in het geschil tus sen Italië en Joego-Slavië, met als inzet Triest, wist de huidige pleiter Engeland aan de zijde van Italië te krijgen, ten gevolge waarvan Triëst als twistappel verdween. Kort daar op volgde de benoeming van Brosio FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 14 terdege in gewerkt en na enkele da gen had ze haar zelfvertrouwen ge heel 'hervonden. Alleen, als „meneer Tjeu", de jonge diz-ecteur haar pas seerde, voelde ze zich onzeker, ter wijl ze het aftasten met zijn blik van haar uiterlijk maar een griezelig iets vond. Overigens bleef hun con versatie beperkt tot een „goedèn morgen, juffrouw Laan" en „goeden morgen, meneer". Gelijktijdig in specteerde hij zijn receptioniste, •maar had na de bandjes-affaire geen aanmerkingen meer gemaakt. Voor de rest was ze vriendelijk en voorkomend tegen iedere bezoeker en bezoekster, vroeg 'belet bij mie neer Tjeu en begon een gesprek, als de bezoeker enige tijd moest wach ten. En op ccn middag, toen de di recteur vroeg wegging, bleef hij een ogenblik bij ihaar tafel staan, keek haar goedkeurend knikkend aan en zei: „Ik heb vandaag het eerste com plimentje gehad over onze "nieuwe receptioniste, juffrouw Laan. Die meneer heeft u gezien en zei: dat hij veel bewondering voor mijn smaak had, want dc nieuwe recep tioniste deed voor de vórige beslist niet onder. Integendeel. Dat zei hij. U begrijpt, dat zoiets aangenaam ,in de oren klinkt. Ik wil dit compli mentje graag doorgeven. En voeg er aan toe: Houdt het zo, juffrouw Laan". „Dank u wel, meneer", antwoord de Marrie op kalme toon, maar in- tot ambassadeur in Washington. In 1961 werd hij als zodanig in Parijs benoemd. Ook hier toonde de nieuw benoemde ambassadeur zijn uitzon derlijke diplomatieke gaven. Hij staat bij de Franse president uitste kend aangeschreven. Naar dc N.A.V.O. Per 1 augustus a.s. zal de Italiaan zijn hoge diplomatieke post van am bassadeur bij de Franse regering verwisselen voor die van secretaris generaal van de N.A.V.O. De nieuw benoemde hoge functionaris blijft in Parijs wonen en is thans na mr. D. U. Stikker de vierde secretaris-ge neraal. Voordien waren dit: 1. Lord Ismay (Engeland), van 1949-1957: 2. Paul Henri Spaak, (België), van 1957- 1961; en van 1961 tot augustus 1964 mr. D. U. Stikker (Nederland). Dr. Manlio Brósio, rechtsgeleerde, politicus en diplomaat, is een man van het intermediair, van de bemid deling, van voorzichtig, gematigd, diplomatiek overleg, wars van ge weld, maar de aangewezen figuur voor de zware bemiddelende rol tus sen de totaal verschillende inzichten van bv. Amerika en Frankrijk. Een meeslepend, doortastend op treden, kan van hem, gelet op zijn persoon en werk in het nabije ver leden, moeilijk of niet worden ver wacht, hoewel een dwingend optre den, gelet op het doel van de N.A. V.O., mede gelet ook op het mar cherend communisme in de Afri kaanse en in de Aziatische wereld, wel eens harde noodzaak zou kun nen worden. Zondagnacht zijn in Mexico he vige aardschokken gevoeld, die niet veel schade hébben aangericht, maar wel paniek zaaiden, vooral in de hoofdstad. De Sowj et-Unie heeft in een maandag aan de Japanse regering aangeboden nota een voorstel ge daan voor de vorming van een per manente strijdmacht der V.N., om de. werking van' de wereldorganisatie doeltreffender te maken. wen'dig deed het haar toch wel goed. Hij aarzelde en leunde tegen haar tafel, terwijl ihij naar haar keurig gemanicuurde nagels keek. „Ik was enige tij'd 'geleden in Amerika, juf frouw Laan. In een bedrijf, waar van de kantoren alleen al tien keer zo groot waren als onze hele fabriek. RUim vierduizend man personeel. Het gebouw telt zeven verdiepingen en elke verdieping heeft een ruime ontvangsthal met een receptioniste. Als ik u nu vertel, dat daar bij het aanstellen van een receptioniste zo veel verschillende factoren aan te pas komen ten aanzien van de be oordeling. datvan honderd vijf tig sollicitanten soms slechts één of twee dames in aanmerking komen. De presi'dent-direoteur zeide mij: Onze zaak staat en valt' met de meisjes in de ontvangstfhallen. Zelfs op hun privéleven wordt angstval lig gelet. Zover ga ik natuurlijk niet', maar nu begrijpt u misschien beter, waarom ik bepaalde eisen stel. die misschien in-uw ogen aanvankelijk als onzinnig zijn beoordeeld". Ze knikte. „Ik" begin er inderdaad iets meer van te begrijpen, meneer". Hij deed een paar passen en dacht na. Zich weer naar ihaar wendend, zei 'hij„Ik ga weer een weekje op reis, juffrouw Laan. Misschien streelt het u te weten, dat ik zonder enige zorg vertrek. Want in mijn eenvoudig ontvangsthal zit een re presentatieve jongedame, met ccn aangeboren standing". Hij knikte haar nog eens vriendelijk toe cn verliet de hal. Even later hoorde zc hem in 'zijn wagen wegrijden. „Als bet zo doorgaal -ga Ik van verwaandheid op mijn tonen lopen met mijn neus in de lucht", mom pelde Marrie. maar ze voelde zich desondanks gevleid. (Wordt vervolgd.) Ingezonden mededeling

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 5