RENTE TOT 4 Vereenvoudigd eten in de vakantie Bell TV Bijde Wl¥lP is het goed sparen Te Zierikzee verrees veertig jaar geletien koninklijk monument „De zomer in de winter" NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Sl^E^IEILAND 1 Stormramp deed stoffelijke herinnering verdwijnen ZIERIKZEE, Juli. Vandaag op de kcp ar -10 jaar geleden, werd in de Zierikzeese gemeenteraad een teke ning getoond van een op te richten monument, ter herinnering aan bet bezoek van H.M. Koningin WUhel- mina, Z.K.H. prins Hendrik en U.K. H. prinses Juliana. Dit bezoek - Zie rikzee was dus in de voorbaat - vend plaats op 5 augustus 1924 en het is een opwekkende bezigheid nog eens na te pluizen, met hoeveel feestelijkheden dit bezoek gepaard ging. In ieder geval was er ook het monument en zonder twijfel zullen vele stadgenoten het zich nog her inneren. Als zeveel is het ten prooi gevallen aan de stormramp van 1953 Het monument werd opgericht aan het Kraanplein. Het bestond uit twee gebogen banken, met in het midden een elektrische klok, die - deze bijzonderheid werd terdege on derstreept - slechts éénmaal per jaar behoefde te worden opgewon den. Vóór het monument werd een fraai bloemperk aangelegd. Het is wel bijzonder spijtig dat dit monument een voortijdig einde ge vonden heeft door oorzaken buiten de menselijke wil, want het monu ment was wel geslaagd en de ge schiedenis van de totstandkoming was een interessante. De generatie van 1924 heeft zich enorme moeite gegeven om het monument op die plaats te krijgen. Lang tevoren wa ren al tekeningen gemaakt, die in een prominente stedelijke zaak wer den tentoongesteld. Men zag daarop de zuil met klok, geflankeerd door twee cirkelvormige banken en de plaats, waar tientallen jaren nadien de stadstuinman de fraaiste bloemen kweekte. Koperen „spijkers" De herinneringszuil was gemaakt van hout en geplaatst op een be tonnen voetstuk, afgedekt met rood koper. Het geheel werd bekroond met de elektrische klok, aan de voorzijde waarvan een wijzerplaat van melkglas was aangebracht, zo dat het mogelijk was - wonder van die tijd - de plaat elektrisch te ver lichten. Dc zuil was gemaakt van teakhout en het merkwaardige van het monu ment was, dat de letters van het op schrift, die de herinnering levendig hield aan het hege bezoek, waren geformeerd door koperen boutjes met bolvormige koppen. Deze boutjes - de mensen spraken van spijkers - hadden niet alleen een vasthoudende funktie, ze waren ook nodig voor de financiering, want de burgerij werd in de gele genheid gesteld „spijkers" te kopen voor de prijs van vijf en twintig Ingezonden mededeling jonge, belegen, oude, Edammer of Goudse cent. De namen van allen die spij kers kochten werden in een oor- kende avstgelegd. Ook de banken waren van teak hout gemaakt. De enthousiaste op richters van toen hebben niet kun nen bevroeden dat het monument het maar een kleine dertig jaar zou uithouden. Op de plaats van het monument is na de ramp een stevige muur gebouwd, waarop - gelijk be kend - het „jumeiage'-menument een plaatsje heeft gevonden, We hebben het altijd wel betreurd dat dit „koninklijk" monument niet is heropgericht, maar uit een oogpunt van veiligheid kon dit niet. Boven dien zouden de kosten veel te hoog zijn geworden. Het is nog slechts mogelijk met een „stukje" even stil te staan bij dit merkwaardig monu ment, dat Zierikzee binnen zijn wal len heeft gehad. Hoe we de vakantie ook mogen doorbrengen: het is prettig cm in die lyd eens een beetje te breken met de dagelijkse sleur. We mogen dan graag de bedden „alleen maar rechttrekken", we houden er maar mee op om altijd weer stof af te lopen nemen en we vinden dat we de bereiding van onze maaltijden ook wel een tikkeltje kunnen ver eenvoudigen. Wie beslist geen zin heeft om in die heerlijke vrije tyd dagelijks kcontjes af te halen, postelein uit te zceken of andijvie schoon te ma ken, mag best blikgroenten gebrui ken, vcorai wanneer er wordt ge zorgd voor toevoeging van een rauvvkcstschoteltje van kropsla. Komkommer of tomaat Zo'n beetje rauwkost vergt niet veel tijd van klaarmaken, alleen met sla kan het wel eens wat vervelend zijn, Soms zvn die kroppen immers zó vuil, dat reiniging ervan alleen mogelijk is met veel water en met nog veel meer geduld. Voor de mees te kampeerders is het klaarmaken van sla daarom veel te ingewikkeld, om van de bezioaren van het aan maken van deze groente clan nog maar niet te spreken De hoofdzaak bij het vereenvou digde eten is en blijft, clat men met al dat gemak geen waardevolle voe dingsstoffen tekort komt. Met toma ten en met een stuk komkommer behoeft zelfs een kampeerder geen moeilijkheden te hebben, die kun nen uit het vuistje worden genut tigd. Dit zelfde geldt voor bananen, perziken, peren, druiven, pruimen en ander fruit. Waar u nu precies in Europa te recht komt, in vrijwel alle landen zijn er rauwe vruchten te verkrij gen, in de zuidelijke gebieden zijn zij zelfs in overvloed/aanwezig. Dat wil niet zeggen, dat ze ook in over vloed moeten worden genuttigd; wie daar zo plompverloren aan begint, zou er wel eens last mee kunen krij- gen. Dus dagelijks wat rauw fruit nuttigen, maar inbescheiden, althans normale hoeveelheid. Omgaan met melk Volledigheidshalve dient hier te worden vermeld, dat het gebruik van vruchten - hoe belangrijk ook voor de gezondheid - het nuttigen van verse groenten niet volledig kan vervangen. Voorts - en nu 'komen wij bij het volgende punt - dient in de vakantie zowel bij het klaarma ken als bij het opeten van alle voed sel evenals in de andere weken van het jaar voldoende reinheid in acht te worden genomen. We zouden dit laatste niet nog eens extra vermelden, wanneer de feiten niet uitwezen, dat al die vro lijke en onbezorgde vakantiegangers met de hygiëne dikwijls een loopje nemen. Zie er daarom ook op toe, dat er met het eetgerei wordt om gegaan zoals u dat thuis gewend bent en dat er zeker even vaak han den worden gewassen als anders. Veel oplettendheid vraagt ook het omgaan met voedingsmiddelen als melk, yoghurt en alle produkten die claarvan kunnen worden bereid, "Laat ieder er niet alleen voor zor gen, dat hij driekwart liter melk- kost (alles inbegrepen) binnenkrijgt, maar laat hij er ook op letten, dat bacteriën geen gelegenheid krijgen om lekker in die melk te gaan woe keren! Flessemelk verdient de voor keur, de flessen (met inhoud) moeten zo koel mogelijk worden bewaard op een zo donker mogelijk plekje. Losse melk moet voor het gebruik worden gekookt. Behalve de melk zelf en de melk in verschillende gedaanten (daar sloeg dat „alles inbegrepen" op) be staat er ook nog zoiets als kaas en dat moet men op trektochten goed onthouden. Kaas is een zeer waarde vol eiwitrijk voedingsmiddel, kaas is praktisch overal te koop, kaas laat zich gemakkelijk vervoeren. Vooral jonge mensen, die er geza menlijk zonder ouders of volwasse nen op uit trekken, zouden uij deze eenvoudig voedingsvoorschriften goed willen inprenten. Allerlei huis- houdelijke zaken en regels zijn hun vaak niet bekend en dan gaan ze zo maar ineens voor zichzelf „koken'\ Dat het eten dan minder smakelijk is, valt hen wel op, maar dat doet aan hun plezier weinig af. Dat hun kokerijook voor de gezondheid nadelig kan zijn, wordt dikwijls he laas pas bemerkt als het daarvoor eigenlijk al te laat is. Dr. Alfreda Briedé. Ingezonden mededeling Ook in uw omgeving is een Bell-dealer. Hij heeft de nieuwste typen in voor raad. U bent wélkom om een .demönstratie bij te wonen. Imp.: IMTRA BREDA tel. 41487 AMSTERDAM. Bij de Amsterdam se politie is aangifte gedaan van een gepleegde roof uit de toonbankvitri- ne van een juwelierszaak in de Re- guliersbreestraat. Gestolen werden drie gouden damesarmbandhorloges elk voordien van een 'briljant, teza men voor een waarde van ca. f 4000. LUXEMBURG. De hoge autori teit der E.G.S.K. bestudeert „met zo groot mogelijke voortvarendheid" het wetsontwerp inzake financiële steun aan de Limburgse mijnen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen .te Zeerijp en Westerem- den: H. v. Doorn, Overd'inkel; te Hoogeveen (vak. M. v. d. Bosch): D. Noordmans, Vlaard'ingen. Aangenomen naar Oost er. West Souburg (vak. J. A. v. Duyne): R. D. H. Naber, Emmercompascuuim. Ger. Keï'ken Beroepen .te D riöbergen-Rij sen - burg: dr. M. Feitsma, Emmen. Bedankt voor Schiedam (vak. J. Nawijn): R. Ypma, Amersfoort. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen .te Zuidwolde (Dr.)kand. J. Verhoef, Kampen. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Maarssen kand. G, Bouw, Nun'speet en kand. P. den Butter, Apeldoorn. Beroepen te 'Nieuw-Vennep: kand. J. v. Mu'lligen, Steenwij'k; te Zu.t- p'hen: kand. J. J. de Jonge, Apel doorn: te Mussel: kand. J. Plantinga, Hoogeveen. Ger. Gemeenten Tweetal .te Kampen: kand. D. Hakkenberg, Veenendaa'l en ikand. J. C. Weststrate, Borssele, waarvan eerstgenoemde is beroepen. HONSELERSDIJK, 3-7. Het be stuur van de nationale tuinbouw- beurs „Wehate" is op zoek naar ten minste tien hectare grond in het Westland. Het wil daar „De zomer in de winter" vestigen. Gedacht wordt aan een in werking zijnd glastuin bouwbedrijf, dat men de bezoekers uit de stad kan laten zien en verder aan een siertuin met daarin een overdekte en verwarmde gang en een oranjerie, een 'boomgaard en wat dies meer zij. Twee hallen zou den moeten dienen als expositie ruimte en als ruimte voor congres sen en zaalsportbeoefenirrg. Dit alles te completeren met een speetuin en een strand, speciaal voor de zomer en een vijver, die bij vorst en dooi vermaak kan versohaffen. ..Flitsen" uit liet buitenland LONDEN. Uit het natuurhisto risch Museum te Londen zijn de vo rige nacht 44 industriediamantenter waarde van 200.000 gulden ont vreemd. FARIJS. De Oeso, de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling, waarbij achttien Euro pese landen, de Ver. Staten, Canada en Japan zijn aangesloten, heeft deze maand een begin gemaakt met een nieuwe vorm van technische ont wikkelingshulp. VIGO. Het Nederlandse vracht schip Selas heeft 21 overlevenden van de Spaanse tanker Bonifaz in de Spaanse haven Vigo aan land ge zet. Een van hen is in het ziekenhuis overleden. De Nederlander bracht dole drie lijken aan wal. WASHINGTON. Een delegatie van drie onder leiding van minister van handel Luther Hodges gaat deze week naar de zuidelijke staten van Amerika cm met de gouverneurs te spreken over de toepassing van de nieuwe wet op de burgerrechten. FAMAGUSTA. De vorige leider van de Cyprische verzetsbeweging Eoka, generaal George Grivas, die vorige maand uit Griekenland naar het eiland terugkeerde, heeft zich cp een massabijeenkomst in Fama- gusta „de anostel van eenheid met Griekenland" genoemd. „Ik ben ge komen om u naar dat doel te leiden" LEIBHEIM. Bij Leibheim (West- Duitsland) is zondag een lesvliegtuig van 200 meter hoogte neergestort. De leerling-vlieger kwam om en de instructeur werd 'met zwaxe ver wondingen in een ziekenhuis opge nomen. MEXICO. Gustavo Diaz Ordaz, de kandidaat van de regeringspar tij P.R.L (Partido Revolucionario In- stitutional) heeft bij de presidents verkiezingen in Mexico verre weg de meeste stemmen behaald. ROME'. De vliegtuigbemanningen van de Italiaanse nationale lucht vaartmaatschappij „All Italia" zijn voor 29 uur in staking gegaan ter ondersteuning van eisen voor nieu we arbeidscontracten. VILLINGEN. Bij Villingen in het Zwarte Woud is zaterdag een West- Duits sportvliegtuig van ongeveer honderd meter hoogte neergestort. De piloot en de enige andere inzit tende kwamen om het leven. ALGIERS. President Ben Bella van Algerië heeft gezegd, dat Mo hammed Chider, de vroegere secre taris-generaal van het Algerijnse be vrijdingsfront (F.L.N.), nog steeds 6 miljard oude frank (bijna 43 mil joen gulden) van de F.L.N. in zijn bezit heeft. RIO DE JANEIRO. Bij een ont ploffing in een nieuwe hoofdbuis van de waterleiding in de voorstad Rea- lengo van Rio de Janeiro zijn on geveer dertig arbeiders ingesloten. De brandweer heeft tot dusverre acht lijken geborgen. SAIGON. Guerilla-strijders van de communistische Vietcong hebben een Zuid-Vietnamees militair kamp bij de grens met Laos onder de voet gelopen en 44 militairen gedood, al dus is uit betrouwbare bronnen ver nomen. Bovendien zouden er 22 ge wonden aan Zuid-Vietnamese zijde zijn, onder wie drie Amerikaanse adviseurs. Ingezonden mededeling SPORT VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Zomeravondcompetitie rayon Zierikzee Poule A: Van dei' Wekken-C.W.S. 3-1. Heden (dinsdag)-avond wordt ge speeld: Poule A: Smit Bol nes-Rijks water staat. Poule B: P.Z.E.M.-Van Aken's Bouwbedrijf. Beide wedstrijden vangen aan om 7.15 uur. MOTORSPORT M.A.C. „Sint Philipsland" Op zaterdag 11 juli a.s. organiseert de M.A.C. „Sint Philipsland" een kaartleesrit (de derde van dit jaar) in samenwerking met de Plattelands Jongerengemeenschap afd. Tholen- St. Philipsland. ZIERIKZEE Aan 'het Zeeuws Technisch In stituut te Goes slaagden voor 'het eindexamen o.a. de heren H. Goud- riaan en A. Wijsman te Zierikzee. KERKWERVE Bij de gehouden P.B.N.A.-voor- jaarsexamens slaagde voor cultuur technisch hoof du it voerder (eerste ge deelte) de heer C. Boot, Kerkwerve. BURGH Bestelauto te (zee)-water Toen de heer N.S., aannemer in Burgh, vrijdagavond met zijn bestel auto een tent op het strand wilde brengen, geraakte hij bij de Punt in moeilijkheden, t.w. in het drijfzand, waardoor de auto niet meer voor- of achteruit kon. De gevraagde hulp bleef wat lang weg, waardoor de auto gedeeltelijk door het zoute wa ter werd overspoeld, hetgeen voor de eigenaar een strop betekent. Later is de wagen door een .truck vlot ge trokken. BROUWERSHAVEN Veiligverkeers- en oriëntatierit De veiligverkeers- annex oriënte- ringsrit, die de afdeling Brouwers haven van hét Verbond voor Veilig Verkeer jl. zaterdag organiseerde heeft een goéd verloop gehad. Er kwamen 36 deelnemers aan de start welke na een. moeizaam parcours de finish wisten te bereiken. Naar wij van de zijde der automobilisten ver namen was het een gezellige rit, welke echiter wel moeilijk was met vele kneepjes. Uiteindelijk werd de heer J. Slager te Dreischor winnaar met de minste strafpunten en kwam zodoende in het bezit van de wissel- beker en de le prijs, 'bestaande uit een autobuitenband. De verdere uitslagen waren: 2. J. B. Grossoo, Zierikzee; 3. P. J. Klom- pe, Dreischor; 4 en 5 Lampert, Zon- nemaire en B. A. v. Donge, Drei schor; 6. L. Veiiburg, Noordgouwe; 7. M. v. Lanigeraad, Sdhuddebeurs; 8. M. der Weduwen, Kerkwerve; 9. W. v. d. Wekken, Zonnemaire; 10. P. v. Hattem, Noordgouwe; 11. A. v. d. Velde, Noordgouwe; 12. J. J. Bouw man, Nieuwerkerk; 13. J. C. Hanse, Brouwershaven14. J. J. v. d. Linde, Dreischor; 15. L. Matthijsse, Renes- se; 16. C. W. Verton, Zierikzee; 17. R. J. v. d. Wekken, Kerkwerve; 18. M. v. Dijke, Nieuwebkerk; 19. W. v. d. Berg, Eindhoven; 20. D. de Ko ning, Bruinisse; 21. L. C. de Jonge, Zierikzee; 22. R. J. Smits, Omver- M ORG HA N, de magiër 8 „Ik moet nu weggaan", mompelde Silvia toen het spottend gefluit zich herhaalde. „Daar is hij". Ze snelde naar de deur en herinnerde zich op het laatste moment de docter's raad aan Aram. „Mijn gast", zei ze, „poog te slapen". „Ik zou liever opstaan", bekende de avonturier grinnekend. „Wie weet, roept men mij misschien ook wel. Eerst ver dwijnt die goede doctor Ambrosius. Nu rijt gij geflotendoor een onbekend musi cus. Waarschijnlijk is het nu mijn beurt. En ik houd me graag aan de regels van het huis, waarin men mij gastvrijheid biedt en bovendien verlang ik me voor te stellen aan mijn gastheer; en mijnheer uw vader". Ondanks haar schrik kon Silvia een glimlach niet onderdrukken, ,,'t Is wer kelijk beier dat je blijft liggen". Toen her haalde het verontrustende gefluit zich voor de derde keer en holde ze weg. „Alles goed en wel", mompelde onze avonturier, „maai; het lijkt me dat dit huis niet erg op rust is gesteld. Het zou me niets verbazen als zich hier vreemde din gen afspeelden. En ik voel me tamelijk goed", onderbrak hij zichzelf, terwijl hij z'n wambuis aan deed om te zien wat zich hier afspeelt. „Een beetje zeewater houdt een man geen weken in bed! En bij nader inzien is nieuwsgierigheid een rustiger ziekte dan troebel bloed.. De vliegende dood tesamen. Dat zal zelfs die goede Am brosius met me eens zijn" en grinnekend verliet hij z'n kamer. Hij had trouwens wel meteen de mening van de beroemde arts kunnen vragen, want hij ontmoette deze vreemde man op geen tien passen van z'n eigen kamer, maai de bekende doctor interesseerde zich ge heel niet meer voor hem, Met een verma- nend gebaar streek hij z'n stok heen en weer onder de neus van een glimlachende vreemdeling en kirde opgewonden. „Wer kelijk, in m'n kwaliteit als geneesheer moet ik u absoluut uw gefluit verbieden. Het is zonder twijfel vrolijk maar erg on rustig voor 'n zieke. Het schaadt de gene zende slaap, waarin mijn zieke zojuist ge vallen is. kerk; 23. W. Lubberhuizen, Brou wershaven; 24. mevr. T. v. Nieuwen - huize-Wagemaker, Dreischor en 25. C. Vane, Nagele (N.O.P.). BRUINISSE Mortiergranaat gevonden In de jaren vlak na de oorlog wa ren vondsten vain granaten te Brui nisse aan de orde van de dag. De laatste jaren kwam 'het gelukkig minder druk voor, doch maandag middag stootte de gemeentewerkman L. van Popering, bij graafwerkzaam heden in plan West. toch weer op een op scherp gestelde 'grote mortier granaat. Hij leverde deze op het po litiebureau te Bruinisse in. De mijn- opruimingsdienst werd gewaar schuwd. Mpsselfeest 25 juli Een der vele attracties op het Bruse mosself eest op zaterdag 25 juli te 'houden, zal bestaan uit een zg. Ski-show. De ibeste waterskiërs uit Nederland, verenigd in een team dat zich aandient met de -naam „Inter ceptor Show" zal diverse stunts in deze watersport uitvoeren, als schansspringen, ballet vliegeren, skiën op blote voeten, enz., terwijl ook de vrolijke noo't niet zal ontbre ken. Ingezonden mededeling Dr. Subandrio, de Indonesische minister van buitenlandse zaken, vertrek woensdag naar Moskou voor een bezoek van ruim een week. Hij zal worden vergezeld door generaal Achmed Jani, bevelhebber van het leger, en de minister van visserij, Atmohandojo. SCHUURTJE De zaken lagen simpelmaar wer den ingewikkeld, zoals dat meer pleegt voor te komen in het leven. De man in Schouwen xoilde een schuurtje zien gebouwd bij zijn be drijf en - zo vreemd is dat niet - hij trad in onderhandeling met een tim merman. De timmerman had het bij zonder druk en ja, zo moet het wel geweest zijn, na de eerste onderhan delingen, liet hij het eventjes af weten. Hij wist waar het schuurtje moest komen en hij wist wat het schuurtje mocht kosten en hij zou het bouwen ook, want zo zijn Schouwse timmerlieden wel. Maar ook in de ambachtelijke wereld is het passen en meten en woekeren met de tijd, een nare zaak, die al veel rust en geluk op de vlucht ge jaagd heeft. Maar dit terzijde. Voor een goed begrip van de sitxiatie die- ne, dat „onze" timmerman ook nog brandweercommandant was. Die combinatie is trouwens niet zeld zaam, maar gebruikelijk zelfs. De Schouwse man had sen poosje gewacht en toen hij nog geen zeker heid had over zijn schuurtje („wan neer begon de timmerman er nu eens aan?") pakte hjj de telefoon, draaide het nummer van de bouwmeester, die hij - zo meende hij - zelf aan de telefoon kreeg. Helaas vrienden, het. was de zoon van de timmerman, die de haak opnam. Ieder u>eet wel hoe vaders en zonen vaak een zelfde stemgeluid hebben en dat kan tot vreemde misverstanden aanleiding geven. In dit geval werd dit nog aan merkelijk versterkt door de vreem de wijze waarop de Schouwse man zich u itdrukte, menend met een grapje zijn schuur sneller tot reali sering te krijgen. Hij riep door de telefoon: „M'n schuurtje stae in brand". De gevolgen waren ver schrikkelijk. De zoon luist wie hij aan de lijn had, gooide echter on middellijk de haak op het toestel en drukte op de fatale knop, die brand alarm mogelijk maakt. In minder dan geen tijd kwamen uil alle hoe ken en gaten de brandweerlieden te voorschijn en met loeiende sirene ging het op de brand af. Nu die rvas er niet. De blusmannen vonden wel een vertwijfelde man, die heftig poogde het misverstand uit te leg gen. Dal lukte tenslotte wel, maar het ivas wel erg sneu voor de brand weermannen. Ze roken (maar dan in hun verbeeldingal rook en vuur. Wat wil men ook anders brandweer man zijnde. Maar ze moesten onver- richterzake naar huis terug. Eén lichtpuntje wellicht: de timmerman moet na dit spektakel wel hebben besloten maar snel aan dat schuurtje te beginnen. EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 2