De Oosterscheldebrug groeit gestadig DE ZIERIKZEESCHE COURANT De verkiezingsstrijd in de Ver. Staten Maandag 20 juli wordt de Haringvlietbrug officieel geopend Minister Luns bezoekt de Sowjet-Unie Spionageproces in Frankrijk De kwestie-Cyprus Fidel Castro milder gestemd Het Nederlandse contingent voor het V.N.-leger Vietcong-verzetsstrijders overvielen Zuidvietnamees kamp ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 juli 1964 120ste jaargang No. 19610 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 180? REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus no. 1, tel. 01110-2255, ia 18.00 uur: tel. 01110-2118. Girorekening no. 137677. ledakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. 01110-2938. Uitgave: 4.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 5,46; per week 42 cent. Losse nummers 12 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 15 mm) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Top-fruitoogst verwacht in Westhoek Mgr. - .—♦TT* '-7^-. rss tv v— rr? - De Oosterscheldebrug groeit. Met een gelijkmatigheid die opvalt komt de betonnen kolos langzaam maar zeker naar de oever van Schouwen- Duiveland. Boven gepubliceerde luchtfoto geeft een duidelijk beeld van de pijlers, die van onderen bestaan uit drie betonnen palen rustend op de bodem van de Oosterschelde. De „verzegeling" van die pijler- palen is van meetaf een probleem geweest, want hoe verschillend in de Oosterschelde zijn niet de diepten, de stromingen en tenslotte de ge steldheden van de bodem. Om de pijlers extra stevigheid te geven, zul len ronde betonnen ringen aan de uiteinden van de pijlers worden aangebracht, die een nog grotere stabiliteit aan het geheel geven, maar zelf over voldoende elasticiteit beschikken om allerlei oneffenheden en spanningen te kunnen opvangen. Aan problemen» en moeiten bij de bouw van deze fantastische brug dus geen gebrek, maar - zoals het zich laat aanzien - zullen deze worden opgelost, zodat straks Schouwen- Duiveland - na voltooiing van de Grevelingendam - zijn tweede vaste verbinding gaat krijgen. Het ritme van de pijlers in de open zee is een zaak, die reeds velen heeft gefascineerd, vooral in deze vakantietijd, nu duizenden zuidwaarts reizen om Zeeland te zien. Wie het water niet op kan en wil, heeft vanaf verschillende punten aan de zuidkust van het eiland een prachtig gezicht op de brug. Voor Zierikzee zijn aange wezen punten heb Havenhoofd en de dijk bij „Levensstrijd". Op deze plaatsen staande ziet men de pijlers als reu zeninsecten in het water staan ,soms helder beschenen door de zon. Men ontkomt niet aan de indruk van dit gigantisch werk, dat - na voltooiing - zoveel in deze streek zal doen veranderen. (Luchtfoto: T. Slagboom). HET BEGIN IS ER r ZIERIKZEE. 7-7. Enige maanden geleden stelden het dagelijks bestuur van de N.V. Haringvlietbrug, de di rectie van Rijkswaterstaat en de ?"nntmtrs van de bcuw van de brug ever het Haringvliet de streef- t'a'um vcor de opening van de brug voor het verkeer op 20 juli a.s. Men heeft alleS in het werk gesteld nm die datum te kunnen halen en thans staat vast. dat zulks inderdaad ook het geval zal zijn. Van de zijde van genoemde N.V. rWlde men ons zojuist mede, dat maandag 20 juli de grote dag voor Cocree-Overflakkee wordt, waarop het verkeer op de brug zal worden toegelaten, zij het dat voorlopig nog slechts van een deel van de breedte van het wegdek gebruik zal kunnen worden gemaakt. De officiële opening zal worden verricht door de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. van Aart- sen. in tegenwoordigheid van de com missaris der koningin in Zuid-Hol land. mr. J. Klaassesz, het college van Gedeputeerde Staten van deze provincie, de colleges van b. en w. van dc eilanden Goeree-Ovcrflak- kee en Schouwen-Duiveland. als mede van Numansdorp en Willem stad, alsmede een groot aantal an dere genodigden, waarbij vertegen woordigers van de ministeries van financiën en waterstaat, van provin ciale waterstaat van Zuid-Holland, van de provincies Zeeland en Noord- Brabant, van de N.V. Oosterschelde brug en de Beneluxtunnel, alsmede van de Kamer van Koophandel te Dordrecht, de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, de rijkspo litie, enz. enz. De ingebruikstelling To elf uur 's morgens worden alle autoriteiten en verdere genodigden verwacht in een grote tent, die nabij de brug op de wal van Hoeksche Waard zal worden opgezet en waar in enige toespraken zullen worden gehouden. Tegen het middaguur zal minister Van Aartsen de brug officieel in ge bruik stellen. Over de wyze waarop dit zal gebeuren, wordt nog nader overlegd, evenals over de entourage die men aan deze gebeurtenis zal geven. Op deze dag - maandag 20 juli - zullen ook de brugwachters-tolgaar ders hun dienst aanvangen, want di rect na de officiële opening en na dat de genodigden zich vanaf Nu mansdorp naar Flakkee over de brug zullen hebben begeven, wordt 't pu blieke verkeer toegelaten. Voor Goeree-Overflakkee wordt het een feestelijke dag. Wij vernemen nog, dat het tarief van het bruggeld, zoals dat enige maanden geleden d9or de raad van commissarissen van de N.V. Haring vlietbrug werd voorgesteld, ministe riële goedkeuring heeft gekregen. Lippenstiften met smaakje Een Amerikaanse fabrikant van lippenstift heeft binnen een week zijn hele voorraad van een miljoen stuks uitver kocht en de aanmaak kan de vraag nauwelijks bijhouden. Zijn lippenstiften hebben na melijk suikerwerkgeurtjes, zo als caramel, sinaasappel, ker sen en pepermunt. De meisjes gebruiken het als lokmiddel, zegt de maatschappij. De Roemeense premier, lion Ghe- orghe Maurer, is maandag met een delegatie van de Roemeense commu nistische partij in Moskou aangeko- komen. Het Sowjetrussische persbu reau Tass noemde het een „vriend schappelijk bezoek". MOSKOU, 6-7. Dc Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zal tijdens zyn verblijf in de Sowjet-Unie met pre mier Chrocsjtsjov over wereldpro blemen spreken. Minister Luns is van dinsdag af een week lang de gast van de Sow jet-minister van buitenlandse zaken, Gromyko. De meeste besprekingen van de Nederlandse bewindsman zullen op het ministerie van buitenlandse za ken in Moskou worden gehouden. In diplomatieke kringen te Mos kou heeft men gezegd dat de Sow- jet-autoriteiten van plan zijn alle belangrijke wereldproblemen met bun Nederlandse gast te bespreken. Vooral Europese kwesties zullen aan de orde komen, waarbij het zwaar tepunt op het Duitse vraagstuk zal komen te liggen. Verder wordt te Moskou verwacht dat de gastheren in hun gesprekken met minister Luns de plannen bin nen de Noordatlantische verdragsor- paijjsalic voor een multilaterale kcrnslrijdmachl onomwonden zullen kritiseren. Dinsdag zal minister Luns naar Nederland terugkeren. In diplomatieke kringen in Den Haag is vernemen dat niet alleen besprekingen cp het programma staan, maar onder andere ook be zoeken aan Leningrad en Kiev. De Nederlandse minister wordt behalve door mevrouw Luns verge zeld door de secretaris-generaal van zijn ministerie, mr. S. J. baron van Tuyll van Serooskerken en door en kele ambtenaren. Brits echtpaar op Cyprus veroordeeld NICOSIA, 6-7. Een Brits militair, die deel uitmaakte van de interna tionale strijdmacht op Cyprus, de 24-jarige Keith Marley, is maandag door een rechtbank in Nicosia ver- ccrdeeld tot vijftien jaar gevange nisstraf. De Brit werd op 26 mei deer Grieks-Cyprische militairen aangehouden toen hij en zijn vrouw in hun auto wapens vervoerden. Volgens de beschuldiging waren deze wapens bestemd voor Turkse Cypri- olcn. De echtgenote van Marley kreeg duizend gulden boete. PARIJS, 6-7. In Parijs is maan dag voor het hof van staatsveilig heid het proces begonnen tegen dc 60-jarige Fransman Georges Paqucs Hij wordt beschuldigd van spion- nagc voor de Sowjet-Unie. Paques, die vertrouwensposities bekleedde onder acht Franse kabi netten, was op het ogenblik dat hij door de mand viel adjunct-pers attaché van de Navo in Parijs. HU werd vorig jaar augustus gearres teerd. Zfjn werk voor de Sowjet- Unie kwam aan het licht toen een naar het Westen overgelopen Rus sische agent doorsloeg. Toen bleek dat Paques de Russen op de hoogte hield van geheime Navo-besluiten en van de vorderingen met de Franse kernstrijdmacht. Dc rechtbank is samengesteld uit drie hoge officieren en twee civiele rechters. SAN FRANCISCO. 617. Dr. Mil ton Eisenhower, broer van ex-pre sident Eisenhower, zal gouverneur William Scrantcn van Pennsylvania cp de conventie van de republikein se party, die volgende week in San Francisco gehouden zal worden, voordragen als candidaat van de republikeinse party voor het presi dentschap. Dit is maandag door Scrantcn zelf bekend gemaakt. Scranton zei op een persconferen tie in San Francisco, dat ex-presi- dent Eisenhower die tot nu toe nog g-en partij heoft gekozen tussen Scranton en diens tegenstander se nator Barry Goldwater, op de hoog te was 'van het voornemen van zijn broer om hem - Scranton - kandi daat te stellen. De generaal was erg ingenomenmet dit plan. Senator Everett Dirksen, de leider van de republikeinse fractie 'in de senaat, zal Goldwater op -de partij - conventie voordragen als republ.- keins kandidaat voor 'het president schap. De politieke deskundige Louis Harris heeft in Newsweek verklaard dat de „blanke" reaötie op de wet op de 'burgerrechten niet die afme tingen 'heeft aangenomen, die men in het begin van het jaar had verwacht. Harris is van mening, dat een hefti ger rassenstrijd de winst, die presi dent Johnson bij een eventuele ver kiezingsstrijd met Goldwater zou be halen, (kleiner zou kunnen maken. Maar het resultaat van de strijd zou er niet door veranderen. Harris, die laat doorschemeren dat de kwestie van de burgerrechten wel liet be- LONDEN, 6-7. - Burggraaf Hood, een hoge functionaris van het Britse ministerie vanv buitenlandse zaken, zal optreden als Brits vertegenwoor diger wanneer de V.N.-bemiddelaar voor Cyprus, de Fin Tuomioja, don derdag in Genève zijn overleg met Griekse en Turkse vertegenwoordi gers begint, om een einde te maken aan de langdurige crisis op 't eiland in de Middellandse Zee. Men verwacht niet dat hij of Dean Acheson, de Amerikaanse afgezant, aan de eigenlijke besprekingen tus sen de bemiddelaar en de Griekse en Turkse vertegenwoordigers zal deel nemen. NEW YYORK, 6-7. Cuba's pre mier, dr. Fidel Castro, heeft in een vraaggesprek met de New York Ti mes cpnieuwe laten blijken dat hy voor een verbetering van de betrek kingen met de V.S. voelt, maar dat een initiatief in deze van Amerika dient te komen. Zijn bewoordingen waren ditmaal nog meer verzoeningsgezind dan bij vorige gelegenheden en hij liet dui delijk doorschemeren dat de Sowjet- Unie tot verbetering van de betrek kingen met de V.S. had geadviseerd. Oorlogszuchtige uitlatingen ont«- braken tijdens het vraaggesprek vrijwel geheel en hij formuleerde zelfs verscheidene punten opnieuw om ze een mildere vorm te geven. SCHIPHOL, 6-7. Voor een bezoek van twee dagen aan ons land is ge neraal Rickey, mlilitair adviseur van de secretarisgeneraal v>an de Ver enigde Natoies, uit Londen op Schip hol aangekomen. „Het doel van mijn bezoek aan Nederland is informaties in te winnen over het contingent van 300 mariniers, dal Nederland vorig jaar heeft aangeboden om bij een oproep van de vredesmacht onmid dellijk te zullen leveren", aldus de generaal. langrijkste punt op het gebied van de binnenlandse politiek zal zijn bij de campagne voor het president schap, legde er de nadruk op, dat hij de toestand zoals hij nu is, ana lyseert en dat nieuwe gebeurtenis sen zijn taxatie radicaal kunnen wij zigen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Hoogmoed Doei nooit iemand goed. WA r tEQT PE &ILT Meer wind Verwachting tot woensdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde of stormachtige zuidwestelijke wind. Minder koude nacht, morgen middag echter iets lagere tempera turen dan vandaag. 8 juli. Zon op 4.30, onder 21.00. Maan op 3.11, onder 20.20. 9 juli. Zon op 4.31, onder 20.59. Maan op 4.09, onder 21.22. Nieuwe maan: 9 juli te 12.31. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 juli 9 juli 1.43 v.m. 2.43 v.m. 14.14 n.m. 15.09 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 juli 1.26 v.m. 13.59 n.m. 9 juli 2.22 v.m. 14.54 n.m. Springtij: 11 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer wordt nu belangrijk minder bestendig, doordat een zëer aktieve depressie van de oceaan naar het noorden van de Noordzee trekt. In de afgelopen nacht en ook van morgen kwamen nog flinke opkla ringen voor, waarbij vannacht weer lage temperaturen werden gemeten, terwijl op enkele plaatsen zelfs nachtvorst voorkwamen. De nieuwe depressie zal de wind flink doen aanwakkeren. Het bijbe horende regengebied, dat vanmorgen boven Ierland en Schotland lag, zal in de komende nacht over ons land trekken. Daarna zullen morgen weer enkele opklaringen voorkomen, maar er kunnen ook enkele buien vallen. Vannacht zal het minder koud zijn dan de afgelopen nacht, maar mor genmiddag zullen de temperaturen in het algemeen iets lager zijn dan vandaag. Minister Luns ook naar Indonesië DEN HAAG, 6-7. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt mee dat op uitnodiging van de minister van buitenlandse zaken van Indone sië, dr. Soebandrio, de Nederlandse minister van buitenlandse zaken en mevrouw Luns, van 25 juli tot 2 augustus een bezoek aan Indonesië zal brengen. De minister zal vergezeld zijn van enkele ambtenaren. SAIGON, 6-7. Een aanval van ongeveer 600 Victcongverzetstryders op een Zuid-Vietnamees commando- kamp te Nam Dong, op 600 km ten noorden van Saigon, heeft maandag aan 58 leden van de bezetting, onder wie twee Amerikanen en een Aus traliër het leven gekost. Volgens mi litaire kringen in Saigon werden minstens drie Amerikanen gewond. Aan de zijde van de opstandelin gen die gesteund werden door mor tieren en zware machinegeweren, sneuvelden minstens 49 mannen. De Vietcong slaagden er echter niet in dooi' de prikkeldraadversperringen om het kamp heen te breken. Ten slotte moesten zij zich terugtrekken. De gesneuvelde Amerikanen en de Australiër waren als „adviseur" naar Zuid-Vietnam gekomen. Vorige week woensdag deden op standelingen een aanval op een groot convooi dat wapens en munitie vervoerde. Van het escorte werden toen 29 man gedood en 24 gewond. Zaterdag j.l. liepen communistische puerillastrijders in Kotoem, op 400 km ten noordoosten van Saigon, een kamp voor speciale troepen onder de voel. Van de bezetting van dit kamp sneuvelden 41 mannen, onder wie twee Amerikanen en werden er 27 gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1964 | | pagina 1